Donderdag1December faanr. aangrijpen en alsdan diep ede en gebrek J uitbraken val de dood u a vrouw en kiJ ZIËRIKZËËSCHË NIEUWSBODE MEN ABONNEERTZICH In Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteurep. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij G. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. n eene DOCH 1 berghe, J C. DE CRAM «OBTiar 2aJ rS 's morgens] 1 principaalt te verkoopi - V VItZKil sur. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post in Nederland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- - Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE*?: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierilv7.ce Dam Lett. B N<>. 3fi0. Brieven en Ingezonden stukken iianco. No. 511. N ieu wstij dingen FRANKRIJK. Parijs, 8 Dec. Uit Algerie wordt het volgende llijk van moed en vastberadenheid medegedeeld: Een kolonist van Savula beklom met zijnen zoon lene verhevenheid welke zich ten zuiden van hun iorp bevondten einde zich met jagen te ver lustigen. Zij hadden hunne geweren met hagel beladen, daar zij het slechts op vogels gemunt hadden. Naauwelijks hadden zij zich evenwel een weinig dieper in liet boschrijke gedeelte van het land begeven of een leeuw van een ontzaggelijke 'grootte, springt op hen toe, werpt zich op den kolonist en verscheurt hem op- eene ijsselijke I-wijze het aangezigt en de hersenpan. I De zoon geeft onmiddelijk vuur en ofschoon de Ihagel weinig op het razende dier vermogt, scheen Izij hem echter genoegzaam getroffen te hebben, |ora hem zijn prooi tijdelijk te doen loslaten. Op Idit oogenblik kwam een andere Arabier, door [zijn ongelukkig gesternte begeleid, op de plaats jder worsteling, die naauwelijks door den leeuw I werd bemerktof hij wierp zich op hem en scheurde j hem aan stukken. De zoon van den kolonist maakte hiervan ge- I bruik om zijn geweer op nieuwmaar met kogels te laden; trad daarop met vasten tred naar het l ondier toe, hetwelk met zijne prooi bezig, dit niet zag, zette hem de tromp van het geweer op den kop en joeg hem de geheele lading in den- zelven. De leeuw stortte, doodelijk gewond, neder en gaf weldra den geest. Ofschoon dej. kolonist deerlijk verminkt is, hoopt men hem in het leven te behouden. Parijs, 9 December. Ten bewijzedat er thans in de ciubs buitengewoon hevige taal gevoerd wordt, strekt, dat in de club van Batignolles zekere Ber nard het volgende zeide: »Vrienden, twee denk beelden moeten thans diep in onze ziel gegrift zijn. Eerst moeten de rijken zich gereed houden om de millioenen terug te geven, die zij het volk ontstolen hebben. Vervolgens moeten wij, indien Napoleon of Cavaignac tot president benoemd wordt, onze dolken gereed houden, want wij konden ze wel nnodig hebben, om ons van eenen tyran te be vrijden. Den 6den December hadden ernstige ongere geldheden plaats aan het Croix Rousse te Lyon. Zij waren veroorzaakt, door dat men de kleine forten en andere vestingwerken weder ging opbou wendie tijdens de Februarij-omwenteling werden vernield. Talrijke groepen hielden op de plaats stand, en heerschte er eene groote gisting: tegen liet aanbreken van den avondwerden de poorten der stad gesloten. Een bataillon linietroepen vatte weldra op het plein des Bernardins post, maar konde niet beletten, dat de winkel van den aanne mer der herstellingen aan de vestingwerken, werd geplunderd. Gelukkig bleef het hier echter bij ton tien ure gingen de volkshoopen uiteen en trokken ook de troepen kort daarna weder terug. Parijs9 Dec. De gisting begint te Parijs ontzetlend toe te nemen. Meu begint ernstig be ducht te worden voor het op nieuw uitbarsten van een opstand; juist niet heden of morgen, maar zoodra liet oogenblik gunstig zal zijn. Alom be speurt men onrustbarende verschijnselen. De schan delijke kunstgreep der tegenstanders van Cavaignac ton aanzien van de valsche lijsten, heeft de ge moederen in beweging gebragt en de slechte harts- togten opgewekt tegen de bestaande magt. In alle clubs luidt men de alarmklok en doet men de hevigste verwenschingen tegen de bestaande orde van zaken hooren. Men maakt zich reeds gereed den president, wie hij ook zijn mogeCavaignac of Bonaparte, omver te werpen, men wil den heilloozen gang van zaken, welke men uit de om wenteling van Februarij verwachttemaar die door den mislukten opstand van Juuij gestoord is, voort zetten. De bedreigingen, welke men in de clubs hoort, zijn zoo hevig, zoo buitensporig, dat zij diewelke Barbès en Blanqui in de clubs hebben uitgesloten, ver achter zich laten. Zelfs Blanqui Barbes, Hubert en Subrier zijn nog gematigd in vergelijking met hunne opvoigers. Soms worden de commissarissen van policie, die zich in de clubs begeven, met geweld er uitgedreven. Burnabé Chauvelot heeft den dolk', waarmede Rossi is ver moord. voor heilig verklaard. Bormard heeft Bu- geaud voor alles wat lelijk is uitgemaakten ook Marrast, Thiers, Moié, Dafaure werden geenszins gespaard. Wat Cavaignac aangaat, voor dezen zijn geene verwenschingen te sterk. Op de banketten, die in de zaal Valentino en bij de barrière Mout Parnasse hebben plaats gehad, heeft men de op roerigste toasten ingesteld zooals op de vernieti ging van de Nationale Vergadering en op de af schaffing van de constitutiePyat heeft uitge schreeuwd dat aan de armen moest terug gegeven worden, hetgeen hun door de rijken was ontstolen, Proudhondat het algemeen stemregt niets dan schandelijkheden had te weeg gebragt en dat het volk als een lastdier behandeld werdLongluis dat de gedeporteerden en de gevangenen van Vin- cennes goede burgers waren die zich jegens het vaderland verdienstelijk gemaakt hadden. Parijs, 10 December. Jl. Donderdag avond zijn hier ter stede op het plein Makert eenige ongere geldheden bedreven. Woelige groepen vertoonden zich hier en daar voornamelijk onder de vensters der door de mobile garde bewoonde kazerne. Ten 10 ure kregen de volksgroepen een vijandig aan zien en hoorde men dekreten: Weg met de mobile garde 1 Eenige soldaten yan dat wapen, die zich op straat bevonden werden aangehouden eu vrij zwaar mishandeld. De bijstand der gewapende magt was noodig om deze tooneelen te doen ophoudende kavallerie chargeerde herhaalde malen en tea elf ure was de rust hersteld. Men is nog altijd zonder belangrijke berigten uit Italië. Indien men een gerucht gelooven mag, door de Alba medegedeeld en ook te Uome in omloop, dan zou te Gaëta uen 2den dezer een geheim consistorie gehouden zijn. Men houdt dit berigt voor onjuist. Overigens was Rome sedert 30 November ruslig. Men schijnt besloten te hebben zich tot het uiterste te verdedigen tegen iederen vijandelijken aanval en de minister van oorlog maakt alle toebereidselen tot verdediging. De aftreding van het sardinische ministerie is liet gevolg van de laatste verkiezingen. Men is algemeen van oordeel dat Vincent Gioberti de geschikte persoon is, om een nieuw kakinet te vormen. Den Sden heeft eene groote manifestatie onder de vensters van het paleis des konings plaats gehad. Men denkt dat Gioberti de HH. Slucco, Buffa, Valerio en Broffurio tot zijne ambtgenooten kiezen zal. Dl'ITSCniAND. Weenen, 6 Dec. Keizer Ferdinand is zeer tevreden en moet tegen eene deputatie van de burgerij van Praag gezegd hebbendat hij nu eens eindelijk in rust en vrede hoopte te leven. Hij heeft twee dagen in de week bepaaldwaarop hij audiëntie zal verlecnen. Heulen8 Dec. Door de burger-vereeniging alhier is, in eene openbare zitting, tot eene ver klaring beslotenwaarin de vereeniging hare al- geheele goedkeuring aan de nieuwe constitutie schenkt en de hoop uitdrukt, dat enkele leemten in dezelve, door de eerlang bijeen te roepen kamers zullen verbeterd en aangevuld worden. Ook te Elberfeld Dusseldorf en elders verklaart men zich algemeen ten gunste van de constitutie. De Weslf. Merk. zegt daaromtrent: Wanneer het land ooit reden gehad heeft, met de handelingen der kroon tevreden te zijn dan is het thans. De koning heeft eerlijk zijn woord gehouden. BELGIË. Brussel, 9 Dec. Volgens eene bekendmaking van den minister van financiënwas voor eene som van 2,901,508 fr. Yan onderscheidene fonds soorten der openbare schuld geamortiseerd, welk bedrag van ingekochte fondsen den 30-ten* Nov. jl. in het openbaar alhier vernietigd was. NEDERLAND. Leeuwarden, 8 Dec. Lang mogt de provincie Vriesland bewaard blijven voo. de cholera, die nu reeds zoo vele weken of zelfs maanden in het naburige Groningen lieerscht. Thans indiben er icli in eens twee gevallen opgedaan in liet aanzienlijk dorp Oldeboorn, twee uren noordoost van Heeren- veenen dus in het midden van dit gewest. Een visscher, die den gansclien dag koud en nat ge weest was, was het eerste voorwerp, en het tweede een persoononder hetzelfde dak wonende. Nog 6 andere personen schijnen, tot dusver in mindere inate, aangetast te zijn. Van overbrenging der be smetting van elders is geen spoor. Sterke braking en afgang bij ijskoude, en spoedige vermagering en misvorming, zonder pijn, waren verschijnselen, die de ziekte openbaarden en spoedig beslisten. Hen blik op Rome. De partij der regeringloosheid heeft zich op dit oogenblik van Rome, van de eeuwige stad meester gemaakt, nadat zij hare handen bezoedeld had met het bloed van Rossi en van Palma; nadat zij hare kanonnen tegen het kasteel St. Angolo het voor malige Kapitool gerigt had. De kardinalen hebben de hoofdstad der christelijke wereld met devlugt verlaten en de paus moest zich scheep begeven daar hij zijn leven veiliger achtte op de boren dan te midden van de kanonnen en de dolken der turba Quiritum. Het Eiigelsche dagblad de Times vergelijkt den tegenwoordigen toestand van Rome met dien, waarin zich deze stad voor vijf eeuwen bevond. Even gelijk toenmaals, zoo zijn het ook nu de herin neringen aan de tijden der oude republiekwelke het ongelukkige Rome schokken. Ook nu droomt Rome denzelfden droom van volksheerschappij en magt. Een paus, wiens grootste misdaad daarin bestonddat hij met de meest mogelijke naauw- gezetheid de zegeningen eener constitutionele re gering en van maatschappelijke vrijheid aan zijne onderdanen schenken wilde, moet het aanzien, dat heden zijn eerste minister, zijn beschermeling en vriend valt, als het offer van sluipmoord, en dat zijn secretaris den volgenden dag dat lot deelt; dat eene woedende menigte zich meester maakt van zijn paleis, dat zij zijne lijfwacht ontwapent, al zijne vrienden en raadgevers verdrijft en hem eene regering afdwingt, met welke hij niets doen kan als op zijn hoogsttegen het gebruik van zijn naam protestereu. Het hoofd van de Roomscli- Calholijke kerk, de welwillende Pius IX nog zoo kort geleden het voorwerp van de diepste vei- eeringwordt thans meer gehaat en gehoond, dan de minste zijner voorgangers. Men laat hem leven, omdat men geen prijs stelt op zijn dood. Het deel van St. Pieter is op de straten prijs gegeven aan de willekeur van eene schaar demagogen, die lust hebbenvoor een kort oogenblik van magt, hun hoofd op het spel te zeilen. GEMENGDE BEIUGTE.\. In Engeland zal met priino Januarij, de Zondag in een Hebreeuwschen Sabat herschapen worden; niemand zal dan geld mogen handelen. Te Parijs beweert men, dat liet bezitten en behouden van groote kapitalen isbestelen der maatschappij. Zijne Majesteit heeft een lid der Ztiid-Uol- landsche Staten gepermitteerd, om een stuk van het gouden kruis der orde van den Verlosser op zijn rug of borst te mogen dragen. De Koning van Pruissen heeft beterschap beloofd en is thans gehoorzaam 'aan zijn volk. Ten gevolge van het sluiten der luiken op eene Stoomboot, zijn 70 landverhuizers gestikt. Te Parijs is men weder beducht voor geweldige onlusten. Idem in gausch Europa. Katlcstaart, conducteur op de Stoom boot Over-Flakké en Gocdcrccdc beeft de gewoonte om de verlofpassen der miliciens in pand te nemen vnnr de vracht, wanneer zij zonder geld n corps worden weggezondenhetwelk doorga., geval is. Te Middelbands heeft een scheops- aan al zijne onderhom-igei: liet gebruik van drank ten slrengsten verboden. Te E., i- ffis de deurwaarder zoo onbescln als hij uit het sommeren gaat, bij tevens pijp en tabak, knffij en een borreltje vraao wijn zou die slokop ook lusten. Ook e.o schoeit laat in herbergen dikwijls waarscliu-' biljetten op tafel liggen, met oogmerk dat Alleman weten zou, wie zijne belasting I heeft of niet. De bevolking van Weenen de komst van den jongen Keizer zeer onverseb- te gemoet, en toch zullen er vreugdevuren in n moeten worden.Te Amsterdam begint de terij te protesteren om op 's konings vei ja soldaatje to spelen. Naar men zegt zal h derlandschn gouvernement eerstdaags duor liet d.o rijksininisterie gedagvaard worden, tot het U* van eene zekere som geld, als bijdrage von- burg, in de kosten tot het daaistellen een- logsvloot, is 't r.ood, die som, in Nederlaoo - zin, bij lijfsdwang te verhalen. - Alom - verkiezingen thans afgeloopen, doch op vei-- sen is er schrikkelijk geknociiL tengevolge v er eene Eerste en Tweede Kamer zullen gesteld zijn, die niet veel beter zullen rijn de oude. Da oude leden der Slateii-L o bevinden zich thans in den Haag, om In. - poort te halen. Van Hall zal, naar men weldra in een ministers rok worden gestokt koninklijke naaldridder heeft hem do maat i, genomen. Ikreskens, 6 December ISls Mijnheer de Redacteur! Door het plotseling overlijden van den Heer ré, welke de te noemen betrekkingen bekl zijn alhier vacant geworden: 1.° de post van L missaris van dit veer op liet tegenover gei Vlissingen 2." die van Haven- en Spuim dezer Gemeente. Voorwaar eene schoone ge heid om een paar arme drommels, zooals o Breshens hij honderde te vinden zijn, aan stukje brood te helpen; en evenwel vreest m en niet zoinler redenen, dat men die gelegen weder ongebruikt -zal laten voorbijgaan, t-.i Monsieur Nryt, zeker metéén, zoo niet met In postjes zal begunstigd worden. Maar wie en wat is toch die groote Mous: Nf.yt, wiens haring hier te Breskens zoo braad? Monsieur Nevt is een vreemdeling, die nh-i een bril, maar veel door de vingers zieten. bebhe zijne buigzame rug en de voortre/feli: hoedanigheden zijner beminnelijke en tot tit:i 't algemeenijverig werkzame echtvriendin aantal vrienden en beschermers heeft, die Mn; en monsieurs belang overal voorslaan en bëvonb Maar Mon sieur NEyT is misschien zelve ouk knap man? 't Lijkt er niemendal na IntegendeelMou- Np.y-r is zoo dom als een os, en ouk hieraan i de man voor een gedeelte zijne fortuin te dan daar dit hem in staat stelt, luiijours aan tero - Ja welmeueere Ja welrneiieere I Wordt misschien vervolg1' EJIewGutscSijk, 30 November IS'; Mijnheer dc Redacteur Wij hebben hier een baardeloos Dijkbaasje niet alleen de bekwaamheid bezit om de dijkwerkers te drillenmaar ook oru de r kinderen, die eenige houtjes zoeken, om h- lialf naakte en van koude krimpende leden l<- wannen, met de grofste scheldwoorden en drj menton weg te jagen. Ja zeifs gaat dit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1