ZIEttlKZEESCHE MEI WSBOüE i Wage No. 628. 6e. Jaarg. Maandag, 28 J1856. 4 Vervolgingen te gelijk! Nieuwstijdingen. esterschap te wanneer 1 maakt het van Eva in zoodanig wil r M. SCHALK- 1850, des lieer Ver- MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de RFGT, te Cleveland Staal Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f .30. Franco per post in Nederland 4.50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandau en Donderdag. abvertentien Ceut voor eiken regel. 10 CeiK -edere plaatsing 3er- Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertenties kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. bureau: ZierikzeeHoek van dc Schuilhaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. .1 a j Art. Obstr. esteld uit dte liet Delf- :i alle andere alle llheu- ken tijd, zon digen na te is snel en ?kingwerende mede eens Pijnen en king Kneu- ge berigten praktijk al- Gonezing.en reeks van gen gestaafd, m mij voor (»n pligl. hei?' gering; gen. Texel. f 0.00. - 1,80.. S. Pos' mav Groen. Bos, Alkmaar- iól van het Ver- I de Hoogstraat. Staa, Galante-' va ij hel Ver- pc, Jac. Stam. tl. Oehlinau vervolging tongval gene- lerden leeftijd, leed aan een pie ooit het middelen die' ze liopeloozen. pillen, van lis een regcl- tijd was van den 2ön n de menig- loor dit uit- van 15.30 /"23.50 5,90 - 23,90. bekomen bij te 'Fhólen 'ay's E tablis- db LOOZE. Niet minder dan 4 vervolgingen treffen ^gelijktijdig den Nieuwsbode De eerste be rokkende ons gelijk onze lezers reeds be- keud is, de te Middelburg rondslenterende heer Lodewijk Francois Krijger die stijf en k sterk beweert, dat bij die LOO L)E LEU GENAAR is, waarvan in den Nieuwsbode van den 10'lcn Mei, Anno Passaiozooveel moois werd verteld. Voor deze vervolging, die thans nog in appel, voor het Provin ciaal Geregtshof in Zeelandhangende is, stonden de schrijver, de heer B. J. Hame- 1' linck te Middelburg, en onze Uitgever te regt. De tweede vervolging vloeit voort uit de plaatsing van een door deij, heer J. Sluis, Ouderwijzer en Dijkgraaf van Cruis/and c. s.te Steenbergeningezonden stuk, geplaatst in den Nieuwsbode van 29 November des voorleden jaars, N.° 611, waarin door den Schrijver gezegd wordt, - ^dat i1et~.ge\1eente -bestuur van STEEN BERGENeene VALSCHE NAAMTEEKE- N1NG eener magistraats persoon in een auten- t1ek stuk, aan de staten der provincie zich heeft veroorloofd." Hiervoor zal waarschijnlijk de schrijver te regt staau. De derde treft eeu in den Schouwschen geschreven sink, onderteekend: Een Neepje van Jaap Krijsse, geplaatst in den Nieuwsbode van den 31 December 11., No. 620, waarin op eeue geheel onbestemde wijze en zonder eenige bepaalde aanduiding van personen of feiten, de laakbare en met de wezenlijke bedoeling der stedelijke keur strijdige handelwijze van enkele poort- commiezen jegens de eenvoudige bewoners (vau bet platte land afgeschetst en gegispt wordt. Voor deze zaak zal de Schrijver gehoord worden. De vierde en laatste vervolging, eindelijk deed ons Burgemeester Anthonie van Weel aan, (zeker uit dankbaar- heid, dat wij, ter vergelding zijner verre gaande onbeleefdheid, jegens ons aan den dag gelegd, in den Nieuwsbode van 3 Januarij 11. een zoo lang gerekt als teeineud ,en flaauw artikel, dat bijna de hellt van ons blad innam, ter zijner verdediging ge schreven, opnamen) ter oorzake der verschij ning in N." 613 en 615 van den Nieuws bode, van een artikel, waarin het Bestuur van dien heer over de Gemeenten Ooltgens plaat en den Bommel hevig werd gegispt. In deze zaak zal onze Hoofd-Redacleur als partij voor de beklaagden optreden, ten 'einde het eigenlijke doel dier vervolging (het kennen der oorspronkelijke schrijvers) geheel te doen mislukken. Vraagt men ons nu, wat wij, voor ons, van die 4 vervolgingen verwachten of duch ten, zoo ontveinzen wij niet, dat de eerste derzelve ons het meest bedenkelijk toeschijnt; dat, vrat de tweede betreft, de Schrijver van goede bewijzen voorzien zijnde, die zijn gezegde staven kunnen, wij zeker vertrou wen, dat hij en wij zegevierend uit deii strijd wederkeeren zullen; terwijl, wat de 'derde en vierde vervolging betreftwij alle redenen hebben om te gelooven dat deze zooals men dat noemtinet een sisser af- loopen zullen. Inlusschen rooven die aanhoudende ver volgingen niet weinig onze rust, onze tijd en ons geld. En de gedurige onzekerheid waarin wij leven over derzelver afloopdie altoos hoogst twijfelachtig is en ons honderde guldens boete en vele maanden gevangenis zou kunnen berokkenen, is inderdaad wei nig benijdenswaardig. Hoe moeijelijk, on aangenaam en gevaarlijk dit alles voor ons ook zijn moge, zullen wij echter niet ver sagen. maar spijl Art. 367 Cod. Pen., spijt alle vervolgingen en de nog grievender mis kenningen die ons lol heden troffen onver, schrokken voortgaan op de baan, die wij sedert vijf jaren bewandeldendie nog in groote uitgestrektheid voor ons ligt en aan welks opgang en einde geschreven slaat Bescherming der "Verdrukten# Aanwijzing van Misbruiken. Ontmaskering der Snoodheid# FRANKRIJK. Parijs, 20 Jan. De veiligheids-policie heeft een aantal getransporteerde!) van Junij, die bege nadigd waren in hechtenis genomen. Zie hier wat tot die maatregel aanleiding heeft gegeven. Zekere W was bediende bij den heer X. handelaar in mode artikelen. Deel genomen heb bende aan den opstand van Junij 1848 werd hij gevangen genomen en onder het getal der ge trans* porteerden gesteld, Na de verdwijning van zijnen bediende bemerkte de heer X., dat een aantal verdonkeringen van geld en goederen, ten nadeele van zijn huis ge schied waren, en een aantal omstandigheden ver- eenigden zich om hem te doen denken dat W. de dader was. Hij leverde eene klagt in, doch de trausportatie beschermde toenmaals W. tegen alle nasporingen. Inmiddels ontving W. gratie van den President der Republiek, en kwam eenigen tijd geleden naar Parijs terug. De heer X. gaf daarvan kennis aan het hoofd der veiligheids-commissie. VV. werd opgespoord en weldra in hechtenis genomen als beschuldigd van valschheid in onderltandsch ge schrift. Het schijnt dat toen hij voor het hoofd der veiligheids-policie verschee W, zich niet al leen verklaard heeft over deashklagte van valsch heid, welke de oorzaak zijner gevangenneming was, maar ook nog bekentenissen van een geheel ande ren. aard zou afgelegd hebben. Zie hier wat VV. volgens de inlichting, welke wij als gegrond achten, verhaald zou heijben. VV. was te Brest op de Guerriére geplaatstgeweest., Daar was, zoo men zijn verhaal mag gelooven, onder een bepaald getal getransporteerde!» een geheim genootschap gevormdten doel hebbende den President der republiek te vermoorden en al de zaarngezworenen hadden op eenei» dolk den eed afgelegd, alles in het werk te zullen stellen, om hun plan ten uitvoer te brengen, zoodra zij in vrijheid zouden gesteld zijn. Men weet dat in de eerste dagen van December een aantal treinen met getransporteerden te Parijs aankwamen, waaronder een aantal van de Guerriére Door de zorg van W. werdeo een aantal verga deringen van de zaarngezworenen gehouden in een huis der passage St. Paul. Br werd overeengekomen dat om aan de waak zaamheid der pulicie te ontkomenbet genoot schap zich bij kleine groepen van 4- of 5 zou verdeelen en het lot beslissen zoude, aan wélke afdeeiing de eer te beurt zou vallen van het eerst de onderneming te wagen. Die waartoe W. be hoorde, werd door het lot aangewezen. Men be raamde dadelijk de middelen van uitvoering en er werd overeengekomen, dat men den President zou treffen in den schouwburg of bij het uitgaan van het Elysée. Nadat dit besluit genomen was, kwam W. met de zijnen bijeen in een wijnhuis, straat St. An- toine, om de rollen te verdeelen, doch men be greep dat voor het welgelukken der onderneming een man van geestkracht noodig was. Men nam weder zijn toevlugt tot het lot en de naam van W. kwam het eerst uit de bus. Des andereu daags kocht W. een pistool, buskruid, kogels en eenen dolk, welke hij betaalde uit de opbrengst «ener inzameling. Den 24 December liep het gerucht dat de Pre sident der Republiek den Italiaanschen Schouw burg zou bezoeken. VV. ging er gewapend henen doch de President kwam niet. Eenige dagen later had eene vergadering der zaarngezworenen plaats VV. woonde haar bij en werd vrij hard aange sproken men verweet hem dat hij geestkracht en zei fsopoffe ring miste en hij geen gebruik maakte van de gelegenheid, welke zich eiken avond voordeed om een einde aan de onderneming te maken, hij werd zelf regtstreeks bedreigdVV, verontschuldigde zich beloofde zonder verwijl te zullen handelen en het gelukte hem het ongeduld zijner vrienden tot bedaren te brengen. Doch van dat oogenblik had hij maar eene ge dachte meer: namelijk om zich te onttrekken aan de verwezenlijking der bedreigingen welke men hem had laten hooren, In dien toestand werd hij aangehouden op de aanklagte van zijnen voor- maligen patroon, den heer X. en besloot hij de bovenstaande bekentenis af te leggen. Men heeft bij W. het pistool, het kruid, de kogels en den dolk, welke hij gebruikt had in beslag genomen, en elf personen zijn ten gevolge zijner bekentenis, in hechtenis genomen, er moeten nog meer gevan gennemingen plaats hebben. Men leest in de Gazette de Lion: Volgens het verhaal van een reiziger ligt de sneeuw overal zoo dik, dat men noch spoor noch weg konde onderscheiden. Nu eens zakt er een wiel in de sloot, dan wedt-, stuitte het tegen een boomstronk. Onderweg vond men een man liggen, in zijn man tel gewikkeld, hij was stijf bevrozen. Een paar honderd treden verder, lag een ander reiziger ins gelijks levenloos. Op een uur afstands van Puij zag men eene vrouw onbewegelijk, ten halve lijve in de sneeuw gezakt, met gevouwen banden in eene biddende houding. Het is te veronderstellen, dat zij hare krachten voelende bezwijken, was blijven stilstaan ^en hare ziel aan God heeft aan bevolen, en dat de dood haar in dieo toestand heeft verrast. Parijs, Jan. Gisteren ging eene welgekleede dame over dfen boulevard Montmartre, Daar werd zij door eenen heer aangesproken die haar reeds lang had gevolgd. De dame scheen hem niette hebben gehoord On ging voort, maar werd nog altijd doorden heer vervolgd. Vruchteloos trachtte zij zich van hem te ontdoen en ging aan den awlèren kant van den boulevard, maar nog altijd door hem vergezeld. Door die lastige en verdachte vervolging verontrust, hield zij eensklaps stil en verzocht hem vriendelijk haar met rust te laten. Hij antwoordde dat het hem speet aan dien wensch niet te kunnen voldoen, want dat hij besloten had haar naar huis te brengen. Toen liep de dame eenen net gekleeden heer, die daar juist wandelde, ter hulp. Dadelijk stelde zich deze met zeer veel beleefdheid tot hare be schikking, gaf haar den arm en haastte--zich, haar naar hare woning te vergezellen. Zoodra haar vervolger dit bemerkt?, scheen hij zijn plan op te geven, en vertrok. Door genoem den heer nu naar huis gebragt, was zij weldra Hi veiligheid en aarzelde dah ook niet, hem voor zijne hulp ten vriendelijkste te bedanken. In hare vertrekken teruggekeerd, dacht zij nog met welgevallen over dien zoo beleefden bescher mer na tuen zij eensklaps bemerkte f dat bij die gelegenheid haar kostbare armband was gestolen. Zij was het slagtoffer van den wel overlegden aan slag van twee schelmen. Men kan op dit oogenblik te Nantes een voorwerp zien, dat de aandacht van alle geleerden en natuurkundigen tot zich trekthet is een bij zonder goed bewaard gebleven fossile vischdie nog met de schubben is bedekt, welke al hunne schoonheid hebben behouden en zoo hard als di amanten zijn. Die visch is in het departement van Galvadus opgedolven en lag in eenen diepen kleigrond verborgen. Geloerde onderzoekers bewe ren dat het een der schoonste overblijfselen van de voorwereld is. NEDERLAND. Eïoorn 23 Januarij. Heden werd voor de arrondissement»-regtbank ter dezer stede uitspraak .gedaan in het alhier en omstreken zoo veel be langstelling gewekt hebbende proces, tusschen D. W. Kuiler en de wed. Hoogendijk, beide in den Deemster woonachtig. Uit den loop van het proces bleken de navol gende daadzaken Voor eenige jaren bad genoemde Ruiter van de wed. Hoogendijk gekocht eene boerenplaats, voor eenen prijs, geëvenredigd aan de voorwaarde«lat zij haar leven lang op de plaats, tegen eenen vasten huurprijs, zou mogen blijven wonenter- wij! men tot besparing van de bezwarende legis- tratie—regten een huurcontract voor den lijd va,; drie jaren liet opmaken. Het bestaan van pit laatste stuk, het taaije leven der weduwe, geveegd bij den sedert verbaasd gestegen koop- en huur prijs der boerenplaatsen en landerijen, schijnen aanleiding tot dit proces te hebben gegeven; al thans lluiter had aan de wed, H. de uur opge zegd terwijl deze, steunende op de voorwaarde van verkoop, weigerde de plaats te verlaten. Ongelooflijk was de toevloed van toehoorders vooral uit den Roemster en bijgelegen plaatsen bij de twee lange en tct laat in den avond vol gehouden pleidooijen in deze zaak, zelfs in weerwil van de herhaal teleurstellingen door het remit- teeren der zaak, aan de buitenlieden veroorzaak:.. De regtbank heeft aan Ruiter zijnen ei»cii ont zegd en hem veroordeeld in de kosten van het proces. EH©tter«Iam? 25 Jan. liet ^ud-Rounsch-K;)— tholijke weostiuis te Utrecht, sedert 38 jaren door drang van omstandigheden gesloten, wordt than» heropend, zoodal zich de Bisschoppelijke Kiezer y te regt over het bezit van een zoodanig nuttig gesticht kan verheugen, Gedurende al dien tijd werden cie weezen besteed, hetgeen zoo voor op voeding en verzorging, als voor het toevoorzigt veel te wenschen overliet. Het thans herbouwde weeshuis, bij den Driehoek, op de Mariaplaats. is uitmuntend voor het doel ingerigt. De slaapkamers zoo voor de jongens als voor de meisjes elk af zonderlijk en geheel van elkander gescheiden, zijn ruim, luchtig en zoo net, dat men meent in eene der beste kostscholen te komen. Van de speel- en eetkamers, van de ziekenkamers, voor de jon gens en meisjes afzonderlijk, kan men hetzelfde zeggen. De geheele inrigting is uitmuntend. Den 28sten dezer maand zal dit gebouw door de weezee thans 17 jongens en 10 meisjes bedragende, wor den betrokken, en die dag zal voor deze kindereu een waar feest wezen. Uit het weeshuis komt men in de ruime school, alwaar 110 kinderen van die gemeente het onderrigt genieten.cn welk sohooi- locaal bij de herbouwing, ook eene vergroeiing heeft ondergaan. De regenten, die er eene geschikte zaal hebben, komt eere toe voor de zorg, waarmede zij het gebouw voor hunne ouderiooze geloofsgenootcn hebben iogerigt, Mertogenbosch, 23 Jan. De stads begroo ting voor 1850 is eergisteren door den raad gc-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1