Z1ËRIKZËËSËHË MËIWSBODË Mo. 589. Donderdag.15 September 1849. V Nieuwstijdingen. ook zijn inu^e,. doch zij wa.v dien tijd af neer no<5 dna r zij lievige He- in KoningS' sc/iagcheruSj, lau ook op den- f betaalde en nog-, Hij ten koste' iloed uwer be— ebt gestort of' ''-'.j' «'is gij het' schappij ea> igligheid aan. aiulerdeel's- zijn kalf te arme stumpers, ittdcis dan iloo® reuk te blijven t deviesZianr I L MSN ABONNEERT ZICH lu Nederland, bij den Uil gever; bij alle Boekhaudelaren en Postdirecteuren, lu Nuord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. üe REGT, «e Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRX JS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden, f 1,30. Franco per post in Neder huid- ^,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. AD VERTENTIEN 1(1 Ceut voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentiën Kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; ZierikieeHoek van de Sehuithaveu, Lett. B, No. 9-1. Brieven eu Ingezonden stukkeu franco. t aan sijne op aanslaan* Bierhuis. 6e. Jaars:. FRANKRIJK. Parijs, 7 Sopt. De heer v. Remmer, bankier te Hamburg, dezer dagen te Napels overleden waar hij, na zich van zijne zaken ontdaan te hebben, zijn verblijf hield, heeft in zijn testament eene som van 100,000 frs. besproken ten behoeve van den geneesheer, die een geneesmiddel tegen de cholera uitvinden zal. De medische faculteit van Parijs is met de uitvoering van deze clausule in den laatsten wil des heeren v. Bemmer belast. Parijs, 7 September. Een gewigtig staatkun dig feit, hetwelk thans alle andere verre achter zich laat, heeft heden hier een zeer diepen indruk gemaakt, en zal hetzelfde ongetwijfeld in geheel Europa doen. Het betreft de Romeinsche zaken, welke daardoor eene geheel nieuwe gedaante ver krijgen. Deze wijziging is het gevolg van een brief van den President uer Republiek. De tot nu toe nog zeer dubbelzinnige houding van Frankrijk schijnt thans duidelijker te worden en bepaald zich le verklaren tegen het herstel der oude misbruiken van de pausselijke regering en ten gunste van de Romeinsche vrijheden. De President der Republiek verklaart het in eenen brief aan zijnen adjudant, Edgard Ney, die, gelijk men weet, naar Rome het bevel heeft overgebragt tot terugroeping van den generaal Oudinot. Wij laten die brief om zijne hooge belangrijkheid hier in zijn geheel op volgen: Parijs, 18 Aug. aMijn waarde Ney: De Fransclie «epubliek heeft ge«*u armee naar Rome ge/.oudcuom «1e Italian usche vrijheid te onderdrukken, maar integendeel om haar te regelen, door haar voor haie eigene buiten sporigheden te bewaren en haar een vaste grondslag te geven, door op tien pauselijken troon dien vorst weder te plaatsen die liet eerst zich aan het hoofd der bewe ging had gesteld, voor alle nuttige hervormingen. Ik verneem met smartdat de goede bedoelingen van den H. Vader, gelijk ook onze wei king vruchteloos blijven tegenover vijaudige hartstogten eu invloeden welke de terugkomst ties pausen zouden willen gronden op verban ning cn dwingelandij. Zeg uit mijn naam aan den gene raal, dat hij in geen geval mag toelaten, dat onder be scherming der driekleurige vlag eenige daad geschiede welke het karakter onzer interventie zou kunnen doen miskennen. De wereldlijke raagt van den paus kau mijns inziens hersteld worden op de volgende voorwaarde: Al- gemeene amnestie, het bestuur iu handen van leeken het code Napoleon eu eene vrijzinnige regeriug. Ik heb mij personeel beleedigd gevoeld bij de lezing van de pro clamatie der drie kardinalen, waarin geeue melding wordt gemaakt van den naam van Frankrijk of van hetgeen onze dappere soldaten hebben geleden. Elke beleediging onzer vlag of aan de Fransclie uniform aangedaan, treft mij diep. Beveel den generaal welaan, dat hij te kennen geve, dat, indien Frankrijk zijne diensten niet verkoopt, het ten minste cischt, dat men het dank wete voor zijne opofferingen en zijne tusschenkoinst. Toen onze legers Europa doorkruistenlieten zij ten bewijze van hunnen doorlogt na, de vernietiging van de misbruiken der feo daliteit en de kiemen van de vrijheid. Men moet niet kunnen zeggen dat in 1819 een Fratisch leger in een andereu zin heelt kunnen handelen eu andere uitkomsten te weeg brengen. Verzoek den generaal, het leger, in mijn naam ,te bedanken voor deszelfs edele houding. Ik heb gehoord, dat het stoffelijk zelfs niet behandeld is gelijk het zulks verdiende. Ik hoop dat hij onverwijld dezen staat van zaken zal doen ophouden. Niels moet worden verzuimd om onze troepen behoorlijk te huisvesten. Ont vang enz. lodewïjk napoleon bonaparte." DU1TSCIILAND. Weencn, 5 Sopt. Hot laatste Magyaarsche armeekorpsonder Konsinsky, in Zevenbergen sterk 12000 man niet 30 stuks geschut, heeft den 25sten Augustus voor de Russische troepen van generaal Groteujhelm de wapens nedergelegd; ook <le vesting Munkacz heeft zich overgegeven. Op ■dit oogenblik zijn alle Hongaarschc vestingen, be halve Peterwardein en Komorn, in handen van de geallieerde legers ,en met uitzondering van eenige kleine benden, die zich in de hosschen verbergen, hebben alle korpsen van eenig belang het voor beeld van O.örgcy gevolgd. Weenen3 Sept. De aanstaande reorganisatie van Hongarije baart het ministerie veel zorg. In de laatste dagen hebben wegens dit onderwerp me nigvuldige beraadslagingen plaats gehaden nog zijn zij niet tot een volkomen resultaat gevorderd, omdat inen wacht op de aankomst van den maar schalk Radetzky en den banus Jellachich, alvorens een definitief besluit te nemen. Op dit oogen blik schijnt het oordeel der meerderheid in den ministerraad gunstig daarvoor gestemd te zijn, dat aan Hongarije zoo vele staatkundige en admini strative concessie» verleend moeten worden als het charter van 4 Maart slechts immer gedoogt en dat het stelsel van centralisatie geenszins met volle strengheid daar te lande moet worden doorgezet. In Saksen is het onderzoek nopens den jong- sten opstand thans afgeloopenen het eigenlijke proces zal eerlang een aanvang nemen. Ingeval men tegen a! de daarin betrokkene personen, naar de gestrengheid der wet wil te werk gaan, zul len ten minste 2000 aangeklaagden tot criminele straffen moeten veroordeeld worden. Xe Neuenheim, in de nabijheid van Heidel- berg, hebben dezer dagen eenige jonge lieden uit dit stadje, na in eene herberg het Heckerlied ge zongen te hebben een Pruissischen soldaat zoodanig mishandeld, dat deze eenige uren later aan de ge volgen bezweken is. De vermoedelijke daders wer den weldra gearresteerd en zullen deze misdaad waarschijnlijk met hun leven boeten. Intusschen moet de gansche gemeente reeds de gevolgen on dervinden van deze strafwaardige daad. Er werd dadelijk eene compagnie Pruissen derwaarts gezon den en bij de ingezetenen ingekwartierd, die als- mi aan elk man, behalve kost en inwoning, nog 24 kruutzer per dag moeten uitbetalen. In Ras- talt zijn weder vele personen, als medepligtig aaD den jongsten opstand, tot lOjarige tuchthuisstraf veroordeeld. Volgens particuliere brieven uit Leipzig, woedt de cholera aldaar op eene schrikbarende wijze, hetgeen mede van ernstige gevolgen voor de op handen 2Ïjnde mis zijn zal, daar, naar wij ver nemen, vele kooplieden van hier huiverig zijn haar te bezoeken. lil Rijn-Beijeren hebben de ambtenaren bij de regtbanken geweigerd gevolg te geven aan het uit Munchen ontvangen bevel geregtelijke ver volgingen aan te vangen legen zoodanige afgevaar digden uit dat gewest, die deel hebben genomen aan de zittingen der nationale vergadering te Stutgart. NEDERLAND. Zlcrikzcc, 12 September. Wij haasten ons bekend te maken dat op heden het allergewigtigste borigt door ons is ontvangen, dat Z. M. Koning Willem III, den 17 September e. k.bij gelegen heid van de opening der Kamers, niet te paard, gelijk wijlen Willem II deedmaar in eene koets met acht paarden bespannen, naar de Vergadering l ijden zal. leder Nederlanderdie zijn Vaderland bemint, en in deszelfs welzijn belang stelt, zal voorzeker beseffenvan hoe groote beteekenis dit berigt geacht moet wordendat geen de minste twijfel overlaatdaar het door de Staats-Courant officieel is medegedeeld. Dezelfde Majesteit van acht paarden, heeft den Grootvorst Konslanlijn van Ruslanddie onlangs aan den krijg in Hongarije deel genomen heeft, tot Ridder der Militaire Willemsorde benoemd; zeker om ons te toonen, zoo we 't nog niet wis ten, dat hij een echte Volbloed-Rus is, en den staatkundigen moord aan Hongarije gepleegd, vol komen goedkeurt. De bevolking der gemeente Ooltgcnsplaat bedraagt ongeveer 2200 zielen, waarvan sints 1 Julij ongeveer 70 aan de cholera overleden zijn. Men schrijft ons uit Eikerzee, van den CC1"1 September 1849: Heden had alhier een zeer droevig ongeluk plaats; zekeren Maarten van Zutphcn, een jonge ling van twintig jarenwas aan het gemaakt wor dend staket-werk aan de noordzijde van Schouwen, met eenige manschappen bezig, om eene zware eiken balk uit een aldaar liggend schip te lossen, toennadat de balk eenige voeten hoog geheschen was, de strop, waarmede zulks geschiedde, brak met liet ongelukkig gevolg, dat de balk op het ligchaam van gezegden van Zutphcn nederviel en hem zoodanig kwetste, dat er geen of ten minste zeer weinig hoop op behoud van zijn leven bestaat. Zonnetraalrc24 Augustus. Heden vierden in deze gemeente hun 25jarig Huwelijksfeest de Edel Groot Achtbare Heer II. MoolenburghLid der Provinciale Stalen van Zeeland, en deszelfs Echtgenoote, Mevrouw J. C. Moolcnburghgeb. de Gloppcr. Zoo ooit, gebleken is dat Weldadigheid en Men- schenliefde de krachtigste snoeren zijn, om de harten aan zich le verbindenwas het voorzeker bij deze gelegenheid. Al de dorpelingenwe zou den haast durven zeggen, zonder uitzondering namen het levendigste deel in de vreugd eu het genot hunner weldoeners. Geen huis of stulp, dat niet ten teeken van de deelneming zijner hewoners.de vlag liet waaijen. 's Avonds was het vuurwerk en eene door de gezamentlijke ambachtslieden van het dorp, buiten weten der feestvierenden vervaar digde, meigroen en bloemen versierde, eerepoort, was fraai verlicht. Een ongezien schouwspel voor velen onzer eenvoudige dorpelingen maar tevens een schoon schouwspel van liefde en dankbaarheid. Maar er was nog één niet minder schoon te zien. Behalve de talrijke familie-betrekkingen, werden ook de ambachtslieden werden ook de kinderen, zon der onderscheid van stand ja werden ook de armen dezer plaats, en nog een aantal van 't naburig Bom- meuede, op verschillende plaats en wijze, gu! en feestelijk onthaald eo getracleera. O! 't was een treffend gezigt, die kinderen die armen die schare weduwen vaak gebrek lijdende en van alle levens genot verstoken, die te zien aanzitten en genieten, terwijl ze hunne weldoeners dankten en ongekende vreugde bij 't genot van zooveel goeds van hun gelaat afstraalde. O! wie dit zag, gewis hij bad: God zegene nog lang den Edelen Moolcnburgh en zijne weldadige gade! Niemand meene toch, dat de door ons beschre vene festiviteit, gelijk zoovele andere van dien aard, afgedwongen was; dat ze baatzucht of laffe vleijerij tot oorzaak had want dan zou men zich grootelijks vergissen. Neen het was Weldadigheid en Menschenliefdedie hier haar streelend loon ontving. GEMENGDE BEKIGTEfV. De Graaf der nachtwakers heeft II. Zaturdag de buitengewone eer genoten, om in zijn Hotel: Geeft den Keg zer dat des Kcyzers is cn Godc dat Gods is, terwijl hij slapende was, door een boerin ver rast te worden welke hem een aanbod deeddat hij onmiddelijk zou hebben aangenomen, was het niet, dat hij bevreest geweest ware voor de rotting-olij, waarmede hij van tijd tot tijd door zijne lieve ega, die hem zoo graag van zijne liefdes kwalen ge nezen wilde (want hij is al veertig) word ingewre ven en voor de jaluezij zijner mede op sokken loopende ambtgenootcn die hem daardoor mis schien bij hunnen suprieur zouden verraden hebben. De Keizer van Oostenrijk zal dit jaar nog worden gekroond. Te Parijs is een gasthuis in gereed heid gebragt, om zieke honden te verpleegen. De burgemeester van Delft, heeft de boogschutters van 'tgulden vlies in bescherming genomen. M.' J. Ran van Gameren vice-president van het Hof van Gelderland, is tot kommandeur der Eiken kroon benoemd; dit is een pleister op de wond, veroorzaakt door dat men hem is voorbij gegaan om Jonkheer van Happartex-minister des Behouds, weèr op den presidents-zelel te tillen, Te Goes heeft eene vrouwdoor middel van een kousenband, zich van liet leven beroofd. Aldaar laboreren veie menschen aan de kwaalveroorzaakt door het niet houden der kermisten gevolge waarvan op 1 September des nachts eenige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Ook op de dorpen heb ben de bewoners zelf maar kermis gemaakt. Tc Zonnemairc hebben 2 kameraads een wedstrijd gedaan op een Bommenees meisje, doch daar zij vermeend dat het boertje beter roos kan schieten dan den timmerman, heeft zij hem gekozen. Geen kermis te Scbarendijke; maar toch zal Z?ar- tel de viool laten spelenop dat Neeltje (een Beer) met Kees Kommen dansen. De jonge heer D. v. G. was met kermis smoorlijk verliefd op een 19jarig dienstmeisje, maar heeft een blaauwtje geloopeu. De oude Belzcbub heeft den vijfden duivel van Brouwershaven naar Zonnemaire gezondendoch hij is slecht weggekomenwant na een fiks pak slaag opgeloopen te hebben meenden de Zonnemair- sche boertjes van hem nog een Waterduivel te maken was de apaoa policie er niet voor gespron gen. De poortwachters te Nazareth zijn, met de kermis aldaar, als een hoop hongerige wolven op eenige buitenlui gevallen, en meenden beu ongenadig iu de zakken te voelen doch hebben eer slaag kunnen krijgen dan geld. Twee Dreischor- sche boeren hebben een timmermans-knecht willen beletteu, dat hij met zijn meisje aldaar aanlandde, doch hebben hun doel niet kunnen bereiken. - Vermist eene Russische gravin en een langstaart schoothondje; dis hen vindt, en bij de Haagsche policie terug bezorgd, zal goed beloond worden. Lola Monies is te Londen geretourneerdcn zal bewijzen dat zij geen twee wettige bijslapen bezit. De Cholera heeft een gebrilde gek van liet soort waarvan 99=100 zijn, uit Jutpliaas ge jaagd. die daarop te Zierikzeo is aangeland doch eigenlijk te Gheel t'huis hoort. Te Rome zijn de hospitalen opgepropt vol zieke l'ranschen, en de schatkist is leèg. Gearresteerd te Amsterdam een kinderdief, op helder dag stal hij kinderen, terwijl hij er zeker bij dozijnen present kan krij gen. De president der Fransche Republiek heelt weder een blaauwtje geioopen. De geel-bonte mosterdjongen van de Jonge, Willem Digr.us, schijnt beter geschikt om met paarden dan met meisjes om te gaan daar hij twee nichtjes, die aan zijne roede waren toevertrouwd door dronkenschap aan andere liefhebbers heelt moeten overlaten. V erscheidenheden Reeds sedert verscheidene weken woedt de cholera in ons Vaderland. Die ziekte zoekt thans niet bijna uitsluitend onder de behoeftige» en armen, voor wien het versterkende voedsel le duur is. Neen', de cholera treedt ook de woning van den burger binnen en strekt ook de doodende hand uit in de zalen van weelde en overvloed. Te vergeefs put zich de geneeskunde uit, om die ziekte tegen te gaan, te veigeefs zijn alle voor behoedmiddelen; want zien wij hen niet vallen als slagtoffers, die zich onthielden van al wat de ziekte bevorderlijk kan zijn, die steeds deugdzaam, tnalig en ingetogen leefden terwijl anderen, wier leven eene aaneenschakeling van losbandigheid ontucht en onmatigheid geheeten mag worden, on vatbaar voor de ziekte schijnen te zijn. Verdient de cholera dan niet te regt een geesel, die ter tuchtiging uitgezonden is, genoemd te worden? Verdient eene Regering, die middelen aanwendt, om die roede af te weren, en daardoor duizenden benadeelt, niet dwaas en verwaten ge heeten te worden. Want welke magt kan instaat zijn de hand terug te houden van Hem, aan wien alle magt onderworpen is. Onze vrome voorvaderen waren gewoon, wanneer algemeene rampen hen troffen, hunne toevlugt te nemen tot Hem. die alleen die rampen lenigen kan; zij deden dit afzonderlijk cn in het algemeen. Ook thans schreef het verbasterde nakroost dier vaderen den bededag uit, en op den 2(i der ver- loopcne maand gingen duizenden cn duizenden naar de bedehuizen op, om daar de barmhartig- I 1 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1