I WERKPAARDEN. Wa Verscheidenheden. Corréspondentie. advertenties. De Notaris J. de Kater, Nz., 2iöde Staats-Loterij DE OTMGM NIEUWSBODE. jreheele leven tol President der Frausclie Republiek worde benoemd. - Te Prische (Frankrijk) is een huwelijk voltrokken, in tegenwoordigheid van 2 vaders, 2 moeders, 4 grootvaders en 4 grootmoeders. - Op het Loo hcerseht weer groole drukte met hel schaatsenrijdende Koning rijdt mede. ■vcJje minister van Binaenlandsche Zakeu L«v (]oor zij',,ft l)a zoo ziek niet geweest tot het besluit it- .j. t 5 - -*«en v hij de avond-visilatiedood te schieten. Ten 10 uur werd de deur van de Chamhrée geopend; Noystellig meenende dat het de sergeant was, op wien hij zijnen wrok wilde koelenlegde aan en schoot den persoon, die de deur had geopend, op de plaats dood. Naauwolijks had liy den moord vol- bragtof het bleek, dat hij niet den sergeant de hersenen had verbrijzeld maar wel zijn ka meraad. Naar men verhaalt, moet de verbittering van N. jegens zijn' sergeant zoo groot zijn dat hij het berouw, dat hij over zijne misdaad gevoelt, zich tevens de spijt voegt, dat hij den sergeant r.iet getroffen heeft. De verslagene is de grena dier Schep. Voor de correctiunele kamer der arrondis- semehts-regtbank te Zwolle hebben in 1849 te regt gestaan 569 personen, waaronder 383 bede laars onder de laatste» waren er 233 die reeds in bedelaars-gestichten gezeten hadden en 143 Amsterdammers. Zierikzee, 25 Jan. Naar men verleemt is het verzoek, om gratie, ingediend door de Loeil, die door het Hof in Zeeland ter dood is veroor deeld wegens mishandeling zijner huisvrouw, waar door haar dood is veroorzaakt, door Z. M. den Koning van de hand gewezen. GEA1EKGDE BERIGTEN. Den lS,loa der maand Januarij van het jaar Dui zend Achthonderd en Vijftig is de Groote Heer (P. H. B.) met zijn Haremuit 8 lievertjes be staande, tusschen Middelburg en Vlissingen door het ijs gezakt, doch gelukkigin tijds gered. Onkruid vergaat niet. Een snuggere jongen voor de Arr. Uegtbank te Zierikzee door den Pre sident gevraagd wordende: Wat is uw beroep? gaf tot antwoordMijn broek heb ik t' huis gelaten Mijn heeromdat ie zoo gescheurd was. LI. Zondag heeft te Ek eene zoogenaamde Hulp-Voorzangerin de kerk, zijne keel-organen zoodanig doen hooren, dat de Domiiié dier gemeente hem heeft moeten verzoekenna het uitschreeu wen *an het eerste Vers van ders 100 Psalm, een toontje lager te zingen, waarop hij zich omkeerde en den Leeraar tot antwoord gaf: As je bliefd Dominé. - Aldaar zal op Zaturdag aanstaande de zoogenaamde Vriendenkring ten tooneele voeren; Heintje met zijn 3/4 gezSgt en de «Fonge Maagd Blijspel in een bedrijf, waarin Heintje zijne liefde zal te kennen geven aan die schoone jonge Maagd, doch eene weigering ontvangen, waardoor hij ge heel en al radeloos wordt, en in de armen zijner dier bare Moeder zijne teleurstelling bekend maakt; de hopelooze Moeder zal ook in deze hare rol vervullen. Bij de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van een nieuwe Burgemeester te Bristle, heeft het Muzijkgezelschap de aiuoajjsg aldaar, tevens de Kapel der Schutterij uitmakende, Z. E. A. eene serenade gebragt, waarvoor zij niet alleen minzaam onthaald maar daarenboven nog met eene geldelijke belooning zijn vereerd geworden waarvoor de meeste dier uojaajj hun hart eens goed opgehaald hebben aan Wijn e:i Bitterkoekjes. De Brouwershavensche Loods, die reeds vroeg veel vorst voorspeld heelt (Zie Nieuwsb. van 31 Dec. 11.) heeft het netjes geraden, en alzoo getoond een Man te zijn die het weèr kent de Oosterland- sche Boer met zijn stormachtige winterwas maar windDe gemalin van Kossuth heeft Hongarije weten te ontvlugten en is te Belgrado aangekomen, van waar zij zich naar haren ge maal die zich te Churnla bevindt zal begeven. Aangekomen te Parijsllizza-beiSecretaris van het Ottomaniseh gezantschap komende van Konstantinopel met belangrijke dépêches voor den Turkschen Ambassadeur. Tusschen 20 en 21 Januarij heeft de thermometer eene koude aan- gewezen 5 graden onder nul iets dat zelden hier te lande waargenomen wordt. Ontdekt nabij Keulen een gezelschap valsche munters. Aldaar is doodgevroren een nachtwakeren te Zierikzee schier twee. H. A. Verniers van der Loef, Arrondissements-Directeur te Botterdam heeft een fraai geschenk in zilver present gekregen van een hoop ontvangers wegens hen bewezene diensten. In Vriesland en elders hebben er hardrijderijen op schaatsen plaats gehad om stuk jes spek. Het heeft den Koning behaagd den heer Thorbecke eervol te ontslaan uit zijne betrek king van hoogleeraar in de regten tc Leiden en .in deszelfs plaats te benoemen den heer S. Vissc- ing Advocaat te Amsterdam. Te Port-ici is sgygracBBgaay terugreis des Heiligen Vaders, gebed gebeden, dat eventjes zes *obveel nachten heeft geduurd. h de Koningin van Engeland is nu op 15 April, des morgens ten Zóó op spra,i^(?,*Z(?r van Busland heeft een bod ge- de va?'en Griekschen troon, ten behoeve van Wij gehoon, den hertog van Luchtenberg. de vraaprnaamsïe hoofdsteden van Europa, zijn ^rriae^voi.UTioNNAiiiE committé's gevestigd, die in verband staan met het centrale committó te Londen en bestuurd worden door Ledru Bullin, Mazzini en andere moedige strijders tot liet beko men der aansprakelijke regten en vrijheden van den mensch. Ook te Berlijn heeft de oppositie in eene afzonderlijke vergadering besloten al de regeringsvoorstellen te verwerpen. -\— De Koningin moeder heeft op haar verjaardag de armen weèr Moederlijk bedacht; aan die te Rhenen alleen heeft zij ƒ500 geschonken. Varkens blijver» te Schie dam in een doen, Te Riga zijn de boekwin kels, na eene sluiting van eenige maanden, weder geopend. Hue veel or ook in den Haag gegeven wordt door de vorstelijke spruiten, toch kan het bedelen niet geweerd wordenop ééoen dag zijn er door de regtbank nog 1G naar 't Luilekkerland gebannen. Slier wordt Herbergier. TrijlaeidgehjkheidSSroe derschap. Is het onze schuld, dat men bij de Fransche omwenteling in 1792 en bij de Februarij-revolu- tiën van 1848 van die schoone woorden een schan delijk misbruik hpeft gemaakt? Is het onze schuld, dat roof, brandstichting, moord en plundering de vaandels bezoedeldenwelke die schoone woorden in de straten van Parijs den volke ter lezing aan boden? of ziet men niet dagelijks dat van de heiligste zaken de schromelijksle misbruiken worden gemaakt. Wanneer men die woorden in de ware betee- kenis wil opvatten, en de bloedige herinneringen, welke zij onwillekeurig bij ons doen geboren worden, ter zijde wil schuiven, dan zal men zien, dat zij eene geheel andere beteekenis hebben dan men er, door die akelige herinneringen misleid gewoonlijk aan hecht. V r ij h k i d. De mensch is vrij geboren God schiep hen met eenen vrijen wil. God stelde onzen stamvader als lieer en meester over de gansche schepping; aan eenen hoorn slechts mogt hij niet roereu; Hij wilde daardoor den inensch zijne af hankelijkheid doen zien van zijnen Schepper; doch ook slechts van zijnen Schepper alleen. Ziedaar de eerst gewordene vrije mensch. Zoowel als wij, zijne afstammelingende onvolmaaktheden van onzen stamvader hebben overgeërfd even zoo zijn wij erfgenamen geworden van zijne oorspronkelijke vrijheid. Dat wij ons die vrijheid voor een groot gedeelte door tyrannen en onderdrukkers hebben laten ontweldigen, is onze schuld en die onzer vaderen maar dit neemt van ons den heiligsten pligt niet weg, die vrijheid naar ons best ver mogen te herkrijgen, zonder daarom de grondzuilen der maatschappij te ondermijnenzonder daarom den vrede en de orde te storenzonder daarom den vrijheidsboom tusschen- stapels lijken te plan ten en met het rookende bloed onzer broeders te mesten. Slechts zij, die onophoudelijk bezig zijn den ijzeren band om den vrijen nek der volken te klinken, zij mogen sidderen en heven, wanneer eerlang de volkeren, met de vrijheidsvaan in top, de kluisters zullen doen rammelen en de slaven ketens zullen afschudden waaraan zij sedert eeuwen geboeid lagen. Gelijkheid. Reeds lang is er, en wel bij zonder hier te lande, op aangedrongen, dat alle Nederlanders gelijk zouden zijn voor de wet, doch deze gelijkheid iaat nog zeer veel te wenschen overig. Onderscheidene voorbeelden uit het dage- lijksche leven bewijzen ons dit; maar daarom juist moeten wij te sterker op die gelijkheid van regten aandringen en waar een burger verongelijkt wordt, dit kenbaar maken, om langs den weg der open baarheid alle regtsverkrachting xzoo veel mogelijk tegen te gaan en te doen ophouden. Wij verlangen geene gelijkheid van rang en for tuin, dit is eene harsenschim uiige gelijkheid wij wenschen slechts, dat do groote» en magtigen der aarde wat meer zouden bedenken, dat alle inenschen gelijk zijn voor God immers bij Hem is geen onderscheid tusschen eenen koning en eenen be delaar, eerren vilder en eenen kroonprins, eenen schoenpoetser en eenen keizer. Deze gelijkheid voor God den Almagtige wenschen wij, dat door onze rijke heeren wat meer in het oog werd ge houden dan zouden zij hoogstwaarschijnlijk ook wat meer denken aan de woorden des Verlossers, toen Hij zeide, dat een kameel gemakkelijker door het oog eener naald zou kunnen gaan, dan een rijke in den hemel komen, Maar hunne geldkist is hun hemel, hunne couponsbrieven, obligatiën en wissels zijn hun Bijbel van daar dan ook, dat zij geen regt begrip hebben of willen hebben van het woordBroederschap. Zijn wij niet allen kinderen van denzelfden vader? Christus, de zoon Gods, de Majesteit zelve, bij wien alle aardsche majesteit, grootheid en rijkdom is als eene doove kool bij een glimmend vuurHij noemde alle menschen zijne broeders. En gij verwaanden gij groote» en magtigen der aarde, gij zoudt in den bedelaar niet uwen broeder willen zien? Ei, en waarom niet Omdat gij zijde en kant om uw gemest ligchaatn draagt, terwijl hij niet vodden en lompen zijne door armoede en gebrek verma gerde ledematen omhangen heeft? Zoo, is dat de reden, waarom gij geene broederschap met den armen, den genieenen man, den man des volk9 wilt? Schaamt u dan den naam niet van Christen alleen, maar zelfs den naam van mensch te dragen. Meent gij, dat uwe ziel, omdat hare hut hier in purper en fluweel gehuld wasglansrijker en schooner voor den Al wetenden Rogter zal verschij nen dan de 2iel van den bedelaar die u eene aalmoes vroegen wien gij stug voorbij liept vreezende uwe teedere handjes van onder den warmen mantel uit te halen, opdat zij geen koudje zouden vatten, bij het uitreiken van een paar centen aan uwen broeder, waarmede hij zijnen honger kan stillen? Meent gij dat? O, dan bedriegt gij u deerlijk. Denkt aan het glas watergegeven aan eenen armen broeder in den naam van Hem, die ook uw Vader is. Ziedaar, lezer! wat wij gemeend hebben toen wij de woorden vrijheid, gelijkheid en broeder schap nederschrevendeze uitlegging heeft eeno dubbele strekking; zij moet dienen, om sommigen onzer lezers van eene verkeerde opvatting dier woorden terug te brengen en zij kan dienen, om op het gemoed van dezen of genen rijken vrek te werken, ten einde hij het lot van dezen of genen onzer arme broeders verzachte; daarenboven kan zij nog dienen, om het gemoed van controleurs en ontvangers eenigzins te vermurwen, (als ge moederen van die soort van rnenschen nog te ver murwen zijn,) opdat zij hunne arme schatpligtige broeders door grenadiers en jagers niet den laatsten druppel bloeds uitzuigen. Vrijheid, Gelijkheid, BroederschapI E.d. V. V o oronderstelling Vooronderstelt eens, dat Thorbecke slechts had voorgegeven, ziek te zijn, om tijd en rust te vinden tot opzigt en bestuur over het ontwerpen van vele wetten die hoog noodig zijn; dat zou bewijzen, dat onze ministeriële inrigting niet deugt. 1 Want wat door valsche vborgevens moet worden bruik baar gemaakt, dat deugt niet. Een hagenaar zal er misschien glimlagchend en medelijdend de schou ders van ophalen, dat wij «vitten" op zoo iets on beduidends en alledaagschs als een voorgeven, en dat nóg wel in zaken van regering; maar, voor eerst is hij daar dan een hagenaar voor; en in de tweede plaats vragen wij of een staatsman beter werk zal afleverenals hij zich opsluit in eene politieke heeren-preson. Ons dunkt, de weinigen die tot in zulk een preson zullen weten door te 0 dringen, moeten in den regel juist degenen zijn die met allergracieusste beleefdheid beloften trach ten te vangen en er overigens voor het welzijn des volks het minste deugen. Een minister heeft wel noodig, 0111 nu en dan den dampkring der hofstad te ontvlugten, naar den frisschen wind en het onbezwalkte zonlicht der ruimte; of naar menschen die altijd een apenrok aan 't lijf zou staan, of hij niet voor hen gemaakt ware. ontslag, als zij ontvingen, is niet vernederend maar in wezenlijkheid vereerend. Schande over hun die hetzelve veroorzaakten. Schande over hun die lafhartig toegaven, om Burgemeester te blij een. Een Vriend van Regt. T Het artikel van Een waarschuwend Landman uit Nieuw—Vosmeerkan, wegens de onkieschheid van vele daarin voorkomende uitdrukkingen, niet geplaatst worden, zal, ten verzoeke van den heer L. VIS, op Dingsdag den Sden Februarij 1850, des morgens ten 9 ure, veilen en verkoopen: Eene groote partij ELZEN HAKHOUT bij de Haag, en den opstal van eene SCHUUR, voor afbraak, alles staande te Haamstede. De Notaris Mr. c. van dek LEK de CLERCQ zalten verzoeke van zijn "^Principaalop Zaturdag den 16 Febru ary aanstaande, dès middags ten 12 ure, aan de Meestoof bij Kapel,^ gemeente Nieuwerherkpu bliek presenteren te verkoopen Bij den ondergeteekendengeadmitteerd, debitanfc der Staats-Loterij zijn, voorde Tweede. Klasse, te bekomen BïEELE- en CrEEFEELTJSN van 3LÖTE1V in Hoop en Huur; 'Prijs-Courant. De Trekking begint op Maandag den 4den Fe bruarij 1850. Noord we lie «F. S. E§ÏÏEEM. 28 Januarij 1850. 'W, Ware het niet te wenschen, dat de keus van Zijne Majesteit voor een nieuwen Burgemeester van de gemeente Steenbergenprovincie Noord-Bra- band, op eenen anderen persoon dan op den thans benoemde was gevallen, daar het te vreezen is, dat alle overige neringdoende ingezetenen door deze benoeming schade zullen lijden Steenbergen24 Januarij 1850. Middelburg, 25 Januarij 1850. Tot groot leedwezen van de ingezetenen dier Gemeente, zijn de Burgemeester en de Secretaïis van het naburig Ritthem, bij Besluit van Z. M. onzen beminden, geëerbiedigde» en gezegende» Koning, van hunne posten ontslagen en andere per sonen in hunne plaats benoemd. Dit besluit heeft veel opziens gebaard en de ontevredenheid der gemeentenaren in hooge mate opgewekt, daar de beide ontslagenen als ambtenaren, in hooge ach ting stonden. Vooral is dit het geval met opzigt tot den Burgemeester wiens ontslag men voorna melijk toeschrijft aan het weigeren van betaling der Contributie voor de buitengewone policie. die, dank hebbe de schaaps-kop-achtigheid der Zeeu wen op het eiland Walcheren, geheel overbodig, door eenige Dragonders wordt uitgeoefend. Eere aan dien Burgemeester en «aan dien Secretaris, die zoo, met opoffering van zichzelve en van hun ei gen belang, de belangen der Gemeenteaan hunne org toevertrouwd, hebben gediend. Zulk een Voor Leverziekten slechte spijsvertering on zware hoofdpijnen, gebruikt- nieu de pillen van 'Holloway. Dit uitmuntend geneesmiddel werkt zoo onmKfdelijk op het gestel-^ dat diegenen welke lijden aan verval van krachten, aandoening der zenuwen, lever- of galziekten, hoofdpijnen, slechte spijsvertering, gebrek aan eetlust, ot eenige andere ongesteldheid door veel zitten en weinig be weging veroorzaakt, tot hetzelve behoorde over Ie gaan; want welk ook de ongesteldheid zij, waaraan iemand moge lijden, deze pillen zuilen ontniddelijk verligting verschaften en eindelijk den zieken zoo ziglbaar versterken en her stellen dat allen die daar van gebruik zullen maken, verbaasd zullen staan zij zijn ook onvergelijkelijk in gevallen van waterzucht. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van heden af ,de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 2,10 ƒ3,30/7,75 ƒ15.30 ƒ23.50 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90. Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij de Wed. N. van RIJSSEL en ZOONte Tholen, alsmede te Londen, Strand 244 Hólloxvay's Etablis sement. Het eenige Blad, dat in de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika 'in de Hollandsche taal, eiken Dingsdag, door'den ondergeteekenden wordt uitgegeven, wordt franco per Stoomboot naar Nederland gez'onden, tegen VIJFTIEN CtUE- HEBI 's jaars in vooruitbetaling. Zij, die dus wekelijks geloofwaardige berigten uit Amerika wen schen te ontvangenkunnen zich in persoon of met franco brieven adresseren, bij zijnen broeder, den Heer D. QUINTUS, te Bommenede, bij Zierikzee, Provincie Zeelandaan wien betaling geschieden moet, eer de Nieuwsboden kunnen worden afgezonden. Verzoeke aan genoemden Heer D. QUINTUS duidelijke opgaaf te doen van naam, woonplaats en provincie. Sheboygan WisconsinJ. QUINTUS. November 1849. KSï" Tegen Mei eene KEUKMHEID benoodigdbij Mevrouw DE CRANE VAN VR1JBERUHE. Met ,Mei eene BURGER-DIENST- BIEIIÏ benoodigd; adres bij den Uilgever dezes Tli ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. de LOOZE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2