No. 608, ©e, Jaar Maandag, IS November oop K ieu wstij dingen ENGELAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. je, was twee- werd, en de van Rusland; •mergelde en t verstandige a voetstappen 1 te Tilbury v. T. 2 Nov. 1849. ijs: rijs Je gemeente 'oor Schouw- noodige uit— telle worden groote over— oerders may ieder assessor igarclien ooft 3ii inslokken? geen oorzaak Jen? Is het nmissaris bij dergelijke en Zou hij dan I te veel van msis bij het m' bedeelde, welk bestuur ng voortdu- raadslid de :t 1 Die het e Vraagal. eren hebben ■r J. CKINCE en verzocht ember aan ton kantore Secretaris i middelbare IERSE,' te ZIERIkZËESGHË KIEUW MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de IIEGT, »e Cleveland Staat Ohio. >p 9 mot ne- WERK- en be- Botcrmarkt ldaar, Letter eer zijne tè ma ls ISÖESi- WMU- op aan- 1 openen nst van een te en civile beneden den h comptant SETTEN, «i.° 321. r de pillen en van den hr. e Kenniugton Aan den van uwe zalf, ik sedert lan- mijneu pligt, van uwe Zalf ijne bovenge- waartogen ilc s vruchteloos igebaalde, kan ïigmaal de ge- werklieden uwer voren- S. Mundy. IJZEN van 15.30 ƒ23. SO, - 23,90, bekomen bij te T'holen, vay's Elablis- P. DU LOOZE ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. nir 3 maandenf 1 ,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Araerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHUW T Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent:». De inzending der Advcrtcnliên kan geschieden. Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriki.ee Hoek van de SchuilhavenLett. B, No. 94. Brieven en Iugezondeu stukkeu franco. Londen, 13 November. De executie van Man ning en zijne vrouw heeft heden ochtend ten 9 ure, ten aanschouwe van eene zeldzaam zoo talrijk opgekomen volksmassaop het platte dak der gevangenis van Horsemongerlano plaats gegrepen. Gedurende den geheelen voorgaanden nacht en vroegen ochtend waren van alle oorden nieuws gierigen toegestroomd, om met begeerige blikken dit akelige schouwspel aan te staren; zoodra de g aanbrak en men het geheel kon overzieR vertoonde dan ook de gansche omtrek eene onaf zienbare compacte massa van levende wezens; geen plekje was onbezet gelaten tot zelfs de daken der omringende huizen waren met kijkers beladen. (Jehikkrglijk hield deze menigte, uitgenomen enkele vechtpartijenzich vrij rustig anders waren gewis schromelijke ongelukken voorgevallen; niettemin beeft de pulicie enkele bezwijmende vrouwen niet dan met veel moeite uit het gedrang kunnen doen wegvoeren. Op het bepaalde lijdslip werd eindelijk aan de verwachting der menigte voldaan en zag men de veroordeelden te voorschijn treden, eerst Manning en vervolgens ziine vrouw beide door twee person.ondersteund wordendeop het val luik gekomen zijnde, herkregen zij echter meer dere standvastigheid; gaven elkander de--hand en wisselden eenige woorden van wederzijdsche ver giffenis. De vrouw was in het zwart gekleed en bad oen zwarten kanten sluijer over het; gezigt. Nadat de geestelijke een paar woorden aan de vrouw had toegefluisterd verwijderde hij zich het noodlottige leuken werd gegeven, het luik zonk onder hunne voeten weg en de beide mis dadigers waren schier zonder eenige worsteling de eeuwigheid ingegaan. Nadat de lijken een uur hadden gehangen werden zij afgenomen en binnen den wal der gevangenis hegraven. Uit de door Manning achtergelaten schriftelijke verklaring blijkt len duidelijkste, dat zijne vroinv den heer O'Connor in de keuken harer woning waar zij hem ten eten had genoodigd met een pistool eene docdelijke wonde heeft toegebragt en liiij hem daarop verder heeft afgemaaktdat ver volgens de vrouw naar het huis van O'Connor is gegaan en van daar alle voorwerpen van waarde tot een aanzienlijk bedrag heeft t weggevoerd, In alle bijzonderheden van dit gruwelijke drama heeft de vrou.v (Je hoofdrol gespeeld. Parijs, 13 Nov. lieden ochtend ten 7 ure dus na 17 uren, beraadslaagd te hebben, heeft de Jury bij het Hooge bof van Versailles hare uit spraak uitgebragt. fp weerwil van die langdurige beraadslaging waren de reglzaal, de tribunes en de omstreken van het paleis van justitie door eene aanzienlijke menigte bezet gebleven. Vele waren in slaap gevallen de dames alleen schenen de vermoeijenis te trotseren. Er heerschte in de stad eene diepe stilde,, welke alleen werd afgebroken door de zware patrouilles kavallerie en het aan roepen der rónde. Er waren krachtige maatregelen genomen, om eenen mogelijken aanslag te ver- 'ijdelcn. Toen dé komlst van de Jury werd aan gekondigd, heerschte onder de talrijke toehoorders eene gespannen nieuwsgierigheid. Het hof had bevolen, dat de vrouwelijke bloedverwanten der beschuldigden bij het uitbrengen van de uitspraak der Jury niet tegenwoordig zouden zijn. liet hoofd van de jury deelt de uitspraak der ge zworenen mede, waarbij 23 der beschuldigden worden schuldig verklaard en 11 vrijgesproken. Het Hef doet hierop de volgende uitspraak; Chiprcn, André, Dufélix, Napoléon Lebon, Lang- l"is. Paya, Comroissaire, Maigne, Fargin Fayolle, l'ilhes, Daniel Lamaziere, Boch, Vauthier, Deyille, (Jambon, Guinard en Schmitz tot de straf der .deportatie. (Deze uitspraak bragt een diepen indruk te weeg; in de bovenste galerijen, waar neg eenige dames zijn gebleven, hoort men gesmoorde kreten.) Veroordeelt: Snchet, Mombet en Fraboulet de Clia- lender tot 5 jaren gevangenisstraf; allen solidair in de kosten der procedure en bepaalt voor deze drie laatste den lijfsdwang tot inning der kosten op twee jaren. Al de beschuldigden staan met een opgeruimd gelaat op en heffen met eene doordringende stem, welke door- het geheele paleis van justitie weer galmt, den kreet aan Leve de democratische en socialistische republiek 1 Maigne roept het hof toe: O regters ligt zij u het dragen der schande! Een ander beschuldigde voert den jury toe: Het zal u zwaar drukken I terwijl Fraboulet er op laai volgen: Bah, laat ons gaan ontbijten. Een oogen- blik nadat de beschuldigden zijn verwijderd boort men hen in koor patriottische liederen zingen. Hampen, 14 Nov. De partij des zoogenaam- ,den behouds die ons dierbaar vaderland aan den rand des verderfs en tien-duizenden aan den be delstaf heeft gebragt, stelt zich reeds in postuur om het Ministerie Thorbecke te bestrijden. Nu liet licht zal dagen zitten die uilen in doodsangst en zullen met bek en klaauweri van zicli afslaan, zoolang zij nog eenige hoop hebben om 't getrouwe, niteenutte volk weder in bare magt te krijgen. Doch de mate der ongeregtigheid was overvol go meten, en thans, nu duizenden op nieuw getoond hebben het hatelijk juk der vraatzuchtige arris— tocraten moede te zijn, nu zal Neérlands burger schaar, als een eenig man zich onder 't vaandel der ware vrijheid scharen en de laatste stuiptrek kingen van 't monster der verdrukking met ver achting en tevens met fierheid bejegenen. Een ieder doe nu den burger-eed in zijn binnenste om met God en pligt voor oogen voor altijd te breken met het goddeloos huichelend ras 't welk nu zes-en- dertig jaren lang als een verterend vuur aan 's volks hartader heeft geknaagd, en nu nogliuü- kert op den laatsten bloedpenning, Bij 't vergelijkend examen van schoolmeesters te Gasselternijeveen (Drenthe) werd een faulief op stel ter verbetering, luidende: »De vijand liet niets na, als de tranen, die hij had doen plenyen," door eender sul I ici tan len aldus veranderd: »De vijand liet niets achter, dan de hanen, die hij had ycplaayd." 's CravcnJiagc 16 Nov. Een ijzingwekkend voorval bad onlangs plaats in het dorpje Great Misseuden. Een schrijnwerker aldaar, geraakte in hoogen twist met zijne vrouw; buil zoon, een knaapje van 12 jaren trok partij voor zijne moeder en dreigde zijn vader dood te steken, zou hij zijne moeder verder mishandelde. Eenige oogeiiblikken later geraakte de twist op nieuw aan den gang en het kind legde zijne bedreiging ten uitvoer liet stiet zijnen vader een mes in de zijde. Ce wond is doodelijk. Zicrikzcc, 19 Nov. LI. Vrijdag bad alhier het volgende plaats, dat op nieuw helder doet uitkomen, hoe onbillijk de ambtenaren dikwerf in de uitvoeiing hunner betrekking zijn, en welke baatzuchtige bedoelingen zij Dij hunne zoogenaamde pligtsvervulling, veelal op 't oog hebben: De Directie der Stoomboot Stad Zicrikzce, eene nieuwe lading sleenkolen ontvangen hebbende, wenschte, alvorens dezelve in hare gewone berg plaats te losseneen restant van ongeveer 100 Mud kolen van vroeger inslag daar nog aanwezig, naar eene andere bergplaats over te brengen, ten einde dezelve voor consumtie le laten.dienen. Daar echter deze kolenals oorspronkelijk voor Ju dienst der Boot zelve bestemd zijnde, de gewone regten niet betaald haddenbegaf de geinagligje der Di rectie, die geen liet minste denkbeeld van sluiken koesterde, zich vooraf naar liet kantoor van den heer Bijks-ontvangerten einde ZEJ. van .li.ut voornemen der Directie te verwittigen en verlof tot liet transporteren le erlangen, welk verlof hem dan ook verleend werd, onder verpligting de opme ting in tegenwoordigheid van twee der liijks-amb- tenaren to doen plaats hebben. Spoedig werd nu een begin met de uitvoering gemaakt; doch zie, naauwejijks zijn een 30lal mudden overgebragt of daar verschijnt de Sted, Gom. M. v. d.IIaec, ui schorst de dragers in hunne werkzaamhedendeze wenden zicli nu tot hunnen lastgever en aan dien wordt, op zijne vraag: waarom de dragers belet worden voort te gaan? door den commies geanlwoordt dat van deze kolen geeno aangifte bij het stedelijk octrooi was geschied. De gemagtigde der Directie, die mi het verzuim inzag, een verzuim, zooveel te meer vergevelijk, omdat de geëmployeerden der Boot in die betrekking nimmer iets met de stede lijke ambtenaren te maken hebben noodigde van der Hare vriendelijk uit zich nog in den kelder te begeven, van de twee daar zijnde Rijks-amb tenaren (immers zeer respectabele en geloofwaar dige personen?!) liet getal der reeds vervoerde mudden op te nemen en overigens bij de verdere opmeting tegenwoordig te blijven, zijnde dan, zoo hij billijk meende, alles weder op orde en het ver zuim volkomen hersteld. Dit mogt echter volstrekt niet geschieden. Commiezen hebben in den regel een heel scherpzinnig verstand en beschouwen de met gansch andere oogen als een ge.voon burger- menschen M. van der Hare is ai een bolleboos. Proces-verbaal zou er gemaakt worden, en proces verbaal moest er gemaakt worden. Schikken? 0 dat was niet mogelijk en de Directie had 'iet liefelijke vooruitzigtbij eene strenge toepassing van do letterlijke bepaling der wet eene geldboete van eventjes 500 te kunnen betalen. Doch wie be taalt nu voor zulk een nietigheid gaarne /oOO, zoolang er nog iets tegen te doen is Na veel heen en wc-èr loopen het aanliooren van een vracht complimen ten van de snoevende commiezen en meer derge lijke aardighedendie inwendig liet bloed doen koken, mogt het de Directie gelukken tegen betaling eener som van f 6, te transigeren en alzoo de zaak uit de wereld te maken. Doch waaruit bewijzen wij nu de baatzuchtige bedoelingen der ambtenaren? Zij moeten immers tegen elke fraude, 't zij dan wetens of onwetens begaan, waken? Dit is hunnen pligt! Juist zoo; maar lees nu nog eens verder: Waren de stedelijke commiezen niet reeds des morgens van dien dag door Jan met zijn Biezen van liet voornemen der Directie verwittigd geworden? en was hun tevens niet in 't oor geblazen dal men tot nog toe verzuimd had bij 't stedelijk octrooi aangifte te doen Wij meenen uit liet onophoudelijk ge fluister te moeten opmaken van ja.- Welnu, wat doen zij daarop? Waarschuw^ zij de Directie in tijds en trachten zij alzoo de overtreding der wet met al de onaangename en v^gbitterde gevolgen van dien voor te komen? O, neen! Hiermede zijn geene vijfjes te verdienen. Wat doen zij dan? Zij houden zich doodstil ja verwijderen zich zelfs schijnbaar, ten einde indien er opzettelijk voor nemen tot overtreding bestaan mogtdit uit te lokken, zij verschuilen zicli en liggen op den loer om als havikken hunne prooi te bespringen. Zoo doen stads-commiezen. Behoeven wij nu nog iels te zeggen om onze bewering te staven (Ingezoml.) KJcrikzee, 19 Nov. Door den Minister van Financiën, daartoe gemagtigd bij koninklijk besluit van den 12 November 1849, is ter algemeeno kennis gebragt 1° dat van maandag 3 December tot en met zaturdag 13 December 1849, de dasrinvailende zondag uitgezonderd, alsmede op maandag en dings- dag 17 en 18 dier maandbij de Nedurlandsclie Bank en bij de betaalmeesters in de Arrondisse menten, met uitzondering van dien to Amsterdam op de gewone kantoor-uren ter inwisseling kunnen worden aangeboden; de stukken van vijf en twintig centen volgens de wet van den 28sten September 1816 (Staatsblad n." 30) geslagen; .2.° dat de inwisseling der goccntsslukken zal 1 plaats hebben tegen nieuwe zilveren iiiunleii; hetzij standpenningen, hetzij pasmunten; 3.° dal, bij lijdelijke ongenoegzaamheid iler kas sen, door de betaalmeesters zuilen worden afge geven bewijzen op de Noderlandsche Bank te Am sterdam, hij vertoon aldaar betaalbaar als onder 2." vermeld, of bewijzen bij heil zeiven, mede in dier voege betaalbaar vijf dagen na datoen zulks naar keuze door de belanghebbenden te doen bij de inwisseling der stukken van 23 centen; 4.° dat de ontvangers der belastingen du in wisseling zullen bevorderen door overneming, tot er> met 18 December aanstaande, van de voor melde stukken van 23 centen tegen nieuwe speciën, zooveel hunne kassen dit toelaten; 5.° dat de gedachte stukken van 23 centen met den löden December 1849 builen omloop worden gesteld, en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aangenomen worden, noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. Men verneemt, dat er een geregtelijkc in- struelie bevolen is tegen den voortnaligcn burge meester van Gennepvroeger waarnemende do functiën van het openbaar miiiisleric bij liet kan- lorigcregt aidaar. wegens verduistering van gemeen tegelden en dat de lieer raadsheer von Geusau met den griffier van het provinciaal geregtshuf in Limburg, zich tot dat einde naar Gennep begeven hebbende, aldaar onderscheidene getuigen heeft verhoord, en den aangeklaagde in verzekerde be waring willen stellen, doch daarin verhinderd is geworden, dewijl deze de vlugt had genomen. Men schrijft uil 's Hage Onder de loapende geruchten van den dag be hoort dat in eene gehoudene Ministerraad zoude zijn besloten, dat de nieuwe opgetreden Ministers, in zoo verre zij Leden van de Stateo-Generaal waren, bij bun aftreden als zoodanig, zich niet weder verkiesbaar wcnschen gesteld le zienwijders dat elke der tegenwoordige Ministers in plaats vim. f 12,000 zicli zal le vreilen stellen met een jaar -- lijkscb tractement van 8000, en liet tafelgeld van den Minister van Buitenlandsche Zaken in plaats van f 0000 op f 3000 zou worden bepaald; en eindelijk dat zij zijn overeengekomen oen zich nocii onderling, noch. door hunne beambten of onderhoorigen, te doen geven den titel van Ex cellentie. Indien het bovenstaande zich mogt bevestigen zou zulks gewis als een groot bewijs van de zucht tot vereenvoudiging en bezuiniging der tegenwoordige ministers (als ook toegepast op hunne eigene personen) aan te merken e i te ver eeren zijn. GEMENGDE I5EKIGTK.\. Twaalf jonge iieeren hebben even buiten Breda een bczuinigings-soupé gehouden, waar de kastelein- bitter weinig van in zijn zak gestoken heeft. Jufvrouw Ida-Weststraat zingt t hans uit den treuren: Het dochtertje vaneen Commies Al schijnt ze oppervlakkig vies. Was somtijds bij een Rijks-ontvanger Voor zijne vrouw wel plaatsvervanger. Bij de marine te Vlissingen schijnen vroesselijko misbruiken plaats te vinden. De nieuwe minister van marine zou niet kwaad doen een onderzoek deswege in het werk te stellen. Laatstleden Donderdag is Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden koning van bet Loo in de residentie teruggekeerd, en heeft den volgenden dag met den heer Thor becke langduiig gearbeidt. Den heer Geerts vermaard beeldhouwer, is door den koning be noemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Mannen van verdiensten van adel of nietwor den door Willem Hl naar waarde beloond en er kend. Overleden; doininé Winkel, tö Hoogeveen. Te Zwolle is een Seliuonerschip met goed 'ge volg le water gelaten. Op du paardenmarkt te Gorinchem zijn 3200 paarden present geweest. Hare Majesteit de koningin heeft de bewaarschool te Delft met een bezoek vereerden de kinderen ieder een tienguldenstuk geschonken. Het corps officieren van het 2de regement Imeiers iiccfi aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1