ZIERIKZËËSCHE NIEUWSBODE 9 No. 619. Donderdag, 27 December Jaar W Nieuwstijdingen ENGELAND. V erscheidenheden Belasting op de Inkomsten. =:*B- MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever; bij Mie Boekhandelaren e:i Postdirecteuren, in Noord-Anierika, bij J. QU1NTUS, le Albany, en bij C. de BKGT, »e Cleveland, Staat Ohio. ABOWNEMENTS-PRÏ JS VOOR BH DE UlTCA VEN. ki 3 maandenf i .30. Franco per post in Nederland- 1.50. Voor Noord-Amerika. Franco New York. Dollais 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 eei. be inzending der Advertentiea kan geschied Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee, Hoek van de SchuilhavenLett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukkeu franco. ILonden, 22 Dec. Den 23sten November jl. is te B'Ston de heer Parkman, medicine doctor plotseling verdwenen. Een berigt, waarbij 3000 dollars werden uitgeloofd aan dengene, die eenig narigt van hem 7.oude geven bleef zonder gevolg. Na eenige dagen vergeefsche nasporingen, begon men zich verzekerd te houden, dat bij vermoord- was; en dewijl men bij den dag zijne gangen koude berekenen kwam men tot de gevolgtrekking, dat hij in het geneeskundig collegie had moeten zijn en van daar niet teruggekomen was. Een der professoren van dit collegie, dr. Webster, was hein sedert eenigen tijd 4-50 dollars schuldig, dit wist men. Men wist ook dat Parkman beslag had willen doen leggen op het inkomen van zijnen schuldenaar en, dat de heer Webster zich daar over zeer verbitterd getoond had dat hij in den morgen van den 23sten zelf bij den lieer Parkman aan huis was geweest om hem te spreken, doch deze niet te huis zijnde, de boodschap had ge laten, dat de heer Parkman des middags ten een ure bij hem moest komen, om betaling te erlangen. Op deze boodschap was doctor Parkman uitge gaan. Onderweg was hij in eene» kruideniers winkel geweest om iels te koopen en had aldaar een pakje gelalen, hetwelk hij na ©enige oogoa— blikken zoude komen halen. Van daar had men iemand het collegie zien ingaan en om hem te -spreken langen tijd te vergeefs op zijne terugkomst gewacht. De bepaalde teregtwijzingen gingen alzoo tot aan de deur van het collegie, doch overigens bleef alles nog een geheim, tot dat eene week na zijne vermissing een gedeelte van zijn ligchaam aan het geneeskundig collegie gevonden werd, in een vertrekje, behoorende tot hel laboratorium van den lieer Webster. De concierge van het collegie, zekeren Littlefield had eenig vermoeden opgevat en besloot om door eenen scheidsmuur in gemeld afgeschoten vertrekje door te dringen, dat zich onder het kabinet van den heer Webster bevond on waarin nimmer iemand, dan hij alleen kwam. Hier vond hij een been en den romp van een tnensch en oogenblikkelijk snelde hij naar de policie om van deze ontdekking verslag te doen. Hierop begaven zich twee policie-beambten naar de woning van doctor Webster, die zelf de deur voor hen kwam open doen. Na eenige oogenbiikken met hem gesproken te hebben, zeiden zij hem, dat men besloten had om nasporingen in het collegie te doen en dat zijne tegenwoordigheid daarbij vereischt werd. Hij toonde geene de minste verrassing, nam bedaard zijnen jas en hoed en ging met ben mede. Later be gon bij echter te veranderen en vroeg met hef tigheid wat er gebeuren moest; doch dewijl men weigerde hem categorisch te antwoorden drong hij wanhopend daarop aan. Toen zeide een der beamb ten «Mijnheer Webster 1 .wij hebben niet noodig om langer naar doctor Parkman te zoeken 1" vervolgens verhaalden zij hem de ontdekking die men onder zijn laboratorium gedaan bad. Nu scheen hij waanzinnig te worden. «De ellendeling1" riep hij uit,» hij is mijn ongeluk 1 mijn verderf Eenige oogenbiikken daarna kwam hij echter eenig- zins tot bedaren en op c!e vraag om mede naar het collegie te gaan ten einde bij de schouwing van het lijk tegenwoordig te zijn, stemde hij daarin toe. Men geleidde lieni naar zijn laboratorium, waar een onbeschrijfelijk schouwtooneel zicli voor deed. Op het zien der overblijfselen, die men in het bovenvertrekje gevonden hid kreeg den doctor een zenuwtoeval, men bragt hem een glas water. Deze toestand duurde een geruiinen tijd voort tot dat hij door een vloed van tranen eenige verlig- ling kreeg. I11 eene kast van hetzelfde laboratorium heeft men nog andere stukken gevonden die bij de eerst- gevondene bchooren. Een gedeelte der ribben, dat nog vermist werd, is, half verteerdin den asch gevonden. Aan dit half verbrande zijstuk hebben de geneeskundigen twee kwetsuren waargenomen, door een scherp voorwerp veroorzaakt, de inge wanden en nog eenige andere ligcliaamsdeelen zijn niet gevonden. Het meest bezwarende echter voor doctor Webster is, de ontdekking in zijn kabinet van een dolkmes en eene zaag waarvan de tanden met bloed bevlekt zijn, alsmede van eene bebloede broek en servetten, met den naam van Webster geteekend. Er werd vervolgens eene commissie benoemd om. na naauwkeurig onderzoek, te verklaren op welke wijze de heer Parkman het leven heeft verloren. De verontwaardiging, na het bekend worden van deze gruweldaad, was zoo algemeen dat men de gewapende magt heeft moeten op de been bren gen, ten einde gewelddadigheden van het volk voor te komen, NEDERLAND. Zier ikz.ee, 26 December. De Staatsbegrooting voor A.° 1850 is door de Tweede Kamer genoeg zaam gaaf weg goedgekeurd voor zooveel de uit gaven betreft over de middelen; waaruit die ge weldige som moet gevonden worden, is men het ook weldra eens geworden. Het sinds 35 jaren beloofde nieuwe strafwetboek zal nog wel een paar jaren in de maak blijven. De groote Redder van Hall, die beloofd had dat de afpersing van 1844 de fi ïanciën met 1850 op effen voet zou brengen is nu de eerste die van nieuwe belasting spreekt. Ziedaar nu redding in Nederlandschen zin, gelijk staande met de droogmaking van liet Haarlemmer- Meerde instelling der Marechaussée de vrijheid van 't onderwijs alles affaires op tijd ad calen- das graecos. (K, C.) tot doctor in de letteren. De Koningin van Siberie beeft een levend haas gevangen. De dap pere Prinses B.dgiojoso, die met zou veel roem heeft gestreden in den Lombardyschen krijg, aan 't hoofd van sen eskadron ruiterszit nu aan 't hoofd oener school van naaimeisjes te Athene. In Belgie is de Afschaffing van 't brandmerk op til. Poolsche beriglen gewagen van sterke toerus tingen in Rusland om A.° 1850 een veldtogt te ondernemen, met Keizer Nicolaas aan 't hoofd. Te M. in Zeelandheeft men een kastelein (uit hoofde van een uitgeschudde beurs) met dwang uit zijne herberg gezet, doch al dadelijk stapte er een andere kastelein in, die, uit hoofde de nering wat verloopen is, het Divies wil veranderen en er nu voor plaatsen: Het schip zonder masten: de kas telein 11 verzoekt een ieders gunst en recommandatie. Zegt het voort. GEMENGDE BEIIIGTEIV. Het voorstel van den Heer Sanchez Sijlva. te Madrid, tot het regelen der Spaansche schuldis met 100 tegen 33 stemmen verworpen. De gouverneur van Neêrlandsch-Indiëheeft goedge vonden de pacht op de onmisbare SiniE op te heffen. Pangerang Diepo JYegoro is bij den Gouverneur-Generaal van N.-lndië ten gehoore toegelaten tijdens Zijne Excellentie Macasser heeft bezocht In Pruissen zal met primo Jauuarij aanstaandemede eene verandering in het post wezen worden daargosteld. De Kossuth-Rank- noten zijn nog geen Oostenrijksche Banknoten geworden. Zijne Majesteit de Koning van Wur- ternberg heeft de staking bevolen van het onder zoek ter zake van beschuldiging van den gewa— penden togt der Gaildorfer en Rottweiler Demo craten in September 1848. Behoudens eenige wijzigingen ten aanzien der pachten van de kusten en wildernissen van het westelijk gedeelte van de Residentie Bantam en daaronder behoorende eilan den van de PI10 en Tapho of Chineesche voor deden te Batavia, Samarang en Soerabaija als mede van de Bazaars en Warons op Java zullen de tandmiddelen op Java en Macura verpacht wor den op dezelfde voorwaarden als het loópende jaar. Door dat de Chineschë schatkist ledig is, heeft de Keizer van China bevolen, de goudmij nen te openen die sedert de geboorte.van Chris tus gesloten zijn geweest. In weerwil der schorsting der diplomatieke betrekking lus^clien Spanje en Engeland heeft het Soaansche hof be sloten om toch voor 3 weken in den rouw te gaan wegens het overlijden van de K mingin—wed. van Engeland, Te Toulouse is een gastmaal van Socialisten en andere vrijgesprokone staalkundige aangeklaagden, door de policie verhinderd gevierd te worden. Te Augsburg zijn 2 huizen en vier menschen verbrand. Aangekomen- in Nederland twee levendige Cameleons met Willem 1, komende van Prinses Marianne. Hare Majesteit de Ko ningin heeft den Koninklijken Schouwburg te 's Gravenhage met een bezoek vereerd. M.r L. P. C. van den Birgh bibliothecaris van de Maat schappij van Nederlandsche letterkunde, is benoemd De belasting 'op de inkomstenen niet op het kapitaalzoo als velen vreezen, inoet eenmaal alom zegevieren dewijl zij de Regtvaardigheid zelve is in vergelijking van de gruwelijke afper sing en snoode aanrandingen van het kapitaalwelke tegenwoordig de heffing der belastingen mede brengt, om dit te doen verstaan geef ik slechts dit eenvoudig voorbeeld: iemand kan met betalen, omdat hij buiten verdiensten is; men zie het ver haal van dergelijk geval in den Zierikzeeschen Nieuwsbode hetwelk ik tot dat doel schetste. Immers, als hij niet betaald had, was hij ge dwongen de inlegering van een militair af te wach ten en te bekostigen; iemand, die niet beeft noch wint, moet daartoe eenig stuk verpanden of ver- koopen en alzoo zich van die waarde beroofd zien, om eindelijk het weinige nog overblijvende goed voor de deur gewelddadig te zien verkoopen om het bedrag der belastingen te dekken; als een knaap een lens van een wagen steelt, wordt hij naar het gesticht voor jeugdige veroordeelden als j dief gebragtals nu geen jeugdige maar bejaarde door het volk lang veroordeelden het laatste meu belstuk uit het huis halen van een reeds zoo on gelukkig gezin, dat niets heeft om van te leven, dan vraag ik: waar die snoodaards moeten heen gebragt worden? Is er een hel, die zij tot schrik van ongélukkigen doen prediken, tuchtigend en j gruwel wrekend genoeg, cm zulke menscheoplagers te pijnigen 1 neen l o neen 1 Mënschlievendheid waaraan zij offeren wordt bij het aanschouwen eener ongelukkige huismoeder met vijf om brood schreijende kinderen naast een wanhopende/) vader, menschlievendheidwaarop men roemt, wordt daarbij eene beleediging, in het aaogezigt des meosch- doms geworpen. Owanneer zal men het beseffen en met de tranen eener goede moeder, met den honger van hulpelooze kinderen met de razernij en woede van een regtscliapen vader een diep gevoeld christelijk en menschelijk medelijden hebben. O moeders! 0 vrouwen! verheft uwe stemmen; gij zult, gij kunt. indien gij slechts wilt, het booze hart van snoode mannen breken, die het belastingstelsel in stand houden, waardoor duizenden uwer zusters met hare kinderen ten bedelstaf gevoerd of wel diepere ellenden of verdierlijking ten prijs gegeven worden; ik bedoel, dat hare dochters door liet geld der belasting gekocht worden of daarvoor uit armoede haar zelve, haar edel vleesch verkoopen, terwijl hare uitgehongerde zonen den militairen stand moe ten kiezen, om; of ter slagtbank gevoerd, of in nietige ledigheid rond te slenteren, gekleed, gevoed en gehuisvest ten koste der burgerij. O vrouwen doet mede en leer uwe mannen inziendat elke poging ten goede, tot verbetering, liet toekomstig heil van eigen kroost en dat van de verste nako melingschap bevordert. Maar genoeg van dezen kant bezien; stellen wij ons de zaak nog aiïders voor: het komt niet lol liet uiterstede man- betaalt! hoe kan men betalen, als men niets heeft Neen toch maar een vriend leende het geld, gaf het als voorschot tot er betere dagen voor de ongelukkigen zouden aanbreken. Welnuwordt hierdoor de vriend, die toch ook zijne eigene be lastingen heeft niet dubbel, hoe indirect ook, door het snoode, onmenschelijke belastingstelsel getroffen, om de hongerige maag van de schatkist te ver zadigen? Hoe men het neemt er is en blijft in zulk geval als dat waarvan ik in den Z. N B. gespro ken heb, eene verregaande afzetterij plaats hebben, gepaard met eene wreedheid waarvan elk vader en moederhart siddert. Zal men liet mij dan ten kwade duiden, dat ik nog eenige bezwaren tracht op te lossen, opdat er eenmaal eene belasting op de inkomsten moge verwezenlijkt worden, waardoor ieder, die heeft, in evenredigheid zoude belast worden, om diegenen, die niets hebben te ontlasten, doch die thans den meesten last dragen moeten. Welk een schoone kroon voor het tegenwoordige ministerie, indien hot aan het volk van Nederland zulk eene weldaad bewees. Thorbecke zoude eeuwig leven in de harten van alle Nederlanders f Wórdt vervolgd.) Cosmoplïilus ES. ESe Begrooting van Oorlog. Zullen de tegenwoordige ministers, gelijk alle hunne voorgangers, weder breed uitwijden over de noodzakelijkheid van ons land te beschermen tegen de invallen van naburige Staten, ten einde weder ongeveer elf miliioen guldens ingewilligd te krijgen en duize.ide handen weder een jaar lang aan voortbrengenden arbeid te onttrekken, om zich te oefenen in den wapenhandel en hun weder naar huis te laten koeren, als zij hun ambacht verleerd en zich gebruiken eigen gemaakt hebben, die hen voor den arbeid, die hen moet voeden, ongeschikt maken? Mogt dit het geval zijn, dan lupen wij dat de meerderheid der Kamer zich daardoor niet zal laten wegslepen. De vraag is niet enkel of deze of gene nabuur onzen grond bedreigt, maar ook of onze toestand toelaat jaarlijks ongeveer elf miliioen guldens aan bet leger ten koste te leggen, en een personeel en vestingen te onderhouden dat niet in het veld gebragt en die niet gewapend en bezet zouden kunnen worden, zonder nieuwe leeningen te doen en onze bijna reddelooze finan ciën te verwoesten. Men spreekt steeds van buiten- landsch gevaar, en sluit de ougen voor de scha delijke gevolgen van te zware belasting. Deze put de bevolking uit en last ten laatste niet dan een handvol rijken en lallooze verarmden. Welken nabuur zouden wij echter sedert zoo vele jaren hebben te duchtenI Hoorden wij niet alle jaren en ook dit jaar uit de troonrede: dat de goede verslandhouding met vreemde mogendheden niets te wencellen overlaat Waartoe dan zulke kostbare vestingen en zulk eene kostbare legér-inrigting? Het voorgeven, dat wij die vestingen en die or ganisatie zouden behoeven, ten einde onze onzij digheid te handhaven en ons grondgebied te ver dedigen, kan de toels der kritiek niet doorstaan. Zwitserland is insgelijks een onzijdige staaten Zwitserland heeft geen staand leger. Zwitserland is eene republiek en is omringd door monarchie 1; Zwitserland is het toevlugts-oord van tal rijke vreem delingen uit andere landen, eu is telkens met zijne naburen in verwikkelingendesniettegenstaande heeft het geen staand leger. Nederland daaren tegen heeft eene vorstelijke familie, die vermaag schapt is met de aanzienlijkste vorstelijke huizen van Europa; terwijl het, om zijne ligging, dooi/ Engeland tegen Frankrijk, door Frankrijk teg-y Engeland en Duitschland wordt beschermd, ev/r nog zeer onlangs blijken van welwilIehuF1^ zijn gewisseld tusschcn onzen koningen den k/ilin© van Belgie. Tegen welken nabuur mode/ 01170 talrijke vestingen en onze kostbare en scJ&delijke leger-inrigïing dus dienen?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1