1830 6% L'vs léuwsty d-ingen R IJSLAND. ENGELAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. 1 MEN ABONNEERT ZICH lu Nederland, brj den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. A 1 AEONNEMENTS-FRIJS t VOOR BEIDE UlTGAVEH. Voor 3 maandenf 1 ,30. Franco per post in Nederland- 1,o0. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES: iO Cent voor clki-n regel. Zegelregt voor iedere plaatsing So cents. De inzending der Advertcnli'én kan geschieden tol Maandag en Woensdag, voormiddag li ure. BUREAU: Zieiik-r.ee, Hoek van de Schuilhaven, Lett. B, No, 9-i. Brieven en Ingezonden stukken franco. Jaarg. Het bevestigt zicli nu, volgens het Journal de St.-Petcrsbourg van den 6 Januarij, dat inderdaad et bestaan van een genootschap ontdekt is, hét- elk ten doel had om de politieke instellingen an Rusland omver te werpen en door anderen te ervangen. Na een onderzoek van 5 maanden >or cene daartoe ingestelde commissie, schonk de jeizer aan hen, die door toeval of iigtzinn igheid tot deelneming aan deze zamenzwering verleid waren [geworden, algeiieele kwijtschelding, en de aanleggers en hooiden van het complot, ten getale van 21, [.werden van de doodstraf ontheven door den keizer, en deels of met dwangarbeid in de bergwerken of in de vestingen, deels met gevangenis er» op volgende inlijving in verschillende armeecorpsen gestraft. Ijomdcn, 18 Jan. Een Engelsch reiziger die onlangs van cene reis door Marocco is terugge keerd geeft verslag van een paar barbaarsche strafoefeningen die bij daar heeft bijgewoond. Een Arabisch siieiit bail twee paarden van den keizer Ie Fez. gestolen dien ten gevolge werd hij ter dnod veroordeeld; maar dewijl hij zicli beriep op zijn gewijd ambtschonk de keizer hem genade van lie doodstraf, doch veranderde zulks in het afhou wen van de hand. Er was geen sciierpregter derhalve werd bevolen dat de strafoefening zou uitgevoerd worden door de beide oudste slagters die echter de vrijheid hadden om zich door iem ,.d anders Ie laten vervangen. Zij ma. kten hiervan dan ook gebruik en lieten- eene som bieden aan hem die in hunne plaats als sciierpregter zeil wil len optreden, zij boden te vergeefs een, twee, drie, vier Spaansche piasters. Eindelijk verhoogden zij die som lot eer. dubloen en toen liet een neger zich overhalen om de tank op zich ie nemen; met een enkelen bijlslag hiew hij de hand af van den misdadiger, de geknotte stomp werd toen in een bak met gesmolten pek gestoken ten einde het ■bloed te stelpen, en daarop zond men deri sheik naar zijne woonplaats terug, om zicli daar te laten genezen zooals hem goed zou dunken. De andere executie was die eens moordenaars, hier wisten de slagters zich voor een Spaanschen quadruppel vrij te koopen, degeen die zich met de voltrekking van het vonnis belastte nam den mis dadiger in liet open veld, bond hein liet lietn neiierknielen en sloeg hem het hoofd met een sabelhouw af. Het hoofd werd op een paal geplaatst met het ligchaam op den grond daar nevens, hetwelk in den volgenden nacht door de hyenas verslonden werd. Parijs, 17 Jan. Lodewijk Napoleon geeft heden avond weder een luisterrijk bal in de zalen van het Elysée-National. Er zijn voor dit feest drie duizend uitnoodigiiigsbiljetten uitgereikt. Deze door den president der republiek gegeven feesten worden hoe langer zoo talrijker bezocht. ~De voornaamste leden der partij van de orde, de diplomatie en een groot aantal volksvertegenwoor digers worden er steeds opgemerkt. Te middernacht zijn de feesten gewoonlijk afgeloopcn en dan maakt het een zonderling effect de verschillende bedien den luidkeels te hooren aankondigen, dat het rij tuig van dezen of genen graaf, hertog of lord. gereed staat. De lieer Boulay, vice-president der republiek, maakt hierop eeue grootc uitzondering. Hij komt en gaat steeds te voet. Het geld dat hem equi- pagiën en lieverijen zouden kosten, deelt hij ge regeld aan de armen uit, waardoor hij onder het hulpbehoevend gedeelte der bevolking zeer bemind is. Gisteren trad hij zekere vrouw Baiay, eene portierster, cene smaakvol gekieedo dame binnen, die ecu meisje van 5 of 0 jaren aan de hand hield. »!k heb bemerkt." zeide de dame, »dat op de vijfde verdieping een vertrek te huur is; wilt gij zoo goed zijn, het mij eens te laten zien." »lk ben Ihans alleen," gaf de portierster ten antwoord: «maar mijn man zal waarschijnlijk zeer spoedig terngkeeren." »0! laat u dat niet ver hinderen," hernam de dame, amijn dochtertje kan hier oppassen tot wij terugkeeren." Dit werd goed gekeurd; het bezoek op de kamer der vijfde ver dieping liep in 10 minuten af en de dame vertrok met haar kind. Docli een uur later bemerkte vrouw Batay, dat men haar een zilveren hnrologie, eenige kleinoodiën en eene som van 27 francs, die in eene commode had gelegenhad ontstolen. Diefstallen op die wijze zijn in den laatslen lijd meermalen bedreven. lotterdam, 19 Jan. Onlangs begaven zich te Haaren, liggende in Oost-Vriesland, nabij de Gro- ningsche grenzen 25 gehuwde en ongehuwde personen op het ijs van de daar langs stroomende Eems, om aldaar schaatsen te rijden. Naauwelijks waren zij in het midden op deze breede rivier, of vijf hunner zakten met een stuk ijs, dat zich van het overige losschende, in de diepte neder. Op hnn noodgeschrei snelden de andere toe om hen te redden, maar ook zij werden allen eene prooi der golven. Met eene visschersboot haalde men met veel mocte de drenkelingen aan wal, doch te vergeefs beproefde men, hen door geneeskun- J dige hulp in het leven terug te roepen, allen waren zij reeds overleden. LI. Maandag voormiddag ging een gezel schap van zes personen van Groningen op schaatsen, om naar de Leek te rijden. Een van hen, Bouwma Oltens, dienstmeisje, zat in een schuifslede en werd geschoven door den schipper A. Schuring, Toen men bij de Mannekeslooi kwam, nabij het Leebstermeer, brok eensklaps het ijs, en ge raakte de slede met het meisje en haar schuiver' in het water. Maar broeder, M. Ottens, timmer mansknecht, wilde hen ter hulp komen, doch viel er ook door. Hij en de schipper kwamen er nogtans al spoedig weder uit, doch zijne zuster was, naar het scheen, niet te redden. Gelukkig echter lag daar in de nabijheid een visscher met zijn vischscheepje/on door dat deze toesnelde met haken en touwen, heeft hij de reeds bewustelooze, die vijf malen onder water was geweest, nog le vend opgehaald. Naar eene nabij zijnde boeren plaats gedragen, heeft men haar van drooge kleederen voorzien en te bed gebragt. Haar behoud dankt men den visscher en diens vrouwwier namen wij, tot ons leedwezen niet konden te weten komen. Twee ingezetenen van Pezie, zwagers, gingen voorleden woensdag namiddag twee ure op schaatsen en met eene platte ijsslede van daar naar Gronin gen, ten einde eene floor hen benoodigde hoeveel heid vloertegels te halen. Na hunne vracht te hebben opgenomen, vertrokken zij uit de stad om streeks te 5 ure, en dus nadat de avond reeds was gevallen. Door de duisternis geraakten zij van den weg af en aan het dooien op het ijs, dat door de vele afwateringen en afvloeijende zijlen zich in zeer zwakken staat bevond., Afgemat Van vermoeijenis, en niet wetende waar zij zich be vonden, verstopten zij hunne slede en vloertegels in een boschje, dat zij op hunne ronddwalingen hadden ontmoet. Zij zetleden alstoen hunnen togt onafgebroken voort en het was omstreeks half elf, dat zij in de verte een licht ontdekten, waarop zij, na de schaatsen te hebben afgebonden, te voet aanliepen. Doodelijk vermoeid kwamen zij, tot hunne verwondering, te Eelderwode aat?-, van waar zij, na een weinig tij (Is te hebben uitgerust, 11a3f hunne woonplaats terugkeerden. Daar aangekomen zijnde, vonden zij 'alles in rep en roer, en den vader en broeder van cén hunner reeds op reis, om de verloren gewaanden op te zoeken. Door roepen en schreeuwen gelukte het eindelijk, do laatst vertrokkenen te doen terug keeren. De slede met vloeren is tot nog toe niet teruggevonden, doordien men volstrekt niet kan gissen waar zij verborgen is. In de afgelöopene week is in het dorp Help man een droevig ongeluk voorgevallen. Dirk Albert Tuinman en zijne vrouw Dina Wichers. wonende aldaar, sedert eenigen tijd in hunne betrekking belangrijk achteruit zijnde gegaan, en thans in volslagen armoede verkeerond'e, hebben in den nacht van vrijdag op zathrdag een zoontje van zeven jaren en in den morgen van zondag II. een meisje van omstreeks drie jaren verloren ten gevolge der felle koude, Wilke alstoen heerschte.Voor zeker is dit een bedroevend ongeluk te noemen, daar deze lieden te eergierig waren om aan anderen hunne ellende te openbaren; men vond het zoontje in erwtenstroo liggende. De hulp van menschenvrienden is hier niet te vergeefs ingeroepen, en zoo wij vernemen is, onder de leiding van dén onderwijzer Huisman aldaar, eene algemeene kol- lekte gedaan die de gelukkige uitkomst hoeft opgeleverd, dat de man, vrouw en de nog drie overige kinderen thans van voedsel en kleeding zijn voorzien. Voor ongeveer elf jaren trof deze lieden een slag, waardoor twee kinderen van hen in de gracht achter hunne woning zijn verdronken, en drie vier jaren daarna Tierden zij geteisterd door een feilen brand, waardoor zij veel schade hebben geleden. Een Hunsingoëer correspondent meldt ons uit de provincie Groningen het volgende Voor eenigen tijd is de bier zoo veel geruchts makende zaak van zekeren, vroeger als klerk ge diend hebbende persoon, op 't kantoor van den voormaligen rijks-ontvanger der gemeente Klooster buren tegen de erfgenamen van zekeren rijken landbouwer, bij de regtbank te Appingadam aan hangig geweest. De heer advokaat R. T. Mees verdedigde de erfgenamen, die aangesproken werden, naar men zegt, om f 10,000, waarvan de gewezen klerk voorgaf eene obligatie te hebben en van welke de naarnteekening door bedoelden overleden landbouwer niet was ontkend, ofschoon hij wel beweerde nimmer ecnig geld van bedoelden klerk wien het daaraan dikwijls ontbrak te hebben ontvangen. Onbeschaamd en onbeschroomd moet genoemde klerk die zich later als doctor in het naburige Oost-Vriesland heeft vertoond, doch van daar moet verdreven zijn en wien als advokaat was toegevoegd de heer Potter van Loon, voor de regtbank hebben gesproken, zelfs de speciën op gevende waarin het geld was toegeteld, tot dat op 't laatst de heer Mees hem vertoonde het ver zoek van den landbouwer, om afschrijving van be lastbare, panden, gedurende het winterhalfjaar, en van hetzelfde jaar waarin ook do obligatie was ge teek end. De onderteekening van dit verzoekschrift moet in 't oogspringend valsch zijn en op 't gozigt hier van moet de crediteur met een hoog rooden blos zijn overtogen en stil geworden zijn. Bedoelde landbouwer had zich wel herinnerd, dat hij eens in blanco had geteekend, zullende de zorgvuldige cn met bezigheden overladen klerk wel zorg dragen dat alles in orde kwam. Ook ontbrak aan de obligatie hetGoed voor gulden. Zeker heeft hij er op vertrouwd, dat het door don heer Mees vertoonde stuk nimmer weder voor den dag zou komen. Men is nieuwsgierig naar den afloop van dit proces, daar bedoelde persoon in 't bezit van meer zulke obligation moet zijn. Weder eeno waarschuwing om voorziglig te zijn mot he( in blanco teekenen. (Z. B.) Uit 's Gravenhage meldt men, dat de minister Thorbecko zoo ziek niet is als men denktdat hij althans gecne keeltering hééft, en zijn broeder ook bevorens niet daaraan, maar aan eene zen uw- zinkingziekte gestorven is; voorts dat, de genoemde Minister van zijne wat hoog opgegevene ongesteld heid profiteert, om, vrij van lastige bezoeken.; des le drukker te kunnen werken, en hij zulks dan ook ijverig doei. Fort ESatSfi, 18 Jan. Het ijsvermaak, dat reeds eenige dagen op eene der grachten dezer plaats door de liefhebbers van het schaatsenrijden wordt waargenomen, werd heden namiddag zeer talrijk bezocht. Men vond op dezelve een groot aantal personen van beider kunne aan dit vermaak deel nemen onder de groote menigte werd ook de Rode der Gemeente -opgemerkt, zijnde een man van ruim 72 jaren, welke in geen 15 jaren aan die uit spanning had deelgenomen, docli door zijn vlug en bevallig rijden, de aandacht van allen tot zich trok. Ieder verwonderde zi.ch over dezen man, daar hij met vele jeugdige rijders kor.de wedijveren, waarvan er, en dit zij tot roem van deze Gemeente gezegd, velen aanwezig zijn, en zelfs eenigen welke in die kunst bijzonder uitmunten. lngez GEME r% G O E BE K 5 GT EX Het bankiershuis Baring Brothers* te Lon den, heeft aan het Russische gouvernement G1 milliöeu guldens geleendom de kostten van den Hoogaarschen oorlog le betalen. El Ha dj Mohammed ben Senoussieen oud krijgsmakker van Bon Mazadie voortdu rend den stam der Oulcd Sounes in op stand heeft gehouden heeft eindelijk in een gevecht het leven verloren het gewone lot. van alle weèrspnwielingen. In liet Zui den van Frankrijk ligt de sneeuw 8 ellen hoog, en op enkele plaatsen is alle'verkeer gestremd. Ook Le Parijs wordt dc sneeuw weggedragen met manden, even als bodewijk XVI laten doen heeft kort voor zijne ont hoofding. Zoude die massa's sneeuw wed ei een voorteeken zijn van eene likwidalie muf de geweldenaars en de volkeren? Nu du armoede met geweld geweerd wordt, is de armoede grooter dan voor drie jaren; 'er heerscht compleet hongersnood in de achter buurten. Kossuth cn veie zijner vrien den zijn ingedaagd gewordenom voor een krijgsgerigt le verschijnen als beschut-' digd van hoog verraad. Schier alle bur - gemccstersdie dit jaar moesten op'höuden te meesteren over de burgersblijven in functie. - De Presid. der Fransche republiek is dagbladschrijver geworden. De Keizerin van Rusland heelt de moeijelijkheden weg geruimd, die bestaan hebben om de Kroon prins van Zweden met Prinses Louisa der Nederlanden te doen trouwen en zullen die schepsels weldra in de echt koels slap pen. Te Hamburg zal eene dames-hooge- school worden opgcrigt. Overleden te Arnhem eene 80jarige dienstmaagd heb bende 62 jaren dienst en geen.geld. Te Californi worden meisjes gevraagd van 6 voet langcn die niet aan bet modél beantwoorden om te trouwen worden scha deloosgesteld met 25,000 guldens. - In Bel gië worden reeds wolven gezien onder de schapen.Door dat de prins van Oranje zoo buitengewoon goed leert, zijn al zijne leermeesters lot ridders benoemdbehalve, de kindermeid, lie kosten te dragen door den slaat. - Nu de rust in Europa schijn baar hersteld is, wordt in Duitschlnnd het paardenvleescb weer aanbevolen, als geschikt voor de arme lui. In dc voorsteden van Parijs worden petitiën ggjcckend, om te verzoeken dat Lodewijk Napoleon voor vip

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1