Nieuwstijdingen. NEDERLAND. I bevelen van candidaten voor de Eerste en Tweedel JVÏ®1US/. Rijs ivy li; Schermbeek, te Eist', H. I Kamer der Staten-Generaalheeft de eer bij dezen |G. Wesseling. te Noordwijkerhout. Verscheidenheden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH Iu Neder laud, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS s voor buide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post iu Nedciland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, AD VERTERITTEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegèlregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden lol Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure» BUREAU; ZierikzeeDamLett. B No. 3C0s Brieven en Ingezonden stukken franco* 5e. Jaarg. PROCJEIS-VEKBAAIj van hot verhandelde in de tweede Vergadering der Kiezers van het 2de Kies-district der Provincie Zeeland, gehouden te Zierikzee den 25 November jl. De commissiedoor de vergaderde kiezers van het Tlcl23 Nov. Heden is door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. 12de Hoofd-kies-district van Zeeland, op den 'l8 jHaverkorn van Rijsewijk, geformeerd het volgende Idezer maand benoemd tot het voordragen en aan- jdrietal van predikanten: de kies-bevoegden in voornoemd kies—district w drietal is beroepenH. G. Wesseling, I ter kennis te brengendat door haar,op de ver- I Predikant te Noordwij her hout gadering van kiezers, ten getale van 118, ter dezer j Zierikzee, 25 Nov. Van goeder hand wordtverboden courant), vervangen door een gasvlammetje, stede op heden vereenigd rapport is uitgebragtI men onderrigtdat de heer Burgemeester de Crane, j Aldaar is men op den verstandigen inval gekomen omtrent bedoelde voordragt en aanbeveling en dat j in de voorloopige kies-vergadering, op den 25 dezer op hare voordragt ecne stemming over candi- alhier gehouden, vele stemmen op zich vereenigd latijnsche school en die van de latijnsche school in het huis des burgemeesters. Waarom 1 Omdat de burgemeester doof wordt en de bel uit de latijnsche school beter klinkt dan zijne bel! De landman V. te St. L, belooft eenc goede be looning aan hem, die bewijzen kan dat hij aan den vinder van zijn rok en geldbeurs eenige gele peeën als belooning heeft gegeven, doch men denkt dat het eene belooning van gele peeën zijn zou. In Frankrijk wemelt het thans van orgeldraai- jers, die, op verzoek van L. Napoleon en tegen eene billijke belooning, der grootheid van Napoleou (den gewezenkeizer namelijk) aan het volk her inneren. Te Berlijn is de Eeuwige Lamp (een daten heeft plaats gehadwaarbij de volgende Hee- ziende voor de kandidatuur der Eerste Kamer van ren zijn iu aanmerking gekomen. de Staten-Generaal, besloten heeft, die betrekking Tot candidaten voor de Eerste Kamer, bij de bij eventuele stemming als zoodanig aan te nemen, eerste stemming: jen alzoo het wettig beletsel daartoe op te heffen, M.' C. van der Lek de Clcrcq. (71 stemmen) door opdragt aan een der Heeren Wethouders van M. C. de Crane(61), Jnnkh.' TV.D. de Jonge, (50), het voorzitterschap der kiesvergadering. M.' IV. C. de Crane, (8). allen te Zierikz.ee woon- Te Brouwershaven is op den 24»° dezer eene achtig E. van Gorscl, (k), te Tholen M.' J. G, vergadering van Kies-geregtigden gehouden waarin Ilinlopen, (3), te Middelburg, A. I ader, te lne[. eone overgroote meerderheid van stemmen, KortgeueM.r S. P. Lipmante Amsterdam, z tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten- Dane, te Tholen en J. de Loof, te Wissekerke, ieder Generaal, de Heer M.' IV. J. P. Kroef, Advocaat eene stem, terwijl de overige biljetten in blanco warenof op niet verkiesbaren ingevuld. En voor de Tweede Kamer, bij de eerste stemming: M.r C, van der Lek de Clercq (43 stemmen! M.' TV. J. P. Kroef, (33). te Zierikzee. M.' ff. A. Foklter* (12), te Middelburg M.r J. TV. I). van Dongen, (7), M. C. de Crane, (3), M.' 11. C. Can, (2), te Zierikzee, M.' S. P. Lipman, te Amster dam J. A. Mulock Houwer, te Zierikzee, C. Moo- lenburghte Zonnemaire, Jonkh.' TV. D. de Jonge en Jonkh.' M.' J .F. S. Boeije, te Zierikzee, ieder eene stem,, zijnde de overige briefjes in blanco, of niet behoorlijk ingevuld. Zierikzee, 25 November 1848. De Commissie voornoemd M. C. de CHANE, President. van der LEK de CLERCQ, Secretaris. Daar wij stellig onderrigt zijn dat de Heer M.' C. van df.r Lek de Clercq, bij circulaire aan H. H. Burgemeesters in dit Hoofd-kiesdistrict gerigtzijn verlangen heelt te kennen gegeven om voor het lidmaatschap der 2de Kamer niet verder in aanmerking te komenwelk besluit wij, om vele redenen, toejuichen doch zich be scheidenlek voor de Candidatuur der Eerste Ka mer der Staten-Generaal heeft aanbevolen waarin wij hopen ja zelfs op goede gronden meenen te mogen vertrouwen dat Z. E. G. wel zal mogen slagen zoo meenen wij thans de Heer M.' W. P. J. Kroef Secrelaris dezer Stad die ook te Brouwershaven met bijna algemeene stem men ais candidaat is aangenomen (zie nieuwstij dingen), als eerste Candidaat voor het lidmaatschap der 2de Kamer te moeten aanmerken weshalve wij, daar de naam des heeren Kroef, volgens bij ons ingekomen berigten ook in de naburige, met Schouwen en Buiveland tot één kiesdistrict vereenigde eilanden Noord-Beveland en Tholen veel symphathie verwekten aangezien de antece denten van Z. E. G. als Vertegenwoordiger in de Dubbele Kamer hoogst gunstig genoemd mogen worden H. H. Kiezers bescheiden in overweging geven ten einde versnippering van stemmen of ■welligt eenige ongelukkige keuzen voor te komen, hunne stemmen zooveel mogelijk op den Heer M'. IV. .1. P. KROEF te vereenigen. En dit zooveel te meerdaar wij gelooven het er voor te mogen houdendat Z. E. G- die eer wel verdienten bij eventuele benoeming het in hem gestelde vertrouwen niet zou beschamen. De Redactie. te Zierikzee, en tot candidaten voor de Eerste Ka mer de Heeren M.' C. van der Lek de Clercq Advocaat en Notaris, en M. C. de Crane, Burge meester en Zee-reeder, beide te Zierikzee, werden benoemd. De Provinciale Commissie van Landbouw in Zeeland heeft aan J. de Vlieger, onder Noordgouwe, eene premie van f 50 toegewezen, voor deszelfs 7- jarigen bruinen inlandschen Hengst. Zzee,27Nov. De groote dag Stadgen. begint te naderenwaarop Gij zult kunnen toonen. dat gij rijp zijt voor de regtstreeksche verkiezing uwer vertegenwoordigers; dat gij gevoelt, dat u niet al leen een regt is gegeven, dat gij moogt uitoefenen, maar, dat u ook een pligt is opgelegd, welke gij moet vervullen Dit kunt gij alleen daardoor toonen, dat gij op den dag der verkiezing niet t'huis blijft, maar opkomt om uw stembillet in de bus te steken. Bedenk toch, dat het eene zaak is van het al lerhoogste gewigt; nu vooral, nu de allerge— wigligste wetten moeten worden daargesteld elke stem kan beslissend zijn, om den vertegenwoor diger te krijgen, welken gij hebben wilt. Gijzoudt u welligt te laat beklagenindien gij uw stem billet ongebruikt had gelaten. Bedenkt ook, dat er geen herdoen meer aan is: dat gij in geen drie jaren weder gelegenheid krijgt om eeu afgevaar digde te kiezen. Bigt er dan alles op in, dat gij op aanstaanden Zaturdag, 2 December, te huis en present zijt; laat alles liggen om even naar hut Raadhuis te gaan wanteen ander kan het niet voor u doen; ieder moet zelf in persoon komen met zijn billet. Zorg vooral ook uw billet behoorlijk en duidelijk in te vullen, opdat het niet nietig zij; maar gij behoeft liet niet te ondcrtcekenen. Nog eens, het is een heilige pligtwelke op u rust; van de vervulling daarvan kan uw heil, het heil uwer kinderen en kindskinderen afhangen. Laat dan het einde het goed begonnen werk be- kroonen! om geen belasting meer te betalen, en in Neder land is het volk nog zoo lomp, om hun goed naar de bank van leening te brengen, om hunne belastin te betalen. Geheel Nederland vestigt thans het oog op den uitslag der verkiezingen, het volk, hoe dom het ook geacht wordt, beschouwt de kiesver- gaderingen als vergaderingen der Staten-Generaal in miniatuur. Te Breda heeft een officier met een schoorsteenvegers-jongen in den Schouwburg slaags geweest, en zal voor dit beroemde wapenfeit waar schijnlijk gekruist worden. Gehuwd te Scherpe- nisse een span menschen welks wederga men be zwaarlijk elders vinden zal, de man heeft twee bulten en de vrouw is zoo regt als een winkel haak. Jammer voorwaar dat de man zijne vrouw met de bruilofsgasten te gelijk de deur uitgejaagd heeft, zoodat dat huwelijk nog ten zelfden dage is ontbonden geworden, Ook de Gouverneur van Neêrlands-lndie is getrouwd met een meisje die ongeveer 40 jaren jonger is dan bij, zoodat dit huwelijk óók veel gemor beloofd, arme manl Ondekt het ware middel om cholera-lijders te ge nezen, hetzelve bestaat doodeenvoudig in eene flesch brandewijn, die, binnen het uur uitgedronken, dit wonder verrigt. De Koninklijke erfgenamen wor den weder in regten vervolgd, tot het betalen van eenige duizende guldens. In Engeland leven meer dan 150,000 menschen van stelen in het klein. van COSMOPHILUS. [Voor volwassenen naar geest en ligchaam.) Vervolg en slot van n." 502. Kieshcr vormingen. 92. Ik geloof, dat er eene verdere geheele hervorming van het kiesstelsel en van do volks vertegenwoordiging vooraf gaan moeten dat alle volksvrienden ze moeten aannemen, als het eenige middel om op eenen vreedzamen weg tot alle so ciale en politieke hervormingen te geraken, zelfs tot de invoering der associatiebet einddoel der democratie. (Staatsregt van overgang en van voorbereiding. 93. Ik geloof, dat, zelfs in het geval GEMENGDE BERIGTEN. Terwijl er eene nieuwe methode is uitgevonden om het volk gelukkig te maken, is er in den Haag óók eene nieuwe methode uitgevonden om het volk te leeren dansen. Te Prinsland zal een oud-mannenhuis in gereedheid worden gebragt, om timmerlui en schoenmakers te herbergen. Ver plaatst te M. de huis-bel vau den burgemeester in de cener po- pufaire hervorming, dat is eener revolutie, een Staatsregt van overgang of voorbereiding on misbaar is, en dat men zich daaraan moet over geven, even als aan vele andere onvermijdelijke zaken. 94. Ik geloof, dat dit Staatsregt van overgang dé democratie zijn moet, met al deszelfs gevolgen ook met aanneming van het be ginsel der algemeene associatie. 95. Ik geloof, dat dit Staatsregt de voortdu rende strekking moet hebben de associatie in te voe ren, en wel door een stelsel van vermindering <Jer ongelijkheid en successive vermeerdering der ge. lijkhcid, met al de verdere maatregelen welke eindelijke de algemeene associatie kunnen voorbe reiden. 96. Ik geloofdat dit staatsregt van overgang zonder hinder alle mogelijke maatre gelen kan nemen, strekkende om het staats-, dat is: het algemeene volks-cigendom te vermeerderen, zonder het eigendoms regt op te heffen. 97. Zoo kan dit Staatsregt van overgang en voorbereiding,- b. v. de erfopvolging in de zij-liniën de testamenten en donatiën afschaffenterwijl het de steeds voortschrijdende opstapeling der voortbreng selen in magazijnen de groote maatschappijen en gemeenschappelijke ondernemingen aanmoedigt, en daar waar het mogelijk is regtstreeks Invoert; terwijl het den arbeid en het loon regeltdo el lende opheft en de gemeenschappelijke en vrije opvoediDg algemeen maakt. 98. Ik geloofdat dit Staatsregt Tan overgang meer of minder kort zal duren, al naar den vooruitgang der openbare meening ten voordeele der associatie; dat het terstond oneindig groote verbeteringen voor het volk zal voortbren gen en dat het aan het volkdat er onder leeft, evenveel en welligt meer betrekkelijk geluk zal aanbrengendan de associatie zelve voor het ge slacht, dat daarvoor wordt opgevoed, Biaadzakclijklielil «Ier associatie. 99. Ik geloof eindelijk, dat er geen stelsel is, dat voor den landbouw, zoo bepaald als de al gemeene associatie alle verwoestingberooving ongeregtigheid en verdrukking beletten kan, 100. Ik geloofdat geen stelsel denkbaar is, dat krachtiger tot ware broederlijkheidtot zelfs- verloochening, ja tot alle edelmoedige hartstogten en tot alle maatschappelijke deugden voeren moet. 101. Ik geloof, dat het geheele menschdom evenzeer als het individu(elk afzonderlijk mensch) eene gelijkmatige ontwikkeling ondergaat, hoezeer de bestanddeelen dier ontwikkeling dikwerf zeer van elkander afwijken, 102. Ik geloof, dat de vereeniging dier be standdeelen de zucht is van den ware socialist, die door de alvermogende kracht der associatie, alle revolutiën en alle botsingen van gedachten en da den hoopt te vóórkomen. 103. Ik geloof, dat men de menschelijke maatschappij onmogelijk kan desorganiseren (ont binden) en dat daarom do gansche eeuwigheid den socialist en der associatie toebehoortwaarop geen sterveling noch wetten iets vermogen. 104. Ik geloof zeker, dat de gansche eeuwig heid aan mijne beginselen (de cosmophilogie) toebehoort, en dat deze, ondanks alles en allen leven zullen, ja onsterfelijk zijn; dat zij de wereld nooit meer geheel verlaten zullen; maar integendeel in den geest en in de harten mijner broeders en zusters steeds meer en meer wortel zullen vatten, tot dat het heugelijk tijdstip aanbreekt, dat een deel der wereld rijp is voor de invoering dier beginselen even als zulk een deel voor 2000 jaren rijp was, tot de invoering van het christendom. 105. Ik geloof, dat de invoering dezer be ginselen een zegen zal uitstorten over geheel de aarde, over geheel het menschdom even als of een nieuw evangelie den maatschappelijken mensch ge lukkig maken zal, gelijk het oude evangelie het geluk van den zedelijken mensch ten doel had. 106. Ik geloof, dat de vestiging van het duizendjarig rijk, in de hoop waarvan vele welmee- nendevroomen zich zooveel gelukkigs voorspiegelen, niets anders zijn zal dan de eindelijke zegepraal mijner wereldlievende beginselen, de Glorierijke Zegepraal der Cosmophilogie. 107. Dit is mijn geloof! Dit is mijne heilige overtuiging 1 CosmophUuSa

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1