No. 610. Maandag, 20 Novem 1849. 6e. «la ara*. De Begrooting. N ieu wstijdiagen ENGELAND. DU1TSC11L AND- NEDERLAND. ■/r.hcele pers acht. ome op hen, dit op hen die zt de gelegetihcit klicitcit te doei tegenwoordi indeling, in mijn dagbladpers aan- niddelijk voor- woor-diging van gtrnatig onder- n, die wegens eeld en iniada- itempel, lin it jn geweest, dit atkundigen aard i een dief, neen handcld. in ik edelman, toekomt, omdat gevoelensbe- ik alleen hier, id bij, om tc len cenen kant Sederland reeds ;s is-govorderd, geslagen, waar van de andere dat men den n gruoten weg geweest, prolest, is door hunne bladen, :t Handelsblad, liet Journal ter, de Tijd, den k aan de voor- daden terwijl Ier periodieke of partij ook, (j van de eer om dit stuk U VOORDE. ZIËRIKZËESGHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, eu bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. 'oor 3 maanden. f 1 .30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York* Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. Dc inzending der Adverteuliëu Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicrik-i.ee Hoek van dc Schuilhaven, Lelt. B, No. 94. Brieven en iugezondcu stukkeu frAiico. ORLOür 1 JDDE. der LEK de 5 den 1 Dc- ten 12 ure RA HTS, resenteren zijnde AN, staande 'erikzee, wijk, Blijkens de kennisgeving van den Minis ter van Financiën, in de zitting van 19 November aan de Tweede Kamer gedaan, is de begrooting van het afgetreden Mini sterie, die wij, met een begeleidend woord, reeds in onze Nummers 577 en 579 mede gedeeld hebbendoor bet nieuw opgetreden Ministerie, bijna geheel onveranderd, voor de bare aangenomen, üe nieuwe Ministers hebben alzoo na kortstondige beraadslaging ook bet treurigst gedeelte der erfenis hun ner voorgangers: eene Bcgrooting van circa 70 Millioen, aanvaard. Voorzeker, naauwe- ijks hadden wij dit durven deuken, aan gezien die bcgrooting, reeds van het eerste oogenblik der aanbieding af, zoovele beden kingen deed ontstaan en bijna overal tegen stand en afkeuring ontmoette. Itn geen wonder; eene Begrooting van 70 Millioen, hoe zou deze langer door eene, naauwelijks 3 millioenen zielen tellende, uitgeputte Natie te dragen zijn? Als reden dier aanvaarding van deze Begrooting van 70 millioen werd door den Minister van Financiën opgegeven, de kortheid van den tijddie aan een nieuw onderzoek slechts heeft kunnen be steed worden, en waardoor men ligt kan beseffen, dat liet niet zeer uil gebreid heeft kunnen zijuweshalve, hij als slotsom van de beraadslagingen van liet Ministerie, aan de Vergadering meent te moeten inededee- len, dat het van gevoelen is, dat hel noo- dig zijn zal, de Begroeting aan dc goed- te onderwerpen zoo als zij daar is liggende, dus zonder 'IN g bewoond bij te IEJS, "VET andere Goc- lOOg door de ?jufvrouw Dull ed gevoelig aan Sedert u den arm ge- ouwd aan de Noltinchain ea j en, »aar de men van oor- afzetting van en jiillcu van hersteld werd, angde. De heer arheid van het vau '15,30 ƒ23,50, 15,90 - 23,90. bekotnen bij le 'Licrikzce way's E lablis- meerdere Verandering of Bezuiniging. HetMin. eisclit alzoo een niet gering bewijs van het vertrouwen der Natie, door te vragen, dat clie Begrooting, eene der voornaamste strui kelblokken, die den val van hel ministerie tie Kempenaer, zoo al niet veroorzaakt, dan loch zeker aanmerkelijk verhaast hebben, zoo als zij daar ligt, met eenige kleine be- miuigingen, nog misschien door de Verte- P. DB LOCZt' ;enwoordigiug worde aangenomen. Wel is vaar was de lijd tot eene formele en roudige herziening thans te kortwel is vaar heeft het Gouvernement, bij monde an den heer Thorbecke, voor de behoeften an een volgend jaar, die formele en grou- lige herziening toegezegden deze miuister r nog bijgevoegddataangezien rnen de neest naauwgezette zuinigheid in acht ne- nen zal, op verre na niet al de sommen, ip deze Begrooling uitgetrokken, voor de lienst van het volgend jaar benoodigd zullen :ijn, zoo dat men een niet onaanzienlijk urplusdat alweder tot aanmerkelijke ver- igting voor de naastvolgende Begrooting zal trekken, bekomen zal; wel stellen wij in len Minister van Biunenlandscbe Zaken root vertrouwen en houden wij hem voor en man van karakter, die zijn gegeven roord niet, dan door de ijzeren wet der loodzakelijkheid gedwongen, breken zou; naar desniettemin houden wij het, aange- lerkt de wisselvalligheden der politiek en de dikwijls zeer korte duur eens ministe riel, voor zeer gewaagdde aangebodene Begrooting van 70 millioen aan te nemen Een onzer uitmuntendste bladen, dat lang reeds geacht werd onder den invloed des heeren T. te worden geschrevenwijst er op, dat de tegenwoordige Minister, in het begin van dit jaar, lid was van de Com missie der Tweede Kamer ter beantwoording der Troonrede, die de volgende paragraaph in haar concept-adres van antwoord opnam IVij gelooven, Sire, dat, wanneer aldus de Regering nationale kracht wordtde moeijelijkheden welke onze financiële toestand aanbiedtkunnen worden te boven gekomen. Die moeijelijkheden zijn vermeerderd met een te-kortdoch zullen met dekking van dal te-kort niet verdwijnen. Zij eisehen vooral dat èn ons stelsel van uitgavenére dat onzer belastingen op eenen anderen voet worden gebragt. De Natie zal des te ge williger zijnnaar mate zij meer over tuigd is dat de offers, die men van haar vergt, te regt worden gevraagdnaar be lmoren verdeeld, en doeltreffend besteed Dat blad wijst daarop als een der me nigvuldige eu nog versch in 't geheugen liggende antecedentendie den Minister van Biunenlaudsche Zaken zedelijk dwingen vooruit te gaan en hein alle terugkeerdie het trouwens van hem nooit verwacht, voor immer onmogelijk maken, en meent der halve dat, dit onder 'toog gehoudende Begrooting van 70 Millioen niet alleen kan, maar ook behoort te worden aangenomen echter met duidelijke voorop stelling dei- voorwaarde, waarop dit aanzienlijk crediet wordt toegestaanen dat is radikale Her vorming en Bezuiniging. En wat de m'ai-Bezuiniging op deze Begrooling betreft, van deze, iu verband beschouwd met de pas gelezcne paragraaph, zegt liet, en zeker niet geheel ten onregte: «Maar nu is bet immers duidelijk, dat, wanneer men een zoo uitgebreid plan van reorganisatie vormt, alle tijdelijke en voorloopige partiële bezui niging en beknibbeling van uitgaven noo- delooze arbeid en tijdverspilling is? wil men een nieuw huishouden opzetten dan is de tijd, die men besteedt, om het oude op te lappen verloren." Wij moeten erkennen en wij doen dit gaarnedat de antecedenten van den beer Thorbecke zeer vele en zeer gunstige zijn en zeker eenen kracluigen waarborg voor zijne getrouwheid aan vroeger gepredikte beginselen opleverenwij noemen de taal der Commissiewaarvan hij lid was, uit muntend en voortreffelijk wij stemmen toe, dat, wanneer men een nieuw huishouden opzetten wilde tijd, die men besteedt, om het oude op te lappen, verloren ismaar niettegenstaande dat alles kunnen wij door zoovele voorbeelden geleerdbet gevaar niet ontveinzen, dat er in opgesloten ligt, de Begrootiugzoo als ze daar is, le zien aan nemen. Moge de toekomst onze vrees niet regtvaardigenziedaar wat wij, oin den wille des Vaderlands, vuriglijk wenschen. ©osT-sxroiënr. Batavia, 28 September. Te Siipnroen, in de MoluKko's zijn op den 28 .Mei eenige lievige schok ken van aardbeving gevoeld tussclien half 8 en 8 ure des avonds weiden de eerste schokken waar genomen van welke de eerste de hevigste was en ruim 10 a 12 seconden aanhield; daarna hadden er hij tusschenpoo/ingen van 8 a 10 minuien, tot half 11 ure, ligtere schuddingen plaats, en den daarop volgenden nacht tot half 2 ure werden er weder eenige hevige schokken, en later nog Uvee ligtere schuddingen waargenomen de aarde was gedurende al dien tijd genoegzaam in eene aan houdende trilling, en lot op den 2den Junij werden min of meer gevoelige aardschuddingun waargeno men welke echter meer en meer op van elkander verwijderde tijdstippen plaats hadden en steeds in hevigheid afnamen de schokken hadden eene rigting van het zuid-oosten naar het noord-oosten; de keik van de negorijen Saparoea en Trouw is op 13 onder scheidene plaatsenen het fort Duurstede op 5 plaatsen gescheurddigt bij den oever van de ri vier Taraka, te Ulath, was de aardein de rigting van het noorden naar het zuiden, ter lengte van 276 voet vanéén gescheurd op sommige plaatsen ter breedte van 2 voet en ter diepte van 8 voet; van de 2 woningen, welke op dit terrein stonden, is een ingestort, echter zonder noodlottige gevol gen voor derzelver bewoners; de kerk van de ne gorij te Ulath heeft eenige schade bekomen zijnde eenige balken uit hun verband gerukt en het muurwerk gedeeltelijk gescheurd ook in de andere negorijen hebben de gebouwen schade bekomen. Op denzelfden tijd zijn ook te Amboina eenige schokken van aardbeving gevoeld, welke aldaar echter minder hevig zijn geweest en geene schade hebben aangerigt. lil de residentie Kt-dirie zijn, in den namiddag van den 12den Augustus, ongeveer ten 1 ure mede eenige ligte schokken gevoeldwelke geener- hande schade hebben veroorzaakt. Uit Siam heeft men berigten over de cholera aldaar, die uiterst droevig luiden. Alleen te Bang kok moeten meer dan 30,000 personen aan die ziekte zijn overleden; in de eerste 14 dagen van het heerschen der cholera bezweken er 20,000 sommige berigten stellen die cijfers nog Itooger. Uit de residentie Rembang is berigt ontvangen van een zeldzaam voorbeeld van onverschrokken heid van eenen inlander, welke met eene even zeldzame en gelukkige uilkoinst is beitroond ge worden. Deze, Wiro Dipo genaamd had zich op den lsten Aug., des ochtends ten 9 ure, naar het nabij de dessa Dagan gelegene busclt begeven, om areenbladen (daoen-gebang) te zoeken voor de vervaardiging van mandewerken zich tot dat einde voorzien van een kapmesgeschikt om gras le snijden en ligte houtwerken te kappen. Kort na dat hij het bosclt was ingetreden, ontwaarde hij, op korten afstand achter zicheene tijger van de grootste soort, gereed, om hein te bespringen zonder den sprong af te wachten, valt Wiro Ltino het monster aanen brengt Item met zijn ligt wapentuig verscheidene wonden toe, zuodat de tij ger brullende nedersttorte, zijnen aanvaller in zijnen val medeslepende; dezen laatsten gelukt hot echter zich weder op te rigten, en den tijger op nieuw een aantal slagen toe te brengenniet liet gevolg dat deze er ten laatste onder bezwijkt, Wiro Dipo was bij dezen strijd geheel ongedeerd gebleven, men gelooft dit bijna onverklaarbaar voorval te moeten toeschrijven aan de snelheid en onver- schiokkenheld, waar Wiro Dipo den sprong des tijgers voorkwamen de vrees, die daardoor bij den tijger moet zijn ontstaan; zijnde de vreesach tige evenzeer als de wreede geaardheid van deze diersoort genoegzaam bekend. Het vel van dezen tijger is later gemeten en men heeft toen be vondendat de lengte, van af den neus tot het begin van den staart, 5 voet en 2 duim bedroeg, en met den staart 8 voet en 5'/s duiin. ILonclem, 17 Nov. Eergisteren avond zijn le Woolwich in bijzijn van een aantal officieren proeven genomen met het afschieten van eene soort van hommen, welke waren ingerigt om hij avond of bij nacht licht te verspreiden over eene landstreek, en alzoo b. v. een vijandelijk kann» te kunnen \erkennen. Verscheidene toestellen van dien aard hebben geenszins aan de verwachting beantwoord; maar van andere, te weten, die van kapitein Boxer, is de werking uitnemend goed be vonden. Deze laatste bommen verhieven zich zeer hoog, barstten dan gelijk eene vuurpijl, en onl- wikkelden te gelijker tijd een valscherm van zes voet in middellijn, waaraan eer» helder blaauw licht verbonden was, 't welk langzaam nederdalende over eene groote uitgestrektheid een licht verspreidde, als of de volle maan bij helder weder scheen. FRANKRIJK, Parijs 9 20 November. Te Roubaix is dezer dagen, in de spinnerij van de gebroeders van Mui len, een droevig ongeluk gebeurd. Een garen win der uit de fabrijk, een jong mensch van 27 jaren, een touw van zijne klosspil aan de drijfas willende vastmaken, deed dit zoo onvoorzigtigdat zij.» voorschoot tussctien het touw bleer haken, waar door hij zelf naar de as getrokken werdom dewelke hij eenige honderden malen heen slingerde, alvorens men de machiene kunde stilhouden. Al- lervreesselijkst verminkt werd de ongelukkige ter aarde geworpen. Ziju regterbeen was afgekoeld en aan de as met de stukken zijner kleederen blijven hangen; hij is ook onmiddelijk overleden. De heer X., een geneesheer van G6 jaren in eene kleine gemeente van het departement Lou- retbezat een vermogen van nagenoeg een halve ton. In July jl. had hij een derde huwelijk aan gegaan met een meisje van 21 jaren zonder geld, en haar bij huwelijks-contract alles vermaakt. Nu onlangs heeft ine» hem gevonden, opgehangen op 500 schreden afstand va» zijne woning. Op ver moeden is de jonge vrouw en een jong militair waarmede zij in ongeoorloofde betrekking stond in hechtenis genomen. Uit de nasporingen der justitie moet ontdekt zijndat men den heer X. eerst vennoord en daarna zijn lijk opgehangen heeft. Frankfort22 November, lien bekend ge neesheer te Stuttgart heeft eene memorie bij de medische faculteit te Tubbiogen ingeleverd, waarin hij hevig te velde trekt tegen de koepok-inenting, welke bij een Herudttsmoord aan de onschuldige kinderen noemt en waarin hij beweert, dal het inenten een hevig werkend vergift verspreidtdat tallooze offers weg-ukt en het menschelijk geslacht naar ligchaam en geest bederft. De sciirijver zal dit stuk aan den aanstaanden Wiirtcmbergschen landdag toezenden. Het gerucht, dat het in een huis te Mains spookte, had sedert verscheidene avonden eene groote menigte voor dat huis gelokt, en alle ge nomen maatregelen om het spook op het spoor te komen, waren vruchteloos gebleven, toen eenige avonden geledeneene patrouille zich voor het huis plaatste, terwijl gendarmen en policiedienaren het huis onderzochten, met dat gevolg, dat het spook gevonden werd. Het was een kuipersgezel dio men van achter den schoorsteen te voorschijn haalde en, in weerwil van zijne betuigingen van onschuld in hechtenis nam, vermits alle oorzaak beslaat om te vermoeden, dat hij het voornemen koesterde, om het huis, hetwelk eerlang in het openbaar verkocht zal worden, in kwaden reuk te brengen, ten einde het tegen lagen prijs te kuunen koopen. 's Hcrtogciibosch21 November. Gisteren is alhier uit Zeeland(een dorp, gelegen in Noord-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1