Z1 GRONDWET Brood bakkerij,, DE NIEUWE GEDRUKT VOOR HET VOLK ROBERT BLUM. nJOBgQHPBHB O. F STOOMVAART Scheikundige Bewerking. Tweede Druk van: hoofdtooisels heeft zich veel moeite gegeven om zich als kandidaat voor de Tweede Katner der Staten-Generanl aan te bevelen. Al meer en meer blijkt het dat ons landje een overvloed van geschikte mannen bezit om een paar duizend guldens jaarlijks te kunnen opstrijken. In eene kiezers-club te Oirschot hebben een schoenlapper en de dominé, hot hoogste woordt gevoerd, en zich als camlidaten voor de Eerste Kamer voorge steld. Nabij Noordwclle ziju twee mangelwortels gedolven, een van 30 en een van 23 N. ponden. Te Zwolle heeft een hakker zich 'savonds als kiezer laten gelden, en 'morgens werd hij bekeurd wegens te ligt brood. Robert Bi,um voornaam boekhandelaar te Leip zig en Lid der Duitscli Nationale Vergadering te Frankfortwerd tijdens de jongste inneming van Weenenden 12 November jl.op bevel van Vorst Windischgratzeen der satellieten van den Oos- tenrijkschen Keizer, voer eene militaire Commissie te regt gesteld en tut loon voor de groote diensten door hem, met onbezweken moed en volharding, aan de zaak des Vo.'ks en der Vrijheidtegenover de heillooze aanslagen der steeds voortwoelende Oostenrijksche autocratie, bewezen, veroordeeld om doodgeschoten te worden, welk barbaarsch vonnis dan ook, niettegenstaande zijn geheiligd karakter als Volks-Vertegenwoordiger en met schending der Duilsche parlementaire wetgeving, onmiddclijk door een woeste hoop croatischc soldaten, aan den onge lukkige voltrokken werd. Geheel Duitsehland is ten hevigst verontwaardigd over deze gruweldaad, die wel eenigermate overeenkomst heeft met den moordop last van Napoleon, in der tijd aan den Leipziger-boekhandelaar Palm gepleegd, en die, door de kiem te leggen tot de bekende Vereeniging, welke later in het beslissend oogenblik Duitschlands afval en opstand bewerkt heeft, niet weinig tot de val van den ex-keizer er. tot Germanjes bevrijding van vreemde overheersching heeft bijgedragen. Mogt de dood van Blum, die niet minder sensatie ver wekt heeft, ook niet minder vruchtbaar zijn in zegenrijke gevolgen, dit zou de weldadigste ver zachting wezen bij het leed, dat over zijn treurig uiteinde gevoeld wordt: Mogt zij het schoone doch thans, tot smart van alle weldenkende en ware vrijheidsvrienden door verschillende partijschappen vaneen gescheurde Vaderland des vermoorden dat beurtelings de inblazingen van onbesuisde Volks leiders, of de kabalen der Hof-partijën het oor verieenende. nu eene prooi van woeste regering loosheid, dan weder van dikwerf baldadig militair despotisme is, den vrede en het geluk hergeven en alzoo het rustig genot doen smaken, der pas ver worvene regten en vrijheden, waarop zijne bewoners door echte Vrijheidszin vurige Vaderlandsliefde en talrijke'opofferingenzoo billijke aanspraak mogen maken voorzeker, ja', mogten dit de heilrijkevruch- ten' van zijn wreed verscheiden zijn dan ware zijr. bloed ten minste niet vergeefsch gestort, dan zouden zijne en des Vaderlands vrienden juichen kunnen in hunne smart. Als een bewijs der sympathie welke in geheel Duilschland voor het slagtoffer der keizerlijke wraak gevoeld wordt, moge dienen, dat in verschillende steden inschrijvingen geopend zijn om het lot zijner weduwe en vaderlooze kinderen te verzekeren; ter wijl Honderd Twee en Veertig Afgevaardigden der Frankforter Nationale Vergadering .wegens zijnen dood eene Oproeping aan liet Duilsche Volk" met een rouwrand omringdals plakkaat hebben doen aanslaan, dat met deze opmerkelijke woorden eindigt: Vergeet den doode niet en herinnert U hoe hij stierf, voor welke (zaak hij stierf, en door wien hij vermoord werd I Ja, wij denken aan U, verheerlijkte Martelaar der Vrijheid! en terwijl wij uwe verachtelijke moor denaren vloekende, tranen plengen op uw graf, slaken wij den kreet, waarvoor tirannen op hun zetels beven, en die eens 't Heelal doordringen zal LEVE] BE VRIJHEID MichicI de Mondt. 2." Personen tot den adelstand behuorende zijn hoogst verdacht; als zijnde Ininnc belangen in eeuwigdurenden tweestrijd met die der burger schap, 3.° Aan Vaders, inliet bezit van volwassen zonen, die nog een middel van bestaan missen, kan het handhaven der volksregtentegenover eene on deugende en verkwistende regering, niet dan met het uiterste gevaar worden opgedragen. Byzondere bepalingen. Wanneer het u mogt gebleken zijn, dat lieden, in de opgegeven catégoriën vallende, kort voor de verkiezingen de aandacht op zich hebben trachten te vestigen, zoo kunt Gij er u van verzekert hou den, dat in de eerste plaats handenjeukte naar de f 2000,00 traktement, in de tweede plaats. geheim voornemen om in de kamers het verraad der behoudende partij ten dienste te staan, hunne drijfveer is. Voorbeeld tot opheldering in een volgend n.° Aan dc Kiezers in dit Hoofd-kies-district. Mijne Heeren Wij zullen u geenen kandidaat voorstellen, omdat Gij het regt daartoe reeds hebt afgestaan aan eene commissie; in hoeverre Gij hierin voorzigtig hebt gehandeld zal spoedig blijken. Wat Gij echter niet wegschenken kondt is het regt hetwelk ieder burger bezitte weten, het regt om u tegen verdachte personen te waarschuwen. Tot dit einde het volgende: Algcimcene bepalingen. 1." Niemand, die reeds in de gunsten der vorige en nog in die der tegenwoordige regering deelt, kan u een goed vertegenwoordiger zijnomdat de regering neg steeds met de eené hand meer wenscht terug te houdendan zij met de andere aanbiedt. 1Vaarde Christelijke Landgcnootcnl Gij allen die gelooft, dat in de ware uitoefening der Christelijke liefde, het geluk der inenschheid gelegen is, reeds lang ging ik met de volgende gedachten zwanger; Werpt een aandachtig oog op de geschiedenis der eeuwen, vooral op die der latere, en ont dekt gij dan niet in alles, wat den menschel ijken geest betreft, in alle wetenschappen en kunsten, eene langzame vooruitgang in de vorige, en eene ontzetlénde snelle ontwikkeling in do latere; terwijl daarentegen in alles, wat het corporele of materiële, wat ons ligchaam en het stoffelijke dezer wereld betreft, evenzoo in de eersten eene langzame, in de laatste, eene snellere vernietiging schijnt plaats te hebben? Getuigen dit niet in dezen tijd die menigte groote mannen, die, ais' het ware, plotseling, als door hoogere magt gedreven, opstaan, om het geluk der inenschheid te bevor deren; en zouden die schrikkelijke plagen welke geheel Euiopa teistereD, die cholera, die bloedige oorlogen die aardappelenziekteetc. etc., niet bewijzen kunnen zijndat de God der liefde ons daardoor leeren wildat de mensch anders han- deie dan hij tot beden gedaan heeft. Ik vraag het u alien, Gij die zegt in de Christelijke liefde te gelooven, Gij die in den regtschapen Christen wat hij ook zijn moge, CatholijkProtestai.t, Doops gezindetc. etc., kortom in den waren menschen- vriendeenen volgeling van Christus ziet? wat doet het er ook toe onder welken vorm men den genen eert, die door liet zenden van Hem, die het eerst de ware menschenliefde gepredikt heeft, zuo duidelijk getoond heeft, in welke mate hij het schepsel dat Hij naar zijn beeld geschapen heeft, lief heeft! Zoude al dat schrikkelijke, wat het menschdom teistert, die zucht naar vrijheid, die zich onder alle volkeren ontwikkelt, zoude dat niet de hand Gods zijn Zoude dat alles geene blijken zijn, dat God wil, dat alle menschen hand in hand zoowel grooten als kleinenzoo wei rijken als armen zoowel Christenen als Hei denen elkander de broederlijkede Christelijke hand reiken om dat groote doel te bereiken, dat voor ieder denkende zoo duidelijk in den geest des tijds ie ontdekken is? Weg met geloofshaat, die pest des Christendoms weg met alles wat den menschen tot oneer verstrekt, weg met het denk beeld dat wij niet alle menschendat wij niet alle gelijk voor God zijn! Gaat de geschiedboeken na, merkt op in den geest des tijds, wat de ware wil van God is, en gevoelt gij dan niet evenals ik dat de God der liefde niet meer hebben wil, dat de mensch den mensch regeert, hetzij door den God des goudshetzij door dc kracht der wapenen, maar alleen door de Christelijke liefde, d. i. door ware menschenliefde? Immers ieder na denkende, ieder, die eenigzins met de geschiede nis der wereld bekend is, zal het wel degelijk met mij eens lijn dat de God der liefde heden eene ware volks-regering wil eene staats-inrigting waarin allen met moed en ijver naar het geluk van liet geheelniet ieder in het bijzonder alleen naar het geluk van zichzelven en de zijnen streven. Het idee eener Regerings-vorm waarin ware ver diensten meer dan rijkdom of geboorte gelden korlom eener Republikeinsohe regerings-vorm een zoo verschrikkelijk wapen in de handen der eer- zuchtigen (dat is in de handen diergenen welke slechls voorwenden die regerings-vorm te willen, om zich naderhand ten koste der anderen op hei kussen te plaatsen,) een nog schrikkelijker wapen in de, tot het hoogste toppunt geëxciteerde harts tochten" der menschenis echter, mijncs inziens, wel degelijk overeenkomstig den geest des tijds, wel degelijk in het woord Remint uwen naasten ge lijk U zeiven gelegen. Reeds vroeger schreef ik iri een' brief aan de Redactie der Zierikzeeschc Nieuwsbode, dat ik onder do Republiek eenen staat (begreep in welke zich alle zamenstellende indivi- duën zoodanig op het algemeen welzijn toelegden, dat het duidelijk bleek dat zij begrepen, datgeen deel des ligchaams lijden kan, zonder dat het geheel organisme daardoor lijdtik grondde dit gezegde, 1.° op de helaas zoo zigtbare gevolgen dier schrikkelijke geloofshaatwaarvan ik boven gesproken heb, die alle weidenkenden met mij zullen veroordeelen2.° op die bijna onmeetbare afstand die er tusschen rijk en arm, tusschen aan zienlijken en geringerentusschen geleerden en ongeleerden kortom, die er tusschen alle standen der maatschappij beslaat; even als of alle die standen niet deelen van êcn ligchaam waren; en hoe gemakkelijk ware het niet dit te doen ver dwijnen door een weinig minder terugstooting der hoog geplaatste en een weinig meer vertrouwen der lager geplaatste standen Ik herhaal het het is het doel des schrijvers dezer regelen niet, deze gevoelens het denkend en lezend publiek op te dringennoch zich daardoor roem, eer of vermogen te verwerven, neen, het is alleen in de vaste overtuiging dat door wrijving der ideënde ware republiek de ware vrijheid der volken kan ontstaanniet door de kracht des gouds, noch door de magt der wapenen. De ge schiedenis der laatste maanden heeft ons dit, helaas! in Frankrijk en Duitsehland al te goed ge leerd ten koste van zoovele mensohenlevens. Dus, waarde Landgenooteo! gij die even als alle volke ren naar de ware vrijheid streeft. Eere zij U dat gij in dezen strijd tusschen Egoïsme en ware menschenliefde zulk een gematigdheid, zulk een echt Cliristelijken zin getoond hebt. Eere zij U, want uwe nakomelingen zullen U achten, zullen met roem op hunne voorouders terug blikken, als zij alleen het groote werk der hervorming met kalmte en vastberadenheid, maar tevens met waren moed zullen volbragt hebben, als zij alleen den waren geest des tijds zullen getoond hebben be grepen te hebben I Dus moedig voortgegaan op dien weg die tot het goede leidt, moedig in den Cliristelijken zin voor de vrijheid der volkeren gestredenVerre zij van ons alle haat en nijd die pesten der maatschappijiemand die steeds in zijn leven naar liet goede gestreefd heeft, die steeds zoo veel in zijn vermogen was, getracht heeft anderen gelukkig te maken, maar echter door zoovelen miskend geworden is, roept het U toe, (want hij voelt wat het is miskent, gehaat te zijn) moedig tegen uw eigen Egoïsme en dat van an deren gestreden en de zegen van God zal op nieuw voor ons Vaderland die tijden van roem, van vrede en geluk doen herrijzen, welke onze voorouders mogten beleven. PETROSLAMBERTÜS LANDT. ADVERTENT1EN. De Notaris C. J. van der HALEÜJ ten Verzoeke van zijnen Principaal] Vrijdag den 1 December 1848, middags ten 3 ure, ten hnize van Dirk Boni damme te Brouwershaven, om contant publiek veilen en verknopen; Een WOONHUIS en ERVE, staands gelegen binnen Brouwershaven, aan de Zuidi der Haven, wijk B, n.° 19, aankomende den J. D. de WIT. S3?' Door vertrek naar elders, wordt] zeer aannemelijke voorwaarden, uit de hand tck aangebodeneene sedert vele jaren goed bekll staande in de Ganzepoortstraat te Goes. Nadere informatiën zijn met franco brievenl bekomen bij den bewoner en eigenaar H. BUill aldaar. Voc Fra Vcx J'Rötlb in de i het 2de De commissi voor VfeGranen en andere Goederetjlïde Hoofd-k I dezer maand Het Engeisch Stoomschrocfscliip CITY of LI™ ticvelen van c DEN, Kapitein HART, ligt te MiddelburgU Kamer der St lïirlincr rlon /t.Hon Hnnnm Knp 4 Q Q om Hnn £jU QJjJj (lt3 kl6S— ONOVERTREFFELIJKE De heeren LIJKEN en Compagnie hebben een werktuig in deze stad ingerigt, om de oudste en beschadigste PLUIMEN te vernieuwen, en aan de zelve hunne oorspronkelijke gedaante weder te geven. Dit middel vernietigt ook alle insecten die aan de Pluimen nadeelig zijn, en verdrijft tevens alle ongezonde en kwade geuren die uit sommige ziekten zijn ontstaan. Dat het publiek zich niet laat misleiden door andere personen, die durven beweren het geheim van dit middel te bezitten deze spraken de waarheid, en wij vreezen niet te zeggen dat wij alle oogenblikken bereid zijn, om deze door werken en daden te overtuigen en te logenstraffen. Wij hebben ook een bijzonder mid del om de wollen matrassen te reinigen, te ver zachten en deze voor de Motten te behoeden. Wij en de Heer J. A. GOETHALS te Middelburg, alleen bezitten dit geheim. Iemand gading heb bende, ons te zien werken, vervoege zich vrij moedig in ons werkhuis, in de Lange Nobelstraat, wijk A, n.° 170, vroeger bewoond door P. Pau- lussen. Zierikzee, IS November. HENRI LIJZEN. Tarief onzer Prijzen: Per Bed, f 3,50; per Hoofd-Peluwef 1,25; twee Hoofdkussen^f 1,50; per Matras, f 3,50. Het wasschen der Linnens daar niet onder be grepen. Wij koopen of verkoopen geen PLUIMEN, WOL nf PAARDENHAAR. lading den 4den December 18-1-8om den 6li daaraanvolgende te vertrekken. Die genegen zijn Goederen te verschepen lieven zich daartoe aan te melden bij den H J. J. de KANTER Makelaar te Middelburg bij den Heer H. A. van IJSSELSTE1JN Jui,| Agent der dienst voor Schouicen en Duivelen die van af Zierikzee voor de expeditie draagt, en bij wien steeds alle verdere inlicl tingen omtrent de Vrachtden Verkoop vi VEE en GOEDEREN te Londen als andera te bekomen zijn. Buitengewone beroemdheid der Holloway's Pillen in Indiën De roem van deze Pillen is algemeen men kan dealt door geheel Indien bekomen, alwaar derzelver eigensch; pen in alle ïnlandsche talen gedrukt zijnde vraag lü dezelve in Indien is buitengemeen groot. Zij dienen In genezing van lever-, long- en maagziekten en ander.) aan die landen eigene gevaarlijke ziekten. Zij hebben vens een heilzame invloed op lieden die langen tijd een zwakke ziekelijke toestand verkeereu dewijl zij s( dig de gezondheid herstellen en de krachten teruggen daar waar alle andere middelen vruchteloos aangcneol worden. Niemand moet zijn toestand als hopeloos schouwen zoolang hij deze Pillen nog niet beproefd heelt Door het vermeerderd Debiet zijn dc PltlJZEN heden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30 ƒ7,75 ƒ15.30 ƒ23.54 Potjes Zalf van -0,90 - 2,10 - 3,30 - 8,15- 15,90 - 23,51 Ziin op franco aanvragen a Comptant te hekomet: b 3 Wed. N. VAN HUSSEL en ZOON te T/iolm smede te LondenStrand 244 Holloway's Etabh sement. Kg?» Er wordt gevraagd, tegen 1 Decern her. een BROOD- en KOEKBAKKERS- KNECHT, van de Hervormde Godsdienstva«| fatsoenlijk gedrag en goed humeur; adres in Pet soon bij M. J. G. KUIPER, Brood-en Koekbakke le Poortvliet. ter kennis te 1 gadering van stede op bede omtrent bedo- erop hare daten heeft p ren zijn in i Tot candit eerste stemn M.' C. va M. C. de Crc M.' W. C. d achtig B. i Hinlopen, (I KortgeneV Dane, te Thi eene stem warenof o En voor d- M.r C. vi M.* W. J- Folder(15 Dongen, (7), (2), te Ziet damJ. A. lenburght en Jonkh.' 5 stem,, zijnd behoorlijk Zierikzee Eg» Terstond een SMI D S-K N E C Hl benoodigdvan Hervormde Godsdienst; adre in persoon of met franco brieven aan G. w GRAAF, te Poortvliet. Sfg» Bij den Uitgever dezes Is van de pers gekomen waarjiaar het Kcderlandscke Volk. voortaan moet worden geregeerd; voor den buitengewoon lagen prijs van IS1/, cents. Elk Nederlander behoort zulk eene Grondwet te bezitten. Vooral zij die Couranten lezen, hebben voorlaan dit boeknoodig, om de daarsteliing der wetten te begrijpen, die uit de Nieuwe Grondwet moeten voortvloeijen. Verkrijgbaar te Middelburg bij den Boekhandelaar A. J. de Wilde, en verder bij aile Ueercn Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet gehcele Rijk en aan een ieder van wien men dc Nieuwsbode ontvangt kan men bestellingen doen. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. de LOOZE. Daar wï M.' C. VA aan H. H- gerigt, zij om voor verder in wij, om v scheidenlij mer der wij hopen mogen ve slagen - M.' W. P ook te D men als - dingen), o der 2de wij daai bij ons i met Schc vereenigd veel syn denten v Dubbele worden geven welligt i hunne SI'. VS dit zoo\ voor te wel ver in hem

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 2