ZlllllkZIlStlll Maandag, ICIHe cember 6e. Jaarg. aeeht Kieuwstijdmgen ENGELAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. V erscheidenhed en GE EETHUI Bit. oost gemaakt zelts va» dom loebe- meene onte- t tot vele ng gaf, enz. Peel's voor lerende zij» oij de voort- e ramp voor uden. Wij ie Gemeente roeft, schoon n reden zijn ra afgedaan :nbelangzoe- die, even als i innerlijke eindigen lof der arme it heeft l lelaar, wiens ;r dat mooije ailen, zal on9 verwijdering s Gemeente alle raadge- lelijk en na- i zijn mogen, roote woord en de lasten a wezenlijke zorg toever- Vervolgd.) MEN ABONNEERT ZïCH lu Nederland, bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren en Posidirccteuren. In Noord-Amcrika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, »e Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf t ,30. Franco per post in Nedeiland- 1,30. Voor N®ord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Adverteuliën kan geschiedentot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriki.ee, Hoek van do SchuilhavenLett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. ceftmp f 27.00 - 21,00 - 22,00 - 28,00 - 24,00 - 21,00 - 28,00 - 24.00 - 22,00 - 6,00 - 4,30 de Waardt. r Jagt en C. reugel mans en m D. van der van der Valk chter.) 20 van (dochter.) van J. dc (zoon.) SSSCHEN- Maart een te Krui- scrofnleuze en ingeval van lidziekten, zijn n dezen aard maken, daar spoedig van zij zeer aau- welke soms iten welke aan geplaagd wor- zalf en zalf overtreft e voor schurft. IJZEN van 15,30 f23,30, - 23,90. bekomen bij te Tholen E tablis- ILondcn, C December. In de Public Ledger, een blad van Philadelphia vindt men de volgende bijzonderheden over het spriDgcn eener stoomboot te New-Orleans: Een der sclirikkelijkste stoomboot-ongelukken die immer in de/.e haven zijn voorgevallen heeft hier in de namiddag van 16 November, omstreeks 5 ure, plaats gehad. De trotsche stoomboot van den eersten rang Louisanamaakte zich gereed naar St. Louis af te varenjuist op hetzelfde oogenblik dat de booten Storm en Boston van daar aankwamen. De booten lagen naast elkander en op alle drie was het dek vol met passagiers, toen er aan boord van de Louisana eene vervaarlijke ontploffing plaats greep; de beide stoomketels waren gesprongen en de boot spatte letterlijk tot splinters, waarbij de beide andere booten hevig geschokt, en meer dan 200 inenschen op het onverwachts gedood werden. Gelijktijdig met de ontzettende ontploffing hoorde men een hartbrekend gegildat de stoutste harten deed ijzen. Toen de rook en damp eenig- zins begonnen op te trekkenvertoonde zich een tooneelwaarvan gecne beschrijving te geven is. De verbrijzelde boothet gekerm der gewonden het worstelen der verdrinkenden, het gesteen der stervenden deed allen, die getuige van het schouw spel waren een oogenblik roerloos staan. In alle rigtingeu rag men menschen-armenbeenen en banden drijven en de reede was met lijken en stervenden overdekt. Duizenden van menschen stroomden in een oogwenk naar het tooneel des ongeluks en er werd niets verzuimd, om aan do onge lukkige lijders hulp toe te brengen. Do Louisana is weinige oogenblikken na het ongeluk gezonken. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Men ge looft dat de machinisten en stokers er bij zijn omgekomen, daar zij na het ongeval niet meer gezien zijn. De kapitein van de stoomboot Louisana, Kennon, is gearresteerd en heeft eenen borgtngt van 8000 doll, moeten stellen. Daar de ontploffing aan zor geloosheid wordt toegeschreven zal er een gereg- telijk onderzoek worden ingesteld. Er zijn nog vele zwaar gekwetsten. Al de ter reede liggende schepen hebben wegens dit ijzingwekkend voorval hunne viaggen halfstok geheschen. Londen, 6 Dec. De rijkdom van Afrika aan oliefanten is verbazend. Te Doncaster hield onlangs een zekere Heer Dalton daarover eene voorlezing. De stad Sheffield alleen verwerkt jaarlijks voor meer dan 30,000 p. st. ivoor en bezigt in dezen tak van handel ruim 500 menschen, die 45,000 oHefantstanden in verschillende voorwerpen her scheppen. Ten einde de fabrijken dier plaats gaande Ie houden, moeten dus jaarlijks 22,500 oliefanten gevangen worden. P. db LOOZR Parijs 4 December. In Mei 1848 werdt in de gemeente Dunières een vreesselijke moord ge pleegd. Negen gewapende booswichten drongen in den nacht de woning binnen van vier gebroeders, die -hun eigen land bebouwden. Twee broeders hadden het geluk van te ontvlugten, de twee an dere werden tegengehouden. Een dezer twee laatsten, die zich wilde verdedigenwerd met een pistool ter neèr geschoten en stierf terstond en nadat de moordenaars alles van waarde hadden ingepakt, trokken zij daarmede de nabijgelegene bosschen in. Eenige tijd daarna werd door dezelfde bende eene dergelijke misdaad gepleegd niet vei re van Dunières in het departement van Opper-Loire. Vermomd als gewapende kwamen zij des avonds ongeveer lt ure aan het huis van eenen landbouwer in de gemeente Saint-Genest-Malifaux naauwelijks waren zij over den drempel van de deur, of zij dwongen huisgenooten hun al het goud en zilver en {vat zij verder van waarde hadden aan te wijzen. Dewijl de landbouwer verzekerde dat hij geen geld had gingen twee booswichten naar den stal en haalden eenige bossen stroo hetwelk zij over den vloer uitstrooiden, en toen in brand staken. Daar op grepen zij den boer, die niet wilde bekennen of aanwijzen en wierpen hem in de vlammen. Die ongelukkige, door pijn gedreven, bekende dat zijn geld in den stal verborgen was. Toen liet men hem opstaan om hun het gat te wijze», hetwelk in den muur gemaakt was en waarin zij slechts een klein sommetje geld en den gouden ketting van zijne vrouw vonden. Vervolgens door zochten zij het geheele huis en verwijderden zicil met al hetgeen hun verder aanstond. Eerst ruim twee maanden later werden door de justitie te Saint Genest-Malifaux eenige personen op vermoeden gearresteerd. Vervolgens is er te Saint-Etienne en te Yssenjeaux een naauwkeurig onderzoek ingesteld, ten gevolge waarvan zij naar het hof van assises te Puy zijn verwezen. Op Donderdag 29 Nov. heeft de jury hen schul dig verklaarden het hof vijf der beschuldigden ter dood veroordeeld; hierbij is bepaald, dat liet dood vonnis te Saint-Genest- Malifaux in het openbaar zal worden voltrokken. Arnhem, 7 Dec. Men verneemt, dat eenigen tijd geleden in het dorpje Duiven een droevig en tevens zonderling voorval heeft plaats gehad. Een metselaar, bezig zijnde met werken aan het dak der woning van den burgemeester aldaar, gleed met de in de goot geplaatste ladder uit, stortte naar beneden en verloor door den val het leven, o Des- zelfs 25jarige dochter leed gedurende vier jaren aan eene ziekte, die haar belette, om een enkel oogenblik het bed te verlaten en gedurende welken tijd zij bijna geene spijze gebruikte. Op het hooren der tijding van den dood haars vaders staat zij eensklaps op, loopt de deur uit en ijlt naar de plaats van het ongeluk. Sedert dien tijd neemt zij dagelijks in beterschap toe en zal weldra hersteld wezen, zoodat men hier met regt kan zeggen, dat de dood des vaders de dochter het leven heeft gered. GEMENGDE BEUIGTE.Y. De Koningin-wed. heeft eene gelofte gedaan om nimmer de straten van 's Gravenhage meer te betreden, om dat Soestdijlt voor schuld moet verkocht worden. Ook te Oosterbeek heerscht er nog groole oneenigheid tusschen den dominé en den koster. Overleden de Koningin-wed. van Engelandin 58jarigen ouderdon). De Russen eten bijna al hel graan in Polen opwaardoor een verbod tot het uitvoeren van rogge, enz. noodzakelijk is geworden. Geschoten onder Os en Bercliem, (N.-Braband) in eene week, 119 ba zen en 269 patrijzen. De Saksen zullen weldra met eene nieuwe belasting gezegend worden, zon der van eene oude te worden ontheven. Idem de Nederlandsche Jobjesdie moeten in 't vervolg allen op den mesthoop psalmen zingen en niet eten. Te Madrid hebben twee dames gevochten om het eigendom van eeri jong heertje. Door het afzetten van een paar millioon adelijkc mans hoofden kon de welvaart in Europa tei ugkeeren, zeggen de wijzen in het Oosten. De Nederland sche Boogschutters willen de Nederlandsche Sire een halsbandje present geven.Ook Nebucadnezar werdtoen bij van 't zuipen gek geworden was aan een halsbandje rondgeleid. De groothertog van Baden is van zijn troon gevallen, en zijn neef is er op gesnapt. Op het groot artnen- concert te 's Gravenhagedoor 200 zangers gege ven hebben de Schiedammers het hardste ge schreeuwd. Aangekomen te Parijs, den Heer Walclier, voormalig Secretaris van den Hertog van Beicbstadzoon van den grooten Napoleon die aan het licht zal brengenwelken dood do Ko ning van Rome gestorven, is; velen nieenun dat hij vergeven is. In plaats dat de beloofde am nestie te \Veenen zou afgekondigd worden, zal er een gedwongen gcldleening uilgeschreven worden. in Turkije is een edelman veroordeeld tot het betalen van 50.000 piasters, omdat hij een on- edelman (een boer) bad geslagen; en in Rusland is een boer opgehangen, omdat hij oen edelman had geschopt, Te Rome heeft het driemanschap, bestaande uit drie kardinalen, groot gevaar ge- loopen van vermoord te worden. Benoodigd voor algemeen gebruik bij eenige ministeriënturf, steen kolen brillen en brandhout. Te Londen wordt er gepetitioneerd om de doodstraf te doen ophou den. De Keizer van Oostenrijk heeft nog 700,000 krijgsknechten noodig, om zijne beminde onderda nen in bedwang te houden. Gevonden, bij bet opdelven van een puinhoop te Rome, het lijk van Keizer Augustus. De vrede tusschen de Leidsche dorniné's c. s. en het stedelijk bestuur zal toch eerstdaags geteekend worden. Bloed heeft dien oorlog wel niet gekost, maar toch handen met geld, dat door de goede burgerij zal moeten be taald worden. Gestolen te Amsterdam ecu gou den dames-ketting lang 3 el7 palm en wegende 2 pond3 one. Zijne Majesteit heeft een hof- sclialk buiten dienst gesteldzonder bezwaar van de schatkist. In navolging en gewoonte van vorige jaren zullen de alhier verwachte hulp- Maréchausseés, strijdig met de Nieuwe Nederland sche Grondwet, heden winter, weder bij de burgers van het eiland Oier-Ftaklié wordeD ingelegerd. ©E SCHIPBREtJK. VAW ©E Sedert geruimen tijd heeft geene schipbreuk van Neder landers zoozeer de aandacht gevestigd als die van het barkschip Geertruidakapitein H. C. G. B. Behrens, van Banjoewaugie en Pangooi naar Amsterdam en den 28sten Augustus op 33 gr. 10 min. Z. Br. en 24 gr. O. L. ge zonken is ten gevolge van den orkaan, die in de laatste dagen van genoemde maand aan de Kaap gewoed heeft, en die zich verder uitstrekte en meer schade veroorzaakte, dan men zich sedert de jongste twintig jaren kan herin neren Iu lang weten wij ook niet gelezen te hebben van zoo veel edel streven tot redding, voor zoo ver nog mogelijk met den besten uitslag bekroond, en van zoo veel edelaar dig hulpbetoon na die reddiug, als waarvan in het vol gend verslag van de ramp der Geertruida de bewijzen worden gevonden. Dat verslag is een breedvoerig uil treksel uit eenen brief van den derden stuurmau van dat schip, ons door vriendelijke mededeeliug bekend geworden. De geest, dien dat schiijveu ademt, welke den steller moed doet behoudeu, ook in het uiterste doet iiem alle eer aan; zijne bijkans wonderdadige redding, waarin hij steeds den vinger Gods opmerkt, boezemt innige belangstelling iu, uitstekend is daarbij zijne zorgvuldigheid voor het be houd van zieken of uitgeputte lotgeoooten, van scheeps papieren, enz., en zijne tegenwoordigheid van geest in geheel dit schrikvol schceps-drama. aGod zij gedankt, dat ik nog in de gelegenheid ben u- lieden lijding van mij te doen geworden, daar ik alsdoor een wonder aan een wissen dood ontsnap beu. Weet dan, ge liefde ouders, dat onze arme Geertruida gebleven is, en totaal verongelukt maar ik bevind mij friscli en gezond, en ben er, Goddauk heelhuids afgekomen, hoewel dan met verlies van mijn gansche plunje. Ik hoop, dat gij mijnen laatsten van Mei in welstand uioogt ontvangen hebben. ïk meldde u daarin, dat wij deukelijk in het begin van Augustus huiswaarts zoudeu steveuen, De lijd werd echter vervroegd en wij vertrokken reeds den lldcu Julij van Paugool naar Europa allen in den besten welstand. De drie eerste weken onzer reis kenmerkten zich door aanhoudend gunstig weder ca eene buitengewoon gunstige gelegenheid; zoodat wij allen eene zeer voor spoedige reis te gemoet zagen, Dit duurde zoo voort tot. dat wij Mauritius achter den rug hadden; toen begou het weder te veranderen, en gedurige slorui-buijen uiet tegen wind vervingen onzeu schoonen logt. Zoo wat beter zoo wat slimmer sukkelden wij veertien dagen lang met W. N. W. wind (want het is hier op Zuider-Breetlle winter zoo als gij weel), lot op Zondag den 19den Augustus, toen wij een allerverschrikkelijkst ouwe Sr kregen; de blik sem trof de barksteug en vezbrijzelde den top van den bezaansmast. Het was als het ware liet voorteelten van dc lampen, die ons wachtten. Het was een akelige dag; daar het deu volgenden eeuigzius beter ging, weid een andere top opgebragt. Doch dingsdag den 21slen begon het alweder te stormen, en dat duurde zoo voort lot za- lurdag ochtend den 2b'sten, toen het heerlijk schoou weder was, doch veer stil. In den namiddag zagen wij het land bij de Algoa-baai. De 1ste stuurmaneen liefhebber van vissollen, maakte zijne lijnen in gereedheid, in ue hoop van eene goede vangst; en ik nam des avonds nog eene observatie tusschen de Maan en Jupiter, voor de Lengte en met acht glazen gingen wij naar de kooi. De volgende hondenwacht, die ik op dek had, was het eveu stil; doelt 's avonds, voor wij ons naar de kooi begaven, kwam de voorzigtige kapitein bij den stuurman, en waarschuwde hein, dat de barometer zoo schrikkelijk laag stond als hij nog ooit gezien had, daar die in eens een duim gezakt was. De stuurmau was daar echter niet bijzonder voor bezorgd, zeggende tegen mij dat bij van gedachte was dat die barometer lek geworden was, en dc kwik er van onder uilliep. Hiermede gingen wij dan naar de kooi. Maar den volgenden morgen ten half zeven ure werd ik plotseliug gewekt ofschoou wij anders een uur later in de kooi bleven om te reven, uit hoofde liet zoo hard woei. Ik kwam op, en zag eene lucht zwarter dan inkt, flaauwljes beschenen door eene bleek-gele zon, en hier en daar groeue vlekken in de lucht. Het woei toen stevig doch niet buitengewoonde wind was West, Noord- West en dus vlak tegen, en de barometer nog meer gezakt. Wij maakten al onze zeilen vast, uitgezonderd hel groote marszeil en barkzeil, waarvoor wij eerst digt gereefd bleven bijliggen. Het begon al harder en harder te waaijeu en de lucht kreeg hoe langer hoe meer een onheilspellend uilzigt, tot half 12 ure, toen op eens het groote marszeil door eene hevige bui uit de lijnen vloog en het schip dwarszee's viel. Oogenblikkelijk werd de stormbezaau uilgehaald, doch indien lijd uatn het we der zoodanig in hevigheid toe, dat het barkzeil ook stuk vloog, lutusschen was er volk naar boven gezonden, om het gescheurde marszeil af te slaan, hetgeen zij met levens gevaar volbragteü; doch er bestond geene mogelijkheid ter wereld, om een ander aan te slaan, 200 schrikkelijk weder was hel toen reeds; waaijen allergeweldigst en daarbij onafgebroken donder eu bliksem-slageu, dat het hart van schrik ineenkromp, Wij beproefden een driehoekig zeil (aap) aan de bezaanstag vast te hechten en bewerkstel ligden dit dan ook; doch het schip wilde voor die kleine zeilen niet bijleggen en viel telkens dwarszee's. Zoo kwam het verschrikkelijkste oogenblik, dat ik uog ooit beleefd heb en, met Gods hulp hoop te beleven. Ik stond aan lij op dek, de goede kapiteiu had hel volk achter op dek laten komen, omdat voor, op dek zooveel water overkwam. Sommige kwamen werkelijk achterop, doch anderen bleven voor. De kapitein stond nu met deu timmerman, te praten, twee man waren aan het roer, en twee jongeus, die hunne eerste reis deden, zaten op dc bank legen de kajuilskap aaD, toen de tweede stuurman op dek bij mij kwam en mij vroeg hoe laat het was? De wakkere man was even een slokje ter verkwikkiug gaan uemen, en daar ik door nat eu koud was, uieeude ik mij dit ook te mogen gun nen, Ik begaf mij dan naar beueden eu vroeg aan deu dokter, waar hij de glazen gezet had eu dronk een teug. Juist wilde ik naar dek of de 1ste stuurman kwam ook benedeu, om hetzelfde te doen, eu daardoor bleef ik nog een oogenblik. Dat oogenblik, die seconden loevens, was de oorzaak van mijn behoud; want naauwelijks had de eerste stuurman zijn glas iugeschoukeu, of daar viel het schip iu eens op zijde, zoodat ik in mijn hut en de stuurmau over mij heen tuimelde, op hetzelfde oogeu blik sloeg de glazen kap iu eu de geheele kerk was in ecus vol water. Wij hoorden een vreesselijkeu slag, en op hetzelfde oogenblik een akeligen gil. Ik riep: aO dokter, ik hoor schreeuwen, daar is zeker iemand bezeerd," en even daarna zagen wij reeds hoe twee man onzen hofmeester, die ook op riek gestaan had, door de gebroken kap naar benedeu lieten zakken, doch in welk ecu toestand? Zijn regter-arai en linker-been wareu gebroken, zijn hoofd zwaar geteis terd, de doktor en ik lagen heiu in zijne kooi, zonder eigenlijk nog te weten wat er op dek was voorgevallen. Hierop vloog ik de kerk uit, doch de leuning van deu trap en de kajuilskap waren weggeslagen, evenwel bereik te ik het dek, doeli was als versteend bij het ontzetteud schouwspel, dat zich hier voor mijne verschrikte blikken voordeed. In het kort, het geheele achterdek was reeds een wrak, de bezaansmast hing over -boord, de geheele verschansing van het dek tot aau de valreep was glad weg, de sloep weg, het geheele stuurrad weg, van de hut, die achterop stond, eu die voor verwkast en verdere bergplaats diende, was niets meer te zien kortom liet halfdek was geheel afgescheurd, zoo vlak als mijne hand, maar wat het ergste van alles was,,... ik zag niemand meer van allen, die achterop hadden gestaag en die ik een oogenblik te voren verlaten had. Mijn eerste vraag was: «Waar is de kapitein die is over boord geslagen met allen, die zich achter de groote mast bevonden, was bet verschrik- kelijke antwoord. »Lnat ons toch zien dat wiij de gaten stoppen, alwaar de mast en de kappen gestaan hebben 9 auders is bet schip iu een oogenblik vol water!" Wat ik op dit oogeublik gevoelde, lieve ouderskan niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1