60S. Donderdag, November 6e. Jaari;. ENGELAND. FRANKRIJK. miiue JAN jaren ca eene ge- gt. Zeer men tijd, zacht, t al wij ze. an onzen 1 laatste naderen bittere iliger ge- staat mijn te ver- BOER, 5RIKZEESCHE ft'EK ABONNEERT ZICH In Neder la ml, bij den UiIgever; ij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, iu Nüortl-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de IIFGT, to Cleveland Staat Ohio. ABOHWEMEKTS-FElïJS VOOR, BP1DE UITGAVEN. -»;or 3 maanden. f t ,30. Franco per post iij Nedeilnnd- 1.50. Voor Noord-Aiuerika. Franco New York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Manudac en Donderdag. ADVBRTENTIEWj 10 Cent voor eiken regel, Zcfjeiregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending dor Ad ver ten lien kan geschieden Maandag en Woensdag, voormiddag li ure. BUREAU; Zierikw.ee, I5o«?k van dc Schuilhaven, Lelt. b, No. 0-t Brievcu eu Ingezonden stukken franco. STOLPE, o BOEKBESCHOUWING. De afdamming der Ooster-Schei.de. Ken woord aan belanghebbenden, door Dirk Dronkers. Middelburg, A. J. de Wilde, 1840; En De afdamming van de Ooster-Schelde, len vervolge van bet vorige, door denzelfden. Als oorzaak van het verschijnen dezer Brochures, en bepaaldelijk van het eerste, wordt door den geachten schrijver opgegevenzijn wenseh. om een groot aantal ingezetenen, bijzonder in Walcheren, Zuid-Beveland en Noard-Brabanddie door zekere niet juist opgevatte zinsnede in het Verslag van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dezes jaars, bevreesd schennen te zijn gewordendat geene zijner grootsche en inzonderheid voor dit Gewest en Noard-Braband zoo bij uitstek weldadige plan nenooit zouden verwezenlijkt worden, daarom trent gerust te stelleninet de verzekering, dat hiermede allerwaarschijnlijkst weldra een begin zou worden gemaakt. In zijne tweede Brochure die Schrijver opent met de heugelijke aankondiging der door hem van de Hooge Regering vorkregene concessie tot de uit— X voering van zijn reuzenplanBe afdamming der 'Hoster-ScIseMedoor hem slechts »de eerste schakel van den giooten keten mijner ontwerpen" genoemd, doch dat gewis onder de belangrijkste ondernemingendie ooit in Europa gedacht of uitgevoerd zijn verdient gerangschikt te worden treed de lir. Dronkers meer bepaald in beschou wingen over liet uitvoerbare en wenschelijko van dat plan, en schildert de groove voordeden, daar aan verbonden, met zulke levendige, doch tevens vaste kleuren, dat men na eene onbevooroordeelde lezing, den schranderen Ontwerper en Schrijver, hartgrondig toejuicht en innigen dank voelt opwel len jegens den man, die zoo oordeelkundig en on vermoeid de belangen van liet algemeen betracht; want waarlijk groot, ja meer dan groot mogen de voordeelen die uit de afdamming der Ooster- Schelde voortvloeijen zoudengenoemd worden. Immers de aanwinst, binnen weinige jaren, van circa 14000 Bunders verloren gronden, die nu renteloos daar liggen en der golven ten prooi ver strekken waardoor de provincie Zeeland een derde in oppervlakte winnen zouen waarop meer dan 20,000 huisvaders voor zich en de hunnen gere delijk eens een bestaan vinden kunnen boven en behalve het verschaffen, al dadelijk bij de uitvoe ring, van het zoo veel ontbeerde en door honderden vurig gezochte Werk aan een aantal nijvere han dendie nu werkeloos moeten blijven hangen en aldus aan liet vaal gebrek prijs gegeven worden, dit alles zeggen wijis vooral in onze, inzonder heid voor de arbeidende klasse zoo bange dagen, geens zins te versmaden, maar kan integendeel niet genoeg gewaardeerd worden. Treurig is het, en een der menschelijke natuur tot oneer en schande verstrekkend verschijnsel bij de lezing dezer werkjes te ontdekkendat de hoofd gedachte van den Heer Dronkers de laatste schakel aan den keten zijner grootsche ontwerpen, als wij, het dus eens noemen mogen in één woord: de daarstelling van den Sccuwsch- Zdmburgschen Spoorweg, waardoor inzon derheid Middelburgse!! en Zeelands bloei tot eene duizelingwekkende hoogte stijgen zou tot heden, enkel uit gebrek aan kapitalen niet is kunnen verwezenlijkt worden; terwijl daarentegen, niette genstaande de schoone redevoering van Cobden en de ijverige bomoeijingen der Vredes-vriendende jongste Ooslenrijksche leening welker opbrengst strekken moet om de schandelijke overheersching des gewelds to slijvcn en meer dan eene Natie diep ongelukkig te doen zijn binnen weinige dagen Volteekend was. Wanneer men onder de lectuur zijner werkjes, de schier onoverkomelijke hindernissen enj bezwaren overweegt, die den Heer Dbonkers voor de ten- uitvoer legging zijner plannen in den weg stonden cn nog staan, en ieder ander gewis van alle ver dere bemoeijng zouden afgeschrikt hebben dan zal men gedwongen zijn den man te bewonderendie, wat anders zeldzaam gepaard gaataan zooveel scheppend vernuft, zooveel wilskracht eu volhar dende werkzaamheid paart, wiens onvermoeide po gingen voor Zeelands welzijn de bewoners van dit Gewest nimmer genoeg naar waarde schatten kunnen, en die, bij gemis van eenig ridderlint, dat jzijne verdiensten doet uitkomenwel de schoonste bur gerkroon van allen verdient te 'dragen: De dank baarheid van zijne tijd- en landgenoolen. Wij wenschen de beide Brochures in veler ban den. De vooroordeelen uit onkunde geboren, welke sommigen welligt nog tegen de verwezenlijking van des Heeren Dronkers plannen koesteren mogton, zal, zoo wij vertrouwen durven door eene ver standige lezing, van zelve en geheel verdwijnen, en alzoo aan schrijvers onbaatzuchtige wensch voldaan zijn op Bladzijde 14 der laatst verschenen Brochure door hemjgeuit, waar hijizegt: »Ten einde dit geschrijf geen aanleiding tot ver keerde uitlegging gevemoet ik ten slotte op merken, dat wij van onze Nederlandsche bevolking geene geldelijke hulp verzoeken; wij verzoeken alleen, hetgeen haar welbegrepen eigenbelang me debrengt namelijk, dat zij de onderneming zoo gunstig beoordeele, als zij dit verdient te worden, of ten minste zorge, dat geene ongunstige beoor deeling te baat worde genomen, om de publieke opinie nadeelig voor haar te stemmen en alzoo den voortgang te bemoeijelijken." Wij sluiten onze Beschouwing vanDe afdam ming der Ooster-Schelde met de volgende woorden, die wij onlangs uit den mond van eenen der kun- digste en beroemdste Zeeuwen opteekenden: «De onderneming van den Heer Dronkers, om, als 't icare in spijt der Natuur on van zijn eigen naam Zee land aan het vaste land te verbinden zal, bij de voltooijing, ons de Vaderen waard doen zijn, en ons de bewondering der versie nakomeling schap verwerven." Zeelandus. N seu wstijdingeu SiOBdcn, 2 Nov. Op Trinidad had veel gisting geheerscht, ten gevolge van eene voorgenomen verandering in de wet" op kleine schuldenaars. Men wilde namelijk dezulken in de gevangenis zetten, na hun even als misdadigers het hoofd kaal te hebben geschoren. Té Port of Spain ontstond hierdoor eeDe botsing met de autoriteiten liet rijtuig van den gouverneur werd met steenen ge worpen, de oproer-acte werd gelezen en op de weigering om uiteen te gaan, werden de troepen ontboden, deze gaven vuur en twee vrouwen en een knaap verloren het leven, terwijl nog ver scheidene anderen gekwetst werden. Nu leverden eenige aanzienlijke ingezetenen een verzoekschrift bij den gouverneur in, die den gehaten maatregel alstoen introk en alzoo het oproer deed eindigen. Te Liverpool is met dc laatste New-Yorksclic stoomboot een schoenmaker teruggekomen, die 2 jaren geleden naar Zuid-Amerika en vervolgens naar Californie was vertrokken. Hij heeft den 2J0° September San-Francisco verlaten en was den 28s""1 October te Liverpool medebrengende eene hoe veelheid van 50 ponden gezuiverd stofgoud. Parfjs, 5 Nov. Ongeveer zes jaren geleden werd de heer Augustus Kernelly, stedelijk ont vanger te Saint-Louis (Vereenigde Staten), beschul digd van ontvreemding der hem toevertrouwde gelden. Er werd toen een onderzoek, ingesteld waarna het bleek, dat in de kas des ontvangers- een deficit bestond van 8000 dollars, terwijl alle pogingen van den heer Kernelly, om aan te toonen waar die som gebleven was, vruchteloos bleven. Dien ten gevolge verloor hij zijne betrekking, een gedeelte zijner bezittingen en zijnen goeden naam. Kort geleden wilde het toeval echter*, dat men bij het sluiten eener balans, vergelijkingen met vorige jaren maken wilde, en toen vond een der beambten, die uit nieuwsgierigheid in de oude boeken snuf felde, eene'misrekening van 10,000 dollars, die', hoe naauwkeurig men ook geweest was, niemand vroeger had opgemerkt. Hierdoor {is de heer Ker nelly nu niet alleen in zijne eer hersteld, maar het blijkt zelfs, dat hij destijds 2000 dollars van de stad Saint-Louis te vorderen had. Gisteren is het aan zekeren Blum, een der meest beruchte dieven dezer hoofdstad gelukt, uit het paleis van justitie te ontsnappen; hij was door een gendarme in de voorzaal gebragt, die aan het kabinet van den regter ter instructie belendt. Na hier een uur vertoefd te hebben, riep de gendarme, die nog niet ontbeten had, eenen zijner kameraden toe, hem een stuk brood te brengen; de gevangene maakte van dit oogenblik van onoplettendheid van de gendarme gebruikom de deur te openen en de vlugt te nemen; aan het einde van den gang vond hij eene deur, die hij op goed geluk opende; daar daalde hij verscheidene trappen af, eu kwam zoo in de wachtkamer der republikeinsche gardes, die op de Quai aux Fleurs uitkomt. Met grooto tegenwoordigheid van geest ging hij midden door de soldaten, en maakte zich uit de voeten. DU1TSCQLAND Weessem1 November. Men meldt, dat in Gallicie weder 34 personen veroordeeld zijn tot onderscheidene straffen, van vier maanden vesting- arbeid tot twee maanden arrest. Uit Zevenbergen meldt men dat aldaar weder twee personen op geknoopt zijn; het is waar, dat de een zich schuldig gemaakt beeft aan liet laten doodschieten van 17 Wallachijers, die hij escorteerde. Frankfort, 3 Nov. De alhier geopende kollccte ten behoeve van de voortvlugtige leden der voor malige nationale vergadering, heeft eene som van f 5000 opgebragt; eene gelijke som is voor de overige Duitsche vlugtelingen in Zwitserland bijeen verzameld. Zoo oven is mede eene uitnoodiging verschenen tot bet bijeenbrengen van een geldelijken onderstand, ten behoeve der kinderen van den tot eeuwigdurende tuchthuisstraf veroordeelden prof. Kinkel, De Wiener Zeitung bevestigt lieden het vroeger gemelde berigt nopens liet nu ingewilligde verlangen van liet nieerendeel der vlugtelingen te Widdin, om, zelfs op gevaar van gestraft te wor den, naar hun vaderland terug te keeren. De desbetreffende proclamatie is aan het consulaire ge bouw te Widdin aangeplakt. Bem en Guyon, benevens andere insurgenten-lioofden, hebben wel is waar alles aangewend, om de begenadigden van hun voornemen af te houden, doch desniettemin zijn reeds 2 a 3000 man in Oostenrijksclie soldij overgegaan. NEDERLAND. Maastricht, 3 November. Naar men verneemt zoude er onlangs bij de fabrijk van- wapenen alhier, order ontvangen zijn van wege liet Depar tement van Oorlog, om de bajonetten welke men kortelings op de karabijnen van de kavallerie ge plaatst beeftwederom af te nemen en deze ver andering van wapenen, als ondoelmatig bevonden zijnde, hij liet leger niet in te voeren. Deze mis- ukte pruef moet aan 's Rijks schatkist meer don 1 25,000 gekost hebben. lËicrikzce, 7 November. Gisteren werd door Schipper J. Mommaasbeurtschipper van hier op Middelburg, hij zijne terugkomst van laatstge noemde plaats, vooraan in de Zandkreck, eene drijvende sloep, met een eind touw cn eene riem er aan, ontdektdie door hem met groote moeite werd opgevisclit. Naauwelijks was editor deze sloep aan boord gebragt, of terwijl de knecht zich bene den bevondwerden door den Schipperdie toe valliger wijze omzag indien wij dit omzien hier toeval noemen mogen op eene acjiter hem liggende plaat, twee menschen ontdekt, die ten halven lijve in liet water stonden cn, daar zij gceiion uitweg vinden konden, bij den steeds wassende» vloed, eenen bijna wissen dood voor oogen hadden. Op dit verschrikkelijk gezigt aarzelt de menschlie- vende Schipper geen oogenblik, hoe moeijelijk en gevaarlijk dit voor hom, als zeilende voor wind en tij ook wezen mugtterug te keerenten einde zoo eenigzins mogelijk de ongeliikkigen te redden, wat hem na eene bijna wanhoopige krachtsinspanning van circa twee uren, dan ook gelukken r.iogl inet het blijde gevolg, dat de dankbare geredden, waarschijnlijk twee arme Arnemuidsclie visscliers, die hier bij laag water kreukels gezocht hadden en door den opkomenden vloed hunne sloep ver loren hadden van een w issen dood gered en aan hunne betrekkingen terug gegeven zijn. Eere zij Schipper Mommaas voor zijne onbaatzuchtige en menschlievende handelwijs I Daar het Ministerie reeds in het midden dei- vorige week geconstitueerd was, hebben wijmeo- nende, dat wij de namen der leden reeds in ons nommer van Donderdag li. hadden medegedeeld dit verzuimd in ons nommer van Maandag te doen. en daarin slechts over de ministeriële verandering zelve gesproken. Schoon nu vele onzer lezers die opgaaf welligt reeds elders zullen gelezen hebben, zullen er gewis nog meerder gevonden worden, hij welke dit niet het geval is. Wij herstellen daarom ons verzuim en laten hier de namen der leden van liet nieuwe Ministerie volgen Mr. J. II. '1'horbecke, Mini,ter van Binnenland- sclie Z3ken Mr. J. T.H. Nedermeijf.rvan Rosenthal, Justitie; Mr. P. P, van Rosse, Financiën,- Mr. H. van Sonsbeeck, Buitenl. zaken E. Lukas, Marine; J. F. van Spengleb, Oorlog; C. F. Pahud, Koloniën met bepaling, dat de zaken der Hervormde en andere Eerediensten voorloopig aan den Minister van Justitie, en der R. K. Eeredienst aan den Minister van Buitenl. Zaken zullen worden opgedragen. GEMENGDE BEKIGTEiV. Men wil weten, dat er plan bestaat, omzoo spoedig de noodige gelden hiertoe voorhanden zijn, het kostelijke en dierbare gebeente van onzen laatsten en roernruchtigen 'stadhouder Willem V van uit den hertogelijken grafkelder te Brunswijk naar liet koninklijke praalgraf te Delft over te brengen. Reeds voorzien zich do winkeliers van spiritualiën, om de levensgeesten weder op te wek ken daar zeker de lieele natie hierbij van aan doening zal kwalijk worden; vooral zij die den man hielpen 't land uitjagen en nu om 't hardst Oranje-boven schreeuwen. Te Tilburg zegt men dat al de goederen van wijlen Willem II daar in het volgend jaar zullen verkocht worden. In Engeland is men van gedachtendat het nieu we Fransche ministerie niet lang in wezen zal blijven. Te Londen is er dit jaar al 700 maal brand geweest. Te New-York zijn op éénen dag vier schepen binnengekomen die gelijktijdig van Liverpool zijn vertrokken, en gedurende de reis eikander nimmer uit het oog verloren. Op Dondredag den 25 October jl. is de Benriette, van Goudageladen met Noord-Hollandsche kaas voor Parijs, na een hevige storm doorstaan te hebben, in Dantzig binnengeloopen cn hoopt spoedig onder zeil te gaan. De equipage is, zegt men, niet compleet. Nu er splinter nieuwe ministers zijn, zullen de soepketels voor oud koper worden ver kochtterwijl niemand meer lastig zal gevallen worden, tot liet afzonderen van liefdegiften; de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1