ZlllllkZIIStlll NIEUWSBODE No. S01. Donderdag, I) November Se. Jnarg. Aan heeren Kiezers Nieuws tijdingen DUITS CULASI). NEDERLAND. V erscheidenheden COSMOPHSLÜS. MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever; bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de li EGT, te Cleveland, Staat Ohio, ABONNEMENTS-FR3JS VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden,1,30. Franco per post. in Ncdeilaud- 1,50. Voor Noord-Anierika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCKSJNT Op Maandóg en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel, Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adverteutièn kan geschieden tot Maandag- en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Dam Lelt. 13 No. 300. Brieven en Ingezonden stukken franco. VAN HET ©ïMler-Bistiici Brouwershaven. Eenige Kiezers le' Brouwershaven beslo ten hebbende, eene bijeenkomst te houden, op Vrijdag den 24sten November 1848, des middags ten 12 ure, ten huize vau Dibk Bokkendamjie die daartoe welwillend eene kamer zal afstaan, noodigen bij deze al de heeren Kiezers van dit District uitdaar aan deel te nementen einde alsdan ge- zamentlijk te raadplegen, wie men als af gevaardigde voor de Éérste en Tweede Kamer onze belangen zal opdragen. D aar het doen eener goede keuze van het grootste belang is voor het dierbaar Vaderlandzoo laat ons toonendaarin geen minder belang te stellen dan anderen, die reeds zulke bijeenkomsten tot datzelfde doel gehouden hebhenen daarbij niet vergeten de Vaderlandsche spreuk EENDRAGT MAAKT MAGT. Florlsilorf, 31 Oct. Een berigt uit Breslau, van den lsten dezer, des avonds ten 10 ure, berigt het niet aankomen van de pest uit Weenen. Zooveel stond echter vastdat de stad zich niet had overgegeven de berigten uit Olrnutz zwegen er ten minste van; en men vermoedt, dat zulks niet hot geval zou zijn, wanneer de keizerlijke troepen de overwinning voltooid hadden. Wen voegt, er bij dat de Hongaren wel bij den eersten aanval op de keizerlijke troepen eene nederlaag geleden hadden, doch later, onder aanvoering van Kossuth, met 20,000 man, grootendeels landstorm, versterkt waren. Eenige openbare gebouwen, o. a. het Augustijner-klooster en de Hofburg zouden in brand geraakt zijn. De aankomst van Kn«suth in het hongaarsche leger, moet eene onbeschrijfelijke geestdrift onder de troepen verwekt hebben. De koninklijke gezant te Weenen aan den mi nister van buitenlandsche zaken Uietzing, 1 November. De keizerlijke troepen zijn meester van de ge- heele stad. Een berigt, over Breslau ontvangen, meldt nopens de verovering der stadde volgende bij zonderheden: Het was in den avond van 31 October, toen de keizerlijke troepen de stad bin nenrukten nadat zij alle voorsteden genomen had den. Toen zij de eerste keer, ten gevolge van liet uitsteken van witte vlaggen op de bastions, de stad naderden, werden zij met kartetsvuur ontvangen. Daarop begonnen zij de stad met gre- naten en raketten te beschieten. Op hetzelfde oogenblik zag men de keizerlijke hof-bibliotheek, en een gedeelte van den Burgt in den brand staan. Buiten de stad zeide men, dat het volk haar in brand had gestoken, daar men vroeger over dit onderwerp in het openbaar 'gespróken had. Na het bombardement gaf zich de stad den 31sten over en de troepen bezetten liet eerst den Burgt, dc lCarinthersstraat en de Slephanusplaatswaar men nog uit de huizen op hen vuurde. De Burgt- poort en Karintherspoort werden met geweld ver overd en de Burgt door de soldaten bestormd. Dit gebouw schijnt echter niet geleden te hebben, behalve het kabinet van natuurlijke historie; den koepel der Bibliotheek zag men in vlammen staan nog op den lsten 'November was men bezig met blusschen en niet zonder vrees; men hoopte echter de onwaardeerbare schatten dezer verzameling te redden. Het langst verdedigden zicli de studenten en een gedeelte van het volk in die wijk, waarin zich de Aula bevindt. Nog op 1 November waren deze in het bezit van de Sal-gries-kazerne; de Aula echter was door de keizerlijke troepen be zet, en tegen den middag zou ook deze kazerne bestormd en velen met do wapens iu de hand gevangen zijn. Hampen, 4 Nov. In de Niagara Chronicle, van 5 Oct. leest men; Overeenkomstig het tegen hem uitgesproken vonnis, werd Thomas Brennan, gisteren ochtend aan de voorpui der gevangenis opgehangen. De beul gaf hem minder dan de gewone ruimte van touw, namelijk 10 voet, doch toen het luik onder den patieut werd losgelaten, was de val van den veroordeelde zoo geweldig dat het hoofd van den romp werdt gerukt en beide op den grond vielen, Daar nog nimmer een soort gelijk geval zich heeft vertoond, gelooft men dat het gestel van den man broos moet zijn geweest. Rotterdam5 November. Bij besluit van 3 November jl. n.° 62, heeft Zijne Majesteit de koning goedgevonden 1.° de commissie, ingesteld bij Hoogstdeszelfs besluit van den 27den Maart jl. n.° 81, tot het voordragen van een volledig ontwerp van grond- wets-lierzieningte ontbinden onder dankzegging voor hare goede aan den koning en den lande bewezen diensten 2.° te benoementot kommandeurs der orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. Dirk Don ker Curtiusmr. J. M. de Kempenaer, mr. L. C. Luzac tot staatsraden in buitengewone dienst: mr. L. D. Storm, mr, J. R. Thorbeckeaileu leden der nu ontbonden staats-commissie. Zlcrlkzee, 7 November. Naar men verneemt, hebben eenige ingezetenen uit de gemeente Burgh zich gewend tot den Arrondissements-Directeur der directe belasting enz., te Middelburg, het verzoek doende, een hulp-ontvanger te Burgh te benoementen einde bevrijd te worden van die moenelijkheden Welke noodwendig verbonden zijn, om te Haamstede granen te gaan veraecijnsen en die vice versa te vervoeren. Verder verneemt men, dat de onderwijzer te Burgh de eerste 5 maanden dezes jaars als hulp- ontvanger is aangesteld geweest, doch daarvoor heeft bedanktom reden er niet aan de gemaakte conditiën werd beantwoord, Hoe dit intusschen ook zij daar waar een mo len is, moet ook een ontvanger of een hulp- ontvanger zijn zoo er dan ook op alle dorpen en gehuchten zijn, zelfs Nieuwerkerk in Schouwen niet uitgezonderd. En waarom dan te Burgh niet. Zicrikzce, 8 Nov. De berigten uit Weenen loepen tot den lsten dezer en bestaan grooten deels uit eene uitvoerige herhaling van reeds be kende gebeurtenissen. Onder de laatste geruchten behoort, dat het ongeveer 10,000 man sterke le gioen der Aula en de werklieden, zich niet overgegeven, maar de stad verlaten en den Schwart- zenbergschen tuinwaar vroeger graaf Auersperg stondbezet hebben. De beslissende aanval op Weenen, in den nacht van den lsten November, had te gelijk plaats met eene beslissende hande ling in de staddaar negen compagnien van de nationale garde zich in den Burgt wierpen en eene vijandige houding tegenover de oproerige be volking aannamen. De brand in de bibliotheek (in den keizerlijken Burgt) is waarschijnlijk door het gepeupel aangelegddoch heeft weinig schade gedaan. Van den anderen kant wordt verzekerd, dat de Kroaten en zelfs oostenrijksche gardes, alles nedergeschoten en de huizen geplunderd hebben. De commissaris van de centrale magt, Wekker is onverrigter zake uit Olrnutz terug gekeerd. De stad en de voorsteden zijn streng afgesloten en niemand wordt in- of uitgelaten. Men heeft onmiddeiyii een aanvang gemaakt met het door zoeken der huizen, ten einde de hoofdleiders in handen te krijgen. Alle wachtposten zijn door de militairen bezet. Men telt reeds 2000 gevangenen, j waaronder onderscheidene italiaansche priesters en I kweekelingen van de oostersche school. GEMENGDE BERIGTEN. Ten einde zoo mogelijk de kleine diefjes het stelen van parkoenpalen te belettenheeft de burge meester van Drie-Wegen dezelve op zijne Hofstede in bewaring genomen. In de omstreken dezer hoeve, n. I. te Ellewoutsdijkis onlangs een ont vanger met het vaartuig van zijn papa, gearri veerd en heeft eenige parkoenpalen ingeladen om als vuurpijlen te dienen tot Nut van't Algemeen. Terwijl in Nederland de natie opgeroepen wordt, om openlijk voor zijne vrijzinnige opiniën uit te komen, zendt de gouverneur-generaal van Neèrlands Indie de zoodanige tot herstel van gezondheid naar Nederland terug. Wie dus door den Koning voor een wijs en verlicht man wordt aangezien, wordt door Z.r M.s knecht in Indie als krankzinnig be schouwd. Ook te Parijs is er behoefte aan schoorsteenvegers. Aldaar is onlangs: Judas der republiek, door de stad verspreid geworden. Volgens de Haagsche Nieuwsbode is het volk van Nederland het gelukkigste aller volken maar ook zeker wel het armste, zoetste en kinderachtigste. Om een goed Volks-vertegenvvoordigcr te zijn, moet men zegt iemand noch tc oud, noch te jong, noch te rijk, noch te arm, noch te wijs, noch te dom, noch te lang, noch te kort, noch te vet, noch te mager, noch te braaf, noch te schelmachtig zijn. En om die te vinden is een kunst. De vroeger vermelde vlek aati de zon begint meer en meer zigtbaar te worden. Idem de vlek aan een Oranjewortel. Generaal Nahuys, dezelfde die gebruikt is geworden, om eene groute vlek uit te wisschenheeft veel kans om den Koning voorgesteld te worden ais lid der Eerste Kamer. Aangeboden hemden, waarin men de cholera niet krijgt. Een achtdaagsche weduwe naar te Middelburg, die eene moeitevolle affaire heeft, heeft reeds eene gerimpelde maagd de hand gereikt, om eerstdaags in het huwelijks bootje te stappen. (Foor volwassenen naar geest en ligchaam.) Vervolg van n.° 495. Het nood!ge, nuttige, aangename* 77. Ik geloof, dat men eerst alleen daarvoor moet zorgen aan alle menschen het noodzakelijke te verschaffendat men later beginnen kan, hun alles te verleenen wat nuttig is, en dat, wanneer allen gelijkmatig van het noodzakelijke en nuttige voorzien zijn, men voortdurend streven moet, naar dat wat alleen aangenaam is, onder de voorwaarde nogthans dat allen daartoe gelijkelijk bijdragen en daaraan gelijkelijk déelnemenwant in alle levensgenot moet eene volmaakte gelijkheid heer- schen. gelioonc kunsten* 78. Ik geloof, dat wel verre van de schoone kunsten tc onderdrukken ons systema veeleer het meeste derzelver ontwikkeling en volmaking zal bevorderen, wijl geen ander stelsel indezelfde mate de nationale krachten concentreert, daar er niets aan de geassocieerde maatschappij belet alle denkbare pracht en kunst in openbare ge- denkteekenen ton toon tespieiden, en de grootste sierlijkheid en smaak te verbreiden in alle voorwerpen van genot voor de staatsburgers, mogelijkheid der toepassing» 79. Ik geloof, dat de meening, die de vorks associatie als eene hersenschim, als een Utopie voor zich werpt, slechts een vooroordeel is, dat van de bestudering derzelve en het onderzoek zal moeten wijken. 80. Ik geloof overigens, dat de volks-assóci-1 atie. daar zij een groot vermogen van productie noodig heeft, om de gelijkheid der welvaart voor allen voort te brengen gemakkelijker bij eene nijvere handel drijvende natie kan worden daar-4 gesteld, dan bij een niets beteekenend volk zonder handel of industrie. 81, Ik geloof verder dat deze volks-associatie in onzen tijd beter mogelijk is, dan in eenig vroeger tijdperkomdat vooral de industrie meer ver mogend is dan zij ooit was; en ik geloof einde lijk, dat de volks-associatie met ieder jaar dat voorbij gaat, gemakkelijk zijn zal om zich teil uitvoer te laten leggen. Baarstcllftng der Volks-associatie* 82. Ik geloof niet dat de associatie zich met geweld zal laten invoerennoch dat eene zege pralende meerderheid ze ooit aan eene overwonnen meerderheid opleggen mag. 83. Ik geloof, dat als de meerderheid het eigendomsregt zou willen afschaffen, tegen den wil der groote en kleine bezitters van eigendommen, en de tegenwoordige rijke klasse zou willen dwin gen om met hun mede te werken, dat dan deze onderneming, alle afkomstalle vertrouwen en alle bestaanmiddelen omver werpende, meer hinderpalen zou ontmoetendan ooit eenige maatschappelijke of staatkundige omwenteling heeft aangetroffen. 84. Ik geloof, dat behalve den tegenstand door openbaar geweld, die de rijken thans nog tegen do uitvoering van dit plan zoude bieden, er later (zoo dit hun geweld bedwongen werd) een andere veel erger tegenstand zou ontstaan, name lijk; hunne aangeborene luiheid, die alle associatie van den raensch met den meusch zou doen schip breuk lijden. [Vervolg hierna.) Aan vele Lezers der Zierikzeesche Courant is gisteren het volgende stnk toegezondendat wij in deze oogenblikken belangrijk genoeg achten in onze kolommen over te nemen. Do geëerde Schrijver boude ons deze vrijheid ten goede. Aan dc Lezers der Zierikzeesche Courant* Eeu ill de journalistiek welfigt ongehoord feit heeft in de Zierikzeesche Courant van den 4den dezer plaats gehad namelijk het onderschuiven van een paar volzinnen iu een hoofdartikel tegen den nitdrukkelij- ken wil van hem die dezelve in dat blad levert. Men weet het wclligt (althans in deze stad dat de ondergeleekcndc zich sedert i Ju lij 1848 met de Redactie van dit blad heelt belast hij stelde zich daarbij niets anders ten doel, dan mede le wei ken lot liet opwek keu van den publieken geest iels tint ongetwijfeld hoog noodig is in ons dierbaar vaderland, zo O tie in gezetenen, tot behoud van rust en geluk, elkanders welzijn algemeen willen bevorderen: bedenkende dat. in welken rang of stautl ook geplaatstv.ij wederzij dsch elkander zoo zeer noodig hebben. Ilij heeft dat schrijven even min als dat wat hij vroeger sedert jaren lang, bekend en onbekend in Verschil lende dagbladen uit dezelfde bewccgredcneu (welgemeende vaderlandsliefde) deed nimmer willen doen strekken ter bevordering zijner eigene belaugeu integendeel heeft hij die voorhij gezien, waar hij de heilige overtuiging koes terde dat het algemcene welzijn zulks eischic.; immers een ieder die zijne maatschappelijke positie kentweet dat hij bij de hervorming onzer staals-instellingen waar voor hij altijd geijverd heeft, daar waar hij meende dat zulks doel kou treffen^ met gcene mogelijkheid iets heeft te winnen, integendeel wëlligtzelfs nog ictszou kunnen verliezen. Nog veel minder kon het dus in hem opkomen, zijn schrijven ooit te doen strekken tot het voorslaan van persoonlijke belangen, en het moest hem dus grie ven na den afdruk der Zierikzeesche Courant van tien 4den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1848 | | pagina 1