ZIKRIkZEESCIIt: NIEUWSBODE Donderdag, 1 Fe 18 40. Se. Jaarg. oonplaat Nieuwstijdingen. Y. JOUVIN zal mrij 1849, lie van W.® ti s te Ousterlm 'ge huis, aan SCHCDtttl i.° 477. t do hand inoemden Noli) IMER1NS zal, J. uk VLIEGE ag den 6 Febrm koopen1 Bin T en ruim 30 MEN ABONNEERT ZICH Iu Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Pastdireeteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de R1£GT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maande.n1,30. Franco per post in Nedeiland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars J ,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advcrteutieu kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: ZierikïèeDaui Lelt. B No. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. 0. 525, 1mankt aan dat hij door daartoe gedr< daats heeft diocaai van ttvDELin de EEILDERg, der Hollow® If. Heer woonaclilij wond van del verteerd verschrikkelijk oei) baden of snicw Hij dacht zijn het gebruik der en •den te veriizici is bekend liij Guardi n de PillJ ZEN nde k GE L A N D. den 23 Jan. LI. Woendag heeft in de steell ijn nabij Barnsley ten gevolge eener vlanivat- r gaslucht, eene geweldige ontploffing plaats die grooter verlies van menschenlevens eroorzaakt dan bij eenen vorigen keer in die Men meent met zekerheid te weten dat .g honderd werklieden zich in de gangen be- toen de losbarsting plaats greep, en van k) men, volgens het laatste berigt, ruim id te voorschijn gehaald. Aan den eenen c verminkte half verschroeide lijkenaan ideren kant de als in razernij verkeerde bloed den leverdon een schouwspelhetwelk ijk te beschrijven is. iilcn, 26 Jan. Dezer dagen is hier te lande rste voorbeeld van eene verhuizing van ge- gezinnen naar Californie voorgekomen. Uit streken van het stadie Peterborough, in imptonhebben verscheidene mannen met vrouwen cn kinderen, de reis derwaarts lomen. Naar men meldt, zijn vele andere voornemens hen te volgen. Het resultant der proeven, die in de munt iladelphia genomen zijn met goud. dat uit nic afkomstig is, kan zeer bevredigend ge worden. Maar in laatstgenoemde streek men thans ook groole hoeveelheden vermiljoen len, dat van uitmuntende hoedanigheid is. rspronkelijke vermiljoen levertvolgens ge- onderzock door den lieer Patersondirecteur ELEVERTIl! te bekomen uk LOOZE. Apothtkn KOKENHOI werk goed verst 1st; adres met fi te Brouwershi eene KEÜKï| iOENS. OXIXGS. iRLIJH GEI 3 Februari} i 11 ure, enden, P. A. KI iissements-Kegt op de Hofsteili onder Bcnesn aling, worden 3 Melkkoe! ƒ13.30 n -15,0023 ovengenoemde munt, bij smelting 31 pCt. ptant te bekomen j|ver. ZOON, te Thi B(iel, 27 j1)n. Zeker ingenieur te dezer Holloway s JLIt - heeft de gutta percha gebezigd otn eenen van buitengewone lengte, wel drie vierde iene engelsche mijl lang, te vervaardigen, •ft dezen roeper den naam van telakouphanon, voldoende aan een der uiteinden van dezen te fluisteren om aan het andere uiteinde lit werktuig duidelijk de gefluisterde woorden wezen is dal als: Bprstziekl Klierstoflen ironische Ziekt nnen verstaan. Om de personen, waarmede ipreken wil, hiervan te voren kennis te brengt men aan het. eene uiteinde van den uphanoii een klein fluitje hetgeen, wanneer {begint te spreken, een geluid maakt als eene tone. In de laatste zitting van de britsche hap pi] van kunsten en wetenschappen heeft ingenieur een telakouphanon, ter lengte van leten, doen zien; een der uiteinden van dit uig nam hij in den mond, het andere uit- bragt hij in een waldhoorn en speelde op wijze het Gotl save the king, op bijna 100 afstands van den hoorn staande. ITALIË. lillen Januarij is te Palermo de verjaring e revolutie en van de nederlaag en vlugt lapelschen gevierd er is revue over de troe- eii de nationale garde gehouden. De dag besloten niet illuminatie en volksvermaken, liep in rust af. verneemtdat de moordenaar van graaf te Perugia vergiftigd is door dengene die 12000 scudi heeft toegeteld voor het bedrijven ieii moord. Ook is de moordenaar van mgr. 's pausen secretaris, omgebragt. R1NKLF.R. [J VAN P. D» arijs, 26 Januarij. Een brief uit Milaan maakt S van een belangrijk voorbeeld hetwelk te Vene oor den generaal Pepe behaald zoude zijn op ft Toer Hooi losten rijkerster wier versterking in allerijl llilaan troepen waren afgezonden. lissements-Regll Twaalf vaartuigen liggen te Bordeaux naar Mnie in lading, deze vaartuigen zullen inde ui February uiet wijn en brandewijn geladen, rrler voornoem lióen vertrekken. Ook schijnen de prijzen der in, die sedert 11 maanden zeer gedaald waren, s weder te stijgen. Parijs, 27 Jan. In den Corsaire leest men het volgende zonderlinge artikel: De ex-Koning der Franschen heeft aan Lodevvijk Napoleon en O.Bar- rot eenen brief geschreven waarin hij verklaart, dat zijne bedoelingen zuiver zijn en dat hij niet in het minst voornemens is zich met staatszaken te bemoeijen, ingeval hem vergunning werd ver leend om naar Frankrijk terug te keeren. Het eenige wat ik wensch zegt hij zoude zijn als stil burger te mogen leven. Hij verlangt niet op het kasteel van Neuilly te residerenals te nabij Parijs zijnde, maar in Auvergre, op het kasteel van Kan— dau. Wanneer hij in Frankrijk terug kwam zoude hij en zijne zonen bij eede verklaren van alle aan- j spraak op den troon afstand te doen. Noch de president der republiek noch de president van den raad heeft eenig regard op dezen brief geslagen. DUITSCHLAN1). YVeenen28 Januarij. Uit Hongarije schrijft men dat twee Romaansche priesters op bevel van twee Magnaten, en wel de een op zijn ziekbed, gefusilleerd zijn geworden, omdat zij hunne ge meenten niet hebben kunnen bewegen tot den door Kossuth voorgeschreven Magyarischen eed. Hllclcsliclm24 Jan. Gisteren avond, ten 8 ure verkeerde onze stad in de grootste opschud ding. Het garnizoen werd door alarm onder do wapenen geroepen; ook de burgerwacht kwam in gruote getale bijeen en marcheerde naar de Neu- stadt, alwaar een bloedig gevecht tussclien soldaten en burgers was ontstaan. Aan de zijde van laatst genoemden zijn, doordien de soldaten zich van blanke wapenen bediendenvelen gekwetst, men zegt zelfs een gedood. Ten 10 ure was de rust intusschen hersteld. Hamburg, 25 Jan. Te Stokholm is thans een merkwaardig proces aanhangig gemaakt waarbij de koning van Pruissen als klager optreedt tegen den uitgever van de Vagligt Allehanda, welk dagblad iu een gedicht den koning van Pruisseu had aangevallen op eene wijze, dat de Pruissische gezant daartegen meende te moeten opkomen. De beklaagde beweert nu echter, dat de wet alleen verbiedt bevriende mogendheden te beleedigen, terwijl de koning van Pruissen, toen bovenge noemd gedicht verscheen namelijk ten tijde van den Sleeswijks'chen oorlog, als vijand van Zweden moest beschouwd worden. De president van de regtbank heeft bovengenoemde!! uitgever bevolen het bewijs te leveren, dat de koning van Pruissen toenmaals niet tot de bevriende mogend heden behoorde. De uitgever heeft beweerd dat de regtbank in deze niet competent was. Koblentz20 Jan. Heden stond voor onze correctionele regtbank teregt de Heer Würmle, redacteur der Ereuznaclier Zlg. Bij de behandeling der zaak is gebleken, dat bij, na ontvangst van het besluit der Berlijnsche vergadering tot weige ring der belastingeniu eene volksvergadering ver klaard had, dat er geene verpligling meer tot betaling van belasting bestond en dat hij indien hij daartoe aangemaand werd, van zijn luiisregt gebruik zoude maken. Hij werd tot drie maanden gevangenis veroordeeld. Bresden 26 Jan. Heden ochtend hebben de gezamentlijke ministers hun ontslag bij den Ko ning ingediend. In de zitting van de tweede ka mer van heden, nam de minister v. d. Pfirdten het woord opoin haar dezen stap te doen ken nen. Deze tijding heeft de meeste opschudding veroorzaaktte meer, daar tot dusver de reden van de aftreding der ministers onbekend is. Het is echter niet twijfelachtig of de reden daarvan is het jongste besluit van de tweede kamer in de zaak van de opperhoofds-kwestie genomen. NEDERLAND. Hoorn, 28 Januarij. ln.de afgeloopene week is in de gevangenis alhier overleden de bekende persoon van Govert Verploeg, wiens regtsgeding in den jare 18V7 veel gerucht heeft gemfaakt. Almelo, 26 Januarij, Omstreeks den middag van gisteren, heeft in de gemeente Tubbergen een treurig ongeval plaats gehad. Na eenige woorden wisseling met zijne 23jarige zuster heeft Jannes Holtkauip oud 12 jaar, deze meteen nies dus- danigen steek toegebragtdat men voor haar le vensbehoud vteest. De officier van justitie en de Heer rogter-commissaris alhier, hebben zich kort na het voorval in loco derwaarts begeven om de ver wonde zoo mogelijk nog te hoor,mi hetwelk heeft kun nen plaats hebben. De jeugdige dader is heden in het huis van arrest aangebragt, Zierikzce 31 Jan. De gebeurtenissen van Parijs zijn heden van het levendigste belang. De Nationale Vergadering heeft de urgentie van het ontwerp van wet tot verbod der klubs met VI8 tegen 3V2 stemmen verworpen. De heer Ledru Rat lin heeft een voorstel gedaan, om het ministerie in staat van beschuldiging te stellen van schen nis der constitutie, door het voetstellen van een dusdanig ontwerp. Men beschouwt hel voorstel van den heer Ledru Rollin slechts als een vogelver schrikker, maar het is zeker, dat het ministerie door deze stemming eene zware nederlaag heeft geleden en het aftreden van het tegenwoordig ka binet wordt dan ook a! meer en tneer waarschijnlijk. De gemoederen te Parijs beginnen weder aan het gisten te geraken. Er worden groote militaire toe bereidselen gemaakt. Men meldt dat de gemalin van Louis Phillipe zich zeer ernstig ongesteld bevindt, en reeds af scheid van hare familie zou genomen hebben. Uit 12 gemeenten van he 2de kiesdistrict der provincie Groningen is reeds door 518 kiesbevoegde ingezetenen verzonden een adres aan Z. M., waarin ten dringendste op meerdere bezuiniging en ver eenvoudiging, dan bij het bekende verslag der ministers is voorgesteld, wordt aangedrongen. «Bij de hooggespannen verwachting, Sire! (zeggen zij onder anderen) waarin zooniet de geheele natie althans de supplianten verkeerdenomtrent den uitslag van de aan Uwer Majesteits tijdelijke mi nisters opgedragen allergewigtigste taakwas het, wij ontkennen het in geenen deele, een allersmar telijkst gevoel, dat bij het lezen van dat verslag ontstond en na de geheele kennisneming van deszelfs inhoud, vooral ook (waarom niet openhartig tegen den Koning gesproken?) door Uwer Majesteits goedkeuring op dat werkwerd gewettigd. Immers blijkt uit hetzelve dat er zoo groot verschil van gevoelen tussclien de natie en hare bestuurders bestaat, en voortdurend zal blijven beslaan, dat zelfs het uitzigt op wederzijdsche toenadering voor hoogst onwaarschijnlijk, zoo niet ten eenenmale onmogelijk te houden is." Met de meeste cordaalheid willen zij zelfs het inkomen der kroon verminderd hebben. «Zij zijn bekend, Sire! (zeggen zij) metal hetgene omtrent het inkomen der Kroon tusschen de Regering en de Kamers der Staten-Generaal is gewisseld en ontveinzen zich, uit de hardnekkigheid, waarmede dit hóoge cijfer is vastgehouden en de betoonde vrees der ministers, om daarop bij eene algenieene hervorming en bezuiniging terug te durven komen, niet, dat zij eene zeer gevoelige snaar aanroeren en echter schromen zij niet Uwer Majesteits aandacht daarop te vestigen. «Zij vermennen dit te moeten doen omdat zij hierdoor niet hun individueel gevoelen aan Uwe Majesteit kenbaar maken, maar zich overtuigd houden, dat de geheele natie, hoewel velen het niet durven zeggen, hierin eenstemmig met hen denkt, en het aan geenen twijfel kar» onderhevig i zijn, dat, indien Uwe Majesteit de uitvoering van die bepaling der Grondwet zal verkiezen te blijven 'vorderen, waartoe liet regt voorliet oogenblik aan de zijde van U. M. berust. Uwer Majesteits im populariteit met den dag zal toenemen vooral in eenen tijilwaarin van de werkzaamheden der {nieuw te constitueren Kamers ontheffing van lasten I verwacht wordt, en de natie overtuigd is, dat I wel niet Uwer Majesteits bestuur alleen, echter te zamen mol dat van Uwer Majesteits Stamvaders, het Vaderland doet zuchten onder eenen schul denlast, Much uitsluitend voor noch door de- natie in het aanzijn geroepen, doch waarvan thans alleen de betaling van haar gevorderd wordt. Sire! Uwe Majesteit gelieve in deze rondborstige verklaring, die wel ligt nimmer zoo onbewimpeld tot U. M. is doorgedrongen, niets anders te zien, dan de zuiverste bedoelingenom den band te bevestigen, die de dynastie van Uwe Majesteit aan het Nederlandsehe volk verbindt en den constitu tionele!» regeringsvorm onder hetzelve te besten digen, waaronder Supplianten zich overtuigd houden, dat alléén rust en orde, welvaart en bloei in het dierbaar Vaderland kunnen worden tegemoet ge zien, terwijl Supplianten hen verdacht houden van eigenhelangzoekende oogmerken en geheel met. Siipplianlens beginselen strijdende gevoelens die U. M. zullen durven afraden, ten dezen aanzien een aan de behoefte van het oogenblik geëven- redigd groot fflér op het altaar des Vaderlands te brengen. «Bezuiniging in het beheer van den Staat moet gepaard gaan met opbeuring en verlevendiging dei- middelen van bestaan der ingezetenen en zoo het der natie blijkt, dat het eerste der Regering wc— zentlijk ernst is zoo zij ondervindt, dat' de tiju van gunsten en privilegiën onherroepelijk tot het verledene is terug geöragt, verdiensten in alle takken van bestuur alleen worden gewaardeerd en zij daarbij in de aanwending en ontwikkeling van hare nijverheid ondernemingszucht en vlijt, op medewerking en ondersteuning gerust zich kan verlaten en onvoorwaardelijk vertrouwen, dau, Sire, zal geene klagt over den druk van lastert de thans geprangde borst ontglippen dan zal de altijd noodzakelijke afstand van een gedeelte zijner verdiensten en inkomsten ten behoeve van de schatkist, door geen ingezeten van Nederland als een bezwaar worden beschouwd; want de ondervinding zal hem hebben geleerd dat er geen penning van zijn zuur verdiend loon onnut wordt uitgegeven onhandig of stelselloos misbruikt, maar alles met de strikste r.aauwgezetheid alleen aan gewend tot het doel, waarvoor het alléén bestemd behoort le zijn tot het waarachtig nut en be lang van Land en Volk." Het doet het vaderlandsch gevoel gewis goed, te ziendat de rampzalige onverschilligheid en flaauwhartigheiii, die het land ten verderve geleid hebben, door opgewektheid en publieken geest vervangen wordt, en deze zich hier en daar krachtig en onbewimpeld durven uiten. Inderdaad wij houden dit voor den eenigen weg otn iets goeds te verkrijgen. De algenieene wenschen des volks kunnen door geen verstandig of eerlijk mensch gewraakt of veroordeeld worden, hoe onaangenaam ze de behoudsklick ook zijn mogen waarom zou men die dan ook niet openlijk durven belijden Ëere den Groningers, die ze zelfs aan den Koning in persoon durven rigten GKMKKGUE BtiltlGTISN. Terwijl de bevolking en de ontvangsten hot vorige jaar merkelijk zijn vermindert zijn de uil- gaven en de armoede merkelijk vermeerdert. Zie. dit is eerst vooruitgang! Het laat zich meer en meer aanzien dat, sedert Dirk Donker de kaart geeft, het mot den dag donkerder wordtnog zulke twee jaren van vooruitgang en Nederland kan voor afbraak worden vei kocht; maardan is Dirk binnen. Te Oirschot hebben 2 commie- sen, met behulp van een kwasterig klerkjeeenen ui tienaar gecalangeerdomdat hij 2 pond meel te veel, en 2 tlesschen jenever te weinig op zijnen molen had. Ook in Saksen ziet men onlusten te genioet. Te Haarlem heeft een zeker beet' een nieuw belastingstelsel ^uitgedacht en aan den. koning opgezonden.De erfgenamen van Willem die vermaarde vader dos vaderlands, zullen binnen weinige dagen waarschijnlijk vrijgesproken worden om den aannemer der Appcldoornsche kerk datgeen te betalen, waarop hij aanspraak meende te heb ben. Dc waarde der oude en nieuwe Willemen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1