IV. 410. Maandag27 December 1848. executïeT (Vierde Jaargang.) IX ieu wstijdingen Verscheidenheden. Y V VVi W VKV^f fj %J J fyi- -y ZIERIKZEËSCHË NIEl^ VERSCHIJN: Op Maandag: en Donderdag. ABONNEMENTS-PRXJS VOOR ELKE EDITIE. Voor 3 maanden. Franco per post f0, CO. - 0,70. BUREAU: ABVERTEKTTI ESQ 10 Ceut voor eiken regel. ï'cgt voor iedere plaatsing 3o tvnts. 3n«$ der Ailvcrtcutiën kan geschieden tol De in eu Woensdag voormiddag 11 ure. Mapi VERKRIJGBAAR Uitgeverbij alle Boekhandelurcu Bij dFostdirecleurcu in tlil rijk. ZicriktccDam Lcll. B No. 3G0. en Ingezonden stukken franco. Dl'ITSCULAND. Als een treffend voorbeeld van het gevaar lijks der niet openbare criminele regtspleging wordt door de Koln. Zeit. het volgende verhaal medegedeeld In Januarij 1838 werd de gemeente Hohcnha- meln geteisterd door eenen brand die men ver- 1. moedde voorbedachtelijk aangestoken te zijn. Nadat aanvankelijk de verdenking op drie jeugdige knapen gevallen was, viel dezelve, ien gevolge van cenige onvoorziglige uitdrukkingen, op den metselaarsgezel 19, Conrad. Bodenstedt. Deze werd door de policie gearresteerd en eenige dagen later door deze aan het crimineel geregt overgeleverd. Door zware I boeijenhet lijden van nijpende koude en het ontberen der eerste levensbenoodigdhedeuwerd bij al ras tot cencn toestand gebragt, dat'zelfs een der leden van het geregt zich niet onthouden kon, zijne verwondering jer over te betuigen, maar desniettemin liet men de harde behandeling voortduren, de bneijnn werden niet verligt,en de koude, welke men den gevangene liet uitstaan], «\23 ZOT&migj (Jat, daar hem in zijne-gevangenis gecne andere verwarming gewierd uan die welke uit de verte werd aangebragt door liet stoken in de] wachtkamer, wanneer de atmosfeer daar tot 20 graden warmte gestookt werddie in de ge vangenis nimmer liooger dan 4 graden was. Op deze wijze en] door het tevens daartegen stellen van jschoone beloften werd hem de bekentenis dat hij de pleger van het feit was, ontwrongen. Om voorls de instructie te voltooijen heeft men ook nog zijnen zoon eenen veerlienjarigen knaap, tegen wien niet de minste reden van vermoeden bestond 'gevangen]genomen en op gelijke .harde wijze als den vader behandeldhem tevens door een medegevangene doende voorhouden dat zoo hij de schuld zijns vaders bevesligde, hij onverwijld op vrije voeten gesteld en zelfs goed beloond zou worden. De knaap is voor deze behandeling cn deze beloften bezweken en heeft zich tot aanklager zijns vadérSj gesteld. Het gevolg Js geweest, een doodvonnis legen den ouden man, hetwelk in hooger beroep 'bevestigd is geworden. Toen bij deze tweede instantie, den gevonnisde, in volheid des harten de uitroep ontviel: dat liet voor God noch voor de menscheu te verantwoorden was, zoo als er met hem gehandeld werd, is hem zulks als eene schending van den aan liet gerigt ver- schuldigden eerbied toegerekend, eii heeft hij zulks met eenige zweepslagen moeten boelen. Bij wijze van begenadiging is jivcnwcl zijn doodvonnis in levenslange tuchthuisstraf veranderd. Na verloop van 7 of 8 jaren heeft zich thans op het onverwachts een meisje, genaamd Christine It..., bij het geregt aangemeld, verklarende, dat de tweemaal ter dood Iveroordeelde en thans in tuchthuisstraf verzuchtende Conrad Bodensledt on schuldig was aan liet hem ten laste gelegde feit, hetwelk door niemand, dan door haar zelve alleen was gepleegd, en dat, zooj men haar afvroeg, waarom zij thans eerst deze verklaring kwam doen, zij hierop ten antwoord moest geven, zelve eerst onlangs uit het tuchthuis ontslagen te zijn, cn gedurende hare gevangenschap herhaaldelijk te heb ben overpeinsd, dat zoo die straf, ook zelfs voor schuldigen, reeds zoo verschrikkelijk was, zij voor onscliuldigen onlijdbaar moest wezen. De zaak is verder onderzocht en gebleken maar al te waar te wezen ook de zoon des ongclukkigen is op nieuw gehoord, en onder bet afschilderen der wijze waarop zijne vroegere verklaringen hem afgeperst waren geworden, heeft hij die ten volle herroepen, klagende, sedert liet noodlottig oogenblikwaarop bij voor eigen foltering bezweken, zijnen vader bezwaard had, geen rustig oogenblik op aarde ge had te hebben. Het proces is herzien geworden, cn op grond dat de vroegere bekentenis niet vrijwillig maar afgeperst is geweest, zijn de doodvonnissen, in beide instantién uitgesprokente niet gedaan, en de in (vrijheidstelling van het slagtoffer bevolen, maar aan den anderen kant is hem evenzeer de door hem ingestelde cisch tot schadevergoeding ontzegd, en zal hij kunnen zien hoe aan den kost te komen. De algemeene belangstelling welke zijn ongelukkig iot verwekt, zal hem waarschijnlijk de behulpzame hand hiertoe Lieden. NEDERLAND. Zwolle, 22 Dec. Sedert eenigen tijd begon men in het naburige Oost-Vriesland roggebrood voorcigen ge bruik te bakken door middel van StoomMen neemt to dien einde een' sterken vierkanten houten bakvoorzien van twee boordenwaarop men tot 8 brooden van 4 Ned. ponden legt. Aan weerskanten van deze boorden bevindt zich eene opening tot doorlating van den damp des waters. Beneden in den bak is eene kleine opening waardoor eene buis geleid wordt, welke in verband staat met liet deksel van een potop eenigen afstand van den bak geplaatst. Deze pot nu (voorzien van kokend water) moet aanhoudend op een tamelijk sterk vtiur worden gestooktcn door deze eenvoudige inrigling heeft men het voordeel: 1) om binnen drie uren goed gaargebakken brood te verkrijgenj 2) verzekert te zijn, dat er stuW« rogge ter bereiding aangewend wordt3) dat men het bakloon uitwint; 4) dat men brood zonder korsten krijgt, cn eindelijk, dat men dezen een- voudigen toestel tot velerlei gebruik kan aanwenden, als tot het koken van groote hoeveelheden vleesch, aardappelen, enz., welk laatste vooral voor den landbouw zeer gemakkelijk is. In deze gemeente, alsmede in de gemeente Nieuwe Schans, ziet men reeds zulk eene bakkerij in werking; het broed, op deze wijze bereid, is zeer smakelijk. Deze inrigting zou zeer dienstig zijn voor verdere uitbreiding, vooral omdat men, gelijk men zegtop deze wijze 28 tot 29 brooden bekomtin plaats van 24. Men schrijft ons het volgende uit Doeveren Dat de ziekte der aardappelen, welke nu reeds drie jaren geheersclit heeft, hoofdzakelijk uit te groote vochtigheid zijnen oorsprong zou nemen, zoo als den beroemden duitsche scheikundige van Liebeg beweerdkunnen wij op goede gronden volkomen toestemmen; ten bewijze diene het vol gende: Twee achtereenvolgende jaren was ook hier de aardappelen-teelt bijna geheel mislukt; alle beden kelijke middelen om de zoozeer gevreesde ziekte te ontgaanwerden verleden jaar bij het poten en opgroeijen aangewend en beproefdzonder dat een enkel dier middelen het gewenschte gevolg had. Er werd intusschen veel over geschreven, doch allen bleven in gebrekeom de juiste oor zaak der ziekte aan te wijzen; dit gaf aanleiding dat een landbouwer van dezo plaats, die alles naauwkeurig had gadegeslagen doch ook alle op gegeven en beproefde middelen had zien misluk kenbesloot, eindelijk nog een door hemzelven uitgedacht en laatste middel te beproeven. Op de volgende wijze ging hij te werk: het land, door hem tot de proef bestemdliet bij in dit voorjaar, in de maand Aprilongeveer een Ned. el diep om graven goed droog worden cn in liet laatst van diezelfde maand met twee soorten van aardappelen bepoten, namelijk met bianke bruine Zeeuwsche en zoogenaamde bleeke roode. Beide soorten lier den even welig, cn toen op alle anderen daalt naast en daar omtrent gelegene akkers de aardap pelen door de bewuste ziekte waren aangetast, was op zijnen akker nog geen enkel spoor dier ziekte aanwezig; tot laat in de maand September bleef het loof groen en doorgroeijen. In de daarop volgende maand October werden de aard appelen gerooid en leverden eon zoer voordeelig gewas op. Genoemde landman verheugde zich en schreef het niet ziek worden van zijne aard appelen daaraan toe, dat de grond waarin zij ge groeid waren door do algemeene besmetling der twee voorgaande jaren niet was aangetastdewijl genoemde grond eene cl diep onder andere grond of aarde was bedolven geweest en beveiligd ge bleven. Wij voor ons echter gelooven, na het beweerde van den heer van Liebeg, dat de oorzaak alleen moet gezocht worden in liet diepe los zijn van den grond, zoodat alle overlollig vocht als van zelve heeft kunnen wegzakken, hetwelk veel tijds op eenen harden en vasten klcibodcm moet blijven staan en altijd aan de gewassen veel nadeel toebrengt. De Zwartsluizer Bode deelt mede dat de Ontvanger van 's Bijks belastingen te Blokzijl onlangs zijne gewone, maandelijksclic storting aan het Kantoor van den Betaalmeester te Zwolle, gedaan hebbende hem niet lang daarna door hel Collcgie van Baden en Generaal-meesteren der Munt 17 geldstukken doorgesneden teruggezonden werden. Zij zouden min of meer gesehoaden zijn en daarom maakte men zwarigheid ze voor 'sLands schatkist aan te nemen. De bcrigtgever voegt et bij de doorgesnedene muntstukken met eigen ongen beschouwd te hebben en bij velen van dezelve de verminking naauwelijks te hebben bespeurd. Op een vijfstuiverstuk bad hij wel 10 minuien zitten turenzonder er de minste schennis aan te kunnen ontdekken. Men begrijptdat dit geval weder aanleiding tot haspclarijen ,'j ongelegenheden en w illekeur zal geven. De rijksontvangers zullen meer en meer beginnen te vitten op de oude muntstukken, die hun in betaling worden aangeboden en de houders zullen er mee blijven zitten. De Kamper Courant heeft er deze aanmerking opIeder die met do muntfabriek eenigzins hekend is weet dat er soms stukken met een klein kuiltje of ander ditje of dalje dc munt ver laten die niettemin volwiglig zijn waarom niet liever de weegschaal gebruiktdan de ontvangers aan zulke ^verliezen bloot te stellen h> GEMENGDE BEIUGTEN. Te Assen zullen, in navolging der eerste steden des rijks, de stedelijke ontvangsten en uitgaven door de drukpers bekend worden gemaakt. Ook wil men dat bet stedelijk bestuur van Zierikzec spoedig volgen zal, «m niet het laatste te zijn, om in het openbaar rekenschap van zijn rent meesterschap te doen. Te Zierikzec is dit jaar naauwelijks de helft van vroegere jaren ingeschre ven, om de naakte te kleeden en de hongerende te voeden, terwijl het getal behoeftigen geweldig is aangegroeid; ongelukkig ZierikzecI De Pruis- sische regering is voornemens om de landverhui zing tegen te gaanen in Nederland wordt dit door de regering met welgevallen aangezien want zij wordt beangst voor de uitgeplunderde menigte. Te Willemstad heeft een Tijkdienaar zijn veer tigjarigen dienst gevierd. In den Haag is men bevreesd dat de Loterij-heeren zullen bevriezen. Te Bergen op Zoom wordt een burgemeester verwachtwelke al één keertje is weggejaagd geweestdoch de man heeft eene knappe vrouw en dit werkt dikwijls niet onfortuinlijk! Kalk en Zand heeft een oude Leeuw gekocht, en er een: zijt welkom iukker van gemaakt, louter om dien lang gesloten icenus tempel voor grove winsten aan kiescher menschen, dan hij is, te ver zwendelen doch hoe hot zijte wenscben is het dat de policie haar pligt zal kennen en vervullen cn die spelonk der ontlicht niet meer vrijheid zal toekennen dan de verblijfplaatsen van onschul dig vermaak; dan zeker inist het zijn doel, en de rust van een aantal vreedzame burgers zal niet lang worden gestoord; terwijl de dartelende jeugd korten tijd gevaar zal loopenom door die gebakken, gekookte en gestoofde schandalen van hunne gezond - heid te wordcu beroofd. Op de markt te Bergen op Zoom wordt een huis gebouwd dal reeds driemaal is ingestort. Aldaar heeft een officier de vergunning van Zijne Majesteit gekre gen om in den eclit te treden, zonder het vereischte kapitaal te moeien laten inschrijven in het groot boek te Amsterdam. De minister vqn marine jii lieve in circulatie-stelling van die stukjes heeft öor niemand geteekenddoor geen der Ovcrlei van dc Nederlandsche Bank gegaran— Afinjo»'lls voorzien van een stempel dat liet dat liet L.ofa l"a18nYifs fettteekenen maar zeer Koning van Beijeren naar ItiYiloochouddaar de Kroonprins don winter te Munclicn gen. Te Appeldoorn heeft de spijsuitdeèlVWj, aanvang genomen, doordien de Koning, Prinsen en Prinsessen daar een aanzienlijke som geld toe hebben bijgedragen. Den loden December heeft te Harlingen de xeculie plaats' gehad der straffen van geescling an zes personen en tepronkstelling van vier per sonen daartoe, hij arrest van liet hof van Vriesland van 4 en 11 October, veroordeeld. Er is gegeeseld gewordenomdat het Z. M. den Koning niet behaagde de deelnemers aan de brood-oalusten van die harbaarsche straf te ver— schooncnhoezeer do schuldigen Z. M. hierom ook smeekten, en hoezeer zulks ook de wensch der Natie was. Wij kunnen ons niet begrijpen, hoe een Vorst, die, naar men zegteen ridderlijk hart in zijn binnenste omdraagt, de geeselstraf nog in zijn rijk. duldt, en doof bleef voor de smeekingen van die ongelukkigentot eene straf veroordeeld, welke iedereen, wiens hart welgeplaatst is, als is het dan ook geen ridderlijk hait, met afschuw cn walging vervult, hoe de wensch der Natie zoo weinig invloed bij den Vorst had. Er hebben lepronkstellingen plaals gehad. In een geval, als liet gebeurde te Harlingen, waren die tepronkstellingen minder schandelijk, minder ontecrend. De menigte, die het schavot omringde, staarde zwijgend de harbaarsche strafoefening aan. Alles is rustig afgeloopen, en geen wonder, eene genoeg zame krijgsmagt was daar, om de rust te bewaren, of, zoo als zij cenigo maanden vroeger gedaan had, bij de minste ongeregeldheid het Volk dood te schieten. Dat de Begering echter niet wane, dat, al is dan ook alles zonder de minste stoornis der open bare orde afgeloopen het Volk goedkeurde, het geen op het schavot voorviel, neen' die stilte, die onder de opeengedrongen volksmassa heerschte, was indrukwekkender, akeliger, meer onheilspellend dan luide kreeten en woest geschreeuw. Die stilte was gelijk aan die, welke dikwijls eene orkaan voorafgaat, zij joeg eene onwillekeurige huivering aan, Dc Begering hoeft getoond, hoe slreng zij straft, die haar ongehoorzaam is, en de Koning, dat hij geene genade schenkt aan lien die de openbare rust verstoren, onverschillig of staalkunde of honger hiervan de oorzaak is. Maar vertrouwt niet op die stilte- Mannen der BegeringI gij zondt u bedriegen; want ook stil is de Etna en de Vesuvius, eer er eene uitbar sting plaatsgrijpt. De Natie stapelt hire grieven op, tot zoo lang, dat het oogenblik daar is, waarin de overvol gekropte boezem zicli ontlasten moet, en dandan zullen geene bajonaetlengeen moor dend kruid, geene kerkers, schavotten noch gee- selpalen tut iets batendan is uwe ovciheerseliing geëindigd. Draagt dus zorg, in uw eigenbelang, do Naiie niet langer te tergen. De belastingen, de werkeloosheid, de wijze, waarop zij geregeerd wordttergt haar reeds genoog. Tracht liever liet vuur te blusschen, niet door bloedvergieten, zoo als te Leeuwarden en Groningen; dat vuur, dat slechts eene vonk, eene enkele vonk behoeft. Om in lichte loaije vlam uit te barsten. De geeselslagen, te Leeuwarden, op den loden December 1847 uitgedeeld, vullen geene schoonu bladzijde in de geschiedenis onzes Vaderlands, diu geesclstriemcnwelke de ruggen der veroordeelden ontvlcesclidenhebben ook de harten der Natie zeer gedaan,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1