ZIMIKZEESC No. Jf>7. MmiilerdmjIf October KKER Nieuwstijdingen FRANKRIJK. MDEBUSD. t onjuiste voo r niet kennei nzouden w arom zij, sin lands zijn ve ;en; toen een eder opnamen deer ofsclio ezicli lege en in do in 'e vragen zoi onwoordige, it aanmerkin;1 kring vroegcfc kortstondige! liberale bcgiij om door mijJ dat men mi- men mij be£ der Vrijheid' verzoek onr rj zonden aan d 5esche JVieum! terwijl i; ig tot versprei] et land vooi tVOOKDE. MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Awierilca, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, »e Cleveland Slaat Ohio. ARONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maandent ,30. Franco per post iu Nederland- 1.50. Voor Npord-Amerika. Franco New-Yorfc. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maaudai: en Donderdag. ADVEIITENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Z-'gelregt voor ietlere plaatsing 35 een Is. De inzending der Advertenlien kan geschieden lot Maandag cu Woensdag, voormiddag 11 uic. BUREAU: Zieriki.ee, Iloek van de SchuilhavenLett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukkeu franco. ictobur 181!) dien, K. 11. )e HEER, Onderwijzer. gelieven deze ran te nemen. IER LEK DS e van zijnen tober 1849 veilen per pen: iugerigt tot n het Korte 461, kad. 1. SCHOCTKN, D, n.° 462, loor L. vak ;t aan zijne hij zich te gevestigd als en 9 onder ediening. BOUTEAS. klier» illen genezen en van dien igchaam doet bewonderens- de bestaande naauwkcurig genezen. Het ngeraden van lal inderdaad koningszeer, andere huid- JZEN van 5.30 ƒ23.80 5,90 - 23,90. bekomen bij te Goes, Elablis- db LOOZE De StaatsbegTooting voor liet dienstjaar 185®. Daar liet meer en tnecr vvaars.cliijnlijk wordt, dat de door den af te trede» Minis ter van Financiën ontworpen Staalsbegrooling voor liet dienstjaar 1K50, ook door liet nieuw op te treden Ministerie, misschien niet enkele kleine wijzigingen voor de hare zal worden erkendachten wij het niet onbelangrijk voor onze lezers de hoofdcijfers dier begrooling hieronder op te geven. Men zal er, ook zonder bril, uit kunnen lezen, dat de Regering, die ons altoos van »der Vaderen deugden" laat voorpraten en prekek en steeds ons lot zuinigheid laat aansporen, niettegenstaande de plegtigste beloften en verzekeringen, vooral in de laatste maUnden gedaan, zelve nog weinig zuinighèid geleerd heeft. Die cijfers zijn als volgt: 1!!° HOOFDSTUK A. Huis des Kosmos, Inkomen des Konings 600,000 Idem .der Koningin-Weduwe - 130,000 Onderhoud der Roninkl. Paleizen.- 30,000 800,000 Is'8 HOOFDSTUK B. Geheime uitgaven- 100,000, Ktlc HOOFDSTUK. Hoogs Coleegibn van Staat, ena. Staten-Gcneraal212.373 Raad van State- 88,900 Algemeene Rekenkamer - 119,360 Kanselarij der heide Orden. - 75,400 Huoge Raad van Adel - 14.230 Kabinet des Könings - 31,130 Pensioenen en-Wachtgelden - 37,459 Totaal van het I1J" Hoofdstük f 578,874 IIVdö HOOFDSTUK. Buitenlandscke Zaken. Kosten van het Departement 64,500 Buitenl. Zendingen en Consulaten- 347,164 Verschillende Uitgaven - 17,000 Pensioenen en Wachtgelden - 80,388 Onvoorziene uitgaven - 10,000 Totaal van het IIlde Hoofdstuk 519,052 IVd» HOOFDSTUK. Justitie. Kosten van het Departement f 66,550 Regterlijke Magt - 1,188.672 Hoog Milit. Gereg'tsh. en Audit.- 74,400 Geregtskosten in Strafzaken - 185,270 Algemeene Politic - 17,560 Gevangenissen- 721,431 Pensioenen enz- 66,296 Onvoorziene uitgaven - 26,000 Totaal van.'het IVd8 Hoofdstuk ƒ2,346,179 Vd0 HOOFDSTUK. Binnenlandsche Zaken. Kosten van het Departement 162,000 Provinciën. (Tractementen van de GouverneursGedeput. Staten Griflïers, onderhoud der wonin gen en lokalen enz. enz.).- Noord-Braband 48,530 Gelderland - 47,460 Zuid-Holland - 57,880 Noord-Holland. - 55,400 Zeeland- 42,800 Utrecht- 34,660 Friesland - 44.330 Overijssel - 43,790 Groningen - 38,810 Drenthe- 31.800 Limburg - 43,230 Zanten 490,690 6e. Jaai'g. Militie en Schutterijen - 52,280 Geneeskundige Dienst - 14.700 IJk der Maten en Gewigten. - 59,570 Uinnenlandsch Bestuur - 1,400 Waterstaat- 2,458,772 Onderwijs- 313,305 Kunsten en Wetenschappen, - 102,580 Armwezen- 321,100 Staats-Courant en Staatsblad - 68,168 Nationale Nijverheid - 181,600 Opperhoutvesterij - 67,000 Pensioenen, enz- 189,319 Onvoorziene uitgaven. - 80,030 Totaal van het Vd8 Hoofdstuk ƒ4,762,484 yide HOOFDSTUK. IIerv. en andere Eerediensten. Kosten van het Departement 34,250 Protest. Kerkgenootschappen - 1,381,743 28,550 ,.0*»rr Israelii. Kerkgenootschap Pensioenen enz. - 198,919 Onvoorziene uitgaven - 3,500 Totaal van het VId° Hoofdstuk ƒ1,646,962 VIIde HOOFDSTUK. Roomsch-Kathol. Eered. Kosten van het Departement 24,921 Katholijk Kerkgenootschap - 452,525 Oud Bisschoppelijke klerezij - 10,700 Pensioenen enz- 50,702 Onvoorziene uitgaven - 3,000 Totaal -van het VIIda Hoofdstuk 541,848 VIII"» IJOQÉDSrUK. Marine. Administratie 260,119 Tfüsten, niet bchoorendë tptde Marine 193,727 Materieel der Zeemagt. - 1,981.775 Personeel der Zeemagt - 2,517,402 Verschillende uitgaven - 3.800 Pensioenen enz. - 326,775 Onvoorziene uitgaven - 40,000 Totaal van hel VIIIs'8 Hoofdstuk ƒ5,323,598 Vervolg hierna.) Wij noodigen onze lezers uit, dit en liet vervolg nommer getrouw te bewaren, daar wij allerwaarschijnlijkst bij het behandelen der Begrooting i» de Kamers, verschillende artikels aan dezelve toewijden zuileu - en alzoo meer dan eenmaal op de hier opgege- vene cijfers zullen moeten terugwijzen. TOIÏKME. gniilrna, 24 September. In de afgeloopene week heeft men hier een opstand bijgewoond welke voorloopig is gedempt, maar nog niet geëindigd is. Sedert de invoering der Grieksche constitutie be taalden de hier wonende Grieken eene belasting aan den consul en ook in dit jaar werd zij door het consulaat gevorderd. Er was echter een ge-' rucht in omloop gebragt, dat de coilsurl geen regt had deze belasting te eischendit uit eigen gezag deed en de opbrengst met de Turksche. overheden deelde. Men besloot derhalve de betaling er' van te weigeren en een groot gedeelte der belasting- pligtigen verceni'gde zich, stelde een memorie op, houdende klachten over de vermeende knevelarij des consuls en besloot die den 17den Sept. aan de Grieksche regering op te zenden. De consulvan de zaak ondcrrigl, liet den kastelein, waar de bijeenkomst gehouden wasarresteren het stuk wegnemen en den man in de Turksche in plaats van in de Grieksche gevangenis in hechtenis stel len. Zoodra die willekeurige handeling beltend werd, vergaderde meer dan 2000 personen voor het con- suloats-gebouw en eischte de teruggave der me morie en de vrijstelling van de gevangenen: De consul, die zich niet veilig achtte, wist te ontsnap pen en Turksche militaire hulp tc rekwireren. Eenige kompagnien soldaten rukten op doch de menigte week niet en bleef bij hare eischen vol harden. De avond viel en reeds begon men tot dadelijkheden over te gaantoen de consul, op aandrang van den gouverneur, de loslating tegen den volgenden ochtend beloofde. Des anderen och tends kwam de menigte weder bijeen, ontving met gejuich den vrijgelaten kastelein, stelde eene nieuwe memorie op met de vermelding der laatste voor vallen, en zond die naar .Athene. Uit het antwoord zal blijkenof de consul regtmatig of niet de belasting heeft geheven. In dit laatste geval zou hij van de hier wonende Grieken geene gunstige be handeling te wachten hebben. EUELAND. Heden morgen is het stoomschip Washington te Southampton aangekomen met brieven en dag bladen van New-York tot 20 September. De heer PoussinFransch gezant heeft op dien dag Washington verlaten en is te New-York gearriveerd. Ter beurze van die stad was eene groote schrik ontstaan ten gevolge van het geschil van den gezant met het Amerikaansche gouver nement; en bij het vertrek dezer berigten was die schrik nog niet bedaard; de fondsen bleven terug gaan. Op 15 September is te Bytown bij Montreal in Canada, een ernstig gevecht voorgevallen tus- schen de Tories en de Radicalen. Eene vergadering van deze laatsten, die belegd was om daarin een adres van gelukwensching aan den gouverneur van Canada, graaf Elgin, op te stellen, werd met ge weld door de Tories uiteen gedreven, 'ofschoon eerst na een hevigen strijd, waarbij zeven personen (en daaronder twee doodelijk) gekwetst zijn. De Tories meester van het veld gebleven zijnde, stel den toen eene resolutia op, waarin zij de politiek van den gouverneur ten sterkste afkeurden. De tusschen'iomst der gewapende magt is noodig ge weest om de orde volkomen te herstellen. De berigten van Havana van 8 September mel den dat ongestoorde rust op het eiland Cu'ba heerseht. E®arij§, 5 Oct. Vóór eenige duigen trad een zeer net gekJeëd heer een der voornaamste hoeden winkels te Parijs binnen tegen den fabrikant zeg gende »lk breng u hier het model van een nieuwen hoedwees zoo goed mij tegen morgen 25 hoeden van dit model te leveren." Niet weinig met deze commissie ingenomen begaf de hoedenmaker zich aan het werk. Rij den 2östen hoed past hij den- zelven en vindt den vorm allezins fraai. »lk wil er -nog een maken," zegt hij, »en die zal voor mij zijn." Zoo gezegd, zoo gedaan. Intusschen komt de. heer van den vorigen dag terug, betaalt en neemt het bestelde mede. Na verloop van een paar dageji, juist. Zondag zijnde, bekroop den fabrijkant de lust, om met zijn nieuwen hoed eene wande ling te gaan. doen. Hij neemt zijne vrouw onder den arm en spoedt zich naar de Champs-Elysóes. Al wandelende, ontmoet hij hier en daar, te midden dor menigtesommige mannen, wier hoed volmaakt op den zijnen gelijkt. Deze, zich een oogenblik op het zien van zijnen hoed ophoudende, schijnen hem teekenen van verstandhouding te maken. Eene plotselinge gedachte komt dsn fabrijkant voorden geestdit zijn misschien, zegt hij, de leden van eenig geheim genootschap; Zonden het zelf te weten heb ik een heikemtings-teeken gefabriceerd. Onder deze gedachte komt hij aan denTriomf-boog', waar hij door een der vijf-en-twintig wordt aangehouden, die hem drie gouden horologiën in de hand'stopt, hem aanbevelende die in verzekerde bewaring te nemen. De hoedenmaker begreep alstoen dat hij: met dieven te doen had. Hij gaatu alles aan den' eersten commissaris van policie, dien hij ontmoet, verhalen. Na verloop van eenige- oogcnblikken werden al de mannen die.den -bekenden hoed droegen, gevangen genomen. AEitslerdaEiEj 8 Oct. Sedert een paar dagen loopen in de residentie de navolgende geruchten die wel is waar bevestiging behoeven, doch die, naar den gang der zaken te oordeelen eenigeu schijn van waarheid erlangen. Men spreekt er van, dat de ministeriële com binatie, welke men primitief op het oog had en door den ïlaagsckcn Nieuwsbode is medegedeeld ter oorzake van onoverkomelijke moeijel ijk heden niet is kunnen worden tot stand gebragt en dat men daarom tot liet volgende besluit is gekomen, om te overwegen of men eindelijk ook daarmede tot eene doeltreffende en alom gewenschte bezui niging zou kunnen geraken a. Niet zoude kunnen opheffen de twee dep. der eerediensten, en ze als twee afdeelirigen te voegen hij binnenl. zaken; b de ministeriën van koloniën en marine ineen te smelten, en c. het dep. van justitie op te heffen en te vereenigen met den Roogen Raad der Ne derlanden een denkbeeld reeds ten jare 1£38 behandeld. Eene groote vereenvoudiging onder het personeel der ambtenaren zoude almede het plan wezen men zoude namelijk alle tegenwoordige beambten eervol ontslag verleenen en aan de ministers, naar gelang der uitgebreidheid hunner administratie, eene som bij de wet te verleenen, oni daardoor iu de diensten van het hun toebetrouwde beheer te voorzien. Men zoude tot dit denkbeeld zijn geraakt, omdat men liet bewustzijn heeftdat ue werkzaamheden door een derde van het personeel, thans gebezigd, zou zijn te volbrengen. Het plan bestaat al verder, om de ministers toe te voegen een secretaris-generaal, die zitting zoude hebben inde Tweede en Eerste Earner der Stalen- Gencraal, en die het hoofd van het departement moet bijstaan in het verdedigen der wetten, zoo noodig, of om hem bij ongesteldheid of afwezig heid te vervangen. Men berekent, dat docr eene dusdanige veran dering in het administratief beheer omstreeks twee ton zal worden bezuinigd. De pensioenen zouden voortaan zich door eigene opbrengsten moeten onderhouden, terwijl de pen sioenen voor de militairen zich insgelijks door eigene inkomsten en opbrengsten, tot militair fonds ge vormd, zouden kwijlen. Wat van dit alles zij zal de tijd leeren f als gerucht, van verschillende zijden medegedeeld en niet wedersproken, doelen wij het mede. (A.H.B.) Hoe treurig het met den toestand der arbeidende klasse gesteld is, zelfs in plaatsen die voor welvarend plegen gehouden te worden, blijkt uit een opstel uit Zutphen geschreven; waarin wij lezen «Vele van de inleggers in de Spaarkas des vo rige.: jaars zijn geheel achtergebleven, of zijn met het inbrengen der spaarpenningen niet voortgegaan, sommige zelfs hebben die reeds moeten terug ne men uit gebrek aan verdiensten en wegens hunne geringe werkzaamheden. Er is geen werl:, ziet daar eene der redenen, die het den werkman onmogelijk maken, te sparenen die ons den naderenden winter met vrees doen te gemoet zien. Noemt dio klagt: «Er is geen tuur/;," niet ijdel of over dreven. Eenige opmerkzaamheid kan u over tuigen hoe weinig er getimmerd, gemetseld, ge- verwd wordt, dat van eenig b-lang geheeten mag worden, Op den houtwal schijnt het iedereh dag Zondag, hoewel wij gaarne erkennendat de ver levendiging van den houthandel niet binnen ons bereik ligt en bij de hooge landsregering gezocht moet worden. Vele timmerlieden hebben reeds voor eenige weken knechts moeten wegzenden. Een meiselaars-knecht verzekerde ons, dat hij in de dertig jaren die hij bij zijn' baas in dienst was geweestnooit zoo weinig werk gekend had. Met de overige werkzaamheden is het eveneens gesteld. Opperman cn sjouwer leven van hunne renten, of liever zij verpanden reeds nu, wat zij hebben, om aan1 het. eten te blijven, en in den naderenden winter zich aan de Diaconie over'le geven. Zelfs op de bleekerijou, waar door wasselien aau vele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1