No. 623. Donderdag, 16 Januari] 1830. 6e. Jaai'if. Nieuwstijdingen Verscheidenheden. ZIËRIKZËESCHE !\!El WSBOUE. MEPJ ABONNEERT ZICH: In Nedcilaud, bij den Uitgever; hij alle Boekhandelaren en Po^uli»eeteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. oe RKGT, »e Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRïJS VOOR BEIDB UlTO.iVr.N. Voor 3 maandenf l ,30. Franco per post in Nederland 1.30. Voor Noord-Anierika. Franco New York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIENt 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 eenls. De inzending der Advertentièn kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Ziorikz.ee. Hoek van de ScbuiitbavecLett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. Dl'ITSCIIL AXD- Hamburg, 2 Jan. Gisteren avond hadden ■\veder in sommige openbare localen ernstige on- geregeldheden plaats tusschen Pruisische militairen en de soldaten van 0119 garnizoen. In het. algemeen heerscht eene spanning tusschen eerstgenoemde militairen en onze burgers. Heulen, 6 Jan. Van onderscheidene kanten hoort men van verwoestingen, die door het buiten «de oevers treden der rivieren veroorzaakt zijn of gevreesd worden. Zoo zijn door eene overstrooming van den Oder bij Gahran in Silezie, 7 dorpen ge ïnundeerd geworden, waarbij helaas! menschen het leven hebben verloren. Een dezer dorpen heeft zelfs gevaar geloopen van mei al de inwoners te worden weggespoeld. Uit Priegnitz meldt men, «dat ook langs de Elbe onderscheidene plaatsen vooral door ijsstopj.ingen groot gevaar Ioopen. I\'ËDEI1LA\D. Almelo, 29 Deo. Heden avond had hier ter stede een ongelukkig voorval plaats, hetwelk wel inzonderheid vermelding verdient, om voorzigtig- heid bij de behandeling van schietgeweer in te boezemen. Een 25jai ig jongeling begaf zich in eene smids werkplaats hier ter stede en nam eene al daar op eene bank liggende pistool, waarschijnlijk met het oogmerk, om zich *an dezelve, tot hei zoogenaamde nieuwjaarschieten, te bedienen. Zoo het schijnt wilde hij dezelve in zijne broekzak Steken, doch, bij de poging daartoe, ontbrandde de met scherp geladen pistool, met dat gevolg dat het schot hem in het onderlijf trof, aan de ge volgen waarvan hij binnen zoo korten tijd over leed, dat het niet mogelijk was, hem eemge af doende hulp toe te brengen. Amsterdam, 6 Jaouarij. Volgens brieven uit Alexandne, loopende tot 21 Dec. II., was Prinses Ma rianne der Nederlanden den 7den di.'r maand aldaar aangekomen. Zij werd door den Nederlaml- schen consul en vice-consul verwelkomd en nam haren intrek inliet hotel de l'Orient. Vermits de Prinses een streng incognito wil in acht nemen, hebben de andere autoriteiten haar niet kunnen komplimenteren. De Prinses bezigligde al het merk waardige. hetwelk Ajoxandrie oplevert en woonde des Zondags eene godsdienst-oefening hij in de woning van den vice-consulden Hr. Huyssenacrs, die Ds. van Senden verzocht had aan eeri zijner kinderen don doop toe te dienen en tevens aan de Prinses om het ten doop Ie houden, hetgeen H. K. H. bewilligde, tevens vergunnende.dat aan liet kind haar naam gegeven werd. Den 12den vertrok de .Prinses, in gezelschap van den Heer Ruyssenaers, aan boord van eene ter barer be schikking gestelde stoomboot, naar Kaïro, met het voornemen, om van daar de reis over el Arish en Gaza naar Jeruzalem voort te zetten. Van het plan, om door de woestijn de reis voort te zetten, was echter afgezien, omdat de reizigers, ten gevolge van het vergevorderde saizoen, hevige windvlagen en stortregens te wachten hebben, waardoor de reis zeer wordt bemoeijelijkt. Nu zou de Piinses tegen het einde van December aanstaande naar Alexandrie terug keeren, om van daar met een ïransche stoomboot naar Beyruth, of met een <!oor den Pacha van Egypte ter harer beschikking gesteld oorlogsvaartuig naar Jaffa over te steken en van daar den togt door Palestina voort te zeiten. H. K. H. en gevolg verkeerden in den besten welstand. Rotterdam, 5 Jan. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid-Hollandsche Maatschappij lot redding van schipbreukelingen, hebben, in hunne vergadering van lieden, besloten te doen uitreiken de groote gouden medaille, aan James Moir, ge zagvoerder; de kleine goudeo medaille, aan Edmund Montague Leeds, eeiste officier, en de zilveren medaille, benevens twee gouden souvereincn, aan John. Roidan, Thomas Elbrecht en Thomas Philips, matrozen, alle van liet Britsche fregatschip Miner va, te huis beliuorende te Londen, voor hunne op den 28sten Oct. II, op 35* 10' Z. Br. en 24" 4' W. L. aangewende pogingen in liet redden van liet in doodsgevaar verkeerende gedeelte der be manning van het gezonken Nederlandsche barkschip j Geertruida, gevoerd door kapt. Behrens, (die reeds lóór de redding was over boord geslagen en ver dronken), te huis behoorende te Amsterdam en hun verscheidene dagen te verplegen en veilig aan wal te brengen, alles beschreven in de getuigschriften, die bij deze eerbewijzing gevoegd zijn. En de groote zilveren medaille, beuevens ver- eerend getuigschrift, aan H. Vierow, eerste stuur man van gemeld schip Geertruida, voor zijn man moedig gedrag, zeemanskunde en beleid, zoowel in deze ongelukkige schipbreuk als bij die van Jan Hendrik op de St. Paulusrots aan den dag gelegd. GEMENGDE UEIUGTEN. In het afgeloopen jaar is er te Southampton aangebragl, voor bijna honderd milltoen guldens goud en zilver. Bij de laatste stormen zijn er vele schepen vergaanen hebben vele menschen hun graf in de golven gevonden. Ook in de duinen zijn vele konijneh om het leven gekomen door een kleine inbraak in eenen zandhoop, hij de zoogenaamde oude hoeve, zoo dal er eene montering in het kouijnetivleesch op handen is. Pruissen is stellig van plan zijn leger te vermeerderen. In de Ommerschans heeft het op Driekoningen-dag kwakkels geregend. In de bewaarschool van arme kinderen geldt thans een dinée één cent per couvert en hij den heer van Oppenin liet logement het Hul' van Holland, p. m. 1.00, naar omstandigheden van de maag. Tc \Veenen is de typus onder de doctors uitgebroken32 liggen er reeds in het algemeen ziekenhuis. Aangekomen aan den Helder Zijne Koninklijke Hoogheid Piins Hen drik der Nederlanden vergezeld van Hoogsldeszelfs adjudant en gevolg. Hare Majesteit de koningin- weduwe heeft '200,00 present gedaan aan de Moederlijke Weldadigheid, te Middelburg. De Spaausche minister van biimeulaiidschc zalven heeft slaags geweest met den heer Sanchez Silva. In Rusland is eene diamant-mijn ontdektwaarin steenen gevonden worden van 1Q.Ö jiedci landsche ponden zwaarte. Te Anjuii is. ego valken ge- slagtzwaar 430 pond en oud -.41 weken. ln de provincie Groningen worden vele schapen gestolen. Prins Metlerriich maakt zich reisvaar dig om naar Weenen over te steken. Te Ruinen heeft het gepeupel de glazen ingeslagen hij den ontvanger een braaf regtschapen man. ln den Haag heeft men op nieuvvejaars-dag geen ar moede kunnen bespeuren er is zooveel gegeven geworden, dat ieder regt vrolijk heeft kunnen zijn. De soep wordt roet 'tjaar beter; er is thans zoo veel vleesch in, dat de menschen hetzelve verkoopen. De Sultan heeft een hond gekocht voor 2000 piasters; liet is een beest zoo groot als een kleinen Os. Te Breda loopt du haver het paard na. Benuodigd een man voor Anlje die Ham lust, ten einde aan het Ioopen in de Veemarkt straat een einde te maken. De kleine Maarten is geëclipseerd. Messire l'rolliroek heelt op nieuw een duchtige nederlaag geleden van zijne beminde wederhelft. Nog een paar zulke atta ques en Prolbrock is een vogel voor de kat. Armoede en deszelfs gevolgen. De invallende vorst, welke zich, dan eens met j strengheid dan weder minder hevig, duet gevoelen, j heeft tevens hare rampeu over een groot gedeelte? der bevolking uitgestort. Reeds een groot aantal der arbeidende klasse is van hun werk beroofd, zonder verdiensten en alzoo niet in staat om in de behoefte van hunne dierbaarste belrekkingen te voorziendaardoor verkeeren vele huisgezinnen, eehtgenooten van een talrijk kroost in de groot ste kommer en ellende, en men vindt er, die aan alles volslagen gebrek lijden; wat kan het gevolg zijn van zoo veel armoede en ellende. De niet standvastige man, welke te-huiskomende, zijne vrouw en kinderen, verkleumd van koude, zonder deksel of verwarming, vindtdie zijne dier bare panden van honger hoort kennen zonder in staat te zijn, hunnen honger te stillen, door eene bete broods die hen ziet beven van koude, zulk een man, reeds zoo ongelukkig door het lot •der zijnen, kan al ligt tot misdaad vervallen, en daardoor nog veel rampzaliger worden dan hij reeds is, en in die rampspoed sleept hij dan <»ok hen mede, die hem lief en dierbaar zijn, die hij, door een vergrijp, voor koude en honger dacht te vtij- waren maar hen integendeel diep ongelukkig maakte. Zoodanig voorval is ons medegedeeld, hetwelk in een onzer provinciën heeft plaats gehad. Een echlgenobt van eene brave vrouw en vader van vier lie-e kinderenwaarvan een welgesteld man, die eertijds zelve veel arbeid deed verrigten, en goed deed aan zijn medemensch, een armen arbeider gewordende ondragelijke lasten en op brengsten. zoo aan land en stad, wanbetalingen, als anderzins, waren de grootste oorzaken van zijnen rampspoed, kortom de man was diep ongelukkig. Wanneer bij des avonds, na volbragten harden arbeid, te huis kwam zag hij de ellende zijner dierbaarste betrekkingen wier honger hij met zijne zuur verdiende penningen niet geheel konde stillen. De Winter berooft hem geheel en al van werk en verdiensten, en hij ziet gade en kroost aan koude en honger ten prooi. Die ellende kan hij niet aanzien, hij spoed zich van daar, om hunnen honger te stillen. Hij ontmoet een rijkaarddie jaar aan jaar, schatten op schatten verzameld en met wien hij eertijds, toen hij nog welgesteld was, nog al getrouwelijk verkeerde. Aan die man, welke hem, met een geringe gift, gelukkig voor het oogen- blik had kunnen makengeeft hij zijnen toestand en liet lot zijner dierbare betrekkingen te kennen, hij herinnerd hem aan vroegere tijden en smeekt hem om eene kleinigheid tot stilling van honger en koude der zijnen. Wat doet de rijkaard? Medoogeloos stoot hij de ongelukkige van zich af, onder de vernederende uitdrukkingen, «luiaard, bedelaar, gaat werken!" zulks voegt hij de man toe, met wien bij eertijds in vriendschap verkeerde. De ongelukkige,, woedend door deze beleediging, is zijne drift geen meester, en op den eenzamen weg grijpt hij den laagharligen beleediger aan werpt hem woedend ter aarde, en zoude welligt een grooter ongeluk begaan hebbenware niet een paar lieden aangekomenwelke tusschen beiden kwamen. Wat waren de gevolgen? De ongelukkige werd aangeklaagd en veroor deeld als roover en aanrander op den publieken weg, en schavot- en kerkerstraf was zijn deel, zijne ongelukkige vrouw stierf van hartzeer en verdriet, en de kinderen vonden eene plaats in een bede laars-gesticht. Ziedaar een der vele gevolgenwelke armoede en gebrek kunnen na zich slepen. Het schier dagelijks vernemen van diefstallen welke hier ei» elders plaats grijpen vinden haren voornaainsten oorsprong, uit gebrek aan werk. De ongelukkigeuvan werk beroofden arbeider, hoort men wel eens zeggen: »Voor bedelen schaam ik mij, stelen mag ik niet, wat moet dan door mij gedaan worden, om niet van honger te sterven." In waarheid, de toestand dier lieden is verschrik kelijk vooral hij den winter. Het is ous meer dan pligt, het is noodzakelijk heid, die rampen zoo veel mogelijk te lenigen, ol' te voorkomen door hen, die daartoe in staat zijn, door hen, welke door God met rijkdom be giftigd zijn on daardoor als weldadig werktuig in ile hand des Allerhoogsten kunnen verstrekken, tot geluk en welzijn hunner natuurgenooten. Welaan dan, grooten der aarde rijken en mag- tigen voorziet in de behoefte van ongelukkigen door doelmatige middelen en gij doet niet alleen uwen pligt, maar een Gnde behagelijk werk. Maarookgij, die, door uwe betrekkingen, daartoe verpligt zijt, gi] moogt niet achterwege blijven het Stedelijk Bestuur kan, door doelmatige middelen en verschaffing van arbeid, tot leniging van ar moede veel bijdragen, IJ. V. Met echte vaderlandsche Volkslied. Wien Neèrlands bloed door d'aderen vloeit, Het bloed van 't voorgeslacht, Voor hem is 't dat zijn zangiar gloeit; Hem zij mijn groet gebragt, Hij zing met mij, uit volle borst: Vereenige ons één band En bidden wij niet voor den vorst Maar voor het Vaderland Wien Neèrlands heil ter harte gaat, En prijs stelt op 2ijne eer; Wiens pols voor Neèrlands volk slechts slaat, En voor geen trotschen Heer Hij zing met mij, uit volle borst: Een ieder druk' de schaud Die eerst spreekt van een dwazen vorst, En dan van 't Vaderland! Wie Neèrlands burgerij bemint; Die broeders van één stam, En patriottisch is gezind, Vol geestkracht, vuur en vlam, Hij zing rnet mij, uit ruime horst. Een horst, die hijgend brandt: Nooit sterven wij voor eenen vorst, Maar gaarn voor 't Vaderland! Wie vuige tiranny vervloekt. En dwingelanden haat Wie braafheid, deugd, opreglheid zoekt. Bedrog en ondeugd smaadt; Hij zi, ig niet mij uit volle borst: Komaan! ons woord verpand: Nooit loven v;ij eeri slechten vorst, Wèl 't roemrijk. Vaderland Wie moed bezit, der vadren waard, En gruwt van slavernij En edel, fier, Bataafsch van aard, Niet leven kan dan vrij Hij zweer met mij uit volle borst, Met opgeheven hand Wij, wij behooren aan geen vorst. Maar bloot aan 't Vaderland I (St, d. H.) Om de patentbelasting te vergoelijken, heeft Mi nister van Bosse gezegddat van de 300,000 pa- tcntschuldigen, er 230,000 waren, wier patent niet meer dan ƒ10 bedroeg. Let wel!! ln ous klein landje driemaal-honderd duizend patentschuldigen!!! Hoeveel, of liever hoe weinig, hooiden van huisgezinnen zouden er dus wel overblijven, die niet door deze helsche uit vinding gedrukt worden, als men er de grooten en ambtenaren (die vrijgesteld zijn) afrekent? En van die driemaal honderd duizend VIJFTIG DUI ZEND BOVEN DE ƒ10!' zeker over 'talgemeen zoo hoog als er maar van te knijpen en te persen is1 want de patentbelasting heeft boven alle an dere dit voor, dat ze geheel naar willekeur schijnt geheven te kunnen worden, en alle kleine tekorten hierop moeten gevonden worden; om van de verregaande schandalen en hatelijkheden, waartoe ze aanleiding geeft, niet eens te spreken. En men zegge dan nog dat deze belasting bezwarend is. Gekheid, mijnheer van Bosse! Geschreeuw van opposanten! Klop er nog maar opl Zou het voorgestelde wetsontwerp op de poste rijen eene sluwe poging zijn om de journalistiek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1