III 111 HMIK Hoe Jan en Piet aan den kost komen. SCOOUWSCHE PALING, 15 R. 1 G T nTgBSOHDBCTB ST'JZSSXT. Ofschoon de Koning tbr Nederlanden, bij gele genheid der opening van de Sta ten-Generaalop den 17don September II. aan rs Volks vertegenwoor digers, heel'l durven vertellen (hoe't de man wagen durfde weten wij niet) dat zijne beminde onder danen ogewenschten voorspoed" genieten weten wij intus>chen allen beter en zijn wij, medebur gers, allen van het treurige tegendeel, helaas! maar al te wel overtuigd. Het pauperisme rigt hier te lande verschrikke lijke verwoestingen aan. 's Jaarlijks wordt het cijfer der armen en bedeelden in verreweg het grootste deel der gemeenten van ons Vaderland grooter. Jaarlijks vullen zich de gevangenissen meer en meer op ja kunnen bijna de veroordeel den niet meer bevatten. Jaarlijks worden de zoo genaamde «Koloniën \an Weldadigheid"' sterker bevolkten men kan geene courant in handen nemen, zonder cent; of meer aankondigingen van faillissementen te lezen. Ja, wij meenen niet te veel te zeggen, wanneer wij beweren, dat, na aftrek van de geestelijke «mi wereldlijke ambtenaren en postenbekle<jderswelke uit de groote ruif vreeten van 10 van Sire's onderdanen naauwelijks één aan de kost kan komen zoo t behoort. Wij verstaan onder het behoorlijk aan den kost komen, dit: dat bv. een landman behoorlijk 's jaar lijks (goede en kwade jaren dooreen genomen) de renten van het kapitaal, wat hem zijn hedrij» kost, kan opwinnen, dat hij in het onderhoud van hetzelve kan voorzien, zoowel als van zijn gezin, dat hij op zijn tijd schot en lot betalen, en na verloop van 20 of 30 jaren kan zeggen dat bedrijf te hebben overgewonnen, het aan zijne kinderen of iemand anders kan overdoen, zelve oenen ge- rusten ouderdom geniete» en van zijnen a.beid kan rusten. Dit zelfde behoorlijk aan den kost komen is van toepassing op alle burgerlijke bedrijven en neringen. Het behoorde trouwens ook zoo te zijn en het kon ook zoo wezen. Waar het den neringdoenden burger wel gaat, heeft den handwerker en arbeider ook geene reden tot klagen; hij vindt dan altoos genoegzaam werk en zijn aibeid wordt hem billijk be taald, zoodat hij met zijn gezin niet alleen onbe zorgd aan den kost kan komen zich goed kleeden en verwarmen, maar zelfs een spaarpenning voor den ouden dag kan overleggen ten einde, wanneer zijne kinderen volsvassen en gehuwd zijn en hij huiten staat is geraakt om langer te werken daarvoor met zijne vrouw in een of ander liefdadig gesticht zich te kunnen koopen, om daar gerust on onbekommerd, het leven te eindigen. Wij her halen, het kon zoo zijn medeburgers, en het be hoorde ook zoo te wezen. In den goeden ouden lijd voor 100 en 200 jaar, vond men hier te lande daar niets vreemds in; elk die op zijne zaken paste kon verzekerd zijn, niet alleen behoorlijk door de wereld te zullen komen en er het zijne goed van te kunnen nemen, maar daarenboven tegen den ouden dag zooveel te zullen hebben ovet gewonnendat hij zijn laatste levensjaren in komiuerlooze rust koude slijten. Maar nu? Kom nu eens! Alles is uit zijn ver band geruktalles kunst en vliegwerkoveral eene groote vertooning nergens soliditeit. Meest alle neringdoende burgers leven eigenlijk niet maar vechten zich door de wereld: hun gan- sche leven is een onafgebroken studieom zich staande te houden; hoel daar wordt niet naar gevraagd. Men koopt waar men maar wat los kan krijgen, om het tegen alle prijzen, ja zelfs beneden inkoopprijs te verkoopenten einde maar aan geld te komen om een en ander gat te stop pen. Prachtige winkels, élegante bediendengas licht, daaraan, en meer dergelijke vertooning van uiterlijken welvaart, ontbreekt het niet; maar hij wie zich daardoor laat misleiden is de plank ge heel mis. Al die pret beteekend niets en geschiedt ten koste van anderen. Duizende nieuwe gevels ver heffen zich voor prachtige magazijnen welke 7iooit geheel betaald worden. In één woord: het is alles schijn. Alles houdt zich aan 't gras vast; en dat gaat goed tot zoolang de eene of andere koopman, die op zijne beurt zich in 't groot op gelijke wijze redt, de lugt der ware gehalte van zijnen debiteur krijgt en zijn crediet beperkt of intrektof een wisselprotestje voorkomt. Paf! daar ligt het gansche luchtkasteel in duigen, en de groote koopman of winkelier, die gisteren door elk voor een welgezeten solied man werd aange zien blijkt heden jaren lang armer te zijn geweest zelfs dan arm. Wij zien die voorbeelden dagelijks te veel en te menigvuldig dan dat wij onze beweringen na der zouden behoeven te bewijzen. Wij voor ons zyn daarvan meer dan overtuigdja gaan zelfs zooverdat wij in de plaats onzer inwoning, waar de voornaamste straat opgevuld is met prachtige Winkels en magazijnenen waar onderscheidene renteniers wonen, niet gaarne die straat, zoo als men zegt, voor 't opknappen zouden willen over nemen. Wij kennen er winkeliers, die voor f 4- h 5000 op wissel koopen en voor zeer soliede te boek staan, welke echter, wanneer zulk oenen of dergelijken wissel betaald moet worden, bijna alles wat los en vast is verpanden, tot zelfs de sieraden van viouw en kinderen. Is die bui over, dan koo pen zij weer voor eenige duizenden halen weer eenige maanden ruimer adem, verkoopen, om aan geld te komen, de op nieuw ontvangen goederen voor spotprijzen en alles gaat goed tot zoo lang, gelijk wij hier boven zeiden, men de lucht vat» hunne practijken krijgt, en dan liggen ze aan de grondom nooit weer op te staan. Men zegge niet, dat wij de zaak overdrijven; over het algemeen gaat het meer zoo dan omge- kcerd; en het kan ook wel niet anders want hij. die eerlijk door de wereld wil met winst wil verkoopen en daarvan leven, kan in den regel wel van de baan blijven. Hij raakt op zwart zaad door neringloosheid; want niet kunnende concurre ren tegen bovengenoemde mededingersis hij nog spoediger aan het einde van den akker dan zij, en zoo wordt den een met den ander, eerlijk en oneerlijkongelukkig. De hoofdoorzaak van deze ongelukkige omstandigheid heeft men voornamelijk te zoeken in ons verderfelijk belastingstelsel, en wel inzonderheid iu de ongelukkige patentwet, waardoor ons Vaderlard overstroomd wordt van een legio vreemde gelukzoekers, welke, er niet om gevende hoe fret gaat, den gezeten burger alhier uit zijn bestaan dringen. Doch over dit punt ge doogt ons bestek niet heden uit te weiden, wij behouden ons echter voor daarop bij eene volgende gelegenheid neer te komen. De toestand van zulke in het ongeluk gestortte burgers is verschrikkelijk wat moeten zij beginnen? Werken hebben ze niet geleerden zijn daaraan niet gewoon. Trouwens waar zou genoegzamen arbeid te vinden zijn? Armoede zijn zij mede liet gewoon. Wel is waar, de philanlropen dezer dagen, over zulke ongelukkigen sprekende, zeggen: Ze moeten de tering maar naar de nering zetten, doch dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan en bewijst niet veel voor het verstand dier wijze Heeren want, even zoo onmogelijk het, onzes inziens, is, cat iemand in lagen stand geboren en opgevoed, die Inter door geluk in de loterij of ander fortuin tot rijkdom, en bij gevolg aanzien geraakt zich de manieren, taal en gebruiken van een fatsoenlijk opgevoed men9ch kan eigen maken en men aan hem altoos, hoeveel geld bij ook bezitten moge, zijn oorsprong, afkomst en opvoeding kan proeven, even zoo ondoenlijk is het den fatsoenlijken burger, die de armoede nooit dan bij name kende, wanneer hij ongelukkiglijk daartoe vervalt, zich de manieren en gebruiken der geborene armen eigen te maken. Met andere woorden: Al wilden zo ook nog zoo gaarne, zij kunnen met een gulden bv. op lange na zoo veel niet doen als den armen welke nooit beter lot gekend heeft. IJsselijk is liet de worsteling dier lieden aan te zien. Het eene stuk vóór, het andere na, wordt verkocht, ten einde etende te kunnen blijven, en zoo lang mogelijk cenigzins fatsoenlijk voor den dag te kunnen komen. Dovenmenschelijke krachten spannen zij in om eenig postje te bekomen waartoe zij zich in het stof vernederendoch alles is vruch teloos. Eindelijk is ook de laatste draad verkocht en verteerd, en ziet men die ongelukkigen aal moezen opbedelen aan de huizen waar vroeger niet zelden hunne ouders of voorouders iu eer, aanzien en geluk leefden, en waarin zij zelve in weelde geboren werden hunne zonen verkoopen zich als reinplacanten voor de nationale militie, of treden vrijwillig?? in dén dienst daarvanhunne dochters (indien God zeniet voor erger lot behoed) kunnen, na in overv loed opgevoed en groot gebragt te zijn, anderen dienen, en /ij zeiven eindigen hun ramp zalig leven doorgaans in de Ommerschans, of, zoo hun dat geluk?!te beurt valt, in een armen- gesticht, altans daar ter plaatse, waar die bij geval nog bestaan» En nu den handwerker en den arbeider hoe redt die zich heden ten dage? hoe weet hij zijn rampzalig aanzijn te rekken? want dat zijne ver diensten in geen de minste verhouding staan tot zijne inkomsten, zullen wij door onderstaande re kening bewijzenWij nemen tot maatstaf een tim mermans-knecht, met eene vrouw en 4-kinderen. Wij veronderstellen, dat hij, jaar in, jaar uit. vast werk heeft, en, winter en zomer dooreen genomen, f 6,00 per week verdienden geene toelagen van eenige weldadige inrigting geniet. En zie hier dan onze rekening Inkomsten: 6 Guld. per week, is, 52 weken 's jaars, f 312,00 Behoeften: 's Morgens en 's avonds 3 Ned. p. rogge brood, 't welk alhier kost 32 ets. f 0,32. Boter- 0,10. Koffij- 0,05. Des middags 7 kop aardappelen. - 0,15. Groenten- 0,05. Saus. - 0,10. Transpor tere f 0,77, Transport f 0.77. Vuur, zout, peper en azijn. - 0,05. Licht en Vuur, ter verwarm, p. d - 0,10. Per dag totaal 0,92, 7 dagen de week7 's Wekelijks totaal. f 6,44-, Baarbij komt: Huishuur,p. wf 1.00. Schoolgelden, id. - 0,10. önderh. van kleeren, enz. id. - 0.50. jd Gereedschapp. id. - 0,50. Per week, totaal. - 8,54. 52 weken 4's jaars. - 52 's Jaarlijks f 444,08» Overtreffen de behoeften de inkomsten per jaar -112,08. Wij tarten de fijnste philantroop en zuinigste keukenmeid om de rekening zuiniger te maken en nu is alles nog zoogenaamd goedkoop. Ook gelooven w ij, ons overtuigd te mogen houden, da t duizende timmermans-knechts en andere ar beiders, die grooler gezinnen dan van 4 kinderen hebben te verzorgen, den Hemel zouden danken, jaar in, jaar uit, voor f 6 per week te mogen werken. Wij weten wel dat velen hunner er nog wat bij verdienen, door zoogenaamde karweijen voor eigene rekeningmaarwij hebben daartegenover ook gezwegen van eene menigte andere uitgaven, welke in een huisgezin onvermijdelijk zijn: van kraambedden der huisvrouw, ziekten, tabak een matige snaps voor den huisvaderetcetera etc. Men zal ons dus moeten toestemmen, dat het opgegeven te-kort van f 112, onvermijdelijker is in het door ons aangehaalde gezin dan het te-kort van ettelijke millioenen dat onze regering jaar lijks tot troost en blijdschap der landzaten maakt. Maarl vraagt gij hoe redt zich nu zoodanigen handwerker? Hoe dekt hij zijne te-kortenWant, zegt gij hoe menig ambachtsman en arbeider ver dient niet minderen komt toch maar knap voor den dag, ja prijkt zelf met gouden en zilveren sieraden Niets is eenvoudiger lezers! Zij volgen het voor beeld der regering en leenen. Zij does leemngfn!! Leeningen? hoor ik mij vragen. Zijt gij gek? Volstrekt niet, zeer geëerde lezers! Zie hier hoe zij doen: Zij leenen, anders gezegd borgen van den huisheer, van den bakker, van den slagler, van den komtneneisman zij koopen hunne kleederen en schoenen op crediet, oin, zoogenaamd per week te Betalen en zetteu al die waardige lieden een aardig streepje aan zoodat zij niet alleen hun te kort dekken, maar zelfs een niet onaardig batig saldo op hunne rekening weten te verkrijgen, waarvoor zij zich met gouden en zilveren sieraden opschik ken. Houdt nu die huisheer of bakker enz. met crediteren op, wat nood, er zijn anderen genoeg welke zich laten bepraten; en zoo kunnen zij het jaren lang volhouden; want, dewijl er niets van hun te halen is, worden er geen dagvaardingen gedaan of protesten gemaakt; ergoniemand hoort er iets van. Maken zij het wat al te bont, zoodat men hen in de kijker krijgt welnu, ze zijn ambulanten gaan elders wonen en arbeid zoeken. Wie ons niet gelooven wil dat het zoo gaat vrage het aan opgenoemde neringdoende lieden, en neme eens een kijkje in derzelver kladboeken en op de leijen, dat zijn de grootboeken der Wer kelijke Schuld van den gemeenen man. Zon dus redden zij zich, en waarom zouden ze niet? Is het geen braaf, welgezind burger, die het voetspoor en voorbeeld zijner overheden in allen deele volgt? Welnu, de Regering leent of borgt wel Honderd en zeven-en-twintig Millioen Guldens te gelijk, zonder te weten, hoe ze ooit weer terug te geven! Waarom zou dandegemeene man, de handwerker en arbeider honger lijden, zoo lang hij goedgeloovigen vinden kan, die hem zijne behoeften willen borgen? VVij hebben met dit gansche artikel te schrijven, niets anders bedoeld, dan onze Koning, wanneer Ilij bij toeval dit nummer der Zierikzeesche Bode eens in handen kreeg, te doen zien hoe wel het zijne «beminde Landgenooten" gaat, en tevens, om een zeker soort van menschen, die zich er op toe leggen, om het te doen voorkomen als of al ons geschreeuw over de toenemende armoede hier tc lande zeer overdreven is, aan te toonen, wat er van de door hen voorgewende welvaart is, en op welke grondslagen die berust. Later zullen wij misschien onze pen aan een artikel wijden, om eens te laten zien, hoe een legio kale, naakte Heeren het maken die, ofschoon zware tractcmenten genietende, desniettegenstaande tot over de ooren in schulden steken en elkeen uitborgen, maarniemand betalen. ADVEKTENTIEN. De Stads-Veeschutter P. MANN 1 brengt door deze aan de belanghebbenden ter kennisdat bij hem geschut staat, één een- a tweejarige BOKTE VAAKS. De Notaris r DE KATER, Nz„ zal, g^g^t! namens zijn Principaalop Maandag den Illy|||||ll|l29 October 1849, te Ellemeetin bet openbaar veilen en verkoopen: Des morgens ten 9 ure, aan het boedelhuis van wijlen F. dk ROO, een partij IWECBILAIKE COEDERES) en Des namiddags ten 4 ure, in de Herberg bij J. Bkrman: 1.° Een HUIS, SCHUURTJE en ERVE, staande en gelegen Ie Ellemeet, sectie A, n.°* 46 en 47. 2.' Eene SCHUUR, zijnde eene WAGEN MAKERIJ en gevolgen van dien, Btaande te Ellemeet, sectie A, n.* 45bl\ met de daarbij behoorende voorwerpenGereedschappen en verdere benoodigdhedenalles behoord hebbende aan voornoemden F, de ROO. Nadere informatiën te bekomen bij JAN GER MAN, te Ellemeet, en ten kantore van voornoem den Notaris. SS" Bij den Koffijhuishouder B. H. HARINCK, te Zierikzee, is weder, als van ouds, te bekomen: BESTE INGEMAAKTE ter verzending in Potjes gereed, op bestelling» van den ondergeteekendendat bij hem een Depót is gevestigd van het ZWAKT-WEREKB SAX-POEBER voor de TARWE, van den Heer J. J. F. WEYMAK, te IleusdenDoor dit Poeder wordt den brandzwart of zoogenaam de poppen uit de Tarwe geweerd, en is dus voor den Landbouwer van onberekenbaar nut. Hetzelve wordt één dag vóór de zaaijing op de Tarwe aan gewend zooals zulks op de pakjes omschreven is. De prijs van dit Poeder is: per pakje 60 cents» per half dito 30 cents. C. E. CHIVAT, aan de Kraan tc Zierikzee liet krachtdadigste middel tegen Jicht Cn zinkingen is de zalf en pillen van Holloway Meestal ligt de oorzaak dezer ongesteldheden in den tot ontsteking geueigden aard van het bloedvergezeld van slechte spijsvertering, vermoeidheid en groote verzwak king een bewijs van den ongeregelder» omloop en ver spreiding der sappen en des bloodshetwelk deze smar telijke ongesteldheden zeer vermeerdert en verslininiert. De pillen van Holloway zijn van een zoo zuiverende!» aard, dat eene geringe hoeveelheid daarvan, bij tijds ge nomen f jicht en zinkingen zullen voorkomen. Ook zal een ieder die werkelijk aanvallen van jicht en zinkingen heeft, met vrucht de zalf van Holloway gebruikcuwel ker krachtige uitwerking, vereenigd met die der pillen, een zeker herstel ten gevolge hebben. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van heden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30 ƒ7,75 ƒ15.30 ƒ23.50, Potjes Zalf van -0,90- 2,10-3,30-8,15- 15,90- 23,90. Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij de Wed. N. van RIJSSEL cn ZOON te Tholen alsmede te Londen, Strand 244 Holloivay's Etablis sement. J. van deh ZANDE, Onderwijzer te Eerkwervcvraagt, tegen primo Novembernog één KOS T-li EERhlDG, Brieven franco, doch liefst in persoon. S£2g=> Terstond of met November benoodigd één BURGER SLAGTERS- en RIETDEK KERS-KNECHT, die zijn werk goed verstaat. Adres met franco brieven, aan W. van AS, to Oosterland. Provincie Zeeland. 8KSr> Met November aanstaande eene KEU KENMEID benoodigd bij Mevrouw MOENS. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN V. ob LOOZE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 2