No. Noord - A nierika, GESSEEW van Nederland. Een dubbel HUIS, Drie Huizen en Erven Voor Landverhuizers Nederlandsche Sociëteit Uit de band le koop, de KOORNBLOEM, VERLOREN VERMIST, Eene Dienstbode, Euro} V erschcidenheden Het Wassen heelde m spel Vervolg van n.° 53G. ffle nltlegger binten de ten'). Hoeren en Dames 1 hier ziet go nu sprekend gelijkend die mannen, aan welke gij uw gelukte danken hebt. Met korte woorden wil ik jelui zeggen, hoe zij op het kussen geraakt zijn. Een tier asnschonwers. Dat weten wij al lang. I9e uitlegger. Het kan seen kwaad, al hoort ge het nog eens, des te beter kunt ge het onthouden en het is de moeite wel waard. Heeren en Dames! hot is jelui bekend, hoe de wufte Franschen, die de rust nog duur hebben, hunnen goeden, ouden, braven Koning, die zooveel goed deedvan den troon joegen en den eerlijken minister Guizot dwongen te vlugten, en toen de republiek uitriepen, Eene republiek is al heel gemeen, en wij mogen ons hartelijk verheugen dat ons vaderland den veel deftiger naam van koningrijk draagt. Een antlcr aanschouwer. Veel kostbaarder wil je zeggen. De uitlegger. Dat doet er niet toe, vuor zijn fatsoen moet men wat over hebben. Kog een ander. Toen ons land nog geen koningrijk wasbrag- ten wij vrij wat minder op. Be uitlegger. Bit spreekt van zelf, de kroori moet luister hebbenen een van die knappe mannen die ge hier ziet zitten, heeft gezegd, dat de luister van de kroon enkel en alleen bestaat uit geld, en valt mij nu niet meer in de redemaar laat mij voort gaan: Toen ze in Frankrijk mooi aan den gang waren, begonnen ze ook in Pruissen, en roerden liet daar zoodanig, dat zij den Koning, die alge meen om zijne verdraagzaamheid, populariteit en menschlievendheid bemind was, dwongen even als een kerel, die eene draagplaats gekregen heeft, achter de lijkbaar van het vermoord kanalje, te Berlijn, te loopen, met zijnen hoed in de hand, eren alsof een Koning een mensch was even als ieder ander. Nu begon bijna overal het volk ruzie te zoeken tegen de regering, die, volgens deszelfs domme meening, dan maar volstrekt niet deugde; en toen overal de boel in de war was, begon inen hier ook een beetje benaauwd te wordenen toen riep de Koning de Heeren Luzacde Kanpenacr en Donker Curtius bij zich en zeide toen: «jon gens, de scepter, die papa mij gegeven heeft, is wel heel mooi en goed, maar hij wordt wat oud, en moet dus wat opgepolijst en opgeknapt worden, de glans begint er zoo wat af te gaanik plaats mij aan het hoofd der hervorming, en dan moet jelui me een handje helpen." Fn hierin had de Koning gelijk; want het is altijd beter, dat de hervorming van de regering uitgaat, dan van het volkwant als het volk zich inet regeringszaken bemoeit, zoo als die heethoofden met hunne Democratische Vereeniginghebben willen, dan loopt de boel in het honderdde Heeren weten liet vrij wat beter dan dag- of weekbladschrijvers, en beter dan het volk dat zich alleen maar bezig moet houden met te zorgen om op den tijd prompt en stipt belasting te betalen; want ie kent het liedjedat naar waarheid zegt: "Wees rustig Wees rustig, en troost er je vast mee, Je bent er voor om te betalen. De Heeren, De Heeren, van hunnen knnt weer, Die zijn er alleen om te halen. Toen hebben die Heeren alleen om den Koning te pleizieren en tot nut van het vaderland »ja gezegden toen dat bekend werd hebben wij den t3 Maart van het verledene jaar gejuichd en ge- hoezeed waar ben je me, en zijn er door de Redactie van het Weekblad de Hydra billetten aangeplakt, die den Koning toejuiclidenwaarop met groote letters te lezen stondLEVE DE KONING 1 LEVE DE HERVORMING I Een aanschouwer. Die billetten zijn door de policie afgescheurd geworden. De uitlegger. Dat weet iken de Stedelijke Regering had beter gedaan op den 24 Maart geene proclamatiën aan te plakken dan billetten af te scheuren, die van de verknochtheid van het volk aan den Koning blijk gaven; maar troosten wij er ons mede, dat dit de eenige bok niet is, welke de Stedelijke Regering van Amsterdam heeft gemaakt. Toen hebben de oude Ministers den bons gekregen en eenige van die vrijzinnige mannendie gij hier voor uwe oogen ziet, zijn eerst ad interim en daarna degelijke Ministers geworden. Zij hebben aan de grondwet gewerkt en nog heel veel meer gedaanvoor al hetwelk de Koning ze Grootkrui- zenCommandeurskruizen, enz. geschonken heeft. .En gelief mij nu met uwe attentie te vereeren wij beginnen van numero een af. [II.) liTgSZOiTOjllTEI STITSZSIT. Ann het zoogenaamde Niemand zie in dit opschrift eene beleed igen de uitdrukking maar slechts een pendant van het stuk van Cosmophilus, getiteld aan de zoogc- naamale gr ooien \an Nederland, waarin een heiUanicn raad wordt gegeten, eene strenge maar ernstige en echte waarschuwing wordt gedaan dat het volkselement eenmaal dat andere element, hetwelk men groot noemt, zal verslindenvernie tigen, indien het zich niet hij tijds uit het ge vaarvolle spoor begeeft, en met het inllc gemeene zaak 7naakt, tot heil van allen!!! Ik herhaal het nogmaals evenmin beleert ig end is mijne taal aan het zoogenaamde Cremeen, als d.-ï zijne aan de zoogenaamde Grooten van Nederland gei igt. Ik kom ook slechts deu raad geven die nundig is, om het overwigt te bekomen, waarvan Cos mophilus de toezegging geefthel volkselement zal eenmaal zegevieren." Het volk heeft dus een toe komstig bestaan, hetzij iu vereeniging met, wat men groot noemt; betzij na de vernietiging van alles, wat deszelfs verheffing in den weg staat. Beide partijen hebben slechts te kiezen, en mijn raad aan het zogenaamde Gemeen, bepaalt zich bij het volgende: «laat geene openbare aangele genheden ongevoelig voorbij gaan; lees de dagbladen; vereenig u! schrijf en spreek, maar beleedsg nie mand. evenmin als Cosmophilus en ikblijf rustig en kalm lot den grooten dag der overwinning, die Europa van gedaante zal veranderenDie dag nadert met rassche schreden! Maar juicht met ons, dat gij reeds overwinnaars waart te Parijs en Ber lijn, te Rome en te WcenenWeldra zult ge het alom wezen en de naam van Gemeen zal verwis sel worden voor den grootsten dien de wereld immer zag! Maar, dan zal de groote meerderheid ondervonden en betuigd hebben: ndat de volkstem de stem van GOD is," en van dat standpunt wordt gij alzoo eenmaal met of zonder de grooten der aardedie Cosmophilus voor naderende ram pen wilde behoeden, van Gemeen Volk, waarvoor men u nog groet, verheveo tot gezanten Gods, welke de Goede lijdingen met de snelheid des bliksems alom verspreiden en verwezenlijken zullen. Dierbaar Volk die thans gemeen schijnt in het oog der Grooten, gij zult eenmaal groot zijn, en de redding der geheele wereld zal van u afhan gen! wat zeg ik? Immers gij waart reeds grooter en onoverwinuelijker dan de zoo genaamde grootsten en dan de zoogenaamde sterk- sten te Parijs en te Herlijnte Rome en te Wcenen I Gij zult, volgens Cosmophilus, eenmaal de wezenlijke Grooten zijn, door te vernietigen, wat uwe Almagt miskennen durft, of zich te groot waandeom zich met u ie vereenigen. Sparen zult gij Cosmophilus en mij, want wij zijn uwe waarachtige vrienden, die geen Groot of Klein, geen Adel of Gemeen kennen, zoodra het Volk in zijn volle en voor ons heilige en alles omvattende waarde erkend en geëerbiedigd is. Tot zoolang zien wij de Grooten Klein, en de Gemeenen Groot worden; wij zien van den ecnen kant erfelijke titels, erfelijke luiheid, onkunde en gelddorst als beletselen ten toon gespreid van den anderen kant liet voertuig naar die toe komst: arbeid, kennis, ontbering, maar ook alle groote mannen van geleerdheid, kunst en letteren, ja op hel staatstouneel reeds uit den boezem des volks verrezen 1 Wij zien de meerderheid reeds voor ons, die, zonder geweld zonder omkeering, de hervormingen tot stand zal brengen, waarnaar men thans te vergeefs: zucht «dat is niet de schuld der zoogenaamde Grooten alléén, maar grooten- deels der zoogenaamde Gemeenenvereenigd zijn zij alvermogend en daarvan mist hun nog het bewustzijn. Ik noodig dus allen uit hierover rij pelijk na te denken. Cosmophilus JT.' 3. Sinjeur de Eooze! Zoo as je weet, stae ik alle Duiiderdaegen mit men paelink op de stoepe van vrouw de Neef, en net of het werk spreke most, most er eene op de Varremart begraeve worre, zoodat ik dat noe net eens kon zie. De famielje en eel den boel waere dan eindelik bie malkare, en toe zouwe ze beginne, mar wat dienk je. Sinjeur, dat toe gebeurde? Ze ko t niks uutvoere, omdat er geen belie was, ze keke alleinaele nae malkare as een kroo hoenders die een sperwer zie, en dat duurde zoolang dat Heintje den bidder zelf gien kicke of de belie nog niet gebrogt wier, en toe liep hie as een preuk- maeker die eene kiante heit, dan nae den hoek van 't Waepen van Schouwen en dan weer naer 'tsterfhuus, en de belie kwam nog al niet; dus Sinjeur, Heintje zat er in, want de beschuuljes die ad hie, deii eencn al voor en den anderen al nae, begraeven terwiel bic de flesse bitter ook leeg gemaekt ad, zoodat er beslote wier om twee bntterbanken an malkare te spiekerenmar gelukkig kwamme ze van du aarre kante mit de belle anlaape, en toe konne ze mar eerst begin" ne, sinjeur. Onder al die druktes, sinjeur, zag ik dat Heintje den bidder een konkarde op zen hoed had, nel zoo wit en zoo groot, as' willie gedrogen hebbe, toe de prins mit zen acht-en-twintig in zen zak in 't land gekommen is, en toe vroeg ik an vrouw de Neef, of Heintje nog een prinsman was, mar die zeide, dat Heintje die konkarde mit de half- vasteniart mar op zen steek gedaen ad. om toch niet minder mooi te wezen as de paerden. Ondertusschen biiine ze dan toch mit het lick weg gesukkeld, mar 't gieu nog ruum zoo erg as op Stroskerke ja Sinjeur Mariis de Gareelmaeker Piet Luiks en Freek van Lijsje en dat meisse nut die uutdraëgerswienkeldie altied zoo ongepërre- meteerd veel drukte op der lief eitsprakke der zelfs schuilde van, die zeide tegen men: «Piet, je must an sinjeur de Looze vracgendat hie an de burgemeester verzoekt, dat liie nieuwe belie-zetters aansteldt, en zeil dan dat hie an de burgemeester vraagt, ol Jan do Wit en'Hulp de Zeilmaeker, dacrvoor niet goed ïouwe wezewant die hebbe de levende menschen zoolang geplaegd, laete ze dan noe de dooije ook wat plaege. Dus Sinjeur, zie je noe kanse onivan tweecommie- sen twee belie-zetters te maekendan zal je de burgers en de boeren, een grooten dienst bewieze, terwiel Heintje den bidder je zeker op beschuuljes trekleren zal, want dan zal hie zeker nooit meer op de belie molte waclite as hie die noodig heit, want die binne pircies. Stroskerke, Plet den Paelinkboer. 16 Maart 1819. ADVERTENTIEN. Getrouwd C. 1)1. van der WEIJBE, 4.7.., F.N A. MAKKES. purmerend 23 Maart 1849. yjlgemccne kennisgeving. De Notaris C. J. van der HALEN zal. ten verzoeke van zijnen principaal, op Diogsdag den 3 April 1849, des namiddags ten 3 ure, ten huize van Dirk Borrendajime, te Rrouivershavcn, in het openbaar veilen en verkoopen Een WoonhuisKeet, Erf en re Boomgaard, staande en gelegen aan het gehucht Nieuwerkerk in Schou wen gemeente Kerkwerve, sectie D, n.os 84 en 87. 3 bunders 35 roeden 40 ellen Bouw- en Weiland, gelegen onder Kerkwerve, sectie E. n."' 2, 10, 62, 221 en 222 alles aankomende JAN van der BIJL. Bij billetten breeder omschreven. De Notaris C.J. van der HALEN zal, ten verzoeke van MENSJE van 't HOF. vroeger weduwe van LEENDERT van der SLDIJS nu hertrouwd met STOFFEL van der MEULE, op Vrijdag den 6den April 1849. -des namiddags ten 3 ure, in de herberg van Frederik van 't Hof, te Rrouwershaven. in het openbaar veilen en verkoopen ingerigt tot Winkel, met ERVE en SCHUURTJE, staande en gelegen binnen Rrouwershaven. aan de noordzijde der Haven, sectie C,N.» 437; en staande en gelegen als voren, aan de zuidzijde der Nieuwstraat, sectie C N.0s 436 435 en 434. MAR in correspondentie met de De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zal, Jfijflnn Zaturdag den 21 April 1849, des mid dags ten 12 ure, in de Herberg van N. Krieger, te Bommenede ten verzoeke van zijne Principalen, publiek presenteren te verkoopen Een WOOSHEIS en ERF, staande en ge legen te Bommenede, kadaster sectie B, n.'171, en 28 roed. 68 ell. TUIS, aldaar, sectie B, n.° 263, laatst in gebruik bij P. Kooreman Jz. DOOR VERTREK NAAR AMERIKA, teen extra florisante HERBERG, genaamd staande teGroede, 4de Districtprovincie Zeeland te bevragen bij den eigenaar J. ZONNEVIJLLE. ÉSSs? De ondergeteekende geeft door deze berigt, dat hij ruim voorzien is van alle soorten van TUINZAAD, alsmede best Klaverzaad; hij belooft eene zeer civile en goede bediening. N. KRIEGER, te Bommenede. NNf, Van den lsten April aanstaande, 'ot <'en 25den Meizullen, met korte tusschunruimte, van Rotterdam ver schillende sterk gebouwde en voor passagiers goed ingerigte schepen, naar Amerika vertrekkendie de landverhuizers tot zeer goedkoope prijzen overvoeren zullen. Nadere informatien te bekomen bij Mlchlel de Mondt, IIoofd-Agent der Landverhuizing, En bij de Heeren A. van den ABEELE, te Middelburg. B. QUAKELAAR, te St-Maartensdijk, J. J. PICK te Fort Rath; en J. ZONNEVIJLLE. te Groede. P. S. Zij welke van de Stoomboot- en Pakeb dienst over Havre-de-Grdce gebruik wenschen te maken, kunnen desaan- gaande mede ingelicht en tot zeersoliede prijzen geholpen worden. een klein rood BOEKJE met een koperen Slootje inhoudende, één Banknoot h f 60 en één cl ƒ25, benevens twee Coupons Werkelijke Schuld f 12,37^2 en een Brief. De eerlijke vinder wordt vriendelijk verzocht, het gevondene terug te bezorgen bij j. H. H. KORTE, Logement houder te Zierihzeedaar den inhoud voor hem toch van geene waarde is, aangezien de Nummers behoorlijk te Amsterdam zijn aangegeven. De ondergeteekende geeft door deze te kennen aan de belanghebbendendat zijn DEKHENGST is goedgekeurd in de Hoofdstad dezer Provincie MiddelburgVer zoekt de gunst en belooft eene goede bediening. 1. van dc STOEPE. Wonderbare genezing van een Kwaad Been. Vrouw Jackson wonende Stanhope-streetN.o 30 Clare-markethad een kwaad Been van een onrustbarend aanzien behalve andere slechte teeltenen dit lid betref fende, was de zwelling zeer belangrijk en tevens met hevige ontsteking vergezeldhetgeen haren toestand zor«- verwekkend maakte zij werd in het Hospitaal van King's College opgenomen, doch men kou er niets aandoen. Dit been, gelijk als duizend anderen, in de Hospitalen als on geneeslijk verklaard, werd in 14 dagen door het gebruik der Hol low ay's Pillen en Zalf genezen. Door het vermeerderd Debiet zijn dc PRIJZEN van heden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30 ƒ7,75 ƒ15.30 ƒ23.30. Potjes Zalf van -0,90- 2,10-3,30 -8,15-15,90- 23,90. Zijn op franco aanvragen h Comptnnt te bekomen bij J. H. OCHTMAN, J O ll'ite Z ienfoce, alsmede te Londen, Strand 214 Holloivay's Etablis sement. ÉEen KORENMOLENAARS-KNECHT, ongehuwd van de Protcslantsche Gods dienst zijn vak grondig verslaande, en voorzien van goede getuigschriften wenscht tegen MEI aanstaande geplaatst te worden; adres onder Letter X Y, aan het Postkantoor te Dirltsland. SS" Terstond, door teleurstelling, een WA GENMAKERS-KNECHT benoodigdbij L. M. vai NOPPEN, te Kruiningen. Brieven franco. In eene Apotheek te dezer stede, biedt zich met 1° Mei de gelegenheid aantot plaatsing van eenen LEERLINGzulks verkiezende, met kost en inwoning. Adres bij den Uitgever dezes. van goede familie, 27 jaren oud, goede getuig schriften kunnende overleggen, en de Gereformeerd: Godsdienst belijdende, zag zich met primo Mé liefst als Binnenmeid, hetzij in deze of i» de Zuid-Hollandsche provincie geplaatst, brieven franco, onder letter E, bij den Uitgever dezes. U2> Bij dc ondergeteekende, MODISTE, is Dog gelegenheid tot plaatsing van twee 1.EEK' MEISJES in dat vak. J. C. VAN DUIJL LAMBERT. fF^lIRlTtz¥ËrTËR~DRÜKKËRU VAN P. db LÖ02Ü z v i Ontevr Wanneer aiming en nland werp n tegenwoi happelijken 'schouwen ist en ka jii wederge hel bij c l zuiden v ïvermoeide ikkcn zal non. iJie :r Vorsten il, en die jiing vreest ia in 't bel krachten elzijn men nomen - nden weini tegendeel iheim besef au krachtij irleende co immer aai er aristocr. n nimmer eraken; de erend naar it, en hou en algeinee ea der besl enzelven zi egendeel vr looi- misken oor zachter lorden zij eigcnil leg filings-koor e noemen, roedzij t ia het mcc En letten wikkelingen loo even s] iven weinig iet behoud Want warei non ingel oestemmen ''missen en 'erleenen v- nwilligingei 'ruigerende ;eworden er in /Jon; "et de he a 1 taliei 'ct karakte béu geheel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 2