ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m Mo. rm. Maandag, 1 Januanj 185-0. 6e. Jaarg. Kieuwstijdingen. EX GELAND. FRANKRIJK. DlilTSCHLAND- NEDERLAND. Verscheidenheden. CJJ* ait, JL den ijheid, )oten te nilp >an de be- eent zij daar zij beiiau- MEK ABONNEERT SICH In Nederland, bij den Uitgever; brj alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, le Albany, en bij C. de REGT, 'e Cleveland Staat Ohio, ARQNNEMENTS-PRIJS voor bf.ide uitgaven. voor 3 maandenf I .30. Franco per post in Ned eiland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- - Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVEKTENTZEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 een. De inzending der Ad verten I ien kan geschiede. Maandag eu Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicrilu.ee Hoek van dc Schuilhaven Lett. B No. 94. Brieven eu Ingezonden stukken franco. ÊgTSr" Daar door de op nieuw ingevallen vorst de geregelde communicatie tusschen deze Stad en Middelburg plotseling gestremd is. zullen onze ge- abonneerden over de Post dit N.° een dag later ontvangenen ook de. Bode van Donderdag waar schijnlijk eerst Vrijdag uitgegeven worden. ILomlen, 3 Januarij. Uit New-Yotk meldt men r dal bet gouvernement der Vereenigde Stalen thans a 1 doll, (ƒ2,50) per acre, de volgende hoe veelheden land te koop aanbiedt: 875 000 acres in Ohio; 3 570,000 in Indiana 15,000.000 in Illinois; 29,900.000 in Wisconsin; 30.000.000 in Iowa 29.000.000 in Missouri; 290,050,000 in Arkansas; 23.300 600 in Louisiana; 11,800.000 in Massachuets; 17,500,000 in Alabama en 36.500,000 in Florida, Parijs, 3 Jan. Wij lezen het volgende in den Scntenille de Toulon van 29 December; Gisteren op klaren dag, ten half twee ure, is. op den weg van Briguoles naar Cuers, gewa- pendeihard een allerstoutste roof gepleegd. Eene som van 18.000 fr. welke de ontv. generaal van het departement maandelijks voor de militairen naar Toulon zendt, werd namelijk, onder geleide van twee gendarmen, langs dien weg vervoerd. Het geld bevond zich in eene kist op een kar, die door een paard getrokken werd. Juist was de voer man bezig dit voertuig, met behulp der gendar men tegen eene hoogte op te brengen, toen plot seling van onderscheidene kanten geweerschoten gelost, werden, een der gendarmen viel, de andere zag zich door 8 gemaskerde bandieten omringd, waarvan twee hem buiten staat stelden om zich te verdedigen, terwijl de-andererw.ich" van de geld kist meester maakten en haar in een naburig bosch droegen. De voerman had de vlugt genomen. Na eenigen tijd verwijderden de twee andere bandieten zich en lieten op de plaats een vest achter, dat wolligt zal kunnen strekken om de daders op het spoor te komen. De kist is op ecnige honderde ellen afstanns van <le plaats, van den aanval ledigen beschadigd terug gevonden. In Hocbhrim werd den 15 Sept. jl. eene nieuwe Evangelische kerk ingewijd, De Roomsch- Katholijke gemeente van het stadje heelt bij die gelegenheid op eene treffende wijze deel genomen aan de vreugde der Protestanten. Niet alleen toch, dat de klokken der Roomsche kerk werden geluid, maar ook de pastoor en kapellaan hebben zich in ambtsgewaad aan den trein aangesloten en de eerst genoemde heeft de schare in christelijke» zin toe gesproken. (Hoe gunstig steekt niet dit tooneel van godsdien stige verdraagzaamheid en warechristelijke liefde af bij de twisten en hatelijkheden, die in ons Va derland tusschen de belijders der verschillende ge zindheden heerseken en de scheuring dagelijks gronter makenzoozeer als het maatschappelijk leven verpesten en verbitteren. Red. v. d. Nicuwsb.) Maastricht, 3 Janiiarij. De Heer E. Thissen, ttotaiis en plaatsvervangend kantonregter te Vénlo een man, die algemeen geacht is, en eene zeer uitgestrekte praktijk heeft, stond in de vorige week voor het provinciaal geregtshof alhier teregt. aan geklaagd door den Heer Mr. de Lom de Berg, mede notaris aldaar en lid der Tweede Kamer van ,de Staten-GeneraaT, als zoude hij, ter gelegenheid van het bestrjjdeo van diens candilatuur en de wederlegging zijner rondgaande aanbevelingsbrieven, in twee artikelengeplaatst in het Journal du Limbourgzich schuldig hebben gemaakt aan laster. Deze aanklagt, welke voor de onbekrompene ziens wijze van den volksvertegenwoordiger niet zeer gunstig beoordeeld wordt, en aan een ieder alle- zios ongegrond en uit de lucht gegrepen voorkwam, werd echter door den proc.-gen. ernstig volgehou denen door den advokaat van den beklaagden, Mr. Willem Sassen, Jzn., met kracht en overtui ging bestreden. Het hof heeft heden den Heer Thissen vrijgesproken. Arnhem, k Jan. Vroeger was bepaald, dat onder-officieren die handgeld hadden genoten nimmer tot officier zouden kunnen worden bevor derd, al ware het zelfs, dat zij met de bekwaam heden waren toegerust, om vooraf een daartoe vereischt examen te kunnen afleggen. De hiertoe in der tijd uitgevaardigde aanschrijving is door den tegenwoordigen minister van Ooi log ingetrokken niet alleen, maar men is teruggekomen op vroe gere afwijzende dispositiën van onder-officieren, om tot het officiers-examen te worden toegelaten. 's Mertfogenbosch4 Januarij. Naar men verneemt heeft P. N. Hartog, die bij arrest van het prov. hof in Noord-Braband tot de straffe des doods is veroordeeld, wegens den bekenden moord van Betje Staal, zich niet in cassatie voorzien, doch heeft hij zich tot het bekomen van gratie van de kapitale straf tot den Koning gewend. Gieten, 1 Januarij. Gisteren morgenterwijl zekere vrouw, in deze gemeente woonachtig, haren man bij den fungerënden burgemeester alhier, we gens eene verregaande mishandeling aanklaagde beproefde deze zich in dien tijd door middel van een touw van het leven te berooven, hetwelk evenwel gelukkig, terwijl de diepgevallene reeds hangende was, werd ontdekt, en alzoo de uitvoe ring verhinderd. 's Gravenhage, k Jan. Terwijl eene aanzien lijke schare te Groningen in de Martiniketk de godsdienst-oefening ter gelegenheid van den Oude- jaars-avond bijwoonde, werd de dienstdoende pre dikant, de geachte ds. T., plotseling onpasselijk en, zoo men verneemt, door eene beroerte aan getast. De dienst werd onmiddelijk door een ainbtsenoot vervolgd. Men begrijpt den treurigen indruk, dien deze gebeurtenis maakte. Men ver neemt dat de heer T. nog in bedenkelijke om standigheden vet keert. De 's Gravenhaagschc Nieuwsbode van Dings- dag 25 December jl. geeft het volgende te lezen In den nacht van vrijdag op Zaturdag heeft zich alhier een persoon, die in voorloopige bewa ring was gesteld, ter zake van dronkenschap en rustverstoorende gedragingendoor middel van op hanging. aan de traliën der gevangenis, van het leven beroofd." De behandeling, den ongelukkige ten deel ge vallen, gevoegd bij den glimp van regt, welke de 's Gravenhaagschc Nieuwsbode er aan tracht te geven, noodzaakt ons dit feit, waarvan wij getuigen ken nen, in zijn geheel mede te deeleu Vrijdag den 21 de/er bevond zich in een der wagens van don Spoortrein, komende van Rotter dam, zekere Deen oud, verminkt, met eere- teekenen versierd militair, voor zoo verre óns be kend is, tevens van een braaf en eerlijk gedrag. Deze man had liet ongeluk, onder het vervoer, een der lantarens van de wagens te beschadigen. Bij zijne aankomst alhier, werd de ongelukkige in handen gesteld van eenen agent van Policie, bij liet Station aanwezig. Deze wilde hem naar het Slarihuis brengen, doch de arrestant vermeende, dat hij voor het door hem verpleegde kwaad (het beschadigen van eenen lantaren), geene voor-, loopige bewaring behoefde ie ondergaan, en ver koos daarom den agent niet te volgen. Op deze weigering kwamen drie andere agenten ter adsi- stentie van den eersten; de ongelukkige zag zich weldra overmeesterd, en ofschoon personen, daar bij tegenwoordig gehoord hebben, dat hij de schade heeft willen vergoeden, en getuigen, dat hij geens zins in dronkenschap verkeetde, de man werd naar het Stadhuis vervoerd, op eene wijze, welke >er- ontwaardiging en diep medelijden opwekte. In het kamertje der agenten gebragt, is de ge vangene daar rustig gaan slapen doch schijnt, bij ontwaken in woorden te zijn geraakt met de agenten, en zulks wel in tegenwoordigheid van een der inspecteurs van policie. Althans, oi> last van dezen, werd hij door den Concierge van het Baud- huis in een der gevangenhokken gesloten, welke daar worden aangetroffen. Brutaliteit jepe. s de policie en dronkenschap werden als redenen voor die opsluiting aangevoerd. L-en de Concierge van het Raadhuis den on gelukkige des anderen daags morgens eten en j drinken wilde geven bevond men dat hij zich 1 van het leven had beroofd. Na de eenvoudige mededeeling van deze bij zonderheden, welke in het verhaal van den Nieuws- bode niet worden aangetroffen, vragen wijof ar restatie en opsluiting wettig warendaar er ge tuigen bestaan, die vei klaren dat de man niet beschonken was, en hij de schade heeft willen vergoeden? Wij meenen dat de wet, voor bruta liteit jegens de policie, zoo hij zich daaraan al heeft schuldig gemaakt, slechts geldboete vergt en, voor het breken van eens anders eigendom alleen schadevergoeding kan en mag gevorderd worden. Na het voorval te Leiden, waarbij men zulk eene geduchte les heeft ontvangen, en dat altoos eene schandvlek in de geschiedenis van ons regts- wezen zal zijn, hadden wij verwacht, dat ligt— zinnige opsluitingen een einde zoude genomen hebben. Maar, helaas! wij leeren uit het mede gedeelde, dat, al moge de wetgever vrijzinnigeren redelijker geworden zijn, sommige uitvoerders der wetten zich aan den ouden sleur van despotisme houden. Het minste wat wij hier doen kunnen, is van den minister van Justitie te verwachten, deze zaak volgens het regt der wetten te doen onderzoeken, en den schuldige, of de schuldigen, naar bevind van zaken, te doen straffen, doch niet. gelijk in de behandeling, den heer van Bevervoorde aange daan, het stilzwijgen te bewaren. (De Toekomst.) GEMENGDE BE1UGTEIV. De koningin van Engeland heeft den heer Wil liam Scffcott, procureur-generaal van Piins-Wal- lis-Eiland, Singapore en Mallaca tot rijksridder verheven. Ontvangen bij den betaalmeester te Amsterdam, ten behoeve van de schatkhtde somma van 4k,70. Overleden in het vrouwen gesticht te St. Génoiseene vrouw van 102 ja ren. De heer P. Koens, diligence-ondernemer, heeft tachtig gulden bijgedragen tot het oprigten van een standbeeld vo»>r Willeen II. Do akade- mie van schoone kunsten van Pensylvanie heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het historie- en landschap-schilderen. Te Middelburg is de ar moede kompleet geweken, rnen ziet er volstrekt geen bedelaars meer bedelen. Ook te Zierikzee zal die blijde dag weldra aanbreken eenige men- schenvrienden zullen zich beijveren dit kwaad met wortel en tak uit te roeijen. Zoo min als de dooden die in de graven liggen weet de minister van Binnenland-,cho zaken wat toeh met al de afgezette district-commissarissen aan te vangen want ze klagen steen en boen. Overleden te Frank fort een bankier nalatende 33 millioen talers. Acht dagen na annoozele-kinderen heeft er ten hove een zeer luisterrijk bal plaats gehaddat druk bezocht is geworden. Idem te Zierikzee één dag na Nienwejaardat zelf door leeraars is bezocht geworden. Sommige domooren be weren dat hoe meerder kerken en scholen er in Nedeiland worden geslicht, hoe verstokter de na komelingen van Kain zullen worden. Te Oosi- Kapel is een geraamte opgedolven dat meer dan 300 jaren ria&r begraven moest zijn geweest. De koningin heeft reeds een voornaam gedeelte vnn haar vermógen aan verschillende armbesturen ge schonken om de arme wel te doen. Te Seh< - veilingen is een schip gestrand geladen inet go- braden varkens, duiven en kalkoenen, komende uit 't luilekkerland. De rijke oogst voor <i behoefligen, door de IJaagscheNieuwsbode met nieuw - jaarwenschen ingezameld, bedraagt niet min der d. 7 guldens. Zoo gaat het, wanneer men op grooi- mans huisje kakken wil, zakt men door de bril. (De Hydra geeft in zijn eerste Nummer van bi- jaar hot volgende artikel dat wij den geniale. Hoofd-Redacteur de hr. J. de Vries benijden maar waarover wij Z. Ed. dan toch opregt com plimenteren.) Met ©ude esa ïiet ftTieuwc Jaar. Het is nacht, een bange, sombere nacht, wan - voor de booswicht siddert, al dekken hem dan o- k fluweel en zijdewaarin de eetlijke armoede koum- lijdt. Het is die nacht, waarin verwanten denken aan verwanten, die onder de groene zoden op het kerk - hof slapen, tot dat God ze roepen zal. Het is die nacht, waarin velen zwelgen, maar waarin ook velen bidden. Waarin velen met eenen glimlach van voldoening, van hoop en vertrouwen den bijna afgeloopen jaarkring herdenken en waarin velen zich rusteloos, door de knaging van hun geweten, op hunne legerstede rondwentelen. Het is de nacht van dankzegging, van wroegin en naberouw, van gebeden en tranenOude jaarsnacht. Op de hoogste verhevenheid eener rots, van welke hij de geheele wereld kan overzien, zit een grijsaard, koud, verkleumden stervende; want nog éénuiu, en zijn einde zal daar zijn. Zijn leeftijd is bijna drie honderd vijf en zestru etmalen, en in dat tijdsverloop was hij kind, jon geling, man en grijsaard. Hij is de zoon van den lijd het Oude Jaar. Gedurende het begin der wereld zat op dat zelfde uur, op die zelfde plaats een grijsaard even ah hij; maar zelden zag men er eenen, wiens gelaar, zoo somber en zoo droefgeestig was als dat van den grijsaard, die daar op de rots gezeten wa toen weldra het laatste uur des jaars 18-19 zoude slaan. Huppelend en vrolijk naderde hem een kind. getooid met bloemen; maar tusschen die bloemen staken doornen. Het droeg den hoorn des over- vloeds, maar ook den kelk van bittere smart. Her. droeg de roos voor den bruidegom en de bruid, de teedcre lachjes, welke de zuigeling der gelukkige moeder biedt, maar ook het wëduwekleed en de sikkel des doods. Dat kind was het Nieuwe Jaar. Januarij F sprak de grijsaard: »ik heet u welkom; nog weinige oogenblikken, en ik zal op houden te bestaan, ikDecemberzal niet lang meer zijn. Twaalf maanden geleden, was ik als gij thans zijt, en men heette mij Januarij; over twaalf maanden zult gij zijn wat ik thans ben en zal men u noemen, even als ik thans wordt genoemd, December. Moge gij geene herinneringen met u in het graf netuen, zoo als ik ze thans zal doen. Luister; »lk was een bloedjaar, een jaar van oorlog, gruwelen, wreedheid en verwoesting; en daarom zijn mijne trekken somberder, dan die van de meeste mijner broeders, die voor mij waren, en, mag ik wel zeggen, van die na mij komen zullen. Toen ik pas geboren was en ik voor het eerst mijnen kinderblik in het rond wierp, zag ik niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1