ZIEBIKZEESGHË MEUWSBOÖE So. soa. r 5e. Jaarg. Maandag, 15 November f848. BIER N ieu wstij din gen FRANKRIJK. DUITS CHl AND. NEDERIAND. dergeteekendeo itonnen belast ERADTS. t de eer zijri^ d te maken ivember ek. onderwijs in HKT™. HUWST, MEKT ABONNEERT 25ICH Iu Nederlnud, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Posldireeteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, ie Albany, en bij G. de IIEGT, te Cleveland Staal Oliio. ABONNEMENTS-PRÏJS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1.30. Franco per post. in Nedezlaud p 1,50. Voor Noord-Araerika. Franco New-York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVEHTENTIEPJ: 10 Ccut voor eiken regel. Zegelr«gt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Advertentièn kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zi'erikzee Dam t Lett. B No. 360. Brieven en Ingezonden stukken franco. de Hollo way's lijn op zekeren zich het eerst 'n en handen, en •nderde vau wa- ziekte als hope- der Holloway's Heer Robinson ootton in Bed- taakt is) die na- ;eeu drie dagen jlloway's Pillen PRIJZEN van ƒ15.30 ƒ23,30. -15,90 - 23,90. te bekomen bij N te Tholen, 'oivay's Etallis- PELDE OLI- ers gekomen IULDEN NDEN BLASTING V, ind. tabellen. |)e Redactie van den Nieuwsbode heeft het vol rode artikel ter plaatsing ontvangen, dat zij dc-s liever in hare kolommen opneemt, daar de in dzelve geopperde denkbeelden betrekkelijk de jnstaande Verkiezingen óók in dit district, vol- laakt strooken met die, welke zij op hetzelfde iglige punt koestert, en vroeger reeds open- aar gemaakt heeft. Zij vermeent dat het belang- ijke der zaak, waarover dit artikel handelt, en e namen der onderteekenarcn|, die het draagt, et zullen vrijwaren van onoplettend over 't hoofd ezien te jworden en 'acht het dus noodeloos iets r opwekking tot eene wèl doordachte lezing bij etzulve te voegen. Verder verklaart de Redactie zich bereid H. H. ietersin de uitoefening hunner gewigtige taak, net al haar vermogen ten dienste te staan, en uilen alle artikelen ter dezer zake ingezonden, oor haar volgaarne opgenomen worden en op eene poedige plaatsing mogen rekenen. De Redactie. Aan de [KiesgcrcgUgden Tan het S1' ïïoofd-Hies-IMstrlct van Zeeland. zeer billijke e UufTels, nter-broe- 'e s/4 en DDEN. •laids met treepen en t een aan- recomman- terd 5 its. der wetten De ondergeteekenden, doordrongen van het gewigt Ier aanstaande verkiezingen van afgevaardigden voor beide kamers der Staten-Generaalhebben ver- neend dat eene vereenigingzooveel mogelijk van de kiezers in dit hoofd-district, hoogst wenschelijk, noodzakelijk isopdat er geene versnippering en Jaartloor vernietiging der uit te brengen stemmen Ie vreezen zijwaarvan voorzeker het gevolg zijn zoude, dat de goede verwachtingen, welke bijna het jansche Nederlandsche Volk van directe verkiezingen lich heeft voorgesteld zouden te loor gaan of voor iet minst zeer onzeker worden. Zij vertrouwen dat elk kiezer in dit district de verkregen staatkundige voorregten op hoogen prijs stelt en mitsdien ook van dezelve een goed en nuttig gebruik wenscht te maken; doch houden het ook voorzeker, dat bij zeer velen hunner medekiezers diezelfde behoefte tot vereeniging wordt gevoeld door welke de ondergeteekenden geleid zijn gewor- tot het meer algemeen maken van zoodanige vereeniging, ten einde zich onderling te verstaan over het voorbereiden tot het doen van gelukkige keuzen en zoo mogelijk die keuzen de vereischte meerderheid te doen erlangen, door eensgezindheid der kiezers. Eene vereeniging toch van welgezinde kiezers moet voorzeker een' grooten invloed uitoefenen, ja zelfs een zeker overwigt daarstellen op liet verkrij gen van datgene, hetwelk eene levensvraag voor liet Vaderland kan genoemd worden en tot heil van hetzelve zoozeer kan bijdragen, namelijk: tot het verkiezen van mannen als afgevaardigden be zield met een echt onafhankelijke!*, COBDATliN en liiiebalen geest, die alleen den bloei en de welvaart tan het Vaderland beöogen, en dit trachten te be vorderen door eene opregte en eerlijke uitvoering der nieuwe staatsinstellingen, gepaard met het be ginsel van bezuiniging en vereenvoudiging. Gelijk zoodanige vereeniging het goede bevor derlijk zijn moetzal zij ook krachtdadig mede werken om de intrigues en weinig loijale middelen van onwaardigen te fnuiken en te vernietigen, welke de te vervullen hoogst gewigtige betrekkingen mogten trachten te bemagtigen. De ondergeteekenden hebben gedacht een burger- iligt te vervullen, door zicli niet alleen aanvanke- ijk te vereenigenmaar ook door eene opentlijke oproeping aan hunne mede-kiesgeregtigden in dit district te doen om zich bij hen aan te sluiten en alzoo gezamentlijk die middelen te beramen, welke goede keuzen van leden voor de beide kamers kum nen ten gevolge hebben. Zij vleijen zich dat hunne opentlijke handelwijs voor ieder een bewijs zal opleveren van hunne goede bedoelingen, en zulks te meer, daar zij verklaren, door deze oproeping, noch voor zich, noch voor bunne betrekkingen eenige candidatuur te bedoelen. Het is met de overtuiging van wèl te hebben gedaandat zij U, Kiezers van dit hoo[d-dislricl\ zooveel mogelijk allen uitnoodigen tot eene veree- niging, en hebben de eer daartoe bij deze tar uwer kennis te brengen, datj bij hunne vereeniging, te houden op Zaturdag den 18 November aanstaande, des voormiddags ten elf ure, in het logement van den Heer van Oppen, binnen deze stad, gij allen gewenscht en verwacht wordt. Dat het niemand uwer haperefjaan warmo be langstelling in de directe verkiezingen en het daaruit te verwachten heil voor het Vaderland. Zierikzee, 13^Novembor 18-V8. M. C. DE ClIANE. F. A. van Zandijk. M.' J. Boeije. M.' J. W. D. van Dongen. C. de Wit. D. van den Vliet. D.' F. Keller. J. A. Mulock Houweb. D.' H. Goemans. M.r J. J. Ermebins. M.'H. A. van Adbichem. M.r C. v. d. Lbk de Clebcq. Par|)s, 7 Nov. Het hoofd van het uitvoerend bewind heeft eene commissie benoemd om het besluit der regering ten opzigte van de Junij-ver- oordeelden ten uitvoer te brengen. Er zijn reeds 991 personen aanwezigals kunnende in vrijheid gesteld worden. De commissarissen hebben de vol- magt om dadelijk die in vrijheid te stellen, welke kunnen ontslagen worden zonder de openbare rust in gevaar te brengen. Parijs, 9 Nov. Proudhon levert in zijn blad le Peuple slag aan Lodewijk Ronaparteen stelt voorop dat het presidentschap de monarchie is; verder beschrijft hij de republiek als eene maagd, waarvan de president de echtgenoot zou worden. Het stuk eindigt met eene zamenspraak 'tusschen het socialismus en de politiek, voorgesteld als personen. Eerstgenoemde voegt de laatste toe; Ja, leugenachtige en schijnheilige politick 1 ik ken u, ik weet wat gij wilt! Gij zijt heden nog de zelfde die gij voor 60 jaren waart, onder den naam van democratie roept gij het koningschap terug. Werp een oog op deze prophetische tabel; 1789—1800. 184-8. Lodewijk XVI, koning, Lodewijk Philips, koning. Miraheau. Lamartine, Lafayette. Cavaignnc. Robespierre. Ledru-Kollin. Barras. Thiers. Bonaparte, keizer. Bonaparte, keizer." Weenen5 Nov. Op den top van den Stepha- nustoren waait eene groote zwarte-vlag. Een troep volks begroette hare verschijning met een hoera en een orchest voerde een volkslied uit. De lantarenpaal waaraan het gemeen den ongelukkigen graaf Latour heeft opgehangenis door de militairen omver gehaaldt. Het garnizoen van Weenen is thans ruim 30,000 man sterk. Prins Windischgratz heeft het vonnis der gevangenen die voor eene militaire regtbank teregt staan, voor drie dagen uitgesteld; men denkt dat een groot aantal van deze lieden in de armee zullen inge lijfd worden. In de voorsteden vooral is groote schade aan huizen en bezittingen geschied en ook vele men- sciien hebben het leven verloren. Geheele wagens met lijken, alle ongekleed, worden naar de kerk hoven gebragt. Zoo zag men o. a. in den avond van den 3den, vijf zoodanige wagens met dooden aan een der kerkhoven afladen. Men zoektfzoo gestreng naar de voortvlugtige hoofden van den opstand, dat zelfs deze lijkwagens en de dood kisten op het naauwkeurigst onderzocht worden en de straten worden opgebrokenom in de ka nalen onder dezelve naar deze personen te zooken. De heerschende stemming is derhalve allerongun stigst. De nrilitairën hadden de plakkaten, waarbij de openbare gebouwen als nationaal eigendom ver klaard werden, afgescheurd. De meeste afgevaar digden hebben verklaard dat zij toestemdenom te Kremsir hunne zittingen te houden. Men schat de armee, die thans rondom Weencn geconcentreerd is, op 123,000 man, die onmiddelijk gebruikt zal worden om de rust in Hongarije te herstel len welks eenige bekwame generaal, Moga na melijk het kommando nedergelegd heeft. Eene geringo militare magt zal nu voldoende zijn, om d» stad Weenen in toom te houdenonder den invloed der krijgswet, de ontwapening ontwijfel baar volkomen gelukken, en al mogten sommigen der verdachte demagogen het ontsnappen, dan zijn zij toch te magteloos om weder iets te ondernemen. Ratlbor, 7 Nov. Een officier van den gene- ralen staf van prins Windischgratz belast met het overbrengen van depêches naar Krakauberigt, dat de overste Simonich, die over 13-20.000 man keizerlijke troepen het bevel voert en de Hongaren aangetast had, door laatstgenoemden van Tyrnau tot Gotingongeveer 20 uren teruggeslagen is. Ten gevolge daarvan had hij zich naar Moravie teruggetrokken en Windischgratz had hem twee brigades, meest kavallerie en infanterie, gezonden. Men verzekertdat de Magyaren in staat zijn ieder oogenblik 3-400,000 man tegen den vijand te velde te brengenwaaronder 50,000 man ge regelde troepen. De laatste bestaan vooral uit italiaansche regementen. Amsterdam9 November. Een dagblad van Krakau zegtdatten gevolge van het gisteren vermelde bombardement van Lemberghet stad huis de Krakausche straathet gebouw der uni versiteit, enz., in eenen puinhoop waren verkeerd en de stad gekapituleerd had. De aanleiding tot deze verschrikkelijke gebeurtenis moet de twist tnsschcn eenen student en eenen soldaat geweest zijn waarbij deze laatste gewond werd. Eene lakonischcr audiëntie dan die op 3 dezer bij den koning van Pruissen heeft misschien nim mer plaats gehad. Eene deputatie der Nationale vergadering, om den koning onder 't oog te bren gen dat hy door zijne raadslieden slecht wordt ingelicht, werd met heel veel moeite tot den koning toegelaten. De koning sprak echter geen woord. De commissie las daarop het adres voor. Zonder te antwoorden wilde de koning zich ver wijderen toen een lid der commissie hem terug hield, door hem toe te roepen: »Wij zijn gekomen om met u over den toestand van het land te spreken wilt gij ons niet aanhooren V «Neen was het eenige antwoord van den koningterwijl hij de zaal verliet. »Het is het ongeluk der ko ningen dat zij de waarheid niet willen aanhooren;" hernam het lid der commissieen hiermede ein digde de merkwaardige audiëntie, die eene geheele omkeering in het lot van Pruissen en zijne dy nastie zou kunnen maken. Uit een particulieren brief van een platte landsbewoner der provincie Drenthe, doelen wij 't volgende mede, als bewijs hoezeer het politieke leven op sommige plaatsen nog slaapt, en hoe noodig het is dit op te wekken en op te leiden «Nieuws is hier niet't politische leven is hij de boeren nog altijd in slaap, 't Zal een mooije ver kiezing worden, als liet niet betert! Of zeop ofj niet op de kieslijsten staankan die men- schen naar 't schijnt niet schelenwant in vier gemeenten (dit weet ik zeker) heeft het bij ter visie liggen dier lijsten er geen mcnsch naar komen kijken. Als men naar deze belangstelling de verkiezing afmeet, dan kon 't wel eens waar worden van de Stalon-Generaalwat men eens van de Provinciale Staten zeide: dat men in of uit die vergadering kon geveldwachterd worden." Eïerikzec, 12 November. Men schrijft ons uit Oost burg Het ó'icarte-gedeeite van den Straatweg van hier op Zuidzande, dat tot groot ongerief der bewo ners van deze stad en van de dorpen Zuidzandc, Kadzand en Retranchement gedurende bijna drie jaren onvoltooid gelegen heeften meer op eene moeras dan op eene weg geleek zal ten gevolge der ijverige bemoeijingen van den Heer Ingenieur Stiiootman denkelijk nog voor het einde der maand Dec. e. k. bestraat worden, ingeval do landlie den der bijliggende dorpen, den aannemer, in zijne pogingen tot bespoedigen van het werk, door het aanvoeren der benoodigde hoeveelheid zand behulpzaam zijn willen. Wij meenen te mogen voorondersteilen dat onze landlieden te zeer hun eigenbelang beseffen en le gaarne iets tot liet ge mak en gerief hunner medeburgers bijdragen willen, om bet voorstel van den aannemer van de band te wijzen, en zien alzoo met vreugde de einde— lijke voltooijing van dit belangrijke werk te gemoet. De eerste alhier gehoudene jaarmarkt was druk bezocht; de aanvoer van vee talrijk de handel levendig en de bestede prijzen voldoende. De doel matige bemoeijingen van het Stedelijk Bestuur, verdienen allen lof, en hebben voorzeker het hunne bijgedragen tot den gunsligen afloop. Hartelijk wenschen wij dat deze jaarmarkten, die een veel zijdig nut hebben, zoo voor ingezetenen als vreem delingen, de kermissen, die slechts rust, vrede en geld rooven, en, van welke zijde ook beschouwd, nadeelig werken, vervangen mogen. Immers de jaarmarkten met hun viervoetig gedierte zijn ver te verkiezen boven de kermissen met hun twee- beenig vee. GEMENGDE BERSGTEN. Onze Majesteit heeft weder een uitstapje naar Tilburg gedaan. De Keizer van Oostenrijk staat geiaarsd en gespoord om op zijn troon te stappen, terwijl de beulen bunne zwaarden scherpen om de bevelen des Keizers ten uitvoer te brengen. Veel geld is er alzoo voor menschen-slagters al daar te verdienen. Ook het Prov. Hof in Zuid- Holland beeft een paar mensciien ter dood veroor deeld; en dit draagt roem op beschaving. O, lijden! O, zeden! Behalve van den Burgemeester, heb ben de kleine Oosterhoutsche diefjes, dit jaar, in navolging van het rijk, van een en ander ruime tienden genomen. De Prins van Oranje is te Rotterdam bijna in brand geraakt. Alom ver- eenigen zich kiezers, ten einde éón geschikt man uit duizenden te zoeken, om jaarlijks een paar duizend gulden op to strijken, - Ingevolge vonnis der Amsterdamscire regtbankis eene vrouw, die voor haar huwelijk een kindje ter wereld heeft gebragt, niet in het volle bezit van hare eer, en bijgevolg ook niet verkiesbaar voor lid dor Tweede Kamer. Jonkheer W. D. de Jonge heeft een middeltje uitgevonden, om al do schuld te betalen die Nederland heeft, en dat wel in een tijd van slechts 90 jaar. Die man beeft zeker niet geweten, dat er geen beter pillen zijn als die dadelijk werken, bij voorbeeld, als die van Holloway. In Pruis sen zijn de gravenjonkheeren en het verdere tuig, tot gewone menschen gemaakt. Te'S Hage wemelt het meer dan ooit van bedelaars. Door de rijzing der mest en de daling der broodprijzen, kunnen de bannelingen te Ommerschans bijna kos teloos in het leven gehouden worden; doch niet prinsen en prinsessen is dit het geval nog niet. maar men hoopt door den tijd dit ook zoo ver te brengen. Te Parijs wordt reeds een graf kelder in gereedheid gebragt, voor de aanstaande opperhoofden des rijks. In Pruissen blijft het bij voortduring zeer oproerig, en in Nederland rustig, maar hongerig. Alom worden de soepketels te klein bevonden. De dames van een zanggezel- scliap zijn het lagchen verbodenop eene boete van 5 cents voor ieder lachje, is 't nood bij lijfs dwang te verhalen. Idem te Dreischor aan de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1