51 No. 886. 6e. Jaar&\ Maandag, 3 September 1849. vfl Nieo wslijdmgen ENGELAND. FRANKRIJK. MITS CEL AND. NEDERLAND. Varia. Neêrlasids Toestand. |V ZVEItlkZEESCHK NIEUWSBODE cW l V I 10*/. 117, - 31/s 5 o C v 7 11 0 3 r de SO®da lMeel© in Koop pillen MEN ABONNEERT ZICH Iu Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de RFGT, te Cleveland Slaat Ohio. A3SQNNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post. in Nederland f 1,30. - i.50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollass 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES: 10 Ceut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. Üe inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag eu Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriki.ee, Hoek van dc Schuilhaven, Lett. B, No. 91. Brieven eu Ingezonden stukken franco. &onden, 30 Aug, Een zekere werktuigkun dige heeft een middel van brandblussching uit— gevonden, hetwelk, van onberekenbaar nut kan worden, daar het oneindig spoediger dan tot dus ver branden bluscht, zoodat de schade, die daardoor jaarlijks aan gebouwen als anderzins te Londen alleen veroorzaakt en op 2 millioen pond sterling berekend wordt, aanmerkelijk, zal verminderen. Dit middel bestaat in eene machine, die, in plaats van water, met rook het vuur uitdooft. Onder scheidene in het groot genomen proeven hebben de doeltreffendheid van deze uitvinding bewezen. ïiOndem, 31 Aug. Jl. Maandag is te Glasgow eene indrukwekkende demonstratie ten gunste der onafhankelijkheid van Hongarije gehouden, bestaande in eene groote vergadering der notabelste ingeze tenen, gepresideerd door den lord-provoost dezer i stad. Er werden verscheidene besluiten genomen en een adres aan het Britscli gouvernement opgesteld, Men schrijft den 14 Augustus uit New-York aan de Times De politieke berigten uit Europa door de twee laatste stoombooten aangebragt heb ben hier meer belangstelling verwektdan alle andere tijdingen sedert de Februarij-omwenteling. Men verwachtte veel van Frankrijk en nam een levendig deel in th^olfs aangelegenheden, uit hoof de van de moeijciijkheden waarmede het, ten ge volge van deze omwenteling 'in vele omstandig heden te worstelen had; intusschen voedde men steeds de vaste hoop, dat deze moeijelijkheden zouden uit den weggeruimd, dat het despotismus zoowel als de roode republiek zouden overwon nen worden, en dat het volk zich vatbaar tuonen zou voor een liberaal gouvernement, hetwelk het algemeen welzijn en geluk kon bevorderen. De publieke opinie heeft thans eene geheel andere rigting genomen. De interventie te Home en de daarop gevolgde handel wijze van de legers der republiek opzigtens een handvol Romeinen die op eigen grondgebied voor de vrijheid het zwaard trokken heeft den afkeer dien men in Amerika van Frankrijk heeft, als verdubbeld. Do stemmen, die zich vroeger verhieven om Frankrijk geluk te wenschen schreeuwen thans wraak over eene re gering welke zich aan zoo eene misdaad schuldig maakte en zulks onder de zoogenaamde banier van vrijheid gelijkheid en broederschap. Deze gevoelens zijn geenszins de uitdrukkingen van een overdreven republicanismswant ofschoon wij, naar het voorbeeld van onze Engelsche voorou ders, partij trekken voor de Hongaren de Venetianen en al de overige volken, die tegen hunne ver drukkers opstonden zijn wij nogtans niet vijandig gezind jegens de Russen of de Oostenrijkers die hen bestrijden en waarvan de legers slechts aan de bevelen van hunne respective souvereinen ge hoorzamenmaar ten aanzien van Frankrijk en zijne regering is er slechts eene enkele stem die van de diepste verachting. Men kan niet anders ontwaren uit de dagbladen, welke het meest de publieke opinie vertegenwoordigen. Varijs28 Aug. Het dagblad la Presse pu bliceert eene petitie tot afschaffing van de cons criptie, en noodigt a! deszclfs lezers uithet stuk te onderteekenen waarbij tevens gevoegd is een gedeelte der redenering, welke de lieer Em. do Girardin in de zitting van het vrede-congres hield. De petitie wil de afschaffing van de conscriptie en de ver mindering van het leger in Frankrijk tot op 180,000 mandie dan nog vrijwillig zullen beliooren dienst te nomen. ÜPai'ijs29 Aug. Het dagblad van Venetian vermeld in zijn officieel gedeelte de bijzonderheden der overgave van Venetië aan de Oostenrijksche troepen. Parijs, 30 Aug. lederen nacht worden in volk- rijlte wijken dezer stad, vergaderingen van leden der bergpartij gehouden; dezer dagen waren ten 3 ure in den morgen 800 policie-agenten op de been. en de policie bezat processen-verbaal van al die nachtelijke zittingen waarin liet gedrag van som mige vertegenwoordigers met de uiterste naauw- keurigheid was opgeteekend. Parijs, 31 Aug. De heeren Ledru-Rollin, Felix Pyat en de vertegenwoordigers die inde zaak van 13 Junij betrokken zijn, zijn, naar men zegt, tot het besluit gekomen, om zich op den dag, waarop de debatten van het hooge geregtshof zullen ge opend worden, gevangen te stellen. Wecnen, 26 Augustus. Dc dagbladen deelen thans de inhoud mede van een schrijven van Gör- gey aan de kommandanten van Komorn en Peter- wardein, waarin hij hen aanmaant deze vestingen over te geven. In dezen brief komen de volgende merkwaardige zinsneden voor: »De teerling is ge worpen. Onze hoop is vernietigd. Het huis van Kabsburg Lotharingen heeft door zijne kracht, vereenigd met die van Rusland, onze magt gebro ken; alle onze moeiten, al onze tallooze opoffe ringen voor de zelfstandigheid onzer groote natie waren vruchteloos en zouden wilden wij er verder mede voortgaan, slechts dwaasheid zijn Generaal, gij zult mijne handelingen bij Vilagos raadselachtig, ja ongelooflijk vinden. Ik zal u en de wereld dit raadsel oplossen. Ik ben Hongaar, bemin mijn vaderland boven alles, volgde daarop de inspraak van mijn hart, om aan mijn ongelukkig, diep geschokt vaderland, den vurig verlangden vrede terug te geven en het voor een totalen ondergang te bewaren. Dit is de oorzaak van mijn stap bij Vilagos; de nakomelingschap zal over denzelven eens vonnissen." Weenen, 28 Aug. De dagbladen uit Pesth zijn opgevuld met veroordeelingen. Zes vrouwen weiden, wegens het uitgeven van Hongaarsche banknoten, door een krijgsraad veroordeeld tot ge vangenisstraf. Een notaris, die had medegewerkt tot de bijeenroeping van den landstorm welke door de provisionele regering van Hongarije be volen was werd gefusilleerd. Het gerucht der onderwerping van Komorn heeft zich tot dusverre niet bevestigd. Ook Peter- wardeii» biedt nog wederstand. Frankfort» 30 Augustus. De berigten uit het groothertogdom Baden zijn bij voortduring van eenen zeer somberen aard; handelen vertier staan stil, en de bevolking gaat gebukt onder den druk der belastingen en de inkwartiering. Daarbij wordt van de zijde der regering niets gedaanom den gezonken moed der ingezetenen weder op te beuren. Hare maatregelen dragen integendeel den stempel van wantrouwen en willekeur. Zoo is dezer dagen, zonder dat daarvoor eenige grond is aangegeven het houden der voorlezingen van de professoren Hagen en Friedlander gedurende het wintersemester aan de universiteit van Heidelberg verboden en zijn een 30tal studenten weggezonden geworden. Daar tegen hen geene geregtelijke vervolging heeft plaats gehad is het niet waarschijnlijk dat zij eenig werkdadig aandeel aan den jongsten opstand hebben genomen. Intusschen is deze maatregel even verderfelijk voor de Heidelbergsche hoogeschool als nadeelig voor de belangen der ingezetenen. Het schijnt stellig te zijn, dat Beijeren officieel aan Hanover, hetgeen zijne tusschenkomst had aan geboden, heeft kennis gegeven, dat het geheel af ziet van alle onderhandelingen betreffende zijne toetreding tot de Pruissische geoctroijeerde con stitutie. Frankfort9 30 Aug. In het groothertogdom Baden zijn tot 20 dezer in het geheel 16 personen, welke aan den Badenschen opstand deelgenomen hebben, volgens de krijgswet doodgeschoten. Den 28sten trof te Mannheim dit lot een soldaat, Peter Loclier, wegens aanzetting tot muiterij veroordeeld, die tot den laatsten oogenblik do grootste onbe schaamdheid aan den dag legde. Te Rastadt heerscht thans de typhus in zeer hevigen graad Zicrikzee, 1 September. Er zijn te Rotter dam valsche vijf-en-twintigcents-stukken in om loop. Zij schijnen in gips afgegoten en uit com positie vervaardigd te zijnDoor deze afgieling mist liet valsche stuk al de scherpe lijnen en strcepen der echte 25cents-stukken en kan men ze overi gens, hoeveel schijnbare blijken van echtheid zij ook dragen, onmiddelijk herkennen aan de lood achtige kleur, terwijl er ook eenig verschil in klank en zwaarte bestaat. GEMENGDE BEUIGTEN. LI. donderdag is er ten Hove een groot diné gege ven, alsook bij den Bakker die de ménage regelt; 1 ons biefstuk (schrap gewogen) was de hoofdschotel voor al de dischgenooten, de dochter van den schaar* slijper niet uitgezonderd. Van Meer en was voorsnijder. Terwijl Dominé BBatffeké te Breskens jaarlijks voor '13 h 14 honderd gulden preken leverthoudt zijne vrouw(natuurlijk ock zonder patent) uit schraapzucht, in 't geheim nog winkel van garen en lintdat zij aan andere domino's vrouwen ver koopt, waarvan bewijzen zijn. En ofschoon de ambtenaren dit weten wordt zij niet gepaktter wijl een arme duivel om de minste bagatel inge rekend v/ordt. Uit Middelburg zijn, in den tijd van zes maanden vier personen en een deurwaar der voor de Allerhoogste Regtbank verschenendie behoord hebben tot de groote draai&an/s van Zeeland. Zonder meer dan met één palias ge wapend te zijn, heeft een reusachtige dievenvan ger twee boosdoeners, ter grootte van een lange pijpongeboeid gevankelijk te Middelburg binnen gebragt. Aldaar vraagt men eene schecpsbetrek- king voor een carricatuur-zeeman met een witten hoeddie sedert onheugelijke tijden in sociëteiten en hospitalen naar eene gelegenheid uitziet. Een schippersknecht heeft gaai geschoten met een Bommenesche Snaphaan; nu, te Zonnetnaire wacht men een geelenhoed on:i met een snaphaantje te spelen. Ook in die omstreken is een meid van Kreezigt; die heeft plan om haar zei ven te laten verloten onder drie gebroeders en een Zonnemaire's piertje doch de drie broers nemen geen deel aan haar. De kroonprins van Zweden heeft de na tuurlijke apen te Amsterdam en een zoodje Haag- sche jagers en ruiters in oogenschouw genomen. Behalve de Cholera, heerschen er thans nog minstens vier besmettende ziektens onder de Nederlanders, als; boogzickte, yacht-clubziektegeldziekte en wedrenziekte. Prinses Marianne heeft Malaga aangedaan en aldaar vocht ingenomen. In Zwit serland wordt er door duizende Duitsche vlugte lingen een plan beraamd, om zich tegen Maart a. s. te wreeken. De Koning heeft een groot gedeelte van Papa's hofpersoneel de wijde wereld ingejaagd. Ook heeft diezelfde Sire de zangers van den zangberg te 's Gravenhage in bescherming genomen. De ezels van papa Chassé zijn voor weinig geld uit de hand te koop, zeer geschikt voor het Museum te Antwerpen. - De Spaansche schatkist vereischt eene reparatie van 100 millioen realen. Idem die van Nederland. Bern heelt het hoofdsiersel van den heiligen Stephanus voor zakgeld medegenomen. Voor de ziel van Karei Albert kan vooreerst niets gedaan worden. Op de lersche kust heeft een walvisch met een zwaardvisch slaags geweest. De keizers van Rus land en Oostenrijk zullen nog twist krijgen over Görgey; ze willen hem beide als generaal hebben, i Zijner Majesteits Geldgod is te Amsterdam in 't water geloopcn. Van Rappart is, van minister van financien, tot raadsheer in het hof van Gel derland bevorderd. De Pontius Pilatus bij de regtbank te Roermond, loopt met twee pistolen in den zak, voor zijne persoonlijke veiligheid, door dat hij bang is het licht uitgeblazen te wor den. Ofschoon de Tweede Kamer thans verga derd is, pakt de Koning reeds zijn koffers, om, zoo mogelijk op liet Loo weder te gaan boog schieten. L. Philips heeft een groot bosch te gelde gemaakt om zijne schuldeischers te paaijen. Te Amsterdam is een oude rijke bedelares, die op krikken springt ten tweede male ia den echt getreden. l'auiicrlsmus Onderwijzer. «Derhalve lieve jonge heerI welk middel houdt ge voor het meest dien stig ter beteugeling der armoede?" «Dat is zeer eenvoudig men slaal de armen dood?" «En hoe denkt jij er over, Michel?" «Ik vindt liet ook eenvoudig. Men slaat de rijken dood en de armen krijgen hun geld." Jonge lieer. Onderwijzer Michel. ®iiüjegrij|teï!jlk. (In den Haag staan twee leeiijke harons en een dito gravin naar de inspectie van grenadiers en jagers te kijken.) Baron X. «Gravin Aureliamoet men zich niet ten hoogste verwonderen, dat onder dit burgervolk zoo vele fraaije gezigten zijn? De duivel begrijne het ik niet." Eea kleine tekst met een kleine glosse. In het maandwerk Europa wordt het volgende motto voor eene verzameling van hedendaagsche poëzij als zeer passent aanbevolen: sBegreep 'zoo menigmaal een bond ties dichters klanken Hij zou voorwaar nog meer dan voor den roLling janken.' Hoe hard zou een hond wel gejankt hebben, haal hij de klanken begrepen des dichters over 't Sterven en begraven Van WIMiEM den Braven Wat ieeren de lieden in liet tuchthuis 5S Gebod Ghij en suit u niet laten betrappen noch u laten verschalken. Deventer, Augustus De toestand van ons dierbaar Vaderland is door een onheilspellende wolk overschaduwd. Trachten wij die wolk te doorzien dan deinzen wij terug van afgrijzen en droefheid, wautonsoog valt dadelijk op het zoozeer geschuwde monster staats-bankroet, hetwelk ons beloerd, met eene grim migheid gelijk den bloeddorstige!! tijger zijne prooi. De droefheid, welke ons bij de beschouwing van dat gedrocht overvalt, verandert in wraakzucht, wanneer wij bedenken hoe, kortelings geleden, wij onze zuur verdiende penningen opofferden om den grond van het ons eeuwig dierbaar Nederland te redden; veranderd in verachting, wanneer wij her denken, hoede mannen, welke 's lands zaken moesten behartigen doch wezenlijk verwaarloosde zijn af getreden zonder hunne welverdiende straf te on dergaan. Den man, welke men vergood had, had hij zijne woorden gestand gedaan, moest door een rcglerlijk vonnis aan de verachting zijn prijs gegeven, bij liet niet vervullen derzelvc. Of waren liet niet zijne woorden ais de leebing hem toegestaan werd, voor 1830 's lands financiën te redden. Of was hij niet strafbaar volgons art. 7ö der toen figereude Grondwet, waren de wetten niet overtreden, toeri lilj op 1 January 1-8T8 zijne por-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1