ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag, 12 Maart 1849, Se. Jaarg'. an de zoogenaamde Grooten N ieu wstij dingen NEDERLAND. I f ai-dapper, 13 cents <1 70 cents EOOZE p den Dam, van in de Maag Hollow ay. 4 St. Gent ill 3 Hospital f f op al de ziel Ikomeu genezi Pill J ZEN ƒ15.30 ƒ23.; 15,90 - 23,! te bekomen tliel^er te Got Elahl S3 MEW ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amcrika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij G. de ïtEGT, »e Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. 1,30. Franco per post in Nedeiland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Ad verteu tien Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Dam Lett. B No. 360. Brieven en Iugezomleu stukken franco. BLd. nghebbenden l is bepaald 1 diegenen vrelk igenom tege gebruik mak De voorwa? eze New-York Tan Nederland. .f 75. 50. niets. s zijne voedii Vleescl, Erwten, Boonec lilcit en genoeg le tot het do; schip gezorgc n iuime slaa[ schip tegen al hem het hij eu zijn kantoor waar bestemmin laatste v want hoe vei om inogt vcronj aan wal «c« zijne te hebben, geblekeu, schip Chain >t. Dit schi[ i landvei lnii van al aan hun eige; tzetting huunei moeten bekosti ;ts hadden kun 'hcicl bevonden ie hulp huiiut Gij allen, die men groot noemt, alleen xlat gij- datgene te veel bezit, watdui- uden uwer natuurgenooten ontberen Gij die men guoot noemt, ofschoon gij eestal ledig loopt, of volstrekt nuUelooze nbten bekleedt, wordt het u allen in deze ;en somtijds niet bang om het hart, als ziet wat die groote massa der volken wat liet eenige nuttige, het arbeidende der wereldburgers wil, namelijk: U uietjgen van wege uwe nietigheid. En als gij dan door de kracht der ge- rleuisseu die nietigheid bevestigd ziet, gij keizers en koningen, ja zelfs den Paus on» jt vlugten voor de stem des Volks, die slem ine Gods is, maar die Gij, vijanden God en van het Volk, door bezoldigde Idalen en dienaren steeds poogt te ver- aoureuvreest gij dan niet, gij, die U tot )g toe groot waandet, dat het almagtige aveieine Volk in massa opstaan zal en U rplellereu. Gij weet tocli dat de kunst- lirldelen, waardoor gij U tot nog toe staande eliouden hebt, zwak zijn, en dat de De- (voor U een veelhoofdig monster, U heilig zekervolgens de wijze raads- lüti ocratie, I hun» esluilen der Voorzienigheid eenmaal ver- worden Ij le onderviiidiu! lol hel doei nlzakelijkst ordeu, wanueet gaat, waar roti waardoor aangenaam! ausiuiten, kun wat, buiten un is, mede en dienst- zal worden, New-York, lullen. nerika vertrek- innen van het vertrek mogl en der- er zrju persoon coiilraeleren. ÏOEHR, HARTOG, ai te )ELBURG, hem verkrijgbaar f 0,1 hor- taal ver veel - o.oo. leren druk. 0,90. noord - 0,2i F. oa LOOZE inden zal,) meer cn meer veld wint. Christus, de stichter uwer godsdienstleer, ie Gij zoo jammerlijk verbasterd hebt, tor ijl Gij dien stichter lot eenen Godmaaktet, redikte immers reeds legen de rijken, tegen e veel bezittende en brassende ledigloopers, ie niets nuttigs uitvoeren de arbeidende rmen waren zijne vrienden, zijne uilver- orenenzijne geheele leer strekte 0111 die men uit bunnen verdrukten toestand] op heffen, en in de eerste Christen lijden was il doel bereikt, ofschoon de stichter van die :er, als slagt-offer der joodsche Aristocratie, len kruisdood stierf. E11 Gij, Christelijke Aristocraten, ook gij fludt hen wel willen kruissigen, die de bo ingen van het door U verdrukte en vernederde Ik ter harte nemen. Gij, Christelijke aristocraten, gij zijl. nog «maal erger dan de joodsche aristocraten, kl"! ie uwen Christus lu jisigden; want in plaats au uwe twee rokken te deelen met hem ieer geen heeft, ontzet gij den armen van ijne schamele have eu goedstort gij hen 11 volstrekte ellende, ontneemt gij hem zijn ied eu verkoopt liet, en onder welk voor- lentlscl Zoo het heel voor de belastingen 11 in naam van Zijne Majesteit den Koning. Heet dat Christendom Neen, geloof mij, gij grooten der aarde, 'j licht den waarlijk grooten Christus nooit 'grepen, gij zijt geene Christeneneen land "nar zoo iels gebeurt is een barbaarsch Jud, het is geen Christenstaai. Cosmopliilus. [Vervolg hierna.) Zwolle, 7 Maart. Onderscheidene huisgezin nen staan in deze provincie wederom gereedom naar Noord-Amerika te vertrekkendeels uit den burgerstand, doch grootendcels uit den boerenstand. De nieesten belmoren tot de afgescheidene gemeente en kunnen tot de gegoede ingezetenen gerekend worden. De bezittingen zijn reeds te gelde ge maakt naar men kan nagaan bedraagt het getal der vertrekkende tot dusverre 172, waarvan de oudste 67 jaar en de jongste 5 maanden is. Het kapitaal dat zij medevoeren bedraagt ongeveer f 30,000. Arnhem, 9 Maart. Naar wij uit eene goede bron vernemenbehoort onder de thans te 's Hoge loopende geruchten, dat het voorgedragen ontwerp van wet tot dekking van het tekort over 181-8 en 1819 zal worden ingetrokken. Het hof van cassatie te Brussel heeft de voor ziening verworpen van J. J. Lambert Reason oud 21 jaren, die wegens moord, op zijnen broeder gepleegd, door liet hof van assises derprovincie Luik ter dood veroordeeld was. Na de veroor— deeling van Lambert Itensonverklaarde zich de vader van den beschuldigde en van den vermoorde, alleen schuldig aan de misdaad; eene bekentenis, welke ecliter gebleken is onwaar te zijn. Een krachtig bewijs wat ouders voor hunne kinderen doen, in dit droevig geval zou den diep beklagens waardige» vader den dood voor zijnen ongelukkigen zoon hebben willen ondergaan, Zicrlkzee, 8 Maart. Betreffende de voor- gedragene wet op de middelenten einde te voor zien in het tekort over de jaren 18181819is eene nota gedrukt van den Heer Sloet tol Oldhuis, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal welke zich daarbij verklaart tegen de voorgestelde middelen en oordeelt dat sommige derzelve geheel onaannemelijk zijn. Hij verklaart zich inzonderheid tegen eene belasting op de renten der Nederlandsche staatsschuld als eene vermindering van den ge- contracteerden interesten zoo eenmaal de zedelijke bevoegdheid tot eene dergelijke vermindering mogt zijn aangenomen, als een antecedent daarstellende, hetwelk tot eene nieuwe tferceringdat is een staats-bankroet, zon kunnen leiden. Hij vindt ook geen gering bezwaar in liet openbaar maken van het bijzonder vermógen, hetwelk uit de voorgestelde middelen zoude voortvloeijenals in strijd met de gezindheid der natie, en in de gevorderde eeden, als kwetsende zoowel haar zedelijk, als haar gods dienstig gevoel. De steller der nota huldigt de iuzigtcn der re gering, om den rente-last niet te verlioogen; om den last van het oogeublik niet op de toekomst te werpen, en om ook geenszins een aanmerkelijk tekort geheel en al met het verleidelijk doch zorgvolle middel van papieren-geld te dekken. Hij meent de middelen, om in de behoeften van liet oogeublik te voorziente kunnen vinden door verkoop van gronden op Java. De schrijver rekent, dat drie vierde van dat eiland nog onbebouwd cn onbevolkt zijn; dat de vermeerdering dezer gronden geen bezwaar kan op leveren, en dat de ondervinding heeft geleerd dat, bij ontginning van deigelijkegroiiden.de bevolking al dadelijk toeneemt, zonder de gouvernements- gronden te ontblooten. De schrijver oordeelt verder, dat eene vervreem ding van bevolkte streken zelfs uiteen regtskundig oogpunt beschouwd geen bezwaar kan opleveren, aangezien ook op Java, alwaar de Koran geëer biedigd wordt, de souverein als de eenige grond eigenaar word beschouwd; dergelijke vervreemding reeds meermalen heelt plaatsgehad; de waarde dei- verkochte gronden daardoor zeer aanmerkelijk is verhoogden liet lot der Javaansche bevolking le vens, gelijk dc steller vermeentts verbeterd. Ilij oordeelt, dat men, op liet voorbeeld van Groot- Briltannie, het bekomen van grondeigendom door onderdanen van andere staten kan vei hinderen dat in elk geval de uitbreidirig van den landbouw op Java groute kapitalen zal doen ontstaan, eu aan eene menigte Nederlanders een gewenscht middel van onderhoud zoude kunnen verzekeren. De schrijver stelt voor, den eersten veikoop te bepalen tut eéri bedrag van 25 uiillioeiieu en, bij het welslagen van deze proef, tot een verderen verkoop over te gaan, ten einde middel te vinden, om hpt muntstelsel op Java te verbeteren cn een fonds te erlangen, om op eene billijke wijze in de emancipatie der negerslaven in de West-lndién te voorzien. De steller der nota erkentdat aan de aan wending van dergelijke middelen eigenaardige be zwaren verknocht zouden zijn, inaaroonleclt.dat het hier alleen aankomt op de overweging van de vraag, of deze bezwaren meer zeilden wegen dan die, welke aan de voorgestelde belasting van IS miliïoenen verbonden zouden wezen. Het dour hein voorgestelde middel aannemende, zoude de ltegering, naar des schrijvers gevoelen, voor 25 millioenen schalkis'.-hiljéften 1 1 pCt. rente kunnen uitgeven, aflosbaar binnen 3 jaren uit (le te ontvangen kooppenningen, en daaraan verbinden eene uitgifte vau 3 millioenen aan muntbiljetten, onder verband van een g el ij k bedrag der schatkist biljetten, ten einde daardoor de vermeerdering van den rentelast te verhoeden. De steller meent, dat op dergelijk eene wijze voor geene vvaardo-ver- mindering van dit muntpapier, hetwelk zoo veel gerijf in den handel heeft opgeleverden voor belasting zoudo kunnen worden aangenomen, te duchten zoude wezen. Alzoo in het bezit van 25 millioenen, zou de staat 15 millioenen kunneu aanwenden ter voor ziening in liet tekort; 3 voor liet pand, en zouden er nog 7 overschietenwelke konden worden aan gewend voor het ondernemen van eenige der reeds toegezegde openbare werkenals: het indijken van den Dollart, Lauwer-zee, inhammen van de Zui derzee; de kanalisatie van Drenthevan Over ijssel en de Geldersche Valleihet afdammen van het Sloe; het afwaterings-kanaal van Noord- Braband, enz., waarvan de behoefte zoozeer wordt gevoeld. ZicriKzce, 12 Maart. Gaven wij in ons vorig nommer berigt van liet verongelukken van liet Amerikaanscb schip Floridian, kapt. WiirrrvioiiK, op de reis van Antwerpen naar New-York, thans zijn wij in do gelegenheid, dit breedvoeriger inede te deelen Dit schip had 200 personen bestaande uit de equipage en passagiers, onder wulken laatsten meer als 50 vrouwen en circa 30 kinderen van verschil lende ouderdom, aan boord; was den 25 February van Antwerpen vertrokken eu den 27 dito in zei- gezeild. Overvallen door de orkaan van den 28 dito, was liet schip noordwestelijk afgedreven en stootte in den namiddag met zulk eene hevigheid op eoneri zandbank, dat een gedeelte vau den bodem en de looze kiel verbrijzeld werd. De zee drong dientengevolge met eene onvreder- staanbare woede in het schip en een gedeelte dei- passagiers verdronken in hun bed. Do overigen ijlden onder de wanhopendste kreten op liet dek, en sommigen daarvan werden door de vreessclijku golven, welke tegen het schip sloegen, cn van oogeu blik tot oogeublik geweldiger schenen te worden, mcdegesleept. Kapt. Wliitemore, die, van het eerste oogeublik af, begrepen had dat van het schip niets te red den viel, deed de booten in zee laten. Deze maat regel werd echter zeer moeijelijk door de hevige zee. De eerste was naauwclijks te water gelaten of werd met de twee iuhebbende manschappen ver zwolgen. De kapitein en zijne vrouw wierpen zich ii de sloep, gevolgd door een derliglal passagiers, doch ondergingen hetzelfde lol. De twee eenigste reddingsmiddelen aldus verloren zijnde, begaf de equipage zich naar boven en klampte zich aan liet tuig vastterwijl de overgebleven passagiers, circa 100 in getal, op het dek aan de woede der golven blootgesteld waren. Naauwclijks hadden zij een uur in deze ellendige staat door- gebragt, of het schip werd duor eene vreesselijke stortzee in tweeën gebroken. Do groote mast stortte krakende naar beneden en het achterste gedeelte van het schip werd met al de daarop zich be vindende monschen in de afgrond medcgesleept. Ken ijsselijke kreet ging van uit dit tooneel van verwoesting op en eenige oogenblikken daarna zag men de ongelukkigen welke door de golven overstelpt weiden t zich aan het wrakhout vast klem.-oen. Spoedig daarna was echter alles ver dwenen, en 12 levende wezens klemde zich aan het voorste gedeelte van het schip het eenigst overgebleven vast. Ondertusscben werd de zee hoe langer hoe heviger en den geheelen nacht sloegen de golven met eene vreesselijke kracht tegen liet overgebleven gedeelte van de ongelukkige Floridian aan. 'sMorgens waren G van de schipbreukelingen gestorven,dezelve waren bevroren op de plek alwaar zij de nacht haddén doorgcbragi. De geheele donderdag en vrijdag ging voorbij zonder dat de schipbreukelingen eenige hoon oj) redding hadden. Wel zagen zij schepen pas seren. maar op een afstand waardoor zij niet op gemerkt konden worden. Kindelij'k zagen zij, tot hunne onuitsprekelijke vreugde de oorlogskotter Petrel naderen. De kotter liet zijn sloep in zee en redde met ongeloofclijke moeite h overgeblevene van dit .groote ongeluk, terwijl 2 van hunne kameraden dien dag overleden waren. De schipbreukelingen werden naar Harwich ge- bragt en met de meeste zorg verpleegd. Twee van hen hebben bijna het spraakvermogen ver loren en van alle zijn handen en voeten bevrozen. GEMENGDE BERIGTEN* Naar het zich laat aanzien, zullen de kleine dievenvangers weldra zonder bestaan geraken aan gezien de minister van justitie volstrekt wil, dat ieder burger (zeker om beurt?) zich gratis belast met liet opsporen der kleine diefjes. Konde nu ieder burger om beurt (maar niet gratis) ook koning, minister, gouverneur, ontvanger, enz., worden, dan zouden er zeker velen gevonden worden, die, om een gkooten te worden de kleinen zouden helpen vangen; maar nu zal de minister zelve zijne handlangers moeten helpen indien zij te lui zijn. In de Tweede Kamer is het ont worpen plan van Gosinophilits, dat, namelijk, o:n Java te verkoopen, reeds ter tafel gebragt. Te Utrecht is een Baron bevordert tot Commissaris van policie. De broeder des Heiligen Vaders is door het baldadige volk achter do traliën geplakt. Kan Hall is de huisvriend geworden van M.r Dirk Donker CurliusWie had dit voor twee jaren durven proleteren? Owk tussohen de ge meenten Oirschot en Biest is een geschil, dat 29 jaren bestaan neeft, door lusschenkomst der gedeputeerde staten van Noord-Braband. in der minne geschikt. De Icêgmahers van liet Haarlemmer meer bevinden zich in dezelfde omstandigheden, als waarin de leêgmakcrs van de beurzen der burgers zich bevinden; beide firma's zijn om geld verlegen. Te Delfzijl is de rust min of meer verstoord geworden. De Paus en prins Froderik deelen een en hetzelfde gevoelen beiden zijn verzot op uitgestrekte bezittingen, onverschillig of die gevondengekocht of gekregen zijn. Om elkan der met gesloten beurzen te betalen, zullen de Venetianen al de Oosten rij ksche krijgsgevangenen doodschieten, indien de Oostenrijkers de gijzelaars en het geld dat zij uit Ferrara medegenomen hebben, niet spoedig terug geven. Te Parijs hebben een aantal dames een socialistisch feest met hunne tegenwoordigheid vereerd. fironncwasser wordt, zoo men ons schrijft, sedert vele jaren bij zonder bekwaam en geschikt geacht tot het rei nigen van spek of varkens. Ook zegt diezelfde schrijver, dat liet lasteraars zijn, die den spek slager in den Nieuwsbode hebben doen plaatsen, indien zij niet openlijk hunne namen bekend maken, Die rekels! Te Oudenbosch is een meisje door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1