Zlllllk/JISIIII NIEUWSBODE No. S88. Maandag10 September 1849. 6e. Jaarg. eSeioeo GOED; P E ft. 'EDERS ft ieu ws tij cl i n gen ENGELAND. FRANKRIJK- DUITS CIIL AND. NEDERLAND. E'WESIT BOL" Ie Bommcnedei GEBadverteert als Verwen* in LEK E\ aldaar is ge- rccomri'tan deert ,i| hiernevens, ;t door deze aan dat bij haai op een te geven MEN ABONNEEE1T ZICH 1 ii Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Nooid-Atnerika, bij J. QUINTU.S, te Albany, vu bij C. be REGT, te Clevelaud Staat Oh-io. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIDE UlTGATEK. Voor 3 maanden, 1,30. Fruuco per post in Nederland1,50, Voor Noord-Atnerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Manudag en Donderdag, ADVERTENTIE!*: 10 Ceut voor clkcu regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3d cents. De inzending der Ad verten! ien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag li ure. BUREAU: Zicrikr.ee. Iloek van de Schuithaven, Letl. B, No. 94. Brieven en Iu gezond en stukken franco. er fraaiste PRIJÏEÏ. lag S3 Sep. c Entree is be ide een flesch J. SWARTS i van Zeeland. zijne geëerde it er gedurende' gelegenheid ge- AAI Hirss elingerigte ka- eiooft een nel te kunnen ook i. EMX sslraat op de Molenstraat. op den Dam rigten dat hij tgezoeht assor- Engelselje, he 14 jaren was lij- genezen. Me- bij Lynn woon- leden aan zieke geneeskundigen vergeefs. Hare en hare gezonti- het haar onmo- Daar de tot dus gevolg gebleven f en pillen van maakt, hersteld een jaar, hare i als het noodtg tot twintig nhj- P1UJZEN vau f lö.30 ƒ23.80 - 15,90 - 23,90. te bekomen bij te Z ierikzee, loivay's E lablis- N P. db LOOZE, Londen» 4 September. In deze stad en om streken zijn gisteren weder 3G8 personen aan de cholera overleden; in de oveiige deelen van Enge land 513; in Schotland 34. De ziekte-gevallen zijn niet opgegeven. Uit Ierland zijn verscheidene liefdadige zus ters naar Engeland en Schotland overgekomen om behulpzaam te wezen bij choleralijders. Londen» G September. Het getal landverhui zers, die gedurende de maand Junij dezes jaars te New-York zijn ontscheept, bedraagt 29,070, zijnde 6031 meer dan in dezelfde maand des vo- rigen jaars; in de maand Julij zijn 30,098 aange komen, hetgeen 5476 meer is dan in die maand van het jaar 1848. in den loop van dit ja ir zijn in het geheel 33,000 emigranten meer aangekomen dan verleden jaar. Parijs» G Sept. Gisteren, ten 2 ure, op het oogenblik dat de handelaren en nieuwsgierigen het beursgebouw binnentraden, liep een beambte van de kamer van koophandel de galerij over, naast en in welke zich de commissiormairs in publieke fondsen vereenigen om handel te drijven. Zijne blikken vestigden zich met verwondering op eene kleine baal, waaruit een rook opging, die een sterken reuk van zwavel en kruid verspreidde. Hij riep onmiddelijk den bijstand van eenige heeren in en men had weldra het vuur gebluscht, dat het papier, waarmede de baal omwonden wasver teerde, waarna de baal gedragen werd naar het bureau van den commissaris van policie Baudesson de Richehourg. Toen bleek het, dat midden in de baal waren gelegd '16 patronen, kruid cn een aantal kogels. Indien het papier nog een oogenblik langer gebrand had. dan zoudo eene vreesselijke en doodelijke ont ploffing plaats gehad hebben. Zeer waarschijnlijk heeft een aantal misdadigers dit duivelaardige plan beraamd, om van den schrik, door de ontploffing ontstaande gebruik te maken en de beursbezoekers de zakken te ledigen. Men herinnert zich nog hoc jaren geleden, vóór de sluiting der openbare speelhuizeneen dergelijke aanslag met goed gevolg heelt plaats gehad i n het Palais Royal N.o 129. De dieven bedienden zich destijds alleen van eene groote hoeveelheid dondorpoeder. De groene tafels waren overal niet goud en bankpapier bedekt, leder was in het spel verdiept. Op dezen oogen blik geschiedde de ontploffing. Al de spelers spron gen doodclijk verschrikt van hunne zitplaatsen op; men geloofde dat het gebouw ineenstorten zoude en liep elkander omver oni buiten hetzelve te geraken. Toen men echter zag dat het gebouw zich niet bewoog en men een weinig van den eersten schrik bekomen was, waagde men het weder naar binnen te gaan, doch al de kassen der bankiers cn al het geld dat de spelers voor zich neder hadden gelegd, waren verdwenen zonder dat men er immer iets van terug bekwam of met zekerheid kon ver moeden, wie de daders geweest waren, Ook thans is het nog onbekend wie het pak rnet kruid en kogels in het beursgebouw heeft neder- gelegd, ofschoon sterke vermoedens op verschillende personen rusten, die, ofschoon van eene uiterst slechte zijde bekend staande, evenwel tot de habi tués der beurs behooren. Een prentverkooper heeft eene spolplaat ten loon gesteld, welke ten titel voert: De Republiek cn het Fraosche Volk. De republiek vlugt en neemt de kleederen en de beurs van het Fransche volk mede, hetwelk zij heeft beroofd en waaraan rij slechts den hoed heeft overgelaten. In de stad Saint Dénis had den 2 dezer een verschrikkelijk voorval plaats. Een bleeker, Fran cois Viard, \oor cenigen tijd tot tuchthuisstraf veroordeeld, wegens verkrachting zijner eigene dochter, was sedert kort ontslagen en deed zijne vrouw en dochter alle mogelijke kwellingen aan, haar beide verwijtende, dat zij hem hadden laten veroordeelen. Den l6leB steeg zijne woede tot zulk een trap, dat hij beide verworgde, de lijken op een bed legde cn zich vervolgens ophing. Te Rijssel hebben vrij ernstige ongeregeld heden plaats gehad in het groote hospitaal en wel onder de vondelingen, welke in dit gesticht op genomen worden en geklaagd hebben over het slechte voedsel, dat zij ontvingen. De ontevreden heid hierover heeft een openbaren opstand onder deze jeugdige bevolking doen uitbarstenwelke door de gewapende rnagt moest bedwongen worden. Eenige der belhamels werden gevangen genomen maar desniettemin hebben de kinderen des nachts luidkeels de Marseillaansche marsch in hunne slaap steden aangeheven. Weenen, 2 September. De Lloyd verhaalt het volgende sprookje: De te Arad bevelvoerende veld maarschalk had aan de Joodsche gemeente eene buitengewone belasting opgelegd. De Christenen verklaarden, dat zij lief en leed met hunne Isra ëlitische broeders wilden deelen en verzochten dat men hen in gelijke mate in de belasting liet deelen. Over deze echt Christelijke daad getroffen, heeft het grootste gedeelte dor Joodsche gemeente zich laten doópen. Weenen» 4 Sept. De overgave van Komorn, wordt, hoewel de wapenstilstand is afgeloopen, nog allijd niet bevestigd. Wel schijnt dekommandaut Klapka de beste bedoelingen te hebben doch in dit opzigt tegenwerking van de zijde der overige officieren van het garnizoen te ondervinden, lu de naburige plaatsen worden nog steeds recruten goligt en in dan wapenhandel geoefendwaartegen de zwakke en verminkte manschappen weggezon den worden. Het garnizoen telt nog altijd onge veer 25.000 pian en is dus eer versterkt dan verminderd. Ook Peterwardein schijnt zich nog niet te willen overgeven. Oorzaak daarvan is de oppositie der officieren van het garnizoen, die vroeger in Oosten rij ksclie dienst stonden, en de vrees voor het lot, dat de overloopers wacht. De veroordeelingen te Peslh duren voort; reeds zijn sommige personen, wegens liet verbergen van verboden wapens en verstandhouding met de rebellen, gefusilleerd. Tot dusverre zijn daar voor l1/, mülioen fr. aau Hongaarsche banknoten ver brand. De opstand in Bosnië neemt een bepaald karakter aai» en men vreest, dat het den een of anderen Poolschen revolutionnair, na den ongunsli- gen afloop van den Hongaarsehcn opstand en bij de onmagt des sullans in de provinciën, in het hoofd zal komen, daar eene militaire gastrol te vervullen, ten einde Oostenrijk nieuwe ongelegen heden ie berokkenen. De zaak wordt des te erger, dewijl zich een aantal Kuropesche vlugtelingen in de Turksclie provinciën vereenigen, sedert hun het verblijf te Konstanlinopel is ontzegd. Zwolle 2 September. Nooit is misschien de verwachting van de boekweit en aardappelen meer overtroffen dan dit jaar; de eerste tot twee maal voor een groot gedeelte bevroren en telkens weder ingezaaid, zal niet alleen hel product geheel her stellen, maar zeker bij gunstig weder overvloedig doen zijn, immers de eerslgezaaide staat reeds aan schoven of is binnengehaald, waarvan Vrijdag jl., reeds aan de markt was en goed van kwaliteit. I)e tweede gezaaide is reeds gesloten en zal met 14 dagen rijp zijn, de derde gezaaide bloeit nog, maar begint zich te sluiten, de beide laatste zeer lang van stroo en goed geladen. De aardappelen, waarvan het loof reeds voor 3 en 4 weken verdorde, blijken uitmuntend van kwaliteit te zijn, en in kwantiteit die van het I vorige jaar verre te zullen overtreffen. De ziekte is zoo uiteitst gering, dat onder de 1000 stuks een enkele wordt aangetroffen, welke door de ziekte is aangedaan. Assen, 4 September, Heden is alhier een mi licien welke gisteren uil 's llage terug kwam, ten einde niet onbepaald verlof weder huiswaarts te keerenplotseling aan de cholera overleden. Wij vernemen, dat deze ziekte op het 4de geslicht Veenhuizen eenig/.ins toeneemt. GKMEKGhE HEUIGTEft. Te Dreischor zal ten tooneele worden gevoerd: De Verliefde Jongeling, of het treurig gezigt bij het niet verschijnen van tijn beminde op een huwelijks feest. Na hetzelve: De Treurende Familie in de KievietshoekTreurspel in twee bedrijven. Het is niet te verwonderen dat de Plulo (of de God der Hel) te Amsterdam niet te water wilde, zeker uit vreeze van te veel van zijn helsche gloed te verliezen, zoo ging het ook voor eenige jiren met de Atlas (dat monster heeft eenige 100.000 verslonden) die wilde ook niet te water, uit vrees van de heele boel te zullen moeten dragen, neen 1 dan heeft de stoomboot, genaamd: Phitadeshet nog verder gebragt want die zonk nog in het zeegat vau de Goede Ree. Hoe! gelukkig land met zulk eene directie.* Volgens echte bcrigten bevindt de koningin zicli in gezegende omstandig heden. De nieuwe Kamerheerdie door Zijue Majesteit is benoemd om bij de Koningin dienst te doen, is volkomen iu staat een goed stuk tverk te maken, Te Sk heeft een logementhou der een meisje willen huwen, doch is gewogen en te ligt bevonden. Ter gelegenheid der verbodéne Zierikzeesche kermis is er te zien geweest, een wonderdier zijnde den Nederlarulschen Leeuw in miniatuur, en aanstaanden Donderdag zal van Hall zigtbaar zijn voor weinig geld. De Keizer van Rusland schat het hoofd van Kossuth op GO,000 roebels; derhalve is Kossuth meer waard dan 10,000 Russen; want niemand zal G roebels, uf 12 gulden, voor een Rus geven. De Koningin heeft aan 12 meisjes present gedaan een mes lepel vork en een soepemmer. Te Marseille heeft de geeste lijkheid beletdat eeu schrijnwerkerdie gestorven was zonder geestelijke hulpbegraven zou worden. De Koning der Ilel heeft de goedkeuring van den Kroonprins van Zweden weggedragen.Te Brus sel zal het verdrijven van het oranje-geslacht dit jaar zeer plegiig worden herdacht. De kleinste van de heele boel wiens armen zoo lang zijn dat zijne vingers over den grond slepen, heeft een vaatje olie voor een vaatje boter aangezien en ten gevolge daarvan iemand den dood op het lijf gejaagd. De botervangst gaat gezegend in één week is er 80 pond aau de pinken der iStads-commicsen blijven hangen. Göryey heeft, zoo als te denken was van den Keizer van Oor- tenrijk gratie gekregen. Te Rome hebben nog dagelijks sluipmoorden plaats. De koningin van Engeland is-uit 't vissollen geweest, en heeft een knap zoodje gevangen. In Beijere» zijn een aan tal schoolmeesters buiten dienst gesteld, wegens hunne verlichte leerwijze. Te Assen is een boer, geld tellende de eeuwigheid ingestapt. Aange komen te Californie, 588G goudzoekers, waaronder 209 vrouwen. De prins van oranje heeft, zit tende op eeu paard, (geen hobbelpaard) de grena diers geïnspecteerd. De belegering van Yenetie heeft aan Oostenrijk gekost, 10,000 dooden en 18,000 zieken en gekwetsten, behalve de paarden. Do Etwaasheicl der EKegering onze lloo]). Met veel genoegen leest zeker soort van menschon, hun getal is legio, heden ten dage, in de dag en weekbladendat liet niet liet innen der directe belas tingen zeer bedroefd gaat; dat bijna overal, vooral in 't vorstelijk 's Gravenhage, ter dier zake inlege ringen aan de orde van den dag zijn en dat de sobere inboedels van eene menigte belastingschuldi gen, welke hun geld liever naar den bakker dan naar den ontvanger brengen, bij executie in Naam des Konings worden verkocht. Wij voor ons verheugen ons daar mede zeer over, de spreekwoorden indachtig zijnde: Wie niet wil hooren moet maar voelen; en: llci moet eerst erger worden zal het beteren. Alleen in den Haag, vernemen wij, liggen er 2000 aan de beurtom ter zake der belastingen geëxecuteerd te wordendat is van 2000 hoofdeo van huisgezinnen, ieder gezin op 5 personen door een gerekend 10.000 zielen o( gedeelte van do bevolking der Residentie is onvermogend langer belastingen te betalen, onverminderd de duizenden, die op de naad vau Jen zak krabbende, nog iets kun nende vinden om den grootën slokop bedaard te houden. Mooi! zoo gaat hij goed. Do Hemel weet hoe lang Jan Salie's natie zich anders oog, even geduldig als altoos, zoo mak als lammeren, en suikerzoet had laten uitmelken; en ofschoon juist geen hoog denkbeeld van de geestkracht onzer natie (tegenwoordig) koesterende, gelooven wij toch niet, dat het daarmede zoo jammerlijk gesteld is, of zij zal zich nunu men van plan is om ons geheel op stroo te laten slapendan toch wel eens door andere keuteekenen beginnen te openbaren dan laffe verzuchtingen en weeklagten. Het volk heeft zich jaren lang gedwee als eene koe laten uitmelken, zonder zelfs behoorlijk gevoederd te worden; nu men ten gevolge dier oninenschelijke behandeling, eindelijk bloed in plaats van melk uit onze uijers verkrijgt, dunkt, het ons dat het hoog tijd wordt voor ons, om zelf een eiude te maken aan die mishandelingen. Tot voor cenigen tijd waren de inlegeringen eo executiën in Naam des Konings, ter zake van ge brekkige betalingen van belastingschuldigen, niet zoo aau de orde van den dag als thans het geval is; en werden deze triviale, zeer kostbare middelen wijsselijk zeldzaam en niet dan bij hoagen nood geappliceerd. Men begreep, zeer juist, dat dezelve door te menigvuldige aanwendingspoedig derzelver verschrikkelijkheid waarin hunne grootste genees kracht gelegen is, zouden verliezen. De uitkomst heelt geleerd, dat ook reeds veel van de oorspron kelijke kracht is verloren gegaan. Wij herinneren ons zeer goed, hoe nog voor weinige jaren de Ontvanger der belastingen biet- ter stede, wanneer de belastingschuldigen liet al te bont met de betaling maakten en het niet lan ger bongewoon was te zeggen tegeu zijne deur waarder: N. er moet maar weer eens een kerel op af. Zoo gezegd, zoo gedaan. Er werd een man van het garnizoen aangevraagd, en den volgenden dag te huis bezorgd bij den een of ander nalaligen belastingschuldigen, in eene vooral (ten einde opzien te baten) volkrijke buurt; bij voorkeur werd iemand uitgekipt waaraan den ontvanger of deurwaarder, om deze of gene reden, den grootsten hekel bad. Als een bliksemstraal was het nieuws door de gansche buurt of wijk. De een zeide tot den an der: Hebt gij het geboord A. of B. heeft daar zoo even een soldaat te buis gekregen voor de belasting. Eu dan was liet, hals over kop. Een elk, die zijn geweten in betrekking tot liet kantoor der belastingen, bezwaard gevoelde, schraapte zooveel ais hij kon bij elkander, om Mijnbeer den Ont vanger te vrede te stellen. Sommigen ja de meea ten waren echter genoodzaakt, alvorens hoogtijd ia de Engelsche Kerk, zoo men hier de Lombard noemt, te houden. Op die wijze bewerkte den toemaligen nu zaligen? Ontvanger, achtereenvolgend, alle wijken der stad tot dut bet met de ontvangsten weer wat bij kwam. Met een garnizière deed bij wonderenSpotvogels waren gewoon te zeggen, als hij (zoo wij gezegd hebben, hij maakte er zeldzaam en niet dan in den uitersten nood gebruik van) een garnizière uitzond: De ontvanger is weer bezig met zyn Electriseer-machine. En waarlijk, liet had er vt!el van. Menige huisvrouw was in die dagen liever ge storven dan de schande te beleven een garniziè.e aan huis gehad le hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1