V erscSieiden heden Graanmarkt een Prijs van f 1250, handen werk wnrdt gegeven, heerscht niet de ge wone bedrijvigheid, en voor iedcren werkman is in dezen zomer het vijf-schoft—werken zeldzaam geweest." Wat men ook pogo door aanbeveling van spaar zaamheid of door aansporing aan de meer gegoe den, tot liet verschaffen van werk, hierin verbetering te brengen, het zal alles vruchteloos of slechts kunstmatige verligting zijn, die de kwaal niet zal genezen. Alleen verandering van belastingstelsels en daaruit ontstaande ontwikkeling van nijverheid, kan radicale en duurzame genezing aanbrengen. Zullen wij hierop blijven wachten tot het land reddeloos verloren is? Zierikzee 1© October. Jn twee der voornaamste Antwerpsche dagbladen, le Pre'eurseur en het Journal du Commerce, leest men, de eene in het Pranschde andere in het Ylaamschvan eenen onzer stadgenooten de vol gende opmerkelijke advertentie, betreffende eene zeer belangrijke uitvinding voor de Zeevaart, welke door hem zou gedaan zijn: SEF.1GT aan alle Schecps-lïeeders en Assurandeurs derzelve. Iemand dewelke dezer dagen het geluk had te mogen ontdekken, dat er middelen aanwezig zijn, om zee- en andere schepen tegen een voornaam gevaar te helpen beschermen, heeft het onverant woordelijk geacht, bedoeld geheim te bewaren, maar hetzelve tegen eene belooning tot wederzijdsche genoegen bepaald bekend te maken; of deze be— looning geschiede van wege het gouvernement of door belanahebbende particulieren, zal Item natuur lijk onverschillig zijn en heeft het niet ongeraden geacht te doen weten, dat deze vindingontleend zijnde aan het dierenrijk, den schepeling ieder oogenblik in staat stelt, om door een glas het bedoelde gevaar te ontdekken. Adres aan H. Monté, te Zierikzee, Meelstraat wijk li, No. 69. Iirieven franco. GEMENGDE BERIGTE.V. Naar men zegt, heeft koning Willem II alléén zoo veel vermorst, als de geheele Nederlandsche krijgsmagt gedurende zijne regering heeft gekost dat is per dag ongeveer 00,000,00. Nu de aardappelen goedkoop zijn, wordt de koffij duur; de eene plaag is derhalve niet weg of de andere is er. Willen ill volgt, op een duim af, de voetstappen van zijnen onvergctelijken vader. Te Rotterdam prijkt er reeds een koning zonder hart, gevoel of verstand. Ook te Amsterdam zal een standbeeld worden opgerigt voor professor Onsté, als eene hulde voor zijne uitstekende taal kennis. Volgens berekening is er in Nederland voor elke 100 koppen een kroeg of eene sociëteit. Kossuth heeft zich naar Engeland ingescheept, wel voorzien van klinkende munt en andere be- noodigdheden. In Sleeswijk is hot volk op den verstandigen inval gekomen, het betalen der belas ting te slaken ten gevolge waarvan bereids eenige exemplaren Nederlandsche deurwaarders zijn ontbo den. Te Lissabon stelen de hooge ambtenaren verschrikkelijk. Do rekening van de stad Zierik zee over 1848 is weêr iri orde bevonden. Niettegenstaande den achterstand vereffend is, blijft de ontvanger en zijn knecht, Jonkheer Willem, nog in werkelijke dienst. Prins Fr.ederik heeft het zoo druk met de staatszaken, dat hij niet uit 't reizen kan gaan. Te Parijs zal de militairê magt zorgendat de leden der N. Vergadering in de vergadering niet meer op den grond spuwen. Ook in den Haag wordt er in 's lands vergaderzaal minder gehoest, gekucht en gerogcheld dan vroeger, om reden er minder afgeleefde jeugdige grijsaards zitting in hebben. Tusschen Oustenrijk en Pruis- sen is weder een oneffentje ontstaan, betrekkelijk Bohemen. Kwaadsprekers hebben de officieren van bet garnizoen in de residentie bij den koning belasterd, en hebben dit, ten aanhoore van het publiek, moeten opsnuiven. Dirk heeft nog geen ministerie zamengesteld maar, langzaam is beter dan dat hij een Knol voor een citroen aanziet. Onder de reizigers naar 't Heilige Land heerscht groote oneenighcid ze zullen nog handgemeen wor den, want de dominé predikt kuischheid en dat Kunnen zeniet meer leeren hoe vroom ze ook zijn. Ook het Harderwijker-roggenbrood heeft veel van zijne deugd en vermaardheid verloren. Idem Oranjelint en Haagsche moppen. De inboorlingen worden weder oproerig in Palembang. Doodgeslagen in den Haag een bleekersknecht door den bliksem. De Schoolvos van 't Haring vliet is verschrikkelijk boos, omdat de Nieuwsbode zijn zeven gewone en een buitengewone bediening heeft publiek gemaakt. Alleen voor 't geeselen, brandmerken en schavotteren van enkele arme duivels, wordt jaarlijks f 15,279 door den Neder- landschen Job betaald. In den linnenwinkel te Middelburg meent men ook Hennen gezien te hebben, die aldaar broeijen en hun voeder zoeken. Jan de Schoorsteenveger niet toegelaten in zanglust omdat hij ti' zeer behebt is met dranklust. UME TRAA3L Wij nemen dit verhaal uit de Huisvriend o\er, omdat, hij de tegenwoordige tijdsomstandigheden, gercede betaling voor verre weg de meeste ambachts lieden een noodwendige behoefte is geworden. «Een arm, maar bekwaam schrijnwerker kreeg, door aanbeveling, werk bij een aanzienlijk bankier, die, tot het uitzet zijner dochter, voor bij-de 300 gulden meubels bij hem bestelde. De werkman, uiterst verheugd, ijlde naar huis en deelde zijne vrouw het onverwachte geluk mede. Toen echter de eerste blijdschap wat bedaard was, kwam de hinkende bode achteraan en wierp de vraag op: Waar nu de vrij groote uitschotten van daan ge kregen? Den nieuwen klant om voorschot te ver zoeken, dat ging niet; want daardoor kon men misschien den ganschen koop weer te niet doen gaan. Bijke vrienden had de arme man niet; er was dus geen ander middel, om eene zoo aan merkelijke som, als de uitschotten vereischten bijeen le krijgen, dan van een' woekeraar. Die werd ook spoedig gevonden, en bij hem, nadat hij zich van de waarheid der bestelling overtuigd had, de menschlioveiidheid van op een' wissel, tegen i2 proc., voor twee maanden, het benoodigce voor te schieten. De schrijnwerker arbeidde vlijtig en weldra stonden een paar dozijn nette stoelen met nog andere stukken in zijn voorhuis klaar. In zijn beste pak ging onze baas zelf bij de draagbaar aan en hoorde, met heimelijke voldoening, hoe voorbijgangers het fraaije werk prezen. Aan het huis van den klant kwamen allen toe, om de nieuwigheden te bezien. Ook de huisheer werd geroepen en betuigde bij herhaling zijne te vredenheid. «Gij zult in het vervolg meer voor mij ai beiden, want uw werk is goed. Laat alles maar voorzigtig neèrzetten. Dag baas!" En met deze woorden ging hij weder in zijn kantoor, en baas en gezellen konden naar huis keeren. - «Meester," zeiden deze, »wat is daar een rijkdom in huis! Dat kan op den duur eene goede klan- ditie geven." «Ja, Jongens; ik ben er ook regt meè in mijn schik." Op het gezigl van den go'den man stond nogtans weinig vreugde te lezen, want het maalde hem iu liet hoofd, om dat de twee maanden binnen acht dagen verstreken waren, en \an betaling had de rijke koopman geen woord gerept. Hoe moest dat nu gaan? Bedrukt zaten man en vrouw, na verloop van acht dagen, bij elkander, tot eindelijk deze laatste zei: «Op, man, het moet er wezen 1 Ga gerust naar den lieer toe en verzoek hem om betaling. Hij zal een mensch wezen en het niet weigeren," Met een beklemd hart ging de man en verlegen frommelde hij aan zijn hoed, toen hij nu de deur van het kantoor geopend had en voor zich, regts en links, aan hooge lessenaars, een half dozijn kler ken en schrijvers zag, die van liet papier niet opkeken. Hij zeide stotterend goeden dag, maar niemand antwoordde hem. Hij herhaalde nog eens zijnen groet, en, hem scherp aanziende, vroeg de naastzittende; »Wat verlangt ?>j? »Met verlof, ik zou gaarne mijnheer spreken." «Daarginder,' was het antwoord, met een wenk naar den ach tersten hoek van de ruime zaal. Langzaam en zwaar, alsof hij lood in de schoenen had, trad de werkman voort. Daar zat de trotsche koopman met het hoofd nadenkend in de linkerhand en in de regter zijne pen houdende wilde hij juist eene belangrijke berekening op het papier brengen, toen de schrijnwerker, half blind van verlegenheid eensklaps vrij onzacht legen zijn lessenaar aanstiet en hem uit zijn diep gepeins opwekte. Een barscli: »Wat wilt gij?" ontroer den gestoorde. Geen antwoord volgde echter. De, den armen man door zijne vrouw anders z.oo goed ingeprente kostelijke aansjiraak was glad vergeten; hij was letterlijk, zoo al niet met de deur in het huis, toch, wat nog erger was, den heer bijna op den neus ge vallen. Hij stond als versteend. «Nu, wat wilt gij?" vroeg de bankier ten tweeden male, daar hij den sprakeluoze niet herkende. Vergeef mij, mijn heer, ik was, ik ben, ik kom ik hen de schrijn werker die laatst die meubels hebt gemaakt." «Zoo engij komt ander werk vragen? Niet dadelijk; maar ik zal u wel laten roepen als ik u noodig heb. Dag, vrienden hoofd en hand neigden zich weder tot het papier. »Ach," ving de teleurgestelde handwerksman o|i nieuw aan; «mijnheer moge het niet kwalijk nemen, maar ik zou wel verzoeken, om het bedrag van de reke ning, ik heb geen kapitaal en «Verdrietig" antwoordde de bankier: «Ik betaal ééns in het halfjaar; met zulke kleinigheden kunnen wij ons niet inlaten, dat geeft ons te veel omslag. Laat daar den boekhouder u het geld geven; doch dat is eens voor altijd. Gij moet geen werk aannemen, als gij niet behoorlijk crediteren kunt." En meteen wenkte hij zijn' boekhouder, de som aan den maner te voldoen. Zwijgend streek deze het geld op en, bij den lessenaar van den bankier tredende, om te quiteren deed de gedachte: gij hebt nu hier voortaan geen' arbeid meer te wachten, uwe ar moede is u tegenhem een' traan over de wang rollen. Do bankier zag dien traan. Stom boog zich de arme kastenmaker en ging. Toen hij half weg de zaal was riep de bankier hem terug. «Weet ge wat, haas? Van die stoelen kunt ge mij nog wel een dozijn leveren, eli in de volgende weck heb ik meer ander werk. Doch opdat gij mij voortaan niet telkens lastig zoudt vallen en daar gij mij toch geen half jaar crediteren kunt. wil ik u crediet geven. Betaal den man nog f 500 uit," beval hij den boekhouder en zag weer op zijn |iapier. Do werkman stond eerst sprakeloos en innerlijk geschokt, doch toen op eens trad hij driftig o|i den bankier toe, greep zijne band en drukte die warm en vurig. «Dank, duizendmaal dank, beste heer!" was het eenige, dat hij uit stamelen kon. «Wees maar stil, baas. Als ge ii als eerlijk man houdt, komt dat ligt weer teregt. Eu nu ga. en geeue praatjes meer op liet kantoor! Ik kom wel eens bij u aan, om zelf te zien, hoe gij het maakt." Overgelukkig keerde de schrijnwerker naar huis. Hij arbeidde vlijtig, en, door de hulp van zijnen eersten aanzienlijken klant, kwam hij er weldra geheel boven op. De rijke bankier bespeurde op dien morgen echter zulk eene weldadige warmte in zijn binnenste, dat hij sedert nog wel meer, eens een' traan uitlokte. Het was nogtans altijd een traan van dankbaarheid." ïiT®3S01TB31Ta STTTZSEH. g\3,fanï> U j geboren: I 2 Oct, Eene dochter van A. Letzer en N. de Vos. 5 dito. Eene dochter van J. Specht en A. Crul. 6 dito. Eene dochter van W. Pnterik en D. Tuite. "dito. Een zoon van J. J. H. Hausser en P. Dooge.Een zoon van I'. Olfers en II. van der Weel. 8 dilo. Een zooil van J. Sies eu J. Schilling. overleden 2 Oet. C. J. Lenas, oud 29 jaren, huisv. Van J. Ilat- tingse. A. Meerse, oud 65 jaren echtgenoot van A, Cornelisse. 3 clito, J. Notet, oud 3 weken (zonn.j A dito. J. de Koo, oud \1 jaren, huisv. van J. Dalman. 5 dito. N. A. Koole, oud 6 wellen Idociiler,)8 dito C. Ilallingse, oud 3 weken Idochtcr.J Mijnheer de Redacteur 1 Door de onderstaande regelen in uw veelgelezen blad een plaatsje te gunnenzult UEd. een uwer geabonneerden zeer verpligten. De Nieuwsbode van Donderdag 20 September in handen nemende, las ik ook het ingezonden stuk. getiteld: Eene Vraag, om vermindering van be lasting, etc., waarin, onder anderen, gezegd wordt, in de laatste zinsnede, dat te Middelburg de beste Tarwe voor f8.20 de N. Mud wordt gekocht, terwijl dezelve tegen f 18,50 weder uitverkocht wordt. Ik wenschte alzoo wel eens te wetenhoedanig de heeren van dien Vriendenkring, die berekening maken daar toch, buiten alle tegenspraak, het zuiver tarwebrood voor 16i/j cent bet Ned. pond wordt uitverkocht. Dit weten wij echter stellig, dat zeker lid van dien Vriendenkring, een soort van aannemer, zeer aan misrekening gewoon is, waarvan, als een staaltje, kan dienen: hoe Zijn Edele ten verleden jare, bij de aanbesteding der levensmiddelen voor de Infer— merie alhier, het fijn brood had aangenomen te leveren voor 16 cent het Ned. |iond, edoch, bij een naauwkeuriger nalezen der conditiën, tot zijn uiterste schrik bemerkte, dat hij zich jammerlijk gekuld had, waardoor hij niet weinig in het zweet geraakte; gelukkig nog, dat, bij slot van de rekening, na lang te hebben rondgeloopen, door bemiddeling van den toenmaligen Plaatselijken kommandant, en misschien ook door sterk te bloedenZijn Edele uit deze lastige situatie werd gereddaar hetzelve, bij heraanbesteding, door een bakker voor 23 cent liet Nèd. pond werd aangenomen. Het is algemeen bekend dat zulke soort van aannemers een ware plaag voor de burgerij is van welker zweet en bloed zij de Mijnheer zoeken te spelen, en de Vriendenkring mogt wel, alvorens berekeningen te maken de les in aanmerking nemen: Schoenmaker, hou je bij je leest. Middelburg, Sept. X. ROTTERDAM, 8 October. Tarwe. De aanvoer van witte Zeeiiwselief Vlaamsclic Overmaasschc en Flackee-che was niet zoo groot als voor leden week. Jarige tot vorige prijzen met trage koopers, puike van f 8 tot ƒ8,40, middelbare van f 7,50 tot ƒ7,90, nieuwe hield in de puikste en blankstc kwaliteiten ta melijk prijs en daarvoor ƒ8, ƒ8,10, ƒ8,20 besteed, de overige 10 cents lager naar kwalitait en droogte van (j,50 lol f 7,70 per mud. Rogge. Nieuwe Zceuwsche en Vlaamsche meteen kleinen toevoer en tot staande prijzen langzaam afgegaan de puikste en droogste van ƒ4,60 tot 4,80, mindere en Overinaasche van ƒ4,20 tot ƒ4,50, dc overige soorten met redelij keu handel, Gerst. Nieuwe Zeeuwsche, Flackccsche en Overmaasehe met tamelijkeu aanvoer cn prijzen onveranderd, goede kwali teiten wel afgaande dau afwijkende inoeijelijk te plaatsen, de puikste winter van ƒ3,80 lot ƒ4, de overige van /3.40 tot ƒ3,70, de boste zomer vanƒ3,20 tot ƒ3,30 mindere vau ƒ3 tot ƒ3,10 per mud. prijzen ï>cr te Zierikzee, van den 10 October 1849. TEELT 1849. Twee eu een eerste kwaliteit rood J 19,00 k f 20.00 Twee en een middelbare dito. - 17,50 a - 18,50 Twee en ceu mindere dito - 16,00 a - 16,50 Een eu een, eerste kwaliteit. - 18,00 a - 19,00 Eeu en een middelbare dito. - 17,00 a - 17,50 Een en eenmindere dito. - 16,00 a - 16,50 On beroofde eerste kwaliteit. - 20,00 k - 21,00 Ouberoofde, middelbare dito - 18,00 a - 19,00 On beroofde mindere dilo. - 16,00 a - 17,00 Mullen 2,00 a - 2,50 Middelbare dito f - 1.00 a - 1,50 ADVERTENT1EX. Betrouwd: S. OCHTMAN, Jz. en Alphen A. J. van ROSSUM. den 8 October 1849. Te Kr.oett.\ge is den 3ac" October 1849 van een welgeschapen ZOON bevallen, K. M. 8EPTER, Echtgenoot van ABR. de HEER, Ondertcijzer. Familie, vrienden en bekenden gelieven deze Algemecne kennisgeving als Bijzondere aan te nemen. Eene bijna nieuw vertimmerde 'MM e" met Vrlesche Luiken overdekte gj§5& SCHOUW, groot volgens Meetbrief 14 Ton. Te bevragen te Zierikzee, Wijk C, No. 195. Bij M. SLAGEB, oji den Dam, te Zie rikzee, is, onder liandteekenhig van de lleeren Geb. BUIJZE, getrokken opN.° 2>5, BEVIES Veel kleine briefjes doen zoo veel Als een groot lot in zijn geheel Bij denzei ven zijn voor de thans trekkende Loterij nog te bekomen1IEEEE cn CcEDEElL» TEjV van EOTEX, volgens Prijs-Gourant. Hoofdpijnen, gal, vallende ziekte en alle uit onzuiver bloed voorkomende kwalenworden door de pillen van Holloivay genezen. De bewonderenswaardige eigenschappen van dit geneesmiddel zijn zoo iu het oog vallend, dat alle degenen welke lijden aan eene ongestel de maag gebrek aan spijsvertering gal zware hoofd pijnen, of drukkingen in het hoofd of op de oogen welke uit een dik eu onzuiver bloed ontstaan, hunne toevlugt be hoorden te nemen tot de pilleu van Molloway, welke zoo onraiddclijk op de ongesteldheid werken, dat eene matige hoeveelheid van dezelve reeds dadelijk alle kenteekens der kwalen zullen weguemen, en aldus het gevaar van val lende ziekte, eu aandrang van het bloed naar liet hoofd zullen voorkomen. Deze pillen kunueu met volkomens gerustheid genomen worden, door vrouwen van eiken ouder dom derzei ver versterkende eigenschappen brengen spoe dig de meest zenuwachtige en verzwakte gestellen tot de volmaaktste gezondheid. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van heden af de volgende DoosjesPillcn van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,75 ƒ15.30 ƒ23.50,. Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90. Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij J. H. OCHTMAN, J O U8zte Zierikzee alsmede te LondenStrand 244 Holloway's Etablis sement. Bij den Uitgever dezes ziet heden het licht In den Amcrlkasnschen SlaatSew-ïcrscy; geschetst in eenen Briefdoor onzen vroegeren Stadgenoot, den Heer P. H. v. d. NVeyde, thans Philosophic Naturalis Professor te New-York. Prijs IS Cents. Iets tot aanbeveling te zeggenzou overbodig' wezen; de naam van den kundigen schrijver is hiertoe voldoende. TE ZIEIUKZEE. TER DRUKKERIJ VAN P. nu LOOZE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 2