HER-VERPACHTINi H gayEflsajgg graaf Batthyani, den aartsbisschop Linovics en Deak, ten einde hem te verzoeken de stad te sparen en te gelijk, zoo mogelijk, eene pacificatie des lands voor te bereiden. Batthyani werd o» middel ijk in hechtenis genomen en van dien tijd af gevangen gehouden. Betreflende de omstandigheden, waarmede de exe cutie is gepaard gegaan verneemt men nog het volgende: Daar de halswonden welke de graaf zich had toegebragt, de executie door middel van den strop onmogelijk maakten, werd besloten hem te doen fusilleren. Des avonds ten 6 ure verliet de graaf in het zwart gekleed en het hoofd met eene liclilhlaauwernet zilverdraad geborduurde muts bedekt, door bloedverlies verzwakt, met wan kelenden tred en ondersteund door zijn vriend Karoly, zijne gevangenis. Op de plaats waar het vonnis voltrokken zou worden, aangekomen zijnde, verbond de geestelijke de oogen van den graaf, waarop dé jagers voortradon en de trompen hun ner geweren op naauwelijks een span afstands van zijne horst brengende, zoo goed mikten, dat hij bij de losbranding, zonder eenig geluid te geven, levenloos nederstoilte. Zijne laatste woorden waren het verzoek, om hem zoo spoedig doenlijk te dunden, volgens sommigen zou hij hebben uitgeroepen Leve het vaderland 1 Eenige dames wilden hare zakdoeken in het bloed des dooden doopen doch werden door de militairen daarin verhinderd. De kleine dolk. waarmede hij zich de wonden in den hals had toegebragt moet zijne, gemalin zelve hem heimelijk hebben doen toekomen. Na zijn dood heeft de gravin bewijzen van verstandsverbijstering gegeven. Behalve het vonnis van Batthyani heeft Ilaynau ook de vonnissen bekrachtigd, waarbij Nagy Sundor, Aulich, Poltenberg,Leiningen, Balogh en Damjanich tot den dood met de koord; Iviss, Lazar en To rok tot den dood met den kogel veroordeeld worden. Men twijfelt of deze vonnissen, welke thans offi cieel zijn, reeds zijn voltrokken; daar deze gene raals echter te Arad gevangen zitten, en dus die vonnissen aldaar moeten voltrokken worden, heeft men nog geen officieel berigt daarvan ontvangen. Zulke gruwelen lezende, roepen wij buiten ons zelve van smart on woede uit; Moord! Vorsten, Moordopdat de Volken geregtvaardigd zijn, wan neer ze weldra ook uwe hooiden doen vallen. I\EÖERLA5ID. Zierikzee, 17 October. Ons eenvoudig stadje is onverwacht eene groote eer te beurt gevallen en zijne bewoners beid een avond van uitstekend kunstgenotwel te verstaan, indien zij voor een oogenblik hunne gewone on verschilligheid voor iets schoons en voortreffelijks afleggen. Onder het afdrukken dezes vernemen wijdat de jeugdige Piano-virtuoos I)r. E. Hetz, die op 23jarigen leeftijd reeds door den schitterenden stra lenkrans des roems omgeven is, en eene Ejirope- schen naam bezitheden in onze stad is aangeko men en 'bij genoegzame intcekening, voornemens is, Vrijdag avond aanstaande, ten huize van den heer van Oppen,.concert te geven. Wij hopen om de eer onzer staddat een zoo uitstekend en weinig geëvenaard kunstenaar als de heer HETZ is, die in een der voornaamste En- gelsche dagbladen de Morningli Chroniclede God der toonkunstenaars genoemd werd, en die overal waar bij verscheen de luidste bijvalsbetui gingen oogsten mogtwij hoopenom de eer onzer stad zeggen wij dat zulk een Genie ten minste het zich niet zal behoeven te beklagen, te Zierikzee geweest te zijn. Te bejammeren zou het waarlijk zijn zoo onze stadgenooten door misplaatste zuinigheid, of wat anders dan ookteruggehouden werden van dit uitstekende talent te profiteren, te meer daar zoo danige gelegenheid misschien nimmer weder terug lieert. GEMENGDE IÏEÏSIGTEN. Te Amsterdam is du Christelijke gemeente ver meerderd geworden met 10 zonen Abrahams, allen geldeloos, en S stom en doof. He Sultan, de Vader der ongeloovigen, heeft zich met Paus Pius IX, de Heilige Vader der geloovigen, in cor respondentie gesteld, en hem f 75,000 cadeau gedaan. In Frankrijk zijn de Afgevaardigden van burger tot heer bevorderd. Zoodra den verwarden boedel van Willem H vereffend is, gaat de Koningin- wed. een uitstapje naar Italië doen. Uit baar spaarpot heeft die Vorstin haren lieveling, in de laatste dagen zijns levens, nog 25 tonnen gouds ter leen gegeven. De opvoeding der honden is thans geen geheim meervoor 90 cents is dit werkje alom verkrijgbaar. Prins Frederik geeft thans de kaart. Te Londen is thans het ver- eenigingspunt der Europésche Democraten, waar van veel goeds wordt verwacht. De Koning heeft zijn pijl gebroken en wordt gerepareerd.j Idem de Maagd, Veiius en Neèrlands Koning, alle l djie groote schepen. In den Haag heeft, eene I getrouwde vrouw, in 4 jaren, 9 kinderen ter wereld gebragt. Overleden te Nijmegen in de bank van Leening, een heer die er een pandje in bragt. Ook te Zierikzee hebben in de laatste dagen vele menschel! de koorts er in opgeloopen. In Italië worden de wegen onveilig wegens de menig vuldige stroopers. Met garnizoen te Weenen is het ronken weder verbaden, op straffe van 100 stokslagen. Het voorloopig dempen van den Etiropeschen opstand, heeft 30.000 rnillieeii guldens en maar éécien troe.i gekost. Meltcrnich zal het wagen uit zijn schuilhoek te komen, en te Brussel gaan overwinteren. Ook de ontvangers in Nederland krijgen meerder inbed, om te grijpen wat er nog te grijpen is. Een Gron. student gaat 3 maand brommen, als hebbende een lieer moedwillig met zijn stok toegetakeld. Te Am sterdam is Jozef en zijne bloeders te zien geweest. De ordonnans-officieren van Zijne Majesteit zullen verzilverd worden. De in werkelijke dienst zijnde Keizer van Oostenrijk is den oji non-ac tiviteit gestelden Keizer van Oostenrijk, een bezoek gaan brengen. -Twee Stieren zijn onlangs binnen gesmokkeld in Duitsclilnnd. Te Amsterdam heeft een woekeraar van eene brave vrouw een dief gemaakt, en bijna een brniidsticbtsterhij nam maar 89 pCt.. en wordt, gelijk de GBOorii dieven niet bij den lijve gevat. Ken E igelscliiiian beeft reeds f 5500.00 afgezonderd vuur oorlogskosten indien Turkije met Rusland in oorlog mogt ge raken. Eenige Ainslerdamsche behoudsinanticn hebben een verbond gesloten, om, wanneer Thotbecke minister wordt, te bewerken dat de fondsen dalen, alleen om oom Floris nogmaals aan de geldkist te zien. Benoodigd, te Amsterdam een eenigzins bejaard incnsch om Lutliersche weesjongens te verschoonen, die tevens geschikt is voor moeder. Te Weenen gaat men begrijpen, dat, hoe zwak ker Turkije wordt, hoe sterker Rusland zal worden. Rome zal vooreerst nog bewaakt worden, door drie soorten van bajonnettenals: Fransc.he, Spaan- sclie en Napelsche. Een barbier te Winschoten heeft een scheerkalant, dien hij juist onder 't mes bad, den mond opengesneden, omdat hij weigerde een borrel te betalen. De vraag naar specerijen en ministers duurt nog voort. Bamberg, hof- goochelaar van Zijne Majesteit den Koningzal waarschijnlijk Ivenoemd worden tot minister van financiën. Te Deventer wordt door de dames op klompen nieenige traan gestort over het ver trek der dragonders naar 's Gravcnliage; hoe on gunstig het weder dan ook was, heeft een groot regement dames dit regement ruiters uitgeleide gedaan, en onder het marcheren nog menig hand kusje toegeworpen. Verscheidenheden. Waaraan het Vaderland behoefte heeft? {Aan allendie dachtendat Sam dood was.") Aan één staatsman, vast als Richelieu, fijn als Mazarin, eerlijk als Franklin, edel als den ruwaard. Doch omdat deze namen onzen lezers te veel, of te weinig zeggen, willen wij een schets geven van wat we in den man zoeken, dien we aafn 't hoofd van 't nieuwe ministerie geplaatst wenschen. Onze staatsman bezitte een ijzeren wil; hij moet in den Augias-stal des bestuurs breken wat weer stand biedt, verpletteren wat kruipt, vernietigen, wat misleidt; niet nemen met de eene, wat de andere hand geeft; d. i. hier ontzetten, daar benoemen. Hij moet de personen trotseren de zaken beliegen; overtuigd zijn. goed te doen, als hij een misbaren post opheft, schoon er de ambtenaar met vrouw en kinders 't slagtoffer van is. «Sirr!" moet voorts onze staatsman zeggen. «Daar was altijd eene Camarilla-troep; ministers, «achter de schermen; die Camarilla was de man, «die in de politieke Jan-klaassenkast stond en aan »de touwtjes trok, terwijl de ministers niets waren, «dan de Polichinels, die bij verkeerde sprongen »door 'i \olk werden uitgejouwd. Ik kan niet «beginnen, Sire 1 zoo dat niet eindigt, maar als «ik begin, is dat geëindigd. De Doorndie mij «kon hinderen, zal ik uitrukken voor dat hij steekt: «want ik ben niet voornemens, om te gehoorzamen, «als er een stem uit de coulisjes komt, die mij «toeroeptSaute pour le Mailrel Saule, PaillasseV Onze staatsman moet voorts niet karig wezen, maar geen penning uitgeven, die ormoodig is; waar 't nuttig is, zedelijk, of stoffelijk, niets ontzien. De begrooting zij voor hem niet eene lijst van sommen, uit te geven aan ambtenaars en vrienden, geregtvaardigd door aanneming der staten; maar zweel- en bloedgeld, dat voor goede diensten moet worden besteed. Hij mag~"geen ambtenaar sparen, die slecht is, ter wille der respectable familie; inaar hij moet Maar zulk een creatuur, gilt een hoveling uit, is niet uit te staan. Gij zijt een liberaal, en schetst een tyran Parole d'honneurl Edele hoveling Ik huldig de ty rannie der wetgij huldigt de vrijheid der willekeurder convenances, der strijkaadjes, der knoeijerij en des bedrogs! Doch, waarde landgenooten, weet ge wat ons ontbreekt, wat ons krachteloos maakt, behalve 't persoonlijk noodige, hierboven aangegeven het is dit: ons vaderland bezit genoeg menschen met principes, maar geen principes met genoeg menschen, en schoon het onderscheid luttel schijnt, in 't groot genoeg, tut groot onheil van gansch onze natie. Sam. -R3 3531 F -ree z JSC© .frTJr*.; des Bisscbops bij het graf van wijlen den Generaal-Majoor C. J. Michiels, te Batavia, den 2dtB Junij 1849, Maine Hieren en kraiasfieden 1 Maine broeders in de naam van onze Heore Jezus Christus I Het'is mij als 't waore veurbehouden, bai deisc plegtige beirraovenisse eenige hartelijke woorden te spreken. We staon hier als 't waore an et graf van den Genëraol Michielset graf, waor alle menschelijke grootheid venlwaint. Wai bewezen de laotste eer an ien braof en ien dapper kraigsman, die uitblonk deur zaine militaire kraigsoefeningen. Het is mai veurbehoudenmaine landgenoot naor diese rustplaots te vergezellen, naor et graf, waor alle grootheid verdwaint. Want wai menschen zain gelaik an de rivieren die hienen stroomen en op het lest in den grooten Oceaan verdelgen; ja, als alle groote en kinine rivieren en beekskes, Joopen in den grooten Oceaan en Yerdwainen. Stof zait gaio menschen tot stof zult gai vergaon, zegt het hailig Evangelie, en, wai sterven alle daogen. Het zou mai als priester niet staon zaine daoden en militaire kraigsoefeningen te vertellen. Die zou den in maine mond ierder bezwalkt dan verhierlijkt worden. O broeders! wai staon hier bai et graf, waor alles ophoudt en verdwaint. Wai zain zaine pleg tige begraovenisse gevolgtmaer, broedersmeugen we hem ook volge, volge met onze gedachte aan de overkant van et graf, waorin hai nu rust. Hai rust en we zien hem nooit weerom. Rust zacht, Michiels l Moge uwe ziel naor de zalige eeuwigheid gaonVaorwel Michiels, adieu I Zijne Hoogwaardigheid isblijkens zijn dialect even als Michiels, die te Maastricht geboren was, uit het Liinburgsche. Correspondentie. K. Meijer, verzoek! ons dringend openlijk te mel den, dat liij schrijver noch inzender is van zeker Gemengd Berigt, voorkomende in den Nieuwsbode van Maandag den 8 Oct., en waarin van zekeren Os, eon Akerlaken genaamd, gewag gemaakt wordt. De lofspraak, door hem in zijnen brief op den Burgemeester van Hoorn gehouden, laten wij ge heel voor zijne rekening, doch zullen dezelve liefst niet publiceren. Daar echter zijn verzoek overigens billijk en naar waarheid is, hebben wij gemeend aan hetzelve geen gehoor te moeten weigeren, en verklaren wijde lieer Meijer ij schrijver ncch inzender van dat berigt, iurgerit;^ frtnb fc geboren: 9 Oct. Een zoon van F. Reusela.Tr en P. Ketelboeter. - 10. dito. Een zoon van J. Krakeel en M, de Jonge. Een zoon van J. Reijnhoudt en C. van Gastel. Eene dochter van C. "W. Overbeeke en S. II. de Kok. Eene dochter van P. J. Trijselaar en J. Lagcher. 12 dito. Een zoon vaii J. vau der Welle en C. Pagé. Eene dochter van J. van der Slee en A. Willemstein. Een zoon van D. Mondeel en B. Sijbraudso. gehuwd: 17 Oct. C. Scherpenisse en G. Arendse. overleden 10 Oct. P. Bax, oud 19 jaren (zoon.) 16 dito. M. Ilogerheijde, oud 56 jaren, weduwe van J. Vermaas. ADVERTENTIES. K3s=" Mr. C. J. FOKKER, Curator in het Faillissement van P. PHAFF, Zadel- en Gareelmaker te Zierikzee, zal op Dingsdag den 23sten October 1849, des voormiddags ten 10 lire, in het huis laatst door den gefailleerde bewoond, in de No- belstraat alhier, publiek presenteeren te verkoopen tegen kontante betaling Eene aanzienlijke partij gemaakt Zadelma kers-Werk, Winkel-Goederen Gereed schappen en Meubelen daags te voren voor een ieder te bezigtigen, van 2 tot 4 ure. K3§r» Lij den Koflijhuishouder B. H.HARINCK, te Zierikzee, is weder, als van ouds, le bekomen BESTE INGEMAAKTE SC H OU W SC IIE PA LI AG, ter verzending in Potjes gereed, op bestelling. EIKEN JBOSKOLEN a 1,2® per Mud, te bekomen bij den Lood gieter KODDE. van den HAARD - ASCII en de SECREt MEST, voor een termijn van 5 jaren, in Gemeente Kolijnsplaatop Vrijdag den November 18X9, des morgens ten 10 ure, BERIGT van den ondergetekendendat bij hem een De is gevestigd van het ZWART-WERES SAX-POEDER voor de TARWE, van Heer J. J. F. WEYMAR, te Heusden. D dit Poeder wordt den brand, zwart of zoogenaa de poppen uit de Tarwe geweerd, en is dus v den Landbouwer van onberekenbaar nut. Hetzt wordt één dag vóór de zaaijing op de Tarwe a gewendzooals zulks op do pakjes omschreven De prijs van dit Poeder is: per pakje 00 een per half dito 30 cents. C. E. CHIVAT, aan de Kraan te Zierik; ES?» De Directie van het ZEEUW SI MILITIE-GENOOTSCHAPgevestigd te i rilizeebrengt bij dezen ter kennis van belan hebbendendat te rekenen van heden tot met den IS110" January 1850, bij dezelve at' geilheid bestaatom zich voor de ligting X85I hetzij onderling of wel a primei Plaatsvervangers te voorzien. De dcclnemingssomalsook de eersl betaling, bij de teekening der acte, aanzienlij minder dan vroeger, en gevnlgelijk voor belan hebbenden méér aannemeljjk gesteld zijnd durft de Directie op eene ruime declnerni ho|ien; terwijl in geval over het jaar 1850 ga loting mogt plaats hebben, de bij de teekcnii der acte gefourneerde bijdrage, dadelijk zonder eenige korting zal worden teruj geven. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore ii Directie te Zierikzee; bij den heer P. Dekker Ilool Agent te Middelburg; alsmede hij de heere.i Age ten J. W. le Nobel, te Oostburg; M. Platschort te Zierikzee; G. Buijze, te Goes; Polderma te St.-Annaland, en M. C van Elsacker Tholen. Zierikzee 17 October 1849. De Directie voornoemd Namens dezelve, C. BAL, DinBCTEim. SS' Bij do ondergetcekende zijn weder vei krijgbaar, alle soorten van beste ZOETE ZERE WINTER-APPELEN en PEREJ alsmede beste TAFEL-APPELENvoor et civilen prijs. OKKERNOTEN a 30 cents honderd. Zij verzoekt een ieders gunst en be looft eene prompte bediening. N. MOLEGRAAF, in het Goessche Veerhuis. Spoedige en volkomene genezingc. eene zivare kneuzing aan een enkeldoor de zalf ut H'olloivay. Uithcksel uit een brief van den heer W; kirjson, van Spuldiog, bekend gemaakt in de Free-Pres onder dagteekoning van den 19 February 1848, aan de professor Ilolloway. Mijn heer Ecu jongeling in mijne dienst had eene zoo zware kneuzing aan een enkel gekrt gen, dit er zich gevaarlijke kenleekens aan dat gedeell van den voet vertoonden, en hij geheel buiteu staat w te gaan, noch eenig werk te kunnen verriglcn, bij lis reeds onderscheidene middelen gebezigd, maar allen zonde gevolg. Eindelijk gebruikte iiij uwe onvergelijkelijke zal en niet een pol je van dezelve was zijn voel geheel lier sleld, en de jongeling in staat weder te gaan en zijn wer te vcrrigteri even als te voren, (vvas get.) Watkinson. Door liet vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van heden al' de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30/7,75 ƒ13.30 ƒ23.01) Potjes Zalf van - 0,90- 2,10-3,30-8,10- 15,90 - 23,90 Zijn op franco aanvragen a Corn plant te bekomen k B. 'van ASPEREN VERVENNE, Apotheker, te Goes, alsmede te LondenStrand 244 Holloivay's E table senïent. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAIN P. ÖE LOOZ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 2