RF onder I 00 MEK ABÖMREEKT ZICH In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Poaiditecleuren. In Nonrd-Amerika, bij 3. QUINTUS, le Al hauw en bij C. DE EtiGT, le Cleveland Staal Ohio ABOMMEIMEWTS-PRïfS VOOR BP1DI2 UITGAVEN. Voor 3 uiaaiHen Franco per post. iu Nederland Voor Noord-Amerika. Franco New-Yq/ f .30. - 1.50. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIE!*: 10 Gent voor eiken regel. Segelregt voor iedere plaatsing 83 cents Dc inzending der Advertentieii kan geschiede Maandag en Woensdag, voormiddag ii ure. BUREAU: Zifctik-z.ee, Hoek van de SchuilhavenLelt. B No. 94. BrieveD en Ingezonden stukken franco. Ni teisusS.ijdiny'-^' E i\ G E L A N f 13 .Taiiuarij. 23sten Maart jl. is de Zinobia te St. Hel/>a opgrbragt door de elk JEngelsclie Brik Philomel Aapt. Wood, die deze in slavenhaler op de westk^1 van Afrika genomen ?rv had. Zij had 350 slave4 aan hoord, waarbij 33 >or vrouwenofschoon het Zhip slechts 100 ton groot ejz was. Op de reis naar St. Helena waren 11 slaven ,t gestorven. Deze ongelukkigen waren in den be- droevendslen toestand, zonder eenige kleeding; n velen hunner, en vooral de vrouwen, waren met /ei Cfin g'oeijend ijzer op'de borst gebrand, om den eigendom te bewijzen. Zij waren zoo digt opeen f gepakt, dat de meesten niet konden liggen. 0! Ken tweede slavenhalerHarriet genaamd, kapt. •0< Doling, van Philadelphia, had 800 slaven aan boord. Deze kapitein verkocht zijne lading slaven te Ambrez aan een Braziliaanen verliet het schip, hetwelk door het Kngelsch oorlogschip Cygnet werd n genomen en te St. Helena opgebragt. Ten zelfde e tijde werd een derde nrgerhaler, de California tr van Boston, genomen. I Kapt. Murdo, van de Contestzegt in een berigt 0 van den llden Jul ij jt., dat de slavenhandel in 'f 184*9 sterker gedreven is dan immer. In de maand Mei had men G slavenhalers op het station Ben- 1 guela. Op een derzelve, door de Contest geno- men, waren op het dek ISO ongelukkigen tegen le, dkandc-r gepakt, blootgesteld aan regen en wind. nil \e Cygnet nam in Mei een slavenhaler met 300 :)ic vgers. De Boxereen Amerikaanse!) schip, met am '0 slaven aan boord, was het ontkomen. In de dar baai van Benin werden 3 schepen genomen, op her ben van welke 590 slaven aan boord waren. lcm Doordien de Kngelsche schepen verscheidene vip» enhalers hebben genomen, is aan dien handel die >ei nadeel toegebragt. doch in weerwil daarvan, zich in van 1819 tot 18-5-7 aan de kust van Afrika een.. kocht en weggevoerd bijna 3 millioen slaven, rni.si wel naar Brazilië 1,121,800, en naar de Spaan- brl*" sche koloniën 831,027. Op den overtogt zijn ge storven 688,229 en door de kruisers genomen 117,380 meiiSchen. JLondleiii, 15 Jin. De heer Oobden heeft aan het permanente commillé van het vredes-congres den volgenden brief, o\er de Russische leening, gezonden Mijnheer 1 Aan het gevoel der beschaafde wereld is weder eene beleediging toegebragt. Eene Rus sische leening wordt weder geheven in de stad Londen. De horden kozakken hebben hunne zen ding in Hongarije vervuld; getuige deszetfs verlrap- te velden, vlammende dorpen- en schavotten, ge drenkt met liet bloed zijner edelste patriottenen nu schreeuwen de wilde werktuigen van al die verwoesting en slagling om hun loon. Het schijnt dat Engelschen. ja, de kapitalisten van Londen, het bloedgeld zullen verschaffen 1 Indien het zoo is, laat dan voor de eer der eeuw en het karakter van ons Christelijk land, een protest van veront waardiging gehoord worden, tut afkeuring van eene zoo goddelooze en schandelijke handel wijze. Ik hoop, dat het commitló der vredes-maatsehappij (aan hetwelk de uitvoering der te Parijs genomen resolutie, waarbij die leeningen veroordeeld worden, is opgedragen) eene openbare vergadering hier ter stede zal beleggen, die ik gaarne zal bijwonen. Laat het zoo spoedig mogelijk geschieden, op het laatst Vrijdag of Zaturdag. Een verschrikkelijk voorval vond jl. Vrijdag te Chattam plaats in de menagerie van den lieer George Wombwell. Een 17jarig meisje, Ellen Brightwegens den moed en de koelbloedigheid waarmede zij de wreedste dieren behandelde, de lecuicen-honingin bijgenaamd, trad het hik binnen waarin een leeuw en een tijger opgesloten zaten. Deze dieren betoonden zich doorgaans jegens haar .pjëek onderworpen, un werden door hare stem en ,-,c 'ebaren in bedwang gehouden, maar thans scheert l de tijger minder gedwee te zijn. Terwijl zij den leeuw gebood in een hoek der kooi te gaan lig gen, plaatste de tijger zich voor haar, dien zij daarop een tikje gaf met de karwats, welke zij in de hand hield. Het dier uitte oen dof gebrul en wierp met eenen slag zijns poots het meisje om. toen sprong hij op hoar en zette zijne tan den in haren hals, terwijl hij met zijne klaauwen hare borst openscheurde. De toegesnelde oppassers wilden den tijger mot eene zweep noodzaken zijrte prooi los te laten, doch hij deed dit eerst toen men hem geweldig met een ijzeren stang op den kop sloeg. Schrikkelijk verminkt werd het bekla genswaardige meisje uit het Iiok gehaald en reeds weinige oogenblikken later gaf zij den geest. De jury van onderzoek gaf, na een verdict over de oorzaak van haren dood uitgebragt te hebben, in de krachtigste bewoordingen hare afkeuring te kennen van vertooningen als die, welke thans een zoo droevig einde had gehad. Vrijdag vond een zonderling geval plaats op den Eastern Counties Railway, Twee heeren reis den in een rijtuig der tweede klasse, toen opeen der stations tusschen Londen en Colchester, ook eene elegant gekleede dame er binnen stapte, die omstreeks 2G jaren oud scheen te zijn; zij had een kind, blijkbaar niet ouder dan een paar maanden, op den arm. Zij gaf voor, in een rij tuig der eerste klasse gezeten te hebben, doch vermits .zij daar geene reisgenooten had en zich onwel gevoelde, ging zij in dit rijtuig der tweede klasse over. Een der heeren, bij toeval een chi rurgijn zijnde, vroeg naar de ken teekenen harer ongesteldheid, doch zij ontweek zulks en gaf als voorname oorzaak op. zwakte en verinoeijenis van het reizen. Men bewees haar toen natuurlijk alle oplettendheid en na eenigen tijd gaf zij hare vrees le kennen, dat zij uit zwakheid het kind zou laten vallen, dat daarop beurtelings door beide heeren in dun arm genomen werd. Aan het volgende station ging zij uit hel rijtuig, om rond te zien naar een knecht, die haar aldaar met een rijtuig zou wachten. Een der heeren had onderlusschen liet kind in den arm, terwijl deandere zorgdroeg voor zijne bagage. Maar de dame kwam niet te rug en iedere nasporing bleef vruchteloos, tot groote ontsteltenis van den aldus belasten heer. Na eenige overweging bragt hij het kind ten huize van een zijner nabij wonende vrienden, wiens echtgenoot tusschen de kleeding van htt kind twee bank- nooten, ieder van 10 p. st. (f i 20), vond, als mede een briif, waarin verzocht werd, dat men aan het kind alle mogelijke zorg zou wijden, met de mededeeling, dat men gewis niet anders zou handelen, indien men de angst en de omstandig heden der moeder kende; voorts met bij voeging dat, indien, door middel van eene adver tentie in de Times, het a ires werd opgegeven waar het kind zich bevindt, alles ton slotte teregt zou komen. Het kind was zeer kostbaar gekleed, FRANKRIJK. Parijs, 15 Jan. Dezer dagen stond een bejaard man, die zich voor een Hongaar uitgaf en den .naam van Ileintich S.mermann droeg, hier teregt onder beschuldiging van bedelarij. Een commis saris van policie deed huiszoeking in het armelijke verblijf, dat hij op eene onaanzienlijke binnen plaats bewoonde, en vond daar een paar koff rs, waarin vele zeer goede kleederen en gouden kloi- r.oadien waren en voorts 57 Pruissische en Haio-w versche goudstukken ieder ter waarde van 4-0 a 48 fr; 12G Fransche en vreemde guudstukken, van 20 a 24- fr. ieder, 2 Pruissische goudstukken elk van 10 fr. en 100 francs in zilvergeld, alles te zamen ongeveer 5000 fr. Bovendien twee gouden repetitie-horologien, een Baooversch rentebewijs en een bewijs van eigendom van een landgoed ter waarde 15,000 francs. De regtbank heeft hem tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. REITS CHLAiND- Pe&15a, 5 Jan. Haudel en verkeer beginnen langzaam, weder te herleven. Haynau's laatste aankondiging, dat het verbeurdverklaren der goe deren ophoudt, heeft eene geruststellende uitwer king gedaan. Echter maakt de voorgenomene ver andering van costumes voor de beambten in het geheele land eenen pijnlijken indruk. De Magyar is veel te trotsch op zijne nationaliteit en alles wat daarmede verbonden is, en daardoor ook op zijnen Atlila, Kalpak en krommen sabe, als ook dat hij aan den knappen wapenrok, den driekanten hoed en voornamelijk aan den degen, welk wapen den Hongaarschen edelman en boer ten allen tijde een voorwerp van bespotting is, behagen zal vinden. Volgens aanteekening in den Magyer Hirlap, werkt de voormalige Minister Szemere in Parijs aan een dagblad mede voor een maandelijksch salaris van 100 franken. Maygar Hirlap drukt zijne mee ning uit, over de geruchten, waarmede liet land volk zich thans nog onderhoudt, in deze bewoor dingen: leder dag brengt Kossuth nader, welks niagt thans grooter is, dan midden in de dagen der revolutie. Naast hein rijdt op een vaal ros een magtig heer. Niemand weet wie hij is. Zij brengen de Hongaarsche kroon mede, en eene legermagt, als nog nimmer op deze wereld gezien werd, volgt hen. Meestal zijn liet Magyaren, eo wel die, welke met Arpad naar Europa gekomen zijn. Van de andere zijde dringen in groote legers duizende Russen in het land welke wegens de betaling met de Duitschers in oneenigheid zijn geraakt. Bussen in groene rokken vademiange Russen, de grootste en sterkste Russen, welke in het gehcele land bij elkander gebragt konden worden; weer van den anderen kant komen de Engelschen, en hunne vloot heeft reeds hel anker voor de brcezin geworpen en al weder van eenen anderen kant komen de Frauschen in roode rokken te voet en op schepen die bij S.irospatak geland zijn. Aan dat punt, waar de Duitschers uit de wereld kunnen springen, als zij in het naauw gebragt. worden slaan de Pruissen hen te dienste. Naar een ander gerucht heeft zich Kossuth met acht koningen verbonden, vier kwamen van het zuiden, vier van het noorden, en tusschen hen draagt Kossuthgevolgd van 200.000 man, de legersba- nieren is reeds in Stuhlweisenburg binnen gerukt. Met opbruischenden inoed trekken zij tegen de Duitschers op, en deze zijn verloren. En keizer Ferdinand heeft aan Kossuth een brief geschreven, waarin hij hem verzoekt, hem weder op den troon te plaatsen, en heeft zich aldus onderteekend »Uw toegenegen Dienaar en Vriend." Op deze over denkingen, welke Magyar Hirlap hier ter neder- stelt, voeren wij aan: dat de toepassing van deze fabel is, dat deKossuth-Noten zullen ingelost worden. In den Woywodina heerscht eene bedenkelijke opschudding; de beambten worden gedeeltelijk door troepen beschut; menige Duitscher en Magyar ver koopt zijne goederen. Oostenrijk vergist zich, wan neer hij gelooft, dat de Griekschgezinde Serben naar Weerien, als hun middelpunt, hcónblikken zij zien uit naar Petersburg NEDERLAND. Waclenoijen, 14 Jan. De huisvrouw van zekcicn armen inwoner alhier werd onlangs door den veldwachter betrapt en aangeklaagd daar zij, behalve een bos drooge houtsprokjesook een bosje groene takken had bijeen vergaard. Deswegens is zij door de reglbank veroordeeld om 14 dagen lang achter de Irahün te Tie! te komen doorbren gen. Volgens de wet is dit niet meer dan regt- vaardig. Orde en regel moet er overal heersclien; zonder orde loopt de boel in de war. Do veld wachter deed volgens ambt en bedieningniet meer dan zijn pligt medebragtwant als de wet gebiedt en het wordt niet uitgevoerd dan loopen do zaken mede in het honderd. Maar nu is du vraag: is het christelijk en menschlievend in den legenwoordigen lijd nu er niets te werken en te verdienen valt, ook bij den, besten wil, een'ar men drommel zijne goddelijke vrijheid te ontnemen, enkel om een bosje verkeerd hout, waarvan de anuoedo zoo schaars is voorzien en waaraan zij toch zoo bitter groote behoefte heeft? Of moeten hunne verkleumde leden gelijk gaan worden aan do steenenwaarop zij neergehurkt zijn Of kunnen zij de bovendien zoo sobere en schrale spijs en drank dan raauw en koud nuttigen Rijken en meer gezegenden Gij weet niet wat het is kon te lijden met eene ledige maag u ter ruste te begeven zonder vooruitzigt voor den vol genden dag uwe warme kleederen heete kagchels en goed voorziene keukens en kelders kennen geen gebrek. Gij neet toch ook dat de goederen en schatten die gfj uw eigendom noemt alleen door God geleende panden zijn! Och geeft dan wat of wat meer van uwen overvloed aan uwen karig bedeelden stad- dorpgenoot j gij kunt van den berg ligt een weinigje brokjes of zandkorrels laten schieten, en wanneer gij uwe medemenschen met stramme leden en droeve blikken voorbij ziet gaan, om te zoeken naar een of ander wat bruikbaar is, stopt dan dien stumper een houtje of turfje of wat takjes in de hand en voegt er hij wijlen een centje bij dat zal u zeiven goed doen aan het harte, en Gods zegen zal denkelijk wel niet achter blijven l Denkt er eens goed over na. Het is thans de juiste tijd eenige aalmoezen of ouderstand uit to reiken. Beknibbelt ook hun daggeld zoo niet en het zal u wezenlijke ïoor- deeien aanbrengen de arme zal zijne vrijheid blij ven genieten hij zal beter in de naderende lente zijn werk kunnen verrigtenen liet maatschappe lijk ligchaam", zoowel uit zwakke naauw melk bare haartjes en vezeltjes als uit forsch gespierde armen en beenen beslaande zal beier tol uw eigen welzijn in stand kunnen blijven, Of zoudt gij liever in Frankrijk wonen waar liet communis- mus steeds dreigt GEJONGDE UI21UGTEN. Zijne Majesteit de Koning heeft den mi nister van Binnenlaudsche zaken beuoemd lot Opperhoutvester, en den Opperhoutves ter op stal gezel. Volgens eene gemaakte berekening, sterven in Engeland jaarlijks S0,000 menschen, teil gevolge van dronken schap. De Koningin-moeder, die eenig- zins ongesteld is geweest, is gelukkig aan het beleren. Benoodigd iu Griekenland, een stel nieuwe ministers. In Drenthe zijn de wilde ganzen aan eenen algemeenen oorlog prijs gegeven. Gestolen .te Hijs- wijk een Engel. De Oost en rijk sche zaak gelastigde bij den hertog van Toskanen, heelt het keizerlijke wapen weder voor zijn hotel als een uithangbord doen plaatsen. In Rusland is een geheim geuoolsohap ont dekt, dat ten doel had, de Russen van- slaven in menschen le hervormen, doch dit doel is mislukt. Te Venetie is zooveel sneeuw gevallendat S dagen noodig zijn geweest om het marktplein door 2000 men schen schoon te maken. Iu vele steden van Duilschland woiden weder onrustige dagen te gemoel gezien. Dc honden mogen le Gorcum niet meer los loopen, omdat er vrees voor hondsdolheid bestaat. De Keizer van Rusland heeft weder iets in hel hoofdhij zendt namelijk een ver bazende hoop Russen naar de Turksche grenzen. Overleden le Breda, de hoog eerwaarde heer J. van Br en gelbenoemd Bisschop van Adras. Uitgevonden le Pa rijs een parapluie die men in den zak kan steken. - lu Vriesland heelt de longziekte zich weder onder het rundvee vertoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1