No. 505. 5e. Jaarg. Donderdag, 25 November 1848. De B ezuinigingen van het Ministerie. FRANKRIJK. DU1TSCHLAND. N ieuwstijdingen. ENGELAND. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio, ABONNEMENTS-FRIJS t VOOR BEIDE U1TGAVEH. Voor 3 maanden, 1,30. Franco per post in Nederland- 1,50, Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. tot BUREAU: ZierikzeeDam Lett. B No. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. Wij hebben thans voor ons liggen het Verslag tan den Raad der tijdelijke Ministers aan Z. M. dm Koning, waarin de vereenvoudigingen en be zuinigingen staan uitgedruktdie hunnes erach- tens, met ter tijd, in ons gewis veel te ilagtig en kostbaar staathuishouden kunnen wor den aangebragt, doch waarvan nzieh niet alle voordeelige gevolgen onmiddelijk zullen doen geweienmaar tocli zich allengs kens meer en meer ontwikkelen en openbaren." Ach ja 1 er is ook nog tijd genoeg voor dat nallengskens ontwikkelen en openbaren 1" Met belangstelling namen wij het Verslag ter band doch de lezing heeft onswij schromen niet dit openlijk te verklarengeenszins bevredigd en zalnaar wij meenenniemand bevredigen die slechts in krachtdadige en doortastende bezuinigingen het middel ziet om Nederland uit zijnen ellendigen financiëlen toestand te redden en de voormalige bloei en welvaart aan het Volk terug te geven. Tot staving van dit ons gevoelen, voeren wij al dadelijk aandat, terwij! op onze begrootingen voor de jaren 1848 en 1849, de enorme sommen van Een en Zeventig Millioen Vegen maal Honderd Vijf en Twintig Duizend, Negen Honderd Twee en Dertig Gul den ïfi'/, Cent, (hoe accuraat) en van Een en Zeventig Ittillioen, Vijfmaal Honderd Dertig DuizendEen Honderd Vier en Zestig Gulden, 16'/, Cent staan uitgetrokken, die nog met ettelijke millioenen, in de laatste maanden aan onnoodige oorlogs-toebereidselen ver kwist en die, volgens sommigen, een tekort van Twintig Millioen in 's Rijks schatkist zullen doen ontstaan, vermeerderd zijn of nog zullen worden, de geheele som der door het ministerie voorgestelde besparingen slechts ongeveer Twee Millioenen be dragen zal. Immers bij eene bloote vergelijking dezer beide cijfersspringt de onbeduidendheid der laatste dadelijk als van zelve in het oog, en met eene kwalijk te verheelen teleurstelling, bij de overweging der nietigheid van het resultaat der ministeriële inspanning, dat met zooveel ophef maanden te voren aangekondigd werden zoolang de verwachting gespannen hielddenkt men on willekeurig aan de berg, die eene muis baarde. Wat evenveel zegt, de bezuinigingen door het ministerie voorgesteldschoon door Z. M. aanvan kelijk goedgekeurd Z. M. is trouwens gewoon alles goed te keuren wat zijne ministersvan welke kleur dan ook, hem voorleggen zijn er Ver af, boven de verdenking van ondoelmatigheid verheven te zijnof eene onbepaalde goedkeuring te verdienenen kunnen tot ernstige botsingen aanleiding geven. Als een doorgaand kenmerk van het Verslag kan menbehoudens enkele uitzonderingen, aan nemen dat het daar bezuinigd waar bezuiniging welligt minder doelmatig is en zeker mioder al gemeen verlangd wordt; terwijl het daar, waar zij hoogst noodig zijn en algemeen gewenscht wor den. in 't geheel geene of wel geen noemenswaar dige bezuinigingen stelt. De bezuinigingen van het Verslag zijn in dit opzigt in volmaakte harmonie inet de bezuinigingen in de Herziene Grondwet die, terwijl zij aan den schatrijken Koning van het kleine en verarmde Nederland één millioen jaar lijks inkomen toelegde de Vertegenwoordigers des Volks van hunne karige bezoldiging nog Vijf Honderd Gulden afnam. Trouwens in meer dan een opzigt heerscht er in het Verslag en in de Herziene Grondwet eene verrassende overeenkomst, voornamelijk hierin bestaande, dat het eerste evenmin ais de laatste de behoeften of wenschen der Natie bevredigd. De geheele bezuiniging, zoo a's zij daar in het Verslag voorgesteld wordtis °p zijn best genomen een halve, neen een kwart, of nog erger, een geheel verkeerde maatregel, en zal dus noodwendig het gevolg hebben dat alle halve, kwart of verkeerde maatregelen héb ben moeten, dat wil zeggen, verergering in stede van verbetering der kwaal. Wjj kunnen ons echter zeer goed begrijpen waaraan wij dien ongelukkigen en ellendigen kwart-maatregel te danken hebben. De ministers willen, ja wel, bezuinigen, omdat de Natie, het lange dralen moededit dringend en spoedig verlangt, met één woord, om dat zij het Volk te vriend houden wilmaar aan de andere zijde zou zij niet gaarne het legio hoog bezoldig de amblenaren en schatkistzuigers voor het hoofd stooten, Men wil dus bezuinigen en niet bezui nigen bezuinigen voor het Volkniet bezuinigen om der ambtenaren wille. Men wil twee partijen, wier belangen lijnregt tegen elkander strijden, voldoening geven en te vriend houden, en zoekt daartoe eenen middenweg te vindendie men, bij eenig gezet nadenken, zelve zou moeten erkennen, dat niet te vinden is, en men zal eindigen met beide partijen tegen zich in het harnas te jagen. De Natie zal ontevreden zijn en luide morren, dat er zoo bitter weinig en de ambtenarendie daardoor lijden en voor wie dus de geringste be zuiniging nog te hoog isdat er zoo verschrikkelijk veel bezuinigd is. Daar onze beperkte ruimte ons verbiedt het vrij uitgebreide Verslag in zijn geheel op te nemen, zullen wij slechts enkele punten van hetzelve aan halen en onze bedenkingen daartegen te gelijk openleggen. Even als de ministers beginnen wij daarbij met het getal der departementen van al gemeen bestuur, die, schoon het Verslag zelve er kent dat een aantal van 9 Ministers, in een klein rijk overdreven schijnt (neen, zeker is) allen be— behouden wordenwaarvoor een aantal redenen bijgebragt worden te veel om hier te herhalen, doch die, onzes in ziens, van te weinig overwegende beteekenis zijn, om de instandhouding van al deze kostbare en omslagige ligchamen te regtvaardigen. Intusschen zien zij, die zich met de supprenering van minstens twee derzelv er gevleid hadden, zich in hunne verwachting desaangaande, hier dus al dadelijk deerlijk teleurgesteld. Toen wij dit gedeelte van het verslag lazen dachten we bij ons zelve, wanneer de H. Heeren tijdelijke ministers slechts op die posten der be grooting bezuinigingen willen, waar volstrekt geene aanmerkingen tegen in het midden te brengen zijn, zal hunne bezuiniging al bitter weinig te beteekenen hebben; de uitkomst heeft die gedachte geregtvaardigd. Het l"le Hoofdstuk der Staats-begrooting wordt door de ministers voorbij gegaan met de opmer king dat de (aanzienlijke) sommen welke het be vat, bij de Grondwet zijn vastgesteld en aldus niet vallen in de termen van hun onderzoek. Op het Hde Hoofdstuk, Hooge collegien van Staat, (de Raad van State, de Algemeene Re kenkamer, de Kanselarij der beide Orden) stellen zij eene besparing voor van f 52,712, die hier, onzes inziens, voldoende genoeg is. Doch nu aan het IIId" Hoofdstuk, Buitenlandse/ie Zaken waar de verspillingen van het geld der arme Natie zoo in 't oog loopend schandelijk zijn waar zich een zoo schoon veld tot bezuiniging voordoet, ge komen zijndewordt het ons op eens duidelijk dat het den Heeren tijdelijke Ministers eigenlijk geen ernst is met hunne quasi-bezuinigingen. (f) Een voorbeeld uit de vele moge hier voldoende zijn. Onze Gezant bij het Hof van Groot-Brittannio trekt jaarlijks dej buitensporig hooge som van ƒ42,000, zegge: Twee en Veertig Duizend Gulden Over deze post der begrooting werd voorlang reeds luide, doch te vergeefsch geklaagd. Maar nu stellen de Heeren voor daarop te bezuinigen de portante som van, schrik niet lezers, 4000 gulden. Ach, waarvan zal die arme gezant voortaan toch moeten leven 1 Wanneer men nu weet, dat de Gezant van het naburig Belgie (eene mogendheid van gelijken nieten dan de onze, ook nog na de nu voorgestelde vermindering, en daarbij ruim de helft zoo knap zijndaar zij aan dat Kijk zoo hier als daar aanzienlijke handelsvoordeeleo wisten te verschaf fen, waarop onze handelstand met naijverige oogen moat zitten luren zal men ons dan niet vol gaarne toestemmendat het den H. H. Ministers met hunne kwart-bezuinigingen geen ernst is? Gewis ja, en velen zullen geneigd zijn met ons te vragen, of het uit dankbaarheid voor de aangebragte »Brit- sche Constitutie" des Graven Schimmelpenninck dan wel uit persoonlijke consideratiën voor bunnen ex-president is dat men zijne jaarwedde zoo in 't oogloopeud verschoond heeft. Michiel de Hondt. (fVordt vervolgd.) •jj Ter staving van dit beweren, en opdat onze Lezers zien mogendat wij niet zonder groote redenen van schandelijke geldverspillingen spreken, laten wij hier volgen eene lijst der Bezoldigingen van het personeel onzer voor naamste gezantschappen volgens de begrooting voor 1849 en der daarop voorgestelde verminderingen. Groof-Brittannle. Gezant f 42,000. Raad van Legatie - 6,000. Tweede Secretaris - 3,000. f 51,6007 f 34,000. - 3,000. Frankrijk. Gezant Raad van Legatie Kanselier 1,200. 38,200. Rusland, Gezant 33,000. Secretaris - 4,000. Oostenrijk. Gezant Secretaris van Legatie 37,000. f 23,000. - 2,000. Gezant Secretaris Pr nissen. 27,000. f 26,000. - 2,000. 28,000. 18,000. - 2,000 - 2,000. Voorgestelde verruinde- riug. f 4,000. f 10,000, f 1,000. f 7,000. 7,000. Belgie. Gezant Raad van Legatie Secretaris van Legatie f 22,000. 1,000. Hiermede sluiten wij de lijst. Als een staaltje van de onmisbaarheid dezer peperdure Heeren waarvan dikwijls zoo breed opgegeven wordt, be hoeven wij er slechts aan te herinneren dat Graaf Sehimmelpennickin 't begin dezes jaars gedurende'6 weken als Gezant te Londen en minister president in den Haag speelde; terwijl de tegen woordige gezant te Brussel, Baron Bcntinck, sints eenige maanden tegelijk in den Haag als minister van Buitenlandsche zaken fungeerten zich te Brussel door twee minderjarige baardelooze knapen die men onlangs nog op eene kinderpartij meende te noodigen en dus uiterst geschikt zijn om »Neèrlands belangen iu den vreemde te be hartigen," laat vertegenwoordigen. Inderdaad die liberale ministers weten het mes niet ruinder goed van twee kanten te doen snijden dan de oude Heeren. geven warenderhalve benaderden zij dezelve en betaalden den koopman 770 fr. en bovendien de verpligte 10 pCt. voor bet Rijk. Gisteren werden de horlogiën geveild en bleken toen slechts van verguld koper te zijn; zij bragten geen 70 fr. op. Gisteren avond werd alhier eene lijkschou wing gehouden op het lijk van een 75jarig man, vroeger een regtsgeleerdelater een woekeraar. Hij was zoo gierig, dat hij zich alle genot onl- zegdeofschoon hij schatrijk was. Getuigen ver klaren, dat zijne gewone maaltijd bestond uit de helft van een gerookten bokking. De geneesheere» schrijven zijnen dood aan gebrek toe. Parijs, 17 Nov. Sedert eenigen tijd merkt men op, dat de heer Proudhon dikwijls vertrouwe lijke gesprekken met de ministers houdt. Naar men zegt, heeft hij gisteren nog bij den heer Dufaure, minister van binnenlandsche zaken, het middagmaal gehouden. Berlijn, 16 Nov. Een bakker, die zijn geweer vrijwillig afleveren wilde, is door het volk zoo danig mishandeld dat hij het waarschijnlijk niet overleven zal. Een buurman, in wiens huis bij de wijk wilde nemen, sloot de deur voor hem digt, Berlijn, 17 Nov. De Achner Zeitung meldt, dat, volgens geruchten, het pruissisch gouvernement eene zamenzwering zou ontdekt hebbenwelke den 14den te Berlijn had moeten uitbarsten, en dat daaraan de snelle en krachtige maatregelen van het ministerie te wijten waren. Men zeide zelfs, dat troepeu uit Thuringen naar Berlijn op weg waren. Volgens ditzelfde blad zou de heer Basserman zijne vrienden beloofd hebben al zijnen invloed te Potsdam te bezigen, ten einde den koning te bewegen toe te geven. Ook is er sprake van eene protestatie van den prins van Pruissen te gen de maatregelen van het gouvernement, en moet de koning de raadgevingen van laatstgemelde heb ben afgewezen, zeggende: «Ik weet wat ik te doen heb en wat ik van u denken moetl" Londen18 Nov. Een koopman gaf dezer dagen bij het tolkantoor hier ter stede eene partij van 700 buitenlandsche horlogie's, schijnbaar van rang als wij) bij datzelfde Hof geaccrediteerd, slechts j goudaan, ter betaling van de regten hij schatte 40,000 francen, dus ongeveer de helft minder trekt: ze op 770 fr. en wilde ze daarop laten doorgaan, wanneer men weet, dat in 'talgemeen de Belgische De tolbeambten begrepen in hunne wijsheid dat diplomaten ruim de helft minder bezoldiging ge- j die horlogiën verre beneden hunne waarde aangc- GEM ENGDE BEHIGTEN. Terwijl in Ierland de armoede eene nooit ge kende hoogte heeft bereiktzoo zelfs, dat geheele dorpen ontvolkt zijndoor dat een ieder die kan zijn vaderland ontvlugt, blijft het tamelijk rustig. De Vader en Moeder des Vaderlands hebben hun winterkwartier weder betrokkenen slapen welligt op één bed. Te Kampen worden de verkiezingen compleet op zijn Kampers ten uitvoer gelegd en worden de bewoners daarom nog goe dige gekken genoemd. Ook te Zierikzee vreest men dat de verkiezing Zierilczeesch zal afloopen. Een oud kolonel zal dit jaar het ontzet van Woerden plegtig herdenken. Naar men zegt ontzien de domineé's te Leyden geene moeite noch tijd, om Prof. Torbecke uit de Tweede Kamer te knikkeren. Aldaar wordt het zwart lak sedert de laatste kwestie in het Huiszittens Huis, met moeite verdebiteerd, terwijl er de Gjppucijners 50 cent per kop gelden. Te Willemstad wordt het bestuur beleefdelijk verzocht, om alle vreemdelin gen die dat stadje afloopen met mode- en andere artikelenzoodanig te bemoeijelijken, dat zij ten tweede male niet weder komen uit- en inpakken, want dat er in te pakken is, kunnen de ingeze tenen zelve wel inschikken. Ook is aldaar ver schenen eene jufvrouw, solliciterende om een echt genoot, terwijl eene andere dame uit het logeren gaat, om een buurman uit- of in te lokken. Ontdekt in de Spaansche schatkist een nieuw gat. Niettegenstaande het voorgenomen plan om be zuiniging in te voeren heeft Z. M. nog in der haast een aantal ridders geschapen en ridders ge pensioneerd, Ook liet wintergraan wordt bijna opgepeuzeld van de slakken. Terwijl de munt biljetten buiten koers worden gesteld worden er turfmanden vol schatkistbiljetten in omloop gebragt. De Heer W. P. in Z. Holland, fabrikant in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1