SeiIEEPSTCIGAGE De Griffier G. van Wage Correspondentie. advertenties 30 l)ec. 1849. Apothecar. zierikzee, 1 Jannarij 1850. zierikzee, wed. J. c. HERTSTEIn, VOOR LANDBOUWERS!! Het is daarom voor alleseerie noodzakelijke en heilige pligt der liberale schrijvers, om van dit oogenblik of eendragtiglijk te werk te gnau, eene lijn te trekken, en door alle eerlijke midde len het ministerie tiiokbecke te ondersteunen en te helpen slaande houden. Eenen geest moet allen bezielen, één hoofdzakelijk doel door allen steeds in het oog worden gehouden, en allen slechts eene leus in hun vaandel voeren; alsdan kan men ons het reeds gewonnene niet weer doen verlie zen. Doen verliezen? hooien \vij ons afvragen. Zou er mogelijkheid beslaan, dat het gewonnen terrein weder verloren werd? Waarachtig bestaat die mogelijkheid, waarde landgenooten! Zoodra de heer thorbecke, om welke redenen ook, genoodzaakt zou zijn als minister af te treden waren wij weer in de handen onzer vijanden overgeleverd, en zijn wij vroeger door hen met roeden gegeeseld, ze zouden ons dan met scorpi- cenen kastijden. De Heer thorbecke wordt als de man des volks, door de gevallene behoudskliek doodelijk gehaat; op zijnen persoon hebben zij aide vijand schap overgedragen, welke wij zoo lang moesten gevoelen en aan de gevolgen waarvan wij nog zoo smartelijk lijden. Met open vizier durven zij echter den cordaten man niet aan, of bestrijden. Zij be vroeden zeer wel dat zij zich daardoor de wraak ties volks op don hals halen zouden, en om die te trotseren missen onze aristocraten den moed; ze zijn te laf, om, even als hunne Fransche gilde- broeders zulks in 1792 en 1793 deden, voor hunne gevloekte beginselen hunne halzen en koppen te wagen; zij leven liever voor hunne zaak dan daar voor te sterven. De aristocraten en consorten, benevens alle hunne afhankelingenbuigzaam en elastiek als zij zijn, zullen nu, help zien, de gunst des volks trachten te winnen door vleijerijen, lage servilliteiteu valsche en verkeerde voorstellingen van 2aken en vooral van de handelingen der tegenwoordige mi nisters en dergelijke lage middelen meer, die tevens zeer geschikt zijn en zullen moeten dienen om het vertrouwen des volks op den Heer thorbfckf. en zijne ambtgenooten te verzwakken, en bui en hunne antecedenten verdacht te doen worden. Op die wijze zullen zij alles in het werk stellen en aanwenden om het ministerie van den cenigsten steun waaraan hetzelve behoefte heeft, en in het bezit waarvan het zich thans kan verheugen, te berooven namelijk de achting en het vertrouwen des volks. Verliest het dien magtigen steun zoo kan het niet blijven staan en moet vallen, doch dan is ook onze laatste hoop op redding vervlogen. Wees dus op uwe hoede, Landgenootenvoor de lielsche listen en pogingen der gevloekte behouds kliek, welke, des noods, niet zou schroomen wanneer haar geen ander middel resteeven als hunne voorvaderen in 1613 en 1619, met prins maurits aan het hoofd deden, de godsdienst in het spel te brengen, daardoor tvveedragt en ver warring te veroorzaken; de eendragt, welke ons tot dusverre verbond en waaraan wij tot dusverre onze overwinning te danken hebben, te verbre ken en, zoodoende, gedurende de daaruit ontstane verwarring, zich weer in het bezit hunner verlo rene heerschappij te stellen. Het spreekt van zelve, dat in den toestand waarin ons tegenwoordig ministerie 's lands zaken heeft gevondenhet eene onmogelijkheid is dat hetzelve als door een tooverslag zoo spoedig al die veranderingen verbeteringen bezuinigingen en verligting van lasten kan invoeren en doen plaats grijpen, als deszelfs kennelijk doel is en wij wel zouden wenschen. De tegenwoordige ministers moeten daarenboven dit ligt in hunne toestand en positie, in alles uiterst behoedzaam, voorzigtig en zonder overijling te werk gaan en vooral niets beloven dat zij niet zeker weten te kannen en zullen volbrengen ten einde zich niet op eenig punt bloot te stellen aan de giftige pijlen hunner en onzer vijanden. Vuoral moeten wij niet uit het oog verliezen, dat. in aanmerking nemende al de omstandighedenwelke bij de zamenstelling van het tegenwoordig ministerie hebben plaatsge grepen, men het er voor houden mag en moet, dat hetzelve, van zekeren kant, wordt beschouwd als opgedrongenals een bemind waar men liever buiten om zoude hebben gegaan, waartoe men alleen door de dringende noodzakelijkheid zijn toe- vlugt heeft moeten nemen. Hetzelve vindt dus nog overal, zeer vermoedelijk ook bij en in alle takken, en zelfs kleinste vertakkingen, van besluur, door de invloed en werking van den ouden zuur- desem eene tegenwerking die duidelijker kan worden ondervonden, dan zij te beschrijven is. Wij echter, waarde Medeburgers, wij zijn ver- pligt en het is ons dierbaarst belang, om aan het ministerie thorbecke ons volkomen vertrouwen te schenken, benevens de tijd, die noodig is, om ai die veranderingenverbeteringen en bezuinigin gen bij ons staats-besluur voor te bereiden en in te voeren, welke door ons verlangd worden, en door den Heer thorbecke zelve steeds als nood zakelijk erkend en ons toegezegd zijn. Zoo lang, te lang zelfs, hebben wij ons geduld geschonken aan onze vijandenwaarom zouden wij het nu onze erkende vriendeu weigerenLaat daarom ons ver trouwen op onze redders door niets geschokt wordeo, I tenzij óók zij door hunne daden toonden, dat I vertrouwen onwaardig te zijn; in welk geval de i liberale schrijvers gewis niet achterlijk zouden zijn I om de alarmtrompet te steken en het vulk te j waarschuwen. Geloof ook geen enkel woord, Landgenooten, j van al wat de aristocraten e:i hunnen aanhang U vooral door middel hunner betaalde dag- en weekbladen ten nadeele van ons ministerie, trach ten in de ooren te blazen; wijs hen met ver achting al' en denk dat het hen enkel te doen is, oin tvveedragt te zaaijen en ons wan trouwen in te boezemen jegens mannen, op welker eerlijkheid en goede trouw wij ons volkomen mogen verlaten, ten ware er geen eer of goede trouw meer in ons vaderlandji gevonden werd. Zoolang de aris tocraten den heer thorbecke en de zijnen belas terenbeliegen en hunne handelingen afkeuren, wees dan maar volkomen gerust. Z 'udra echter zij, integendeel, beginnen zouden hem le prijzen vleijen en te vereeren laat ons dan op onze hoe de zijn; want alsdan is er verraad op handen, zoo zeker als er storm te wachten iswanneer de zeevogels krassend en schreeuwend de kusten opzoeken. Door duizend hehche listen en lage middelen zullen /ij (de huichelende aristocraten) het ministerie Thorbecke trachten le doen vallen orn het verloren gezag weer in handen te krijgen. Zoo hebben zü altoos hun gevloekt gezag weten staande te houden, of daar, waar ze het verloren hadden weten te herwinnen. Zoo hebben zij in vroegere tijden den braven, vaderlandslievender! van oldenbarneveld op het schavot weten te brengen; door zulke kunsten, Satan waardig, de gebroeders de wit laten vermoorden eenen hugo de groot en eene menigte andere door geleerd heid en schitterende talenten uitmuntende mannen, in den kerker doen sterven of verbannen en het vaderland van hunne onschatbare diensten beroofd; en geloof ons vrij waarde Landgenooten geen beter lot zou welligt den heer thorbecke en zijne ambtgenooten te beurt vallenwanneer zijne en onze vijanden andermaal'Jmogten^triomferen. Dit kan echter nooit plaats hebben wanneer wij hem houw en getrouw blijven en, pies noods, .met ons goed en bloed ondersteunen willen. En dit zijn wij zedelijk verpligt. In de tegenwoordige gewig- tige oogenblikken mag geen man van karakter onverschillig blijven omtrent hetgeen in ons va derland gebeurt; laauvvheid en onverschilligheid is doodelijk. Weest alleen onverschillig omtrent het magtekoze slangengesis der diep vernederde aris tocraten en olichargen, die van woede over hunne verlorene heerlijkheid knarsetanden. Keert u van hen af, met al die verachting welke zij verdienen; geef hun slechts geene gelegenheid om hun venijn bij u te debiterenzoo zullen zij eindelijk mag- teloos en beschaamd in hunne vermolmde holen kruipen waarin ze onzentwege, zoolang in luije onwaarde mogen blijven liggen tot dat ze onder de ingestorte puinhoopen derzelveeen hunner waardig graf vinden. Ten slotte, laten wij allen eendragtig zijn en in alles als eenen man te werk gaan: laat ons vast blijven vertrouwen op den Heer thorbecke, beter en krachtdadiger kunnen wij hem niet onder steunen. Wordt onze zaak met gevaar bedreigd, de liberale bladen zullen, wij herhalen dit, alsdan wel waarschuwen; voorshands echter bestaat er geen ander gevaar dan dat wij het oor leenen aan de helsche inblazingen der aristocraten en olichar genwelke, wij kunnen dit niet genoeg her halen, niet in gebreke zullen blijven alles aan te wenden om weer op het kussen te geraken. Daarom de spreuk steeds voor oogen gehouden Eendragt maakt Magt. Wanneer wij slechts eensgezind en den Heer thorbecke getrouw blijven en ondersteunen, zal alles goed gaan, en wij weldra niet langer bij uitsluiting behoeven te zweeten en te zwoegen, ten einde een troep luijegrootendeels domme landopvreters te onderhouden, maar zelve met de onzen het grootste deel der vruchten van onzen arbeid mogen genieten. Ons eerste woord HEIL HET VOLK1 ESricSle, den 1 Januaiij 18Ö0. ]\Jijnhecr de Redacteur! Bij toeval kwam mij uw blad van den 20 Dcc II. in handen (want geregeld lees ik dat niet) er zag daar in de gemengde herigtenals dat de weekbeurten den 12den alhier waren begonnen, waarmede- men zeker heeft willen te kennen eeven, dat dit de eerste weekbeurt in dit jaar (18'»9) was geweestik vroeg aan iemand, die bij mij was, of hij ook de reden wist, waarom die beurt ge durende liet geheele jaar onvervuld was gebleven, nraar bij antwoordde mij van neen, en dat die welligt aan niemand der Ledematen bekend zoude zijn hoewel zulks velen bevreemde omdat deze Gemeente toch (net drie Predikanten is gezegend, die NR. voor de weekbeurten (/oo men zegl) al- j /ouderlijk worden --bezoldigd; en vraagde bijna to gelijk, of liet ook niet onder de bezuinigingen zou kunnen worden beschouwd, wanneer het getal Predikanten alhier van drie op twee werd gebragt, waarbij noch de Gemeente, noch den Armen, veel zou verliezen en aan de schatkist toch altoos voor deel zoude aanbrengenwel zou, bij liet gemis van dien derden Predikant, het reizen en trekken van een dier heeren niet zoo op den duur kunnen plaats hebben, maarzooals zoo dikwerf, hier het bij/onder vuur het algemeen belang moeten wijken. Dit kort gesprek achtte ik wel waardig om in uw zoo algemeen gelezen wordend blad te worden opgenomen waarom wij U verzoekendat te wil len plaatsen. Twee voorstanders van de Godsdienst. zalton verzoeke van den Heer C. MOOLEN- BUItGH, op Dingsdag den 8 Januarij 1850, des voormiddags ten 10 ure, publiek verkoopen Een pari ij opgjande IJPEN ABEE- LES- en CANADASCHE BOOMEN, ttaande achter de woning van den Heer Verkooper ti Zunnemaire, waaroncer geschikt tot Werkhout. j£33=» De geannonceerde Verkooping van van 'iet gestrande KofschipANNA en MARIA, heeft )p den 28 December 1849, binnen Brouwers- timen om reden van het hooge water, GEEN PLAATS GEHAD, en wordt alsnu bepaalt, terzelfdir plaatse en lijd, op Vrijdag den 4den Jjnuarij 1850. in 1830. LEVE THORBECKEl Mijnheer de Redacteur! Vraagt toch eens aan de Kamper Courant, door middel van uw bladwelke nonsens voorstellen de lieer D.. uit Groningen Dec. 1849 in gemelde Kamper Coulant van 10 dezer. N.° 1306, duet. Had de schrijver eenig begrip van hel postwezen, niet zoo als het misschien in zijne provincie is, maar zoo als het op de groote roeten gehouden worden moet, zeker hij zoude dezelve niet sup primeren, maar begrijpen dat deze inrigtirig voor Nederland van ernstig gewigt is, terwijl het geld schrapen, daar D. zoo over uitvalt, maar eerst naauwlettend moet nagegaan worden wat hunne uitgaven, wat hunne inkomsten zijn? na tuurlijk uitsluitend van hun ambt. Waarmede UEd. zult verpligten: Geen Postmeester, maar een voorstander tan het goede en nuttige. Tot antwoord aan den hr. J. de li EGT, le Mid- delburg, en tot inlichting zijner Sladgenooten I verklaren wij zijn stukje: »'l Vaarwel van een Landverhuizer," uit de Alm. voor Gezell. Onderh. te hebben overgenomen, dood eenvoudig omdat de inhoud ons beviel teiwijl wij zeer verwonderd zijn, dat zoo een eenvoudig iets tot zoovele gesprekken en vermoedens aanleiding kon geven als stond bijv. de hr. de l?egt op 't punt otn zelve naar Amerika te verhuizen, waar ons ten minste niets van bekend is Ógpurjjfrltjtte gSc^fanb U ([^turiftj te. geboren: 18 Dcc. Eene dochter van J. Fails cn M. Lips.19 dito, Eeu zoon van J. Beincnbcrg en J. Bouinau.— 21 dito. Eene dochter vail M. AI. Bartels en A. H11 son. 24 dito. Een zoon van P. van Campenhout en C. Gillis.se. 23 dilo. Een zoon van C. Schippers en 3. Gudde. 26 dito. Een zoon van J. Heuzeveld en W. van der Klein. 27 dito. Eene dochter van C. van der Have en C. M. Vooren, Eene dochter van J, van Dougen en Al. Krakeel. 30 dito. Eene dochter van J. Sijbraudse en E. Hogerheijde, Een zoon van F. de Kok en N. Cornelisse. Een zoon van AI. J. de Looze en S. W. van Wassenaar Dankquart. Een zoon van AI. van Gijzel eu J. Kok. 31 dilo. Eene dochter van P. J. Zuid mulder en L. J. Yerplanke. gehuwd: 28 Dcc. G. Zwarts cn A. Boer. OVERLEDEN 19 Dec. M. de Graaf,oud 2jaren (dochter.) 22 dito. R. Tigchon, oud 4 jaren (zoon.)24 dito. J. tlallingse, oud 24 jaren, weduwenaar van C. J. Leuas. 25 dilo. AI. Riukler, oud 7 maanden (zoon.) AI. van der Weel, oud 6 weken (zoon.) 27 dito. F. L. 3. Cannoo, oud 4 jaren (zoon.) C. Kooiman, oud 52 jaren, echtgenoot van D. Flohil. AI. Dalebont, oud 1 jaar (zoon.J Heden beviel van een ZOON, SOPHIA W1LHELM1NA van WASSENAAR DANCKQUART, echtgenoot van ZlERlKZEE. M. J. DE LOOZE, Jz., Algemeene kennisgeving. Wij hebben de eer te berigten dat wij op heden onze zaken hebben overgedaan aan den Heer P. D. J. QUANJEIl; wij bevelen hem in het vertrouwen onzer geëerde begunstigers aan hetwelk wf| zoo lang hebben mogen genieten en betuigen daarvoor bij dezen onzen opregten dank. Zierikzee, 1 Januarij 1850. DE ERVEN J. VAN DE VELDE OLIVIER. Bij deze heb ik de eer te berigten. dat ik op heden den BOEKHANDEL, de BOEK DRUKKERIJ BINDERIJ, en de Fran sche en Ilollandsche Leesbibliotheek van DE EU VEN J. van de VELDE OLIVIER, alhier heb overgenomen, en die zaken op mijnen naam en voor mijne rekening, in hetzelfde huis (Postslraat, c. 76) zal voort zetten. Ik roep daartoe liet vertrouwen in van allen, welk vertrouwen ik mij vlei waardig te zullen maken, door eene accurate en spoedige bediening. Ook beveel ik mij bijzonder aan, lot het drukken cn leveren van alle Gedrukte Stukken, be trekkelijk Rijks-, Gemeente-, Polder-, Kerk-en andere besturen terwijl ik steeds zorgen zal daarvan goed voorzien le zijn. P. D. J. QUANJEIl. van zwaar zevenjarig ELZEN en ESSCHEN HAKHOUT, benevans droog BLOKKEEL HOUT en MUTSAARD, op Dingsdag den 8" Januarij 1850, des vtormiddags ten 10 ureop de Buitenplaats ZORiVLIET, onder Noordgouwc. Cgv De ondergeteekende neemt de vrijheid, a door deze hare geëeide Stad- en Landgenooten te L herigten, dat hare APOTHEEK, door behulp van ec-n geschikt Proviso-, thans geheel naar de be hoefte des tijds is iigerigt. Dringend meent zij hare zaak te moeten aanbevelen, te meer, daar zij belooft, dat accuratesse en soliditeit in de behan deling niet zullen ontbreken, 1 Dec. 184?. ®e afzetting der te'enen aan een lier voeten voorgekomen door tie zalf eu pillen van Holloway. De heer Oliver Smith Jenkins, te Falkirk, als oppertoezie ner tegenwoordig zijnde bij het bouwen van eene brug voor den spoorweg ontving eene zware kneuzing aan den voet door het vallen van eeneu steen. Bevreesd zijnde dat dit ongeluk ernstige gevolgen mogt hebben raad-I pleegde hij eenige der meest bekende wondheelcrs in Edin- burg die hem verklaren dat men genoodzaakt zoude zijn twee zijner teenen te moeten afzetten. Daar hij zich-^- echter aan deze operatie nie£ wilde onderwerpen keerde! hij naar Falkirk terug eu begon tie zalf eu pillen vau I Holloway te gebruiken, en wezenllijk wonderbaar moet het een ieder toeschijnen dat dezclven in zes weken tijds zijnen voet genezen eu hein in staat stelden zijne be trekking als te voren waar te nemen. jt Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van- heden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30/7,75 15.30 ƒ23.30 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,13 - 13,90 - 23,90.j Zijn op franco aanvragen k Comptant le bekomen bij( J. H. OCHTMAN, J O Il'z. t te Zierikzee alsmede te LondenStrand 244 Holloway's Etablis sement. De Boekverkooper C. E. CHIVAT geeft door deze berigt aan H.H. Gemeente-Secretaris-I sen, Ontvangers, aan Kerk-en Armbestureneet dat hij door den Heer AUER, te Middelburgj in plaats van de Erven van de velde olivier, belast is met het debiteren der PROVINCIAL' STUKKEN, door H. Ed. gebruikt wordende* verzoekende tevens voortaan de aanvragen hierom) aan hem te rigten. Deze gelegenheid neemt hij tevens waar om zijnen TVINKEL, BOEKHANDEL en BOEK BINDERIJ bij vernieuwing in ieders gunstig aandenken aan te bevelenhopende hij steeds verder dat vertrouwen te genietenhetwelk hij reeds zoo ruimschoots heeft mogen ondervinden en waarvoor hij hier opentlijk zijnen dank betuigt, Zierikzee, Aan de Kraan, D, 441. 2 Januarij 1850. In alle Boekwinkels is te krijgen, het gezochte werkje, getiteld: Beknopte handleiding tot het vetmes ten van dieren. Prijs. f 0,75, Onlangs te Utrecht bij dannenfelser A- doo^ man uitgekomen. J gtgf Er wordt gevraagdeen ongehuw„ GRUTTER S-K N E C H T, die zijn va. grondig verstaat. Adres met gefrankeerde briel ven, onder letter Z, bij den Uilgever dezes. {E35=> Eene KEUKENMEID, tevens Muls werk verrigtenrie, met Februarij benoodigd, bi Mevrouw VERDOOREN. SS» Tegen Met eene KEUKENMEID! benoodigd, bij Mevrouw DE CRANE, VAN VRIJ BERG HE. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. DB LOC

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2