IS No. 521. MX Donderdag, 18 Janwarij 1849. 5e. Jaarg Aan alle nijvere burgers N ieu wstij d ingen ENGELAND. NEDERLAND. e prijzen; lartij en andere er één exit, ..ade tai'els i-, Spefel-, s, Spiegels ■ten Schil. i'.en Werk., ere Sïoozcu de WERK. geschikt tol (T-Sr.h roevm -GEItEEffi i-, Palisan :r. ii'ü lIK klirijnwerktr, iELD, te Huur CRAFFORD te Zierikzee elke KAMElt Ie soorten len 1 Zalf. reette Kicltlcr-1 lin»en der beenen Ie ver- oedenken kon r. I11 Lwet lolloway's l'illcii k respectabele in de waai hciil zwellingen verstijfde leden e PRIJZEN van 3 ƒ15.30 ƒ23.50. 5 - 15,90 - 23,! te bekomen bij le Zie rik zei lloway's J5iablis> ïtEVEIl' nding bewezen zen zijn dingen Klier- 11e Chronische flesch, te be- LOOZE. Apotheker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. MEN ABONNEERT ZICH Ia Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, cn bij C. db REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BBIDB UITGAVEN. Voor 3 maanden, 1,30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-Yorfc. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsiug 35 eents. De inzending der Adverteutiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: ZierikzeeDam Lett. B No. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. IEN-KNECÜÏ sell. zag zich gaar»! ketbakkers' beid beslaat om m te bekwamen. Uitgever dezes. I3VGEW benoo- delaar te /in liet vak er aan lit den burgee de voorkeu! AN P. DB LOOZE Wie zal het ontkennen, dat de orastan- gheden thans voor ieder, die door eigen lijt aan den kost komt, drukkend zijn; elen zitten zonder werken wie nog werk ieeft, verdient naauwelijks zoo veel als ;ijne dringende behoeften noodig maken, oodat alles wat verdient wordtdoor de noesten geheel wordt opgegeten. Wat zijn hiervan de gevolgen? De schatkist vaart er even goed bij want lij de bestaande hooge belastingen op de noodigste levensbehoeften, moet de armste oan, het kleinste kind, zoo het niet van longer sterven wil, belasting betalen, want elke bete broods is zwaar belast. De burger vaart er slecht bijwant zoo tan zijne geringe verdiensten steeds een lanzienlijk deel in de schatkist vloeit, zoo ang hij brood eten kan (en wie kan dit aiet?) zoo lang hij zich wascht, of een kooltje uur op zijnen haard hem verwarmt, even ang zal hij niet vooruit komen, maar ntegendeel steeds verarmen. En verbloemt hel niet voor elkander, gij dien, landgeuootendie door eigen vlijt den tost verdient, gij allen, weinigen uitgezon- dert, gaat steeds achteruit, gij verarmt'. Het is sedert zoo lang, en door zoo velen 'oorspeldslechts twee standen zullen in lederland ten slotte overblijven: schatrij- ;en en doodarmen. Wilt gij allen dus, die volstrekt geen voor- litzigt hebt uwe kinderen rijk te maken ien in steeds toenemende armoede zien op- [roeijen en een verarmd geslacht nalaten, aat dan alles blijven zoo als het nu is. Laat de belastingen voortduren, op uw irood op uw vleesch op uwe brandstoffen, zeep en op zoutlaat u door Cominiesen a hunnen nasleeptiranniseren en calan- [eren, weest lijdelijk als slaven, likt lis honden de zweep die u slagen toe- irengt, buigt u onderdanig voor de WelEdel Gestrenge of Hoog Welgeboren Beeren die u laten betalen omdat zij zelven liet te vreten zoudeu hebben, zoo gij niet verktet, doe dit alles en uwe kin leren zullen aan armoede en slavernij zijn toegewijd. Wilt gij dat echter niet, wilt gij verlost ijn van dat wat u pijnigt en kwelt en .Daagt, welaan dan, verhef met mij uwe tem tot de regering en tot de volksvertegen woordigers, die de wetten maken en ver— mderen, waardoor gij ongelukkig of gelukkig vordt. Verhef nwe stem met mijdie niet rus- en. wil alvorens ik mijnen wenschgeheele tfschaffing van al die gehaatte belastingen, leb doorgedreven, die heilig zeker niet usten zal voor dat ik mijn verlangen heb levredigd, om u van die straffe Gods, de ommiesen, te hebben verlost. Teeken dan op mijne petitiën, die bij en Uitgever dezes daartoe gereed liggen. Opdat eenieder, ook de bedaardsteman, zich met den inhoud daarvan zou kunnen vereenigen, en door sterke uitdrukkingeu soms niet zon worden afgeschrikt dezelve te onderteekenen, zijn ze met voordacht gematigd opgesteld. Geliefde Stad- en Landgenootenwees niet traag of onverschillig in uwe eigene belangendie dat is, verdient geeue verbe tering in zijn lot; zulk een geluk als ik U wil voorbereiden, vrijdom van de gevloek- ste aller belastingenkomt niet van zelfs. Neen, gij zelve moet het U door alle wettige middelen verschaffen. En dat middelwaarvan gij nu slechts ge bruik behoeft te maken, biedt ik U aan, omdat ik het waarachtig goed met U meen. Cosmophilus. Londen, 11 January. Er schijnen vele valsche banknoten in omloop te zijndie zoo juist de echte nabootsen dat zij slechts met de grootste moeite kunnen herkend worden. In een artikel over de bedelarij verhaalt the Timet het volgende: Een weldadig man begaf zich onlangs in het verblijf eener bedelares, wier kind op het uiterste lag. Hij trachtte haar eenigermate te troostendoor haar af te schilderenhoeveel gelukkiger het kind bij zijn overlijden zijn zou vermits het dan ten minste die ijsselijke armoede niet zou te verduren hebben. Dit scheen de hard vochtige moeder niet bijzonder te roeren, maar op beklagelijken toon antwoordde zij hemdat de dood van dit kind haar wel zou spijtenvermits zij dan een ander kind moest huren, dat haar negen stuivers daags zou kosten. Het bedrijf der bedelaressen scliynt hier niet te kunnen uitgeoe fend worden dan met behulp van een kind, dat zij huren, zoo zij er zeive geen hebben. Onder de dezer dagen uit Noord-Amerika ontvangen berigten betreffende Californiebehoo- ren ook brieven van kapitein Folsom, kapitein kwartiermeester te San Francisco, aan den kwar tiermeester-generaal te Washington, generaal Jesup gerigt. Deze brieven door een ooggetuige geschre ven bevestigen hetgeen reeds uit andere officiële en bijzondere berigten is medegedeeld, omtrent de overgroote hoeveelheid goud die in het zand aan de oevers van de Sacramento-rivier en van andere daarin uitstroomende rivieren en in 't algemeen in die landstreekgevonden wordt. In dezelve wordt de rijkdom aan goud als onuitputtelijk voor gedragen, en de hoeveelheid, welke in Julij, Augustus en September jl. reeds uit die landstreek verzonden is, op eene waarde van 500,000 doll, (l1/, mill, guldens) geschathet one berekend tegen 16 doll. Als het tijdstip, waarop men ontdekt heeft, dat het land zoo veel van dat metaal bevat, wordt opgegeven het laatst van Februarij jl., men heeft het toen toevallig ontdektbij het maken van dammen, ter gelegenheid van het vervaardigen van een houtzaagmolendie door den stroom van het water zou bewogen worden. Ook zilver en platina wordt er in groote hoeveelheid gevonden. De genoemde briefschrijver hangt echter tevens een zeer ongunstig tafereel op van den toestand der goud-delvers. Onder hen heerschen vele ziekten, en de onveiligheid is groot; reeds zijn vele moorden onder hen gepleegd. De schrijver verklaart, dat. indien niet spoedig op de krachtigste wijze, door een sterk gouvernementen eene aanzienlijke ge wapende magt, daarin voorzien wordt, liet land weldra aan de vreesselijkste regeringloosheid zal prijs gegeven zijn. De Timet bevat den volgenden brief, welke dit blad is medegedeeld en die geschreven is door eenen heer, welke 20 jaren in Peru gewoond heeft. Deze brief is gedagleekend van Lima, den llden November 1848 en luidt als volgt: Den 9den dezer maand kwam de Peruaansche schooner Lambayecanate Payta ten ankerna eene reis van 40 dagen van Californie. Hij deed deze haven aan, ten einde een officier van het amerikaansche leger aan wal le zetten, die met de eerstvertrekkende mail naar de Vereenigde Stalen zal vertrekken, overbrenger van eenige pakjes goudstof voor zijn gouvernement en van het be- rigt der meest buitengewone ontdekking in de te genwoordige eeuwzijnde volgens de uitdrukking van dien officier en zijne medereizigers, eeo geheel land vol goud ontdekt. Ook heeft deze officier nog de volgende mededeelingen gedaan Ongeveer 40 mijlen van Monterey, aan de eene zijde van de rivier Sacramento, die in de baai van San Francisco uitloopt, is een streek lands, ongeveer 100 mijlen lang en even zoo veel breed, ontdekt geworden hetwelk met stukjes gedegen goud, van een grein tot een pond wegende, als bezaaid is. Of deze goudstreek zich nog verder uitbreidt, is nog niet bekend. Vaartuigen,70 tonnen, en stoombooten, 200 tonnen metende, kunnen de rivier opvaren tot aan den aanvang van dit Eldo rado. De Lambayecana hadte Payta komende ter naauwernood twee bevaren zeelieden aan boord, die daarenboven nog 80 doll, per maand ontvingen. De kapitein yan dit vaartuig bekwam alleen voor het overbrengen van den amerikaanschen officier, 900 doll, daarna zette hij met zijn vaartuig de reis naar Valparaiso voort. Elf schepen, die te Monterey lagenwaren door hunne bemanning verlaten; van sommige waren de kapiteins insgelijks weggeloopenten einde goud te zoeken. Verschillende oorlogschepen waren ge noodzaakt naar zee te stevenen, ten einde te voorkomen, dat de geheele bemanning wegliep. Van de compagnie, waarover de te Payta gelaudde amerikaansche officier het bevel gevoerd had, en welke uit 200 man had bestaanwaren alle man schappen weggeloopen om goud te zoeken; klee deren, provisiën eu arbeiders waren te Californië schrikkelijk duur; zoo werd b. v. daar voor een oude pet 70 doll, voor een zak meel 24 doll, en voor een deken 80 doll, betaald. De gouverneur van Californië is genoodzaakt zijn eigen eten te koken daar hij geen kok kon krijgen, ofschoon hij hem 300 doll, per maand bood. Eenige dier gouddelvers hebben van 300 doll, tot 800 doll, dagelijks bijeenverzameld en wanneer zij op eene plaats geen 30 doll, of 40 doll, dagelijks maken, ver laten zij hein en trekken ergens anders heen. De rijkdom van Californië werd geheel bij toeval ont dekt. Eenige kooplieden lieten een dijk graven en vonden bij die gelegenheid eenige greinen zuiver goudwelke door de rivier daarheen gevoerd waren; men deed toen verder onderzoek en vond overal in die streken goud. leder toog daarop aan het werkom zoo veel mogelijk van het kostbare metaal op te delven, en van alle zijden komen thans lieden naar Californië stroomen, ten einde 6poedig rijk te worden." i Rotterdam) 14 Jan. Den llden dezer, toen de thermometer binnen weinige uren van 40° F. op 23° F. en zelfs lot op 20" F. daalde, vestigden wij reeds de aandacht onzer lezers op dat natuur verschijnsel. Heden had echter een tweede natuur verschijnsel plaats, dat in allen deele opmerkens waardiger is. Nadat de felle vorst voor een sterken dooi had plaats gemaakt, teekende het kwik gisteren te middernacht 45° F, des nachts ten 1 ure 46° F. ten 9 ure 48° F. en tot 12 ure, mede 48° F. Van 12 ure tot heden middag ruim ten 4 ure daalde het kwik van 48° F. tot op 40° F. en bij dien thermometerstand barstte onverwachts een ge weldig onweder boven onze stad en hare omstreken los. Felle bliksemschichten doorkliefden de lucht; het geratel van den donder bereikte ongeveer ten 5 ure deszelfs hoogste toppunt; de door den wind voortgezwceple hagel viel knetterend nederom van tijd tot tijd plaats te maken, voor geweldige regenbuijen. Tijdens dat nu iedereen tegen weer en wind eene schuilplaats zocht, klonk plotseling de akelige kreet: Brandbranddoor de sladen toen men het waagde de huiz.en te verlaten, zag men het zwerk in de rigting van Delftshaven door een helderen gloed verlicht. Allen snelden, op dien gloed af gaande, naar buiten en weldra ontdekte men dat de brand niet te Delftshaven maar bij Sclioonderloo was losgebarsten. l)e eerste bliksemschicht reeds, was geslagen in den houtzaagmolen van den heer F. van Holst. Zij die den binnenweg waren af- gtloopen en zich zoodoende op het pad bevonden, dat naar Delftshaven leidt, hadden een even prach tig als indrukwekkend schouwspel voor zich. De op zich zelf staande molen, welke slechts door eene kleine loods omringd wasterwijl eene tweede, meer groote loods geen gevaar te duchten had stond van onder tot boven in vlammen ge huld. Geheel van hout gebouwd, kon de molen op den donkeren achtergrondtot zelfs in de minste bijzonderheden gezien worden en verlichtte hij de omliggende vlekken en landerijen met een spookachtigen gloed. Dat schouwspel was zon schoon, dat de volksmenigte, die zich langs dijken en wegen verzameld had noch door den loeijenden stormnoch door den neerplassenden regen te verdrijven was. Lang bood het brandende ligchaam wederstand aan de vereende pogingen van vuur en wind, tot dat het eindelijk bijna len 6 ure in stortte, over den geheclen omtrek voor het laatst een helder schijnsel wierp en uitdoofde. Gelukkig mag het gerekend worden, dat zich geene gebouwen in de onmiddelijke nabijheid van den molen bevondenzij hadden dan groot gevaar geloopente meer, daar door den verren afstand en de met slijk bedekte wegen, niet zeer spoedig hulp had kunnen geboden worden. GEMENGDE BERIGTEN. Het Nut te Moerkerke (Groede) schijnt ta melijk Nat te zijn. Onophoudelijk verschijnt tus- schen de reten der schuifdeur het vollemaans- aangezigt van den dikbuikigen secrelaris het com mando brommende: Gilles, brengt een flesch! De volgende vergadering wacht men eene voorlezing van den heer Koo Fills, teeder geliefde echtgenoot der eerbare I I Jaaatje van Gcijten. Ter wijl er alom volksvermaken op het ijs hebben plaats gehad heeft men op het ijs (te Eijerland) schrikkelijk gevochtendoch de rust iszonder tusschenkomst van dragonders, ooijevaars of reigers spoedig hersteld geworden. Aldaar heeft een eenden—schieter eenen groote» Vogel zonder vederen willen schietendoch hem niet kunnen treffen. Ook op den Burg op Texel hebben dorstige 1 commiezen een winkelier eenige flessrhen wijn afgezet. Te Zierikzee is de gouden eeuw voor de Deurwaarders mede aangebrokenin naam des Konings moeten zij een aantal burgers vau hun huisraad out lastenIn Engeland ligt de sneeuw op vele plaatsen 2 ellen hoog. Te Kampen is in den tijd van 16 maanden niet één jood geslorven. Tot nut van Israël zal er te 's Gravenhage eene maatschappij worden opgerigtwaar alle arme joden jaarlijks hunne winterproviesie kunnen ko men halen. Alexander Dumas heeft geldgebrek. Idem negen tiende der bevolking van Zierikzee. Bij den opstand te Berlijn lag een schutter zijn geweer op een jong officier aan maar een kleer maker die naast hein stondsloeg de buks in de hoogteuitroepende«Blaas dien toch het licht niet uit, hij is inij nog 80 Thalers schuldig!" Te Tilburg heerscht eene buitengewone sterfte onder de paarden der kavalerie, Te Lubeck zullen voortaan Joden cu Christenen gelijk zijn voor de wetdoch wanneer in Nederland rijken en armen gelijk, voor de wet zullen zijn weet niemand. De hertog van 8aksen-Weimar heelt zijne jongste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1