ZlllllkZIIStlll No. S91. 6e. Jaarg. Donderdag September 184Lf$< STATI1Y-GEXERAAL. Aan de Liberale Oppositie. MEN ABONNEERT ZICH Iti Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. Ln Noord-Ametika, bij J. QUINTUS, te Albany, cu bij C. de II EGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRÏ JS voor beide uitgaven. Voor 3 rnanudenf 1,30. Franco per post in Nederland- ,50. Voor Noord-AmeriUa. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIEN: 10 Ceut voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De in «ending der Advertent ièn kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikr.ee, Iloek van de Schuilhaven, Lelt. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. N ieu'wstij dingen ENGELAND. ILonden, 14 September. Op bet eergisteren door den lieer 'tl Israeli te Aylesbury bijgewoonde jaarlijksche leest maal der koninklijke associatie voor landbouw in het graafschap Buckingham heeft hij eene redevoering gehou denwaarvan de slotsom is, dat de pachters en grond eigenaars een verzoekschrift aan de regering moeten rigten, ten einde de afschaffing van de plaatselijke belastingeu te eischcti. Hij zeidedat door het gansche land een groot stelsel \an petitieonneioent is georganiseerd en dat binnen weinige maanden tie pachters niet de helft zullen betalen van hetgeen zij thans opbrengen. Men weet, dat de plaatselijke belastingen uitsluitend op den grondeigen dom drukken en dat tie opbrengst daarvan jaarlijks op 12 inillioeu p. st. wordt geschat. Indien ik dit resultaat, in tic aanslaande zitting heb verkregenaltlus besloot hij zijne rede, zal ik later waarschijnlijk nog meer verwerven. Er zijn berigtcn vau Lissabon ontvangen tot den Oilen September. Op nieuw heelt men ontdekt, dat on derscheiden hooggeplaatste ambtenaren zich schuldig maak ten aan ontvreemding van landspenningen en zijn ver scheiden hunner deswege uit de dieust ontslagen. JLoneïeia j 13 Sept. De Amerikaansche mail moest reeds sedert vier dagen aangekomen zijn. Dit uitblijven veroorzaakt hier en daar veel bekommering. Heden morgen werd te Liverpool, in tegenwoordig heid van eene ontelbare volksmenigte, de doodstraf vol- tiokken aan Gleesou Wilson, den moordenaar van mrs. Henrichson eu van hare beide kinderen. Tot in het laatste 'oogeublik legde de veroordeelde de grootste gevoelloosheid eu koelbloedigheid aau den dag. De beul van Liverpool voor ernigen tijd gestorven zijnde, hadden onderscheidene inwoners van die stad zich uaugebodcu om zijne plaats gratis waar tc nemen, welk aanbod echter door de reglers niet is aangenomen, vermits de seherpregler vau Londen ontboden was. D*n Sisten Jul ij van dit jaar stierf Je St. Stephen, Nieuw-Brunswijk Vereeuigde-Stateneene vrouw, met name Elisabeth Rudd in den oudcidom van honderden elf jaren. Hoogst zonderling waren de lotgevallen van deze vrouw. Zij was op eene reis aan boord van een Kugelsch schip geboren. Haar vader in dienst van George I, in een veldslag gedood vijnde, werd zij door hare moeder tc New- York verlaten. Na de jaieu'jharer jeugd doorgeworsteld te zijn, slak zij over naar St. Augustijn. Hier huwde zij en vestigde zich aan de oevers vau (leu Alabama; tijdens den- oorlog lussclien Frankrijk en Spanje tegeu Engeland, werd zij met andere Engelsche onderdanen gevangen ge maakt en naar Nieuw-Oi leans gebragt. Twee jaien later Wrd zij naar de Spiausehe volksplantingen gezonden en in het kasteel vau Vera-Gruz opgesloten waar zij bleef tot op de inname van die stad door de Engelschen in '47G1Op dat tijdstip keerde zij naar Ncw-York terug. Gedurende de .ooi logen voor de onafhankelijkheid van Amerika, woonde zij met haren echtgenoot de meeste veld* logten bij, en was tegenwoordig bij de veldslagen van Momnouih, White, Plaius, Yorktown enz. Na den vrede, in 1784, zette zij zich in de piöviucie neder, waar zij haar leven geëindigd heelt. FRANKRIJK. Parijs, 15 Sept. In de zitting van de Sardi- ni.-che afgevaardigden van den 10de» heeft een af gevaardigde van Chaivari eene petitie dier stad ingeleverd, waarbij verlangd werd dat men Gar- ribaldi op vrije voeten stelde. Uit stuk gaf tot eene discussie aanleiding, maar de kamer nam ten slotte een orde van den dag aan, waarbij verklaard werd, dat men de behandeling van Garribaldi be schouwde als eeri inbreuk op de burgerlijke reg- ten, die bij het statu gewaarborgd zijn en als eene beleediging aan de Italiaansche natie. Volgens de Leggc zoude ie Milaan spraak zijn van de vervanging des vcldmaarschalks Radelzky door den graaf Hartig. DliiTSCilLAND. Weeneil, 12 September. De Lloyd meldt uit Arnd vau 9 Sept. bet volgende: Den 25sten werden van Grool- wardeiu en Villagos 15 generaals der opstandelingen, 208 slaf-oflicieren 2100 hoofd-ollieieren en 11,000 onder-offi cieren en soldalen gevangen binnetigebragl. Men prijst de zachtmoedigheid vau het krijgsgeregten met uitzon dering van den ter dood gebrngten overste Olmay is er geen ander doodvonnis voltrokken. Men begroot, dat zich op dit oogeublik 100,000 man Russen en Oostenrijkers in en om Arad bevinden. frankfort, li Sept. Te Home zijn op «lit oogeublik alle posten door geestelijken bezet. De reget ings-commissie bestaat uil drie kardinalen, en heeft een geestelijke tot secretaris. De Rota-regt- bank bestaat uit geestelijken. De min. van buitenI. zaken is een geestelijke.de minister van binnenl. insgelijks. Het ministerie van onderwijs is dour eene congregatie van kardinalen en door een gees telijke als secretaris bezet. De presidenten en re genten van liefdadigheids-gestichten zijn kardinalen, priesters en monniken. De prefect van llomc en Comarca is een geestelijke, even als de aigemeene procurator van den fiscus. De vijf buitengewone commissarissen der provinciën zijn 5 prelaten waaronder een aartsbisschop. De afgev. van Pesaro is een geestelijke, even als die van Rome en Frosi- none, enz. De Russische diplomaten geven mede te kennen, dat de Paus op de hulp van Keizer Nikolaas kan rekenen, ingeval de krachten der overige mogend heden mogteu te kort schieten. NEDERLAND. OPENING der zitting van de Op Maandag den 17 September 184-9. Z. M. heeft heden de vergadering van de Sta ten-Gene raal geopend, vergezeld door I1H. KK. IIH. de prinsen Ilendiik en Frederik der Nederlanden. H. M. de koningin, benevens IIII. KK. HH. de prins van Orauje en prins Maurils, zonen des kouings, bevonden zich in de verga derzaal in de hofioge. Ii> deze vereenigde zitting der beide kamers van de Sta ten Generaal is ingekomen en voorgelezen een koninklijk besluit van den 12Jen September waarbij de heer in.r L. G. ^4.. graaf van Limburg Stirum benoemd wordt lol voorzitter der eerste kamer gedurende de tegenwoordige zitting. Hij neemt dien ten gevolge hel beleid dezer ver- gaderin» op zich. De Voorzitter benoemt eene commissie om Z.M. de ko ning bij III), aankomst te ontvangen, eu na afloop der zitting, uitgeleide te doen. Die commissie beslaat uit de heeren: Rangersvan uLylva van PallandtBuis, Jespers van Nispen van Sevenaar, van der Linden, Phi lip se In- smgervan RijchevorselBacker, van Hasselt Slicher van Domburg de Jonge van Etlcmeet Beerenbroekvan Doorn Dirks Duymaer van Twist en Borrel. Na eeuig verwijl heelt deze commissie den koning bin nen geieid die zich op dcu troon geplaatst hebbende de volgende aanspraak hield: MIJNE JIEEREN! Ik verheug Mij in liet voorregt, U andermaal om Mij vergaderd te zien, eu ditmaal om van de plaats door Mijnen ouvergetelijken Vader vroeger zoo waardig hekleed, eene nieuwe zitting voor U te openen, waarin Gij ge roepen woidt de dierbaarste belangen des Vaderlands met Mij tc behartigen, en verdere uilvoering te geven aan de Grondwet die wij in onze vorige te zamcukomsl weder- keerig hebben bezworen. Wij tnogeu orrs verblijden, ter oorznke, dat onze uit en inwendige aangelegenheden, sedert het oogeublik, waar op ik de regering aanvaardde, niet ziju verminderd, maar veeleer verbeterd, in gunstige gesteldheid. Met alle mogendheden hebben wij vrede en goede ver standhouding. De onrust die elders woelt, dringt onze grenzen niet binnen, en dc verdeeldheid, die andere staten eeuigermate van elkander verwijdert, blijft ons vreemd. Wij onderhouden met allen een volledig vriendschappelijk verkeer. De verwikkelingen, in welke wij vroeger vreesden ten opzigle van Limburg te zullen of te kunnen geraken, zijn, door de bescherming der tractaten, gelukkig afgewend, eu wij hebben het gegronde vooruitzigt, dal die regtmatige toestand nimmer andere dan regtiualigc beves tiging of oplossing zal verkrijgen. De zege op Balie, door de dapperheid onzer land- eu zcemagt bevochten, heeft ons het verlies vau meerdere verdienstelijke strijders, en, dal het nicest is le betreuren, het verlies van ecuen voortreffelijker! bevelhebber, gekost maar, tot dien duren prijs, ziju de eeibiedigiug van ons gezag, rust en orde in den Indischen Archipel verzekerd. De marine bewees lofwaardige diensten, ook ten guustc onzer West-Indische bezittingen. Het leger gaf Mij ruime stof tot tevredenheid. Mijne beminde Landgenooten genieten gewenschten voor spoed. De oogst was gezegend. De handel herleefde. De fabric-ke-u leverden, ook op de onlangs aehoudene tentoonstelling, uitmuntende proeven van hare gunstige ontwikkeling. Eu de markt vau onze Koloniale voort brengselen heelt voordeden verschaft, die, gevoegd bij de niet ongunstige opbrengst der belastingen en de reeds tot stand gc-bragte aanzienlijke bezuinigingen, veel hebben bijgedragen lol de verbetering van den stand van 's Luids geldmiddelen. Alleen het gedeeltelijk mislukken van een enkel gewas des velds en de vele slagtofïers ccner gevaar lijke ziektegaven ons stof tot bekommering en leed. Beiden schijnen evenwel te verminderen. Onder die gunstige omstandigheden zijt gij Mijne Ilee- reu herwaarts gekomen, om Uwe zorgen op nieuw ui 's Lands zaken le besteden. Vele en gewigtige beinoeijin- gen wachten U, door de Grondwet zelve voorgeschreven eu door de tijdsomstandigheden gevorderd. Zij zullen zich niet bepalen lot het onderzoekeu en beoordeelen van de wets-onlwerpendie de gewijzigde grondwet vordert. Gij zult u ook moeten bezig houden met eene nieuwe begroeting der uitgaven eu inkomsten Van het rijk met gewigtige stoffelijke belangen der natie eu niet het minst met het overwegen vau zoodanige verordeningen, als naar de tegenwoordige ontwikkeling der handelstaalkuude van Europa Ier bevordering vau scheep vaart en handel, en tot herstel of verbetering van be langrijke bronnen van volkswelvaart, of, uiag het zijn, tot het openen van nieuwe, raadzaam zullen worden gekeurd. Daarin weusch ik U welberaden standvastig voort te gaan. Daartoe roep Ik Uwe bezadigde, eeudragtigebe langstellende medewerking in. Vau de schreden, door ons in gemeen overleg, opdien weg te doen, hangen in deze gewigtige oogtnblikkeu voor jareii tijds, het geluk en de voorspoed van dit ach tingswaardig volkwelks welzijn .wij moeten bevorderen ten ecuen male af. Het vaderland plukke van onzen arbeid rijke vruchten! De weldadige Opperbestuurder van ons lot scheuke daarop Zijneu zegen Met deze wenscheu in liet hart verklaar ik deze zit ting der Slaten-Generaal te ziju geopend. Na het houden dezer aanspraak werd de koning door de benoemde commissie wederom uitgeleid eii de vereenigde zitting door den voorzitter gesloten. Zierikzec, 17 Sept. Te Nieuw-Beijerland werd, op eene bevolking van 1200 zielen, sedert twee- en-twintig weken, dezer dogen liet eerste lijk ter aarde besteld, terwijl in het aangrenzende dorp Oud-Beijerland, op eene bevolking van 4000 zielen, in diezelfde week 31 lijken werden begraven. 5Eierilkze43j 13 September. Men schrijft aau de Amst. Ct. uit Zwolle, dat als maatregel vau vereeuvou- digiug en bezuiuigiug 68 rijks-outvangsten zullen gesup primeerd en met andere daaraan grenzende kantoren ver een igd worden. In dat zelfde berigt wordt medegedeeld, dat ook de vermindering van perccptieloon in bet plan der hooge regering ligt. GEMENGDE REKIGTEN. J. P. van Stapelen en J. L. van Loon, le Steen bergenhebben, zegt men, een rekwest aan Zijne Majesteit geadresseerdwaarbij zij vrijdom van accijns op het gedisteleerd verzoekenM.r Hendrik Jan heeft een-standje met zijn Heintje gehad waarbij, volgens gerucht, de inarechaussées te pas zijn ge komen. 't Is zonden die grijze sukkelaar! l)e Burgemeester kan geen vijf cents broodje, geen onsje koflij of geen bakje bitteren meer op de pof krijgen! Stoute burgers! wilt gij dan uw Burge meester van honger en EBffilSST zien sterven? Foei De keizer van Oostenrijk, de koning van Hano ver en een' Russische grooldorst ziju voor eenige dagen door onze Sire gekruist geworden. Te Zre- rikzee en elders kruist den eeiten boogschutter den anderen, terwijl ze spelen wie er voor koning pronkt. Nooit heeft Nederland meer koningen ge had dan thans! Ook ezels ziet uren meer dan vroeger te Zierikzec. Te ltijssel is een opstand in het vondelinghuis door kracht van wapenen gedempt; veel slaag en weinig eten moet de oor zaak dezer revolutie zijn geweest. Ook in de Ommerschans, en andere stapelplaatsen van Netler- landsche bedelaars moei grooten honger heerschen. Withaar treeft weder eene arme vrouw een nederl, pond meel dat zij gekregen lud bi) liet binnenkomen der poortafgezet. Te Harderwijk is er gelegenheid om van een o/radelijk jong mensch een Nederlandsch officier te maken. l)o betaling geschiedt contant. Te Middelbands heeft een Apotheker met de Rijks-veearts hardnek kig gevochten. Te Stad aan 't Haringvliet worden, strijdig met art. 23 van het school-rcgle- merit, door den onderwijzer der jeugd nog de vol gende posten bekleed, als: Doodgraver, Lijkdie- naar. Rode, Aanplakker, Klokluider, Voorzanger Koster en A/aa^i/cnhoeder. Compleet Willem ©ignus twee! Daar de Koninklijke Nederlarid- selte Yachl-Club lot nader order blijft uitgesteld, is de heer Scheepsma te Hellevoetsluis op het ver nuftig denkbeeld gekomen, om met zijne snelzei lende Barkas een togtje naar de maan te doen dat volgens ZEd. berekening in den korten tijd van 16 uren en 12 minuten kan volbragt worden. De oogst van eon eenvoudig landbouwertje in Walcheren heeft meerder opgebragt dan die van den president der landhuishoudkundige commissie. Wie had dit durven denken? Een bewijs, dat practijk boven de theorie gaat, en men geen be kwaam landman in eene fraai gemeubileerde ka mer of op het papier maken kan. Zonder van eene kindermeid vergezeld te zijn geweest, hebben de kindertjes van den Koning de opening der Staten-Generaal bijgewoond, zijn wat zoet ge weest en hebben aandachtig tiaar Papa geluisterd. Nu mogen ze toch waarlijk naar de tocverlantaren óók wel eens gaan kijken. Sedert Sire drie zijnen onvergetelijken Vader heeft vervangen, plukt het Nederlandsche volk (het Vaderland, zoo hij zegt) rijke vruchten van zijnen (onzen) arbeid. Nog slechts 14 dagen en de liefdadigheid van wei nigen, zal voor velen, bedelachtiger dan ooit, alom worden ingeroepen. Ook de soepketels zijn op vele plaatsen vergroot geworden, terwijl het in den lande grimmelt van bedelaars. Met goed gevolg lapt D.# Heldring te Steer.beek, een 25tal omgc- vallene meisjes op. Prinses Marianne nadert het Heilige graf. ROTTERDAM. (Eerste Vervolg.) In het Algemeen Handelsblad las men, don 13 April 1848 een opstel, getiteldDivaal!eeringen van Commu nisten en Socialistenwaarin het volgende voorkomt; Wij gevoelen, dat sommige van onze lezers grond hebben te vei wachten en le verlangen, dat wij nog wat na.lei den waren aard der communistische en socialistische denk beelden of grondstellingen ontvouwen, die men nog slechts in aigemeene bewoordingen aangeduid vond. [1J Het bestek, waaraan wij gebonden zijn duldt echter die breedvoerige behandeling niet, en verbiedt ons zooveel le omvatten. Ons geheel builen hel gebied der bespie gelingen houdende, willen wij daarom \au den aard der communistische en socialistische propaganda's, die nu wel het ergste ziekte-verschijnsel dezer eeuw ziju geworden, slechts zooveel zeggen, als voldoende zal ziju, oir» ieder in staat te stellen zich de eigenlijke zin en strekking van deze theoriën en de tegenwoordige rigtiiig van hel Fransche hervornrings-plan, dal daarmede in verband staatIe kun nen verklaren. Hoe weinig 'innerlijke waarde de theorien van communisten en socialisten allen te zameu in ons oog ook bezitten, is het toch noudig, tot regt versland dei- zaak, dat men ten minste het onderscheid oprneike, dat daarin werkelijk beslaat, of hare ontwerpers bedoeld hel>- beu daarin le maken. Zullen wij het in weinige woo;den uitdrukken, dan komt het communistnus ons voor. niets anders dan eene volstrekte theorie van verdelging lezijo, die een ruwen natuurstaat boven eiken besehuvings-LocsUud verkiest. liet Frausche communismus, even als het Engelsche cliartismus, zijn werkelijke theoriën vau verdelging. Iluuu<: aanhangers, althans de radicalen onder hen doelen op de rneest ruwe gelijkvormigheid in alles, na eene vooralgaan- de gelijke verdeel int», van goederen met opheffing ook (l) .luist 7oo maar ik antwooidde op do/.clvo: hel Uandclsblnil nam mijn stuk >iici op; lalcr word liet in dc Zicrikzcacltc Couranti' geplaatst; Ik mag dus tbaus op bel stuk niet zwijgenwaarvan ik genoodzaakt beu t-unigo fratjmvnlcn mede le dcelen, met mijne aaolcelieningoii Tunraion, opdat bei publiek xuoge oordecleu over den waarheidszin, die bet Handelsblad bezit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1