llllkZIISCIII NIEUWSBO No. 612. Maandag, 5 Se. Jaarg'. boot, u:\noi-F Kieuwstij dingen FRANKRIJK. Iels voor de Katte Gemeente. n moe- ii dat n lijkt. V. waltl. Jagt. Visse, loks. 7.00U "W. van N. Scha- echtgc- jaren oud 7 zal op «les der Oos- Groene- rBSlS- IN Ir EN re Mede- laling der en staat December t alcmertn DESS.ÏÜÏ- per loL'nü- mogen uit, zich lichtingen, n. lur ouder genezing t gestel Mate, te de zalf etl txielde plaats, gebragt bij aan onder- jor zijn gestel r zeker werd en pillen en dit wd dat de dit opent lijk 4 Jan. 1848. van 5.30 ƒ23.50. 3.90 - 23,00_ bekomen bij gcn-op-Zooni E lablis- Godsdienst met 1 Mei te Haam- MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio, ABQNNEIWENTS-PRïJS VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. 1 ,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE!*: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Hoek van de Schuithaven, Lelt. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. p vast werk irdt verzocht brieven aas noodigd t, en van IJ VERBERG iico brieven It P. Da LOOf Marseille25 Nov. Men schrijft uit Genua den 15den, aan de Statuton; «Voor eenigen tijd heeft men zekeren Zambi- anchie in hechtenis genomen, denzelfden die op het oogenblik van de binnenkomst der Franschen te Rome, twee priesters met dolksteken vermoord heeft. Het is een bloeddorstig maneen hoofd van zamenzweerders zoo als er vele te Genua zijn aangekomen, om eenen tweeden Siciliaanschen vesper tegen de troepen voor te bereiden. Men heeft eene menigte brieven betreffende dit ontwerp hij hem gevonden, en eene lijst van 400 personen die daarin betrokken waren. De policie is hen op het spoor. Parjjs, 29 Nov. Alle kanonnen en kruid wagens, die sedert de gebeurtenis van Junij 1848 in den tuin der Tuilerien geplaatst waren, zijn nu weggenomen, en men vermoedt, dat de passage door den tuin der Tuilerien en hetPavilloen de l'Horloge voor het publiek weder zal geopend worden. In de stad Moulins is onlangs een meisje van 16 jaren, dat, ten gevolge van eenen schrik, ongesteld geworden was, en voorat aan maagpijn leed, het slagtoffer geworden van de onvoorziglig- heid harer moeder. Deze had haar. op aanraden van eene goede kennis, drie dagen achter elkander, een eijerlepeltje jagthagel ingegeven. Den eersten werd zij er wel eenigzins onpasselijk door, doch men oordeelde evenwel te moeten volhouden; voor de tweede maal werd die onpasselijkheid iets erger; doch toen zij den derden dag 's morgens weder ingenomen had, was zij voorts den geheelen dag misselijk, des avonds werd zij ijlhoofdig en kreeg stuipen; een en ander matte haar zoodanig af, dat zij den volgenden dag bezweek", ofschoon men de krachtdadigste tegenmiddelen aangewend luid. NEDERLAND. Amsterdam, 1 Dec. Dezer dagen werd de policie geinformeerd, dat de dienstbode van zekeren alhier ter stede wonenden bakker heimelijk van een kind zou bevallen zijn. Weldra werd het lijkje van een pasgeboren kind in het secreet dier woning gevonden en leverde het daarop ingestelde voorloopig onderzoek, voldoende bezwaar tegen gemelde dienst bode op, dal de regtbank alhier gisteren bevel tot hare gevangenneming en instructie der zaak ver leende, Dit is liet vijfde kinderlijkje, hetwelk ge durende zeer weinige maanden op dergelijke wijze, of in het water geworpen, gevonden is. 'sHertogenbosch, 27 Nov. In de gemeente Oss hebben zich twee commiezen der belastingen en een schatter van het slagtvee veroorloofd te treden in de woning van een metselaar uit die woning te halen 46 Ned. ponden gezouten ham en varkensvleesch en naar den ontvanger der belastingen te Oss te vervoeren. Zoowel de twee commiezen als de schatter zijn wegens dit feit dezer dagen in regten betrokken. Eene groote toevloed van menschen was op 29 dezer in de pleitzaal van bet provinciaal ge- regtshof te 'sBosch tegenwoordig, om de debatten bij te wonen over de zaak van P. N. Hartog, die, zoo als men weet, beschuldigd is van moord met voorbedachten rade op Butje Staal. Na voorlezing der akte van beschuldiging en de lijst der getuigen, bleek het, dat twee getuigen afwezig waren. De heer advokaat-gcneraal verzocht het hof de zaak voor een onbepaaldee tijd uit te stellen, aangezien hij het hooren dier getuigen noodzakelijk achtte. De verdediger van den beschuldigde, mr. B. van Rijcke- vorsel concludeerde tot het voortzetten der debatten, verklarende dat de beschuldigde in zijne reeds in de instructie gedane bekentenis volhardde. Het hof heeft echter aan het verlangen van het openbaar ministerie voldaan en dc zaak onbepaald uitgesteld. Het onbepaald uitstellen werd gevraagd en verleend, omdat de meeste getuigen reizende koop lieden zijn en het dus te vreezen zoude zijn, dat bij het bepalen van eenen vastendag een nieuw uitstel zou moeten gevraagd worden. Zierikzee, 29 Nov. Volgens eene aanschrij ving van het Ministerie van Binnenl. Zaken, zullen met 1° Jan. 1850 de districts-commissarissen van goLivernementswege ophouden te bestaan, terwijl het aan de gewestelijke besturen wordt overgelaten, indien tot behoud derzelve noodzakelijkheid bestaat, voor te dragen die ambtenaren uit de provinciale fondsen te bèzoldigen. De Russische-Keizerlijke geheimraad en kamer heer Alexander Bodiskobuitengewoon gezant en gevolmagtigde minister bij de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, had gedurende zijn veeljarig verblijf te Washington door speculatiën veel geld gewonnen, men schat zelfs deze winst op een half millioen dollars. Hij had deze som gedeeltelijk in landerijen belegd hetgeen diplomaten buitenslands niet veroorloofd is, en in het bijzonder Russen, uitdrukkelijk verboden is, dewijl zulks het voor nemen schijnt aan te duiden van eene vestiging. Voor eenigen tijd ontving de Heer Bodisko plotse ling bevel, om naar Petersburg te komen, omdat de Keizer met hem over belangrijke zaken te spreken had; hierbij was echter volstrekt geen spraak van ongunst, veeleer werd hij verzocht zijn neef mede te brengen aan welken eene hoogere be trekking toegezegd werd. Dit uitzigt en een aan zienlijker grondbezit in het vaderland haalden den Heer Bodisko over. Hij reisde af naar zijn vader land maar naauwelijks was hij te Petersburg aangekomen oi' hij werd naar Siberie gezonden. Of ook zijn neef daarheen gezonden werd, meldt men niet. GEMENGDE BERIGTE.Y. Bij besluit van 24 November laatstleden, heeft Zijne Majesteitonzen geëerbiedigden Koning benoemd, tot Majoor-Kommandant van het tweede batailjun rustende Schutterij in het eerste district der provincie Zuid-Holland den Heer A. van Driel. Geschoten een IJsbeer van buitengewone grooteop 't eiland Borneo. Aangekomen te Zierikzee de Stad Zierikzee medebrengende een duizendpoot. De wijnoogst is in de Straat Davids gezegend uitgevallen. Gevonden op de kruin der Chimbarösso een Kieviet-ei. De ontvanger der registratie te Roermond is, even als de di strict-commissarissen op stal gezet. In Schot land heeft men eene vrij sterke aardbeving ge voeld gezien en gehoord. Het is eindelijk aan den grooten natuurkenner den Heer Alexander von Humboldtte Berlijn, gelukt; na eene halve eeuw zoekens onder de tallooze millioenen boom bladeren twee volkomen gelijke te vinden, geplukt aan den oever van de Rudsons-baaivan de al daar menigvuldig wassende kokosboomen welke bladeren, alseenige in de schepping aan het kabinet van botaniekè zeldzaamheden te Parijs zijn opgezonden. In de zitting van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is ingekomen eene koninklijke bood schap ten geleide van een ontwerp van wet betrekkelijk eene verhooging voor de departemen ten van oorlog en marine. Te Schevenirigen zijn reeds 8,430,213, steurharingen anngebragt. Te New-York had de stoomboot Empire de schier ongeloofelijke hoeveelheid van 477,204,087 dollars aan stofgoud uit Galifornie aangebragt. Heden begint dc inwisseling der 25-centsstukken. Be- noodigd op het ministerie van marine60,000 nederlandsche ponden gerookt spek zonder been. Ook ten gebruike voor Oorlog worden Urbanus pillen gevraagd. Franklin is zoo men zegt gevonden in de Zwarte zee. De Fransch-En- gelsche vloot is weder uit de Dardanellen, achter de citadellen geretireerd. Thorbecke hoe vrij zinnig hij ook is, bewijst met het port der kleine dagbladen te verdubbelen dat hij de groote honig om den mond strijkt en de kleine koolteer en derhalve niet bedenkt, dat een mug een leeuw ook plagen kan. Te Siam is de cholera uitge brokenen rigt er groote verwoestingen aan. Aldaar is een walvisch gevangen die 50 ton traan zal opleveren. De koningin-wed. van Engeland, is nog» niet reisvaardig om het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen. Guizot /al den winter te Parijs doorbrengen. De dochter van Prins Frederik staat op de sprong om Noorwegen te gaan bezoeken. Spanje zal de betrekking met Enge land weder aanknoopen. Zijne Majesteit heeft goedgevonden de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunde te ei kennen als een zedelijk ligchaam. Te Dirksland is Mejufvrouw Bk, door het Magnetismus van den Heer Oude Eootcr van Rotterdam, met medewerking van zijne wederhelft, tegen betaling van f 30, zegge Dertig Guldenwonderlijk genezen: terwijl voor noemde Magnetiseur zich dier. dag aan het ma tigheids-genootschap heeft aangesloten. Volgens zeetijding uit Utopiais de Heer Binnenloods Scheepsma, te Hcllevoetsluis, met zijn snelzeilende kotter, behouden en wel in de Maan aangeland; naaldaar eenige ververschingen te hebben ingeno men is ZEd, van plan op zijn terugtogt naar de Aarde door den ring van Saturnus weder te keeren en, zooveel als mogelijk zijn zal, Mars, Venus en Mercurius te naderen. XIEGTS2A&EN. Provinciaal CferegtsSaoff van 5£eeian«3. Criminele Teregtzilling. Correctioneel Appél. De arrondissements-reglbank te Middelburg, provincie Zeeland, tweede learner, vonnissende ten correctionele in cas d'appcl, heeft bij vonnis, in het openbaar uilgespro ken den 23 November 1849. hetwelk in kracht van ge wijsde is gegaan, den gedaagde en geïntimeerde Victor Meijer pan Lissaheel- en verloskundige, wonende te Middelburg, ontslagen van alle reglsvervoiging ter zake van hel hein bij dagvaard in hooger beroep le laste ge legde feit: van m de eerste maanden dezes jaars (1849) des onbevoegd inwendige geneeskunde te hebben uitgeoefend ten huize van _P. te Meliskerkede kosten in beide in- stautien te dragen door den staat. De regtbank heeft als bewezen daadzaak aangenomen, dat de gemtimeerde, ten tijde en plaatse bij dagvaard ver meld, dat inwendige geneeskunstheeft uitgeoefend; doch tevens overwogen, dat noch bij de wet van 12 Maart ISiS, Staatsblad n.° 16,J noch bij andere kracht van wet hebbende verordeningen, uitdrukkelijk is bepaald, noch. dat uit dc woorden, die zich ten platte lande willen ne- derzettenin artikel 7 der wet van 12 Maart 1818 voor komende, noch uit eenige andere artikelen dier wet, kan worden opgemaakt, dat iemand bevordert eu toegelaten tot plattelandsheelmeestcr zijne bevoegdheid om ten plat ten lande inwendige ziekten te bchandeleu, zou verliezen, indien hij zich in eene slad of andere plaats, niet tot het platte laud gerekend wordende, met der woon had ge vestigd. Sndcr het legio genootschappen en genootschap- jes, waarvan ons gezegend Vaderland overloopt, inaakt het, Genootschap tot afschaffing van sterken drank tegenwoordig liet meeste geruchten heeft onder al de inrigtingeu, welke hetzij te regt of ten oniegte, aanspraak maken op eene nuttige en weldadige strekking, wel niet de geringste portie dunk dien aangaande van zichzelven. De Hemel zij den steden Schiedam en Leiden j genadigbenevens alle tappers en kroeghouders in den lande, wanneer D.' Huidekoper en zijne apostelen hun loffelijk oogmerk bereiken welk oogmerk niets minder of meer is, dan den ge- meenen man voor goed geheel van de genever, brandewijn enz. af te gewennen. Wij voor ons wensehen hun goed succes, maar hopen dat ze het ons ten goede houdenwanneer wij er niet alleen sterk aan twijfelen, of zij ooit hun oogmerk zullen bereiken, maar gelooven dat zij zelfs ongemakkelijk bij 't lijf en bij den neus worden genomen door de deflige lieden welke voor het grootste deel leden van dat plaizierigc genootschap zijn. In de plaats onzer inwoning zijn wij ook ge zegend met eene zoogenaamde afdeeling van dat collegie, en mogt hetzelve al geen ander nut stichten, wij hebben er dat kostelooze voordeel van, dat wij tusschenbeide eens lagchen kunnen om de nieuw bekeerde nathalzenwelke meest allen schrikkelijk zwak op de heenen zijnde, aardig op den engen, snullen weg struikelen wonderlijke bokkensprongen maken en doorgaans, nog lang niet halfweg daarop gevorderd zijnde, geducht op hunne neuzen vallen; met andere woorden, na eenigo weken strenge onthouding, dubbel beginnen te zuipen, of op hunne schreden terugkeerenen weer, oudergewoonte, hun gewoon borreltje gaan drinken. Zij, welke op do heenen staan en volhardende in de leer hunner apostelen blijvenstaan hier overigens meest allen bekend, als menschen, welke van dat genootschap leden zijn geworden en dat blijven, niet uit overtuiging, maar uit vuig, laag eigenbelangmet het oogmerk om geld los te krijgen van de bemiddelde leden der directie. Hebben zij nu die Heeren voor eene meer of minder groote som beet. dan blijven zij lid zoo lang dat geld door de vingers gegaan, of zoogenaamd ver— negociëerd. Om meerder gevraagd hebbende en dat ontvangendecontinueren die brave lieden bij hun lidmaatschap; wordt de beurs echter gesloten dan schamen zij zich, zie zoo veel niet, om die gë- wigtige redenzoo boos te worden dat zij de brui van 't genootschap geven, en in hun oud clement terugkeeren. Wij willen niet spreken van de vele leden, welke hnnne belofte schendende, in 't geniep zich den genever lekker laten smaken, of van die vele leden, welke, door zich dagelijks een snaps le onthouden. »ieenen heel wat uit te winnen, terwijl hunne vrouwtjes dngelijksch koele gaan eten, zeggende: Ja God dank l dat kunnen toij doen, want mijn man PK OVV r geen genever meer. Wij keuren geenszins het oorspronkelijke doel der matigheids-genootschappen af, als strekkende om het misbruik des sterken dranks en de schrik- kelijke gevolgen, welke daaruit voortvloeijen, to voorkomen doch de tegenwoordige afschaffings genootschappen drijven de zaak te verop dezelve is het spreekwoord toepasselijk: tvie het onderste uit de kan wil hebben, valt het lid op de neus; in stede van liet menschdom te verbeteren, be derven ze het eerder, want zij fabriceren huiche laars, ellendige, lage huichelaars. lie meeste leden toch zijn menschen uit de ge ringere standen, afhankelijk van een of meer der Heeren directeuren zij moeten leden worden, hun eigenbelang vordert dat op deze of gene wijze. Dit nu is op zichzelf reeds genoegzaam, om de gansche zaak door elk rondborstig en regtschapën mensch te doen afkeuren maar het kwaad wordt erger, als wij die nieuw bekeerde zondaars, welke, zoodra zij geen sterken drank meer drinkenzich zelven zien verbeelden Heiligen geworden te zijn, er hun werk van zien maken, diegenen hunner medeburgers en mede-arbeiders of handwerkers welke hunne oude gewoonte blijvende volgen dagelijksch een matigen snaps drinken bij do Heeren directeuren te lasteren, als onverbeterlijke dronkaards, af le schilderen en daardoor die menschen verschrikkelijk te benadeelen ja somtijds om hun brood helpen. Daarenboven (of het elders zoo is weten wij niet) houdt de directie er hier spionnen, uit de leden gekozen, op na welke zoo wel de gangen der loden, aan welker standvastig heid men twijfelt, als van sommige anderen, niet tot het genootschap behoorende, moeten nagaan, en daarvan hunne superieuren rapporteren; die loffelijke commissie wordt door hun volvoerd op eene wijze, welke geheel van hunne willekeur en de meerdere of mindere mate van genegenheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1