Uit de hand te koop: OP No. dg bez IlTCjBSOlTDaiTE STITZZB1T. Aan de Kiezers In dit Itoofd-kies-district. Mijne Heeren Wij zullen u geen candidaat voorstellenomdat Gij het regt daartoe reeds hebt afgestaan aan eene commissie. In hoeverre Gij hierin voorzigtig hebt gehandeld zal spoedig blijken. Wat Gij echter niet wegschenken kondt is het regt, hetwelk ieder burger bezit, te wetenhet regt om u tegen verdachte persouen te waarschuwen. Tot dit einde het volgende Algemeene bepalingen. 1.° Niemanddie reeds in de gunsten der vorige en ntg in die der tegenwoordige regering deelt, kan u een goed vertegenwoordiger zijn omdat de regering nog steeds met de eene band meer wenscht terug te houdendan zij met de andere aanbiedt. 2." Personen tot den adelstand behnorende zijn hoogst verdacht; als zijnde hunne belangen in eeuwigdurenden tweestrijd met die der burger schap. 3." Aan Vaders, in het bezit van volwassen zonen, die nog een middel van bestaan missen, kan het handhaven der volksregtentegenover eene on deugende en verkwistende regering, niet dan met het uiterste gevaar worden opgedragen. Bijzondere bepalingen. Wanneer het u mogt gebleken zijn, dat lieden, li de opgegeven catégoriën vallendekort voor de verkiezingen de aandacht op zich hebben trachten te vestigenzoo kunt Gij er u van verzekert hou den, dat in de eerste plaats handenjeukte naar de 2000,00 traktement, in de tweede plaats, geheim voornemen om in de kamers het verraad der behoudende partij t n dienste te staan, hunne drijfveer is. Voorbeeld tot opheldering;. Jonkheer Willem Dignus de Jonge District Commissaris Opper-Strandvondcr Penningmeester van Schouwen, Burgh en Westland enz. enz. enz.0 beklom kort voor de nu in gang zijnde verkie zingen het theater; ten einde zich aan het Volk te vertoonen als den manvan wien hulp en red ding te verwachten zoude zijn. Wij bedoelen de daad der uitgave vaD het project tot vernietiging der Nederlandsche Staatsschulden hebben er de volgende aanmerkingen op: Of het project is het werk van den jonkheer, öf het is het niet, Is hetzoo als de N. K. Courant aanmerkt, bloot, een reeds voorlang uitgedacht en opgeworpen doch onbruikbaar bevonden plan dan is de uitgave er van door deD heer de Jonge als zoude het eene lettervrucht zijn van hem zelve, belagchelijk ja beneden alle kritiek. Is de fameuse hersenvrucht evenwel waarlijk des Jonk heers eigendomzoo verergerd de zaak aanmerke lijk want, niet alléén is het project zot en onuit voerbaar daar geen stervelingin de gegeven tijdsomstandigheden de finantiën van eenigen staat negentig jaar vooruit zoude kunnen regelen (immers, binnen negen jaren zullen allerwaar schijnlijkst alle europesche staten zijn opgelost Koningen Prinsen etc. etc. tot jonkheeren incluis, zijn afgeschaft en opgeruimd en waar bleef dan de uitvoering van het gekke plan maar wat veel erger is, het stelt maatregels voor, zoo onrugt- vaardig en oneerlijkdat de aanwending er van het bankroet zoude daarstellen. Doch gesteld eens dat de N.R. Courant jokt, dat dus het plan spliksplinter nieuw, en door niemand anders dan door den jonkheerzelve verzonnen is. Stel verder, dat wij hetzelve valschelijk hebben beoor deeld en dat het al de tegenovergestelde deugden bezit van de ondeugden, die wij aan hetzelve heb ben toegekend, dan komen wij, juist door die schijnbaar gunstige stellingen,tot de, voordon jonkheer zeer ongunstige gevolgtrekking; dat hij öf te lui öf te onverschillig was om iets tot redding van het vaderland te doen: want, het noodgeschrei klinkt immers niet van gisteren. Welnu I De jonk heer bezet de geschiktheid om een reddings-plan te projecterenen hij deed het niet. Reeds jaren bestaat eene crisis waarvan elk de oplossing vreest. Vaderlandlievende mannen, hier en daar, spitsten hun vernuft om te redden zoo 't nog mogelijk was: ook de jonkheer stak handen uit den mouw, maarll het was alléén om den stedelijken achterstand en eene dito schandelijke belasting van het land van Schouwen te innen. Om den nood des vaderlands bekommerde hij zich niet. vóór dat zijn eigen jonk heerlijken persoon in gevaar kwamen nu stelt hij een plan voor, om zoo mogelijk de kostbare staatshuishouding met den heelen sleep van overtol lige en nuttelooze ambtenaren te behouden. Neen 1 hooggeboren heerl Er is slechts één wettig en eerlijk middel om de staatsschulden te amor tiseren, en dat middel is: aanwending van vereen voudiging in het staatsbestuur en het afschaffen van al zulke nuttelooze en overtollige ambtenaren, als, onder anderen, Gij zelve zijt, waardoor groote bezui nigingen zouden worden verkregeu. Elk ander ont werp, is, op zijn best genomen, kwakzalverij en de ontwerper een kwakzalver. Waart Gij de man die voor de gegeven omstandigheden paste, zoo zoudt Gij van dit beginsel zijn uitgegaan en de gezegde vereenvoudiging hebben voorgesteld. Maar de uitgave van het plan had nog een ander doel het mes moest van twee kanten snijden en daarom verscheen het project hort voor de verkiezingen in het licht. Wel zag ieder oor deelkundig lezer, al dadelijk, dat de pers een vod had gebaard; doch men heeft zoo veele soorten van lezers dat wij niet twijfelen of de Jonkheer zal dit gedeelte van het doel der uitgave bereiken, en vele stemmen als Candidaat voor de Eerste Kamer op zich vereenigen. Aan de Redactie van den ZIEIUKZEESCIHEIV NIEUWSBODE. In de Zierikzeesche Contant van 18 dezer Ice- ik een leading-artikel, getiteld: nOnze Tijd," te ge- wigtig, om niet in aanmerking genomen te wor den. Die onze tijd goed schetstdat isin hel ware licht plaatst, geeft aanleiding tot verbetering van alle rampen, waaronder men zucht; die onze tijd miskent, hetzij uit onkunde of partijzucht, uit reactionnaire beginselen van behoud en onder drukking roept de gruwelendie hij betreurt en die hij als middel voor zijn doel in het sclirik- verwekkendst licht plaatst, niet als een weldadig natuurverschijnsel leert hij de stormen beschouwen die Europa teisterenmaar als een geessel eene straffe Gods voor de zonde des menschdoms; niet als het beginsel van vooruitgangdat den mensch door God ingeschapentelkens deszelfs regten doet hernemenen met temeer hevigheid, naar mate men langer deszelfs vrije werking heeft vertraagd en uitgesteld; maar men stelt elke on stuimige opbruisching der gemoederen als het aan leideode beginsel van boosheid en kwaadwilligheid voor; en (en dit is het gewigtigste) men gaat voortzelfs velen tegen beter weten inom uit vrees voor dezelfde noodlottige gevolgen, zoo als men ze gewoon is te noemenmen gaat voort, zeg ik liet volk te blinddoeken en zoo te bedrie gen tot het te laat ist Genoeg, Waarde Lezers! Burgers van Neder land 1 oin u mijn plan te doen radenik wil het stuk van de Zierikzeesche CourantOnze Tijd," met U nalezen en U beter voorstellennaar mijne overtuiging. De beste wijze is die stukken, na eene eerste vlugtige lezing eene algemeene beoor deeling te doen oudergaan, indiende Redactie hare stellingen niet na deze gewijzigd heeft. Elke aanmerking zal mij aangenaam zijnniemand strijde, dan voor de waarheid. De Redactie der Zierikzeesche Courant ziet in nOnzen Tijd" onverwachte gebeurtenissen, die maar zelden in eenig tijdperk der geschiedenis zijn aan te wijzen. Uet laatste hiervan is waar zelden hebben zulke groote omkeeringen plaats maar ze onverwacht te noemenis de taal van den nachtwandelaar, die zich verbaast ndatdezon opkomt." Is de geschiedenis te laat de spiegel waarin het menschdom zijne toekomst lezen kan, men beschuldige dan toch niet openlijk zichzelven en zijne achtelooze slaperigheiden indien de Redactie in de revolutionnaire bewegingen van 1830 de kiem zag van hetgeen er nu plaatsvindt, en die kiem toen met geweld zag onderdrukt te zijn geweestdan kon onze tijd toch niet als onverwacht voor den toongever der openbare mee ning vooikomen; dat die gebeurtenissen, welke de Redactie gewigtig noemt, echter voor sommige dompers en onderdrukkers onverwacht kwamen lijdt geen twijfelen de toekomstdie niet verre meer is, zal welligt ook allen verbazen voor wien onze tijd niet onverwacht voorkwam, die tot maat staf der beourdeelingen van de gebeurtenissen se dert 1830 niet hel stelsel van behoud namen waardoor men de gebeurtenissen of van hare zwarte zijde alleen beschouwt, zoo als de Redactie in de donkere wolken, die hij sedert eenige jaren in Frankrijk had zien zamenpakken, niet de zui vering ziet van den staatkundigen dampkring, waar de zamenpakking door onderdrukking was veroorzaakt, maar alleen de schrikbeelden ziet, die de nomen Communisten, Socialisten en Republikeinen inboezemen. De Redactie roept nog het oude deuntje na, van onderwerping van zedeloosheid en verbastering, zonder te wijzen op die betreurenswaardige verschijnselen als op de voorbeschiktheid tot de aanstekende ziekten. De Redactie wijst daarna zoo als de gewoonte is op Frankrijk, en doet het voorkomen als ware er de ware vrijheid, verstikt zonder te zeggen, waarin de ware vrijheid bestaat; hier breek ik mijne eerste beschouwing af en vat mijne gedachte over het artikel uifde Zierikzeesche Courant nOtize Tijd" aanmet die van een andervan een nederlandsch hervormd leeraar, die eene gedachte van den diepzinnigen Franschen denker Pascal omschrijft. De Redactie van de Zierikzeesche Courant leerc daarna h3ar volgend schrijven rigten. Gaarne erken ik, zegt D.' Posthumus, p. 173, van zijn belangrijk werk: Gedachten van Blaise Pascal, over den mensch, (te Groningen, bij J. Oomkcns, in 1839 uitgegeven,) gaarne erken ik, zegt hij, dat er in vorige eeuwen dwalingen en vooroordeelen onder ons geslacht bestonden, die in hunnen tijd weldadig werktenen die men niet anders dan tot hun groot nadeel aan de menschen ontnomen zoude hebben zoo lang men buiten staat was om er hun iets beters voor in de plaats te geven. Gaarne geloof ikdat er thans nog onder dn min beschaafde en min verlichte menschen dwaalbe grippen en vooroordeelen gevonden wordendie hunne betrekkelijke nuttigheid hebben. Als de zoodanige beschouw ik de vrees voor het otiweder, gezetheid op oude gebruiken bij behandeling en begraving der lijkenen vele andere. Maar op zichzelve is dwaling uit haren aard altijd verder felijk en de Waarheid ten allen tijde alleen heil zaam. Ih ruslelooze nieuwsgierigheid in ons men schen, waarvan Pascal spreektkan niet anders daar God haar in ons gelegd heeft, dan ten uiter ste voordeelig en wcidadig voor ons zijn. Aan de laatste kan ik mijn zegel niet hechten maar ik houdt mij ook hier aan het oude en waarachtige zeggen: „De waarheid bestaat Be dwaling (leugen) vergaat." Zou ook zal de dwaling van de Redactie van de Zierikzeesche Courant vergaan waarmede zij haar eerste artikel besluit, in evenredigheid met liet aangevangen betoog. Zij verwondert zich, dat het onweder schade kan aanbrengen en voorspelt nog eene wolkbreuk in Frankrijk's financiëneen staats bankroet maar ik vraag: is dan hier of elders die financiële toestand beter? als de revolutieorkaan niet over oen land heeft gewoeden de verschijn selen zijn dezelfde, dan schuilt er diep verborgen in liet maatschappelijke ligcliaam een kanker, die, de Redactie van de Zierikzeesche Courant zal liet moeten erkennen, met of zonder revolutie knaagt en Wel liet meest aan het hart van den midden stand de rustige burgersde kern des volks. Dat dan die kern in Nederland worde ingelicht, opdat ook de rijke rust en de arme brood er- lange. Y. Rotterdam (Wordt vervolgd.) 20 November 1848, Welligt verlangen sommige lezers van den Nieuws bode te vernemen, wat Cosmophilus denkt over de zaken die thans ieders aandacht bezig houden, gaarne wil hij daarom zijne gedachten inedcdeelcn. Hij denkt, dat men nergens in Nederland zoo goed op den weg van achteruitgang is als bij 'ons, hij denkt, dat den bekwamen schrijver van het stuk over den Hoofd-Ingenienr Caland, groot gelijk heeft; als hij zegt dat Zierikzee aan het oude Abtlera gelijkt, waar men van alle mogelijke besluiten die men aangaande eene zaak nemen konsteeds het slechtste koos, en dat dit de oorzaak is van den teruggang. Wij hebben ook eene vergadering der kiesbe- voegden gehadjawel 1 deze nu heeft niet, zoo als overal elders, door het benoemen bij stemming van een twaalftalzestaldrietal candidaten on derzocht naar welke personen de meerderheid der kiezers overhelde, ten einde, zoo doende de kiezers met den geest der meerderheid bekend te maken, en versnippering der stemmen te voorkomen neendeze maatregel scheen te verstandig voor eene Zierikzeesche vergadering men wilde liever wederom een soort van k ies-collegie invoeren waarvan wij pas even verlost zijndoor de meer vrijzinnige grondwet, immers de door deze verga dering benoemde commissie, aan wie de taak werd opgedragen, om candidaten voor te stellen, is niets anders dan eene herhaling van het afgeschafte kies- collegie, en men kan evenmin zekerheid hebben, dat de door deze commissie voorgestelde candidaten, naar den wil der meerderheid als zoodanig worden voorgesteld .terwijl men vroeger niet de minste zeker heid had dat de kies-collegiën personen kozen naar den wil van de meerderheid der stemgeregtigden. Had men aan deze commissie het. regt van stem ming geheel kunnen overdragen, zoo gelooven wij waarachtig dat men dwaas genoeg geweest zijn zou, het te doen. Nog iets zonderlings ligt er in den uitslag der werkzaamheden dezer vergadering. Dezelfde perso nen namelijk die zich tot derzelver bijeenroeping aan liet hoofd stelden, en verklaarden, nucli voor zich, noch voor de hunnen eenige candidatuur te verlangen, laten zich benoemen als leden der com missie, alias kies-collegie, wie men nu ver wachten zou dat zij zeker niet als candidaten zouden voorstellen, namelijk zich zelvcn, is juist ge schied, van de zes als candidaten voorgestelde per sonen zijn er slechts twee die geene leden der com missie zijn. Het is jammer dat deze vergadering, in plaats vati de eenheid der stemming te bevorderen inte- jgendeel tot de versnippering krachtdadig heeft bijgedragen, daar zij personen heeft voorgesteld, op welke, om onderscheidene overwegende redenen, een groot aantal kiesgeregtigdenvoorzeker hunne stemmen niet zullen willen uitbrengen. Och dat deze vergadering dus liever te huis ge bleven ware Cosmophilus. ADVERTENTIES. Ondertrouwd J. van ItELÏEX Brouwershaven, en 24 Novemrer 1848. E. van der NIRI'I.J 8C3?" Vrienden en Bekenden gelieven dtf Algemeene tevens als Bijzondere kennisgevia aan te nemen. De Notaris C. J. van der HALEN zi|| ten verzoeke van zijnen Principaal, o] Vrijdag den 1 December 1848, des naJ middags ten 3 ure, ten huize van Dirk Borre«.| damme te Brouwershaven, om contant geld pulllick veilen en verkoopen: Een WOONHUIS en ERTS, staande t,| gelegen binnen Brouwershaven, aan de Zuidzijde! der Haven, wijk B, n." 19, aankomende den Heel J. D. de WIT. 1 Vo. fn Voi De Notaris D. Q. de JONGE van deh| HALEN zal, op Vrijdag den 8 December! 1848, des namiddags ten 3 ure, ten ver-I zoeke van zijn Principaal, op de Hofstede bewoonill door JACOB HAGE, onder Bruinisse, publico presenteren te verkoopen: 13 stuks extra zware ESSCHEN BOO. MES allen zeer geschikt tot Werkhoutstaaude| op gemelde Hofstede. De Notaris J. M. ItOlIVIX zal, op Vrijdag den 8sten December 1848,1 's namiddags om drie ure in deI herberg de Meeiiaal te Nieuwerkerk, kanton Zierikzee, ten verzoeke van zijnen principaal en ingevolge regterlijke autorisatie, publiek en aan del meestbiedende presenteren te verkoopen Een WOONHUIS ERTE en drie TUIV. TJES staande en gelegen aan Slevcnsluisge meente Nieuwerkerk voornoemdkadastraal bekend sectie F, N.os G, 7. 8 en 11, ter gezamenlijke) inhoudsgrootte van 13 roeden 90 ellen. Eene zeer (brisante WAGENMAKERS* AFFAIRE, staande in het eiland Zuid-Beve- lanri. Te bevragen bij den Notaris A. SMALLE- GANGE, te Goes. S35 Bij J, van de VATE, te Burghzijn te bekomentegen inatige prijzen Extra Zwaar en Jeugdig Elzen PLANTSOEN, zijnde enkefc en dubbele voorloop. De ondergeteekende adverteert dat het Sdiroef- Stoomsel.Jp THE CITY OF LONDON, Ka pitein RICHARD HART den 4 en 5 December alhier in Lading zal liggen, ter inneming van Vee, Granen en andere Goederen zullende op Woensdag den 6 December weder naar Londen vertrekken. Degenen die genegen zijn daarmede Vee of Goe deren te verschepen worden verzocht daarvan tijdig opgaaf te doen aan den ondergeteekenden of Te Goes, aan den Heer J. H. C. KAKEBEEKE, Ga. Te Zierikzee, aan den Heer H. A. van IJSSEL- STEIJN, Jr. Te Aardenburg, aan de Heeren van den BROECK-E en HERNY onder naauwkeurige vermelding van den aard en de hoeveelheden der te verschepen voorwerpon. Middelburg 20 Nov. 1848. J. J. de KANTER, Agent. KS* VEE, f»RA\E\ etc. worden van Zierikzee verzondenMaandag 4 December 1848. De ondergeteekende maakt aan zijne gacerde Stad- en Landgenooten bekenddat hij weder is gearriveerd met een mooije sortering Kanten TullenNelgesBoek en Ne teldoek o.,k opgemaakte en niet opgemaakte Itlutsen benevens een mooije sortering Ba- IanterlënVerlakte- en Bruine Goede ren, Porselein Spiegels Schilderijen, Kinderspeelgoed en meer andere Goederen, beveelt zich in ieders gunst, en belooft eene prompte bediening. L de WINTER, Hoek van de St. Jansstraat, aan de Fontein. SS» Er wordt gevraagd, tegen 1 Decem ber een BROOD- en KOEKBAKKERS-KNECHT, van de Hervormde Godsdienstvan fatsoenlijk- gedrag en goed humeuradres in Persoon b/j M. J. G. KUIPERBrood- en Koekbakker te Poortvliet. Tot liet'IV stille) genaden der daad ernst tn de lielangri zeer voor de van dit depart Donker Curti tegenwoordige vijligomslag die eenig ven gratis procedei administrative te verkrijgen, 'uitlokkend ge1 j redenen waan I den .ongelijk wagendat aan Veréenvc Deze vereenvt door liet min en verblijde i slechts voorgei men en ten laiidscgo bedi j die erfzonde nog wel eeni den dan tool opmerkten minder dan justitiewezen en minstens (de overige, ter aanzien e Justitie) wor zuiniging zo Verslag, »ir. wordt gescb Duizend Gul groeijen do en op de ger lioen" maar steek Is andc ziethet hio Of nu dit of liet de best wij nog niet zoo liet aang Van liet V laiulsche Za nenlandscli 1 dering onder ieder met v bespottelijke dig voortspri van ons bei weet, dat voor 1849 de is aangewezi vraagt men ons staatsbc I gebreide en 2ijn? waaro; gewis: Neei niet aanzicr bestuur wo grondwet h beider besti moeten woi vinciën zal oogenblik r eenige wat t in ons binr bczuiuiging van eenige nielijkvoi 'Troostrijke bot Versla; thans beste TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. Da LOOZE,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2