III1S0II Donderdag9 Augustus 18411. y ie. I j! BM m I j iy lil lil ËLsi' I >,he Mo. 579. 5e. Jaarg. Nieuwstijdingen. DD ITS CM AND. V erscheideiihedeii I 1 'p li uit Breshn, J A. Aiiexses ten L'uneiimalii It uus eiMiigiinj reus die urlilte- i;ir den vitihuc.I waaruit ens n Breskens en in de welkin resideren) gem te ontdekken dat er iu't gc. bestaatwci- o gedoemd zijn, linen opmaken i'il vattenhij ;t van Denilerd, ndelijklieid der et nemen mag, ffer van 2k gul- ;ente is. Tevens 'e officies smerij zijn, op nieuw liet feit aan te ken des Avond- toegekend wor- ■versterking van aster Keikstolïtr wenscli bijvoe- de heilige brut- liet liem 1 io met 1 Julij og niet lielitieii Idelijk te doen. wordt bij de» 119 in de Ge- op den 23 Au- iets zal hebben. eelt zich iu de Laiidaen.iuten, mes Hoeden het Modevak met belufte van i huize van ha iu de Poslsiraol V. Pliaff. in lossing, hel R. Cocle RAL Ar C.° Hollows? anden herstelt. n behouden, op '1 bruikcu van vruch vleesel», sausen algemeen ver re wel de iuaa|;e men 7.al l|e nvouds, geduienil tillen te «eiucti, 5. Op deze wijzen en zelfs behoorden in »c ongesteldheid dc PRIJZEN Ie ,7S /"lb-30 /"23.S ,13 - 18,90 - 23,0 te bekomen Ie Zieriht Holloivay's Eta$ VAD foe LOOZ nasr« aso"keert zich In Nederland, bij tien Uitgever; by alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noor d-A meiika, bij J. QU1NTÜS. te Albany, en bij C. de-REGT, 'e Cleveland, Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRÏJS VOOR BI IDE OiTGAVES. Voor 3 maande»f 1,30. Franco per post. in Nederland- 1,50. Voor Noord-Auierika. Franco New-York. Hollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIE!?: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. Dc inzending der A'dverleuliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 uie. BUREAU: Zierikr.ee, Hoek van de Schuilhaven, Lelt. B, No. 94, Brieven eu Ingezonden stukkeu franco. LUS: LAM). Lonclesi, W Augustus. De sehout-bij-nacht sir Charles Napier, die onophoudelijk in den laatste» tijil zijne pen wijdt aan het aantasten en ontmas- j keren van misbruiken, die bij de Engelsche zee- uiagt beslaan, heeft thans weder eeiieu brief aan lord John liussell het licht doen zien, waarin hij I uiteenzet, dat het bestuur over 's rijks zeeuiagt, j zoo als het thans is ingerigt, het kwaad meer verergert in plaats van verbetering aan te bren- j gen; bij betoogt, dat, al had de admiraliteit de bekwaamste, werkzaamste en ijverigste mannen uit du drie vereenigde koningrijken aan het hoofd, deze nog niet toereikend zouden zijn, om de taak die thans hun is opgedragen, naar beboeren te ver vullen. Het eunige redmiddel is, zijns inziens, ccne radicale hervorming, zuo men een stelsel wit doen ophouden, dat zoo verdeifelijk voor de Brit— telle vlout weikt. In oen brief aan den Tunes, uit Koine van ilen 20slen Julii, leest men a Met leedwezen bespeur ik uit dc berigtcn, van Gaëta gezonden, dat men daar nog geen beslissend besluit heelt genomen, en dat de aangelegenheden van Rome, om zoo le zeggen, up den omien voc-t blijven. De gouvernement.*- commissie, voor eeltige dagen benoemd, is nog «iet ge ïnstalleerd; ministers zijn mede nog niet benoemd. Die slaat van zaken is verontrustende, eu men kan gerust zeggen dat Route en de pauselijke staten geheel zonder regeling zij», uitgenomen het Oostenrijkse!» militair gezag te bologna en te Aucona, en dat der Franschen te Rome. [let wordt hoog lijd, dat men tot een besluit kotne; de gtoole mogendheden moeten er ernstig op bedacht zijn om te Gaëta tnsschen heide te kouten en zich onledig houden met de herstelling van hel pauselijk gezag, op rotte wijze, evenzeer vooideclig voor zijne stalen, als voer de rust van Italië, en over 't geheel van geheel Europa. sliet Romeiusclie volk, eu hieronder versla ik alle volks klassen, van den prins al' tot 05» den geringste» hoer verlangt shciits ééuo 'zaak de afschaffing van hel priester gezag. Wordt dit punt toegestaan, dan zal het volk alles aannemen wat men wil. ]k voeg er hij, dal indien En geland de punten sauctioruieert, welke de drie inógcudhcdeu inter oumuldelijk in het vraagstuk belrukken. Frankrijk, Oostenrijk eu Napels, zullen vaststellen, zij door het gansohe volk met blijdschap zouden aangenomen worden. Italië beschouwt ons gouvernement als ecu onpartijdig vriend, waarop het iu alle opzigteu kan rekeueu." EBAXKRIJR. Parijs, 3 Aug. Da cholera, of.-choon niet ver dwenen is hier tucli aanmerkelijk verminderd. De sterfte ter. gevolge van die ziekte beloopt in de laatste week niet moer dan een 12ial daags in de hospitalen en in (Je stad nog minder. Se dert het uitbreken der ziekte zijn hier 10,000 personen er aan overleden; in 1832 bedroeg dit getal 18,000. i'aï-jjs, A Au gustus. De president der republiek schijnt voornemens te zijn, verscheidene togten iu het uoordcu en liet zuiden van Frankrijk te doen. Den l2den Aug.- hegeeft hij zich tiaar Havre, om daar den jaarlijksclieu wedstrijd iu zeilen eu roe ij en hij te wonen. Minder zeker is eene reis, die hij naar Lyon en Straatsburg zou doen. De Ilaliaansolte dagbladen behelzen heden niets bijzon ders. De troonrede des konings van Sardinië wordt al gemeen door de dagbladen van Turin gunstig beoordeeld. Overigens is men nog geiicel in het onzekere nopens den tegen woordigen stand der onderhandelingen met Oostenrijk. Noch uit Rome noch uit Gaëta valt iels van belang 1e melden. Volgens sommige dagbladen zouden de kardi nalen eene poging gedaan hebben, om het H. Oflicie en het Vicariaat le Ronte te herstellen twee iustelliugen welke zeer tegen den geest van «le bevolking en mede iu tegenspraak ziju met de beloften van liet Frausche mi nisterie. 2 Augustus. De berigten van het toonecl des ooi logs in Hongarije ziju heden van weinig belang; van meer beteekenis daarentegen ziju de artikelen over Hongarije iu onze dagbladen, welke aan den invloed van hóóggeplaatste personen worden toegeschreven. Aanleiding tot dezelve gaven de laatste discussie» inj het Engelsche -^ailcmcuL en de bij die gelegenheid persoonlijk uitgedrukte meeniug van lord Palmerston welligt zelf eene verwacht wordende ot ook wel reeds outvaugene nota vau het En gelsche kabinet. Het zeer goed geschreven leidend arti kel in de Lloyd steit de redenering van lord Palmerston in het regie licht, doch laat daarop ten slotte volgen: x Het oordeel van sommige dagbladen van "Wecneu kan niet als de maatstaf beschouwd worden naar welken men de keizerlijke staatkunde moet afmeten. Frans Joseph heelt nog door geeue enkele handeling geloouddat hij inderdaad aan eene verdeeling van Hongarije of eene on derwerping van dat land ouder eene vreemde heerschappij gedacht heelt; veel meer kon men uit zijne laatste be sluiten genoegzaam opmaken dat het zijn innigste vvensch is de gemoedereu aldaar te bevredigen eu den gestoorden vrede te herstellen." Daareulegeu laat de FViener'Zlg. zich volgender wijze uit; iDe uitsluiting vau Hongarije uit het constitutionele Oostenrijk, dat bij de grondwet van den 4 Maart wordt aangenomenis echter van deu eeueu kant zoo volstrekt noodzakelijk voor de duurzame rust iu dit land eu aan de andere zijde zoo billijk en regtvaardig dat op geenerlei wijs van dit beginsel afge weken kan worden." Frankfort, 4 Aug. Volgens particuliere brieven uit Karlsruhe is professor Kinkel uit Bonn, uit hoofde van deelneming aan de Badensche volks beweging, gisteren door den krijgsraad ter dood veroordeeld en dadelijk gefusilleerd geworden. Dit ïjerigf, dot hier eene smartelijke sensatie verwekt, schijnt de uit Berlijn ontvangene verzekering, dat alle Pruissische onderdanen, dieeenig deel hebben genomen aan den opstand in Baden en Rijn—Beijeren, volgens het standregt zullen behandeld worden, te bevestigen. DELG CE. Brussel5 Augustus. Dezer dagen stond voor liet hof van assises van Wesl-Vlaanderen teregt zekere Fran- -coi.se vau Rijckeghem tweede vrouw vau den wever Charles de Cleicq te Arseclebeschuldigd vau door mishandeling deu tlood vau haar 4jarig voordochlertje Ida veroorzaakt te hebben. De acte van beschuldiging heeft afgrijselijke zaken aan het liebt gebragt. Dit kind was zwak van gestel, maar zeer blijmoedig vau aard; iiilussclieiide stiefmoeder vatte een grooten haat tegen hetzelve op die niet verflaauwde, hoe vooikomend liet kind ook was. Nooit sprak zij tot hetzelve of raakte het aan, dan om het slagen te geven. In de eerste zes weken vau het huwelijk van Fiancoise met de Clercq mogt lila uog vrij loudluoptn maar werd toen op een vuileu en duis teren zolder opgesloten en slechts tweemaal daags naar beneden gebragt, om te eten. Nooit ontving zij echter van de stiefmoeder iels auders dan wortelen en rapen eu dan nog zoo weinig, dat Ida haren honger niet kon stil len durfde de kleine klagen, dan werd zij onbarmhartig geslagen en bekwam deu volgenden dag eten noch drin ken. Zij .moest op morsig stroo slapeu kreeg geeue scl.ooue noch nieuwe klccdeieu (denude vielen iu lappen af,) werd nooit gereittigd of gewasschen en het ongedierte deed haar duldelooze pijnen lijden. Ida had een broeder, Isidore genaamd die haar somtijds iu het verborgen een stukje brood bteigtwerd vrouw van Rijckeghem dit gewaar, dan sloeg zij hem even als ziju zusje; op zekeren dag deed Isidore, lot het uiterste gedreven, aangifte bij de overheden; deze zonden iémand om onderzoek te doen, maar toen de vrouw hel haar aaiigetijgde ronduit loochei.- deliet men <le zaak berusten. Op hernieuwde aangiften van Isidore werd geen verder acht geslagen. De vader bragt nu eu dan aan zijne ongelukkige doch ter eeuig voedsel, kuiten welen zijner vrouw. Men ver baast er zich echter over dal hij geen krachtdadig einde aan de zaak gemaakt heeft. De kleine Ida kon niet langer wederstand bieden aan de baar aangedane mishandelingen; zij werd doodelijk ziek, de moeder liet echter geen geneesheer komen eu de hoeveelheid voedsel werd npg verminderd. Isidore bleef voortgaan met door het dakvenster op den zolder le klim men en zijne zuster eeuig eten te brengen, maar die bijstand kwam te laat; ofschoon zij het dankbaar eu met een glimlach van genoegen aannam, overleed zij toch reeds in den avond vau den 4de» April 1 S'i9, in de diepste ellende. Fraiiooise vau Rijckeghem i» door de jury schuldig verklaard eu diensvolgeus veroordeeld tot de straf des doods. Haar man is vrijgesproken. NEDERLAA'D. Zwolle, 4 Aug. Het getal der cholera-lij tiers is hier geklommen tot 112. In de laatste dagen zijn het bijzonder kinderen die aangetast worden; men schrijft dit toe aan het veelvuldig gebruik van vruchten, waaraan deze zich, bij gebrek aan het noodige toezigt der ouders en bij de goedkoopte der vruchten, zich overgeven. GEMENGDE BEMGTEK. LI. Zondag nacht zijn er in de Boogschntterij twee Kieltjes gelegd, van zeer fijn hout, waarvan men vreest, den (jdcn Mei 1850 de Scheepjes te zullen zien alloopen. Aldaar heb ben eenige Bergsche Dames een aardig rolletje ge speeld. Lenige verliefde Leden der Zangschool, eerste soort hebben het voornemen opgevat om op aanstaanden Zondag, onder Directie van de Kuif, een plaiziertogtje naar Goes te maken, ten einde hunne talenten aan eenige Goessche boeren te doen hooren. IngezondDe,Ambachtslieden te Bruinisse moe ten vertrekken, want de Plaats-, Polder,-Kerk en Armbesturen-, benevens liet kantoor van de accijnsenworden geregeerd door zotten en gekken. In Engeland is er reeds sprake om behoeftige jonge lieden te bannen. Generaal Bern is ziek, alsmede prins Metternich. De banknoten van Kossuth worden door de Ryssen en Oostenrijkers reeds gebezigd otn patronen vau te maken. In het Hemelsche rijk ziet men ook ec-ne omwente ling te gemoet. De koningin en hare kinder tjes hebben de paarden, koeijenkalveren en schapen van den heer Moorrees, bij Deventer met eer» bezoek vereerd, en alles wel bevonden. 's Konings vuurwerker heeft óók een kluifje ver diend, aan het Stedelijk bestuur van Middelburg, met het leveren van een vuurwerk, dat de volks vermaken heeft gesloten. Overleden te Wansum, Pastoor Aertsop het oogenblik dat hij op het altaar zijn bediening uitoefende. Kool-en lijnzaad iets williger. Te Stettin is reeds een Te Beam gezongen wegens bet onderdrukken van den op stand in Duitschland, welke lofzang elders gevolgd wordtdoor schrikkelijke (zoogenaamde) wettige moorden. In den Haag liggen 2000 hoofden aan de beurt, om, in Naam des Koningsvan hun huisraad ontlast te worden wegens verschuldigde stedelijke belastingen. Te Lissabon is een lelt in de schatkist ontdekt, waar reeds eenige tonnen gouds door zijn getaand. Aangekomen te Londen, de wereldberoemde Mazzioi; die vogel is Oudinot dus te gaauw geweest. De. Hongaren hebben hun verlangen te kennen gegeven, om met Polen ver- eenigd te worden en alsdan de kroonen van Polen en Hongarije aan deu hertog vou Leuch- tenberg op te dragen. Te Rome worden weder verschansingen opgeworpen, doch nu door generaal Oudinot. Hij moet derhalve het mishandelde Bo- meinsche volk zeer mistrouwenen niet zonder reden. Nu de drie grootste despoten van Europa de kaart weder geven, is er spraak, om Zwitserland wat te kortwieken, om reden dit land open staat voor alle volken, die gekroonde moordenaars ontving- ten. In de residentie begint men te morren, omdat een stalmeester grooter tractement heeft dan een predikant. Te Dublin is het volk beleefdelijk ver zocht toch te illumineren wanneer Victoria is gearriveerd. Die geen eten hebben zijn daarvan verschoond. Ofschoon het Nederlands,che volk tamelijk aan 1 mystificaties eu teleurstellingen gewoon is, zal het zich wel nimmer zoo schromelijk teleurgesteld hebben gezien als door het thans ingediend icets- ontwerp tot dekking van het tekort. Om nu niet eens te spreken van het regtvaar- dige, dat degene die het tekort veroorzaakt heb ben het ook moeten uit den weg maken; had meu toch billijkerwijze mogen verwachten, dat het door krachtige bezuiniging zou verwonnen worden, waarvan de wenschelijkheid en uitvoer baarheid duidelijk is aangetoond; of dat het in ver band ware gebragt met eene gebeele hervorming van het belastingstelselwaardoor de burger titans stelselmatig uitgezogen wordt; of althans de nij verheid en de kleinere fortuinen zouden gespaard worden. Niets van dat alles. Integendeel de kleine for tuinen en de nijverheid zullen weder het slagtoff dezer krijtende belasting worden. Immers alle inkomsten van bezittingen zul!; gelijkelijk met 3 pCt. getroffen worden; onvei- schil lig van den millionair, die zelfs bij de groots, weelde zijne inkomsten niet kan verteren, en \.j.« de behoeftige weduwe, die door hare inspanning» en ontberingen van een geheelen leeftijd een noob- penuing heeft overgegaardom op haar ouden da.: haar eigen zuur verdiend en schamel korstje brood te eten. Dit is dan gelijkheid in Nederlandsch.' zinWij zouden vragen of bij de bedeelingen va» gunsten dezelfde strenge gelijkheid ook wordt t.. acht genomen? En de nijverheid! Te vergeefs schijnen al;'.: betoogendat het de ontwikkeling der nijverheid is, waarvan alleen de bloei des lands kan verwacht wordendat alle druk en belemmeringen der nij - verheid een doodelijken invloed op de volkswei- vaart hebben. Ofschoon op alle denkbare wijze.' reeds belast, gedrukt, gekneld, belemmerd, z..l deze hoofdzakelijk weder moeten bloeden voor <i te haren nadeelo verspilde gelden. Behalve dat reeds onevenredig door de voorgestelde belastixi op de onroerende goederen getroffen wordt (da toch de nijverheidsondernemer noodwendig groot:-r huizen, winkels, pakhuizenwerkplaatsen mag- zijnen, enz. behoeft dan enkel otn le wonen zullen ook de patenten schrikbarend verhoog, i worden. De patenten, waarvan Gogel reeds zeiu. »dat het niet mogelijk was een wandrogtelijkor voortbrengsel in het belastingstelsel te vlechten dan dit patentstelseldoch die het voordeel hei - ben, dat ze door de administratie zonder toedoe van de wetgeving naar willekeur kunnen verhoojd worden, en dus een probaat middel zijn om den burger, zonder gerucht, te persenen uit te mer gelen.Deze patenten zullen behouden blijven, niet alleen maar zullen worden verhoogd en nog met moer klem en kracht tot heilloos doel worden dienslbaar gemaakt. Ziedaar nu, lezers! de gehoopte verbetering van ons verderfelijk belastingstelsel. Zoo gesomsdwaa-. genoeg waart u daarvan onder onze tegenwoordig» ministers nog iets goeds voor te stellen! Het r- het duidelijkste antwoord, dat op de interpellate van den Heer Groen: »naar welke beginselen ij ministerie denkt te regeren?" mogelijk is. Iu plaat, van te zeggen: »Gij leest ze iu de Grondwet! ware liet oneindig duidelijker geweest le zeggen:. »lees ons nieuw belastingontwerp En niet voor één jaar, zelfs niet voor een I paalden lijd worden deze zoogenaamde buigengewr belastingen voorgesteld; het schijnt niet onduidi- te blijken, dat zoolang ze goed gaan ze wel len aanhouden en allengskens tot de gew* belastingen overgaan. Maar de -hervorming in het belastingstelsel? 'tis waar, de accijns op 't schapenvleeschlam meren (behooren die niet tot de schapen?) varkens et) speenvarkens (wat ziju dit anders dan varkens?) zal daarentegen worden afgeschaft! Is het niet alsof de ministers er eens eene ui willen doen un- derloopenom de lange gezigten tot lagclien to doen pluoijen? Ziedaar nu de vervulling dor belofte van sparingI van het bedrijvig deel der NatieZiedaar nu J wat gij van uwe nieuwe regering van uw v rij zin nig, volksgezind ministerie verkregen, wat gij' l":' van te wachten hebt De meer gunstige vooruitzigten t zeggen de mi nisters, hebben hen tot deze voordiagt -geleid. Waar beslaan die meer gunstige voot uitzigten? Bij liet volk zeker nietdat allengskensmaJr niet minder zeker, hoe langer hoe meer terug gaate:. den armenstand nadert. Bij de Regering? Zou zij meerdere zekerheid hebben, de tweede kamer nu tot hare inzigten te kunnen overhalen? Wij kun nen het nog niet gelooven. Zij heeft zich te be paald en te krachtig tegen de beginselen dezer belasting verklaard, en wij hebben eene te höoge gedachte van haar om weerhanigheid bij haar le veronderstellen. In allen gevalle zal het volk thans niet beter kunnen doen, dan alleen te peti-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1