Maandag, 29 October 1849. 6e. Jaarg*. No. 602. Nieuwstijdingen. ES GEL AND. FRANKRIJK. RE L G 1 E. NEDERLAND. Aan de Liberale Oppositie. Verscheidenheden. ZIMIKZEESCHE NIEUWSBODE Dili. MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Posidirecleuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de II EGT, to Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1 .30. Franca per post in Nederland- 1,50* Voor Noord-Aiuerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 33 cents. De in/ending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: ZierikzceIloek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Iugezoudeu stukken franco. Eonffen, 25 Oct. Vele grondeigenaren in Ier land hebben de pachtgelden, die zij vorderen, met 10, 15, 20 en zelfs met 25 pCt. verminderd. De meeste dier verminderingen zijn gemaakt onder voorwaarde, dat de pachter de achterstallige huur penningen, waarvan veie reeds sedert twee of drie jaren verschuldigd zijn, zullen aanzuiveren. Parijs, 25 Oct. Het schijnt, dat men in de Wetgevende Vergadering smaak krijgt in het du elleren. In de zitting van heden hadden weder twee uitdagingen plaats; liet eene tusschen de HH. Nap. Bonaparte en v. Heeckeren, wegens een uitval van den laatsten tegen den eersten in de zitting van woensdag, (waarin bij den afgev. Nap. Bonaparte .Prins van den Berg noemde), het tweede tlisschen denzelfden Napoleon Bonaparte en Daliirei, wegens een ander incident in de zitting van gisteren bij de discussie over liet voorstel vau Bonaparte. Tot dusver echter meldt men nog niet of deze twee gevechten werkelijk geleverd zijn. Wat het voorstel van Bonaparte, om de opstan delingen amnestie te verleenen, betreft, dit is ver worpen, zoo ais men verwachtte, met 4-19 tegen 183 stemmen. Namens de regering werd het door den minister Dufaure bestreden. figrissscl, 20 Oct. Dc policic had dezer dagen een man gearresteerd, die verdacht werd gehouden van den moord op de vrouw van den lakenkooper Exstein te Antwerpen bedreven te hebben, hij was hieraan onschuldig, maar hij bleek iemand te zijn, die tien jaren geleden bij verstek ter dood ver oordeeld is wegens het vermoorden zijner vrouw, en die zich tot nu toe steeds aan alle nasporingen had weten te onttrekken. middelburg, 25 Oct. Heden middag len twee ure werd te Middelburg door het provinciaal ge- regtshof van Zeeland een breedvoerig en gemoti veerd arrest, waarvan de voorlozing ruim uurs duurde, uitgesproken in de zaak ten laste van J. B. de LoeiJ, vroeger Heelmeester te Koewacht, houdende schuldigverklaring van denzelven aan de hom ten laste gelegde misdaad en veroordeel i» g tot de doodstraf met den strop. De veroordeelde, wiens stuitend voorkomen L>ij velen reeds afkeer deed ontstaan, hoorde zijn vonnis met die koude on verschilligheid aan die don verstokten boosdoener kenmerkt en noch de zielroerende toespraak van den voorzitter, noch de ontzetting, die do opsom ming zijner gruwelijke en onniensclielijke daden, op de aanzienlijke menigte, bij dc debatten aan wezig, deed geboren worden, bragtcn de minste ontroeringen op zijn versteend hart te weeg. Te ■afgrijselijk zijn de omstandigheden, te beleedigend voor de menschelijke natuur, die de door hem gepleegde misdaad schijnen te hebben vergezeld, om dezelve hier te herhalen, daar dezelve liet, tot eer der menschheid, zeldzame, maar schokkende voorbeeld opleverden dat zijne eigene kinderen tegen hemhunnen vader, verpletterende beschul digingen uitbragten. iïicj'ikz.cc, 29 October. I)e hoop die wij hebben geuit, dat Z. M. de heeren Thokrkcke en van Rosenthal regtstrecks, zonder tusschen komst van iemand, tot de vorming van ccn ministerie, zoude ontbieden, en zoo aan (leze heeren, die men door dc intrigues der re- aclionnairen heeft getracht te doen vernederen, op nieuw ccn vereerencl bewijs van vertrouwen te geven, is verwezenlijkt. IVij ontvangen zoo even hel vol gend bcrigt: Heden middag, ten 2 ure, heeft er een minis terraad plaats gehad. De Heeren THORBECKE en VAN ROSENTHAL zijn heden in de residentie te ruggekeerd. De Heeren DONKER CCKT1US en LICHTEN VELT zijn door Z. M., op hun verzoek, ontslagen van den op hen versttek ten last. en de Heeren THORBECKE en VAN ROSENTHAL zijn van wege Z. M. uitgenoodigd, om persoonlijk met HD. in overleg te treden, over de zanienstelling van een nieuw ministerie. liet is nu te hopen, dat grene nieuwe intrigues, weder nieuwe belemmeringen doen ontstaan. GEMENGDE BERIGTEN. Ofschoon liet nog onzeker is, of Zijno Majesteit onzen uapSipaiqjaaoS Koning, te 's Gravenhage of te Amsterdam zijn winterverblijf zal houden is hot zeer zeker, dat de behoeftigen in beide steden ujuu door hem zullen worden begiftigd. Nude prijzen der granen en aardappelen op eene ge- wenschte hoogte zijn en blijvenis het stelen en bedelen merkbaar verminderdterwijl men alom de algemeene welvaart met den dag ziet toenemen. Te Rotterdam heeft een metselaars-knecht zijn geheel weekgeld in 3 uren tijds door de keel ge jaagd. Hare Majesteit de Koningin heeft dc na- gelatene betrekkingen van aan de cholera overle dene personen liefderijk bedacht. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Rotterdam houdt zich onledig met het opsporen van eenen nieuwen ieeraar. Aangekomen in Engeland 3000 schapen in één week, komende uit Nederland. Tot dus ver heb ben de nieuwe staatsmannen bewezendat er geen nieuwe komen die de oude verbeteren. De ha ringvangst te Scheveningen is niet voordeelig; Ier- wijl er onder de Engelschc kust een pink is ver gaan. Te Rome wordt Zijne Heiligheid op den lsten November verwacht. Niettegenstaande de gunstige werking der matigheids-genootschappen, neemt het gebruik van sterken drank in Neder land meer toe Aan af. Te Amersfoort is de ge lijkheid in voile werking; een geacht barbier en een grutter zitten nevens jonkheeren en baronnen reeds in den stedelijken raad. De koningin van Spanje kan liet kussen op haar hand niet meer verdragen. Op vele plaatsen wordt een dank-, vast- en bededag, voor liet ophouden der cholera, voor noodzakelijk en ocht christelijk gehouden, Prins Metternicli is bij koning Leopold ten eten geweest. De banknoten van Kossuth zullen weldra onder 't scheurpapier gevonden worden. De reken- Kamer in Frankrijk zal eene verandering ondergaan. Te Maasland heeft eene bruid zich verdronken. In het Drentsche maakt een oud hert de wegen onveilig; reeds heeft het een hoer schier vermoord, en een paar dames op de vlugt gedreven. In Spanje is een nieuw Ministerie georganiseerd. Tot morgen (Dmgsdag) is er nog gelegenheid om zicli schadeloos te ontdoen van munt van Willem I. Het gebrek in Ierland ontstaat, zoo men zegt, grootendeels uit luiheid enIiouge belastingen. In Noorwegen is de winter reeds met groote streng heid ingevallen. Volgens een arrest van den Hoogen Raad mogen de maréebaussée's geen dienst doen als opzieners der jagt. Benoemd tot ridder der orde van den Ncderlaudschen Leeuw, don lieer W. Woltors. directeur van de grufsmetlerij te Leiden. Ofschoon er te Amersfoort ook geen kermis is gehouden gewordenhebben de hoeren op de drukste dagen toch schandalig den beest uil gehangen.Aldaar is de cholera mede geweken. Bonoodigd voor Zijner Majesteits scheepsvolk te Amsterdam100 vette ossenNederlanders van geboorte.De cx-koriing van Frankrijk heeft bij de koningin van Engeland thee gedronken. 'J'e 's Gravenhage heeft een 72jarige dronkaard zich opgehangenna vooraf zijn laatsten broek te gelde te hebben gemaakt voor zijn laatste slokje. Op alle veemarkten in Nederland is het rundvee da lende.-Geboren te Schalkwijk een kalf metéén oog in 't midden van den kop. Acht Russische hoofd-oiTicieren zijn tot NedeiInndsche Ridders be noemd. 1Te Manheim is de Roomsch-Kalholieke Pastoor Anton Glimmer wegens medepligligbcid aan den joogsten opstand, tut lOjaiige tuchthuisstraf veroordeeld. I. MET WAKE SOCIAEISMUS. Ik vervolg mijne mededceling over den waren So cialist, over Saint-Simondoor liet Handelsblad een wol- iTiceucnden Dweeper genoemd, welke, volgens die lle- ilaclie droomend en tlweepend «le kiem gelegd beeft van liet zoo veel opzien gebaard hebbende socialis- iiius vau tie maatschappelijke leer welke aan Cillers reeds in alle wettelijke bepalingen cn reglementen ziet doorgedrongen, lk heb steeds de hoop, door mijne me- dedeelingcu eene andere zienswijze le doen ontslaan bij de liberalen, die in een vast cn onverbrekelijk verbond, baud aan band de toekomst moeten helpen disconteren tlucli laat ons voortgaan. JNa zijne reizen wildé Saint-Simon nog eene laatste ondervinding hebben. Ilij begaf zich in het Huwelijk; doch alleen, zoo hij zegt, om een middel te hebben, ten einde door meer dadelijke aanraking met bel gezellig TER BEOORDEEEIK». Het is eene algemeen bekende waarheid, dat vorsten veelal hunne gunstelingen hebben en dat die gunstelingen veeltijds grooten invloed uitoefenen op die vorsten en ook op de staatszaken. Zijn nu die vorsten van een zwak karakterof laten zij zich door hartstogten beheerschen dan gebeurt het dikwerf, zoo niet altijd, dat zoodanige sluwe gunstelingen die hartstogten aanstoken en dienst baar maken aan hunnen inzigtenom zichzelve of de hunnen ten koste van ongelukkige onder danen te bevoordeelen en hunne vorsten zoo door kuiperijen, vleitaal als anderzins zoodanig te leiden, dat deze daden verrigten, welke het meest strooken met de inzigten dier gunstelingen, doch waardoor zij de verachting hunner onderdanen op zich laden. De zwakheden van karakter dier vorsten, welke geheel door hunne gunstelingen bestuurd worden, is soms zoo groot, dal de geringste omstandigheid hen in volslageu tyrannen kan herscheppen en dan weel driewerf wee! over land en onderdanen waar zulk een vorst regeert, die de inblazingen der aterlin gen welke hem omringen, gehoor gevende, hen ver drukt; maar nu zijnen tyranieken geest ontwaakt en aangewakkerd is, hen verguisd en vertreedt. Dat zulke vorsten diep verachtelijk zijn en Gods toorn op zich laden, is niet te ontkennen daar toch zij de oorzaak zijn van vele gruwelen en onregtvaardigheden. Maar duizendwerf vloekwaar diger nog zijn die verachtelijke wezens, welke de zwakheden hunner begunstigers le baat nemen tot bereiking hunner oogmerken en verdrukking hun ner landgeuootenook hen zal de straf Gods een maal vreesselijk treffen. Overwegen wij bovenstaande beschouwingen, dan vragen wij ons zelve af: is óók onze Vorst zwak van karakter, bezit hij kennis genoeg van rege ringszaken en heeft hij wel goede raadslieden? Of loopt ook hij aan den leiband van hen, wier hoofddoel het is het volk te onderdrukken, om hun eigen gozag te onderschragen, en iieeft ook Ilij van die laaghartige wezens tot gunstelingen, welke misbruik maken van zijn zwakke inborst, cn die eenen verderfelijken invloed op hem en daardoor op onze verwarde staatszaken uitoefenen? Wij vermeten ons niet bovenstaande vragen te beantwoorden, maar werpen met huivering eenen blik op don tegenwoordigen staat van zaken, waarin het antwoord duidelijk leesbaar is. Do woorden van Willem de Zwijger bij zijnen dood waren nimmer meer van toepassing op ons dierbaar vaderland dan thans; en ook wij roepen met een geprangd hart cn met sidderende stemO God ontferm U over Volk cn Vaderland-, want wij staan aan den rand eens diepen afgronds, [Bet V.) X3TGUB20ITDS3TS STlTSSSSJT ROTTE It DAM. verkeer, zijne kennis der maatschappij te voluiaken. Het was hem niet genoeg den stand der wetenschap te heb ben leeren kennen, hij wilde proefondervindelijk weten, welken invloed hare beoefening, en in het algemeen de moderne beschaving had, op de driften, den geesten het karakter der mensehen. Dit was hem eéiïe kostbare studie. Ilij opende zijn huis voor bezoekers, gaf bals, diners, soirees. Twaalf maanden was zijn huis te Parijs het mid denpunt van het gezellig verkeer, maar te midden van die afwisselende vermaken bleef bij koel, opmerkend, beoordeelend in eeu woord, hij leidde een leven vau waarneming en onderzoek. Na verloop van een jaar was zijn vermogen versmolten. Nu was de tijd daar, dat ook de nood hem noopte den schat zijner ondervinding zaam te vatten en de slot sommen bijeen te trekken van zijne kennis. En wel mogt hij zulks! Bijna alle betrekkingen van de menschelijke Maat schappij had hij doorleefd. Ily was de erfgenaam van een grooten naam eu vermogen, hij kende de Krijgs dienst en het Hoflevenwas Geleerde cu Koopman had beide werelddeclen bezocht eu teil slotte met opzet zich door het huwelijk en het gezellig verkeer eenen weg ge baand tot de kennis de maatschapij. Wie zoude meer dan hij in staat zijn ook de wetenschap des levens te vinden en op te bouwen Hoe meesterachtig en eigen willig planmatig Sainl-Simon zijn eigen leven behandeld had, liet gelukte hem niet op dezelfde wijze, de aan dacht zijner landslieden te beheerschen. Zijne eerste wer ken werden bijna niet gelezen, veel minder verslaan. Wij hebben geziendat er thans meer sprake is van hem m Irankrijk en elders wordeu velen zijner school als eerstelingen als de telgen eener nieuwe beschaviug erkend; hier gaf reeds het Handelsblad hem eervolleplaats als Diveeper doch boven de communisten en socialisten, die men als zijne önvolkomene voortbrengsels beschouwt. Dat men echter nog te bekrompen Hervormingen voorstelt en voorstaat, en eer het denkbeeld vau Bezuiniging dan ver hoogde productie bepleitstrekt teu bewijs, dat men zijne leer nog weinig verstaat. Hij scheen duister iu zijne voor- dragtde ontwikkeliug zijner denkbeelden was vreemd, de gedachten zelve vreemd cn zonderling hij miste den vormdie men toen huldigdeen wij naderen meer en ineer den maalschappelijkon vorm welke zijne leer behoeft. Bovendien waren de omstandigheden hein toen niet gunstig. De glans des Kcizerrijks overstraalde alles. De tijden waren te woelig, te vol schitterende eu indruk wekkende daden en aan het leven der volken tastende belangen, oin op het werk van den onbekenden Denker en Hervormer to doen letten. Teleurstellingen van aller lei aard deden hem evenwel zijn werk niet verlaten. Hij was behoeftig en toch rustte hij niet in het oogeu- schijulijk ondankbare werk. Ilij rustte niet in ziekte en kuellend gebreken ziedaar I na den val des Keizers vindt de zonderlinge man gehoor cn leerlingen cu wat meer zegt, zijn eerste aanhanger was de beroemde Frausche geschiedschrijver -Augustin Thierrij Te midden van zijueu behoeftigen toestand begaven hem moed noch geesldrilt. Iloe die toestand somtijds was kunt ge opmaken uit eeue korte aauteekening onder zijne papieren -gevonden, eu welke vau vijue ellende maar tevens vau zijne volharding getuigt. »Siuls 14 dageu." schrijft hij »eet ik niets dau brood en drink water; ik arbeid iu dezen wiuter zonder vuur mijne kleederen zijn ver kocht om de afschrijvers van mijn werk te betalen. Alleen de liefde voor de wetenschap eu het algemeen welzijualleen de wensch om de vrce.sselijke crisis, waarin zich de Europeschc maatschappij bevindt, op eene zachte wijze op te losseu hebbeu uiij iu «lezen toestand gebragl. Zoo kan ik zonder mij te schamen de beken tenis mijner ellende afleggen eu de uoodige ondersteuning vragen om mijnen arbeid te kunnen voorzetten." Begreep men dat denkbeeld vau oudersleuuiug van dergelijke mannen wat beter, de wereld zou veel spoediger van «die tegenstrijdige krachten vei lost zijn, dan door bespieding eener geheime po- Jicie waaraan ook duizenden nutteloos eu ik durf schier zeggen tot nadeel van den Staat en van zijne bewoners verspild wor den. Er is iets verhevens in dien moed en die stand vastigheid welke in eene blakende zucht voor het goede het steunsel vindt tegen en te midden van ellende eu gebrekiu eene bescheidenheid welke geene bclooni'ng, maar slechts ondersteuning verlangtom het groote werk hares levens te kunnen voortzetten. Saint-Simou mogt nog de voldoening smaken zijne gedachten door velen op hare waarde geschal cn omhelsd le zien. Dit was zijn loon. te midder behoefte waar mede hij de afstammeling van een der beroemdste li.ui- sche geslachtende naneef eens keizers tot op zijnen dood heeft geworsteld. Al mogt hij den bloei zijner school niet zien, hij heeft evenwel door de uitgave zijner hoofdwerken: Systerne industrielle; Catechisme des luclustriels en Nouveau Chris- tianismc liet getal zijner aanhangers zien vermeerderen. Buiten eene onafgebroken letterkundige werkzaamheid biedt zijn leven weinig belangwekkends aan. Ilij stiirf op den negentienden Mei 1823 te midden zijuer vrienden en leerlingen. Overeind staande voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1