/I [III kZUSCIl! AIEIWSI No. 605. 6e. «laarg. Donderdag, 1 November 1849. Nieuwstijdingen DUITS CIIL AND NEDERLAND, V erscheidenheden D.. Adres: MEW ABONNEERT ZICH In .Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, lb Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. df. RFGT; te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1 ,30. Franco per .post, in Nedeiland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco Ne.w-York.,. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertenliën kan geschieden tol Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: ZierikzeeHoek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. TVeemen, 21 Oct. Te Praag .zal eerlang een groot crimineel proces plaats hebben te weten van een mo#rdenaar, welke reeds 9 moorden bekend heeft, en 100 medcpligtigen telt. Ilambnrg, 25 Oct. Eergisteren is aan Klapka en andere Hongaarsche officieren een groot gast maal in het Hotel St: Petersburg hier ter stede gegeven, waarbij onderscheidene toasten op Hon garije en Duitschland werden ingesteld. Klapka zeide onder anderen: Hongarije is niet dood, maar slechts tijdelijk verdoofd door den slag, dien- het van twee overmatige tegenstanders heeft bekomen, doch er is misschien slechts een ademtogt noodig om dat land uit zijne verdooving op te wekken. Een ander zeide: Hongarije is thans wel bedwongen, maar niet overwonnen er zal eenen dag van wedervergelding aanbreeken na de jongste bloed- tooneelen. Een met bloed gedrenkte grond kan geene andere vruchten dragen, enz. Frankfort, 2G Oc t. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dd. 19 Oct., dat de Oostenrijksche gezant Graaf Sturmur, van^ zijne regering volledige goed keuring van zijli gedrag ontvangen had. Een ant woord van den Keizer van Rusland was nog niet aangekomen. Men was nieuwsgierig te vernemen welken indruk de omhelzing van den Islam door Bom en zijne benoeming tot ferik (divisie-generaal) in het Turksche leger, op het Russische kabinet gemaakt had. De Polen Bem en Dembinsky leven slechts in den haat tegen Rusland de taaiste heeft tot dusver nog geen gehoor gegeven aan de po- V gingen, om hem tot den Islam over te halen. De Sultan wil zijn leger op 100,000 man brengen. Men verhaalt, dat Russische zendelingen overal in Tur- kye rondreizen, om opstand te verwekken, vooral onder de Grieksche bevolking. Op de heide mi litaire scholen te Konstantinopel wordt, op bevel van den Sultan, veel werk gemaakt van de Duitsche taal. De Badensche regering is voornemens bedacht te zijn op de middelen tot eene vrijwillige land verhuizing, om de revolutionaire elementen een uitweg te geven. Aan al de personen, die aan den laatsten opstand deel genomen hebbenzal gevraagd wordenof zij geneigd mogten zijn nog op het einde van dit jaar naar buitenslands te ver trekken. Tevens denkt men, dat er van rege ringswege tot dit doel geldelijke ondersteuning zal verleend worden. Sneek, 26 Oct. Wij vernemen van goeder hand dat de ziekte onder het rundvee, welke men tongblaar noemten die hier en elders in deze provincie nu eenige jaren geledenzoo veel runderen aantastte, zich thans ook weder op som mige boerderijen, in dezen omtrek, vertoont. 's Hertogenhoscli28 October. Eene ver schrikkelijke ramp heeft op dit oogenblik (Zondag morgen 7 ure) onze stad getroffen. De stoomboot Jan van Arkcl 2 was op bet punt van hier naar Rotterdam af te varen, de touwen waren los tn eensklaps springt de ketel, door den stoom, met al wat zich op de boot bevond in de lucht. Het is niet doenlijk eene beschrijving te ge ven van dit schrikwekkend tooneel. Gewonden en gedooden vindt tnen hier en daar op openbare pleinen, bruggen of in het water liggen. De gees telijken der onderscheidene gezindten snelden toe tot redding, dat echter, helaas 1 reeds vruchteloos was. Dierbare betrekkingen gaan de hunnen als radeloos overal zoeken. De geheele stad is in rep en roer, ja de verwarring en ontsteltenis is zoo groot dat men ooggetuige wezen moet, wil men zich een denkbeeld hiervan kunnen vormen. Door de kracht van den stoom zijn er. menschen en gewigtstukken over bruggen en huizen heengewor- Jien en liggen hier en daar verspreid. De hoot is mot al het ijzer en koper, dat ziel) daar bevond, tot splinters geslagen. Twaalf lijken zijn er reeds, zoodanig verminkt, dat hunne familiën hen niet herkenden, teruggevonden. Elf verwonden liggen in het groot zieken-gasthuis en particuliere huizen. Coupons en geldstukken vindt men zelfs buiten de stad liggen. Een nieuwen rijksdaalder hebben wij gevonden inééngerold als een stukje papier. In onderscheidene huizen zijn glazen, deuren of een gedeelte van den gevel verbrijzeld. Arrestatiën heb ben er ten gevolge van deze ramp plaa'ts gehad. De slag van het springen van den stoomketel was zoo hevig, dat deze niet slechts door de geheele stad is opgemerkt, maar dat zelfs op één uur af- stands van de stad de grond, de huizen er van daverden. Het geheel gaat alle bedenking te boven; er zijn menschen geweest die naast elkander ston den en waarvan de een dood werd geslagen, de ander ongeschonden bleef. De machinist heeft zich gered, hoe hij den dood is ontkomen en van de machine, waarvan hij de barsting zag aankomen, is gevlugt, weet hij zelf niet. De hofmeester is in stukken onkenbaar gevonden. Sommige gelds waarden zijn tereg't gebragt, anderen niet. Twee maréchaussées worden er nog vermist en twee knechts der equipage van de boot. De ontsteltenis is zoo groot en zoo algemeen, dat men geene juiste opgaaf doen kan der ge wonden en gedooden. De schoorsteen der stoom boot is in de haven op een schip neergevallen, dat met denzelven is gezonken. Twee darnes heeft men dood op het plein vinden liggen. De kapitein der boot en anderen hebben zich door tijdig in het water springen gered. Hoevele geneesheeren er zich hier ook bevinden, zijn er echter nu nog te weinig, en lang zal den ingezetenen deze schrik heugen. De stoomboot is, naar wij vernemen, geassureerd doch hoe alles zal afloopen is even als de oorzaak van deze ramp tpt nu toe onbekend. Zierikzee, 29 Oei. In de Middelburgsche Courant vindt men de aanspraak van den fpresi- dent van het provinciaal geregtshof, na de uit spraak van het 'jongste doodvonnis, aan den ver oordeelde gedaan. Zij is van dezen inhoud: nJean Baptistede Locil 1 »Gij hoort dat het hof u heeft veroordeeld tot de straf des doods I »De wet vergunt u den tijd van drie dagen om van dit arrest in cassatie te komen en ook na afloop daarvan een tijd van 8 dagen om tot den koning om genade te wenden. «Vertrouw ecliter daarop alléén niet te veel. Voorzeker, ik ben niet diegeen die u alle hoop moedwillig zou durven afsnijden 1 «De Grondwet verleent aan den koning het volle regt om u de doodstraf kwijt te schelden en die door eene andere zware stvaf te doen vervangen. Het kan zijn dat de koning, om den meer en meer veldwinnenden afkeer tegen de doodstraf zelve, zich genoopt vinde, om zelfs in uw geval die straf te wijzigen. «Maar gij weet het, hoeveel is er nog niet in de" proces-stukken aanwezig, waarvan in het regts- geding voor dit hof niet eens melding is kunnen worden gemaakten waarvan de enkele lezing hen, wier voorlichting door den koning mogt verlangd worden, liet hart van afschuw en walging zal doen krimpen 1 «Vlei u dan toch niette veel.-Wend u dan, zonder verlies der weinige dagen die u welligt nog op de aarde zijn toegeteld, itot den Koning der Koningen, die uw gemoed tot in zijnen min sten schuilhoek kent. «Nader Hem met een gebroken hart, opdat gij, door eene berouwvolle belijdenis uwer misdaden, ten minsto uwe onsterfelijke ziel voor de eeuwig heid moogt redden. «Roept daartoe de hulp in van den leeraar uwer godsdienst; dat die uw gemoed vermurwe, uw hart breke, daarin den balsem giete van de godsdienst en uwe ziel bohoude. «En gij allen die dit even plegtig als ontzettend regtsgeding hebt bijgewoond «Niet op eens is dcz"é ongelukkige de koelbloedige booswicht geworden, als hem dezer dagen hebben doen kennen. «Eerst een zedeloos gedrag, toen het misbruik van den sterken-drank, die pest der maatschappij, dien beul van zoo vele vrouwen en kinderen, dien verwoester van zoo yeel huisselijk geluk heeft langs trappen, die wij in dit geding kunnen vol gen en als met den vinger aanwijzen, hem ein delijk tot dien schrikkelijke» graad van verdorven heid gebragt. Dat dan toch tegen de eerste be ginselen moedig gewaakt worde. «Dat ieder, wiens hart hem stilzwijgend getuigt dat hij niet zoo in zijn huis handelt, als hij wel moest, zich diep inprente dat het kwaad steeds tot liet erger geleidt en eindelijk, hij het gestadig rondwentelen van iiet rad der boosheid, het slagt offer en den bewerker in eenen poel van ellende wegsleept, waarvan men in het begin de moge lijkheid zelfs niet had ingezien. «Een ieder spiegele zich aan dezen man des doods. Die staat zie toe datiiij niet vallei" GEMENGDE BEUIGTEN. De nalatenschap van Koning Willem II zal door de hooge erfgenamen worden aanvaard ter wijl de wachtgelden tot één cent toe, zoo als door den ontslapen Vorst is bevolen aan de belang hebbenden zullen worden uitbetaald. Lamartine heeft van den Sultan eene groote uitgestrektheid vruchtbaar land present gekregen, liggende in de omstreken van Smirna. Gevangen, door En— gelsche visschers, een haai van 90 voet, lang. Te Oldemarkt bloeit thans een Appelboom en te Zuidveen een Vlierboom. Te Br-ielle is .dezer dagen zekere persoon het relletje van de stad. Kon hij maar worden HERschapen, hoe SCHEL zou de bazuin het uittrompetten. Aangekomen te New-York 200,000 Landverhuizers in 't laatste half jaar. Bevallen te Maastricht eene vrouw van 4 levende kinderen, en in den West-Kapel- schen duin een konijn vanl9jmgen. Uit Sneek zijn 501 vette kalveren naar Duitschland vertrok ken. Te Hardenberg zijn 5 huisjes verbrand. _Te Parijs hebben twee Fransche Volksvertegen woordigers geplukhaard. Rusland bevat thans 62 millioen inwoners. J)e Koning brengt thans 16 uren van de 24 met staatkundige bezigheden door. Irr de Ommerschans hebben sedert kort groote verberingen'plaats gevonden,Te Amster dam maakt een Duitscher de dooven hoorende. Lord Perrhijns heeft het grootste kippenhok der wereld; het is 140 voet breed. Te Rotterdam zijn twee jagers voor eene maand in de gevan genis gezet voor het schieten van tamme eenden. Prinses Marianne bevindt zich tegenwoordig op Siciliëen wordt met de meeste onderscheiding behandeld. Te Batavia is een suikerfabrijk ver brand. Gedurende de maand Augustus zijn te Singapore 7077 brieven ontvangen. Sir Charles Napier zal als opperbevelhebber van 't Brilsch-ln- disch leger aftreden. Te Madras heeft eene sekte dweepers ongeregeldheden gepleegd. Aan het Prov. Geregtshof van Noord-Holland zijn 15 pro cureurs geattacheerd. Eene bende gewapende moordenaars heeft eene diligence nabij -Modena aangerand, en de reizigers beroofd. In Duitsch land is de landverhuizing in vollen gang; alleen te Bremen hebben er dit jaar 60,000 zich naar de Vereenigde-Stalen ingescheept. Het Oostenrijk sche leger telt thans 650,000 man. De vrees voor eene vredebreuk tusscheti Rusland en Turkije is zoo goed als geweken. In Spanje zijn de pas afgetredene ministers weder in dienst getreden. Bemiodigd Ie Zutphen een dansmeester, die tevens les kan geven in het schermen. Te Deventer is de cholera mede zoo goed als geweken. Te E., -in Schouwen, moet zekere 40jarige jonge pBoDui zeer op vrijers gesteld zijn, want (net of zij het ruikt) overal waar vrijers zijn of komen moéten, heeft zij ook altijd, kwanswijs, de eene of andere boodschap te verrigten. De 25jarige zoon van den Veldwachter te Herkingen, die reeds lang cn dikwijls om een post heeft gesolliciteerd is er eindelijk in geslaagd om Bruidmeisje te worden. Tegen sommige kwalen werkt de verliefdheid veel krachtdadiger dan Holloway's pillen of Dor- che Levertraan. Getuige hiervan, zekere kapitein te G., die nog slechts een half jaar geleden, naar den Socieleils-tuin op een krukje huppelde, om zich in de voorjaars-zon te koesteren, thans, sedert hij op§ mejufvrotiw Babbelbek verliefd is, zoodanig in vlugheid heeft aangewonnen, dat hij niet alleen het eerst verschijnt waar de dienst het vordert, maar zelfs ais een slingeraap in de appelboomen rondfladdert, om voor zijne lieve aanstaande familie appelen te plukken. Die oude sukkelaar! NOG GEEN MINISTERIE De ministeriële crisis levert een schitterend be wijs van de taaije, lijdzame natuur van ons, goede Noord-Nederlanders. Men ergert zich, maar blijft stilzitten en geduldig wachten. Zou, bij-een wei nig meer prikkelbaarheid van gestel, de Natie niet als één man opstaanom bij een eerbiedig request den Koning te verzoekenden knoop aller knoeijerijen door te hakken, en zijn vertrouwen te schenken aan den man, die door de algemeene stem, als den eeDig mogelijk populairen minister wordt aangewezen Spreekt de Nieuwe Rotterdammer Courant waar heid en wij kunnen het niet betwijfelen, dewijl de Staats-Courant tot heden' er liet stilzwijgen over bewaart, dan is de Natie reeds tamelijk wel in staat, ,om het besluit op te maken, dat een za- menweefsei van intrigues den Koning belemmert, een ministerie tot stand lo brengen. Volgens de Rotterdammer Courant heeft men eerst getracht Thorbeoke in het bestaande ministerie te slepen immers met soortgelijke ministers als de bestaande, te vereenigen. De manoeuvre zou niet onbehendig zijn. Nieuw is zij echter niet. Men weet, dat het in de Indien gewoonte isoin, als men een wilden oliphant wil mak maken, Iieni aan twee tamme vast te binden. Voor de Natie was het een bespottelijke proef, die stellig mislukken moest, maar de cóterie heeft zoolang reeds Tliorbccke zoeken af te schilderen als een eerzuchtige, die geen ander doel haddan om aan het hoofd der zaken te komendat men eindelijk zelf aan dien laster geloofde, en veron derstelde, dat als men hem een ministeriële!) zetel aanbood, hij dadelijk gereed zou zijnde professo rale katheder voor de tafel "der ministers te ver ruilen. Zat hij eenmaal onder de vrienden, dan zou men hem wel lam krijgen, en mislukte dit, dan had men weer eene schoone gelegenheidoin op een oud maar meer en meer crediet verliezend laster-thema terug te komen, dat het een onhan delbaar mensch was, met wien niemand het kon uithouden. Behalven de zwakke, afgunstige cölerie, door eigen kleingeestigheid verblind, had ieder, die liet wist, kunnen voorspellen, dat de heer Thor— becke in dien strik niet zou. loopen of liever (want een strik doet nog aan een behendig verbor gen vangmiddel denken) dat hij niet moedwillig met open oogen op klaar lichten dag in dezen voor hem gegraven kuil zou springen. Volgens de Rotterdammer hoeft de heer Thor- becke op het voorstel danj ook alleen geantwoord dat hij met niemand van de tegenwoordige minis ters zitting kon nemen, de heer van Bosse welligt alleen uitgezonderd! Zoo mislukte de proef, om door de populariteit van Tliorbccke een nieuw leven aan het stervend ministerie in te storten. Maar wat nu? Gladweg Thorbecke de vorming van eon nieuw ministerie op te dragen? Dan was het uit, maar dan was men er af. Het nog eens met de oude ministers te beproevendat had in het geheel geen houding! Nieuwe associés kon men

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1