tuig, No. 517, Donderdag, 4 Januarij 1849. 5e. Jaarg. ATTHIAS Ril Nieuwstijdingen. che LTSCHAPP ■AVOWS R ENGELAND. ITALIË. POHTL'GAL. FRANKRIJK. Dij 1TSC1I LAND. NEDERLAND. Verscheidenheden. Rome. ertogenbosch, mdag den 8sl zeven ure, in «CIS te '3 B Wed. M. LA8I n en verkoopt Praams chul OEDERS, met daartoe t Inkerstw; GiekBoe] in vier Klnl Dckkleedci ree Takclti a Blokkei 'rossen, staai vertieren i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH Ia Nederland, brj den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio, ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIDE UITGAVE». Voor 3 maanden1,30, Franco per post, in Nedeiland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,40. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTÏEN 10 Cent voor eiken regel. JrZ Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De in/ending der Adverteutiën kan geschieden lol Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Zierikzee Dam Lett. B No» 330. Brieven en Ingezonden stukken franco. >ig is laatste!! wijlen den Scli STEENBERCilii ibij de Kalkbr ;omen ten nd. rdam Ueercn ils Directeur Tcding r Scliiminelpi genalsmede aegen bij Notaris, Secret voor de cilan 1, te Zierikzce, heeft de eer - en Landgciim m op aanstaat rdenzullende illende soorlc» VtVIJV en iEUIEEttli CRAFFO» luis llatcn-l''. •dekt keen nuezcil uittietsci geschreven aarii tel"l'Aliufc 'ik melde met kwade d ik vele genccj vele middelen, zonder de mededeelen, dal ebbende ik uwe kt." i de PRIJZEN 11de r7,7o f 13.3 8,iö - 13,90 )tant te bekom» ZOON te Th Ilolloivay*j Eb i. 30 f-- Maart 1849 F benoodigd Brieven fo eene MEI» IWKJJ1JK. BURGER a Uitgever de I VAN P. M konden, 30 Dec. Volgens een brief van St. ichel (Azorische eilanden) vao den 3den Dec., verd dit eiland in de afgeloopene maand November eer door aardbevingen geteisterd; in den nacht an den 4den November had er een plaats, die :oo hevig was, dat de bevolking, ofschoon het ;eweldig regende, hare woningen verliet; in een inderen nacht werden zeven schokken gevoeld, crschillende huizen en een kerk zijn door deze ardbevingen vernield geworden. Ook zou, volgens leze berigten, de stad Agra, op Terceira, bijna ;eheel vernield zijn, en ieder die zulks mogelijk nas, het eiland verlaten. Er hebben verscheidene cholera-gevallen te lew-York, te Washington en te New-Orleans plaats gehad, en men vreesde, dat de ziekte zich erder in de Vereenigde Staten verspreiden zoude. Alweder zijn nieuwe berigten ontvangen van lalifornie; vooral munt onder dezelve eene depêche an den bevelvoerenden officier te Monterey, ko- onel Mason uit. Daarin raadt deze officier aan en muntgebouw aan de baai van San Francisco Dp te rigten. «Indien dit niet gedaan wordtzegt hij in :ijne depêche«dan zal eene aanzienlijke hoeveel- leid goud ten bedrage van verscheidene millioenen lollars, naar andere landen vlocijen, en daar de ooplicden en kapitalisten verrijken." Het driemanschap, door de Romeinen benoemd, Dnder den naam van Junta, is in den avond van den 19den geconstitueerd. Het bestaat, gelijk reeds ;ezegd is, uit de HH. Corsini, Gslletti en Ca- nerata en zal het bestuur der zaken op zich lemen, tot dat eene constituerende vergadering tal zijn bijeengekomen. Dit collegie heeft zich plegtig verbondeu zoo spoedig mogelijk eene con- lituerende vergadering voor den Romeinschen Staat bijeen te roepen. Het heeft de volgende iroclamatie openbaar gemaakt: «Inwoners van den Romeinschen Staat 1 Hoewel (ij gevoelen de hooge eer niet te verdienenver luiden aan de laak waartoe ons de kamers bij laar besluit van 11 dezer hebben geroepen, zoo lebben wij echter, uit aanmerking van de alge- neen gevoelde noodzakelijkheid om aan den staat !one regering en aan de vrijheden des volks een ichild te geven na over reglmatige bezwaren te 'ijn heengestapt, besloten aan de roeping des va- lerlands te voldoen. Onze bestendige zorg zal zijn, om met hulp Ier andere provinciën de binnenlandsche orde te landliaven en de ontwikkeling der vrije instel lingen (e bevorderen het welzijn van alle klassen In vestigen en met al onze krachten mede te verken tot verwezenlijking van de nationale on- iHiankelijkheid. Maar wij verklaren te gelijkertijd, lat wij deze taak slechts provisioneel en voor dit 'ogenblik op ons nementot dat eene constitu- rende vergadering van den Romeinschen Staat ver ons staatkundig bestaan zal beraadslaagd 'ebben. Deze constituerende vergadering, door den al- lemeenen wensch des volks geëischt, zal binnen lort worden bijeengeroepen ten minste, wij be ooven alles te zullen doen om daartoe te geraken, 'olk van Rome en der provinciën vertrouw op inzen ijver, om de bedroevende bedoelingen onzer 'jandeu te verijdelen. Laten wij de orde onge bonden bewarenzoowel ais de rust en de ge- ioorzaamheid aan de wet." Het centraal comité der groote vereeniging t het voorbereiden van eene italiaansclie consti- orende vergadering te Rome, heeft zijn manifest penbaar gemaakt, waarin de voornaamste grond lagen van het ontwerp van het toscaansche mi- isterie als basis worden aangenomenzij zijn de °'gendc:] 1.° De natie als souvereiniteit wordt in DIFJ geheel Italiëtn plaats van het goddelijk regt regtens en met de daad, als grondslag van iedere regering aangenomen; 2.° Men zal de constitue rende Italiaansche vergadering bijeenroepen, om voor alles te voorzien in de behoeften van den oorlog voor de onafhankelijkheid; 3.° De gedepu teerden bij deze constituerende vergadering zullen bij algemeene stemming verkozen worden4." Alle vraagstukken van inwendig bestuur zullen worden uitgesteld tot na de verdrijving der vreem delingen zonder dat het echter aan de vergadering zal verboden wezen alles voor te bereiden, wal strekken kan tot eene geleidelijke regeling van do binnenlandsche aangelegenheden. Dit centraal comité houdt voorloopig zijne zit tingen te Florence, doch zal het definitief centraal comité te Rome gevestigd worden. Volgens een artikel in den Conciliatore van Florence, dat vrij zonderling luidt zouden aan den paus te Gaëte drie verschillende plannen zijn voorgeslagen. De eerste, afkomstig van de partij van "teruggang, droomt van eene reactie en van eene oosteniijksche en napelsche interventie. Dit plan zou door Pius IX geheel zijn verworpen die teveus zijn ongenoegen daarover zou hebben te kennen gegeven aan den persoon die het hem voorstelde. Het tweede was van een veel omvatten- den aard. Naar luid van dit ontwerp, zou de paus een regent voor het wereldlijk gezag benoemen en het voorts aan den tijd overlaten, om de drillen te Rome te laten bedaren. Te gelijk zou Z. H. eene reis doen door het geheele Catholijke Europa, namelijk door Frankrijk, Duitschiand en Ierland, ten einde door zijne tegenwoordigheid het Catholijk beginsel op te beuren en te versterken daar, waar dit het meest door scheuringen sektengeest en ketterijen wordt verzwakt. Daarop zou Z. H. een groot Euro- peesch Concilie bijeenroepen, ten einde daarin door eene plegtige handeling vrede en eendragt onder al de dissenters te herstellen. Pius IX heeft er kend dat dit ontwerp veel goeds eu groots be vatte, doch tevens verklaarddat het bij den te- geinvoordigen stand van zaken in Europa iets van een Utopie had, en dat het bovendien onuitvoer baar was, wegens den tegenstand, welken dit plan van de zijde der regering zou ondervinden. Het portugescbe gouvernement is den 20sten December te Lissabon eene zaïnenzwering op het spoor gekomen die de uitroeping der republiek ten doel had. Er waren proclamation en plannen verspreiddoch zij hadden geene uitwerking ge haden bij volgende proclamatiën was het uil- breken van den opstand op 25 December bepaald. Sommige van deze documenten waren onderteekend door graaf Bomfim en door A. R. Sainpayo, door dezen laatsten als secretaris van bet progressistiscb centraal commilé. De revolutionaire beweging zou plaats vinden onder de banier van de demo cratische vrijheid. De staat der financiën hier te lande is nog steeds zeer beklagenswaardig. De meeste staats inkomsten zijn bij voorraad reeds verbruikt; da gelijks wordt het tekort grooter, in weerwil de regering die het doen van de dringendste betalingen dagelijks uitstelt. Op dezen oogenblik is het rijk vijf maanden achterstallige tractementen aan de openbare ambtenaren schuldig. Alles is ten achteren, leger—soldij de betaling der zeemagt, de pensioenen der officiers-weduwen enz. De staats-papieren hebben slechts eene nominale waarde. De bank biljetten staan 40 pCt. beneden pari. Parijs30 Dec. Van den ochtend tot den avond zijn de deuren der 43 kazernes te Parijs en die der tien kampen belegerd door ongeluk- kigendie bij de soldaten om het overschot hunner portiën levensmiddelen bedelen. Uit Blois wordt geschrevendat zekere vrouw Rebousscn aldaargroentevrouw van beroep, reeds langen tijd bekend staande door de wreede gestrengheid jegens hare kinderen en uit dien hoofde reeds eenmaal tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld zijnde, als beschuldigd van een kind van 3 maanden verstikt te hebben, thans op eene wreedaaidige wijze haar dochtertje, van 3 jaren oud, vermoord had. in eene vlaag van stralbare woede sloeg zij liet onschuldige kind met een strijkijzer dood. De daderes is in handen van het geregt. Uit Italië is bijna geen nieuws. Rome was den 21sten dezer rustig. Vele vreemdelingen moesten de stad verlaten. De regeringsjunta maakte het ministerie voltallig. Te Genua werd den 24steu eene groote demonstratie ter eere van het democratische ministerie gereed gemaakt. Men verzekert thans als stellig dat de Paus Gaëta verlaten en zich naar het eiland Majorca begeven zal, waar de gastvrijheid van Spanje hem roept. Pius IX zal op dit eiland het paleis der oude koningen van Arragon vindenhetwelk aan het pauselijke hef eene tijdelijke en voegzame residentie verschaffen zal. in Frankrijk hoopt men. en niet ten onregte dat de Paus er in bewilligen zal, om althans eenige dagen voet op Franschen bodem te zetten. Te Toulon worden toebereidse len gemaaktten einde de Paus bij zijne ont scheping eene ontvangst erlange, zijn rang en zijne ongelukken waardig. Keulen, 29 Dec. Onder de anecdotendie hier verhaald wordenbehoort ookdat een ge deputeerde van het platteland bij den rijksdag te Berlijn zijne entreekaart dagelijks voor lü sgr. verkocht. Dit is evenwel nog niets bij de handel wijs van een galicischen gedeputeerde bij den oostenrijkschen rijksdag, die in het huis, waar hij woonde, tegen eene betaling van 20 kr., da gelijks zes uren peper stampte. Tiel27 Dec. De rogge is op zulken lagen prijs dat vele landlieden dezelve in plaats stellen van den aardappeltot vetmesting van slagtvee. Zij mengen er den wortel onder, die dit jaar over vloedig heeft opgeleverd, en zeer geschikt is tot voedsel voor deze dieren, voor paarden en Voor het vee. De aankweekers beklagen zich over den lagen prijs van het vee, zoowel de vette als de magere beesten, en echter houden deslagers overal het vleesch up hoogen prijs. Zoo ook met den prijs van het brood, die niet in evenredigheid is met den lagen prijs van het graan. Deze twee, bijna voor de geheele Natie zoo ge- wigtige punten, houden de aandacht van de Ad ministratie bezig. GEMENGDE BËUIGTEft. Naauwelijks heeft Lodewijk Napoleon het opper gezag in handen of al zijne bloedverwanten wor den de beste kluifjes toegeworpen. Graaf van der Duyn van Maasdamdie voor 34 jaren liet Nederlaudsche volk eenen kouing bezorgde, is op den tweeden kersdag plegtig ter aarde besteld. De nieuwe leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zullen eerstdaags hunne geloofsbelijdenis afleggen. De Kroonprinses zal gedurende den winter te Schevcningen voor het publiek open zijn, en van daar met passagiers en goederen vice versa naar Londen stevenen. In en om Oirscbot maakt een roodharig ondier uit de menagerie van Prins Hendrik, de wegen zeer onveilig; reeds voor de derde maal beeft liet een jong meisje aangerand zonder dat de policie er jagt op maken durft, want het is een groot beest. Aldaar is een klein gekje, door het nemen van 10 lessen, zoo wijs gewordendat hij als onderwijzer geplaatst is geworden op eene kostschool. Ook te Middel burg heeft een schilderlje zonder eenige bekwaam heid, gesolliciteerd om deurwaarder te worden bij de arrondissemeuts-regtbank aldaar. Dc beurs van Amsterdam zal eerstdaags publiek worden ver kocht. In Noord-13heeft een klein diefje bij een grooten dief. bij een ontvanger namelijk, f 1500 gestolen. In den Opper-Elsas weigeren de boeren de belasting te betalenomdat hun vrijdom daarvan beloofd is, en in Nederland, waar óók vermindering van belasting beloofd is, betalen de boeren zoo gewillig of het Russische boeren zijn, dip bang zijn voorde knoet. De Keizer van Oostenrijk zoekt naar eene Keizerin. Op één dag hebben zeven vrouwen van den Grooten Heer Item even zoo veel zonen geschonken. In Belgie zullen de palenten eene belangrijke vermindering in de belasting ondergaan. Het Fransche gou vernement zal een werk ten einde brengen, waar voor 170 jaren reeds aau begonnen is geworden na melijk de haven van Cherbourg voltooijen. In den Haag weet men niet meer welke gekheid ledoen: de Prinsen rijden al in hondenkarren, en houden er wedrennen mede, doch of die oefening dient tot verbetering van het honden- of prinsenras weet niemand. Zijner MajeAeits oogdoctor is dood zoodat onze Sire nog al sl cliter van gezigt zat worden. De vorst vermeerderd de ellende zoo zeer, dat men vreest dat er nog menschen dood op den weg zullen gevonden worden. Het leger overcomplete offi -ieren begint in don weg te loopen; het wordt, nu bet geld schoon op is, beleefd verzocht voor eeti jaar naar huis te gaan. Ge stolen te Almelo: 300 stuks eijeren, 2 zijden spek, 10 stuks rolpens, 2 Uessclien wijneenig tarwe brood boter enz. Hoeveel reden Frankrijk ook op dit oogenblik moge hebben om zich met zijne eigene aangele genheden bezig te houdenzoo is toch hetgeen in Rome is én nog gebeurtvari een al te groot gewigt om de aandacht aldaar niet tot zich te trekken. Het geldt niet alleen een souverein van drie millioen menschen, die dour zijne onderdanen is onttroondnadat zij tegen zijne regering waren opgestaan het geldt het geestelijk opperhoofd der gansche chatholijke christenheid dat is aan getast in zijn regt van zedelijke en wereldlijke onafhankelijkheidhetwelk de R. C. christenheid hem had geschonkenomdat zij erkend had, dat die dubbele* onafhankelijkheid volstrekt noodzakelijk was. Alle weidenkenden erkennen het: de administra tieve verkeerdheden der pauselijke regering had den hervormingen en wel radicale hervormingen, noodig gemaakt; de politieke toestand der burgers eischte eene grootere ontwikkeling er moest bur gerlijke vrijheid worden gegrondvest, waar nog slechts afhankelijkheid en willekeur heerschten, alles moest vernieuwd worden. Pius IX had dat, toen hij den troon beklom, ingezien: getuigende acht en twintig maanden zijner regering. Maar tusschen eene hervorming en eene omwenteling ligt eene wijde kloof. De eerste was noodigde laatste is niet te regtvaardigenwant er bestaat voor haar zelfs geen aannemelijk voorwendsel. Welke vail at de concessiondie de Paus zuo edelmoedig heeft verleend hóeft hij teruggenomen of willen terugnemen De amnestie, de burger wacht, de gelijkheid voor de wet of de toelating van leekeu tot ambten? Heeft hij niet al die ver beteringen gehandhaafdheeft hij ze niet geregeld en in overeenstemming gebragt met een verleden van negentien eeuwen En wat de Paus zelf niet gedaan heeft, heeft dat zijn ministe gedaan, dien minister, dien hij volkomen overtuigd van bet gebrek aan bekwame lieden onder de Romeinen, gekozen had dien ministerdien men gedood heeft, omdat men zich niet bekwaam genodg gevoelde hem op eene andere wijze te doen vallen? -Evenmin. Sedert den lTdon is er niets van belang ge beurd. De volksleiders, zoover gekomen dat zij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1849 | | pagina 1