No. 529. eru Donderdag, 15 Februarij 1849. 5e. Jaarg. 1RIKAI Aan het Lieve Volk! >TElY. IVERTRM it Mei, N ieu wstij dingen ID ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. en vervolgens] op goede en >rd-Amerikaal elke den PasJ glementin] iggendestrej Ige en ïmen wenscki te geheimhoii bekomen bijl OVGE, dver huizing, n.° 40, le MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIDE U1TGAVEH. Voor 3 maanden1,30. Franco per post in Nederland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York» Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Ceut voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Dam Lett. B Ne. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. heeft de eer) end te makj >E HONDT rlandsche de belangen igerigt. a Is ij ei'and JFalcli, ge waarvan i betreffendel in de Nis. et Hoofd-Bsii worden, i, dat de guos| welke de velen aansr 3 maken. ing toegi n A BEK Landvcrhua !alf genei de Oost, No, een geruimen li vele verbardinj toestand was sesheeren die waarna zij I nammet j deze heilzai van zweren, ook van buil lingen. le PRIJZEN Ti ƒ15.30 m t te bekomen )ON te Tluto Etal '.en is, dat iBorstziekte ;rstoffenYn lische Zieklei te bekomen LOOZE. Apotheker. IEKMOII T benoodigi en onder lelie De Petitiën, ter verkrijging van het voor iet volk allerbelangrijkste voorregt, eenige leken geleden door ons bij den Uitgever lezes ter onderteekeniug neergelegd, staan irstdaags door ons verzonden te worden laar de nieuwe kamers bare beraadslagingen lallen beginnen, en wij gaarne willen, dat os verzoekschrift, om afschaffing der belas- lingen op de levensbehoeften, eene der eerste s, van diegene die aan de nieuwe volksverte genwoordigers zullen worden aaugeboden. Aan ons heeft het niet ontbroken in ijver, )t aansporing om te onderteekenenwij ïenschten en verwachtendat velen aan taze uitnoodiging zouden gevolg geven, ten einde alzoo de regering te kunnen impo- leren, door de bandleekening van vele honderden burgers, die afschaffing eeuer ïevloekte belasting vragen, waarop eigenlijk eeue regering, welke ook, redelijkerwijze jnig legt zou moeten hebbenen volgens latuurlijke en Goddelijke wetten inderdaad bok geen regt beeft. Met welgevallen zien wij dan ook terug )p onze ijverige pogingen, want wat de litkomst ziju moge, wij zullen de woorden lie Philippus van Spanje tot den Groot inquisiteur sprak, aan het volk toevoegen: Ik heb het mijne gedaan, doe gij het uwe! Verneem dan thans, geachte onderteeke- laars der Petitie, Gijdie den eernaam tan regtschapeu burgers waardig zijt, de litkomst: Slechts in één enkel dorp 'erden onze pogingen op den juislen prijs beschatslechts één dorp begreep het nut lat er uit de doordrijving van mijn plan 'it geluk van allen zou voortvloeijeu, en bdersteunde daarom dit plandoor nage- weg eenparige onderteekeniug. Dit dorp, Jen voorbeeld voor geheel Nederland van ebten burgerzin, dat is, publieken geest, gstelling in het dierbaar vaderland, kb ik daardoor lief gekregen, deszelfs be- roners acht ik hoog als ware vaderlanders maar laat mij bet noemen het verdient rel, dat den naam overal doordringe, van mdorp dat bewoners telt, zoo als wij de- elve in geheel Nederland verlangen zouden Wat het dan waarlijk goed gaan zoude; die naam verdieut, omkroond, le worden fee bazuindde naam is IRASEM ÏR, te Cats, i« MEID benoü'l ienst en )r de Mclkerjl mgaanti'gf'l dres bij A. ff stad Zierikta] M r. db Looa enkele hebben hier en daar onze Petitiën onderleekend, wij tellen thans in het geheel met Dreischor 150 onderteekeningen. Is het geene eeuwige schande voor ons volk, wij doen de moeitende kosten van zegels enz. het volk behoeft slechts zijn naam te schrij ven maar neen, zeggen de meesten, tot hen, die ze mondeling aanspoort, hei zal toch niet helpen-, zij vreezen zeker voor de Hoog Geboren of Gestrenge Ileeren, die hen onafhankelijke staatsburgersals slaaf ge bruiken, ja minder nog, want een slaaf krijgt toch altijd nog eten genoeg; kortom zij voelen hunne waarde niet, het zijn geene nienscnen, veel min staatsburgers. lu plaats van 150 hadden er minstens 1500 moeten onderleekenenverder had onze Petitie in bijna alle plaatsen navolging moeten vinden, in plaats dat dit nu in drie of vier plaatsen gebeurd is, Weet gij wat! van zulk een volk trek ik mijne handen af, het verdient niet beter dan dat liet uitgeperst en uitgezogen wordt. Laat U maar op den nek zitten, als gij niet anders wiltik verlang een vaderland waar het volk liefde tot elkander bezit, en lot het gemeenschappelijk nut iets doen wil, waar het niet zit te slapen, zoo als hier, en niet wakker wil gemaakt worden, en daarom vertrek ik misschien nog, even als van Schaik en Camp., naar Noord-Amerika- Cosmophilus. PS. Als er soms nog iemand is, die de vraag om goedkooper «ten zou durven onderteekenendie kan nog gedurende 3 it 4 dagen bij den Uiig. dezes teregt komen. Voor het overige, helaasI is gebleken, dat re publieke geest overal elders slaapt; slechts NBDBBL1NB. 's Gravcnhage 13 February. Heden lieeft Zijne Majesteit de Koniug de eerste Zit ting onzer uienvv gekozen Volksvertegenwoordiging niet de volgende aanspraak geopend Mijne Heeren de Leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal Naar het uitdrukkelijk voorschrift der Grondwet is de laak der beide Kamers van de Slaten-Geiietaal, die tot heden bestonden, inct dit oogeublik volbragt. Met naauwgezetheid hebben die Kamers Mij na de aanneming der Grondwels-wijzigingeubijgestaan, en zij verdieueu dank voor de hulp, welke zij hebben verleend tot aan het nieuwe tijdperkdat wij thans intreden. Het ia mij een genoegen U, Mijne Ileerenoiü Mij I vereenigd te zien. Vertegenwoordigers van een Volkdat bij de afgeloo- peue verkiezingen heeft getoond zijne regtcn op prijs le stellen maar ook die te willen uitoefenen iu ordelieven- den zin en met kalmtezult Gij, Ik vertrouw zulks in denzelfden geest handelen, en met warme belangstel ling zonder vooringenomenheid iu beraden overleg met Mij voor het heil des Vaderlands werkzaam zijn. Het verheugt Mij U te kunnen mededeeleu dat de goede verstandhouding inet andere Staten bewaard is ge bleven niettegenstaande omwenteling en oorlog een groot deel van Europa beroerden. De betrekkingen van het Hertogdom Limburg lot den Duitschen Bond hebben eenige moeilijkheid opgeleverd, welke ik steuuende op de Tractatcn, hoop uit den weg le ruimen. Inmiddels zijn rust en orde in dat Hertogdom ge handhaafd. Daartoe heeft de laudmagt op eene prijzenswaardige wijze medegewerkt, en Ik mag niet afzijn hare diensten, daar eu elders bewezen allezius te erkennen. Toen gewigtige gebeurtenissen in liet afgcloopeu jaar i hare vermeerdering noodzakelijk maakten, heeft deze, even als later hare trapsgewijze vermindering, bewezen, dat Nederland, zonder moeijelijkheid eu met spoed, zijne strijdkrachten kan uitbreiden en inkrimpen. Door de genomeue maatregelen is het mogelijk gewor den van de sommen, met welke de Begrooling van Oorlog voor 1848 werd verhoogd een aanzienlijk bedrag onaan geroerd te laten. Reeds in dit jaar zal de vermindering op die Begroo ting niet onaanzienlijk zijn. Een beperkt stelsel van verdediging zal verdere bezuiniging bevorderen eu beves tigen. De zeemagt blijft door hare diensten alle reden van tevredenheid geven. -Eene aanmerkelijke versterking van oorlogs-bodems is naar de Oost- eu West-Indische bezittingen gezonden en ter meerdere bescherming van den handel, is de Oostkust van Afrika wervvaarts de handels-ondernemingen zich uitbreiden, door een oorlogsvaartuig bezocht geworden, en is er last gegeven om een ander naar de Noord- West-kust van Amerika te doen stevenen. In onze Oost-Indische bezittingen heerscht eene ge- weuschte rust. Er werden maatregelen beraamd, om den tegenspoed te herstellenwelken onze wapenenin weerwil van de dapperheid van het leger, op Balie hebben ondervonden. Ook in onze West-Indische bezittingen wordt rust ge noten. Zij werd in het afgeloopen jaar, op enkele plaat sen gestoord maar spoedig hersteld. Op het inwendige des Rijks onzen blik vestigende, treffen wij er meer dan één punt aan, dat ons tot blijd schap stemmen kan. Onze beminde Landgenooten blijven zich onderscheiden door gehechtheid aan orde, floor eerbied voor wet en gezag. De beroeringen van Europa hebben wel is waar ook Kier nadeeligen invloed uitgeoefend op de bedrijvigheid van handel en nijverheid maar naauwelijks scheen de rust te worden hersteldof beiden werden verlevendigden het tegenwoordig oogeublik belooft eene betere toekomst. Wet uitzondering der joDgste rampendie Jeeuige ge deelten van ons vaderland troffen zijn wij van dijk breuken en watervloeden verschoond gebleven. Na de herziening der Grondwetheb Ik mijne aandacht gevestigd op 's Rijks uitgavenen de wijzewaarop zij zonder hevige schokken en behoudens een regelmatig be stuur kunnen worden verminderd j zoo mede op de wetten welke tot volledige uitvoering der Grondwet worden ge vorderd. Het verslag door de tijdelijke Ministers omtrent de ver mindering der Staats-uitgaven aan Mij uitgebragtheeft aanvankelijk reeds tot uitvoering van sommige daarin opgenomen denkbeelden geleid. Andere zijn voor wijziging en uitbreiding vatbaar. Weder andere behoeven eene wet telijke regeling. Ik verwacht van de Vertegenwoordiging dat Zij, waar hare medewerking gevorderd wordt die zal verleenen ouder den indruk der overtuiging, dat eene krachtige Regering vooral in dezen tijd, eene eerste behoefte is. De wetten ter uitvoering der Grondwet vcreischt worden in den milden zin dier Staatsregeling ontworpen. Zij zallen U achtervolgens worden voorgelegd. De stremmingwelke de gebeurtenissen der laatste tijden in het onderling verkeer der volken hebben te weeg gebragtheeft nadeelig op de inkomsten der Schat kist teruggewerkt. Die invloed zal zich ook gedurende het loopende jaar, ofschoon in mindere mate, doen ge voelen. Middelen, waarbij het bedrijvig deel der Natie zooveel mogelijk is gespaardzullen U worden voorgedragen, om in de tekorten te voorzien. Het belang eu het erediet des Lands vorderen dat de lasten van het oogenblik niet op nieuw op de toekomst worden geschoven, opdat in betere tijden bij voordeelige uitkomsten, niet alles door den druk van het voorledene blijve beklemd en onvruchtbaar gemaakt, Laat ons. Mijne Heeren met die eendragt, welke kracht geeft, ijverig voortgaan om het goede te bevorderen, eu het Opperwezen zal Zijn zegen op onzen arbeid geven. Ik verklaar deze zitting der Staten-Geueraal geopend. Middelburg 12 Febr. Laatstleden zaturdag werd voor het provinciaal geregtshof alhier behan deld de zaak ten laste van Catkarina Elisabeth Wols, huisvrouw van Leendert Wandel oud 32 jaren, geboren te Vlissingen, wonende teOosterland, zonder bedrijfals beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, zijnde een huisje en schuurtjeaan de beschuldigde en haren man toebehoorende, en aan eenen openbaren weg onder de gemeente Oosterland staande. De beschuldigde erkende het feit gepleegd te hebben, doch op in stigatie en met voorbereidende medehulp van haren man tegen wien echter uit de voorloopigc in structie geene genoegzame bezwaren waren^ont- staan om zijne teregtstelling te bevelen. Het openbaar ministerie, bij monde van den heer advokaat-generaai requireer.de de schuldigver klaring van de beschuldigde aan de. haar ten laste gelegde misdaad, en diensvulgens hare veroordecling tot de doodstraf door verworging aati eene paal; terwijl de advokaat m.r Si filé, als ambtshalve be noemd tot raadsman der beschuldigde, concludeerde tot ontslag van alle regtsvervolgingen subsidair tot vrijspraak van dezelve, Aanstaande vrijdag, des voormiddags ten tien ure, zal het hof in deze zaak uitspraak doen. GEMENGDE BE Kt I GTE N. De Ieren zijn bitter te leur gesteld geworden door Koningin Victoriazij hadden gemeend dat H. M. de buitengewone maatregelen, om hen in het hongerlijden te oefenen zoude opgeheven heb benmaar dit is mis. De Koningin van Spanje heeft zich weder door hofschalken laten kussen en bevindt zich in een gezegenden staat Zoowel als Prinses Marianne, hare hollakeijen goed beloond, geeft zij ook vee! aan liefderijke ondernemingen Zijner Majesteits Venusen meer andere schepen van oorlogzullen als ze wat opgelapt zijn weder in werkelijke dienst worden gesteld. Te Brussel zal het verbranden van den Franschen troon worden gevierddoor een groot democratisch socialistisch banket. De burgemeester van Schagen weet, wat hij ook doet, het smokkelen van jenever niet to belettenen de burgemeester van Zierikzee weet het smokkelen van zout Diet te beletten, maar wel het smokkelen van brood. De uitnemende minister van financiën heeft aan de nieuwe volks vertegenwoordigers de geldkist laten zien en hen wijs gemaakt, dat zij thans zoo digt als een pot ismaar leèg ook. De Prins van Oranje heeft geen zin gehad om de opening der Staten-Generaal bij te wonen; het is in Londen veel prettiger, Het humeur van den Keizer van Rusland moet veel te wenschen overlaten.De geruchten, welke sedert eenigen tijd in den Haag in omloop zijn geweest, wegens een paar oranjetakken, worden weder tegengesproken. Prinses Marianne gaat niet naar Italië. Te Oirschot is een Advocaat, niettegenstaande hij een bril en geen iioed op had, practiserende in een moddersloot gevallen; met groote inspanning van krachten is het hem echter gelukt er uit te spartelen, want aan menschelijke hulp was voor hem niet te denken. In het bloeijende Eindhoven zijn dezer dagei\ een massa soep-rekeningen afgewezen niet omdat de soep te vet was, neen, dat is reeds voorlang gebruikt tot redding van het stervende kanaaltje. Ook te Zierikzee kan men geen vleesch in de soep zien van al het water. Te Californie worden thans stukken goud gevonden van 300 pond zwaar; zeer geschikte pillen om Nederland voor een staats bankroet te behoeden. De koning raakt schrik kelijk in 'tnaauw; de Engelsciien zullen de Am sterdammers te gaauw zijnen liet schaakspel winnen, In Rusland worden oorlogstoerustingen gemaakt, welke die van 1812 nog overtreffen. Rome is in staat van beleg verklaard. De tuin muur van het ministerie van koloniën staat omver te vallen, en is die muur gevallen, dan zal het ministerie óók vallen. Te Rotterdam heeft een gemaskerd bal f 100 opgebragt, ten voordeeleder werkvereeniging. Te Renessc is Neèi lands ge- regtighcid, in naam des Konings, publiek verkocht geworden voor 25 cents; dus niet veel waard, 'sRijks schalen, balans en gewigten namelijkdie bij iemand ter bewaring waren toevertrouwdzijn, henevens die iemands eigene goederen in naam des Konings, in beslag genomen en verkocht; doch de man heeft alles behalve zijn paard zelfs 's Lands geregtigheid, voor spotprijzen ingekocht, zoodat die man kan zeggen: Ik heb een oud paard geruild voor de geregtigheid van NederlandMexiko schijnt eene duurzame rust te zullen genieten tot Paschtn. Op de staatsdrukkerij te \Veenen zijn 30 Letterzetters gevangen genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1