No. 607. Donderdag, IS '1849. Napoleons Schim wZST ie. Jaarg, Loop U Nieuwstijdingen. DIIITSCIILIND KEDERIAXD. enalsmede EN en vier te bevragen cbe Posthuis, terdam. I, Nz., zal Ellemeetin op Vrijdag amiddags ten en ERVE t, sectie A, ?n gevolgen RIJ aldaar daarbij behoo- ;dschappen oord hebbende amber 1849 :t Boedelhuis een partij ZIIIIKZEESCHE RïEr-J ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de RKGT, to Cleveland Staat Ohio. ABOKMEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven, -• oor 3 maandenf 1 ,30. Franco per post in Nedeiland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 eentx. De intending der Adverteulieu Rail geschieden tv Maandag en Woensdag, voormiddag 11 uic. BUREAU: Zicriknee Iluek van dc Schuilhaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukkeu fiauco. meerder zal bij J. BER- en Notaris. deren hebben :er J. CBINCE den verzocht ivember aan- tcn kantore isSecretaris ÏGRAFENIS- NVT VAN rikzeebrengt dat de weke- sten Junij jl. [2den Novem- d zal gesloten epaling, vervat eid, waar om :r hun behcet iDS, in aan- i Bloeiten evelen. stuur voornJ.' akhovider de eer, hare lat zij heden sel heeft ont- voortduring in L, LAMBERT, ook Burger- ivaterzachl een rij blig was seder n gesteld he id ver voeten en enkel tot dat eindelij overtuiging ver leed nam b indigen en volgd ter niets baatte d. Eindelijk bf ïbruilcen en tc een ongelooflijk PRIJZEN van ƒ15,30 ƒ23,80 -15,90- 23,90 te bekomen b Bergen-op-Zoofl lloivay's Etabli P. DB hOQZl en, voegen wij er gerust bij een legio groote en kleine ambtenaren, die bevreesd zijn, dat hunne hemeltergende knoeijerijenafpersingen enz. het daglicht zouden zien wil niet dat de Waarheid naakt door Nederland wandele-, men zou dan ook te veel schandalen zien l daarom moet zij met een wettig bewijs omkleed zijn. Ondertusschen is dit de betreurenswaardige oorzaak, dat jaarlijks (lui zende ongeregtigheden onbevreesd en straffeloos gepleegd worden. Waarvoor toch zoude de bedrie gerde verdrukkerde ongeregtigheidspleger terug deinzen waardoor zich laten weerhouden? Geweten, eed en pligt kent hij niet, ja bespot bijl Het legt in Nederland is ontzettend duur en kostbaar en voor den bedrogene of verdrukte vooral wan neer bij een ambtenaar lot partij heeft, moeijelijk te verkrijgen; en voor de Regtbank der publieke Opinie kan zelfs de grootste booswicht, zoo hij niet vooraf wettig gevonnisd isniet of minstens zeer moeijelijk gedaagd worden want dezelfde Wet gever die de verachtelijkste fielten zoo kiesch en .verscboonend, we zouden bijna zeggen: met één oog tos, behandeld, is onverbiddelijk gestreng, wanneer het den openbaarrnaker van euveldaden of laagheden geldt. Als lasteraar wordt bij gevon nisd hoe waarhoe heilig waar zijne bcschuldi- gi'ng of telastlegging ook wezen moge. Wii men voorbeelden, ze zijn in menigte vourlianden. Zie slechts, om enkele te noemen, naar den heer van Bevervoorde contra zekeren Boxzie naar onze geachte Houfd-Redacteur contra eenen Wouter Abels; zie op dit oogenhlik wederom naar onzen Uitgever en den heer Hamelink contra Loo db' Leugenaar (van wie de lieer Leonard Francois Krijger te Middelburg, zelve zegtdat Ren ik.) l)och genoeg, wat zouden wij meer voorbeelden aanhalen 0111 de onwettigheid der wet to staven. Intusschenwij herhalen liet, is dit oorzaak.dat duizende ongeregligheden die anders aan het licht gebragt zouden worden en hunne geregte straf ontvangennu straffeloos gepleegd en in de ver- getelheid begraven worden. Zoo hebben wij, onder anderen, op dit oogenhlik weder een zeer welge schreven en behoorlijk geteckend stokje van de Euitensluis ontvangen. Het stuk heeft als motto: Jac. 1 veis 27. De zuivere en onbevlekte godsdienst voor God en den Vader is deze: Weduwen en Woezen bezoeken in hunne verdrukking, en tot onderschrift -sj/ m:openhaar maakt is Licht. In dit stukje nu wordt het baatzuchtig en on christelijk gedrag van zekere stief-ouders jegens hunne aanbehuwd-kinderenwaarvan zij een doodziek zijndevan de deur. wezen en aan de genade van lucht en weder prijs gaven, zoo wij vertrouwen durven naar waarheid ten toon ge steld en naar verdienste gestrengelijk berispt. Doch wat zullen wij nu met dit artikel dat toch zeker wel verdiende openbaar gemaakt te worden, aanvangen? Plaatsen wij hetzelve met verkorting of omzetting der namen en andere zoodanige wij zigingen als wij noodig achten, om het buiten liet bereik der Sirafwet te houden, dan wordt liet onduidelijk; dan krijgen wij daarenboven den schijn van kwaadsprekers te zijn, die, van hunne leu gentaal bewustniet met open vizier in 't strijdperk durven tredenen dan roept de partij zegevierend uit: 01 die laffe leugenaars I Ze durven niet eens mijnen naa.u noemen. Laat ze, als ze durven, eens rond voor den dag komen en zeggen dat ik hel bcn\ dan kan ik mij verdedigen. (Jawel! verde digen Naar den Officier loopen «Mijnheer! kun je daar nu toch niets aan doen, als je blicfl; ïk ben aan dat alles zoo onschuldig als een pas geboren kind en het is toch wat te zeggen Plaatsen wij het zoo als het daar ligtdan stellen wij den Schrijver en, volgens de nieuwe leer der Regtbank, óók den Uitgever of Redacteur, aan een regterlijke vervolging, met al de liefelijke gevolgen van dien, bloot. En plaatsen wij het in het geheel nietzoo gaan do ontmenschte ouders ongehinderd hun gang, en het lijden der arme weezen is niet te overzien. O! gelukkig Neder land waarbij steeds toenemende ligtzinnigheid en zedenverbastering eene wet die schaars toegepast wordt, de eenige breidel is der boosheid,-waardoor de ongerogtigheden hand over hand toenemen en liet land bedekken als eenen vloed. Maar, zal men ons vragen, wat wilt gij dan? Moet ieder zich dan maar geduldig laten aanleu nen wat hem niet zalden door vijanden en eer- looze lasteraars wordt ten laste gelegd? Moet ieder het zich dan maar getroosten, bij ieder vergrijp, door uwen Nieuwsbode te worden aan de kaak gesteld? Volstrekt niet, lezers! Want niemand, meer dan wij, verafschuwt den laster; niemand, meer dan wij verfoeit den lasteraar; niemand, meer dan wijverdedigd met meerder wellust de belee- digde onschuld. Maar wat wij willen en vurig wenschen is, dat Napoleon's Code, die onwraak bare getuige van zijnen despatieken geest, dat treurig overblijfsel van vreemde heerschappij, ver nietigd en door een milder, op de beginselen der zedewet en van het Natuur-regt gebouwd en echt Nederlandse!) strafwetboek vervangen werd. Wat wij willen is, dat men van den klager niet langer het onmogelijke eisclie, door van hem te vergen, dat hij zijne beschuldiging met authentieke akte stave, zelfs dan wanneer het ten laste gelegde feit daarvoor ten eenemale onvatbaar is. Wat wij willen, om het nog duidelijker te maken, is, dat voor alles Art. 367 Code Penal huiten kracht gesteld of nader en beter toegelicht worde en het bewijs door getuigen zij toegelaten overal waar de authentieke akte ontbreekt of uit den aard der zaak cene onmogelijkheid is. En dit eischen wij omdat zonder dit de zedelijke regtvaardigheid geschonden wordt de vrijheid der drukpers louter eene fictie en de publieke aanklagt eene onmoge lijkheid is. Wie toch zou het onder zulke wets bepalingen wagen durven, zelfs den snoodsten euveldader openlijk aan te klagen? Wie, ter liefde van regt en billijkheid, zijn eigen vrijheid en goeden naam op het spel zetten, door openbaarmaking der feiten? Voorzeker niemand! Men is zoo verwonderd, dat de thans, wegens zijne de menschheid ontee- rende misdrijven, ter dood veroordeelde J. B. de Loeil, zoo langen tijd ongestoord en straffeloos zijne ongelukkige vrouw en kinderen heeft kunnen mis handelen zonder dat iemand daartegen zijne stem verheffen durfde; maar men weet dan niet, dat zoo wanneer eenige maanden vóór zijn arrestdeze of gene menschenvriendzijne verontwaardiging niet langer meester, den ontaarden booswicht had durven ontmaskeren en zijne snoodheid aan den dag brengen, hij, bij onverhoopte aanklagt door de Loeil, ongetwijfeld als Lasteraar zou zijn ver oordeeld geworden, hoe waarachtig zijne beschul digingen ook waren omdat, hij alle moge lijke getuigenissen, toch altoos het eenige wettig bewijs, de authentieke akte, zou hebben ontbroken! Ziedaar tot welke ongerijmdheden Art. 367, in den zin zooals liet algemeen toegepast wordt, aanleiding geeft. Nog eens derhalve, ook liet bewijs door getuigen zij voortaan toegelaten en men herslelie aldus eene gaping in de strafwet, die tot de schromelijkste onregtvaardigheid aanleiding geeft. Of vreest men bij die toelating van het getui- genbewijs misschien ook misbruik van den eed? Acht de Regering, gelijk de Ambtenaren, óók liet Volk zoo zedeloos en slecht? Maar aan du ligt- zinnige wijze, waarop met den eed omgesprongen wordt, zou men dit niet zeggen. Ziedaar, lezers! ziedaar, Regtsgeleerden en Re geerders 1 wat wij in 't belang van Regt en Waar heidwillen en vurig wenschen, Mogt die wensch spoedig verhoord worden, opdat niet nog andere 36 jaren de onschuldige slagtoffers ;dor Napoleon tische Wetgeving en den Despoot en zijne ellendige navolgers, in den kerker vervloeken. FarlfS, 10 N<w. Woensdag dcu kisten October is zelvcie Charrat, een lot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde misdadiger, met eene buitengewone stoutmoe digheid uit de cellulaire gevangenis te Cbalons ontsnapt. Terwijl de gevangenbewaarders bezig waren om in de keuken het middagmaal voor de gevangenen gereed te maken, verbrijzelde Charrat het slot zijner deur, verliet zijue cel, sloop in liet bureau van den cipier, stal daar eeu sleutel, door middel van welken hij tot in een der gangen van het paleis van justitie en van daar op een open plaals koude doordringen, eh verwijderde zich toen, zonder dat icmaud hem gezien had. Lenige oogenblikken later verliet hij de stad door ecu der poorten hij was blootshoofds en droeg een, boek wit papier onder den arm, hetwelk hij van tijd tot tijd doorbladerde, daarbij liet voorkomen aannemende van iemand, die in diep ge peins verzonken is. Intusschen had men in de gevangenis weldra het ge beurde ontdekt, en een aantal gendarmen begaf zich weldra in alle rigtingen op weg, oin den misdadiger weder iu handen te krijgen; doch Charrat was hen eeu goed eind wegs vooruit en men wist volstrekt niet welken weg hij ingeslagen had. De gendarme Merle, die naar de zijde van Buxy was gereden, bekwam echter spoedig de overtuiging, dat hij op het regte spoor was. Hij trad het eerste het beste huis binnen en vermomde zich zoo goed de gelegenheid zulks toeliet, waarop hij weder te paard steeg en iu vollen galop den vlugteling achterna zette. Hij was hem dan ook reeds tot op eene mijl afstands genaderd; doch tevens reeds door Charrat gezien en herkend, die dwars door de velden heen, zoo hard hij loopen kon, vlugtte. Merle gaf zijn paard de spoien sprong met hetzelve een breede sloot over, steeg toen van zijn -paard, klom over de heg gen, waadde door de sloten en was den vlugteliug zoo spoedig en onverwachts nabij, dat hij hem bij deu kraag grijpen kon, voor dat hij hem liad kunnen zien ware Meile een oogenhlik later gekomen, dan zoude de mis dadiger zich in het bosch van de Charmée aan de na- sporiiigeu der gendarmerie voor langen tijd onttrokken hebben. Charrat, die evenwel gevoelde, dat hij niet tegen deu gendarme opgewassen was, keerde zich om en zeide met eerie stem, die groote woede en wanhoop uitdrukteGen darme, gij hebt Charrat durven arresteren; gij zijt des doodsDoch Merle liet zich door het woedende voor komen van den misdadiger niet afschrikkeu en voegde hem toe, terwijl hij zijn sabel ontblootte: «Wanneer gy cene enkele beweging maakt om wederstand te bieden of u niet dadelijk overgeeft, dan vecht ik met u op leven of dood." Charrat bedacht zich toen een oogenhlik en antwoordde: «Ik geef mij over."De gendarme naai hem toen voorloopig alles af, wat hij bij zich had, hield hem daarna met de linkerhand stevig vast, nam zijn outblooten sabel in de rcglerhaud en dreef den vlugteliug op die wijze voor zich uit naar de nog al ver verwijderde plaats, waar hij zijn paard had laten staan. Het dier kwam op tie stem zijns meesters naar hem toe als wanneer het den gendarme mogelijk werd om den vlug teling in boeijeu le slaan, die hij hij wijze van voorzorg aan deu zadel had vastgehecht. Ken uur later was Merle te Chalons teruggekeerd, met eenigcu zijner kameraden, die hij ouder weg had ontmoel; de vlugteliug werd weder iu dezelfde cellulaire gevangenis opgesloten, uit welke hij eenige uren te voren op zoo koene wijze ontsnapte. De gendarme zal, wegens zijn moedig gedrag, beloond worden. Charrat is een zeer gevaarlijk mensch; herhaaldelijk is hij reeds gevonnisd vier malen ontsnapte hij uit dc ge vangenis in welke men hem opgesloten had, en ontelbare malen wist hij uit de handen der gendarmes te out komen, die hem gearresteerd hidden. In 1836 voorloopig in de gevangenis te Louhans gedetineerd, verbrak hij zijne boeijen, zaagde de ijzeren spillen van zijn venster door cu ontweek door de vlugt de straf, die hem wachtte. Sedert was hij steeds de ziel van alle dievenbenden. Het laatst behoorde hij tot de bende van den beruchlen Thiberl le Parijs en viel toen weder iu handen der justitie. Bij die gelegenheid ontdekte uien, dat hij het was, die uit tie gevangenis le Louhans ontsnapte eu daar weder heen gevoeid. Na verscheidene malen gevlugt en weder gevat te zijn, werd hij, wegens hel bedrijven van talrijke diefstallen met verzwarende omstandigheden, gedurende een tijdsverloop Van veertien jaren, tol levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, en ie Chalons gedetineerd, uit welke li ij T zoo als hierboven gemeld andermaal, doch le vergeefs, ti acht te te ontkomen. Charrat is overigens le Grenoble geboren. Het is iemand van ecu niet ongunstig uiterlijk voorkunieu eu van 3ijarigen oudeidoiu. Frankfort, 9 Nov. Oji onderscheidene plaatsen dezer stad waren lieden, ter herinnering aan den dood van Robert Blum, zwarte vlaggen uitgehangen. De policie heeft die echler spoedig doen innemen. Den 6den dezer, des nachts, loste eene schild wacht zijn geweer in eene kazemat, waar de gevangenen hunne kleederen bij het vuur wilden droogen. Een derzelver werd doodelijk getroffen, verscheiden anderen gekwetst. Bij onderzoek is gebleken, dat een hagelkorrel in de hersenen van den gevangene doorgedrongen, zijn dood had veroorzaakt; ook do wonden der andere zijn door hagel veroorzaakt. Men weet niet of liet geweer alleen met hagel of ook met een kogel geladen was, hetgeen uit het ingesteld onderzoek zal blijken; in weerwil van hot strengste toezigt, zijn weder twee gevangenen ontsnapt. Sïcirülkaee, 14 Nov. Volgens de Stads-Courant van gislereu, was tie Stoomboot Stad Zierikzeedeu 13 dezer des morgens van Rotterdam gekomen, op de hoogte van het K ra linger-veerten gevolge der heerschcnde wist, aan den grond geraakt, Ter liefde van eene onderneming waarbij zoovelen onzer Sladgenoolen het hoogste belang hebben, had men dit, voor het buitenland zeer dubbel zinnige berigtwel mogen aanvullen door er bij le voe- geudat de Boot op dat oogeublik buitengewoon zwaar eu diep geladeu was doch zich bij den schok uitmuntend gehouden heeft, zoo zelfs dat geen drop water binnenge drongen'is, de goederen niet het minst beschadigd ziju en hij weinige uren later ongedeerd de reis heeft voortgezet. Heden werd in deze Gemeente het huwelijk voltrokken tussehen den Wel-Edelen Heer J. J. Paakdekooper en Mevrouw de Wed. Swemer waarbij de burgerij van hare liefde en belang stelling in het geluk der nieuwe echtelingen de schoonste proeven gaf. Reeds vroeg in den mor genstond was hun woonhuis met sierlijke Guirlandes behangen, die des avonds verlicht werden. Op de dorpsstraat prijkten twee fraaije eerepoorlenmet op dit feest toepasselijke opschriften. In het voor huis der woning stond mede eene fraaije gewerkte eerepoort, door leden der Burgerij daar geplaatst, met nog een andere, door de gezamentlijke dienst boden vervaardigd. Ten' 8 ure hijschten de in de haven liggende vaartuigen vlaggen en wimpels en ten 9 ure zag men uit bijna alle huizen de vlaggen wapperen. Van dat oogeublik af was de straat onophoudelijk, met nieuwsgierigen opgehoopt, die de versieringen kwamen bezigtigen, Des middags werd, op last van den' heer Paakdekooper, eene ruime bedeeling van smakelijk tar wen brood aar» de behoeftige huisgezinnen gedaan. Deze menschliu- vende daad scheen de deelneming en vreugde der Burgerij nog te verheugen, want van toen af lot des avonds laat werd onophoudelijk met zooge naamde voetzoekers geworpen, (het schieten met geweren of pistolen was, ter voorkoming van on gelukken, verboden), en wel zoodanig, dat, toon Bruidegom en Bruid, benevens eene aanzienlijke vriendenschaar, zich tot voltrekking des Huwelijks naar het Gemeentehuis begaven en van daar terug keerden, de grond er van daverde. Later inden avond werden ook nog eenige vuurwerken afge stoken, waarvan één zeer schoon werkte. De gehuwden en feestgonooten schijnen zeer ge voelig te zijn geweest voor de genegenheid en belangstelling, hun door de Burgerij betoond; terwijl alles, tot het feest betrekking hebbende, in gulle vreugd en gepaste orde is afge'loopen. Ware het weder niet zoo ongunstig geweest, zoo zou men zeker gepoogd hebben nog meerdere luister bij te zetten aan de feestviering van echtelingen, die allen hartelijk toebiddenZijt gelukkig, gij verdient het, en geniet nog langen tijd des Hemels besle zegeningenIngezonden GRMENGDE BEIVIGTEN. Io 't Kanaal heeft zich weder een walvisch ver toond. Dc keizer van Marokko heeft met de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1