Stad Zierikzee* Eene Hofstede, OPUEGTB «EUACm UVffiTltM No. M Onbeschoftheid. tot ben. 75; van 30 25 tot ben. ƒ50; van 25 10 tot ben. 25: van 20 beneden 10. Van deze opcenten zijn vrijgesteld de artikelen in hoofdsom minder bedragende dan ƒ10 9 8 7 6 5 Iston rang. 2den in de gemeent. behoorende tot den jen 5den Oden De aanslagen naar de tabellen IX en XVI, ge voegd bij de wetten op het regt van patent, zijn aan de heffing dezer opcenten niet onderworpen. De vrijdom van pateritregt, bij de wet van 21 Mei 1819 aan sommige beroepen toegekend wordt opgeheven en gepatenteerd naar de regten van tabel XI dier wet: de klerken en kantoorbedienden Van de uit 's rijks, gemeente- of dijk- en polde kasten bezoldigde openbare ambtenaren en bediin- den, de deurwaarders bij 's Rijks middelen; Naar de regten van tabel XIVde advocaten van de eerste tot de1 achtste klasse; de schilders, teekenaars, graveurs, penningsnijders en beeld houwers, allen als kunstenaars beschouwd, hun nen eigen arbeid verkoopendevan de eerste tot de twaalfde klasse. In de Memorie van Toelichting wordt nog gezegd, dat het jaar 1848 een tekort oplevert van ruim elf millioen waarin gedeeltelijk voorzien is door de uitgifte van acht miiliuen schatkistbiljetten, wier renten en kosten van plaatsing 360,000 bedragen. Zonder dat vooralsnog het te verwach ten tekort io cijfers, zelfs bij toenadering, kan worden uitgedrukt, is men overtuigd dat, ook bij de meest ernstige bezuinigingde behoeften de inkomsten zeer zullen te boven gaan. Bierilizee, 28 February. De belanghebbenden in de Loterij tan Handwerken en Voorwerpen c worden berigtdat de getrokkene prijzen, tegen het vertoon der Lotera, op bet Raadhuis dezer stad kunnen worden afgehaald, op Donderdag den 1 Maart 1849te weten Van ra.0 1125, van half 1 tot 1 rare in «len namiddag, van n.°12S25®, van 1 tot half 2 rare, en van li.® 251 era daarboven van half 2 tot 2 ure. GEMENGDE BERIGTEN. Te Hellevoet heeft een spekslager zoo lang met woekerwinst verkochtdat zijn geweten hem heeft .gedrongen, het spek op één sprong 15 cents per Ned. pond lager te stellen. Bronnewasscr wordt reeds zeer geschikt beschouwd voor zwijue- voedsel. Een geelbonte mostaardjongen maakt, nu hij het messenslijpen grondig verstaat, zich reeds bekwaam om examen af te leggen als onder houtvester. Een reizend persoon, domicile heb bende te Buitensluit, heeft het ongelukkige zwak vac zijn goudbeurs t' huis te laten liggen, zoo dikwijls hij een logement te Middelbamis meteen .bezoek vereerd. De Hertog van Toskane en de prins van Oranje zijn in hunne Staten nog niet terug; die hen vindt en terug bezorgt, zal de helft van de waardeals eene belooning ontvangen. Op het Loo zijn Koninklijke dekhengsten gratis voor het publiek beschikbaar gesteld. Prinses Marianne heeft de Voorburgsche schooljeugd op melk en brood getracteerd. Men zegl, dat eerst daags als PI. Ontvangers hun ontslag zullen be komen: te Oudenbosch en te Hoeven, den griffier van Damen te Wouw, de Rijks-Ontvanger de Plönniës, te Bergen op Zoom woonachtig; al weder een stapje voorwaarts! Moge spoedig voor de ge meenten O. en N. Gastel, en Rucphen en Sprundel, dit loffelijk beginsel gevolgd wordenen opeen stapeling van ambten daar en elders krachtdadig geweerd worden, immers wanneer een enkele post een fatsoenlijk burgerlijk bestaan geeft. De russen zijn werkelijk in Zevenbergen aange komen. ln Zuid-Holland zijn de plaatselijke besturen aangeschreven, met welke plegtigheid vreemde landloopers en bedelaars over de grenzen moeten worden gebragt; zij mogen volstrekt niet aan de staarten der paarden van de maréchaussée's gebonden worden, gelijk de Nederlandscbe bede laars worden gedaan, wanneer die naar het land Kanaan worden gevoerd. Van een der zonen van den gewezen koning van Frankrijk, de prins van Join- villezal een boer worden gemaakt. In Spanje zullen de staatsuitgaven met 300 realen worden verhoogd. Te Parijs is het laatste werk verrigt aan de ziel van den Koning van Holland. l)e leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben hunne geloofsbelijdenis afgelegd, terwijl hunne geloofsbrieven alle in orde zijn be vonden.In en om den Haag wordt nog schrik kelijk gestolende dames worden zelfs op den weg overvallen en geplundert. Te Frankfort is men ■wéér voor nieuwe onlusten beducht. Gestolen bij Ds. van Rolde, 20 Hessclien wijn, varkens kluifjes en pekelharing. Aangekomen te Parijs een kwart dozijn kardinalencours zettepde naar Gaëta. De President der Fransclie Republiek zal het kasteel van Ham in oogenschouw gaan nemen. In Pruissen worden gebeden opgezondenom wijsheid voor de staatsmannen en om geld voor den armen. Ook in Nederl. zou dit geen kwaad kunnen. ISTCESSOnDEHS SÏTTSSEÏT. De ondergeteekende vraagt of het geen onbe schoftheid is? dat, wanneer zij, op de Scheeps- timmerdijk wonende, en eene dochter op de weverij heeft, die zij 's middags, tusschen 12 en 1 ure, haai middageten brengt, om reden hel voor hare dochter wat ver is, en in het laatst van de week hare werkzaamheden niet toelaten naar huis te komenom alsdan bij het binnenkomen der Zuid - Havenpoort door den commies van den Endk aangehouden te worden, met deze woorden: «Zeg, wat heb je daar?" en met bet antwoord: «middageten voor mijne dochter(zoo als wel honderd malen gebeurd is) niet tevreden zijnde, noch bij het laten zien van twee op el kander liggende borden, maar de verregaande vi ij moedigheid gebruikte, die twee borden op te ligten en er in te zien, dit vraagt zij of dit geen onbeschoftheid is? Zij, die dit vraagtverbloemd haar naam niet, maar meldt zich openlijk, daar zulks II. Vrijdag plaats heeft gehad aan Zierikzee, 24 Feb. 1849. HELENA HEIJNE. MijGiiheeir de Redacteur! Dezen morgen vond ik niet ver van het Postkantoor, een' brief, roet het opschiift: aan mijne -Pee/e/Tioez RËJQSïiljE, te ZzeeDezelve was niet voluit onderteekend, en ik dacht dus als het in den Nieuwsbode slaat, kan de bedoelde Peete moei het toch ook te weten komen. Zie hier dan den inhoud, welke ik UEd. verzoek te plaatsen: Bredaden 21 Februarij 1849. TVaarde en zeer Geachte Peetemoei Toen gij voorleden jaar vertrok, hebt gij mij gezegd, nis ik wat nieuws wist, ik het u dan zou schrijven; maar nu heb ik wat, daar gij zult van staan kijken. Je weet wel dat gij zoo gelagcken heeft met die vasten- avondgekken? welnu, ik had mij voorgenomen mij dit jaar ook te maskeren, en had met eenige kameraden, alle weken tien centen uitgelegd, de costumes waren reeds gemaakt en alles reeds afgesproken wat wij zouden doen. Ik had het dienstmeisje van mijn baas gevraagd, oin met mij mee te gaan, en van hem had zij dan ook per missie gekregen tot tien ure. Waut ofschoou hij nog al fijn is, en alle tlagen naar de kerk gaat, zeide hij toch, dat het maskeren geeu kwaad is, als men maar geen onfatsoenlijke dingen vertoond. Alles was dus in order, en wij verheugden ons reeds bij voorraadtoen wij op eens hoorden zeggen dat het maskeren zou verboden worden om reden dat in het vorige jaar voor het gouden kruis, een leelijke vertooning had plaats gehad; nu, dat was toch wat erg, om voor de gekheid van eenen Cdie door de policic wel had kunnen verboden worden) de ge- heele bevolking te straffen. Wij zaten dus wel te kijken met onze mooije kleeren maar wij waren het niet alleen; meer als honderd waren in heizelfde geval. 0,degansche slad was er vol vanmen schold en verweuschte hen die er de oorzaak van waren. Er werd een rekwest in gediend aan den burgemeester, er werd eene bijzondere raadsvergadering gehouden maar het hielp niets. De te- geustauders der maskerade hadden dat ding (gedurende den tijd dat den Ed. Aclitb. hurgemeester nog niet we der beuoemd was) zoo netjes bekonkeld, dat hij met de beste wil van de werelder niets meer aan doen kon want de meerderheid van slechts éénen domper was er tegen. In tusschen verliep de tijd, onder het gedurig moiren en pruttelen der burgers, want ofschoon niet alle menschen deel aan de maskerade nemen, hebben er toch velen belang bijuit hoofde van het voordeel dat dit volksfeest hen verschaft, en andere die er geen regt- streeks belang bij haddenwaren verontwaardigd over de eigendunkelijke handelwijs van Leeperts (zooals mijn baas beu uocmtj die, in plaats van het welzijn der bur gerij te bevorderen, hen door verkeerde orden, tot on gehoorzaamheid te dwingen, want dat men goedschiks van al dit genoegen en voordeel afstand zou doen, liet zich niet aanzien. De eene zette een gezigt of hij alles wilde ten onderste boven keerende andere was vol angst voor de gevolgen en ik weet van goederhanddat de Apo thekers reeds hunne schrik poedertjes in voorraad hadden gemaakt; maar het is gelukkig afgeloopen. De regering begon zelfs te gelooven dat het gevaarlijk voor de goede orde kon worden als zij hunne gegevene orders gestreng wilde doen handhaven; zij kozen dus de verstandigste weg, eu zonder juist contra-orders te geven, wist men toch des Zondags reeds dat men met geslolene oogeu zou toezien. Men opende dan des maandags morgen ten zes ure het feestmet eene serenade bij den burgemeester, en een soort van ezelsgebulk voor de deur van een der wethouders, die toen juist afwezig was; daarna liep een raascjue met een lazarusklap door de slad om het sein te geven, en weldra wierd de maskerade algemeenwant de policie kon er toch niets tegen doen. Zoo verliepen dan die twee dagen, waar velen zoo naar verlangd en anderen zoo voor gevreest hadden en zonder de minste, ongeregeldheden te bedrijven. liet eenigste dat er is gebeurd, en dat was nog het ergste voor de dienst boden die het moesten opruimen; men had namelijk eeu groote pot met vuiligheid op den stoep van eeu der te genstanders gesmeten. Ook had men aan het stadhuis eeue prent aangeplakt, waarop een hoofd met ezels-ooren en door eenen grooten domper gedekt stond, met het onderschrift Den liberalen van Mierloo. "Welnu, peetemoeiis dit nu uiet veel nieuws, maar ik had er ook goed den tijd voor mijn baas is zoo in zijn schik dat de burgers zich zoo goed gehouden hebben, dat ik den gaiischen dag niet behoef le werken. Hij zegt: zoo moet het gaande burgers moeten zich niet laten dwingen door eenige dievendrijversen zoo moest men roei alle verkeerde orders doener zich maar niet aan stooren want als de burgers het eens zijn, kunnen zeer toch niets tegen doen en wat die dompers aangaan die moesten maar vrijwillig aftreden dan behielden zij de eer aan hun eigen, want bij eene volgende verkiezing, zal toch geen regtschapen burger meer voor hen stern meu* Zoo spreekt mijn baas er over, en die is niet van de domste. Ziedaar, peetemoei! nu weet gij alles, en als het bij u te Zierikzee ook zoo eens mogt gaan dan moeten de burgers maar doen net als wij te Breda hebben gedaan, en na u veel geluk en gezondheid gewenscht te hebben, blijf ik uw liefhebbende doopzoon; REG1NUS. PS. Mijn baas zegt, dat hier de grondlasten weer zijn verhoogd, is dit bij u f.e Zierikzee ook zoo Bergen 03 tom, 24 Feb. 1848. Aan de Redactie van den Zierikzcesclten Nieuwsbode. MSjnhcer! Ulïds. geacht blad gelezen hebbendewaarin ieder mensch die belogenbenadeelt of belasterd wordt, zich kan regtvaardigenzoo neem ik thans ook de vrijheid mij zulks te doen, tegen het stuk van den 15den Februarij 11., aangaande de visscherij, door J. V.Jidaarin voorkomende ten einde mij van den blaam te zuiveren, mij opgelegd. Dat voor 6 jaren alhier eene visscherij verpacht is gewordenwaarvoor ik mij als borg gesteld heb, is ieder bekenden wel op goed vertrouwen, dewijl ik dacht met iemand te doen te hebben dien het niet op mij zou laten aankomen, doch dat, helaas! bij de uitkomst anders gebleken is, zoo waarschuw ik ieder weldenkend burgerop hunne hoede te zijn om voor dusdanige borg te blijven die alle gevoel van eer verloren zijn, zoo als ieder Bergen op Zoomenaar, en nog beter alle Bredasche burgers kunnen getuigen. Dat ik, als borg, een persoon, om voor mij te vissclien, zou aangesteld hebben, is geheel buiten de waarheid, niemand heeft voor den borg ooit een net in het water gehad, dat ik nu als borg niet langer voor den pachter wil betalen, heeft zijne reden dewijl ieder mensch zeer goed weet dat men tegenwoordig genoeg met zichzelfs te doen heeft, om buitendien nog borgtogten te voldoen, waarvan men in het geheel geen profijten trekt of getrokken heeftook geenszins heb ik voor mij een acte van onvermogen weten te verkrijgenneen, nimmer heb ik dien gehad, den pachter heeft u bedrogen, Mijnheer, het is den pachter zelve die voor zich reeds sedert 1841 eene acte van onvermogen heeft weten te bekomenten einde zich in het vervolg voor alle strooperijen te kunnen dekken. Ten slottenadat den borg alle die jaren voor den pachter de pachtsom heeft betaald, wordt nog bovendien den borg zijne goederen in beslag genomen en verkocht, en nog schijnt den pachter mij in een slecht daglicht te willen stellen. Nu laat ik ieder weldenkend mensch beoordeelen of er met zulk volk iets is aan te vangen. H. L. Stoombool-Pieiist !TT DAGEN EN UREN VAN VERTREK IN DE MAAND MAART 1849. Van Zierikzee: Dondert!. 1, 'smorg, 5 ure. Zondag 4, 3> 8 "Woensdag 7, 10 Vrijdag 9, i 11 Zondag li,*.9 mid. 12 Woensdag 14,'smorg. 4 Vrijdag 10, Zondag 18, Woensdag 21 Vrijdag 23, Zondag 25, Woeusdag 28, Vrijdag 30, 6V« 9 10 H'/s Van j&ottcrdam Vrijdag. 2,'smorg. 9 ure. Dingsdag 6, Donderdag 8, Zaturdag 10, Dingsd. 13, üonderd. 15, Zaturdag 17, Dingsd. 20, Donderd. 22, Zaturdag 24, Dingsd. 27, Donderd. 29, Zaturdag 31, 4 4 5 6 7 8 10 4 4 8", 7 rj) urjfrUj^e fc (SÉpct'ift.jw. geboren: 21 Febr. Een zoon van J. Huismans en D. Baljé. 23 dito. Een zoon van G. de Keijrer en J. Berrevoets, Eeüe dochter van T. M. Meiier en T. S. Switijnk. 24 dito. Eeu zoon van J. van den Boom en B. van Neuten. 26 dito. Een zoon van A. van Gastel en W. Legemaat. overleden: 22 Febr, 3. SchocRleuberger, oud 3 jaren (dochter.) 26 dito, S. Reijnhoudt, oud 6 maandeu (dochter.) C. Van Stappen, oud 26 jaren (ongehuwde zoon.) ADVËRTK.YriEX. V Heden beviel van eene welgeschapen. Dochter AGATHA van de POLDERgeliefde echtgenoot van D. de ZAAIJER, Bloemendaal 17 Februarij 1849. Eenige en algemeene kennisgeving. SSs3 De Notaris M.' C. van der LEK dj CLEBCtt zalop Zaturdag den 31 Maart 1819, des namiddags ten 2 ure, in de Herberg vanC. Kastelijn, te Haamstede, ten verzoeke van zijne Principalen, met Regterlijke magtiging, publiek presenteren te verkoopen bestaande in Woonhuis, Keet Schuur so Wagenhuismet de nombre van 29 bunders 99 roeden 91 ellen Erf, Tuin, Bouw- en Weiland, staan, de en gelegen onder de Gemeenten Haamstede et Duieendijkegenaamd Lugtenburgin gebruik bij Jon Kostense, Jakszoom; zullendé de veiling ge- schieden in zoodanige perceelea, als bij alom uit gegeven biljetten zijn omschreven. E3" Behangsel-papierenBanden, Schoorsteenstukken en Grond-papier, benevens Standhoudend Groen Gordijn, papier en Behangsel-linnen, tot civil; prijzen bij A. GUDDEop de Schuilhaven. SS5 Bij den ondergeteekendezijn voortdu rend te verkrijgen, diverse soorten van HEI JEX, in verschillende grootten. Ook wordci dezelve door Item franco ter plaatse geleverd, zooverre daartoe geregelde gelegenheid bestaat, G. KL O OS, Hoofdsteeg te Rotterdam. Puik Wit en Bruin KLAVER. ZAAD, benevens Puik LDCERSN21AAD, bekomen bij D. Q. M. HOUWER, in de Meel- straat. Het Hospitaalschip de Dreadnought het St. Thomas-hospitaal weder over troffen door de Holioway's Pillen en Zalf, in de genezing van Wonden en Zweren. De matroos Newiuj)thun, wonende in Adrian Court te Dover was eerst gedureude eenige weken een patient aan boord van de Dreadnought en vervolgens in bet St. Thomas* hospitaal. Een zijner beencn was geheel met zweren be dekt: in geen vau heide dezer Hospitalen vond hij be terschap hij genas echter onmiddellijk na het gebruik van de Holioway's Pillen en Zalf. De waarheid van dere zaak kan door den heer G. Ashmore, geacht Chemist Dover, bevestigt worden. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN heden af de volgende DoosjesPillen van f 0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,75 ƒ16.30 ƒ23,5», Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 - 3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90. Zijn op franco aanvragen a Comptant te hekomen bij J. H. OCHIMAN, J O HG.te 'Licrik-.it. alsmede te Londen, Strand 244 Holioway's Etallil sement. waarvan door ondervinding bewezen is, dat vele Ziekten door genezen zijn, als: Borstziekten, Rheumatisme, Verhardingen, KlierstolTenVer stoppingen en verder alle Chronische Ziekten, Dezelve is, 4 65 cents de flesclt te hekomen l)|| den ondergeteekenden: M. J. de LOOZE. PS. Voor de flesch wordt Apotheker. 8 cents in rekening gebragt. Wordt terstond gevraagd: Een ongehuwde KNECHT, van de Protestantsche Godsdienst, hervaren in het Kruideniersvakkun nende Lezen en Schrijven, zoomede met Paarden omgaan.Adres tnet franco brieven of in persoon, bij den Heer D. van 't ZELFDE, te Ooezande. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. db LOCKS! z Vc Fi Vc Wanneer mei lenissen, die sei «roerenheeft zoo korten I i konden ont cntelingen in ebeuren zullen langer voortg zijn slechts 5l in die gebe ikene verwacht ijds. Al schrei malisten en ct loovele dagbladi fgen te houder mveren, nutt tebeurlenissen g lare oorzaken oortstroomen n lehoedzaam veri leeft hare dont egtvaardigheid inilerdrukkcndci lijn het moede lijven van liet tillen zich onl lener onverdrag- God geeft hu ingen tegen di elang reglvaarn olkeren sterk linde verdrukki nisleid onder a ijn de volkeren - zij zoeken na aar de menscl neer bestaat de lie verdorvenlte ruiken, die hu e wetten, vervv erpalen, die de jk der regtva laar de volkerc treed te maket erpalen te zuiv ederstaan, zoot nagt. Zij w 'jen tien. Het getal der laat van zaken andegenen, die en of herstcllei ingen is armI er zedelijke, ve fc geest is ston ierlijkt. God ze midden der lelenc beschavii rondslagen der uilen van elke 'aarop men de lenschen-liefde, »ken om geh ptrekken. O v eroofd en gemr jet in de verle ige bezitters de even. O volk Moo I hoopt en |d breekt aan op duizend [iend te vinden 'e op het gezi; 'jue ziel gevoel eid zijnvei eene alge meer. "'ar nimmer d "veranderlijk vt lc gelooven, da

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 2