ZIERIKZEESCHE JVIEl VVS i\o. 370. Maandag9 5e. Jaarg. Verslag der Tweede Kamer over de Kieswet Nieuwstijdingen. ENGELAND. NEDERLAND. Varia. MEN ABONNEERT ZICH ïn Nederland, brj den Uilgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, r* Cleveland Staat Ohio. ABQNNERÏENTS-PRIJS voor beide uitgav,en. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per p.osl in Nedeibind- 1.50. Voor. NoordrAmprika. Franco New York- Hollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maaudatz en Donderdag. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zr&elregl voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertenties Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriki.ee, Hoek van dc Schuilhaven Lelt. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken fianco. i een der voeten Holloway. Is oppertoezicuer eene brug voor ,ing aan den voet »d zijnde dat dit raadpleegde lijj Edinburg zoude zijn twee j zich echter aan keerde hij naar van Ilolloway het een ieder tijds zijnen jetiekkiug als PRIJZEN wn \f\ 3.30 f 23.50. 15,90- 23,90 te bekomen Bergen-op-Zooro lloway's JStablfa iN P. tOOZÏ üe afkeurende kreet, welke de Kieswet van M.' Matheus de ïïenijjenaer (die bepaaltdat «en Zierikzeescll burger b. v. juist driemaal ioo- veel f 60) betalen moet als een Belgische boer, wil hij verstandig genoeg kunnen geacht worden, om een Volksvertegenwoordiger te helpen kiezen), door geheel Nederland in de rijen der uitgesloten en teleurgestelde burgerscharen deed opgaan heeft een heldere, krachtige weerklank gevonden in de afdeelingen der Tweede Kamer, welke zich opeen niet zeer malschen en voor den minister alles behalve vlijenden toon daarover hebben laten hoo- ren. Ons voorbehoudende later daarop meer breed voerig terug te komen, ontleenen wij aan het open baar gemaakte Verslag voorloopig het volgende den Minister aangeboden Snuifje, dat bij Zijne Ex cellentie allerwaarschijnlijkst wel eenige niesachtige aandoeningen zal hebben doen ontstaanzoo er hem de al oogen niet van zijn overgeloopen. Het luidt als volgt: «Het wetsontwerp ter regeling van het kiesregt, met ongeduld te gemoet gezien, is in de nfdee- lingen der Tweede Kamer onderzocht met al die naauwlettendheid en zorgwelke de eersle der irganieke wellen ter uitvoering der grondwet ge biedend vorderde. De verwachting der leden was gespannen door het lange tijdsverloop, en zij meen den in de zorgvuldige bewerking en de juistheid »an maatstaf en uitkomsten eene vergoeding te zullen vinden voor het uitstel, d >or de regering tot het indienen van dit ontwerp genomen. Im mers kan niet worden ontkend dat er dringende behoefte was aan vervanging van het voorloopig kiesreglement door min gebrekkige voorschriften en terwijl eene wijze staatkunde evenzeer als het nationaal belang scheen te vorderen dat aan de liamer de nieuwe kieswet dadelijk wierd aange boden was het langdurig verwijl reilen van bil lijk nationaal beklag geworden. Bij het onderzoek is echter de verwachting niet vervuld. In alle afdeelingen is betreurddat, na zoolang wachten, niet een beter uitgewerkt cn beter toegelicht voor stel was verkregen; dat de bepalingen der Bel gische wet onbedachtzaam werden gevolgdook waar ze in strijd zijn met de Nederlandsche in stellingen dat allerlei opgaven en verklaringen, noodig ter toetsing van het ontwerpwaren terug gehouden dat eene memorie van toelichting die meer omschrijft dan verklaart, maar in vol komen overstemming is met het onvolledige der wet, aan het ontwerp was toegevoegd; en dat dc becijferingen van het gouvernementwaar men ze had kunnen nagaan, in hooge mate aan de juist heid van rekening en stelsel deden twijfelen." Wat zegt gij er van, lezers! Is 't niet of men een schooljongen de les hoort lezen'? Kn zoo gaat het voort, het geheele Verslag door. Een weinig verder lezen wij ''Menigvuldig en van zeer gewigligen aard zijn de bedenkingen geweest legen den bij ile tabel voor gestelden census voor de Kiezers ter benoeming van leden der Tweede Kamer." »Bij dc overweging der uitkomstendie het stel sel der Regering met opzigt tot den census voor bijzondere plaatsen heeft opgeleverd is het ver keerde en ongerijmde van dat stelsel nog meer in het oog gevallen." Dit wordt nu met cij fers gestaafd en daarop vervolgt het Verslag: «Algemeen en roet don meesten nadruk heeft men zich legen alle zoodanige verhooging van census verklaarddie het gevolg zou moeten hebben, dat welgezinde burgers, die in den laatsten tijd het kiesregt hebben uitgeoefend en op het bezit daar van prijs stellen, onverdiend van de uitoefening van dat regl wierden uitgesloten. Juist datgene zou dan plaats hebben, waarvoor men bij de vaststel ling van het voorloopig kiesreglement door het aannemen van eenen hoogeren census trachtte Ie waken. Men aarzelt nietdergelijke uitsluiting onstaatkundig en verderfelijk te noemen en erbij te voegen, dat langs dien weg meer dan door iets anders wenschen zuuden worden gevoed tot uit breiding van het kiesregt ook buiten de grenzen". «Over 't geheel heeft de overweging van den voorgedragen census in de bijzonderheden de over tuiging gevestigd, dat die regeling even willekeurig als gebrekkig is; en moet men zich ten sterkste tegen de hier aanwezige versmading van alle regelen, vooral ook van dien bij de grondwet zelve ge steld, verklaren." Zou het mogelijk zijn zijne afkeuring over de Kieswet sterker uit te drukken, dan dit door de Rapporteurs gedaan is? Zeker niet. Doch het wets ontwerp van M.r de Kempenaer dat een aantal brave Nederlandsche burgers van de uitoefening eens regts versteken wildehun door de Grond wet zelve toegekend verdiende geen beter ont vangst. Daarvoor bestaan zelfs de gewone termen van verzachting en welvoegelijkheid niet meer. Hij, die de regelen, door de Grondwet zelve gesteld, versmaden durft, verdient niet anders dan met versmading behandeld te worden. Teregt toch zeiden de Rapporteurs: «Eenige willekeur is van den census onafscheidelijk, maar hier is niets dan willekeur." Mlclilel de Hondt. Londen2 Julij. Met het stoomschip Europa zijn beriglen aangebragt uit New-York, tot 19 Jung. De ex-president der Ver. Staten, de Heer Polk, was in Tenessee overleden. Tusschen den Heer Clay en den Heer Turner had een duel plaats gehadwaarin de een gekwetst en de ander ge dood werd. De cholera bleef nog altijd iri Amerika heerschen, doch in geen zorgwekkender! graad. Uit Californie was weder anderhalf millioen dol lars aan goud ontvangen. Uit Mexico is niets belangrijks te melden. Nabij Tampico stonden 10,000 Indianen, die, zoo inen vreesde, eenen aanval tegen die stad zouden ondernemen. Men zeide, dat 30,000 Mexikanen naar Californie op weg warenderwaarts trekkende in geregelde en gewapende benden. In Kanada bleef de rust bewaard hoewel nog veel opgewondenheid heerschte. De stad New-Orleans stond nog gedeeltelijk onder water. Bovengenoemd stoomschip heeft op zijne reis her waarts, op 27 Junij te midden van een zwaren mist. het naar New-York bestemde schip Charles Bartlctt in den grond gezeildwaarbij 133 perso nen het leven hebben verloren eenige weinigen werden gered. Katwijk-aan-Zee, 3 Julij De cholera welke tot nog toe onze gemeente gespaard had is ook alhier uitgebarsten. In een en hetzelve huisgezin zijn zeven personen door de ziekte aangetast, die zich allen in hoogst armoedige» staat bevonden. Van deze zeven waren gisteren reeds \ijf overleden. Opmerkelijk, is het, dat in 1832, toen de cho lera op ons dorp zoo hevig gewoed heeft, ook juist in datzelfde huis het eerste geval heeft plaats gehad. Ook in het naburige Rijnsburg moeten reeds onderscheidene personen aan de ziekte zijn bezweken. Zierikzee 6 Julij. In sommige hoogere.krin gen te 's Hage, is weder sprake van het optreden van den lieer van Hall den man der zoogenaamde vrijwillige leening, tot minister van financiënen dat van den heer JC. Baud een der contrac tanten wegens den aankoop van oorlogsgeheimen, den man, die de Europeanen op Java werktui gennoemde enz., tot minister van koloniën. De heer van den Bosch zou overgaan bij het departe ment van marine, en dc heer Ri)k gepensioneerd worden, terwijl do beer van Bosse zitting zou nemen in den Raad van State. Men zegtdat sommige ministers tegen «die veranderingen geene bedenkingen hebben, ook de heer de Kempenaer niet; doch dat hij, zoo hij tegen de verwezenlij king dezer plannen mogt opzienzou vervangen worden door den heer Duymaer van Twist. Ook spreekt men van de vervanging van den generaal Nepvueen van de opheffing der beide ministeriën van Keredienst. Alsdan zou het ministerie zamen- gesteld zijn uit de heerenvan HallFinanlien. J. C. BaudKoloniën. .Ih. Wickers, Justitie. Duy maer van Twist of de Kempenaer. Binnenl. Zaken. LightenveltBuitenl. Zaken, van den Bosch, Marine. Hepveu of VoetOorlog. KAPITCL.1TIE VAN ROME. Zlerikzee 9 Julij. Een allergevvigtigste lij ding, eene tijding die het hart van aristocraten en behoudslieden met nieuwe hoop, doch de li beralen van alle landen met smart en droefheid vervuld heeft, klinkt door geheel Europa, en wordt van oor tot oor voortgeplant het is deze Rome heeft gekapitulecrd. Na eene heldhaftige ver dediging van 36 dagen heeft de beroemde stad die eens de wieg en bakermat der Westersche Vrijheid en Beschaving was, voor het overmagtig geweld der Fransche wapenen moeten bukken. Het gruwelfeit is aldus volvoerd; het verbaasd Europa heeft het aanschouwdhoe de Fransche Republiek hare zuster, hare dochter, de Romeinsche Repu bliek verradelijk vermoord heeft. Rome is gevallen, doch vallende heeft het met zijne verminkte hand eene bloedvlek op Frankrijk gedrukt, die de eeu wen niet zullen afwisschen. Men kan nu de Romeinen dwingen, om onder het schandelijk juk terug te keeren, dat zij zoo manmoedig en met forsche hand verbroken hadden, maar de heele menschheid zal met hun er tegen protesteren. De pas afgekondigde Republiek kan vernietigd worden maar het feitbet grootsche feit van hare aanneming, houdt stand en spoedig zal men dezelve op nieuw zien herrijzen. Do Ro meinen zullen vrij worden, want zij hebben het bewijs geleverd, dat zij der vrijheid waardig zijn. GEMEiVGDE BEIUGTEN. Vertrokken uit Middelburg, en mot goeden wind naar zee gezeild een' magere ongezoute stokvisch van ongeveer 30 A 60 Nederlandsche ponden, om, aangekomen in zijn vaderland, (Noord-Amerikaj gebeukt te worden. Heden zal vertoond worden in de groote Opera te VlissingenWImpje Roodbaard of de afvallige Maagd. Nastuk Attium Boriumds geveinsde Vriendschap. Op sommige plaatsen geven de hulponderwijzers les in het lager onderwijs voor vogelzaaden brengen het bepaalde leer-uur door met het spreken over de voeding en het kweeken van het gevogelte. Jongens lacht die knullen uit! Ze zullen hun uiterste best wel mogen doen om voor hunne huisgezinnen den kost zoodoende te winnen. Honderd schoolmeesters negen-en-negentig gekken, is een oud vadsrlandsch spreekwoord waarvan wij de waarheid weder dui delijk bevestigd zien in den ondermeester H..s...n te Mg aie de wijsheid alleen meent te be zitten, en de ontzaggelijke plannen vormt, doch welker vervulling wij nog met reikhalzen te gemoet zien. Overal wenscht dit akelig persoonlje deel aan i te nemen, maar als het op betalen aankomt, is men bij hen» niet tc huis. De verwaande h.iar- delooze kwast met zijne kemelwitte haarlokken, I is den 4'den rang, dien hij bezit, evenmin waard j als de schamele bedelaar. Nadat Zijne Majesteit op zekeren dag de godsdienstoefening op het Lui waargenomen had, is hij op een drafje te voet, geloopen naar drie vrouwen, die de beenen aan stuk geslagen zijn bij de paardenoefeuing aldaar. Ook een partij boeren en heeren hebben bijna het leven verloren bij de wedrennen op het Loo. Een opmerker heeft de ontdekking gedaan, dat de oranjekleur de hoofdrol speelt in den regenboog; en wij voegen er bij, dat ze in dc kinderdoeken ook wel gezien wordt, dus hoog en laag. Daar de Zierikzeesche Nabobs thans meer groente heb ben dan ze gebruiken kunnen worden de vrouwen hunner tuiniers met vrachten groente naar de stad gedreven, om die rond te venten tegen vaste prijzen. Leen van Jootje verzorgt de gezalfden slechts tegen karige fooitjes. Te Venetië wordt het paarden?' vleesch, even als eertijds te Leiden, voor eene lekkernij beschouwd. Ook het jongentje met 2Ïjn snorren, en met f 00 tractement, ontwent zich met familie reeds het eten van vleesch2 ons 5 lood vleesch te gelijk moet de slagtersjongen een uur ver bij Mama brengen om mijnheer te versterken. De meiden moeten zich behelpen met de reuk. Nu, dat de werelddwingers van Europa aan het zegepralen zijn, wordt er eene groote verkooping in Nederland verwacht van huizen en meubelen, waarvan den keizer niet is gegeven, wat hij er van begeert. Idem te Amsterdam van levende menschen met zwart vel, bijgenaamd: slaven.— Te Breda hebben Zijner Majesteits onder-officieren een van Zijner Majesteit beminde soldaten op boog bevel van Zijner Majesteits officieren, half dood geslagen; de man kwam uit't hospitaal en had nog een maaltje tegoed hetwelk hem onmiddelijk werd toegediendwaardoor hij zich zóó beleedigil ge voeldedat hij zich onmiddelijk doodschoot. Wie weet of die tobberd ook niet dikwijls gezongen heeft; Wij leven vrij! enz, Ofschoon de Tweede Kamer morgen hare werkzaamheden hervat, blijven de werkzaamheden op het Loo toch voortduren er is nog geen einde te zien aan de pret. De Koning heeft het reeds zoo ver gebragt, dat hij tweemaal van de drie schoten den vogel raakte waar hij naar mikt. De President der Fransche Republiek heeft op Cursika het huis gekocht, waarin zijn grootvader is geboren. Op de kermis te Domburg, Zondag over 8 dagen gehouden, wanen alle vermaken veroorloofd uitgezonderdkoek kappen. Dat was sabbalschennis. Het andere niet! Beriglen uit New-York begrooten het getal landverhuizers van 2 April tot o Mei aldaar aan gekomen op 36,968, d.>t ongeveer 1124 per dag uitmaakt. Men verwachtte in den loop van dit jaar meer dan een half millioen, daar de aankondiging van nieuwe bezendingen niet ophoudt. Wie schetst ons, wat nij worden zult, Wat nieuwe toekomst u gaat blinken, Als reeds Euroop iu 'l graf 7.al zinken Schoon de oude wereld onderga O jong en schoon Amerika Toen in December des jaars 1832 een korps van 6000 man goed geoefende eu gedisciplineerde Nede» landsche troepen eene der sterkste vestingen van Europa, (de Citadel van Antwerpen), naar om vang en getalsterkte wel geproviandeerd, gedurende 23 dogen legen de aanvullen van Frankiijks leger drommen verdedigde, alvorens dezelve over te geven, hebben wij in onze nationale ijdëlheid en domheid daarover een geschreeuw gemaakt en een leven geschopt, als of zij een vveèrgaloos en nimmer ge ëvenaard heldenfeit bedreven h ulden en een stort vloed van gouden, zilveren en metalen kruizen en andere eereteekeuen heeft den Opperbevelhebber, Officieren en Manschappen voor hunnen moed en I volharding (van 23 dagen!!!) beloond. Vraag: Hoeveel eeredegens, kruizenen medailles zouden er, ter belooning van waarachtige moed en vader landsliefde, in evenredigheid nu wel naar hel held haftige Venetic moetot» gezonden worden dat, zon der eenige eigenlijke militaire hulp of bezetting, alleen door den moedei» de vi ijheid-diefde zijner dappere, doch in den krijg ongeoefende en oner varene burgeren verdedigd, gedurende zoovide maan den onder het prangen van den dikwerf ijsselijk,— ste.n hongersnood, de heftigste belegering door staan, en de geheele magt van Oostenrijk u» Italië tot op dezen dag met goed gevolg het hoofd gfl- boden heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1