dan kan hij, des nnods. de qvim heden en autori teiten dwingen, om hem en de zijnen in de Ommerschans a f 150 tot f 200 per jaar of weHigt nog duurder in een correctiehuis te verzorgen. Wij zeggen, hij kan de rëgeting en autoriteiten dwingen hem op die wijze te verzorgen. Hij en de zijnen behoeven immers daartoe slechts publiek, en onbeschaamd den bedelstaf op te nemen, of,,, het is ijsselijk, eene kleinigheid met opzet te ontvreemden. Men beschuldigo ons niet van de zaak te over drijven want menigvuldige voorbeelden hebben liet bewezen, dat honderden met op/et zijn gaan be delen, om gevangen en naar de Ommerschans ver wezen te worden en. velen zich, geen en anderen raad meer wetendeaan een ligt vergrijp in het openhaar schuldig maakten, ten einde in een cor rectiehuis verzorgd te worden, waar de gedetineer den inderdaad verreweg 'beter leven hebben dan menig zoogenaamd fatsoenlijk man. Worden nu, op die wijze, de armoede met des- zelfs gevolgen en het misdrijf te keer gegaan of wel, omgekeerd, aangekweekt en bevorderd En wierpen nu die koloniën van weldadigheid en de correctiehui zen nog voordeden af, konden zij zichzelven met hun eigen vet bedruipen, dan zouden wij nog zwijgen; doch integendeel, zonder zelfs aan hun zedelijk doel te beantwoorden, moeten al die instellingen staande worden gehouden door bet zweet en bloed des volks waarvan een ont zettend groot gedeelte op grenen anderen weg is, dan naar de Koloniën van weldadigheid cu ver beterhuizen. W aaroni onder dezen stand van zaken niet de ontzettende sommen, welke jaarlijks aan de ge noemde inrigtingen niet veel beter dan vermorst worden, aangewend, om koloniën in onze Oust- Indisclie bezittingen te vestigen? Aldaar toch liggen duizenden bij duizenden bun ders overheerlijke-, vruchtbare grond onbebouwde landstreken4 h 5 malen uitgebreider dan ons ge hcele koningrijk, zijn daar onbewoond; dezelve leveren in overvloed alles op, wat tot behoefteen Veraangenaming des levens kan verstrekken. Waarom daarheen den weg niet gebaand aari die duizenden ongelukkigenwelke, hoe g'aarne ze ook willenalhier geen eerlijk stuk brood door handen-arbeid kunnen verdienen. Waarom niet lievcjr die menigte ongelukkigen welke, om een of ander ligt vergrijp waartoe zij door nood gedrongen waren, nu gedoemd zijn, oin ccnige hunner beste levensjaren in het gezelschap van afgerigte booswichten en moordenaars, door te brengen in die zoogenaamde tucht- en correctie- huizen, waar zij, in plaats van verbeterdtotaal naar ziel en ligchaam bedorven wordendjarheen gedeporteerd? Aldaar konden ze Ifunne schande zoo al niet verbergen, dan toch ligter dragen, en, wat meer zegt. nuttig vvorden voor zichzelven en de maatschappij, uit dewelke zij hier, na eenmaal iets, al is het nog zoo gering, misdreven te heb ben en daarvoor govonnisd te zijn, zoo goed zijn als verbannen. Tegen f 100 per hoofd, geloovon wij, koude men zeer goed en doelmatig de armen, welke op bedelarij betrapt werden en niet te oud waren henevens ligte misdadigers naar onze Oost-Indische bezittingen transporteren én deporteren en hen al daar behoorlijk doen vestigen. Wanneer men nu eens, wij stellen dit in onze .eenvoudigheid voor, een kapitaal negotieerde van twintig millioen guldenonder waarborg van gron den tot die waarde in onze O. 1. bezittingen, dan konde voor de renten van dat kapitaal jaarlijks tien duizend kolonisten, k 100 per hoofd kosten, daarhenen gevoerd worden en zich vestigen. Aldaar gevestigd zijndezouden die kolonisten verpligt zijn aan de maatschappijop wier kosten zij overgevoerd waren en zich gevestigd hadden eene matige belasting bij wijze van huofdgeld te betalen in evenredigheid der ten hunnen behoeve gemaakte kostenvoorts moesten zij in het minste niet beperkt of bepaald worden in hunnen Ifandel of hunne nijverheid, en alleen aan een behoorlijk toezigt onderworpen zijn, en de orde en het regt onder hen gehandhaafd worden. Ook moest men bij voorkeur zelfs hen welke uit vrije verkiezing zich aldaar als kolonisten wil den vestigen, daartoe in de gelegenheid stellen; men behoelde of behoorde zicli niet bij uitsluiting te bepalen tot veroordeelde bedelaars of gedeti neerde misdadigers. Wij gelooven, dat eene zoodanige maatschappij, Qpgerigt met het doel, om dergelijke kolonisatie op milden roijalenvrijgevigen voet te bevorde ren, (ofschoon in het eerst, zoo als altijd, met Van dezelve onafscheidelijke moeijelijkheden te wor stelen zullende hebben) zeer spoedig vrij wat vol- doender resultaten zoude oplevereD dan de zooge naamde maatschappij van weldadigheid of alle tucht- en correctiehuizen der wereld ja wij vermcencn dat dezelve met ter tijd niet weinig zoude toe brengen om onze O. I. bezittingen in bloei en innerlijke magt te doen toenemen want wij moeten niet alleen voor onszelven en om het tegenwoor dige oogenblikmaar zoo onze voorvaderen deden, om onze nakomelingen en aan de toekomst denken. Op die wijze Ion men in den lijd van twintig jaren 200,000 menschen loozen, welke nu zich zelven en anderen tot last zijn en in den weg loopen; en daar het algemeen erkend is, dat gebrek aan arbeid de hoofdoorzaak is van armoede en misdaadhouden wij het er voordat bij zulk eene aanmerkelijke emigratie, waardoor zoo vele ovcrtullige handen werden opgeruimdde tcrug- blijvenden spoedig geregelder arbeid vinden en den- tel ven billijker en in evenredigheid hunner behoefte betaald krijgen zouden, waardoor van zelf het pau perisme en de daaruit voortspruitende menigvuldige misdaden zouden gestuit worden en verminderen. Het is mogelijkdat wij ons in de veronder stelling eens gewenschten uitslag zonden vergissen, doch kunnen tocli zeer zeker zoo schrikkelijk niet dwalen, als de wijze heeren oprigters, benevens de vorige en tegenwoordige bestuurders der maat schappij van weldadigheid. Als men jaarlijks honderd duizenden bij de hand heeft, om de tekor ten te dekkenkunnen de wijzen van Moerenburg wel koloniën van weldadigheid en dergelijke in rigtingen oprigten en besturen; met geld is alles goed te makenmet geld kan men de grootste gekhedendoor de onnoozclste zotten bedreven dekken en alle verkeerde berekeningen vereffenen. IlTOSgQlTDSiTE g^tTZZBlT. Aan de Stemgeregligde Leden van het Nederduitsch Hervormde Kerkgenootschap te Middelburg Veel geachte llcielcdcnl Het zal Wieden zeker ook wel eens verwonderd hebben, dat, wanneer er verwisseling "van Leden, in eenig kerkelijK of burgerlijk bestuur plaats heeft, die door algenreene stemming moet geschie den, er steeds zoo veel stembriefjes acliter de bank ge worpen wordenomdat er, naar het oordeel der stemopnemers, dit of dat aau ontbreekt. Maar dat moet u niet verwonderen, de collegfën zelve zijn nimmer belangloos bij dit werk; zij kunnen dit ook niet zijn, want zij bestaan^uit Menschen; en wat dit te zeggen is weet Hij alleen, die weet wat de mcnsch is. Doch het lot der ver werping kan alleen den eenvoudige treffen, die stemt naar de inspraak van zijn geweten, zelfs niet zeiden naar voorafgegane godsdienstige ver zuchting; deze eenvoudige meent, wanneer hij een stukje papier in 'eene geslotene en verzegelde bus gestoken heeft, waarop de naam van de door hem hegeerde persoonbenevens die van hemzelve staat, zulks voldoende is. Hij denkt, in zijne weinige slimheid: de Bus is immers daar, en met haren gehuelen inhoud ver tegenwoordigt zij alle sterngeregiigdenof mijn briefje meer of minder open of naar de kunst gesloten is, wat doet dit er toe, het is immers in de geslotene bus, en dat is genoeg, niemand kan er meer de neus in steken dan alleen zij die er toe geregtigd zijn. In de door mij begeerde persoon kan men ook niet dwalen, al had ik eens eene spelfout in den naam; het is dezelfde, die op de voordragt staatde heeren weten zeer goed wie ik meen; ik kan geen ander persoon bedoelen dan het door de hee ren zelve voorgestelde lid. Wie een ander mogt stemmen dan een der voorgedragenezou blijken van" waanzinnigheid geven. De datum zal ik er maar aflaten, tot voorkoming van verwarring, want het is mij niet regt duidelijk, of ik er die van den dag der stemopneming op moet zetten, of die van den dag, waarop ik tijd heb om. hei briefje te schrijven; hel laatste was zeker wel het beste het zou altijd kunnen bewijzen dat ik toen nog leefde, want om de heerendoor die daturn- notering bij den tijd te houden, zal wel niet noo- dig zijn, zij weten zeer goed Zondag den hoe- veelsten het is, dat zij debus openen, en tot welk einde zij zulks doen ik zal het er dus maar aQateu. Zoo eenvoudig denken velen uweren misschien teregt wanneer de wereld was gelijk zij zijn £on; als de Christelijke Grondwet meer den algerrieenen regel van gedrag was; maar nu dwaalt gij, er bestaan voorschriftenik wil die, ten uwen behoeve, hier mededeelen gelijk die op Zondag den -3den December 1848 van den Predikstoel zijn afgelezen want daar dit aflezen zoo wat in der haast ge sellied, als den Prediker vermoeid is van spreken en de gemeente van luisteren en een ieder, onder gedruisch, zicli tot vertrek gereed maakt, zal er zeker veel van dit alles door u niet verstaan zijn. Het bestond uit het volgendj:: Aan de gemeente wordt bekend gemaakt enz. enz. enz. Deze verkie zingen zullen geschieden des namiddags ten vijf ure, in de consistorie van de koorkerk waarbij wordt verzocht, dat ieder der ledematenwelke verlangen, dat-zijne stom in aanmerking komc, zich boude aan de volgende bepalingen: 1.° Datum van het in te leveren biljet. 2." Duidelijke vermelding van Naam en Voornaam. 3." Handleekening van den Stemmer. 4.° Sluiting en verzegeling van, het biljet. 5." Zich te houden aan ieder zestal. G.° Mannelijke ledematen komen alleen in aan merking. f." Na vijf ure worden er geeno stem—biljetten meer aangenomen. Wanneer gij dit alles stipt v.olgt en uw briefje zoo digi sluit dat volstrekt het scherpste oog er niets in kan zien en de commissie ten minste vijf minuten tijd behoeft om het te openen, dan zal het wel goed zijn. Deze voorzorgen behoeven dezulken niet, die door de Raddraaijers en de mannén van administratie, briefjes ter teekening worden aangeboden en met welker sluiting zij zichzelven belasten tot meerdere zekerheid van het door hen beoogde doel zulke briefjes loopen geen gevaar van verworpen te zul len worden; het zijn meest die, waarop namen voorkomen van minder begeerde personen deze worden aan alle formaliteiten getoetst en 'bij bet minste gebrek weg Ik weiischte, dat gij met- eigen oogen u kon over tuigen, niet welke onbeschaamdheid zekere lieden zich, bij het doen van verkiezing, gedragen, en welke onbegrijpelijke vrijpostigheid zij, bij het openen der briefjes, durven aan den dag leggen. Het is tot nu toe in» gebiuik geweest, dat men de guheele week, die de .verkiezing vooraf ging, gelegenheid had zijn stembriefje bij den koster van het consistorie, in de daar voorhanden zijnde Bus, te bezorgen doch zekere Heer L. geeft zich veel moeite om die tijdruimte te reduceren tot slechts één uur voor het openen der briefjes, namelijk van 4 tut 5 ure. Hoe velen, wanneer zij namelijk door geen club worden bewogen zullen dit uur achteloos, laten voorbijgaan, terwijl weder zoovele anderen door het eén of ander beletsel, verhinderd zullen worden, hun voorne men van de gehcele week in dit enkele uur ten uitvoer, te leggen. Maar ook deze kansen van verstoring zijn in het fijn berekend plan begrepen van den man die hét Absolute zoo gaarn aan zijn persoon zag ver bonden en zich hier alweder als geen voorstan der "van vrije verkiezing doet kennen. Wij hebben even als eenige andere couranten, ontvangen, een door den Heer van Bevervoorde hun en ons toegezonden stuk, duor^hem getiteld: Verklaring en Protest. Dit stuk is van den vol gende inhoud Ik Ifen op woensdag jl. te Amsterdam, in mijne woning, des ochtends zeer vroegtijdig, gearresteerd door twee deurwaarders, en door hen, een agent van policie ons op eenigeu afstand volgende, eerst naar een commissaris van policie, en van daar naar het vereenigd huis van arrest en justitie, te Amsterdam gebragt. .Aldaar is mij, na de gebruikelijke formaliteiten voor de overlevering enz., van wege den Heer Procureur-Generaal in Noorü-Hullandaan wien door zijn amblgenout Ic 'o Cr.vunhogo da uitvoering aan hot arrest was opgedragen, bij herhaling en met aandrang gevraagd, of ik met een rijtuig, op mijne kosten, wilde vervoerd worden naar het station van den hollandschen spoorweg, om per trein naar de plaats mijner bestemming, liet huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Graven- hage, te worden getransporteerd. Die uitnoodiging is door mij van de hand gewezen. Niettemin stond kort, daarop een rijtuig voor de deur, waarin ik tusschen twee geregtsdienaars moest plaats ne- me'n, na alvorens eerst in naam des Konings, aan beide handen geketend te zijn geworden. Aan het station gekomen, werd ik geplaatst in een van die wagens, waarvan het voorste gedeelte dient tut vervoer van goederen en honden. Te Haarlem werd in dat kot nog gebragt een gevan geneveroordeeld, wegens diefstal, tot eene gevan genisstraf van achttien maanden maar. die niet was geketend of geboeid. Te 's Gravenhage wilde ik te voet worden ge bragt naar het huis van arrest; maar ik gaf eindelijk toe aan de dringende en gemoedelijke vertoogen van den heer station-chef, Moscoudie, voor zijne rekening, een rijtuig deed voorkomen, waarin ik met mijne geleiders naar de gevangenis werd gebragt. Ziedaar de feiten mijner arrestatie. Aldus werd onder het ultra-vrijzinnige ministerie Thorbecke-Rosentbaleen publicist in hechtenis genomen, en geketend nevens een-ongeboeiden dief, openlijk, getransporteerd, om eene kerkering van zes maanden te ondergaan ter zake van een artikel, waarin, nu bijkans twee jaren geleden, vreugde aan den dag werd gelegd wegens de qflrcding van den beliouds-minister van Hall. En diens verwij dering uit het bestuur was toch de eerste schrede tot de zegepraal der vrijzinnige beginselen waar- Voor ik, onder zoo velen, mede heb gestredenge worsteld en ook geleden, en welke de dageraad was van de eindelijke optreding van het tegen-, woordige bewind! Ik werd veroordeeld, naar het heette, omdat in De Burger de staatsman des bcliouds aan den haat en de verachting zijner medeburgers was Bloot gesteld was gehoond en gelasterd. Het jaar 1850 zal leeren in hoeverre J)e Burger gelijk of ongelijk had. Maar ik vraag of de behandelingen mij aan gedaan, al dan niet de strekking hebben om mij, als politiek schrijver, aan de verachting mijner medeburgers prijs te geven, daar mij de kluisters der misdaad werden om de v uisten geslotenwaar ren hoosdoener van de laagste soort ongeboeid aan mijne zijde werd getransporteerd. Ik protesteer dan ook luide, ten aanhoore van het Nederlandsche volk 7 legen de bejegeningen, mij aangedaan, en door welke ik de gehcele pers, mijn persoon met opzet gehoond acht. Dat de schande daarvan nederkome op hen, dii zoodanige Bejegeningen gelastten, op hen die toelieten, en op allen die, in de gelegeoheii zijnde om dit protest meerdere publiciteit te doei erlangen), zulks niet zouden doen. Men mag verwachten van het tegenwoordig bewind, j dat het de smadelijke Behandeling, in mijn persoon der geheele Nedurlanosche dagbladpers aan- gedaan,,zal wraken, dour Bet onmiddelijk voor stellen aan de nationale vertegenwoordiging van eene wetstrekkende om een regtmatig onder scheid daar te stellen tusschen hen, die wegens drukpers-overtredingen zijn veroordeeld en inhda- digers en hoeven van den ergsten stempel, lïn ik hoop dat ik alzoo de laalste zal zijn geweest, die ter zake eener condemnatie van staatkundigen aard en wegens drukpers-overtreding, als een dief, neen erger dan een dief kon worden Behandeld, j Door het toeval der geboorte Ben ik edelman. Ik voer nimmer den titel die mij toekomt, omdat de adeldom in strijd is met mijne gevoelens. be- ginselen en Begrippen. Ook breng'ik alleen hier, I bij uitzondering, deze omstandigheid bij, om tc doen opmerken, datzoo ik aan den eenon kant met genoegen ontwaar hoe men in Nederland reeds zooverre op den weg des vooruitgangs is^evorderd, dat er de jonkheer in ketenen wordt geslagen, waar men den dief los laat loopen, ik van de andere zijde ook gaarne zou hebben gezien, dat nren den dief hadde gedwongen in een lijluig te j>aan zitten en den jonkheer te voet langs den grooten weg had doen gaan. Dat ware logisch geweest. Deze verklaring, met inhoudend protest, is door mij, met verzoek om plaatsing in hunne bladen, toegezonden aan de redactiën van het Handelsblad de Nieuwe Rolterdamschc Courantliet Journal du Limbourgden Noord-Brabander, de Tijd, (Noord-Uollandsche Courant) de Toekomst, den' Nederlander, den Publiciste, als ook aan de voor naamste provinciale dag- en'--weekbladen terwijl ik, in één woprd alle organen der periodieke pers in Nederland, van welke kleur of partij ook, ernstig en met klem, in het belang van de eer en waardigheid dier pers, uitnopdig om dit stuk in hunne kolommen op te nemen. 's Gravenhage, BEVERVOORDE. 17 November 1849. ADVERTENTIEX. unaeriromvM: ZlERIKZEK, 17 November 1849. M. L. VOOULOOl'- EN R. GUDDE. Algemeene kennisgeving. De Notaris Mr. C. van der LEK de [Rjmat CLERCQ zal op Zaturdag den 1 De- )!!||!cembcr 1849, des middags ten 12 ure, ten.verzoeke van den Heer T. GERADTSin het te veilen perceel publiek presenteren te verkoopen Een WOO.VIIIIS, ERF en TCIV, zijnde de gewezen Bierbrouwerij DE HAAN, staande en gelegen op de Appelmarkt, te Zicrikzee, wijk, D, n."" 3GG, kad. sectie B, d.° 1202. De Nolaris J. M. BOUV1N zal. op Woensdag den 28Mt"_„. November 1849, des Moor-mmliüi middags ten 10 ure vóór de Herberg bewoond bij Mons. C. Tuiy te Dreischor publiek presenteren te verkoopen: PAARDEN, KOEIJESVET qn MAGER RUNDVEE en vele andere Goe deren meer. Een ongemak aan één elleboog; door de zalf en pillen van Hollo way genezen. Mejufvrouw Dun ham, te Strubby bij Alford, woonachtig, leed gevoelig aan eene uitzetting oau het gewricht des ellcboogs. Sedert vele maanden had zij reeds het gebruik van den arm ge mist. Zij bad liet ongemak reeds toevertrouwd aan de behandeling der geneesheeren in Lincoln, Nottinchain en andere plaatsen, doch zonder goed gevolg j en, naar de zware pijnen, die zij aanhoudend leed, was men vau oor deel dat er geen middel overbleef dan de afzetting van den arm, Toen ging men over tolde zalf en pillen van Ilolloway, door welke de lijderes volmaakt hersteld werd, cn het gebruik des arms, als te voren, erlangde. De heer Ilurton, boekverkooper te Louth, kan de waarheid vau het boven aangehaalde getuigen. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN vau heden af de volgende DoosjcsPillen van /*0,90 f 2,10 /'3,30ƒ7,75 f 10,30 f 23,50, Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,to - 15,90 - 23,90. Zijn op franco aanvragen h Comptant te bekotnen bij j. ii. O G II T M AN, JO IPz. le Zicrikzee alsmede te Londen, Strand 2\\ Holloivay's Etablis sement. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. pb LOOZE" Blijken: ter van 1; November is de beg sterie, die reeds in gedeeld h Ministerie, de hare a hebben alz ook het ti ner voorg; 70 Millioe1 lijks haddi gezien die oogenblik kingeu da. slaud en wonder; ei hoe zou de 3 millioerie ile dragen van deze B door den M de kortheii nieuw ondi steed word beseffend kunnen siji de beraadsl de Vergadei len, dat hl dig zijn zal keuring var zoo als zij meerdere Ve eischt alzoo vertrouwen lie Begrooti kelblokken, de Kempena loch zeker zoo als zij c tuinigingen, ;en woord igii 'laar -was irondige he 'vaar heeft 1 ran den heei ran een volg lige herzieni :r nog bijge neest naauw nen zal, op >p deze Be; lienst van he ijn, zoo da urplusdat igting voor c trekken, bei Ion Ministe. Toot verlrou «n man va voord niet, 'oodzakelijkh baar desniet Jerkt de wi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 2