RIKZEESdHE Mo» 61 6e, Jaarg. Donderdag, 6 lecht ten. Nieuwstijdingen erscheiden heden Vrijheid. Maart een te Krui-' moedigheid steld door de oorzaken van loemd te wor- dan een xil- hetwelk na- van moedig- hulprnid- :nuwgestel te te wekken, Derzelver het bloed, den lijder JZEN van 5.30 f 23,50, 5,9a- 23,90, bekomen bij rZiierikzets ay's EtabLis- eer aan dat hij, bij eft ontvan- iment der SS E fEUR- en zeer goede FIJNE en. den L' J alle 6'.- uitgeko- t voor St. - ernieu'wing lie BEag- in alle en rd honden. 1© MEH ABONNEERT ZÏCH In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Posidireeteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de It EGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEtëSENTS-FRIJS t voor bi/ide uitgaven. Voor 3 maanden. f l ,30. Franco per post in Nederland4,50. Voor Noord-Amerika. Frauco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag on Donderdag. ADVESTErmSN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der AJvertenlièri kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikxee, Hoek van de Schuilhaven, Lett. B, No. 9-1. Brieven en Ingezonden stukkeu franco. pgr O. _,OOZEop Zierikzee RENTEN- Gekleurde 30 Plaatjes den regteu 3. Pren- Am bach ten. Allerlei. N.° 10. Het 12. Twaalf 14. Het i en 17. Bij- i aangenaam derdragt van maken den De Burger- Natuur. N.° Menagerie, riet Reuzen d .KJ ES, van ten, zullen o, aaDgenaara lekomen 32 Prijzen vermakelijk ïdeu te kor- os 60 cents. DE LOOZE ENGELAND. ILonden, 30 Nov. De directeur van policie der city heeft eene bekendmaking uitgevaardigd, houdende, dat alle personen, die op de straten be delende gevonden worden, gearresteerd en terstond voor de policie gebragt zullen worden. Alle be- hoeftigen zullen verzonden worden naar den amb tenaar voor het verleenen van onderstand in hun district; en zoo hij hun niet de noodige hulp verschaft, zal hij ter verantwoording geroepen kun nen worden, als zijnen pligt verzuimd hebbende. Jl. zondag morgen heeft te Bolton een groote brand gewoed, waarbij eene kindermeid en een knaap het leven verloren, en eene moeder en hare dochter zware wonden ontvangen hebben men hoopt dezen echter nog in het leven te behouden. Jl, Woensdag avond trad een jong mensch nabij Wakefield, die op de jagt geweest was, een tuinhuis binnen, waar zich de knecht van ze keren kapitein Wood bevond. Plotseling ging het nog geladen geweer afen de lading trof den knecht zoodanig, dat hij op staanden voet den geest gaf. Bij het dezer dagen voorgevallen overlijden van den directeur der spaarbank te Rochdale, i3 gebleken, dat deze persoon zich vele jaren lang sommen van die bank heeft toegeëigend, naar men berekent meer dan ƒ360,000, zijude meer dan zich thans in de bank bevindt. FRANKRIJK. FarJjs, 1 Dec. Toen, in Mei dezes jaars, de beroemde P. J. Proudhon zich aan de Gonciergerie alhier aanmeldde om de drie jaren gevangenisstraf te ondergaan, waartoe hij veroordeeld was wegens een oproerig artikel in zijn blad Ic Peuplezouden de gezamenlijke koks van de barrière van Fontaine- bleau hem den volgenden brief: Volksvriend l »De reactionnairen zullen u voor drie jaren vast zetten; vergun ons, uwe broeders, dat wij u een the wijs geven van onze hartelijke deelneming. Zoo lang gij in de gevangenis zit, zullen de gezamen lijke koks u, ter vereering, dagelijks een heerlijk maal bezorgen." Aan deze verbindtenis is tot heden toe mot alle naauwkeurigheid voldaan; doch sedert Proudhon zich durft verzetten tegen de stellingen van zijn oormaligon bondgenoot Pierre Leroux, hebbende koks van de barrière van Fontainebleau ook eenige verandering gebragt in hunne handelwijze. Zij houden thans namelijk de salade en hot dessert van zijnen maaltijd terug en als hij weder tegen den burger Pierre Leroux te veld durft trekken, dan zal hij niets meer dan droog brood krijgen. NEDERLAND. GRAVENIIAGE, dea 24 Nov. Het aan de Tweede Kauier aangeboden ontwerp van wet, betreffende de brieven post er ijbehelst hoofdzakelijk de volgende bepalingen: Aan het Rijk wordt voorbehouden de uitsluitende be voegdheid, om brieven of paketlen, papieren bevattende Vau de eene plaats naar de andere, legen het genot van racht te doen overbrengen, op dea voet cn behoudens de uitzonderingen hierna vermeld. Het briefport zal verschuldigd zijn naar mate van den afstand en van het gewigtvoor een afstand van 30 Dedèrl. mijlen of minder, 5 cents; van 30 tot en met lijleu, 40 cents; van CO tol en met 120 mijlen, 15 couts; boven 120 mijlen 20 cents. Bij de berekeuiug naar liet gewigt, worden alle brieven van 15 wigtjes of minder als enkel beschouwd, en daarvan „is éénmaal het opgege ven port naar den afstand verschuldigd van 15 tot 30 wigtjes tweemalen; vafi 30 lot 50 wigtjes driemalen enz. De afstand wordt gemeten in eene regte lijn, van het postkantoor op de plaats van verzending, tot aan het 'ostkanloor op de plaats vau beslemming der brieven. Voor brieven met monsters of' stalen van koopwaren, 'Unicde voor dergelijke verzendingen zonder bijgevoegden 'rief, tot een gewigt van 15 wigtjes ingeslotenis lrct ;ewone briefport verschuldigd. Brj zwaarder gewigt wordt 'cl port wegens den brief en dat wegens de monsters of stalen, ieder afzonderlijk berekend, doch het port voorde monsters en slalen slechts op een derde van hetgeen daar voor als briefport zou verschuldigd zijn. Het port van dagbladen of couranten bedraagt één cent voor ieder afzonderlijk blad, onverschillig hoe groot. IIet port van andere gedrukte stukken, zoo als aankondigin gen, berigten prospectussen, prijs-couranten en dergelijke, bed raagt 2 cents voor ieder geheel vel, 1 cent voor ieder half en i/a cent voor ieder kwart vel. i Hef aauteekengeld van alle brieven bedraagt 10 cents, i behalve het gewone port. De tegemoetkoming aan den afzender, bij vermissing van een aangeteekeuden brief1 door de administratie te betalen, bedraagt 25 zonder meer. Wegens niet aangeteekende brieven is geeue tege moetkoming of schadeloosstelling verschuldigd. Op alle postkantoren zijn, voor verzendingen van geld of geldswaarde, postwissels te bekomen, op een ander postkantoor betaalbaar, tegen een provisie van 2 pCt. ten behoeve vau het Rijk. De dienst vau den brievenposttusscheu de postkan toren eti de gemeenten, waar geen zoodanig kantoor be staat wordt naar plaatselijke omstandigheden geregeld. De administratie voorziet daarin van rijkswege door het vestigen van hulpkantoren. Bij ontstentenis van zoodanige voorziening; blijft het aan de plaatselijke besturen, of ook wel aan tie belanghebbenden zeiven, overgelaten, zich tot eene der naastbijgelegene posl-inrigtingen in betrekking te stellen. In de gevallen bij dit art. bedoeld zijn de kosten vau de bestelling der brieven aan de huizen der ingeze tenen niet van reglswege onder het rijksport begrepen. Het bedrag van deze kosten wordt door de administratie, na gehoudeu overleg niet de plaatselijke besturen, geregeld. De brieven met bijzondere scheepsgelegenheden uit de koloniën of elders hier over zee aaugebragtzijn onder worpen aan een port vau 40 cents, voor een gewigt van 15 wigtjes of minder. Op zwaardere brieven is de op klimmende schaal toepasselijk. Niemaud, behalve de ambtenaren in dienst der post administratie, vermag zich te belasten met de overbren ging, tegen genot vau vracht, van brieven of pakelten, papieren bevattende op wegen of in plaatsen waar eene posl-inrigtiug bestaat, op eeue boete vau f 25 tot ƒ100 voor de eerste, eu van t/T00 tot 300 voor elke vol gende overtreding, of, in geval van onvermogen op straf van gevangenis van 3 tot 7 dagen in het eerste, en van 7 tot 14 dagen in het tweede geval. De ondernemers van spoorwegen, postwagens, omnibussen, stoomboolen veerschuiten, euz., mitsgaders voetboden of commission- uairs, op vaste of vooraf aangekondigde tijdstippen ver- Dekkende, worden, in geval vau overtreding, in het dubbel der hierboven bepaalde straffen verwezen. Van deze be palingen zijn uitgezonderdalle pakelten, waarvan het gewigt ecu pond of daarboven bedraagt, de papieren be trekkelijk de onderneming van den vervoerder en de adressen of facturen behooreude bij de goederen, die tevens vervoerd woideu. Alle vroegere wetten en wettelijke verordeningen, de brieven-posterij betreffende, worden verklaard te zijn op geheven, bij liet in werking komen der nieuwe wet. (Schoon wij, otn vele redenen, liever een gelijk portob. v. van 5 cents, door het geheele land zagen ingevoerd even als dit in Engeland geschied is kunnen wij ons met het Wets—Ontwerp ta melijk goed vereenigen op twee punten na, waar tegen wij vele aanmerkingen hebben en ten sterkste protesteren moeten. Het eerste betreft het mono polie der regering, om alleen het regt tot het verzenden der brieven te hebben, welk monopolie in enkele spoedverejschende gevallen den handel en ook particulieren zeer benadeelen kanzonder dat het evenwel bij eenige mogelijkheid te bewa ren is, daar het brieven sluiken al te gemakkelijk is om dit altoos te kunnen verhinderen het andere betreft de verhooging der porto's voor de kleine dagbladen en hunne gelijkstelling hierin met de groote, wat wij een schreeuwende onbillijkheid noemen moeten, en een soort van believen, van des ministers zijde, van de groote dagbladen, dat zij zich nog nooit hebben waardig gemaakt, daar zij zonder eenige politieke zelfstandigheidgewoon lijk dood eenvoudig de rol van weerhanen ver vuilen. Wij komen wclligt nog nader hierop terug. Red. v. d. Nieuwsb.) GEMENGDE BERIGTEN. Voor de stoeterij van Zijne Majesteit den Koning, zijn reeds eenige meniën op het Loo aangekomen. Te Haastd recht is de eerste lOOjarige jubolé gevierd van het beslaan cener Knechts-bus Ten gevolge van het ij zelenzijn te Rotterdam een span oude luitjes in het water geloopendoch gelukkig gered. Vermist 24 russische coupons, ieder groot f 50; die dezelve vindt en terugbe zorgd tuj het Handelsblad zal goed beloond wor den. in de Kaapstad is eene inschrijving ge opend voor de aldaar aangebragte schipbreukelin gen, van het Nederlandsche schip Geertruida. Z. Exc. de minister van Binnenlandsche zakenheeft 'voor altijd bedankt als fioogleeraar te Leiden. Een bende van 14 roovers verontrust Spanje. Gestolen, doch weder teruggebragt, een zak goud geld, inhoudende ƒ15,000, op den spoorweg tus- schen Keulen en Aken. De waarde van de oude kroon van Frankrijk wordt geschat op ruim 10 millioen Nederlandsche guldens. De aan staande bijslaap van de dóchter van prins Frederik is van een kuiper afkomstig. Op Java zegt men, dat de heer Rochussen Gouvern. Generaal enz., wel lust zou gevoelen, om Keizer van In- die te worden. Weg was dan de Oost. -Te Parijs wordt er weder naar een Koning uitgezien. Volgens besluit van den Hertog van Saxen- Weimar mogen de Indische militairen weder on derbroeken drogen, hetwelk hen voor een kwart eeuw op straf van 100 rietjesslagen verboden is geworden. Te Londen heeft men een paard een achterpoot afgezeten er de chloroforme met goed gevolg bij aangewend. Volgens de laatste Land-Mail zaten te Weltevreden in Indien 10 HolIKapiteins lekker te smullen, waaronder 5 Texellaars. Bij de stranding van de Noordsche Brik Erik Borrissenachter de Westen van Texelwierd de reddingsboot aldaar genoodzaakt naar het schip te stevenen, doch liep onverwijld door lekkage tot aan de randen vol waterten gevolge waarvan het schip dien dag niet was te genaken. Te Ouddorpeiland Goedereede, is het vleesch van een koebeest, toebehoorende aan den bouwman J. Breen dat zijn natuurlijke dood was gestorven en door een arbeider van het land was weggehaald, door de Rijks-ambtenaren te Goedereede, in beslag genomen en bij den ont= vanger onder Borgtogt gedeponeerduit hoofde het niet was veraccijnst. Baantjete Middelburg is zoo verliefd op zijn lekkertje, dat hij haar naar het Sloe brengt en haalt. Jan de Schoor steenveger verdoofd het gehoor van Joris den Schoenlapper zoodanigdat hem de toegang aan het raam verboden is. De beroemde Schilder der gekoppelde paarden (Geldersch Ras) zal voor dit Meesterstuk tot ridder der eikenkroon benoemd worden.»YVat komt er van trouwen rouwen," zegt vader Cats. Dit schijnt hoe langer hoe meer bevestigd te worden daar van 13 zaken die on langs voor de Regtbank te Amsterdam hangende waren, 11 echtscheidingen betroffen, Generaal van den Bosch, ongeschikt minister van koloniën, is geschikt bevonden voor Inspecteur der Marine. Naar men zegt, is Limburg aan Belgie ver kocht voor 70 tonnen gouds. De Handelmaat schappij wordt reeds uil gescholden voor een »on- overwinnelijken draak." - Te Bergen in Henegouwen zijn de gezworenen bij het Hof van Assises bijna in brand gevlogen, door dat er te veel kolen in de kagchel gedaan waren, doch gelukkig werd de president het gewaar, en riep: Mijne Heeren l zoo gij u niet verwijderddan zult gij nog verbran denwant n.° 1 zijn rok staat reeds in den brand In Sardinië heeft de liberale partij weder de overhand gekregen. in de omstreken van Neu renberg is de sneeuw 13 voet hoog gevallen, waarbij een geheel dorp is ondergesneeuwd. Overleden te Warschau een joodin den ouderdom van 137 jaren. De Koning van Spanje heeft voor zijne gemalin te Parijs een rijtuig doen koopen, voor 60,000 francs. Een weduwenaar met vijf kwajongens vraagt een vlug dienstmeisje, knap met de waschsterk in 't boenen koken, sloven en braden naar rato, rap van leden om trappen te beklimmen en geen vleesch kunnende verdragen, ƒ35, te H mlem. Een, gedeelte der liong'aar- sche v 1 ugt liT,; Nir-has g,s:i gen te geven, naar Azie worden geësp Een Franschman heeft een Europesch-gaauwdieven-zak- vvoordenboek uitgegevenlot gemak van de dieven. Te Parijs is er sprake om het post-geld op de periodieke geschriften te verhoogen. Uit Harder wijk is weder een detachement troepen afgescheept, (Vervolg van N." 603.) Willem I, door zijne stijfhoofdigheid en ton ge volge van de verkeerde raadgevingen van zijn eersten minister van Maanenwas do oorzaak dat ons land van een der schoonste Koningrijken van Europa tot een nietig Koningrijkje terug ging; met zoovele millioenen schuld en een kostbare hof houding, tot een schaduvvkoningrijkje is gedaald welks ingezetenen meer lasten te torschen hebben dan eenig ander volk der wereld. Niet genoeg was het, dat onze rijke overzeesche bezittingen ons waren ontrukt, zoogenaamd in ruil tegen liet schoone Belgie, maar de afwisselende ministeriën, door hunne verkeerde handelingen, waren voor ons eene ware invretende kanker, en meer andere ver keerdheden van het bestuur waren oorzaken, dat het eerlijds rijke, vrije Nederland thans een der armzaligste landen der wereld is. Vrijheid was de leus onzer voorvaderen; zij be zaten dot regt in den uitgebreidste!) zin van liet woord en wisten hetzelve te handhaven. Wij daar entegen hebben de mond vol en dagelijks hoort men uitbazuinen van vrijzinnige wetten, maar helaasbezitten wij de ware vrijheid wel met de daad en zoo wij die ontberenzijn wij daarvan dan niet zelve de schuld Laten wij ons niet paaijen met schoonklinkende woorden als: vrijzin nige wetten, bezuiniging door vereenvoudiging, vermindering van belastingen en meer van die fraaijigheden. Het is waar, wij bezitten eene vrijzinnige grondwet, maar wat nut heeft dezelve tot nog toe gesticht? Zijn er al eenige bezuini gingen gemaakt, op wie hebben die gedrukt? En de vereenvoudiging welke gemaakt is, waarin be slaat die? Immers alleen in de nu onlangs plaats gehad hebbende provisionele vereeniging van twee Departementen met andere ministeriën. ïïoe vele bezuinigingen zijn er nog wel te maken, eer wij eenige veriigting van de zwaar drukkende belas tingen zullen ondervinden, ja, zullen wij wel im mer eenige veriigting te dien aanzien ondervind. Wij moeten bet betwijfelen, en zien, met jammer in het hart de natie door de overmaat van belas tingen langzaam maar zeker te gronde slepen. Wij willen hier het een en ander opnoemen waardoor wij vermeenen, dat zeer zeker bezuini gingen te maken rijn, als: 1. Bezuinigingen op de uitgaven van het Huis des Konings en vermindering van het inkomen der Prinsen van Oranje. 2. Opheffing van den Raad van State. 3. Idem der Eerste Kamer. 4. Vermindering van tiactementen der hoogere ambtenaren. 5. Afschaffing van de Houtveslerij en der di- stricl-commissat issen. C. Bezuiniging op de bezoldigingen van onze buitenlandsche vertegenwoordiging. 7. Afschaffing der Militaire-akademiën te Breda en Medemblik. 8. Vermindering van het getal Geregtshoven en Rcgtbanken en daardoor vermindering der amb tenaren bij die hoven cn meer, doch te veel oni dat alles hier op te noemen. Wanneer alle die bezuinigingen worden daarge- steld en eenige der drukkendste lasten van den minvermogenden afgenomen, en daarentegen andere belastingenwelke meer bepaaldelijk de vermo- geilden zouden te dragen hebben werden in de i plaats gesteld, hadden wij hoop tot eenige vera-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1