ZIERIKZEESCHE Bonder dag, 25 October 1840. o. 6e. Jaarg. Kieuwstijdingen ENGELAND. FRANKRIJK. BE L ti IE. NEDERLAND. Verscheidenheden UIEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. df. RFGT, te Cleveland Staal Ohio. ABONNEMENTS-PPaïJS voor beide uitgaven. Voor 3 ma anden.f 1 .30. Franco per post iu Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Ceijt voor elk en regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De iruending der Adverleulieu kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicrilu.ec Hoek van de Schuilhaven, Lelt. B No. 1)4. Brieven en Ingezonden stukken franco. ue LOOZE IcOncteii10 October. De Morning Herald verzekert dat de post—administratie niet één com mies der posterijen iieeft kunnen vinden die genegen was om vrijwillig den buitengewonen arbeid des Zondags waar te nemenin weèrwil van de extra- belooning die hiervoor is uitgeloofd. De administratie heeft zich genoodzaakt gezien te verklaren dat die arbeid verpligt zal wezen. Dit besluit heeft cene groote agiatie bij het corps geëmployeerden verwekt. ]Lon«5cn, 12 Oct. Eon door verscheiden duizend handteekeningen voorzien adres van ingezetenen van Bristol, met den Lord-Mayor aan het hoofd, is aan Lord Palmerston toegezonden, waarin voor namelijk de vrees wordt ontwikkeld voor de Rus sische overheersching en de handelwijze van het Engelsche kabinet, om Turkije des noods tegen overweldiging te beschutten ten sterkste wordt toegejuicht. De heer Gypson ondernam jl. Vrijdag avond te Bedford zijn honderdste luchtreis met den ballon Royal Alberten was daarbij vergezeld door den heer Henri Smith, directeur der gas-fabrijfc in genoemde stad. Op eene hoogte van 2' |s mijlen begon het gas in de ballon plotseling zoo gewel dig uit te zetten, dat bij in gevaar was van te scheuren. De heer Gypson, dit bemerkende wilde de veiligheidsklep open trekken om het gas te laten wegstrooinenmaar zij was door de felle koude, welke op die hoogte heorschte, bevroren; eene poging die hij deed, om de klep; welke zich boven aan den ballon bevindt, te openen, mislukte om dezelfde oorzaak. In dit dreigende gevaar be dacht de koene luchtreizigers zich geen oogenblik, hij wierp zich in het net (lat om den luchtbol hing, klom op er gaf met zijn zakmes eene groote snede in den ballon: oogenblikkelijk stroomde eene aanzienlijke hoeveelheid gas weg en de luchtbol begon langzaam te dalen, Zonder de tegenwoor digheid van geest van den heer Gypson zou de ballon vermoedelijk zijn gebarsten en de lucht reizigers van eéne hoogte van een paar mijlen op den grond gestort zijn. IParijs, 19 Oct. De heer Thuriot de la Uosiere, die voor de eerste maal in de Wetgevende Ver gadering als spreker is opgetreden, is de zoon van het lid dei conventie Thuriot, die voor den dood van Lodewijk XVI gestemd heeft en in balling schap is overleden. De heer de Lamartine moet den heer Thuriot aangeraden hebben, zijne diplo matische loopbaan voort te zetten, onder de re volutie, waaraan zijn naam verbonden was. Deze moet echter aan de regering, wier gevoelen hij niet deelt, geantwoord hebben: »Miin naam heeft mij niet verhinderd mij onder de monarchen eene loopbaan te openen; ik wil niet dat hij dieneom mij die onder de Republiek te verzekeren." Men verwacht heden of uiterlijk' morgen het officiële antwoord van den Keizer van Rusland op de aanmerkingen der Turksche regering, betrekke lijk de kwestie der uillevering van de Hongaarsche opperhoofden. Van dit antwoord hangt de vrede of de oorlog af. Brussel, 21 Oct. Een der werklieden bij den spoorweg te Luik vond dezer dagen in een der wachtkamers 10 tienguldenstukken, welke hij on verwijld aan den stationschef ter hand stelde, door wiens benroeijing de eigenaar weder in het bezit derzelve kwam. Meerdere zoodanige voorbeelden van eerlijkheid zijn in den laatsten tijd voorge komen: een wachter hij den spoorweg te Gend, vond eene sant van 00,000 francs in bankbilletten, die in een rijtuig achtergelaten warenhij deed onderzoek naar den eigenaar en stelde hem die •som onverwijld ter hand; twee anderen deden ook een soortgelijke vondst, de een van 0000 francs en de andere van 5100 francs in bankbilletten zij overhandigden dat geld tzonderj aarzelen aan hunne chefs. Een werkman bij het spoorweg-station te Verviers, vond 0000 francs in specie in een der rijtuigendoch bragt die ook oogenblikkelijk bij den stations-chef. Voor die eerlijke handelingen zijn geldelijke be looningen toegekend door den minister van open bare werken. Groningen, 20 October. Eergisteren had alhier een vreesselijk ongeluk plaats. Een jong mensch van zeer goeden huize, aan het hoofd van cene belangrijke nijvedheids-onderneming geplaatst, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. De aanleiding tot dien vreesselijkeu stap moet ge zocht worden in eene tijdelijke verwarring zijner zaken en een gevoel van vrees voor de gevolgen. Amsterdam22 October. Bij de Regering bestaat het voornemen, om, in navolging van eenige steden in ons vaderland en ook van het buitenland, allo Banken van Leening, welke nu verpacht wor den, onder het onmiddelijk beheer en administratie van de respective besturen te doen overgaan. Er worden deswege beschouwingen van de gewestelijke besturen gevraagdom later desaangaande eene wet aan de Staten-Generaal voor te dragen. 'sllertogcnboscli, 18 October. Onze stedelijke regering heeft dezer dagen een reglement vastge steld op de publieke veilingen van nieuwe goede ren, waarbij het de ondernemers van openbare verkoopingen, op straf van boeten, verboden wordt, die goederen in hunne verkoophuizen anders dan bij dozijnen, halve dozijnen, grossen of halve grossen, bij 50 tot 10 N. P., enz. te verkeopen; alleen zijn daarvan uitgezonderd verkoopingen of veilingen, die op geregtelijk gezag geschieden en die voortspruitende uit sterfgevallen schorsing van handel of finale opruiming van goederen, mits die verkoopingen aan de huizen, sterfhuizen, winkels of magazijnen geschieden; waarvan niet dan met speciale vergunning zal mogen worden afgeweken, terwijl ieder winkelier of handelaar ter zake van opruiming niet meer dan eenmaal in het jaar daar van zal mogen gebruik makenook zullen geene goederen van andere bij zoodanige veilingen mogen worden bijgebragt. Zaturdag avond en Zondag morgen heeft Z. M. met den heer staatsraad directeur van zijn kabinet, langdurige conferentien gehouden. Hedeu ten 2 ure is bij den koning een raad gehouden tot welks bijwoning Z. Iv. H. prins Frederik be reids heden morgen alhier was teruggekeerd en waaraan ook Prins Hendrik heeft deelgenomen. Daarna is ten 3 ure de ministerraad vergaderd geweest. 's Gravcnhage, 19 Oct. De gemeenteraad van Rome heeft zijn ontslag ingediend. Berigten uit Rome van C Oct. melden dat in het klooster van den H. Geestonder de aldaar opgevoed wordende weesmeisjes ongeregeldheden waren uitgebroken; twee compagnien ongewapende Fransche soldaten zijn derwaarts gezonden; maar bet is hun niet gelukt dezen opstand van eene nieuwe soort te dempen. De meisjes zijn meester van het klooster gebleven na de zusters direc trices verjaagd te hebben. De soldaten bestormden het gebouw en klommen door de vensters naar binnen verscheidene grappige tooneelen hadden daarbij plaats; sommige soldaten kregen krabben, anderen kussen van de opstandelingen, die ten slotte natuurlijk den kamp hebben moeten opgeven. Te Killoughy. in Kings Gounty, Ierland, is in den nacht van zondag op maandag jl. tusschen boeren en politie-agenten een bloedig gevecht voor gevallen. De aanleiding was, dat een landman, die zijne pacht weigerde te betalen thans met vee en veldvruchten zijn hoeve verliet. De policie wilde Item aanhouden, doch oogenblikkelijk openden de vrienden van den boer een geweervuur, dat duor de policie beantwoord werd. Aan beide zijden vielen verscheiden dooden. De boeren waren 100 a 150- in getal, voor een derde gedeelte gewapend. 's Gravcnliagc, 21 October. Jl. Woensdag bij liet vertrek der alhier in garnizoen geweest zijnde Limburgsche jagers, bevond zich bij de barrière der stad eene vrouw welke een kind op den arm had, en die bij het zien van'ecu der jagers, dat kind in de hoogte hield en hem toevoegde: »\Yel aan, moet gij uw kind nog niet eens vaarwel kussen?" De jager nam het kind aan, en de moeder spoedde zich daarop weg, zoo dat de goede jager niet het kind op het paard bleef zitten. Rotterdam21 October. Dezer dagen werd de keukenmeid van Mevrouw op het buiten betrapt, bezig zijnde om aan hare familie van eenige lekkere beten te voorzien. Daar ware mis schien niet verder aan gedachtdoch de angst overmeesterde dadelijk zoodanig de arme meid dat zij zich in een der vijvers stortte en aldaar ver dronken is gevonden. Alle brieven uit Napels gewagen van do veelvuldige arrestatie!)welke daar ter stede plaats vinden. De prins van San Giacomo, een persoonlijk vriend des Konings en van den Russischen gezant, is op bevel van den minister van binnenl. zaken vervolgdin weerwil van de tusschenkomst des gezants en des Konings zeiven. Pietro Ferretti, oud-minister en oud-afgevaardigde, neef van den Paus, is eene arrestatie alleen ontkomen, door de wijk te nemen aan boord van een Engelsch schip. Men sprak van het in staat van beleg stellen van Napels. De schrik is algemeen en zoo groot, dat men bijna niet durft uit te gaan. Vele winkels blijven gesloten. Professor Manna is gevangen, be nevens vele notabiliteiten. Alle mannen van eenig gewigtdie eenige liberale opinie hoe gematigd ook, hebben aan den dag gelegd, nemen ijlings de vlugt, Niemand weet eenige reden voor deze onverklaarbare strengheid op te geven. GEMENGDE BERIGTEN. Te Delft heeft weder eene doodkist een aan zienlijk te-kort gehad. Gevangen aan den mond der Theems, een walvisch, ter waarde van f 240G. Ofschoon de koningin van Engeland naar Ierland is geweest om het lot der arme leren te verbeterenworden de oogsten geroofd terwijl er velen van honger op den weg dood val len. De Sirinne van Spanje heeft eene zware koude gevat. In Frankrijk zal liet loodwit door zinkwit vervangen worden. Kossuth wordt elk oogenblik te Londen verwacht. Idem Lodewijk Philips en familie te Parijs. Aangekomen in Nederland de grootste toovenaarder wereld, om de schatkist vol klinkende munt te tooveren. lu den Haag loopen s/4 der werklieden, even als te Zierikzee, reeds zonder werk. De koning pen- sioneerd zoo druk op of het geld aan de hoornen groeitEwijck is niet f 3333 ook op stal gezet. De kroon van Hongarije is teregtzij is te Londen verpand waar er nog meer worden ver wacht. In vele steden zijn de soepketels niet meer voldoende om het volk zoet te houdener moeten nog maréchaussée aan te pas komen. Rij de genade Gods heeft de Keizer van Oostenrijk een 85jarigen grijsaard laten ophangen. Den aardappel-oogst is boven verwachting goed uitge vallen, alsmede den geld-oogst; een kwart ton is er bij de gratie Gods meer in de eerste ,9 maan den van dit jaar gebeurd, dan velleden jaar in dit zelfde tijdvak. De koningin-wed. heeft eene herberg gekocht te Arnhem. De waarheid resi deert thans te Steenbergen. Zij ziet alles, hoort alles, doorsnuffelt alles, observeert alles, pluist alles uit en geeft van die allessen getrouw verslag! Kortelings zal er iets te Steenbergen gebeuren, dat door velen niet meer wordt verwachtwaaraan door sommigen niet eens meer wordt gedacht; dat velen zal be.onderen en allen zal verwonderen! raaijen, raaijen, wat is dal? Passcbasius is uioe van 't Stapelen. Ach, er zijn er zoo veel, die van 't Sweeten en van 't Stapelen moe zijn. Nu de baas uit deZout- keet tevens slijter in zout is geworden en nevens de Zoutkeet zaken doetloopt het zóó druk dat er per week honderde ponden zoutzonder ingezegend te zijn door Zijlier Majestcits Hoogt Priester worden afgescheept. Door eene nieuw gemaakte onzigtbare deur en door eene nieuw gemaaakte zigtbare pomp, is het werk inde Zotil- keet veel vergemakkelijkt geworden. Terwijl de Bolleboos van de heele boel de schapen scheert, scheert Jan Bies de varkens; niet open handen en digte oogeo loopen ze altijd de geheime deur voorbij. idem de mindere broeders; die drin ken een Blaartjeen spelen een kaartje, bij den baas aan den haard; want willen ze zoeken Jan krijgen ze vloeken, van de man met zijn haard. De Controleur, mijnheer de Man, gaat óók trou wen. Niettegenstaande er te Serooskerke geen belasting van de boter betaalJ wordtis de boter er bij één vlegel nog 20 pet. duurder dan te Zie rikzee, aangezien zijne Jf'aauwiii de stukjes een one ligter voer bare arbeiders uiaakt dan vuor de stadbewoners. Wat wordt een arm mensch tocli schandelijk bestolen. Withaar heeft II. Donder dag wéér een smokkelaar gesnapt, die per abuis een pond boter te weinig aangegeven had waai den Burgemeester en den Controleur ernstig mede zijn gemoeid geworden doch er was niets aan te doen, de boter was binnen; want, zeggen zij, den Keizer te geven wat des Keizers is, is de eerste pligt van eiken burger van den Staat. Nu het zout zwendelen thans zoo gezegend gaat, wordt het zout als 't ware uitgeleurd tegen 25 pet. minder als de belasting bedraagt. De laatst ge- houciene verknoping in de Slads-Leenüank, heelt een sprekend bewijs opgeleverd van den toenemen- den bloei der uitgeplunderde burgerij; er was na melijk tweemaal meer goed dan gewoonlijk, waar onder gouden daines-horlogies, dito vingerhoeden kettingen en meer artikelen van weelde afkomstig van nog schijnbare welvarende burgersdie dit hebben moeten verpanden om den gapenden muil van den ontvanger der directe belastingen te stop pon. De kleinste van de heele boel, heeft weder door zijne neusgaten gekeken hij heeft iemand, die met eene levende kat in een zak de poort binnen kwam, baldadig aangerand; en had de kat, door het voelen en tasten, niet gemaauwd, hij had waarachtig dit onnoozel diertje voor rundvlecsch in zijne braadpan gestopt, want den smokkelaar wilde hij niet geloovcn. Hoe dikwijls ook de stads-com- miezen door hunne neusgaten kijkentoch zien ze nooit geen zout voor meel aan, hoewel ze niet klusjes van 9 halve ned. ponden (voor 5 ned. pon den zout is een gelei-biljet noodig) schier omver geloopen worden; maar ze weten zeker wie er, even als de bewoners van buitenplaatsen, vrij passeren mag. in Nederland gaat het compleet met het smokkelen, zoo als het met het stelen gaat; de commiezen laten zoo wel de groote smokkelaars loopen, als de dievenvangers de groote dieven. Exccutilia in Hongarije. Graaf Lodewijk Batthyani is, op last der Oos tenrijksche regering gehangen gewerdenen dertien Hongaarsche hoofd-officieren zijn te gelijker tijd ter dood gebragt. Graaf Batthyani kwam met eene deputatie naar prins Windischgrdtzbij den eer sten aanvang des oorlogs, om vrede er, onderwer ping aan te bieden, bijaldien Oostenrijk aan Hon garije zijne oude constitutie, gelijk zij nog in 1847 bestondbewilligen wilde. Batthyani en Deak die hem 'vergezeldededen dezen stap in strijd met Kossuth, die naar Debroc/.in vertrok om bij zijnen weerstand te volharden. Batthyani was het hoofd der gematigde partij. Hij verscheen in het Oes- tenrijksche kamp met een voorstel van vrede, in eene stemming warsch van uitersten tegenstand en uiterste vorderingen. Bij de volvoering dezer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1