ZIERIkZEËSCHE ■Maandag, 12 November No. 608. 6e. Jaarg, ■Overwinning, Strijd en Hoop. Nieuwstijdingen. ENGELAND. DlIITSCHLAND NEDERLAND. Ecne doch- iclitcr ngcn. Boer. Vos. J. dito. Oil- D. lekan, C. F. ii. - oud li mm MEN ABONNEERT ZICH Ia Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren én Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij G. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-FRÏ JS voor beide uitgaven. rüor 3 maanden. i ,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco NeVv-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Oj) Maandag en Donderdag.* ADVERTENTIE*»: 10 Cent voor clltcn regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 33 ccut.v Dc inzending der Adveftenlien kan geschieden i:. Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikv.ee, Iloek van dc Schuithavcn, Lelt. B, No. 9-'». Brieven eu Ingezonden stukken franco. Ned. dei» De liberale partij heeft onmiskenbaar eeno schit terende overwinning behaalden hare volhardende •moed is, na langdurigen strijd en lievige worste ling, meteen glorievolle uitslag bekroond geworden. Wat voor wéinige weken nog eene volstrekte on mogelijkheid scheen, is thans verwezenlijktEr is een ministerie Thorbecke opgetreden. De groots'to Staatsman waarop Nederland bogen mag, de man op wie het oog van duizenden gevestigd was en van wien alleen hulp en redding verwacht werd, de Hoogleeraar, thans Minister Thorbecke staat i aan hot hoofd des Bestuurs. Het is er echter verre af, dat die overwinning volkomen, dat zij beslissend zijn zou zoodat nu oen iegenlijk gerust naar huis zou kunnen gaan, •de wapens afhangen en zich verheugen in de betere toekomst', die nu onfeilbaar op handen is; in 't geheel niet 1 De behaalde overwinning, wij herhalen het, moge zoo schitterend zijn als zij wilzij is noch volkomen noch beslissend. Het geslagen en voor 'toogenbük verslagen leger der Behoudsliedenzal, ha van den eersten schrik bekomen te zijn, zich op nieuw pogen te hereenigende thans gevlugte en verstrooide strijdkrachten bijeentrekken, en an- ctbrmaal den strijd beproevenom het verloren gezag te herwinnenof minstens voor zich te red den wat hot kaneu wie verzekert ons dat het daarin zoo al niet geheel, dan ten minste ge deeltelijk slagen zal? Vele en mocijelijk te ver tillen struikelblokken zullen aan het nieuwe Mi nisterie worden in den weg gelegd niet openlijke en bedekte tegenwerking zal het te kampen hebben •en geene middelen, van de laagste vleijerij af tot dc grofste verguizing toe, zullen onbeproefd gelaten worden om het zijne vrijzinnige en milde begin selen te doen verloochenen, om het zijne popula riteit te roovcn, om het tegen te werken in één woord, om het om te koopen of het te doen vallen. Alles, alles zal beproefd worden en mog eens, wie, wat waarborgt ons, dat de vijanden van het heil'des Volks niet in hunne helsche plan nen slagen zullen Niets,f dan onze eigene voor- zigtighcid en waakzaamheid is in staat dit te verhinderen en de verradeiijke plannen onzer vij anden te verijdelen. Men wake derhalve en zij •op zijne hoede, opdat wij niet onverhoeds over vallen en zelve geheel verslagen worden. Te laat, ie laat dan toch, zouden wij ons zulks beklagen. Er is een ministerie THORBECKE op- getreden 3 Be taak welke dat ministerie Ie vervullen heeft, waartoe het door de bijna algemeene wensch der Katie geroepen is, is uiterst moeïjelijkis zwaar, misschien, gevaarlijk; maar zij is ook uitne mend schoon en voortreffelijk, 't Geldt niets meer «f minder dan de redding van een geheel Volk. dat zoolang en zoo dikwijls reeds misleid en be drogen, en steeds dieper en dieper gezonkenten laatste zelfs de hoop op redding en uitkomst ver loren had. Doch de hoop flikkerde weder op hij 't vernemen der heugelijke tijding: Thorbecke is Winister geworden! En thans, thans zijn aller oogen naar de slad gerigt waar hij thans arbeidt, van wie zóóveel verwacht en gehoopt wordt. Allen zien derwaarts 1 De rijke, de aanzienlijke,- die Hervorming wil, vrelligt enkel omdat hij hoopt laardoor zelve ook eenmaal op liet kussen te ge- fakenen do arbeider, die zijn laatste pen ning in de alles verslindende schatkist stortte :n dc weduwe, die met hare kinderen belast tra- icnbrood eet. Zal het ministerie Thorbecke al die zoo ver- chillende en uilecnloopcndo wenschen kunnen evredigen? Zal het de, verwachting vervullen die sen van hetzelve koestert? Zal .het do hoop ver wezenlijken? Vurig wenschen wij het. Maar laat 'Rs dam nu niet al Ie haastig zijn. Eischcn wij lies uiet te spoedig of op eenmaal. Geven wijdde Ministers omdat wij hopen en vertrouwen dur ven dat zij ten minste ons niet misleiden of bedriegen zullen den noodigen lijd om hunne m'oeijelijke taak voor te bereiden en uit to voeren, opdat zij'niet onder den last bezwijken; en ont trekken wij hun onze liefde of ons vertrouwen niet, dat zij, van alle zijden bestookt, zoozeer behoeven om staande tejblijven, maar waken! en strijden wij met hun tot dat de overwinning zeker en volkomen onzer is ^zóó en zoo alleen kan Nederland gered worden. Wees welkom aan het Bewind, ministerie Thor becke! Lang werd gij vergeefs gewacht, vurig begeert. Eindelijk zijt gij daar en 't is ons alsof wij de zon van voorspoed en volksgeluk, zoolang achter de nevelen verscholen, op nieuw door de wolken zien henen blikken. Wij weten het gij weet het groote moeijelijkheden en bezwaren verbeiden U. Doch sta pal, sta onwrikbaar pal, als eene rots in't midden der jjwoedende baren en reken op onze achting, op onze liefdeop onze ondersteuning zoo zullen wij, trots allen tegenstand, overwinnen zoo zult gij den dank van 't verloste volk oogsten zoo zullen wij eenmaal weder ,vrij en gelukkig zijn Ach 1 dit geve God Sjonsïen, 7 Nov. De proclamatie, waarbij de koningin een algeineenen dankdag wegenS het op houden der choleraover het geheele Vereenigde Koningrijk uitschrijft, is van den volgenden inhoud Wij, Victoria enz., In ernstige overweging nemende hoe het onze onvergetelijke pligt is, den Almagtigen God te danken voor de menigvuldige en onschatbare ze geningen die wij en ons volk uit zijne handen ontvangen hebben; en willens zijnde om, door ons voor Zijne Goddelijke Majesteit te verootmoedigen en op de meest openbare en plegtige wijze onzen lof en onze dankzegging ten hemel te zenden, aan onze getrouwe en beminde onderdanen en aan de wereld kenbaar te maken ons diep en vroom ge voel van Zijne jongste genadebewijzing, door het doen ophouden van de verschrikkelijke ziekte, die onlangs vele plaatsen in dit koningrijk heeft ge teisterd, welke genade ons heeft gebragt en beves tigd in het mèest geruste vertrouwen op Zijne be scherming en voorzienigheid. Hebben liet raadzaam gcaciit, in overleg met onzen geheimen raad, om deze koninklijke pro clamatie uit te vaardigen, waarbij wij bepalen en bevelen, dat eene algeineene dankzegging aan den Almagtigen God voor deze Zijiie genade in En geland, Ierland en Schotland geschiede op Donder dag 15 November aanstaande; en wij vermanen onze beminde onderdanen in Engeland. Ierland en Schotland om dien'daggodvruchtiglijk te vieren. Dc Mercury, een blad van New-Bedford," in de Vcrcenigde Staten, deelt een verhaal mede van de rampen, .die een deel der equipage van den walvischvaarder Janet van West|)ort heeft door staan. Dit schip bevond zich op 300 mijlen af- stands van de kust van Peru, op 3° N. B. en 104° W. L. toen de equipage verscheidene walvisschen ontdekte. Men bragt drie sloepen te water om er jagt' op te maken; in eene dcrzelvc bevond zich de kapitein met zeven manscliappcn. De sloepen geraakten ver van elkander verwijderd; de beman ning van die des kapiteins harjioeneerde spoedig een walvischdoch sloeg door eeno verkeerde manoeuvre om; na wanhopige pogingen gelukte het de manschappen, haar wederom op te zetten en zij begonnen haar ledig te scheppen, want de wijl de zee zeer hol geworden was, stortte het water telkens in de sloej). Ondertusschen zagen zij de beide andere sloepen naar deu walvisch vaarder terugkeeron en de bemanning weder aan boord klimmen. In weérwil hunner seinen vor- trok het schip. Spoedig viel de nacht indien de kapitein en zijne zeven lotgenooten in doodelij- ken angst doorbragten. Bij het aanbreken van den dag hadden zij de Janet nog in het gezigt op nieuw maakten zij seinen, maar men schijnt <1 io van boord niet bemerkt te hebben, want het schip verwijderde zich meer en meer en verdween ein delijk geheel cn al. Hunne eenige hoop was thans, het Cocos-eiland te bereiken, dat in die streken liggen „moesl; met eenige lappen zeil, zonder kom pas, zonder levensmiddelen en met de sloep half vol water, aanvaardden zij dien logt. Op den twee den dag stierf een der matrozen, uitgeput van vermocijenis, en den volgenden dag een ander. Den zevenden dag besloten de overgeblevenen te loten,» wie hunner tot voedsel voor zijne kame raden zou strekken. Hij, wien liet lót trof, gaf zich gelaten over; den volgenden morgen viel een nieuw offer. Na zich gedurende verscheidene" dagen op deze afgrijsselijke wijze gevoed te hebben, be speurden de ongelukkigen, thans ten getale van vier eindelijk land het was het Cocos-eiland zij landden er en konden cr hunne krachten lier- stellen. Twee dagen later werden zij opgenomen' door de sloep van den walvischvaarder Leonidas van New-Bedford die het eiland had aangedaan oin hout en water in te nemen. Eondcn, 8 November. Te Horton is II. Maan dag in eene herberg eene vrouw voor 5 sh. 0 p. verkocht geworden; den volgenden dag had do verkooper berouw en poogde, doch vruchteloos, den koop te vernietigen. Over Now-York heeft men berigt ontvangen van het vergaan van het schip Apollo. Het is op de hoogte van Kaap Hoorn onderst boven drijvende gevonden; men gelooft dat de geheele ekwipage daarbij is omgekomen. De Apollo kwam van Ca- lifornie en moet veel stofgoud aan boord hebben gehad. Wecncn, 3 November. In eene proclamatie, door Kossuth den 18den October uit Widdin aan do Hongaarscho uitgewekenen gerigt, zegt hij, dat de Sultan besloten heeft geen der uitgewekenen die in zijne staten willen blijven, uit te leveren, maar hen te besehermen en hun de gastvrijheid verleenen;) dat hun niet alleen'spijs, maar ook kleeding zal worden gegevenen dat er hoop be staat dat den officieren zal worden vrijgelaten, om, met behoud van hun rang, zonder verpligting van godsdienst-verandering, in Turksche dienst te tre den. Yoor de overige uitgewekenen zou op eene of andere doelmatige wijze worden gezorgd. Zicrlkzee, 7 Nov. Den 14 Oct. 1849 stond Susanna W. te Keulen terogt voor het hof van assises, beschuldigd van haren echtgenoot W. P. moedwillig met een mes te hebben vermoord. Zij leefde met haren man en twee jonge kin deren op een vertrek der eerste verdieping in de grootste armoede. De man, lui en aan den drank verslaafd, bekommerde zich weinig om zijn gezin en pleegde dagelijks de ergste mishandelingen tegen vrouw en kinderen. De beschuldigde daarentegen wordt als eene vlijtige, goedaardige vrouw, als ecne zorgdragende moeder en trouwe echtgenoot beschreven: docli zou ook zij, volgens zeggen der getuigensomtijds uit verdriet een glas jenever gedronken hebben. Den 14 April 1S49, concn zaturdag, wachtte zij haren man, die na lang zonder werk gcloopen te hebben, nu sedert acht dagen arbeid had be komen, met" zijn eerste loon des avonds te huis. Doch hij kwam niet, maar zat dronken in de kroeg. Nu zeide zij aan zekere vrouw BI.., dat zij hein wilde gaan halen. Werkelijk ging zij omstreeks 9 ure naar de tapperij en kocht voor zes centen drank, zoo zij zegt, om haren man te sparen, opdat het niet zou blijken, dat zij kwam, om hem te halen. IV laa't. haar een glas brandewijn geven cn belooft spoedig te huis. te komen. Hij komt ook, na verloop van een iialf Uur, maar in beschonken" toestand. Naauwelijks is hij op zijne kamer, of hij krijgt twist met zijne vrouw. Zij verlangt van haar man het loon, dat hij ontvangen heeft, hij is met het eten, dat zij. Item voorzet, niet tevreden. Tegen 10 ure gaat hij naar cenen winkel, waar hij een halven borrel neemt cn vier bokkingen koopt, die hij mede naar huis neemt. Naauwelijks daar gekomenbegint de strijd op nieuw. Ecne buurvrouw hoeft de be schuldigde hooren zeggen: »Ik wil het geld hcbbèfl. dat gij hebt verdiend." Sla mij niet." is dat mijne belooning, dat ik u dertien weken lang eten bezorgd hebt?" Eindelijk hoort men P. eenen vreesselijken kreet slaken, en heide cchtgenooten storten van den trap af naar beneden. De be schuldigde liep daarna de straat op en schreeuwde otn hulp: P. bleef op den grond liggen; het bloed stroomde hem uit de borst. Men wiesch hem do wond, waarbij de beschuldigde zelve mede hielj» en weenende de handen wringende uitriep: Ik heb het gedaan, maar het was zoo erg niet ge meend 1" Zij wekte hare slapende kinderen en bragt hen bij hunnen vader. Do gewondde blies spoedig don adem uit. De ongelukkige vrouw en moeder werd door de Jury schuldig verklaard en door het hof ver oordeeld tot tepronkstelling, brandmerk en levens lange dwangarbeid. GEMENGDE BERIGTEN. De vrees, dat de naaischool tc Schevcningon niet meer geopend zou worden is ongegrond-, geweest; Hare Majesteit de Koningin-wed. zal wel degelijk dio nuttige in'rigling in^tand houden. De steurharingvisscherij levert zeer voordeelige uitkomsten op, terwijl do meeste grocter van stuk zijn dan voor 14 dagen. Om ccr\weinig uit te rusten van liet benoemen van nieuwe mi nisters, heeft Zijne Majesteit zicli voar tien dagen naar het Loo begeven. Te Dreux is een dood geboren kind van den prins van Joinvilic in do vorstelijke grafkelders bijgezet. De walvisch die onlangs aan de Engelsche kust gevangen is heeft maar 8 ton traan opgeleverd. Prins Ere- derik is naar Berlijn vertrokken. De president der Fransche Republiek loopt thans meer te voet dan hij rijdt. Te Rotterdam zal in den vol genden zomer eene algemeene wedstrijd, van allcmn- zijkkorpsen der dienstdoende schutt. in Nederland, ge houden worden.De prinsen Richard en Lotharius von Metternich zijn uit. Londen naar Brussel ver trokken om hij hunnen vader den winter door te brengen. In een kabinetsraad te Windsor geiioudenis besloten, dat het parlement niet vroeger bijeen zal komen dan den IGden Januarij aanstaande. Sir James Duke, Lord-Majoor van Londen, is tot baronet van het vcreenigd koningrijk verheven géwordén. In den Haag heeft er reeds eenen plegtigen dankstond plaats gehadvoor het ophouden der cholera. Idem aldaar in de loge der vrijmetselaars, wegens het inwijden van eenige nieuwelingen. Aldaar co te Scheycningen zijn gedurende de maanden April, Mei, Junij, J al ij AugustusSeptember en October 10Ö9 personen aan de cholera overleden. %In Duitschland wordt de cholera onder het rundvee bespeurd. De ko ninklijke erfgenamen zullen de nalatenschap van Willem I! toch aanvaarden. Do kweslie wegens liet Huiszittcn-huis te Leiden zal waarschijnlijk in der minne worden geschiktSir George Anson, Sir John van de Leur cn Sir J. 1?. Pechel, generaals en admiraals in Engelsche dienst, zijn te Londen overleden. De Stad Zieriksee wordt eiken dag verwacht'. De nieuwe bajonetten op de karabij nen der kavallerie zijn tegengevallen en ondoel matig bevonden. De leden der Tweede Kamer zullen" aanstaanden Dingsdag hare werkzaamheden hervatten. Garribaldi bevindt zich nog altijd op het eiland Magdalena, en wordt er door de inwoners met veel onderscheiding behandelt,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1