ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE No. 508. 5e. Jaarff, Maandag, 4 December 1848, erking. HERKIEZING EERSTE KAMER. Nieuwstijdingen. iTSCBi 15"°° Janii, 1AP tot r AkteJ, de kai j adekornet gtigen, MEN ABONNEERT ZICH Iu Nederland, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-AmeriUa, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post in Nederland- l,o0. Voor Noord-Araerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES» 10 Cent voor eiken regel. Zcgclregt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Adverteutien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zi«-rikzee Dam Lett. "B No. 360. Brieven en Iugezouden stukken franco. dc Intcre van de ingt >ij de teekenis zullen worè er P. Rék ;ee, G. Ruij noemd lve, 4I<» teleur. het Schroe 1NDON, Ki n 5 Deceirè ming van V« op Woensdi i vertrekken, e Vee of Got tocht daarvi eteekenden ol iEBEEKE.Gi VAK IJSSEl ien BROECK den aard voorwerpen, INTER, nt. worden vai icemher Uitslag der Stemming voor een Lid der Tweede van Candidaten voor de Eerste Kamer der taten-Generaa!in het tweede kiesdistrict van eelandop Zaturdag den 2dc" December jl. Eerste Kamer. )e heer C. van der Lek de Clercq. 456. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. 192. n M. C. de Crane. 184. W. D. de Jonge182. H. Moolenburgh Zonnemaire, 64. J. G. Hinlópen39. Abraham Vader, Cortgtne. 30. Pieter Daane, Cz.Tholen. 22. W. C. de Crane18. K. W. de Jonge11. Paspoort van Grijpskerke, 10. H. van Gorsel, Tholen. 10. A. Pické, Koudekerke7. I. G. van den Bosch, With. Dorp. 6. Jan de Loof3. Baron van Vredenburgh3. A. Kakebeke, Jz. Krabbendijke., 2. Joh. W. Versluis2. L Vis, Middelburg2. Dirk Dronkers2. A. J. van den Broecke2. J. van 't Hof.2. J. Reigersberg Versluis. 2. P. Damas van Citters1. Jac. Phoenix Bodaer. 1. Joh. Jac. Sprenger. 1. AVillein Lodewijk Vader. 1. i> B. de Jonge1. 1256. van onwaarde. 12. 1268. Tweede Kamer. KE lie hebben en de oudstee in, en aan d» ite weder He insecten verdrijft tevei e uit sommiji iliek zich niet i, die dumi I te bezitten reezen niet li lereid zijn, on 'tuigen en li bijzonder mid ligen, te ver- behoeden. Wij e Middelburg gading heb- ;e zich vrij- ;e Nobelstraal door P. Pau- NRI LIJZEN, t iwe, f 1,25, fatras, f 3,50, iet onder tic- IIMEN, WOt I P. DB LOOZE Pe heer G. A, Fokker 401. \V. J. P. Kroef. 146. J. H. L. Vader. 21. J. W. D. van Dongen 6. A. J. F. Egter. 6. C. van der Lek de Clercq 6. M. C. de Crane. 5. 3. 3. J. W. Vader 3. J. J. Ermerins. 3. J. F. S. Boeije. 2. Paspoort van Grijpskerke 2. Jac. Bocije 2. B. C. Cau J. A. Mulock Houwer. C. Brunings, Zutphcn 1. W. Versluis. 1. C. Moolenburgh. 1. Prof. Thorbecke. 1. A. Pické 1. h Th. Brouwer, Jz. 1. Blanco of onwaard. 630. 4. 634. Tan een candidaat voor de (Ingezonden.) Aangezien de uilslag der verkiezingen van can- rflidaten voor de Eerste Kamer, in dit kies-district tot geen voldoend resultaat geleid heeftdaar slechts een der voorgestelde heeren (JI.' C. van der Eek de Clercq alhier) de volstrekte meerder heid van stemmen op zich vereenigd heeftzullen de kiezers op nieuw, en wel zeer spoedig, opge roepen wordenom voor den tweeden candidaat tot eene herkiezing over te gaan. Zij zullen daarbij hunne keuze te bepalen hebben 6f op den E. A. Heer M. C. de Crane- Burgemeester dezer Stadof op den Heer de Jonge van Elle meet, te Oost-Kapellewelke Heeren de meeste stemmen bekomen hebben. Wie van deze nu te kiezen, vraagt men: Beide zijn het achtingswaardige mannen in de maatschappij. Beiden zijn, zegt men. de liberale gevoelens toegedaan. Wat den Heer de Crane betreft, deze heeft door daden reeds lang en dik wijls de beste bewijzen van zijne vrijzinnige denk wijs gegeven. De vooronderstelde vrijzinnigheid des Heeren de Jonge daarentegen berust slechts op een enkel getuigenis der Zeeuwsche Courant. Nemen wij echter voor een oogenblik rlie getuige nis voor waarheid aan, dan schijnt het bij eene oppervlakkige beschouwing onverschillig, welken der beide heeren zal gekozen wordenen des niettegenstaande zouden wijal ware ook de heer de Jonge waarlijk een vrijzinnig man de ver kiezing van den Heer de Crane eene hoogst wenschelijke zaak achten. Onze redenen hiervoor zullen wij zoo kort mogelijk ontwikkelen: Vooreerst is de Heer de Jonge reeds als can didaat in het eerste kies-district dezer provincie gekozenen zou duswerd hij ook in dit district gekozen door den Koning bijna tot lid der Eerste Kamer moeten worden benoemdwaardoor dan echter tegelijk ook bijna de geheele vertegenwoor diging voor Zeeland te Middelburg zetelen zou, iets dat voor het algemeen belang der provincie in het geheel niet wenschelijk kan geacht worden. Doch wij hebben nog eene veel gewigtiger rede waarom wij aan den Heer de Crane boven den Heer de Jonge de voorkeur zouden wenschen te zien geven,- zij is deze Voor zoover de uitslag der verkiezingen thans bekend isheeft men overal(volgens liet Han delsblad, zelfs in de twee voornaamste koopsteden van ons Rijk: Amsterdam en Rotterdam) groote- lijks reden tot klagen, dat onze Handel en Zee vaart, die rijke, doch thans helaasl gestopte bronnen van onzen vroegeren bloei en grootheid, in de nieuwe Kamers bijna niet of luttel vertegen woordigd zullen worden. Van hoeveel en onbere kenbaar belang dit voor het zonder Handel en Zeevaart reddeloos verloren Nederland moet ge rekend wordenzullen wij zeker wel niet eens behoeven te zeggen. Welnu, de heer de Crane is een doorkundig koopman en voornaam zee handelaar tevens, en dus zeker, veel ineer dan een stil voor zichzelve levend land-edeiman. zoo als de Heer de Jonge is, geschikt, om de Neder- landsche natie bij de aanstaande behandeling van hare teederste en gewigtigste belangen te helpen vertegenwoordigen. En dit zooveel te meer daar in de nieuwe Kamers niet weinig aristocratische behouders eu vijanden der volks-welvaart zitting zullen nemen. Zooals o. a. de in December en Maart jl. ontslagen ministers van Hall en Baud. welke laatste, door zijn den Handel vijandig en onderdrukkend stelsel, aan Nederland zoo onbere kenbare nadeelen heeft toegebragt. Het is daarom dat wij uit volle overtuiging, en behoudens alle achting voor den Heer de Jonge onze mede kiezers in dit district toeroepen: Kiest den heer M. C. de CRANEen geeft daardoorhet overige Nederland tot een beschamend voorbeeld, een schitterend bewijs uwer hooge achting voor en uwer gegronde belangstelling in Koophandel en Zeevaartde laatste steunpilaren waarop ons wankelend staatsgebouw bleef rusten. Kies den man, die door zijne uitgebreide en met beleid volvoerde handels-ondernemingen een groot aantal uwer medeburgeren brood en welvaart schenkt en die derhalve, als Staatsburger beschouwt, gewis oneindig meer verdienste bezit, en meer nut ver spreidt, dan hij, die in stille afzondering de vruchten van zijne fortuin slechts voor zichzelve geniet. Nog eens Kiest den Heer M. C. de CRANE. Eenlge Kiesgeregtlgeüen (lie inden bloei van onzen handel, het laatste en ecnigste pleg tanker van Neer lands redding zien. Daar de Redactie zich met het bvenstaande artikel ten volle vereenigen kan, heeft zij hetzelve volgaarne in bare kolommen opgenomen. Zij acht het tevens niet ondoelmatig H. H. kiezers nogmaals te herinneren, dat zij. bij het uitbrengen hunner stem geene andere keuze hebben, dan tusselicn de bovengenoemde 2 Heeren, zoodat iedere stem up een ander uitgebragt verloren is. Men boude dit vooral wel in het oog. ENGELAND. Londen, 29 Nov. Opeeneder fraaiste pleinen de zer stad, l'rafalgar Square, werd gisteren avond eene proef van verlichting door middel van liet elec- tro-galvanisch licht, genomen, welke zeer wel vol deed. Het licht was zoo schitterend en oogver blindend dat de gewone gazlicliten, daarmede ver geleken. dof en akelig brandden. DUITS CHLAND. St. Petersburg, 17 November. In den nacht van den 14den dezer heeft zich hier eene aan zienlijke hoeveelheid ijs gevormddat zich nu tot midden in het kanaal uitstrekt en de zeilreè liggende schepen belet te vertrekken. De koude is thans zoo feldat er sedert den 14den dezer geene gemeenschap meer met Kroonstad wordt gehouden. Heden morgen is de thermometer tot 16° onder nul, Réaumur gedaald. Vermits hier geene enkele stoomboot is aangekomen, vermoedt men dat het ijs de reis zal gestremd hebben. Weenen25 Nov. De Wiener Zeit. bevat eene proclamatie van prins Windischgiatz en eene kennisgeving van den gouverneur der stad von Welden, waarin gemeld wordt, dat de buitenge wone krijgs-regtbank tegen al de deelnemers in de voorvallen van October veranderd is in eene pro cedure volgens het gewone krijgsregt, met bij voeging van regters van de gewone strafregtsple- g'»g- De centrale commissie heeft thans het vonnis bekendgemaakt, waarbij de redacteurs van dag bladen, A. J. Becker, geboortig te Manchester, oud 45 jaren, en H. Jellinck, uit Moravie, oud 25 jarenter dood veroordeeld zijn welke von nissen den 23sten Nov., des morgens, doorkruid en lood ten uitvoer gebragt zijn. Volgens ofïiëiele opgaven, bedraagt het verlies der keizerlijke troepen in de gevechten bij Weenen en Schwechat, van 26 lot 31 Oct., aan dooden 14 officieren, 175 man en 57 paarden; aan ge wonden 42 officieren774 man en 11 paarden. Munster 27 November. Gisteren avond werd hier in de Knapsche rijschool eene volksvergade ring gehouden, welke treurige gevolgen had, doordien onderscheidene soldaten, zonder eenige aanleiding, het volk aanvielen. Nadere bijzonder heden daaromtrent ontbreken nog; intusschen zijn onderscheidene personen bij den plaats gevonden strijd gewond. Het stedelijk bestuur heeft twee proclamation afgekondigd r waarbij gemeld wordt, 1.° dat er eene commissie van onderzoek is inge steld nopens de aanleiding der droevige gebeur tenis, en 2." dat de burgerij wordt aangemaand, al het mogelijke tot de bewaring van rust en orde aan te wenden. De gisting in de stad is even groot; men vreest voor verdere treurige gebeurtenissen. Erfurt, 25 November. Gisteren zouden twee kompagniëu van het erfurlsche landweer-bataillon gekleed worden heigeen de democratische partij op alle mogelijke wijzen trachtte te verhinderen. Het graauw kwam iu beweging en daar de bur- gerweer niet in staat en zelf ongeneigd waszich tegen hetzelve le verzetten, werd de slad in staat van beleg veiklaard. De troepen kregen bevel de zanienscholingen uiteen te drijven en cr ontstond een gevecht dat met de overwinning der mili tairen eindigde. Het volk bad hier en d3ar bar ricaden opgeworpen die door de artillerie beschoten en later door de infanterie genomen moesten wor den. De militairen verloren bij die gelegenheid 6 dooden en 9 gewondenvan den kaut van het volk zijn de gekwetsten nog niet bekend, doch ruim honderd oproermakers zijn gevangen geno men. De troepen bivouacqueren op de pleinen. Bei-lijn28 Nov. Nadat gisteren de afge vaardigden der linkerzijde uit het hötel Milius verdreven warenbij welke gelegenheid tevens hunne papieren in beslag genomen werden, volgde heden morgen de volgende bekendmaking: «Sedert heden de nationale vergadering te Brandenburg weder geopend is, kunnen bijeenkomsten van en kele afgevaardigden, welke zich aan bovengenoemde vergadering niet aangesloten hebben, verder niet worden tuegelalen. Terwijl ik dit ter openbare kennis breng, worden hierbij do eigenaars van open bare localen gewaarschuwd, zoodanige bijeenkom sten niet bij zich te dulden, op straf van sluiting de/.er localen, gedurende den duur van den staat van beleg. Op bijzondere localenwelke door afgevaardigden tot zoodanige bijeenkomsten mogten gebuurd worden, zal dezelfde maatregel van toe passing zijn. Eenige afgevaardigden, o. a. Schulze (Min den), Parrisius en meer andere hadden zich giste ren naar Brandenburg begevenmet het vader landslievend besluit, naarmate van omstandigheden te handelen en zich in allen gevalle aan de grootste partij aan te sluiten. Toen het bleek, dat er slechts 154 leden aanwezig waren, begaven zij zich naar de galerij en mengden zich onder de toeschouwers. Frankfort, 28 Nov. Indien men geloof mag hechten aan ook hier in omloop zijnde geruchten, zoude men te Weenen, op aanvrage der weduwe van Robert Blum, geweigerd hebben haar het stof felijk overschot haars mans uit te leverenon der voorwendsel, dat de lijken der ter dood ver oordeelden der ontleedkamer in eigendom toebe hoorden. Nopens de vlugt van den adjudant van Mes- senhauser, den heer Fenner van Fennenberg, ver neemt men, dat hij in eene kist, waarin men voorgaf dat zich boeken bevonden uit de stad is geraakt; eerst na verloop van 11 dagen, ge durende welke hij zich op onderscheidene plaatsen verborgen hield en zich slechts 's nachts op weg begaf, heeft hij de beijersche grenzen kunnen bereiken. Brandenburg30 November. Na elf ure kwamen gisteren enkele afgevaardigden in den Dom opdagen. Thans neemt liet oplezen der na men van de qanwezige leden eenen aanvang. De heer von B. unneck gaf toen van het resultaat daarvan kennis en zeidedat 151 leden tegen woordig warenen 10 wegens ongesteldheid en 12 wegens andere oorzaken verhinderd waren te ko men zoodat or thans in het geheel 173 volks vertegenwoordigers te Brandenburg aanwezig zijn. Hij vervolgde met te zeggen, dat de vergadering weder niet voltallig was en st'ide daarom voor, dat zij tot den volgenden dag zou verdaagd wor den hetgeen ook werd aangenomen. Daarna ging de vergadering uiteen. Ten li1/, uur werd heden door den president de zitting der nationale vergadering, in den Dom geopend. De lieer Dreur legt inede eene verkla ring van zijne en zijner vrienden staatkundige denkwijze af. Zij blijven volharden in hunne meening, dat de kroon het regt niet heeft, dc vergadering te verleggente verdagen of te ont binden. Wegens de verplaatsing der vergadering naar Brandenburg zouden zij alleen niet wegge bleven zijn, doch dit wegblijven had zijn grond hoofdzakelijk in het voortbestaan van het ministère

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1