BiaiiHU&maa. BIJ A. R00THAERT, OUDE HAVEN, E9 381, V erscheideolieden Correspondentie. sluiten, bekomen 'kwijtschelding van straf. Men heeft hun eenen bedenktijd van 14 dagen toege- staan, en liet vertrek moet nog in den loop van dezen herfst plaats grijpen. Deze maatregel vindt hier algemeene goedkeuring en behoorde in alle Duitsche staten nagevolgd te worden. Volgens bijzondere niededeelingen uit Stuttgart, heeft het programma \an het nieuwe ministerie eene hoogst ongunstige» indruk gemaakt op alle klassen der bevolking. De dubbelzinnige wijze waarop daarin van de grondregten des Duitschen volks is gewag gemaakt, doet vermoeden, dat het den nieuwen ministers niets minder dan ernst is, om dezelve in werking te brengen. Niets minder is men ontevreden over het voornemenom de uitgifte van het papier-geld te stakennadat met de toestemming der kamer en vele kosten, reeds alle toebereidselen daartoe zijn gemaakt; men schijnt nu door nieuwe belastingen en leeningen in de behoeften des staats te willen voorzien. Men ziet dan ook niet zonder reden hevige hotsingen lusschen dat nieuwe ministerie en de kamer te gemoet. die hoogst waarschijnlijk van eerie ontbinding derzelve zullen gevolgd worden. GEMENGDE BEEIGTEN. Te Liverpool is een werktuig uitgevonden, waarmede 70,000 beschuiten in 24 uren kunnen gebakken worden. Prins Albert heeft de nieuwe steenkolen-beurs te Londen helpen inwijden. De nieuwe keizer van Haïte beeft in Frankrijk twee troonen in de maak gedaan. Het bijeen ko men der leden van de Tweede Kamer der Staten- Geueraal is aclit dagen uitgesteld. Te Batavia zijn de troepen getracteerd geworden op brood en ham. In Vriesland is de 'ongblaar onder liet rundvee weder uitgebroken. Te Nijmegen heeft een schippers-knccht ziclr aan een ketting opge hangen. In Califurnie is een klomp goud ge vonden, ter grootte van een molensteen. Ook in het Haarlemmermeer moeten groote schatten voor handen zijn. De gouverneur van Macao is door Chinezen vermoord geworden. De president der Fransche ltepubliek heeft óók nieuwe ministers gekozen. De Paus is nog niet te Home. In Oostenrijk is de doodstraf voor staatkundige misdrijven afgeschaft. De koningin van Engeland is mollig geworden; zij heeft de pokken gehad. Het volk van Nederland zal ten derde male naauw- keurig worden geteld. Te Palembang wordt hel weder een weinig oproerig. Vermist in den Haag een jagthonö. Dagelijks zal ten tooneele gevoerd worden De Echtbreuk af (le Man in het DolhuisDrama in drie bedrijven. Het tooneel zal voorstellen een veengrond, gelegen aan den kant van de Maas; oude decoratién. Na hetzelve: Heintje en Antje of de ontmoeting te 's Huge, Dunnetjes over. Lola Monies beeft haren man eene kleine wonde toegebragtom dat hij haar wilde ontloopen. De moeder van den keizer van Oostenrijk heeft bijna haar arm gebroken. Aangekomen te Londen de Hongaarsche gene raal Iïlapka ten einde met de vrienden van den vrede te kunnen raadplegen. Gedurende den winter zal Weenen ovèrbevolkt worden met sol daten. Gevangen nabij Moscoueen wolf, ter grootte van een paard. Ook in de golf van Mexico is een wonderdier gevangen zijnde een schilpad var. 41S ned. ponden zwaarte. Te Ber lijn is een kalf geboren met twee koppen dat met beide muilen te gelijk drinkt. Dominé Francken te Waddingsveen heeft het beroep te Rotterdam aangenomen. Het Haagsche Bosch is schier ontoegankelijk door al de bladeren die er opgehoopt liggen. De Hertog van Wellington is de eenigsto veldmaarschalk die in 't Pruissische leger is. Op de paarden- en koemarkt te Woer den hebben 950 paarden en 1400 runderen tegen woordig geweest. Op Zaturdag is den heer Tor- hecke minister van binnenlandsche zaken voort aan te spreken, De Gereformeerde Sijnode heeft gebrek aan contanten. In Walcheren is een paar- denpee gedolven van 4 voet lang Amsterdamsche maat.De nieuwe ministers hebbenin handen des koningsden gevorderden eed reeds afgelegd, waarop zij hunne werkzaamheden onmiddelijk heb ben begonnen. Op Java zal de kofTij waarschijn lijk tegenvallen. Te Monnickendam zal de leesbibliotheek van 't Nut van 'tAlgemeen aan *t Algemeen voor scheurpapier verkocht worden. Uitgevonden, [jdat Zeehondenspek goed is voor de arme lui in den Haag zal er soep voor 't lieve volk van gekookt worden, De Koning van Wur- temberg heeft dezelfde ministers, die vóór de om- Wenteling in Maart 1848, het schip in 't riet ge stuurd hebbenweder in dienst genomen. Te Paderborn hebben de militairen opstand verwekt, en zijn metj de burgers slaags geweest. bij twee patenten bezit, berekent zijne jaarlijksche ontvangst op f 3200. Hiervan moet hij voor zijn land en zijne eigendommen opbrengenf 570,00 Aan grondlasten- 48,77 Aan zijne beide patenten- 25,72 Personele belasting- 51,00' Polderlasten- 31,48 Burgerlasten- 33 25 f 700,88» De ontvangst van ƒ3200 is verre verwijderd van zuivere winst te kunnen hinten, z.olat men ge- nistelijkkan zeggen, dal, hetgeen genoemde nijvere burger onder allerlei benamingen verpligt is te betalen, zoo niet do helft dan toch wel een-derde van zijne winst is. De rijke effoctenhoiider, die tonnen gouds bezit, en niets anders doet dan coupons knippen, geene banden werk geeft noch nut sticht met zijn ver mogenbetaalt niets aan de schatkist van zijne schatten. Duor de coupons aan zegelregt te on derwerpen, zoude de ongehoorde onbillijkheid op houden; maar dat zal wel nimmer gebeuren. De grooten mogen volstrekt geene schade lijden; om lioogc lasten tc betalen daarvoor is alleen dc burger goed. ÏUe Tier Temperamenten. Als een staaltje, hoe hier te lande de grond- j eigenaars en nijvere burgers worden uitgezogen deelen wij het volgende mede: Een onzer bekenden, die, behalve landbezitter, nog een ander bedrijf bij dc hand heeft, waartoe Wilt gij u den verschillenden aard der tempe ramenten voorstellen, zoo let up den indruk der- zelfder tijding: Professor Thorbecke is minister geworden (HET BEHOUD) De Sanguinische: Verduiveld! is de vent er in? hoe krijgen we er hem weer uit? De Phlegmatischb: Maar we zullen de kat uit den boom zien. Geene breister die geen' steek laat vallen. De Cholerische: 'k Zag den Hongaar liever hpngen De Melancholische: 't Is nu alles verloren het rijk van behoud is voor immer ten einde! (HET LIBERALISME.) De Sanguinische: God dankl eindelijk! 'twerd meer dan tijd. De Phlegsiatische: Als de professor het maar kan uithouden tegen den hof-kabaai! De Cholerische: Tliorbeeke bovenl 't Behoud onder! De Melancholische: Ja? als alles nu maar goed komt in de toekomst: 't is zoo'n wonderlijke nare wereld 's (iravenhaje 27 October. Zoo ais algemeen bekend is, werd vooreenigen tijd gelijk in geheel Europa, ook in Belgie eene be langrijke hervorming in het Postwezen tot stand ge- bragt en tevens de brief-porto beduidend vermiu- derd. Omtrent dezen loiïelijken en in 't belang der ingezetenen door de Belgische Regering genomen maatregel nu, lazen wij dezer dagen in de Haag sche Nieuwsbode liet volgende «De verminderde brief-porto in Belgie voldoet steeds aan de gunstige verwachting, die de voor standers daarvan koesteren. De schatkist lijdt wei nig schade en het brieven-verkeer neemt toe." Inderdaad stonden wij niet weinig verbaasdin een blad als onze Nieuwsbode is, die, naar men algemeen zpgt, onder het oog der Regering geschre ven wordt, de aangehaalde regelen te lezen, die eene lofspraak op de post-hervorming, in een na burig land tot stand gebragt behelzen, maar tevens tot eene scherpe veroordeeling van de wer keloosheid en traagheid onzer Regering, om dat goede na te volgen gereede aanleiding geven. Immers, zoo zal gewis menigeen bij de lezing van het berigt in den Nieuwsbode gedacht hebben indien het waarheid is wat hier staat, en wij volstrekt geene redenen hebben om te betwijfelen dat de ver minderde brief-porto in Belgie steeds aan de gun stige verwachting, die de voorstanders daarvan koesterden, voldoet; indien de schatkist daardoor weinig of geen schade lijdt cn bet brieven-verkeer zelfs toeneemt, waartoe die gewenschte hervor ming dan ook niet in Nederland ingevoerdin Nederland, waar de brief-porto's zoo énorm hoog zijn, dat men onwillekeurig schrikt wanneer de brievenbesteller aan de schel trekt; waar reeds ja ren lang over die schreeuwend liooge porto's luid geklaagd werd en door belanghebbenden den wcnscii uitgedrukt is, dat ook hierin eene gepaste verbetering plaats grijpen mogt? Of moeten wij in alles, wat goed en nuttig voor de ingezetenen is dan altoos achterna komen? 't Schijnt wel zoo. Men vergast ons liever op een 40daagschen minis ter-worstelstrijd dan onze eenige wezenlijke her vorming of verbetering te vergunnen, en wanneer wij dan al te zeer uit ons humeur geraakt zijn, och dan paait men ons met eene mooije troonrede, en de lands-kindereii zijn alweder stil cn zoet. V. D, G. Gods wrake over tllcn I. DE ONTVANGERS. «Geef de toorn plaatsemaar laat God de wre ker zijn!" Zoo luidt de taal der Heilige Schrift; de taal, die vele ontvangers ook als heilig ge leerd hebben maar niet eerbiedigen liet is toch te bejammeren, dat er geene mogelijkheid bij die menschel! bestaatom hunne inenschlievendheid aan hunne ongelukkige medeburgers te betuigen, maar de onbeleefdste handelingen moeten aanwenden, omdat het prnductiefmakoiide, eeuwig gevloekte belastingstelsel hun alle liefde omtrent hunne na- liiiirgeiiootcn ontzegt: I Vie lieefl, dien zal gegeten worden, maar wie niet heeftvan hem zal genomen worden ook teat hij liceft, dat is, eer, vertrouwen en hoop op uitkomst! Ziedaar de leus, die zij letterlijk moeten volgen. Gods wrake over dezulken, die zoo denkendoen en handelen 1 Men leze II. HET BEWIJS. De volgende brief, hier kopijelijk verspreid werd als Ijalsle redmiddel door een goedmaar met het ongeluk worstelend huisvader aan den ontvanger der directe belastingen altlier geschreven Wei-Edele Heer! Hiermede neem ik de vrijheid, daar ik aan zegging van een krijgsman ter inlegering heb ont vangen wegens liet nog te betalen patent, mij daarvan nog eenig uitstel te willen verleenen; de oorzaak daarvan is, ik uit deze betrekking geraakt ben doordien dezelve geene voldoende middelen van bestaan opleverde (let wel! voor den chef, welken door briefschrijver werd vertegenwoordigd). Reeds meer dan vier maanden ben ik geheel zonder verdiensten, waardoor ik dan ook niet in staat was, liet verschuldigde te kunnen voldoen te meer, daar een zware last van eene huishouding met vijf kinderen op mij drukt, zoo kunt UWEd. zelf mijne positie wel inzien; mijne vriendelijke bede is dan dat UWEd. mij nog eené ruime maand uitstel toestemmen wilde, wanneer ik alsdan zor gen zaldat zulks aangezuiverd is. Smeekend bid ik UWEd. mij van het bedreigde te willen ver- sclioonen en mijn biddend verzoek gunstig te willen inwilligen. In afwachting UWEd. mij niet ver- stooten zult, noem ik mij met achting, enz, III. HET ANTWOORD VAN DEN ONTVANGER. Bij God is genade te vindenmaar bij de ont vangers niet. De brief, dien ik thans oorsponke- lijk in handen heb en houdt als bewijs der waar heid van het kopijen dat de burgerij beleefd genoeg begintwerd teruggezonden met het volgende onderschrift. «Wanneer de kennisgevingen van inlegeringen «zijn uitgeschrevenkan er geen uitstel meer «verleend worden, strijdig met alle mogelijke in- «structie. Aanslaande maandag neemt men een «aanvang ....(onleesbare woorden).... met de rond- «zending der manschappen; dit tot informatie! «Overigens worden er geen brieven of aanzoeken «van dien aard meer aangenomen." 't Is curieus, edelmoedig niet waar burgers van Nederland? Gods wrake treffe dien 1 Over den verderen loop dezer zaak spreek ik, na ingewonnen ware berigtenwelligt nog nadeh Eene zaak is zeker, dat eene belasting op de inkomsten dezen man niet zouden treffenen hem met zijn gezin dreigen, om op straat gezet te worden. ROctober 1849. C. Hfl. gcabonnecrrlen die hunne met 1 October versche nen ahonnements-gelden nog niet hebben voldaan], worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen. Maartcns Vaderschap in een volgend Nommer. ADVERTENTIEN. V Heden beviel, door Gods goedheid, zeer voorspoedig van eene DOCHTER, E. S. M. ROST van TONNINGEN, geliefde Echtgenoot van ZlEniKZEE, A, van der VELDECz., 3 Novemb. 1849. Stads Architect. Heden voormiddag overleed tot mijne diepe droefheid, mijn geliefde Echtgenoot, JAN den BOERin den ouderdom van 6-4 jaren en 10 maanden, waarvan wij 40 jaren in eene ge lukkige Echtverbindtenis hebben doorgebragt. Zeer veel heeft hij, gedurende eenen geruimen tijd, onafgebroken geleden, doch zijn einde was zacht. De bewustheid en het vertrouwen in liet alwijze. liefderijke en ondoorgrondbare bestuur van onzen Heer, gaven hem moed en kracht, zijne laatste oogcnbhkken kalm en tevreden te zien naderen en eindigen. Ook dit besef lenigt mijne bittere smart, schenkt mij lioop dat hij in zaliger ge westen is overgegaan en is alleen in staat inijn geschokt en gewond hart te troosten en te ver zachten. Renessr, Weduwe J. den BOER, den 31 October 1849. geb. Beukelaar. Kennisgeving. Heden morgen overleed alhier in den ouderdom van ruim zeventig jaren, C. F. van dk STOLPE, diep betreurd door zijne Echtgenootir, Kinderen en aanbehuwd Kinderen. Zierikzee. Wed. C. F. van de STOLPE, 5 November 1849. geb. Buulijn. Kennisgeving. jfTjif De Notaris J. de KATEK, Nz., zal namens zijn principaal, le Ellemcet, in liet openbaar veilen en verkoopen op Vrijdag (den 16den November 1849, des namiddags ten 63 ure, in de herberg bij J. Bekman: 1." Een MUIS, SCHUURTJE en ERVE staande cn gelegen te Ellcmect, sectie A, N." 4G en 47. 2.» Eene SCHUURERVE en gevoigeu zijnde eene WAGENMAKEREJ aldaar sectie AN.° 454A a, met de daarbij behoo- rende VoorwerpenGereedschappen en verdere benoodigdliedenbehoord hebbende aan F. de ROO en Op Zaturdag den 17den November 1849, des morgens ten 9 ure, aan liet Buedeiliuis van voornoemden F. de ROO een partij HOUTWAREN en het geen meerder zal worden geveild. Nadere information zijn te bekomen bij J. BEK MAN en ten kantore van voornoemden Notaris. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal op Zaturdag den 1 De- ^^^^Scembcr 181i-9, des middags ten 12 ure, ton verzoeke van den Heer T. GERADTSin. het te veilen perceel publiek presenteren te verkoopen Een WHHtfMIJIS, EÏ£F cn CTIÜ&, zijnde- de gewezen Bierbrouwerij DE HAANstaande en gelegen op de Appelmarkt, te Zierikzeewijk D, n.° 366, kad. sectie B, n.° 1202. 853=» Heden en nog twee volgende da gen ligt in lossing en zijn te bekomen extra kwaliteit Gaillcttc §€S3AilI,- en MAATT- KOLËN, bij J. SMITS. JgS3' Diegene welke hunne MEE VATEN ge lieven gepakhuisd te hebben vervoegen zich bij J. de KATER, in de Poststraatte Zierikzee He pillen van llolloway zija het meest een voudige middel in ongesteldheden bij vrouwen. De ver sterkende en zuivcreude eigenschappen van dit genees middel zijn zoo uitstekend dat vrouwen van eiken leeftijd, welke aan ongesteldheden lijden, waaraan dezelve in het bijzondere ondeihevig zijn, met vol vertrouwen daarvan kunnen gebruik maken. Eene kleine hoeveelheid zal haar spoedig verligten, en indien zij in het gebruiken daarvan volharden, haar eindelijk volmaakt herstellen. Het middel is zeker en onfeilbaarhetzij dat het gebruikt worde in den gevaailijken leeftijd van vijftien a zestien of wel in dien van omtrent de vijftig jarenj en deszeifs weldadige uitwerking zijn door een groot aantal moeders van huisgezinnen erkend. Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij B. van ASPEREN VERVENNK, Apotheker, te Goes, alsmede te Londen, Strand 244 Holloway's Etablis sement. IS ONTVANGEN EEN GROOT ASSORTIMENT Mans Waslederen Laarzen. Dames Laarzen, in differente kleuren. Waslederen en Stollen Knoopschoenen. Mans cn Vrouwen Pantoffels, in differente kleuren met Wol. Alsmede Mans en Vrouwen fluwelen Pantoffels. Meisjes en Kinder Pantoffels, met Wol. Groene, Paarse en Zwarte Muilen met Wol, Alles beste kwaliteit en naar den laatsten smaak bewerkt. Vastgestelde Prijzen. Rrlevcn cn Pakjes franco. TIS ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN X'. an EOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 2