ZÏERIKZEESCHE MEIWS 381 Donderdag, 16 November 1848, Se, Jaarg. Aan heeren Kiezers LOUIS PHILIPPE. N ieuvv st ij dingen. NA 5 NOVEMBER. tot lie ZOOll ijs Kcwordcneu su| aijn hoogen om 'crliitcii van al <|c te verwachten stat verlegenheid vergeef»deze it den lOdangschea geeuzius, willig en uit buu' er-bestuur, zoogei aaiigilte voor get zaakwaarnemer e em hiermede te laiideliug de ven den gemeen te-bod li mede brengen, E. de avondlik heen hij binnen de eerden ove betaling van 90 den buitengewoon werd op <Jc vos als O cent en nlzoo ook. beuevcus laanden verkeerd verlegenheid |t i nu achter het se welke bcvoree n had leeren ken °on of per brief et laatste geschil gewenschte 8 minder dan lijl halve ware dooj ke afzetterij geple rekening in het i aaugttrofl'eu hi ilve centen ten voor de gemeentel MEN ABONNEERT ZICH ïn Nederland, bij den Uitgever; bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Ainerikn, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland, Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor bf1de uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post. iu Nederland - 1.80, Voor Noord-Amerika. Franco New York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, AÖVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Advertent ien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; ZierikzeeDam, Lett. B, No. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. 0. van het Onder-SMstriet Brouwershaven. wordt het hel aren kouie van dj welke soms in d< lan met gefranke n kunnen vervi met 38 centen clligt na de sla, «en. Zegt het treeken u spreken iet te laf, we centen af. arme dronii B. H. J. i differente kle«| met Wol. en, met Wol. s Prijzen. lenige Kiezers le Brouwershaven, beslo- hehhende, eene bijeenkomst te houden. Vrijdag den 24slen November I84S, des jddags ten 12 ure, ten huize van Dirk ihbemuvimr die daartoe welwillend cene mer zal afstaan, noodigen op nieuw al de leren Kiezers van dit Dislriot uitdaar in deel te nementen einde alsdan ge- nicnllijk te raadplegen, wie men als af vaardigden voor de Eerste en Tweede lainer onze belangen zal opdragen. Daar het doen eener goede keuze van t grootste belang is voor het dierbaar nderland, zoo laat ons tonnen, dat het il en de voorspoed van Nederland ons er naauw aan het harte ligt, en geene ees voor derdens ons kan beletten, om de ligt, die op ons rust, daarbij te vervullen och dat doorlauuwheid of onverschilligheid, nze stemmen verdeeld mogen worden, waar oor soms mannen als afgevaardigden go oien zouden worden, die daarvoor geheel ngeschikt zijn, of slechts zichzelven op liet oog hebben. at ook in die District de Nationale trots liet minder moge zijn dan die onzer na wen en wij ons houden aan de spreuk EENDRAGT MAAKT MAGT. al duidelijker dat geheel Europa, door die in hare herg en innsbrnck in staat van beleg verklaard gevolgen onberekenbare gebeuitenisin zijne zede- en men zegt, dat nog andere steden dit lot te lijke en maatschappelijke grondvesten op 't hevigst wachten hebben. Presburg is zonder een schot geschudt en van de staalkundige grondslagen waarop jte doen, door de keizerlijke troepen bezet, het door de Weener-acte gevest was, afgerukt is, In Zevenbergen delven de Magyaren en ïzechen Vergeefsch arbeiden tot heden de Nationale Verga- het onderspit voor de Wallachen en Duitschers, deringen te Parijs, te Weenen, te Berlijn en te die natuurlijk een steun vinden in de keizerlijke Frankfort aan de opruiming der ingestortte puin-troepen. De oorlog wordt in die streken met hoopen: Vergeefsch waren tot heden de pogingen jeene voorheeldelooze baibaarschheid gevoerd. Zoo om een nieuw gebouw, dot eenige hechtheid ver-werden o. a. den 12dcn Oct. twee jonge kapiteins toonde, op de gemengde, deels oude, deels nieuw Ivan de romanische nationale garde, en een geus- gelegde fondamentente stichten: Vergeefsch pogen lelijke te Klausonburg geworgd, en denzelfden dag de denkbeelden zich aan iets dat nog, der alge- werd een ander persoon letterlijk te Maros Vasar- meene verwoesting ontkomen zijnde, bestaat te hely gekruist. De barbaren sneden hem de ooren zijn te bekouj •TEN VAN ;baar gesteld: J 0,l| lei Nederl. Sicuwerts. - 0,41 igt der ver- dea gan- Jeletpre- te Moouic- Lublink Luther- a een deel - 3,Cl op de Re- Code van >fd-Ambte- 8.* - 3,0(| wet op het - 25 van het alschappe- de gezond- - 1,25| voor de- ïets nage- 0,1' Vriesland 795 j eeue erlaudsclie t Lorgiou ugeu. 3,90.1 lingli. O.öi'l lehoudcrs 0,31 >r 1849 - o,(« 9. lagen. - AN P. do LOOZi OFIIERHEUJHE WOORDEN Men vindt in eenen brief, door den voormaligen koning der Franschen, in 1839 aan zijnen schoon zoon, den Koning der Bc-lgeri, geschreven de vol gende opmerkenswaardige woorden welke eenen prophetisclten zin behelzen, en in onzen tijd hare onverwachte vervulling schijnen te zullen erlangep. «Indien de oorlog uitbarst," dus schreef de Ko ning «zullen zij, die daarin alleen voor Frankrijk gevaar zien zich zeer bedrogen vinden daar in dit geval geheel Europa in zijne grondvesten ge- Schokt, van de fundamenten waarop het thans rust, afgerukt worden zal; en nimmer zal een ander Congres van Wecnen in staat zijn de puinhoopen op te ruimen, om een nieuw gebouw te stichten, of aan het stoffelijk of zedelijk Europa eene nieuwe grensbepaling voor te schrijven. De menschelijke denkbeelden zullen zich, naar den aard van hunnen tegenwoordigen toestand, nergens weder met het bestaande kunnen verecnigen. doch veeleer pogen olies omver te werpen. The World shall be Un kinged. (De Wereld zal geene koningen meer kunnen dulden.) Europa zal het voormalig En- golsch-Amerika (de thans zoo gelukkige Vereenigde Staten) tot voorbeeld nemenop nieuw de Jeer Vrijheid Gelijkheid Broederschap in zijne banieren schrijven; de Republiek huldigen en dien Regeringsvorm alom proclameren." Voorwaar de denkbeelden door Louis Philippe in 1839 geuit worden thans op eene geduchte wijze bewaarheid; die voorspellingen zijn, spoediger dan hij ooit had kunnen denken, aan den grijzen Mo narch zelve vervuld. De Jul ij-troon door hem met zooveel zorg en list, met zooveel moeite en behen digheid opgcrigt en 18 jaren lang staande gehou denis maanden geleden reeds met een daverenden slag ingestortcn met ieder oogenblik blijkt het hechten, en de zucht tot gelieele vernietiging van het oude. door de ex-koning met zoo diepen blik in den zedelijken toestand der tegenwoordige maat schappij aangekondigd, is, schoon schijnbaar hier en daar door het geweld der wapenen onderdrukt, verre van geheel beteugeld te zijn, ja zelfs krach tig werkzaam, en dreigt al het nog bestaande of nieuw opgerigte nogmaals omver te zullen werpen. Vergeefsch waren alle listig in het werk gestelde pogingen om den storm der lang sluimerende harts tochten, die daverend door ons werelddeel heen- giert te doen bedaren; Vergeefsch do inspanning om de woedend klotsende baren van armoedeze deloosheid en volksellende, die schuimend over dijk en dam heenspoelen en in hunne vaart alles drei gen te vernielen, binnen derzelver oevers te doen terug treden. Alle vorstelijke zetels in het geteisterd Europa, zoowel de aloude troon des huizes Ilabs- burg in Oostenrijk en dien der militaire monar chie door den grooten Frederir in Pruissen ge sticht, welke beide men nog in het begin dezes jaars als onwankelbaar gevestigd waande, zoowel deze beidezeggen wijals de minste Prinselijke stoel waggelen en dreigen met iederen oogenblik bij de geringste bijkomende omstandigheid in te storten. En geen wonder. Hunne hechtste steun- sels zijn vermolmd of van onder dezelve weggerukt; zij rusten slechts meer op het vooroordeel van een gering getal eenvoudigendie hunnen tijd niet be grijpen, en op de bajonnetten der soldaten, voor waar te zwakke steunsels voor een vallend gezag. De Koningen en Vorsten zijn zedelijk nu reeds ver nietigd het geloof aan hunne onmisbaarheid voor het welzijn der Statenin de laatste eeuw meer en meer verzwakt, heeft eindelijk geheel opgehou den te bestaan, sedert men in zooveel anderelanden het tegendeel op de luisterrijkste wijze door de on dervinding heeft zien leerenmen heeft te veel ge zien dat zij gemist kunnen worden, dat zij zelfs overtollig zijn. Ook het geloof aan hunne godde lijke zending, en behoeven wij dit te zeggen, daar mede hun laatste en hechtste steunpunt, is hun ontvallen. Toen men den Vorsten het «door Gods genade" ontnam heeft men aan hunne waardigheid en aan hun bestaan den doodsteek toegebragt. Bliclilcl de Hondt. 1) LIT S CIIL A I). Wecnen, 8 Nov. Gisterenen heden had eene algeineene huiszoeking naar verdachte personen en wapenen plaats. Sedert den 22sten October heb ben ongeveer 100,000 menschen YVeenen verlaten, en velen zullen wet nimmer tot hunne familiën terugkeeien. Het aantal gesneuvelden wordt door de wijk-doctoren op 6000 geschat. Te Pesth is men ijverig bezig met alles tot af, staken hem de oogen uit en hingen hem daarna op. Dc- luitenant-kolonel Urban heeft bo vengenoemde plaats met 10 kompagnien bezet en de nationale garde ontwapend. Ook te Klausen- biirg heeft men de Magyaren de wapens ontnomen. Overal wordt de landstorm georganiseerd om ge meenschappelijk met de troepen te handelen. Heulen, 11 Nov. Eene telegrafische de[ èche, heden alhier uit Berlijn ontvangen, meldt dat de troepen aldaar gisteren namiddag ten twee ure zijn binnengerukt. De stad was rustig. NEDERLAND. Amsterdam 13 Nov. De berigten uit Berlijn blijven hoogst belangrijk. De rijksdag wilde eer gisteren morgen zijne zittingen voortzetten en had zich in optogt naar de vergaderzaal begeven, doch vond deze geslotenen op uitnoodiging des voor zitters om de deur te openen, werd hem zulks door eene stem van binnen, op hooger bevel, ge weigerd. De vergadering heeft daarop hare zit tingen in een der groole Berlijnscho logementen en later in de door de schuttersgilden haar afgestane schutters-zaal, gehouden. Intusschen heeft ook het stedelijk bestuur alle lokalen, waarover het beschikt, aan de Nationale Vergadering aangeboden. De houding dezer Vergadering blijft kalm en vol waar digheid. Zij is ferm en toch zoodanig, dat zij alle botsing tusschen volk en militairen tot nog toe heeft weten te beletten, en zulks ondanks de le vendigste gisting, welke te Berlijn onder de be volking heerscht. De Koning van Pfuissen schijnt intusschen min der dan ooit geneigd om toe te geven. De eene stap volgt noodwendig op den ander. Na de ver legging van den rijksdag moest de Berlijnsche bur gerwacht ook worden ontbonden, en tot dezen stap is Zijne Pruissische Maj. ook werkelijk overgegaan. Men mag, niet zonder eenigen grond, met vrees den dag te gemoet zien, waarop die ontwapening (12 Nov.) zal moeten plaats hebben. Van den anderen kant wordt intusschen verze kerd, dat alle staatsmannen, die niet door partij digheid worden weggesleept, zich bepaaldelijk hen ben verklaard tegen het regt der kroon om den rijksdog,, zonder bewilliging van dezen, naar elders te verplaatsen. Ja zelfs verneemt men, dat het ministeriede vraag aan het koninklijk opperste geregtshof (Ober—Tribunal) voorgelegd hebbende daarop door dit collegie met eenparige stemmen neen is geantwoord. wordt de toestand met elk uur bedenkelijker. Mem in Nederland; nu die niet liooren wil, moet voelen. Te Rome heeft een klein opstandje plaats gehad. Afgescheept in Ierland 164- knappe jonge meisjes om Australië te gaan bevolken. De koning van Spanje kibbelt thans minder met zijne gemalin als voor eenige maanden; terwijl de rust iri het binnenland mede meer en meer wordt bevestigd. - Ook onze koningin is in den Haag bij haren ge maal gearriveerd. De keizer van Oostenrijk durft vooreerst te Weenen geen verblijf houden, maar zal zich te Praag vestigen. In den Haag heeft iemand in het vorige jaar f 100 iri een spaarbank gebragt, en is voor eenige dagen, toen hij zijn geld met den interest van dien terug vroeg, met f76 afgescheept. Stomme kerel, waarom in den Haag, waar het alle zieriltzecsche gaauwertjes zijn, ook geld in bewaring gebragt?! Ook in de omstreken van Brussel is eene dievenbende ont dekt. De Vriezen hebben een sauspan, of een huispan, gekregen. in Ierland heeft de ellende zulk eene hoogte bereikt, dat de zeesteden opge vuld zijn met in lompen gehulde schepsels, die wenschen zich voorden winter nog als landverhuizers naar elders te begeven. De Prins *an Oranje heeft de aanzienlijke som van flo opgeofferd om de fatsoenlijke armen in de residentie te onder steunen, De onfatsoenlijke worden zoo talrijk dat die weldra geheel aan hun lot zullen over gelaten moeten worden. Twist veroorzaakt een ontzettenden boel Twist, omdat hij als lid der Tweede Kamer wil gekozen worden. Het domein-bestuur heeft 800 bunders heidegrond wil len inpakken, doch in plaats daarvan is het door de regtb. te Arnhem veroordeeld in de kosten van het regtsgeding. Te Oosterhout is een doof kind Israels, tegen zijn eigen wilhoerende geworden. Aldaar heerscht groote oneenigheid tusschen de doctors en apothekers.Gedurende de verwariing, welke sedert maanden te Weenen heeft geheerscht, is er niet gestolen geworden; het volk 13 zijn beginsel getrouw gebleven alle eigcmlorh moet heilig zijn, was hun leus. Eene schoone les voor hen die meenen het regt te hebben, te heerschen over hen, die niet overheerscht willen worden. erscheidenSieden GEMENGDE BERIGTEN. Te Hoorn wordt er op aangedrongen om mijn heer van Akerlaken tot lid der Tweede Kamer te kiezen terwijl in meer andere plaatsen mannen van soortgelijke kleur op den voorgrond worden geplaatst. Gaat dit alzoo doordan heeft de geheele den oorlog gereed te maken en men zegt. dat herziening der grondcet niets te beteekenen, dan Kossuth met 70,000 man weder tot Bruck aan]is het volk slechts voor eenen korten tijd inslaap de Leitha is voortgedrongen. Eene armee onder gewiegd. Sedert vele jaren (door dat de burgerij Windischgratz en Jellachich is tegen hem in aan- I zoo arm is gemaakt) zijn er te Zierikzee niet meer togt, terwijl uit zuidelijk Hongarije en Stiermar- varkens geslagt dan II. maandag, om reden de ei ken mede troepen tegen hem worden aangevoerd, 'genaars derzelve hunne keutjes zóó lang hebben De keizerlijke generaals hopen den veldtogt tegen loten leven, tot dat de nieuwe grondwet in wer- de Hongaren, voor nieuwjaar zegerijk ten einde te hebben gebragt, tot welks einde eene armee van ongeveer 150.000 man in beweging gezet wordt. Behalve Wennen zqn nu Ook Gratz, Btunn; Lcm- king was gebragt, aangezien zij zich hebben ver beeld dat alsdan de koning niets meer van die beestjes zouden hebben gelust. Dus, eene teleur stelling, en duizenden staan op handen. Te Berlijn Wij Nederlanders, wij hebben eene nieuwe con stitutie, dank zij den vorst die ons regeert, dank zij den mannen die er aan hebben mcègewerkt, om die nieuwe staatsregeling zoo veel mogelijk in den geest des volks te doen uitvallen. Volmaakt is ze niet, er ontbreekt nog voel aan, maar ze is nu eenmaal zóó zonder horten of stouten in da wereld geschopt en op den 3den dezer den volkc plegtig afgekondigd; welnu wat is onze bnrgerpligt: Geen andere, dan ons aan die wet te onderwerpen, in de h iop dat zij ons leiden zal tot dien trap van welvaart, welke onze vooronders betraden en wel ken andere natiën iu dezen tijd, niet dan door bloed wadende zoeken te betredenmaar waartoe helaas, de weg nog niet schijnt gevonden te zijn. Wij weten zeer goed. dat door de grondwets herziening niet oogenblikkelijk alle zwarigheden zijn opgelost; een slecht bestuur heeft de natie op den rand des afgronds gebragt; een slecht bestuur heeft de volkswelvaart vernietigd, en de schoonste voor- uitzigteu des mjveren burgers te loor doen gaan maar dit zijn gebeurde zakenGod moge liet hun vergeven, die er liet hunne aan hebben toegebragt, om de rampen waaronder het vaderland zucht te vergroolen, om den schuldenlast waaronder wij gebukt gaan, te verzwaren. Regeringsmannen! houdt ons ééno aanmerking ten goede. Gij hebt tot hiertoe ondervondendat het volk van Nederland vertrouwen in u gesteld heeft, omdat de vorst zijner keuze beloofd had, zijn volk te willen gelukkig maken; het vertrouwen op den vorst, was de grondzuil waarop de ratio het vertrouwen op de regering bouwde. Maakt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1