Monderdag, 29 1849. izers No. 541. 5e. Jaarg'. Europa s vermoedelijke toekomst. iten vvslijdiiïgeu belTTÈT NEDERLAND. ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH Iu Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, tc Albany, en bij C. de RËGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRÏ JS voor bfide uitgaven. - Voor 3 maauden1,30. Franco per post iu Nederland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York» Dollars 1,10. VERSCHIJN,T Op Maandag en Donderdag» ADVERTENTIES: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Adverlcntiën kan geschieden tot Maandag qu Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriki.ee Dam Lett. B No. 3G0. Brieven en Ingezonden stukk-eo franco. i. Ontevredenheid der Tolken. Oorlog In Italië. Wanneer wij in deze oogenblikken var. lanning en onrust, eenen blik op het bui- nland werpen, en met eenige zaakkennis in tegenwoordigen staatkundigen en maat- happelijken toestand van ons Werelddeel schouwen, zal het ons, niettegenstaande ist en kalmte schijnbaar hier en daar jii wedergekeerd, hoogst twijfelachtig zijn, liet bij de nieuwe verwikkelingen, die it zuiden van Europa bedreigen aan de ïvermoeide pogingen der diplomatie ge- ïkken zalden algemeenen vrede te hand- ivcn. Die pogingen toch, meer in 't belang er Vorsten wier troonen men beschermen il, en die men door eenen algemeenen irlng vreest te zullen zien omverwerpen, un in 't belang der Volken wier ontwaken i krachten men vreest, doch omtrent wier elzijn men overigens vrij onverschillig is, enomen die pogingenzeggenwij inden weinig bijval in den geest der Natiën, itegendeelde Volkeren, even als of zij een eheim besef hadden, dat, zonder aanwending aa krachtiger middelenals de tot dusver erleende constitutiën hun schenken zij zich immer aan de verpestende heerschappij er aristocratie zullen kunnen ontrukken, n nimmer tot het genot der ware vrijheid eraken; de Volken, ze,'ge i wij zien hun- erend naar zoodanige hevrijdings-middelen it, en houden, ten regte of ten onregte, en algemeene liuiopesche oorlog daarvan en der beste te zijn. Het uitbarsten van enzelven zou hun geene schrik, maar iu- ïgendeet vreugde veroorzaken. De Volkom loor miskenning en ellende verbasterd en oor zachtere aandoeningen ongevoelig ge- ïorclen zijn oorlogzuchtig en staan, alom Ireigend legen over het gezag. l)e om wen- elings-koorts, zoo als sommigen hel believen e noemen, heeft nog lang na niet uitge reed; zij trad pas uit haar eerste tijdperk u liet meer gevaarlijke komt achterna. En letten wij uieer bepaald op de ver wikkelingen iu het Zuidenwaarvan we oo even spraken, dan is liet vooruitzigt 'ven weinig geruststellend, en de hoop op iet behoud des vredes verdwijnt bijna geheel, ff,int waren ook alwat wijuit eene goede 'ton ingelichtgeenszins zoo onbepaald oestemmen, de gemoederen in Oostenrijk l'ruissen en in geheel Ditilschlatid, door 'het 'erleenen van verschillende concession en de nwilligjngen dér vroeger zoo hardnekkig 'weigerende regeringeneenigzins kalmer jeworden en de menigte tot bedaren gebragt, in Hongarije wordt de vrijheids-oorlog iet de hevigste verbittering gestreden, cn "i Italiëia liet door de Natuur en door liet karakter en de taal zijner inwoners lot üén geheel bestemde, doch door Oostenrijks despotieke staatkunde vanéén gerukte en vertrapte Italiëstaat zij op het punt van op nieuw, en dat heviger als vroeger, los te barsten. Duizenden en duizenden schaarden zich daar om de vaan der omwenteling en geheele bevolkingen staan gereed, om in den heiligen kamp voor Vaderland en Vrijheid bloed en leven te wagenen hoe nadeelig de kansen thans ook voor hen schijnen mogen, zij zullen op de slaven des gewelds de overwinning behalen. Dit ver zekert hun de regtvaardiglieid der zaak waarvoor zij strijdenen de symphalie van geheel liet beschaafde Europa. En gelijk eenmaal Spanje door den vaderlandslievenden heldenmoed zijner bewoners, het graf der wereld-dwingende heerschappij van Napoleon werdzoo zal thans het mishandelde Italië, iu den wanhopigen kampstrijd zijner zonen, het graf der met bloed- en gewetensscliuld besmette, en de ontschoten en thans niet meer uit te roeijen kiemen zijner ontbin ding in zich bevattende Ooslenrijksclie Mon archie worden. Nu rijst echter van de andere zijde de vraag, zul hel trotsche Oostenrijk zich deze magts- en gebiedsbeperking geduldig getroos ten? En hierop moeten wij antwoorden: Gewis neen. Door zijne eerste overwinning opgeblazen, heeft het alle denkbeeld, be treffende de ontruiming van zijn ltaliaansch gebied, laten varen en zal het alles beproeven om hetzelve te behouden. Dan echter zullen Frankrijk en Engelanddoor eigenbelang en naijver gedreven, en door de roepstem van geheel Europa daartoe aangespoord trachten het geschil te beslechtenwat dan evenwel niet anders meer als met de wapenen in de vuist zal kunnen geschieden; en zie daar, hoe door eene regtvaardige beschik king der Goddelijke Voorzienigheid, datzelfde mishandelde en opgeofferde Italië de oorzaak vau eenen algemeenen oorlog worden zal; ziedaar de nog door den stroom des tijcis bedekte doch gevaarlijke rotspunt aange wezen, waarop de Ëuropescbe vrede zal stranden. En wordt eenmaal, naar onze, zeker niet uit de lucht, gegrepene voorzegging, dien vrede lusschen de groole staatsraagtcn van Europa verstoord,-blijken alle diplomatische weefsels en wendingen onbekwaam te zijn om dit feit te verhoeden; barst de oorlog tusschen de verschillende Natiën los, hoe- danige zal dan onze toestand zijn? Usselijke vraag! Wij huiveren daaraan te denken, en j met siddering trekken wij de hand terug, die poogde het gordijn op to liglcu, waar achter zóóveel leeds en jammer, zooveel bloed en tranen verborgen zijn. Hoe toch zou het dan zijn? Strijd en wrok in de harten, strijd in de huizen, strijd in de Maatschappij, strijd in de Kerk, strijd irr den Staat. Ach, wat zul er van Europa worden, zoo Gods oneindige Barmhartigheid het niet nogmaals redt! MlCHIEt, de IIONIIT. Vervolg, hierna.) Brussel, 25 Maart. Nopens de pistoren mor gen ontdekte zamenz wering is weinig bijzonders bekend geworden. De Monitcur maakt er zelfs met geen woord melding van. De autoriteiten hebben er reeds eenige dagen vroeger de lucht van gehad en hadden daarom zekere brug doen afbre ken, die voor de plannen der zamenzweerders was noodig geweest. Eenige vreemdelingen, die her waarts zouden komen, schijnen de hand in het plan gehad te hebben. Overigens noemt men ou der de 12 arrestatiën niet c-éne van eeuig belang. 'sHertogenboscli24 Maart. Men verneemt, dat liet lijk van wijlen Zijne Majesteit Koning. Willem de Tweede niet voor aanstaanden Maandag uit Tilburg naar Rotterdam zal wor den vervoerd en den weg zal nemen over den Moerdijk; men hoort wijders, dat die overbrenging van Tilburg uit, plegtig zal wezen Daartoe wordt alhier, door de bekwame behangers en decorateurs, de Heeren G. en A. A. Schopmeijerde rouw koets prachtig gedecoreerd, terwijl de kroon, die de lijkkist zal versieren, mede te dezer stede wordt vervaardigd door den Heer F. A. Ghyben, goud en zilversmid alhier. 's Gravenhage, 25 Maart. Naar de geruchten die hier in omloop zijn zou het lijk van den ontslapen Koning den 2tlen April aanstaande van Tilburg naar Rotterdam worden ovtrgebragt, ter wijl de ter aardebestelling op woensdag den 4den April zou plaats hebben. H. M. de Koningin-Weduwe zou, gedurende den tijd, dat het lijk te Tilburg verblijft, aldaar doorbrengenom vervolgens naar de residentie terug te keeren. H. M. zou alsdan het buiten verblijf van wijlen Prins Alexander der Nederlanden, aan den Bezuidenhoutschen weg betrekken. De ongesteldheid van den minister voor de zaken der Hervormde Eeredienst, den Heer van Heemstra blijft voortdurend van erristigen aard. Zijn gevaarvolle toestand was heden morgen dezelfde. Men verneemt, dat de hertog van Richmond (graaf van March), die vroeger adjudant van den hertog van Wellington was, gelijktijdig met den prins van Oranje (den thans overleden koning) lord Fitz Roy Somerset, luitenant-generaal, chef van den staf des hertogs van Wellington, benevens sir Henry Johnson, die aan wijlen Z. M. Willem tl was toegevoegd, tijdens zijn verblijf aan de hoogeschool te Oxford, uit Engeland herwaarts zul len overkomen om bij de plegtige begrafenis des konings tegenwoordig te zijn. In een Ameiikaansch dagblad leest men, dat er tc Philadelphia, New-York cn Baltimore eene «jBcvrijdings-Vcrecniging" opgerigt is, wier geest uit de volgende proclamatie kan worden opgemaakt: Daar alle smeckingenvoorstellingen cn po gingendie door het Duitsche volk gedaan zijn, om zijne onregtvaardige magthebbers, Keizer, Koningen en Vorsten van allen aard te bewegen, hunne onnatuurlijke stelling te laten voren, vruch teloos geweest zijn daar verder de magthebbers iu plaats van 'svolks verzoek toe te slaan, ei hetzelve in zijne aangeboren menschenregten te stellen, met kogels en granaten antwoorden; daar, om al de schandbedrijven de kroon op te zetten, die Keizer, Koningen en Vorsten in den kamp strijd met het volk de gruwelijkste, ijsselijfcste on onmensohelijkste terugstellingen door hunne lage beulen WiudischgratzJeilachich en anderen doen voltrekken, enz. enz.; zoo zien wij geen ander middel, oni deze doodvijanden der mcnschheid te verdelgen dan dat wij, Dui >ch-Amerikanen en onze gelijkdcnkcndc vrienden, hem of hun bel in ningen toekennen die op de eene f andere wijze die barbaren der I9de eeuw zullen onschadelijk maken, en niet. zullen rusten, alvorens hun doe' te hebben bereikt. Dienvolgens worden vooreerst de navolgende prijzen uitgeloofd Voor de verdelging van den Oostr. Keizer f 30,000 Voor die van den Koning van Pruisen. 23,000 een anderen Koning, Keurvorst, Hertog en soortgelijk15.000 a het hoofd van den lagen beul Wiudischgratz10.000 Voor de prompte uitbetaling dezer helooningen, nadat de daders de bewijsstukken zullen hebben geleverd stellen w ij ons vermogen en onze eer te pande." Deze proclamatie is in den naam der vereeniging onderteekend «C. A, Wollenvvebersecretaris van dit krasse genootschap en tevens uitgever van voornoemd dagblad. GEMENGDE BËfliIGT£N. Doordat de Nieuwsbode het Stedelijk Bestuur van Zicrikzee laatstleden Maandag herinnert heeft om toch aan het eerste bevel des nieuwen Ko nings te gehoorzamen, namelijk, om van de puije van hot stadhuis aan het Volk te zeggen, dat WILLEM III, met het oog op Godde regering aanvaard heeft over een Volk, dat zoo innig aan zijn huis verbonden is heeft dit bestuur on- middelijk den volgenden dag de klok doen kleppen, en die blijde boodschap aan ongeveer 13 kinderen des Yolks voorgelezen. Het bestuur komt alzoo altijd als het hinkende paard achteraan, behalve in het heffen van belastingen. Maar hoe het zij, de Nieuwsbode sticht toch veel nut: Hij herin nert het Landsbestuur zoowel aan zijn pügt als het Stadsbestuur jammer dus dat het eerste zoo gehoorzaam niet aan Hem is als het tweede. Velen treuren om den dood des Konings wegens het ellendig gebombam waarop de ooren driemaal daags vergast worden, en de niet minder walge lijke kooldie thans zonder blikken of bloozen schier alom verkocht wordt. Wat de smart eenigzins tempert is art. 27b der Grondwet, luidende: Bij elke nieuwe troonbeklimming wordt het inkomen der kroon door de wet geregeld. Het 25jarig bestaan van het Natuurkundig Genootschap: Tot Nut en Vergenoegen, tc Arnhem, is met den meesten luister gevierden den Stichter W. Knoops op eene even verrassende als vereerende wijze daarbij tot ridder der Eikenkroon benoemd. Mogtcn alle ridderorden zoo edel verdiend zijnEen discipel van Sc. Grispijn waarschuwt zijne collega's, die zich te Brouwershaven zouden willen verhuren om toch vooral voorzigtig om te gaan met het blonde IVillemijntjede schrale menage en de slagen van den Manier. In de Wil lemstad heeft een lange commies een schoon voorbeeld aan onzen nieuwen BAAS gegevenhij heeft zijn haar geknipt, zijn baard afgeschoren cn zijn gedrag verb derd waardoor hij thans noch op een Ziuijn, noch op Bok gelijkt. Te Mid delburg is een bijna 20ia>ig menscb tot scheeps jongen bevorderd, opdat zijne tong wat zou ver kleinen en zijne verdiensten wat zouden vergrooter», om welke goede uitkomst een dienstmeisje van een kamerbehanger dag en nacht bidt want het ding is gek en verblind genoeg, om smoorlijk op die lange bramsteng verliefd te zijn. Onder de ge meente Fijnaart wilt een jong boertje tegen eene kleine toelage van de gemeente, mannen, vrou wen en kinders voeder geven voor de mestmits bet moet aan het monster beantwoorden. Ge- vraagt te j\Iiddelhavnis, 5 vrijers voor 5 gezusters; op geld zal er minder gelet wordendan op ver sland.In den Haag is men h d. nog niet eens nopens de plegtigheidwanneer Willem lil moet gehuldigd worden. Ook te Drcischor heerscht groote oneenigheid in een zanggezelschap, sterk IS koppen, wegens het verteren van een pot: Sommigen willen wijn drinken anderen melk e.i weder anderen hebben slechts varkensdorst, en willen luu'er spekkoeken bakken en er slappe thee bij drinken. Aangevoeld te Belfast, een kaas, wegen.de 000 pond, komende uit Amerika.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1