n No. 585. donderdag, 25 Augustus 1849. 8e. Jaarg. Nieuwstijdingen. ENGELAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. zich als ZIERIkZEESCHË NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH Ia Neder Jniid, btj den Uitgever/ bij alle. Boekhandelaren ea Po&tdhectcnreo. Io Khprd-Ametjka, bij J. QUENTUS. te. Albany., tfl fajj C. w HECrT, t« Clc«eioed Sla»1 Olxin. ABONNEMENTS-PRÏ JS i VOOR BE-I DB WTGAYB#. Vci^* 3 eoaasden,.1,30. Frttneo per post in Nedetlaud j.5Ö. Voor I^oord-Aq*e/ik^. Franco Neyv-Yoj;^, DoUajs 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERT EN TIEN 10 Ccut voor eiken regel. Zeg^regt voor iedere plaatsing 3b cents. Be mzendiog der Advcrtentiën kan gesciutyien tot Moflfid&g en Woeusdag, voormiddag 11 ore. BUREAU; Iloek xoo de SchuilhavenLett- B No, 94. Brieyeu en Ingehouden stukken franco. ii 23 do/i'r Ho pebrckfti- s le«. Kraan, le UB ES, 1 mater dam. Cortgecn leverziekte ty genezen. walging t'ii maag eet» aan eetlust en oway zijn van d it door de- uil. den we; (1 de inaag tzoodat de wanneer alle bebben. ZEN *au /"23.SO 5,90 - 23,90. bekomen bij le Ztierikzee J&iablis London, 18 Augustus. In het dorpje Broms- grove, graafschap Worcester, is de vrouw van een arbeider onlangs van vier dochters bevallen, dio allen zeer welvarende zijneen jaar geleden was zij van drie kinderen bevallen. Londen, 19 Aug. Zekere Rebecca Smilh, die in het graafschap Wilts, wegens kindermoord is ter dood veroordeeld, heeft aan den kapellaan der gevangenis bekend, dat zij reeds acht harer kin deren om het loven had gebragt. Partys, 17 Aug. Men spreekt veel van het volgende vreesselijke voorbeeld van wraakzucht eens gehoonden cchlgnnoots. De heer Maguiez, over tuigd van de ontrouw zijner vrouw en van de misdadige verstandhouding van deze met een zijner vrienden, den heer Vaillemet, schreef in de maand September des vorigen jaars verscheidene brieven aan dezen laatsten, om hem tot een duel uit to noodigen, en dreigde hem, bij weigering, als een hond te zullen doodslaan. Eenige dezer brieven waren in handen van de rngterlijke magt gekomen en Magnicz verscheen den lOden Mei voor het hof van assises van de Seine, beschuldigd ter zake van bedreigingen tot doodslag. Het publiek mi nisterie verklaard hebbende, dat, indier, hij opent- lijk en onder eede verklaarde, van zijne wraak zuchtige voornemens af te zien er geen gevolg zoude gegeven worden aan de aanklagte, ging Mag- niez eindelijk en als zijns ondanks over tot het atleggen dezer belofte en werd dadelijk in vrijheid gesteld. Eergisteren avond echter hoorde men in de Rue Ncuve du Luxembourg een schot. Een man was gevallen en lag te wentelen in zijn bloed, en nevens hem bespeurde men een tweeden man die met onverschilligheid het lijden van zijn slagt offer aanschouwde. Het slagtoffer was Vaillemet en de moordenaar de belnedigde echtgenoot Mag- niez. Men bragt dadelijk hulp aan eerstgenoemde, maar men wanhoopt aan het behoud van zijn leven. Magniez is dadelijk in hechtenis genomen. Nog altijd is men in het onzekere omtrent het lot van Garribaldi en willen sommigen, dat hij naar Venetie ontkomen is, anderen dat hem door de Oostenrijkers de pas afgesneden is. Overigens zouden de zaken voor Venetie eene gunstige wending schijnen genomen te hebben. Van verschillende kanten melden de berigten, dat de Venetianen verscheidene gelukkige uitvallen heb ben gedaan en dat de Oostenrijkers de blokkade hadden gestaakt'. Manin was op nieuw met het dictatorschap bekleed en de vergadering had het besluit tot voortzetten van den tegenstand met geestdrift vernieuwd. Men verzekert, dat de Fransclie regering Donderdag het officiële berigt van het sluiten van den vrede tusschen Oostenrijk en Piemont heeft ontvangen. Na het doorworstelen van groote moeije- lijkheden waren de onderhandelaars het eens ge worden omtrent het aantal der personen, die van de amnestie zouden uitgesloten worden. Dit getal is op 83 vastgesteld en bevat de namen van de aanzienlijkste Milanesche familiën. Een brief uit Milaan deelt verschillende bijzonderheden omtrent de verbitterirg, welke de maarschalk Radetzky tegen deze stad schijnt te gevoelen. Onder de per sonen die van de amnestie uitgezonderd worden, behoort de graaf Velaliano Borroinoco, tegen wien de haat van Oostenrijk vooral groot schijnt te zijn. omdat hij aan den Lombardischen opstand heeft deel genomen, in weerwil, dat hij kort te voren tot ridder van het Gulden Vlies was benoemd. Nadat men al zijne paleizen en villa's had ver woest, heeft men hem en nog cene aanzienlijke fa- milliën ran deze amnestie uitgezonderd, als de hertog van Letta, Francisco Arese, een vertrouwe lijk vriend van den President der Fransehe Re publiek, de graaf Toffettf, enz. I) ITS C11 LAND. Weenen, 15 Aug. De Hongaren, onder Dem- binski, welke door het gevecht bij Szdreg ver strooid waren, begonnen zich weder te verzame len aan den linkeroever van de Maros, tusschen Szegedin en Arad om de tegen Temeswar en Arad gerigte operatiën en Haynau te keer te gaan. Hun voornemen schijnt echter niet gelukt te zijn, daar, volgens overeenstemmende berigten Haynau werkelijk van Szegedin naar Temeswar opgerukt was en die laatstgenoemde vesting, welke zoo held haftig onder Rukovina stand gehouden heeftden 9 of lOden Augustus, ontzet heeft, terwyl hy ver moedelijk reeds voor Arad slaat. Weenen, 17 Augustus. Een brief uit Ruma meldt.dat Kossuth op 3 dezer, Perlasz is doorge trokken en zich naar Pancsova heeft begeven. Overal werd hij met geestdrift ontvangen. De voorposten der insurgenten staan aan de Rabuitzhunne huzaren stroopen tot bij Wesel- burg. Klapka bevindt zich inet zijnen staf nog altijd te Raab. Het hoofdkwartier van de belegeringstroepen voor Komorndat zich sedert acht dagen te Presburg bevondis den 12den dezer weder naar den regter- Donauoever, naar de zijde van Raab gelegd. Dembinski is op marsch naar Arad, waar zich de Magyaren onder Perzcel contrenlerenterwijl zij zich uitstrekken in de rigting van Grootwara- dijnop den straatweg van die plaats zet prins Paskewitsch zijnen marsch voort. Te Parijs is vertaald en uitgegeven de acte van onafhankelijk-vcrklaring van Hongarije. Dit document is onderteekend door den baron Si- gusmend Perenyitweede president van de kamer der magnaten; Paul Almassy, vice-president van de kamer van vertegenwoordigers, en Emerie Szacvraysecretaris. In den aanvang worden de constitutioneele regten van Hongarije (alle gegrond op historische ante cedenten en duidelijke tractatenj opgeteld, zoo mede do tallooze malen dat het Oostenrijksche gouvernement meineedig is geweest. De vervallen-verklariug van het huis Habsburg- Lotharingen is in de volgende artikelen vervat: Art. 14. Er bestaan verscheidene wettige redenen die aan iedere natievoor God en de menschen, hst regt geven om het vorstenhuis, dat over haar regeert, te verbannen. Art. 15. Wanneer dat vorstenhuis In verbond treedt met de vijanden des lands, met oproerlin gen en plunderaars, met het doel om de natie te onderdrukken. Art. 16. Wanneer het, om de constitutie, die door de koninklijke eeden bekrachtigd is, omver te werpen en de onafhankelijkheid der natie te vernietigen, met de wapenen in de vuist zijne onderdanen aantast die niet opgestaan waren. Art. 17. Wanneer het geweldadigerwijze hel land welks onschendbaarheid het gezworen had te zullen handhavenvaneen scheurt. Art. 18. Wanneer het de toevlugt neemt tot vreemde lusschenkomst, om de wettige vrijheid zijner onderdanen te verdrukken en hen te doen vermoorden. Art. 19. Elke dezer misdadige handelingen is eene toereikende reden, om dat vorstenhuis van den troon vervallen te verklaren. Art. 20. Het huis Habsburg-Lotharingen heeft al die misdaden bedrevenhet heeft ze allen te gelijkertijd gepleegd en met het vaste voornemen om het bestaan van den Hongaarschen staat te vernietigen. Die misdaden zijn gepaard gegaan met zoo veel verraad, rooverijen plunderingen moor den en geweldadigheden van allerlei aard, dat oe menschheid van afgrijzen terugbeeft voor het verhaal van zulke barboarschheden. Daarop volgt de naauwkeurige uiteenzetting van al die grievenwelke verscheidene bladzijden be slaan. De acte besluit volgenderwyze Art. 19. Dierhalve, ons grondende opal die fei ten en vertrouwende op do geregtigheid Gods en hot oordeel der beschaafde wereld steunende op de natuurlyke regten onzer natie en op de kracht die zij in zoo vele beproevingen heeft aan den dag gelegd, en uit krachte van den pligt van behoud, die op iedere natie rustverklaren en hesluiten wij als volgt, uit naam van het wettig door oris vertegenwoordigde volk: Hongarije wordt, met Zevenbergen, dat er mede vereenigd is, en met alle aanlioorigheden landstreken eu provinciëntot een vrijen en on- afhankelijken Europeschen staat verklaard. Daar het huis Habsburg-Lotharingen met eigene handen de pragmatieke sanctie verscheurd en alle banden verbroken heeft die krachtens we- derzijdsche tractaten tusschen hetzelve en Hongarije bestaan hebben, en dat wèl ten gevolge van het verraadden meineed en de wapening van dat huis; daar het huis Habsburg liet land heeft trachten te verscheuren, door Hongarije. Zevenber gen Croatie Slavonie, Feume en de kuststreken vaneen te scheiden daarbij niet schroomeude om ter vernietiging van het onafhankelijk bestaan des lands, de hulp der legers van een vreemden vorst in te roepenwordt genoemd huis Habsburg- Lotharingen bij deze tegenwoordige verklaringin naam der natie voor eeuwig uitgesloten van het bezit van Hongarije, Zevenbergen en alle daartoe behoorende landen en provinciën, en voorts uit het land verbannen en ontzet van het genot der bur gerlijke regten. c. De Hongaarsche natiedie dus als vrije en onafhankelijke staat weder onder de Europesche volkeren optreedt, verklaart tenzelfden tijde dat zij voornemens is den vrede en de vriendschappe lijke betrekkingen met de volkeren die voormaals met haar aan denzelfden vorst onderworpen waren, te handhaven en te bewaren, en met alle andere volken in verbond te tredenvoor zoover hare eigene regten daardoor niet benadeeld worden. d. De nationale vergadering zal het regeringstelsel in al zijne deelen vaststellen, maar tot den tijd, dat dienaangaande iets kan worden beslotenwordt Lodewijk Kossuth, die door de vertegenwoordigers der natie bij algemeene stemmen tot president der regering was benoemdgeproclameerd tot gouver neur-president belast met het bestuur des lands in deszelfs geheele uitgestrektheid met de ministers die hij kiezen zal. Te Gratz heeft den 23 en 24sten Julij een treurig voorbeeld van het veemgeregt plaats ge had. Een aantal van 100 personen verzamelden zich namelijk onder een grooten eikenboom, om van voikswege regt te doen. Er worden 8 per sonen vooigebragt, die volgens het algemeen ge voelen strafschuldig waren. De gevangenen werden met harde woorden bejegend, vastgebonden en met stokken en riemen geslagen eenige werden bij hunne groote tooncn ten onderste boven aan een boom gehangen en in deze positie nogmaals een kwartier uurs geslagen tot dat zij van pijn en afmatting bezwijmden. Eindelijk liet men de mis handelde naar huis gaan, ofschoon men sommigen nog 2 dagen lang in hechtenis hield. Twee der ongelukkigen stierven ten gevolge van deze behan deling. Er is dadelijk een geregtelijk onderzoek begonnen. Frankfort, 18 Aug. Met de vrijwillige lee ning van een millioen gulden in Baden gaat het niet snel vooruit, zoodat de regering zich genood zaakt heeft gezien de kapitalisten nogmaals uit te noodigen hieraan deel te nemen. Naar liet zich laat aanzien zal zij weldra van eene gedwongene leening van een veel grooter bedrag gevolgd worden. Handelsbrieven schilderen met de somberste kleuren den staat van verval, waarin handel en nijverheid in Baden zich bevinden. Zeer velen zijn willens naar Amerika te verhuizen en zouden dit reeds bewerkstelligd hebben, indien zij hunne vaste goederen en bezittingen tegen kontact geld aan den man konden brengen. Intusschen is dit aan verscheidenen legen een spotprijs gelukt, cn deze maken reeds de noodige toebereidselen om nog in den loop van dezen herfst, over Rotterdam de reis tnrar NoonJ-Amerika (e aanvaarden. Hun voorbeeld zal, naar wy vernemen, mede door vele andere ingezetenen in de Zuid-Duitsche ataten gevolgd worden. BELGIË. Brussel, 18 Aug. Eene vrouw, dio Eirih om zekeren roem in het krijgsleven heeft verworven, is dezer dagen in het oude mannen- en vrouwen huis van Molenbeek St. Jan overleden. Fran$oisu Poissongenaamd de Visscher, heeft het groote leger als marketensier gevolgd, en aan al de veldtog- ten des keizerrijks deel genomen. Tot chevaliere van het legioen van eer benoemd ontving zij riet ridderteeken uit handen des keizers op het slag - veld, waar zij zich door vele uitstekende daden had onderscheiden. Eenige maanden geledon zon deze vrouw op eene zolder van gebrek zijn om gekomen, doch werd, op voorspraak van eenige weldadige personen, opgenomen in het gesticht waar zij zacht en kalm in den ouderdom van 61 jaren is gestorven. Arnhem, 19 Aug. Gisteren morgen ton 9 ure trok over deze streken eene hevige donderbui komende uit het westen, waarbij in het naburig" dorp Elden, eene vrouw in hare woning door dw bliksem is dood geslagen, zonder dat er verdo- brand is veroorzaakt. Van andere rampen hei it men niet gehoord. Zierikzeo, 23 Aug. Naar men verneemt, zullen de riajaarsoefeningen der miliciens van 1845, 1845 en 1847 dit jaar niet plaats hebben, en wel is de eerste plaats uit het oogpunt van bezuiniging, en ten andere op grond van het min raadzame oin de miliciens bij het heerschen der tegenwoordig" ziekte, bij de korpsen op te roepen. GEMENGDE BERIGTEN. Zijne Majesteit houdt zich thans onledig met liet vangen van herten. lil den Haag vermeerdert, de armoede met den dag. Te Amsterdam geld een portie gort met stroop in het toevlugts-liöte' voor behoeftigen, 5 cents. Bijna 100,000 personen maken van die stads-gaarkeuken gebruik. Aldaa. worden mede slaapzalen in gereedheid gebragt, om het welvarende volk dat gewoonlijk onder het dak des hemels logeertdes nachts voor een prikje to herbergenmitsvooruit te betalen. De prins van Oranje heeft de Zierikzeesche boogschutten iu bescherming genomen, ooder voorwaarde, dal ieder lid zijne belasting, zoo een echt Nederlandiv dit betaamt, van maand tot maand getrouw bo- taalt. Geld alom schaars. Een kleermakers knecht te Haamstede zal uit liefde zijn rok kee«- ren. Aldaar is eene maagd ongesteld geworden door het gebruik van Blom, en te Dreischor een andere door het gebruik van een jonge Pompoen:;. Gezien te Iloenderloo, Hare Majesteit de Ito*- ningiii. Een fransch school meester is afgezet omdat hij door al de kindereo zijner school eene petitie had laten teekeneri, ten einde de President der Republiek afgezet zou worden nu dit had du- verrader wel verdiend. Ter gelegenheid dat te Caen een man, die twee vrouwen gehuwd had. tot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld werd ter lieten de beide vrou wen gearmd de geregtszaal als de beste vriendinnenhem heimelijk uitlagchende Aangekomen te Parijs, Lola Montcsen echt genoot, laatste soort. De Koningin heeft dn Boogschutters te Apeldoorn geïnspecteerd. Prinses Marianne zal het Heilige Land niet bezoekenhei reisgezelschap moet; hoe klein het ook isvolstrekt niet homogeen zijn. Uitgeloofd door eene darm- te Amsterdam, die haar hondje ontstolen is, f 161* aan hem, die den dief aanwijst. In Frankrijk is men van meening dat dn kogeldie den Pre4- sident de laatste eer zal bewijzenreeds gegoten is. In Italië worden vereenigingen gevormd tol wering van alle Fransclie producten, uit wraak over de Fransclie expeditie naar Rome. Over leden in Engeland de laatste nakomeling van Olivier Cromwell. Het is tie Commissaris van p. oe LODZEl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1